HAARLEM'S DAGBLAD 21 li 1! Dés lad Prins Hendrik iu Haarlem Binnenland Van de Leestafel, Om kwart vóór tienen hedenmor gen kwaan Prins Hendrik, vergezeld tan zijn adjudant Jhr. Hooft Graaf land, aan het station aan. Op het perron werd Z. K. II. ontvangen en verwelkomd, door den Commissaris der Koningin in deze provincie, Mr. G. van Tienhoven en den waarne mend Burgemeester, Mr. Th. de Haan Hugenholtz, waarna, werd plaats genomen in de gereedstaande rijtuigen op het Stationsplein. Het eerste bezoek gold de WERF CONRAD, de bekende fabriek aan den Spaarn- danimerweg. Bij den ingang van de faibriek, waar eene smaakvolle plantenver- siering was aangebracht, werd Z. K. II. Prins Hendrik met gevolg ver welkomd door den Directeur van de Werf Conrad, den heer P. Goedkoop üzn., en eenige commissarissen, en vonoigens de directiekamer binnen geleid, waar de heeren C. H. Holst, hoofd- en scheepsbouwkundig inge nieur. A. Jonker, administrateur, en F. Lugt, werktuigkundig ingenieur, aan Z. K. H. werden voorgesteld. De heer Goedkoop liieid daarop eene korte toespraak, waarin hij Z. K. II. in de eerste plaats zijne er kentelijkheid betuigde voor de hoo- ge eer van het bezoek en vervolgens een beeld gaf van den aard vam het bedrijf der „Werf Conrad" die erin gesla,agd is om zich eene plaats op de wereldmarkt te veroveren en ha re producten naar alle werelddeelen uitzendt. Na gewezen te hebben op de groo te vlucht, die het bedrijf in de laat ste jaren genomen heeft, daar die steeds stijgende eisdhen van het scheepvaartverkeer- eene voortduren de vergrooting van de capaciteit der baggerwerktuigen noodig maakte, maakte de heer Goedkoop melding van een sinds een paar jaren nieuw beoefenden tak van het bedrijf, n.l. den bouw van goudwasehbaggernro- lens. Dit zijn werktuigen, ingericht tot het baggeren en wasschen van goudhoudenden grond en van zooda nig volmaakte constructie, dat gron den, waarin niet nreor dan 1/3 gram goud .per kub. Meter aangetroffen wordt, toch nog met vrucht kunnen worden geëxploiteerd. De heer Goedkoop gaf ten slotte een overzicht van de aan de fabriek Verbonden sociale instellingen en eindigde rnet het uitspreken van den wensoh dat wat Z. K. II. had ge hoord: en zoo aanstonds zou zien. Hoogstderzelver goedkeuring zou mogen verwerven. Vervolgen^ ving de wandeling door de fabriek aan, waarbij eerst de ruime bankwerker ij en draaierij wer den bezichtigd' om vervolgens over to gaan naar de werkplaats voorplaat- bewerking. waar o. a. in tegenwoor digheid van Z. K. II. een bagger- emmer van groote afmetingen van den zwa.ren stalen snijband werd voorzien, die er in roodgloeienden toestand om'heengelegd en in den vorm gebogen wend. Vandaar gong de tocht over de werf, langs de scheepshellingen, al waar bezichtigd werden een op sta pel staand baggervaartuig, bestemd voor Spanje, een zandzuiger voor Duit-schilaaid en ,drie in aanbouw zijn de goudiwaschbaggermolens, die in de eerste drie maanden, gedemon teerd en verpakt, zullen worden ver laden naai- "Vuurland. Na bezichtiging van de schilders- en timmerwerkplaats, waar o. a. verschillende sloepen, bij de uitrus ting van de onderhanden zijnde bag gerwerktuigen bëlioorende. in be werking waren, werd een bezoek ge bracht aan de smederij, waar juist do groote smeedpers, waarmede een <lrnk van 200.000 K.G. kan worden uitgeoefend, aan het werk was en buigmacliines bezig waren zware ijzeren ringen rond te zetten. Daarna was de machinekamer aan de -beurt, waar eene stoommachine van 350 IPK., van geheel nieuwe constructie, met de bijbelioorende stoomketels, vervaardigd door de heeren Gebr. Stork en Co. te Henge lo, en eene dynamo van groote af metingen, vervaardigd door de N. V. De Electrotechnische Industrie te Slikkerveer, de