te geven aan liet bevel, niet langer in 'de nabijheid der arrestanten te blijven, werd ook deze man. echter niot zonder moeite, in hechtenis ge nomen en naai* het bureau in de Warmoesstraat overgebracht. Dit standje verwekte in deze buurt heel wat opschudding en in een mini mum van tijd deden de ongelooflijk ste verhalen omtrent deze aanhou ding de ronde. (Hbld.) ongewenschte concurrentie. Men verhaalt, dat een van de Ne- derlandsche architecten, die deelna men aan de beantwoording van de prijsvraag voor een Vredespaleis, niet minder dan 35 teekenaars aan het werk heeft gesteld om tijdig gereed te komen met vier ontwerpen, die door hem werden ingediend. Onder die teekenaars waren ook twee architec ten uit Weenemdie, toen zij hier een poos aan den arbeid' waren geweest, voor eigen rekening een ontwerp be gonnen te imaken. Maar toen de pa troon van de vier ontwerpen daar achter kwam, bracht hij een onver wacht bezoek aan het teekenbureau enlegde beslag op de teekeningen van zijn helpers. (N. Crt.) FLESSCHENTREKKERS. De ,,Manufacturier" vertelt, dat de flesschentrekkers te Enschedé 01- denzaal en Lonneker weder "druk werkzaam zijn met het verzenden van bestellingen voor goederen van allerlei soort. Als reden dat de nieuwe On onbe kende klant zich komt aanmelden, wordt verwezen naar „uwe annonce in een vakblad"' en zij die zoo on voorzichtig waren, vóór het nemen van eene informatie, goederen af te «zenden, zullen daarvoor nooit beta-j ling bekomen. De bedoelde lieeren, wijzigen her haaldelijk de manier van bestellen en veranderen telkens van naam en woonplaats. nederlanders in KONSTAN TINOPEL. De correspondent der N. R. Crt. te Konstaniinopel schrijft d.d 14 Mei Konstantinopel is in de laatste we ken door vele hooggeplaatste of an dere aanzienlijke Nederlanders be zocht geworden, terwijl over het alge meen onze stad dit voorjaar zach in een toeloop van toeristen mag ver heugen, zooals nooit tevoren. De Olympische spelen zijn daarvan voor een groot deel de oorzaak, daar ve len, die deze te Athene hebben bijge woond, over de Turksciie hoofdstad naar hun vaderland terugkeeren. Zoo waren achtereenvolgens hier unie gezant te Parijs, jhr. De Stuersgraaf en gravin Van Lynden baron Van Tuyll van Serooskerken en de heer Cremers, gedelegeerden van Neder land bij de Olympische spelen, terwijl op 't oogenblik nog hier vertoeven graaf G. van Bylandt, de referendaris ran het kabinet der Koningin, die met zijne gemalin de gasten zijn van hun broeder, onzen gezant. Al die personaadjes maakten vele uitstapjes, ook in den omtrek, o.a. naar het om zijn warme baden en wonderschoone ligging beroemde Broessa. Zij woonden ook allen de Vrijdagsche Selamliek bij, hetgeen, wegens de den laatsten tijd steeds verscherpte bepalingen en pitslui- tingsmaat regel en. een waar buiten kansje moet worden geacht. De gezant begeleidde daarbij zijn landslieden zelf. Door de vele zorgen en onaange naamheden, welke de Sultan op 't oogenblik heeft naar aanleiding van het conflict met Engeland over het Egyptische grensgeschil, waarbij nog kwam, dat de Groote Heer zich ver plicht zag het hertogelijk paar van Sleeswijk-Holstein, dat hier, op weg naar Bulgarije^ waar het op bezoek gaat bij vorst Ferdinand, een week verbleef, vriendelijk te ontvangen, al hoewel hij dezer dagen over zijn Duitschen vriend, die hemtegenover de Britten in den steek laat, niet best te spreken isdoor dit alles heeft Zijne Majesteit de laatste Vrijdagen geen particulieren in gehoor ontvan gen. welke eer onder andere omstan digheden boven opgenoemden voor namen vaderlanders wel te beurt zou zijn gevallen. De sultan liet evenwel verleden Vrijdag graaf en gravin Van Bylandt zijne bijzondere keizerlijke groeten overbrengen en den graaf de versier selen van groot-officier der Orde van Osmanieéh en de gravin die van grootkruis der Orde van Sjeekafat overhandigden. geheel blauw Reeds vreesde men het ergste. Een dokter kwam er aan te pas. Niet zonder moeite mocht men er in slagen, het leven in het kleine lichaampje te doen terugkeeren. .,HET NEDERLANDSCHE LIED. Zondag wend te Utrecht de algcmee- ne vergadering gehouden van deVer- eeniging „Het Nederiandsche Lied". Prof. dr. j. te Winkel van Amster dam, de voorzitter der vereeniging, leidde de vergadering. Als bestuursleden werden herko zen de heei'en mr. J. Hamburger A. Dzn., Wouter Hutschenruijter W.Jzn prof. da*. H. Kern en dr. W. J. Leyds. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer mr. J. Hamburger A.Dzn., werden goedge keurd. Volgens deze is er f 106 in kas, doch is versterking van de geldelijke middelen der vereeniging dringend noodzakelijk, zoo de vereeniging al de middelen, die tot haar doel leiden wil toepassen. Aan het 2e jaarverslag dat daarna uitgebracht werd door den lsten schrijver der Vereeniging, prof. nu*. J. C. Naber, is het volgende ontleend Het ledental steeg van 86, onder wie 12 beschermend, tot 117, onder wie 1 begunstigend en 20 beschermend, liet aantal Vereenigingen, die van de Vereeniging ..Het Nederiandsche Lied" lid zijn téen jaar geleden twee beschermend en één gewoon. Nog al tijd vormen de Ütrechtsche studenten verreweg den steun en den rugggraat der Vereeniging. De verhouding van de Vereeniging tot het Coers' Liederkoor bleef op den bestaanden voet geregeld, en als er kenning van de bijzondere verdien sten van dat Koor is voor het loopen- de jaar eene tijdelijke verhooging van de subsidie toegestaan. Boven dien verleende het bestuur financiee- te stoken. Vertrekkende en zijn de- mie dichtdoende, werd hij in de por tiek door drie personen opgedrongen en ingesloten. Dadelijk voelde hij zijn zak.,0 God. ik Tien mijn geld kwijtriep hij en greep een der mannen beet, dien hij net zoolang vasthield tot de politie hem over nam. Op het politiebureau gefouil leerd bleek, dat het eene pakje van 5000 francs zich nog in het bezit van getuige bevond het andere pak je was weg Toen hij beklaagde aangreep en tot dezen zei bestolen te zijn. haal de bekl. een papier voor den dag, waarom, weet getuige niet. Evenmin wat hij daarbij zei. Maar liij kreeg den indruk dat hij méér Hollamdsch verstaat, dan hij thans ter terecht zitting voorgeeft. Ook verklaarde getuige dat, toen hij het salon binnenkwam, die beid. er nog niet wasnauwelijks geze ten, kwamen er eerst twee personen binnen en toen bekl., die plaatsnam aan een tafeltje vlak bij getuige. Voorts werd nog als getuige ge hoord de heer J. C. Poortemans, con cierge van de Kasvereeniging aan de Hee.reugracht, die verklaurde bekl. 's Maandags te voren in de hal van liet gebouw te hebben zien zitten op een bank. Wegens zijn min of meer verdacht voorkomen, werd de man voortdurend in het oog gehouden en werd opgemerkt, dat hij zat te bla deren in een notitieboekje, hetwelk hij in de hand hield. Bijna onafge broken hield bekl. het oog gedicht op de glazen deuren, die toegang ge ven tot de hal. Dit alles was hem zoo opgevallen omdat hij vóór eenige dagen was gewaarschuwd voor de aanwezigheid van z. g. flesschentrekkers. Get. Filbach, de houder van het lo gement aan de P. H.-kade verklaar de den bekl. reeds 12 14 jaar te kennen. Gewoonlijk kwam hij ééns per jaar in het hotel, een enkelen keer twee malen. Toen hij voor het laatst in het hotel kwam dit jaar, hij daar niets onder \erborgen hield. Er had zich inmiddels rondom hen een cordon menschen verzameld, zoodat voor bekl. de gelegenheid tot ontvluchten was afgesneden. Een agent van politie, intusschen op het standje aan de deur afgekomen, nam den beklaagde mede naar het bu reau. Nadat nog eenige getuigen wa ren gehoord, wier verklaringen geen nieuw licht in de zaa"k verspreidden, werd de zitting der Rechtbank des namiddags te zes uur opgeheven en de verdere behandeling van bet pro ces bepaald op Zaterdag a. s. 