elecfcriciteit opwek- ken waarmede de geheele fabriek wordt gedreven. Nadat alzoo het geheel was bezich tigd, waarbij de werkzaamheden overal in vollen gang waren en Z. K. H. op de meest belangrijke werk tuigen wend gewezen en daarin veel belangstelling toonde, werd de te rugtocht aanvaard naar 'het kan toor, waar Z. K. H. het daarvoor be stemde register van Hoogstderzelver handteekening voorzag en na de ge bruikelijke plichtplegingen na p. m. anderhalf uur toevens afscheid nam. Te één uur sluit de fabriek en krijgt het geheele personeel vrijaf met behoud van loon. Na het bezoek aan de Werf Con rad, begaf de Prins zich naar de woning van den Commissaris der Koningin aan de Nieuwe Gracht, al waar de lunch werd gebruikt. Na afloop der lunch reed de Prins naar het gebouw der Holl. Maatsch. van Wetenschappen aan het Spaar- ne, ter bijwoning der ALGEMEENE VERGADERING. In het statige gebouw waren met den secretaris den beroemden ge leerde Prof. Bosscha tal van di recteuren der Maatschappij ver eeuwigd, om den Prins, die, zooals rnen weet. Beschermheer van de Maatschappij is, te ontvangen. Daarna nam de vergadering een aanvang. De Voorzitter, mr. G. van Tienhoven betuigde bij de opening, namens directeuren en leden, aan Zijne Koninklijke Hoogheid dank voor Hoogstderzelver, zoo duidelijk blijkende belangstelling. Na herinnerd te hebben aan 'ver schillende verliezen, welke de Maat schappij in het afgeioopen jaar had geleden, verwelkomde de Voorzitter verschillende directeuren. Daarna werd een aanvang gemaakt met de werkzaamheden. Allereerst was nu het woord aan Prof. J. Bosscha, secretaris, die o. m. het volgende zeide Koninklijke Hoogheid, Mijne Heeren, Omtrent 'de bemoeiingen van de Maatschappij in het afgeioopen jaar valt het volgende te berichten. Nadat het Tiende Deel van de wer ken van Huygens, bevattende het slot zijner briefwisseling was verschenen, viel te overwegen in welke volgorde en in welken vorm zijne overige ge schriften zouden moeten verschijnen. Tot dit doel kwam de Commissie van Redactie den 13en November 1.1. te zamen. Hare beraadslaging had de volgende uitkomst. Men wenscht groepen te vor men van wetenschappelijk werk, die ■zoo volledig mogelijk vereenigen wat Huygens heeft verricht hetzij op een bepaald gebied hetzij naar eene be paalde aanleiding, zoo als zijne bij dragen tot de handelingen van de Fransche Akademie der Wetenschap- pen. Meestal zullen die groepen tot kern hebben eenig gedrukt geschrift. Velen daarvan zijn in het latijn geschreven. De Commissie besloot daarom aan den latijnschen tekst van Huygens' 'hoofdwerken eene overzetting toe te voegen in de Fransche taal, welke het naast bij de Latijnsche komt en ook die .is, waarvan Huygens zich veelal bediende, gelijk ook aan zijn Latijn wel te merken as. De eerste der zoo even vermelde groepen zal bestaan uit de „Travaux de Jeunesse". Van de Travaux de Jeunesse zijn thans drie bladen persklaar en is het overige ter drukkerij. De verhandeling van Dr. P. J. S. Cramer over knopvariatie welke ver leden jaar werd bekroond, is bestemd voor de werken in quarto van onze Maatschappij. Intusschen is ook in dit jaar een antwoord op eene prijsvraag van bo- tanischen aard ontvangen. Daarover zal aanstonds uwe beslissing worden ingeroepen. VOORSTEL OVER HET BESTEDEN DER SUBSIDIE. De Commissie, door Directeuren be noemd tot liet doen van een voorat el aangaande de wijze, waarop het dit jaar beschikbare subsidie zal worden besteed tot bevordering van de studre van eenig onderwerp van wiskunde, en bestaande uit de leden Korteweg, Soboute, Van de Sande Bakhuyzon, Lorentz en den secretaris, is, onder leiding van den voorzitter der Maat schappij, bijeengekomen den 13den November j.L In die vergadering