's voormiddags te 10 uur. De Recht bank zal alsdan een extra-zitting houden. hetgeen de adsistent-resident Engelen berg een plicht voor onze Regeering noemde en als een weldaad jegens de andere stammen beschouwde. Aaai den luitenant Voskuil komt voor öen groot deel de eer toe van het bereikte succès. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 30 Cent per Regel. len steun aan de welgeslaagde uitvoe ringen door het Coers' Liederkoor in de maanden Februari en Maart van dit jaar te 's-Gravenhage, Amsterdam en Utrecht gegeven. Gewezen wordt ei* o.a. op, ccat het voorbeeld, door meergenoemd Koor gegeven, anderen tot navolging heeft opgewekt. POKKEN. De commissaris der Koningin in de provincie Groningen heeft een verzoek gericht tot de gemeentebesturen tot het nemen van alle mogelijke maat regelen ter bestrijding van de pokken ziekte. EEN KINDERWAGEN TE WATER. Groote ontsteltenis ontstond Don derdagmorgen te half twaalf op den Vleutenschen weg te Utrecht, doordat nabij den molen „de Kaf" een kin derwagen met twee kleintjes het wa ter inging. Het meisje, dat den wagen voortschoof, had zich even verwijderd en in hetzelfde oogenblik greep het ongeluk plaats. De wagen rolde van den hellenden kant af en de beide kinderen, een van ongeveer 1£ jaar en de andere van pas enkele maanden, gingen met een vaartje hef, water in. Geluk kig kwam er onmiddellijk hulp opda gen dn den persoon van een heer, die zonder aarzelen in het water stapte en het oudste kind dadelijk weder op het droge bracht. Het andere wicht was echter geheel onder water verdwenen en kon niet zoo spoedig gevonden worden. Toen het eindelijk opgehaald werd was het Uit de Arbeiderswereld BOUWVAKARBEIDERS IN VLISSINGEN. In eene patroonsvergadering is Donderdagavond besloten de eischen der werklieden in de bouwvakken niet in te willigen. Dit is hun laat ste woord. Vrijdag kregen de gezel len daarvan bericht. Daar de gezellen in hun rond schrijven ook verklaarden, dat wan neer de patroons 'geen gecombineer de vergadering toestonden, zij zou den weten wa.t hun te doen staat, verwacht men eene staking, waar aan echter niet allen zullen deelne men. Rechtszaken BEROOVING IN EEN MELKSALOX. Voor de vierde kamer der Amster- damsche Rechtbank stond Donder dag terecht de 64-jarige paarden koopman Lambet of Lambret gebo ren te Arizona omdat hij den 2den April 1906 te Amsterdam, in of nabij een melksalon. in de Damstraat, in vereeniging mét twee onbekende per sonen, Isaac van Duim een porte feuille met f 4340 aan bankpapier heeft ontroofd of dat hij die twee personen bij 't plegen van dien dief stal opzottelijk behulpzaam is ge weest, of dat bij die twee personen opzettelijk golegenheid tot het ple gen van den diefstal heeft verschaft, door in vereeniging met diie onbe kenden Van Duiim staande te hou den, in te sluiten en tegen dezen' Van Duim op te dringen. Beklaagde ontkende. Den nacht aan den 2en April voorafgaande, lo geerde hij in het hotel Filbach, Prins Hendrikkade op dezelfde ka mer sliep een ander persoon, dien hij niet kende. In hetzelfde hotel verbleven ook twee bookmakers, die in den och tend van 2 April dadelijk naar het station zijn vertrokken. In het melk. salon zegt hij alleen gezeten te heb ben. en ook ontkent hij in hei ge zelschap van andere Engelscheai te zijn geweest. Wel werd hij door iemand in een winkel in het En- gelsch toegesproken. De