werden drie voorstellen te berde gebracht. Prof. Korteweg stdlde voor, hot subsidie te bestemmen tot bevordering van de pu blicatie van het Journaal van Beeck- manProf. Schoute had het voorne men opgevat aan te bevelen een systematisch geordend, bibliogra- phisch overzicht te doen samenstellen van de nieuwe, meer dimentionale Geometrie, terwijl prof. Lorentz een voorstel deed betreffende het bereke nen en in tafels brengen van Bessel- scho functiëu. Toen evenwel prof. Korteweg aan leiding, doel en be teekenis van het uitgeven van Beeckman's Journaal had ontwikkeld en daarbij steun had gevonden in nog andere dan de door hem aangevoerde gronden, verklaar den de leden Schoute en Lorentz hun ne vooratellen vooriootpig terug te ne men en werd, na eenige beraadsla ging, eenparig besloten het Journaal van Beeckman, dat zioh in hand schrift in de Provinciale Zeeuwsche bibliotheek te Middelburg bevindt, 1 een nader onderzoek te onderwer pen, ten einde over de beteekenis van zijnen inhoud en de uitvoerbaarheid van het plan zoo mogelijk beslissende inlichting te verwerven. Isaac Beeckman, later rector aan de iatijnachef scholen te Utrecht, Rot terdam en Dordrecht, en bekend wis kundige, schijnt in 1618 de eerste Ne derlander van beteekenis geweest te zijn. De Commissie komt nu tot het eenparig besluit aan directeuren het volgende voorstel in te dienen „Er wordie eene Commissie van re dactie benoemd, met volmacht, onder nadere goedkeuring van directeuren, tot de uitgave van liet Journaal van Beeckman over te gaan, hetzij in zijn geheel, hetzij teai deele, naar gelang dit bij volledig onderzoek wemschdlijk zal blijken. Die Commissie verzekere zich daarbij van de hulp van den heer C. de Waard, een Amsterdamsoh student, aan wien daarvoor het be schikbare subsidie van 500 worde Dit voorstel werd vervolgens aan genomen. Hierna hield Prof. J. C. Kapteijn een voordracht over stroomingen in 'het sterrenstelsel. HOFBERICHTEN. Men seint uiit St. Blasiën H. M. d'e Konirgin-Moeder dier Ne derlanden is Vrijdag te St. Blasiën aangekomen en zal daar eenige weken blijven vertoeven. H. M. heeft haren intrek genomen in het Hotel en Kur- haus St. Blasiën. De opper-ceaieuwnieineieister maakt bekend, dat het Hof, ingevolge d'é he velen van II. M. d'e Koningin, dien Lichten rouw zal aapnehnen voor den tijd vian lacht dagen, inigaandie op Za terdag 19 Mei, wegens liet olvorlijden van H. K. 11. Mevrouw de Prinses Weduwe Fr e der ik Karei van Pruisen. TWEEDE KAMER. De leden schijnen van de „quaes- lies" bij het Arbeidscontract gaan deweg hun bekomst te'krijgen. Gis- terenoclmtend kon die fitting eerst te half één beginnen, omdat er geen le den genoeg waren. De vreemde munt-quaestle werd voorloopig nog aangehouden. Doch uitvoerig werd gedebatteerd over de vraag van uitbetaling van het loon in lokalen waar alcoholi sche dranken worden verkocht of in winkelneringen of in lokalen die met dergelijke lokalen binnenshuis in verbinding staan. De bezwaren waren van verschil lenden aard. Sommige leden wilden geen uitbreiding geven aan wat te dezer zaken reeds in de Drankwet was bepaald. Anderen vonden het verkeerd oan uitbetaling van loon te verbieden in verlofhuizen als bijv. geheeJ-onthouders-café's of Volks bond-koffiehuizen. wat door weer anderen werd bestreden, omdat in vele bierhuizen clandestien wordt ge tapt. Ook meende men. dat de ge dwongen winkelnering door het ar tikel werd tegengegaan. Dat was vooral het argument van den Minis ter, die evenwel van de (heeren Roessingh en Smeenge een amende ment overnam, bepalende dat, waai* een bedrijf gecombineerd was met dranknering, uitbetaling mocht plaats hebben van arbeid in dienst betrekking. Aangenomen werd ten slotte een amendement van den heer Lobman (met 48 tegen 11 stemmen) om het ge heele verbod te doen vervallen. Bij een verder artikel kwam een amendement ter sprake van den heer Duymaer van Twist, bepalende dat Lo.onbetaling alleen op werkdagen mocht plaats hebben, wat van vele zijden, ook door den Min. bestreden werd. De heer Lieftinc-k had de la chers aan zijn kant,toen hij zeide wij boeten wel een Christelijke natie maar dat zit nogl Wel werd het amendement, dat nog niet eens verbindende, dwingen de kracht 'had, zoodat daarvan bij mondeliug overeenkomen reeds kon worden afgeweken, nog eenigszlns verbeterd doch het werd ten slotte verworpen met 37 tegen 17 stem men. Tot Maandag half 2 werd de be slissing aangehouden over een amen dement dlat, met afwijking van het voorgestelde, verlangd dat ook bij stukwerk een weekloon naar plaat selijk gebruik worden uitbetaald, een minimum-uurloon dug terwijl dan het hun meer toekomende kon worden verrekend. Het art. wilde hem 3/4 van 't naar tijdruimte vast gestelde loon per week doen uitbe talen. Zooals gezegd Maandag voort zetting. DIE WAS ER ACHTER! Uit Zeist schrijft men aan do N. R. Ct. Een landweerplichtige uit Soes- terberg. die voor herhalingsoefenin gen onder de wapenen moest komen en zich daarvoor in de legerplaats had aan te melden, bracht behalve zijne uitrustingstukken mede een kinderwagen, waarin een aanvallig kindje van eenige maanden. De man was weduwnaar en va.- der van eenige kinderen. werd inwendig aan het onderlijf ernstig gekneusd. De kleermaker II. J. II, heeft Vrij dagnamiddag in opgewonden toe stand bij zijn kostvrouw in de Goud- schestraat te Rotterdam, een ruit ingeslagen. Daardoor sneed iiij zich de linkerpolsader door. leed een he vig bloedverlies en is naar het Zie kenhuis gebracht. Vrijdagavond is per brancard naar het Ziekenhuis gebracht de bootwerker C. M., wonende Goud- schesingel te Rotterdam, die bij 'het lossen van ijzeren wielen aan boord van de Leïthboot. liggende aan de Willemskade aldaar, ee'h dier wie len tegen het linkerbeen kreeg, waar door dit zwaar is gekneusd. De heer S.. bezig met het inspan nen van zijn paard te Harenkarspel N.-H.), kreeg een trap legen do borst. Zijn toestand is hopeloos. door de duim van de linkerhand van het meisje werd verbrijzeld en de jon gen oen gedeelte van de lading in de hand kreeg. Op advies van dr. Zwart, te Bei- gum, zijn l>eide kinderen naar Leeu warden overgebracht, waar, naar we vernemen, de duim is geamputeerd en de kogels uit de hand zijn verwijderd. TOONTJE SOLIDAIR. Bij een groote firma te Utrecht heeft zich een komisch geval voorge daan. Een der jongere werklieden —een opgeschoten knaap van misschien ongeveer 16 jaar kreeg om die een of andere reden zijn ontslag. Deze maatregel was echter in 't geheel niet naar den smaak van het overige jongenspersomeel. Er ontstond gis ting onder de halfwas-mannetjes. Deze mam steeds grootere afmetin gen aan en het einde van het liedje laat zicli wel begrijpen. Zes ande ren sloten zich bij den uitgestootem kameraad aan en legden het bijltje er bij neer. Het solidariteitsgevoel schijnt te genwoordig in de luoht te zitten. Daar stond het zevental. De hee ren snapten heel goed. dat miet wer ken en wel eten niet ging. In plaats van een stevigen boterham zou hun trouwens thuis waarschijnlijk wel eien flink pak slaag wachten Dit toekomstbeeld scheen heel weinig aantrekkelijkheid te bezitten. Dan maar op avontuur uit. De teerling was nu eenmaal ge-worpen en kor daat, zooals men van pur-sang sta kers verwachten mag, toog de ge heele club op weg naar Amsterdam, liefst te voet. Maar jawel, de snuiters hadden Utrecht nog geen haf ven dag ach ter zich of aan het hoofdbureau re gende liet reeds klachten over het verdwijnen van eenige minderjarige knapen, en