heer Van Duim, de bejaarde beroofde, werd hierna gehoord. Vol gens zijn verklaren had hij een som van 13.000 francs voor twee men schen te wisselen, waarvan voor z'n vriend Pront 9000 francs. Hij ging bet geld aan de Twent- sche Bank wisselen en hield de be dragen afzonderlijk. In het melksa lon Damstraat 17 nam hij plaats aan een tafeltje bestelde een broodje met kaas en een glas melk. Terwijl dit gereed gemaakt werd. haalde hij de pakjes geld voor den dag om het bankpapier te changeeren. Het eeno pakje deed hij in den rechter-binnenborstzak van zijn over jas, het andere in den linker-borst- zak van zijn demi, om daarna ook dit pakje in een der binnenzakken was 'hij in gezelschap van tweeper sonen. van wie er één vroeger ook wel eens in liet logement over nachtte. Deze persoon was een Belg en lo geerde meermalen met bekl. tegelij kertijd in bet hotel. De andere vreemdeling was get. onbekend en werd door dezen geschilderd als ..iemand met een langen, blonden baard". De Belg en de beklaagde be trokken den avond van den dag, waarop zij in het hotel kwamen, één kamer wegens gebrek aan plaats. Getuige weet, dat zij Zaterdags avonds in zijn hotel arriveerden. Des Zondagsmorgens gingen zij met hun drieën er op uit. om tegen 1 uur terug te komen met hun vieren. De Belg werd aangesproken met den naam Charles", van de anderen hoorde get. geen naam. In den regel werd door het gezelschap Fransch gesproken, maar één hunner sprak vrij goed Hollandsch. Get. herinnerde zich voorts, dat een der onderwerpen van een gesprek door hem aangehoord, betrof de wedren nen. Welke wedrennen bedoeld werden, weet get. niet. Zondags avonds bleven beklaagde en de Belg alléén achterzij vertrokken des Maandags, na aan get. hun rekening te hebben voldaan. Zij deelden me de van hun kamer verder ge>en ge bruik te zullen maken. Onder wel ken naam de Belg zich in liet nacht- register liet inschrijven wist get, niet meer. Bekl. gaf ais altijd op, Lambert te heeten. De houdster van den melksalon in de Damstraat, als getuige gehoord, verklaarde, dat get. Van Duim aan een tafeltje geldswaardige papieren zat te sorteeren en ze daarna in den binnenzak van zijn overjas stak. Hij bad een kleine vertering besteld. Toen get. Van Duim binnenkwam za ten reeds twee personen aan een ander tafeltje, die een glas melk hadden besteld en blijkbaar op iemand, zaten te W-achten. Toen de tijd verstreek alvorens de verwachte kwam, bestelden zij nog een glas melk. da,t om beurten door een der mannen werd betaald. Spreken de den zij haast niet, get. heeft althans hoegenaamd niets kunnen opvangen -van mogelijk gewisselde woorden- Nadat Van Duim was binnengeko men en zich had nedergezet, kWhm beklaagde in den salon. Van het wisselen van eenigerleï teekqpen van verstandhouding tus- schen de drie personen in den sa lon. heeft get. niets bemerkt. Bekl. bestelde eveneens een glas melk en betaalde deze consumptie onmiddel lijk. Toen beklaagde opstond maakte get. Van Duim zich juist gereed! tot heengaan. Bijna op hetzelfde oogen blik stonden de twee andere perso nen op, zoodat get. Van Duim aan de deur van den salon als het ware werd opgedrongen, daar alle vier tegelijkertijd naar buiten wilden gaan. Toen aan de deur even later het getwist oYer de berooving ont stond, keerde een der vreemdelin gen naar de toonbank terug, het voorwendende als was hij er niet ze ker van of hij de melk wel had be taald. Deze manoeuvre wos blijk baar bedoeld als middel tot aflei ding. Get. Van Duim hield den be klaagde in do opening van de deur stevig aan -de jas vast onder uit roep van de woorden ..Geef me mijn geld terug, het is niet van mij". Bekl. hield toen zijn jas wijd uit gespannen. om aan te toonen, dat KERKELIJKE