de dag was nog niet ge heel voorbij, toen allen reeds weder na een duchtige afstraffing achter moeders pappot zaten. De solidariteit zal hun thans wiel voor eenigen tijd verleerd zijn. (Utr. Dagbl.) EEN PROTEST. Men meldt uit Gorinchem Mede als protest tegen het handha ven der markt op Paasch- en Pinkster maandagen, hebben de gezamenlijke boekhandelaars, boekdrukkers en boek binders te dezer stede besloten hunne winkels op die dagen, als zijnde er kend Christelijke feestdagen, te slui ten, te beginnen met Maandag 4 Juni (Tweeden Pinksterdag). Reeds ver scheidene firma's gingen vroeger al tot dit besluit over. Hebben deze dagen in andere plaat sen steeds een rustig verloop, hier le veren zij dikwijls de walgelijkste drohkemans- en vechttooneelen op, wat zeer zeker door het afschaffen of het houden dier markt op Dinsdag na gemelde feestdagen voorkomen zou kunnen worden. ONGELUKKEN. Donderdagavond omstreeks 11 uur hoorde het zoontje van den machi nist op de boot Sloten—Leeuwarden, liggende aan de Westerkade, te Leeuwarden, een val in het water. De machinist, die wakker werd, zag het -deurtje van de kajuit open staan en vermoedde onraad. Hij stond op en kwam tot de ontdek king, dat de 48-jar;ge Gerlof V., die ■des Donderdags en Vrijdags dienst doet op de boot. -niet meer in zijn bed lag. Onmiddellijk ging men naar boven, doch kon -niets vinden. Toen naar het politiebureau om dreggen. Met deze gelukte het om streeks middernacht den drenkeling op te halen. Hij was toen reeds dood. Terwijl hij bezig was de glazen te ze omen van zijn woning aan de Tweede Lombardstraat te Rotterdam is de glazenwasscher A. K. ter hoog te van de eerste verdieping vaneen ladder op de straat gevallen. Hij KERMISVREUGD ZONDER KERMIS. Het zou Dinsdag te Groningen de alom bekende drukke Dinsdag ge weest zijn als niet om de even-be kende roden de „overheid" aan den zich voor den tocht naar het Noor den gereed makenden stoet van ker misreizigers het „verboden toegang" had toegeroepen. Door dit verbod hebben de markt pleinen hun gewonen ruimen aan blik behouden en blijven de omwo nenden verschoond van het leven het tiendaagsch ruimoer, zonder het welk een kermis geen kermis zou zijn. Maar de vrije week is aangebroken en de dienstboden uit het land de boerenknechten laten zich door de enkele gevallen va.n de gevreesde ziekte niet afschrikken om in eikaars gezelschap zich op het voordeeligst aan den stadsmensch te vertoonen. Slechts ontbreken de traditioneele divertissementen als het bootje van de carousel, dat past bij hun naive liefde. Ook Dinsdag waren ze er. die men- schen van het land, die -dezen ker misdag steeds tot den drukken. Dins dag maakten en doqr hunne aanwe zigheid werd men herinnerd aan de afwezigheid van de kermis. Uit de kroieg-kelders klonk hun ge zang en de straat was vol van hun gejoel als ze weer opkwamen uit de kelders, met het hoog-rood van op gewonden drukte op de wangen en zongen van „la-maar wa-haai-jeu die heele boel I" Het motregende zacht en met het vallen van den avond zakten de landmenschen af naar stiller, een zamer plaatsen of naar- hun dorpjes, na een dag van vreugde in de stad zonder kermis. (N. G. Crt.) GEVAARLIJK KINDERSPEELGOED. Men meldt uit Tietjerksteradeel, d.d. 17 Mei aan de Lw. Crt. Hoe gevaarlijk het is, dat kinderen miet vuurwapens spelen, bleek giste ren weder te Garijp. Een 8-jarig meis je van B. W. en een 5-jarig jongetje van den vrachtrijder Van der V., bei den te Garijp, vonden in een paarde- kribbe, toen ze in de schuur van eerstgenoemde aan het spelen waren, een geladen revolver. Het meisje, dat haar broeder hiermede wed eens had zien schieten en niet wetende, dat de revolver geladen was, zou dit nu spe lenderwijs ook eens pro be ere®. Als