BELASTING In zake de bij het kantongereoht in Den Haag ter civiele zitting aan. ha-ngig gemaakte vordering .van de Ned. Herv. gemeente aldaar tegen een aangeslagene in de kerkelijke be lasting, word namens den gedaagde, door mr. G. A. van Baaften conclu sie genomen in antwoord op de con clusie van eischeres. Het antwoord van den gedaagde komt hierop neer dat hij ontkent lid te zijn der eischende gemeente, op grond dat de gedaagde ten tijde zijner aanneming nog was minderja rig en alzoo onbekwaam om overeen komsten te treffen. De gedaagde be twist voorts door den doop lid te zijn geworden der eischende gemeen te ,op grónd dat déze doop deze zuiver sacramenteele handeling in zich sluit eene wilsverklaring van den vertegenwoordiger van den ge doopte om dezen als lid der eischen de gemeente te doen toetreden. De gedaagde betwist derhalve de eohtskracht van art. 2, al. 2 Alge meen Reglement, als zijnde fn strijd met het beginsel van openbare orde, neergelegd in art., 1356, lo.. B. W. Mocht kunnen worden aangeno men, dat de gedaagde reeds dooi den doop alleen lid der eischende gemeente is geworden, zoo worden door gedaagde een viertal feiten aan gevoerd, waaruit zou kunnen wor den afgeleid, dat tie gedaagde se dert lang den wil had zich van de Ned. Herv. Gemeente te 's-Gravenha ge af te scheiden. De gedaagde heeft ten slotte de rechtsgeldigheid van den aanslag be twist. Aan den gemachtigde van eische res is nu veertien dagen uitstel ver leend om te dienen van repliek. Dr. SCHEURER. De welbekende directeur van hot Petronella-hospitaal te Djokja, dr. J G. Scheurer, wiens biographic hot vo rig jaar o.a. in het „Weekblad voor Indië" werd opgenomen, gaat, vol- gens een bericht in de „Mataram' Indië voor goed verlaten, daar hij lij dende is aan berri-berri. Voor de onder zijn beheer staande inrichting is dit heengaan een ramp, zegt liet blad, terwijl ook voor tal rijke Europeanen, rijk en arm, liet verlies groot is, aangezien hij steeds bereid was hulp te verleenen, zonder aanzien des persoons. Koloniën CELEBES. Aan de ,,N. R. Ct." ontleenden we het bericht, dat den 20sten April in Posso cLe hoofden der To-Napoe Oerna i Solt, Oema i Tahoimiki en Oeana i Bato'eroe hunne opwachting maakten. Het blad schrijft nog naar aanle;- ding van dit telegram Het was noodig dat een einde kwam aan het schrikbewind d'er To Napoe. Scheen aanvankelijk ons optreden dén gewenscliten indruk te maken, later gelukte het aan Loewoesche raddraaiers weder onrust in de Posso- streek te verwekken, waardoor een. krachtiger optreden onzerzijds weder noodig werd. Na de vermeestering dei- zwaar versterkte benting Kandela, aan den oostoever van het Possomeer, kon geseind wordenhet verzet tón Z.O. van het Possomeer schijnt ge broken te zijn. Uit bet zich onderwer pen van de in het thans te bespreken telegram genoemde hoofden der To Napoe blijkt, dat men een goed eind op streek is en dat eindelijk na bijna een jaar liard werken (in de maand Juni van verleden jaar begon het op treden in de Possostreek) een groot succes is bereikt. De thans onderworpen hoofden heb- ben toch nog a!l wat op hun kerfstok. Toen in April of Mei 1904 de aan den controleur der Tominibocht toegevoeg de Boegineesche tolk door dien amb tenaar was uitgezonden om naai* de aanspraken van Sigi op Tambarana een onderzoek in te stellen en zich in de nabijheid van Towaeli bevond, werd hem door de To Napoe-Alfoefen onder aanvoering van Oema i Batoe- roe (hoofd van Boewasa) gelast terug te keeren, op grond van de omstan digheid, dat zij van Sigi den last had den te beletten dat Tambarana werd bereisd. De tolk moest wel terug. Zoowel die bende als een andere, onder aanvoering van Oema i Ta- hoengki, berokkende der bevolking