doel, waarop geschoten zou worden, werd een zakdoek door hen uitge spannen gehouden. Het noodlot wilde echter, dat het schot afging, waar POKKEN. Men schrijft uit Veendam aan de N. R. Crt. Tegenover de bewering van de Pr. Gr. Crt., dat het pokkongeval te Wil- dervank „waarschijnlijk" een gevolg is van conversatie niet de mormonen kunnen wij beslist verklaren, dat nocli de tegenwoordig hier wonende mormoon, noch zijn voorganger ooit ten huize van de familie Meijer zijn geweest. Op mijn verzoek heeft de zendeling alle rapporten over huisbe zoek van zijn voorgangers nagezien. Ook hij kent demeuschen niet en zijn voorganger Gould onlangs aan pokken overleden is 14 April uit Veendam vertrokken en is daar niet weer teruggekeerd. De mormonen hebben aan dit geval geen schuld. PERS-OVERZICHT VROUWENKIESRECHT. Het Maandblad -van de Vereeniging voor vrouwenkiesrecht deelt mede, dat II .M. de Koningin, nadat Haar het door de Vereeniging goedgekeur de rapport over Grondwetsherziening te Amsterdam was overhandigd, vroeg, of Zij in liet rapport alle wen- schen der Ned. vrouwen met het oog op de Grondwetsherziening kon vin den, en op het bevestigend antwoord beloofde H. M. het rapport met aan dacht te zullen lezen. Wat de aanbieding van het rapport aan den minister Rink betreft, deelt het Maandblad het volgende mede „Minister Rink begon met te zeg gen dat het hem genoegen deed. dat wij zoo juist op tijd waren gekomen met ons rapport, daar de werkzaam heden voor de Grondwetsherziening weldra een aanvang zouden nemen. Hij vreesde echter dat wij onze ver wachting wat te hoog hadden*- ge spannen, nu 'het uit de tot hem ge richte toespraak duidelijk bleek, dat wij in de Grondwet het vrouwenkies recht wilden zien vastgelegd, terwijl het de bedoeling der regeering was, „de belemmering tot invoering van Vrouwenkiesrecht uit de Grondwet weg te nemen, opdat dan de gewone wetgever langzamerhand tot invoe ring van vrouwenkiesrecht kon over gaan. Hiertegen merkte dr. Jacobs op, dat da.n bij wisseling van regeering ons telkens die rechten weder konden worden ontnomen waarvoor zoo zwaar en hardnekkig gestreden was. Toen daarop min. Rink antwoordde, dat wij wel wisten, dat deze regeering art. 80 in een blanco artikel wilde omzetten, toen nam mevr. Rutgers- Hoitsema het woord en deelde mede dat de commissieleden een vorni ge vonden hadden voor een blanco-arti kel, waarbij vrouwenkiesrecht in de Grondwet werd vastgelegd en toch de wetgever w-erd vrijgelaten het kies recht der vrouwen geleidelijk dn te voeren. „De minister betwijfelde of de volksvertegenwoordiging voor zoo'n voorstel wel te vinden zoude zfjn, waarop dr. Jacobs in het midden bracht, dat wij vast van meening wa ren dat de regeering meer kans van slagen zou hebben met een als door ons geformuleerd blanco-artikel, dan met een, waarbij het recht der vrou wen op hot kiesbiljet niet verzekerd was. Vrouwenkiesrecht telde voor standera in alle partijen en voor zoover wij de neuzen der volksverte genwoordigers geteld hadden, waren wij zeker dat de regeering met een artikel „De wet bepaalt welke man nen en vrouwen kdesbevoegd en ver kiesbaar zijn", zooals wij het wen- schen het meeste succes zou hebben. Daarop vroeg de minister eenige in lichtingen naar de werking van vrou wenkiesrecht in Amerika. Zijn doch- in. „TOEGEPAST CHRISTENDOM". „In Zijne voetstappen, of Wat zou Jezus doen?", door; Charles M. Sheldon. Uitg. Neerbosch' Boekhandel, Neer bosch. „Toegepast Christendom", door J. R. Slotemaiker de Bruine. De ietwat zonderlinge titel van dit opstdl is, gelijk de lozer ziet, ontleend aan den titel van een boekje van den Nijmeegschen predikant Dr. Slote- maker de Bruine. Zij is minder zon derling dan ze op 't eerste gezicht schijnt, en wie dé beide boeken, waar over ik hier spreek, gelezen heeft, zal diiit begrijpen. Het is uit den aard dei- zaak moeilijk, in een dagblad als dit, dat onder zijn lezers de aanhangers telt van de meest uiteenloopen.de rich tingen, algemeen© belangstelling te wekken voor boeken als de bovenge noemde. Dat ik het toch wensch te beproeven en niet zonder grond verwacht, dat zij eenige belangstelling vinden zullen vindt zijn oorzaak in de overweging, dat in onzen „socialen" tijd, de vraag: welke invloed het Christendom op de sociale toestanden en misstanden oie- fenen kan, niet een vraag is van on dergeschikte beteekenis. Wat heeft, in onze cultuur, ondiere rechten dan het Christendom, en wat houdt hoofden en harten meer bezig dan de sociale kwestie En dat deze boeken bij elkaar wor den behandeld, was niet te ontko men-, want No. 2 handelt voorname lijk over No. 1, en bovendien over de andere werken van Charles M. Shel don, die echter alle dezelfde bedoeling hebben als„In Zijne voetstappen", de bedoeling namelijk om aan het ge weten van elk die zich Christen noemt nadrukkelijk de vraag voor te leg gen welken invloed heeft U w Chris tendom op de sociale verhoudingen Sheldon, zoo verhaalt Dr. Slotenma ker de Bruine», is de zoon van een predikant, die tegelijk „farmer" was, en werd zelf prediker in Topeka, Kan sas, in Noord-Amerika dus. Hij is een dergenen, die liet leven der arbeiders hebben meêgeleefd', en die op allerlei wijzen, ais predikant ook, geholpen door zijn vrouw, „poogt zijne Evangeliebediening tot een ze gen te maken, ook in maatschappelijk opzicht", gelijk Dr. Slotenmaker zegt. Amerikaanseh was zijn optreden, i trouwens zich volkomen aanpassend aan de Amerikaanseh© toestanden, die in zijn verhalen worden geschetst, en waarvan Dr. Slotenmaker dan ook zegt, dat ze zoodlanig zijn, dat wij „niet zóó maar Sheldon's maatstaf nemen mogen en die aanleggen aan onze toestanden" (pag. 15). Sheldon nu zet ons, in die toestanden, voor reeksen van vragen earn conflicten', die allerlei kanten van het maats chappe- lijk vraagstuk raken, en poogt niet steeds maar toch vaak een oplos sing te geven. Dat z ij n oplossing ook wol eens ai voorbijgaan van de nmoeilijkhekl is, zooals, wanneer hij twee ge- eerde predikanten van hun ambt laat afstand doen om in een arbeiders kolonie te gaan leven wordt even- zeeir door Dr. Slotenmaker aangetoond, als dat Slieldon op sommige vragen althans ook voor ons een antwoord van beteekenis gegeven heeft. Zoo is Sheldon zeer beslist een te genstander van de kroeg, en een voor stander van het gebruik van hot stem biljet, terwijl in ons landje toch nog wel Clmristenen te vinden zijn, die 't tweede veel gevaarlijker vinden dan 't eerste. Maar Sheldon is er niet in geslaagd in het zevental romans dat hij gaf, en waarvan er twee in ons land ver taald verschenen („In Zijn voetstap pen" en „Zijns Broeders hoeder"), ter wijl een derde „De twintigste deur", als feuilleton in de „Nieuwe Weesper Courant" versclmeen, van zijn stand punt een oplossing der sociale kwestie te geven. „Hij heeft", zegt Dr. Slotenmaker, (pag. 79) „hij heeft wel gehoord van de sociaal-oecononmische beschouwing, dat een nieuwe productie-wijze onze maatschappij van veel jammer zal verlossen. Maar hij gaat daar niet diep op in, laat haar soms een oogen- blifc om den hoek kijken maar ge looft er waarschijnlijk niet aan". In zijn boeken staat voorop, „aller lei arbeid voor de zedelijke en geeste lijke verheffing van den arbeidenden stand." (Pag. 85). Velen schelden zulk arbeiden voor ..lapmiddelen", het is bekend. Maar juist zulken raad ik aan te lezen, wat Sheldon in zijn romans daarover geeft, en op wélke wijze hij die „ver heffing" wil. Niet door philantropie. door bedeeling, of