van Mapane en Pebato zeer veel last, onrechtvaardige boeten werden gehe ven en gestolen werd ten nadeele van de bevolking naar hartelust. Van de bende onder Oema i Batoeroe scheidde zich in het begin van de maand Juni 1904 een deel af, om in liet landschap Saoesoe ten ko.ste van de bevolking te leven en aldaar plan nen te beramen tot het afloopen em plunderen van den in het Saoeooesohe gelegen winkel van den heer F. D. Massing. De besliste houding van de bevolking van Saoesoe had echter ten gevolge, dat de To Napoe naar Tam barana terugkeerden; van hier wil den zij naar hun land teruggaan. Hiervan zou echter door hen zijn afgezien op last van Sigi, dat hun opgedragen had koppen van Tambara na mede te brengen. Daarop werd in den mórgen van den 25sten Juni de toko van genoem den Massing, gelegen aan het strand van Tambarana, afgeloopen en leeg geplunderd. De beheerder der toko. de christen-inlander Isaak Abraham en een Gorontaleesche jongen werden medegevoerd en later vermoord. Beide lijken werden zonder hoofd gevonden. Aan Sigi is toen de eisch gesteld o. m. Oema i Batoeroe, een der hoofd schuldigen aan deze euveldaad, bin nen twee maanden uit te leveren. Hieraan is nimmer voldaan. Thans zal eindelijk de Tambarana-moord- ,k kunnen worden opgelost door bestraffing van den hoofdaanlegger. Oemia i Soli is het voornaamste hoofd der To Napoe. Zijn akte van beschuldiging bevat de volgende pun ten miskenning van ons gezag, heit plegen van allerlei gruwelen (koppen snellen) en afpersingen. In sommige berichten werd gesproken van het schrikbewind van Oema i Soli". Het is dus een goede tijding, die de telegraaf ons uit Indië brachtwij zijn werkelijk thans een stap nader tot het doeleen einde te maken aan het drieste optreden van de To Napoe, DE MOORD OP LELIeNDAAL. De „Surinamer" van 22 April bevat het verhaal van een afschuwelijken moord, cliie in den nacht van 33 op 14 April te Leliëndaal (bij Marienburg in Suriname) heeft plaats gehad. De Italiaan Nicolas Diruggiero, oud ixl.m. 45 jaar, van beroep rondventer, had de gewoonte om gedurende eeni ge dagen van de week zijn waren op plantage Marienburg rond te venten. Op Goeden Vrijdag, 13 April, bevond hij zich op Leliëndaal. Daar hield hij zich op bij Jean Ducazau of Decazan en een anderen Franschmaai, die werkzaam is op Marienburg. In den namiddag gingen Diruggiero met laatstgenoemden uit, en na hun vertrek haalde Ducazau, op naam van Nicolas, zooals Diruggiero steeds ge noemd werd, verschillende eet- drinkwaren. Sedert werd niets meer van Nicolas en Ducazau vernomen tot Zaterdag morgen. Iets vóór 6 uur hoorde de di- leoteuir deir plantage, die heer A. C. Bergen, in het huis van Ducazau eeiuig gestommel, en eon bons alsof iets gevallen was. Dit verwekte achter docht. Fluks nam hij zijn dubbel loopsgeweer, voorzag hot van scherpe patronen en ging zien wat er te doen was. Hij bonsde op de deur der wo ning en vroeg wat er te doen was. Ducazau deed de deur op een kier open en antwoordde „Niets, ik ben klaar." De directeur trok de deur open. Ni colas lag op den grond met c«en strop om den hals, overdekt met wonden en badend in zijn bloed. Onmiddellijk liep dJe heer Bergen om hulp, steeds den moordenaar met zijn geweer in bedwang houdend. De bakker van de plantage en de koelie-winkelier waren direct daarop aanwezig. De strop werd eerst losge sneden en Ducaza«u gebonden. De politie te Marienburg werd gete- lephoneerd, die kort daarop te bestem der .plaatse verscheen. Ook de .dokter en de districtscommissaris werden op gebeld. Toen zij aldaar aankwamen, was hun eerste werk Nicolas te verbinden Deze werd ondervraagd', maar kon slechts onduidelijk „Je vals mourir" (ik ga sterven) uitbrengen. De