dergelijke, maar door allei-lei „daadwerkelijken steun". Hij wil, dat de gegoede Christenen afstand zullen doen van de weelde, die zij onkel voor zichzelf houden, ter wijl duizenden slecht gevoed en slecht gekleed rondloopen, hij wil dat kostelijke gaven, als die van Ra chel Winslow, om wier solo-zang de meimschen naar de kerk van Ds. Max- opora, maar in dien van de groote massa zullen worden gebruikt, hij wil „pogen, der nmenschen smaak te veredelen, hen lust te geven in hoo- ger. beter levensbeetedlng(Pag. 85). Vaak kunnen we een glimlach niet onderdrukken als we zien, hoe dieze idealist zich voorstelt, dat het zou kunnen, 't Is waar, we zijn in Ame rika, en daar doet men alles in liet groot, maar toch kan ook Dr. Slote nmaker de Bruine, die Sheldon's werk zoo van harte waarde©rend bespreekt, niet .nalaten er op te wijzen, met wel ke „geweldige geldsommen Sheldon werkt." Het is lmeel gemakkelijk met eenige millioencn tal van kwesties op te los sen, die voornamelijk geldkwesties zijn. Daar is bijvoorbeeld die van „de Christelijke Krant". Een dagblad zal te niet gaan, omdat het geen versla gen van sportwedstrijden, geen drank advertenties meer opneemt, en geeam Zondagsblad meer uitgeeft. Sheldon laat onmiddellijk een zijner schat rijke jonge danmes een half nmillioen dollar, of 1.250.000 gulden gevenHet is naïef van Dr. Slotenmaker, om in dat verband te zeggen: „dat blad. voortaan Christelijk geredigeerd, le verde aanzienlijke schade. En eerst langzamerhand kwam het er boven op. Maar het is er dan toch bovenop ge komen." JavvdL, met 11/4 nmillioen zou zoo iets zelfs in óns land mogelijk zijn, geloof ik. Deze naïeviteit bewijst hoezeer zelfs een nuchtere en kritische geest als die van Dr. Slotenmaker de Bruine, onder de bekoring van Sheldon's sym pathiek streven komt. Het verklaart ook de warmte vvaammee Dr. Slot© maker over hem en zijn werk schrijft. het. bewijst, dat dit werk <1© ken nismaking wel waard is. Bij de vergelijking van de Neer bosch' uitgave, met hot oorspronkelijk (uitg. Fred. Wanne and Co., London) viel rnij op, dat de vertaling veel be ter had kunnen zijn. Er is geen po ging gedaan om dit boek in mooi-NV derlaödsoh over te zetten, een enkele maal vond ik ook onjuistheden on hiaten, en geeft de vertaler iets an ders dan de schrijver. Zoo wordt: they were talking a good deal about the „new woman" vertaald nmet„er werd druk ge sproken over de emancipatie der wouwen", wat minder juist eu min der kernachtig is. (Pag. 164). Het krachtige...Flattery still (Nog altijd vleierijis verwaten tot: „Moet u mij nu nog vleien De mooie zin (op pag. 222 van <1© Engelsche uitgaaf)„Th© Bishop's face grew in glory every day" is hee- lemaal niet vertaald Eu zoo is er meer, wat de vertaling mist bij het origineel. Toch laat zij zich wel lezenhet boek is trouwens boeiend genoeg. „Het is met het Holland scho werk eigenaardig gegaan", zegt Dr. Slote maker. „Aanvankelijk ontvangen niet soortgelijken geestdrift als in Amerika en Engeland ontvlamde, zag het wel dra de belangstelling kwijnen", j Dr. Slotenmaker wijt dit aaai oen zijdig veroordleolen zoowel van prac- lisch als van dogmatisch standpunt. „Laten detee boeken Amerikaanseh zijn, niet Hollandsch zijn wij er nu i af Mogen wij ze. in een hoek vver- peam? Ik dacht, dat echte Chriöten- mwnsch'en dan toch nog onderzoeken zouden of Hollanders misschien van Amerikanen iels kunnen leerenof Hollandsch© Christenen van een Ame rikaan, wiens Christendom misschien 'door bedenkelijke vlekken besmet is, niet iets kunnen leeren voor de openbaring van het echte Ch risten - dom in Holland." Daarom schreef Dr. Slotenmaker dit boekje over „Toegepast Christendom". DRIESTAR.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 9