adj. inspecteur v. d. Dumgen verscheen spoedig op dé plaatls der misdaad en trachtte ook iets van Ni colas te vernemen, doch deze kon slechts een rochelgeluid uitbrengen. Toch heeft men vat op Ducazau, want toen de agent aan Nicolas vroeg, wie hem zoo mishandeld had, konhij wel niet meer spreken, maar vestigde, zoo goed en kwaad als zijn zwakke krach ten het liern toelieten, de oogen op Ducazau. Omstreeks 7 uur verscheen de heer Halfhide, arts op Alkmaar, en gebood Nicolas direct naar het hospitaaü te dragen. Hij werd er hoen gebracht en aanstonds begon die dokter de hoofd wonde te naaien. Terwijl dit geschtedde, gaf Nicolas den geest. Het was omstreeks liaJf 8 in den morgen. De geneesheer Halfhide hield sectie op het lijk, waarmede hij tot 3,30 uur in den namiddag bezig bleef. I-Iet lijk van den vermoorden Italr- a'an was met 26 wonden en kneuzin gen bedekt, waaronder zeer ernstige. Na de sectie van het lijk verscheen cle districts-commissari's, kort daarop de rechten* van instructie:, mr. Visser, en de advocaat-generaal mr. Carst. Ducazau heeft het doen voorkomen, alsof Nicolas zichzelf de wonden heeft toegebracht. Hij ontkent den man te hebben verwond. Wel erkent hij Ni colas twee slagen met een stuk ijzer ,'n.b. iets van ongeveer 10 K.G. zwaar te en van een lengte van pl.m. 35 c.M.), aan het hoofd te hébben toege bracht. Het onderzoek was Zaterdagavond om half acht afgeloopen, en de rech ter van instructie, de advocaat-gene raal en dé district-commissaris ver trokken naar de stad1, met medene ming van Ducazau, als verdacht van den moord. Zoowel de moordeinaar als de ver moorde stonden goed bekend. Sddlert maanden was Ducazau als schoen maker te Leliëndaal gevestigd. Om trent dé aanleiding tot den moord verdiept men zich in gissingen. De „Surinamer" voegt aan dit ver haal het volgende toe ,,Di:t. is een van de vele mailen, dat Fransche vluchtelingen in de kolonie gruwelijke misdaden plegen. Men kan zich nog wel herinneren den aanval door pl.m. 10 dezer menschen, op den rustigen visscher A. Parijs in d;e Wa: rappakreek, den moord op de Indianen in de Marowijne, enz. enz., en nu weer op Leliëndaal. Deze misdadigers zijn onverbeterlijk. „Hoezeer het ons ook Leed doet voor de goedgezinde déporté's, achten wij het toch een voor de algemeene vei ligheid noodzakelijken eisch, dat het bestuur eene overstrooming van dé porté's alhier tegenga. Want het ko nen van het kaf te scheiden is uiterst moeilijk. En eigen veiligheid gaat voor." Werk en School NED. HERV. KERK. Naar aanleiding van een onregelma tigheid bij de stemming door het kies college der Ned.Herv. Gemeente te 's-Gravenhage voor de samenstelling van een zestal van predikanten, was bij het classicaal bestuur van 's-Gra venhage een protest ingekomen. Het classicaal bestuur kon echter over de beweerde onregelmatigheid geen beslissing nemen, daar de stem biljetten van een der sectiën vernie tigd waren geworden. Daarom ver klaai'de het classicaal be.9tuur de stemming nietig, zoodat Donclerc avond niet tot. de vorm/ing van een drietal kon worden overgegaan, en voor het zestal een nieuwe stemming gehouden zal worden, en wel ctp Don- derdag 31 dezer. EEN KERKERAADS-QUAESTIE. Reeds is gemeld, dat het Provin ciaal Kerkbestuur in Friesland den Kerkeraad der Hervormde Gemeente te Wommels gelastte, onverwijld over te gaan tot de bevestiging van den ouderling Brouwer, die reeds in No vember j.l. gekozen werd. De Kerke raad bestaande uit 3 rechtzinnige en 3 vrijzinnige leden is daartoe nog niet genegen. De predikant en anderen, die zich verzetten tegen de bevestiging, wijl de benoemde nooit verschijnt in gods dienstoefeningen door den predikant geleid, leggen zich ook niet neer bij de uitspraak van het Provinciaal Kerkbestuur, en zijn in hooger beroep gegaan bij de Synode. NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Neede (toez.) ds. A. Stram rood J. Hz. te Wognum. Bedankt voor het beroep te Lien- den door ds. K. Kloosterman teHan- tum c. a. Stoomvaartberichten Het stoomschip Rijndam, vair New- York naar Rotterdam, passeerde 18 Mei v.m. 9.45 Wight. Het stoomschip Prins Frederik Hen drik, vaai Amsterdam naar Paramari bo, passeerde 18 Mei des voonn. 10 uur Ouessaint. Het stoomschip Sollok, vaar Java naar Rotterdam, vertrok 18 Mei van Het stoomschip Oranje, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 17 Mei Point de Galle. Het stoomschip Prins Willem V, van Paramaribo naar Amsterdam, ver trok 17 Mei, dés nam. 6 uur, van Havre. Bet stoomschip Rijndam, van New- York naar Rotterdam, passeerde 18 Mei, v.m. 3.30, Prawlepoini, F AILLISSEMENTEN. Uitgesproken: Herman Zwalue wonende aan boord van zijn vaartuig „Op Hoop van Ze gen", en daarmede ihans liggende in de Parkhaven te Rotterdam. Rechter commissaris mr. G. W. baron Van der Fieltzcurator: mr. K. J. van Er- pecum. Geëindigd: L. H. Rijshouwer, timmerman te Rotterdam. Uitiotimgeo BRUNSWUKSCHE LOTEN VAN 1868 Flr. 20. Trekking van 1 Mei. Premietrek- king 30 Juni. Getrokken seriën. 23 63 199 223 227 410 458 676 698 776 1119 1164 1357 1447 1751 2404 2538 2612 27*29 2743 2800 3226 3322 3359 3439 3537 3911 39S3 4074 4403 4593 4650 4671 4756 4854 5016 5044 5261 5419 5550 5909 5987 6102 6129 6172 6368 6429 6771 6826 6925 7290 7524 7666 8096 8202 8262 8882 8885 8887 9133 9916 BE1ERSCHE LOTEN, 4 pet. d Flr. 100, van 1866. Trekking van 1 Mei. Betaalbaar 1 Juni. No. 10571*2 M. 300.000; n. 56232 M. 48.000; n. 141831 M. 18.000; n. 46589 M. 4800; nos. 109038 116951 135967 148781 elk M. 2400; nos. 8186 31494 57481 838309 118227 126305 134691 147423 elk M. 1200. M. 600 voor nos. 699 2446 4597 7850 8181 10082 11173 13995 20437 24924 27004 27005 36305 39371 46531 47533 47537 53263 54515 55545 56213 58556 58583 65546 65580 66863 71469 80837 95713 95723 95724 95742 96164 107084 107432 110763 116905 117317 117982 118249 119875 119818 120173 120573 126280 130712 133657 134?22 141823 145061 146914 146948 147420 147450 150399 154739 LOTEN VAN LUIK, 3 pet., a fr. 100, van 1860. Trekking van 1 Mei. Betaalbaar 1 Augustus. No. 29107 fr. 5500no. 27898 fr. 3000; no. 28627 fr. 2000no. 11148 fr. 1500 n. 17211 fr. 1000. Fr. 200 voor nos. 5029 6226 684 25414 26267 17768 7858 23437 6023 6080 26446 13344 9269 10704 13718 19536 22925 20603 15273 29762 3 20365 10089 4362 46 18159 6897 19113 19418 29452 86 24174 12671 17421 27250 17423 11010 24848 28571 27066 132281 29121 16398 2512Ö LOTEN BELGISCH GEMEENTE- CREDIET. 3 pCt. a fr. 100 van 1868. Trekking van 1 Mei 1906. No. 65253 fr. 15.000, r.. 21053 fr. 1500, 63238 en n. 14978 elk fr. 500. Fr. 225 nos. *21887 38580 61299 87390 9*2377 108773 De overige 580 getrokken "nummers met fr. 100. Betaalbaar 1 Oct. 1906. HONGAARSCHE PREMIELOTEN 1870 Uitgeloot de volgende seriën 53 261 279 568 590 641 678 732 74-4 793 962 1012 1070 1271 1408 1605 1637 2051 2652 2685 2701 2975 3087 3109 3271 3491 3520 3647 4092 4286 4305 4425 4448 4483 4484 4790 5108 5217 5238 5296 5323 5465 5507 5592 5670 5717 5816 5864 5963 200.000 kronen zijn gevallen op iserie 3109 No. 44 20.000 kr. op s. 5592 no. 1310.000 kr. op s. 793 n. 172000 kr op s. 4484 n. 10, s. 5963 n. 5 en 585 n. 461000 kr. op s. 4790 n. 10, s. 1637 n. 4, s. 1408 n. 44. s. 1408 n. 14. 5864 n. 48, s. 2975 n. 7, s. 5670n. 31. 590 n. 13. s. 3171 n. 41, s. 568 n. 44. 9. 5217 n. 30. s. 744 n. 46. s. 5717 n. 19, 5717 n 13, s. 5864 n. 24. s. 962 n. 17. s. 5816 n. 32 en s. 641 n. 6.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 6