Weerbericht. mepepbeljNg van het KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. sQpgemaakt voorin. 10.50 uur). De Bilt. 22 Mei m.M. Hoogste barometerstand 764.1 m.M. <6 Hernosand [.Oostkust Zweden aan de Oostzee) laagste 752.8 m.M. te Bneslau (Oosi-Duitschland). Verwachting (tot den avond van 23 Mei) Windveranderlijke later Z.O. wind Gesteldheid van de luchtzwaar be wolkt, mogelijk onweer. Temperatuurhooger. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand .hedenmiddag 2 uur 7601/2 hlM.} neiging tot vooruitgang. Vorige stand om 2 uur 7561/2 m.M. Barometers en Thermometers Ruime keuze. Prima afwerking. JOH. M. SCHMIDT. Zijlstraat 85. Thermometerstand. te Haarlem. Dinsdag 22 Mei Hoogste gisteren F. 50° Laagste heden nacht F. 48° Hoogste heden tot 2 uur F. 52®5 Vergadering. De R.K. Kiesvereeniging houdt Woensdag alhier haar aigemeene ver gadering. Dierenmishandeling. Door de politie is proces-verbaal op gemaakt wegens dierenmishandeling. Omvergereden. Een 71-jarige man, J. H. van Bil- derbeek, wonende Korte Heerenstraat 27, die lijdende is aan doofheid, werd' Maandagavond door een bespannen rijtuig op den Kruisweg omvergere den. Hij bekwam eenige ontvellingen, doch is te voet naai- zijn woning te ruggegaan. Uit de Omstreken NATIONALE MILITIE. Onderzoek van Verlofgangers. Burgemeester en Wethouders van Haarlem geven bij deze kennis aan belanghebbenden, dat bet onderzoek over de verlofgangers van de militie te land, die in deze gemeente zijn ge vestigd en in het verlofgangersregister zijn ingeschreven, zal plaats hebben op den Doelen alhier, op Woensdag 6 Juni 1906. 's Voormid dags te 9 uur, over hen, die behoofren tot de lichting 1902; 's namiddags te half twee uur, over hen die behooren tot de lichting 1900 Donderdag 7 Juni 1906. 's Voonmid- dags te 9 uur, over hdn, die behooren tot de lichting 1904, en 's namiddags te half twee uur, over hen die be hooren tot de overige lichtingen, en dat zij alzoo op den bepaalden tijd en de bepaalde plaats zich zullen moeten bevinden, gekleed in uniform en voorzien van de verdere kleeding en uitrustingstukken, hun bij vertrek met verlof medegegeven, en van het zakboekje en den verlofpas. Voorts wordt medegedeeld, dat de verlofgangers, die met vergunning in het buitenland vertoeven, of deze ver gunning wanschen aan te vragen, in dien zij mochten vertangen, dat hun worde toegestaan eerst in November of December aan liet onderzoek deel te nemen, daartoe een verzoek behoo ren in te dienen aan dm heer Com missaris der Koningin in de provincie N oord-Holland. Hond overreden. Dinsdagmiddag omstreelcs één uur werd in d'e Willielminjastraat een prachtige gekleurde keeshond door de electrisohe tram overreden en zoozeer verminkt, diat de ingewanden uit het lichaam van het arme dier puilden. G e v. V o o r w. Een sigarenkoker, een étui met ro zenkrans, een kinderwagentje, een portemonnaïe, een bovenstuk vaneen wandelstok en een parapluie. Nieuwe keurmeesters. Sedert gisteren zijn de hoofdinspec teur en twee inspecteurs van politie belast jnet dei voeten van de agenten van politie ie onderzoeken en te keu ren. Een 10-tal agenten had namelijk opgegeven, dat zij door liet verplicht dragen der laarzen in plaats van schoenen hunne voeten hadden door geloop en of blaren onder de voeten hadden bekomen en daardoor moeilijk hunnen dienst konden doen. Dit werd echter niet voetstoots voor waarheid aangenomen en zoodoende moesten zij er zich. aan onderwerpen, hunne voeten te laten keuren. Nadat gebleken was, dat hunne op gave waarheid1 was, werd toegestaan, dat zij met de schoenen in dienst kon den komen. Moeten dan de agenten van politie eerst hunne voeten blesseeren, vóór dat zij met de schoenen dienst mogen dom? De andere agenten, die ook klagen, dat het dragen van de laar zen zeer afmattend is, moeten die zoo wel over dag als des nachts blijven dragen. Lichtfabriek Ten Stadhuize werd hedenmiddag door het Gemeentebestuur aanbe steed het leveren en stellen van ©enige stalen gebonwen ten behoeve van de Gemeente-Lichtfabrieken. Ingeschreven werd als volgt Humphreys and Glasgow te Lon den. 4278 Pond Sterling. Samuel Cuttler and Sons, te Lon den, 38.724, met inkomende rechten 5 hooger. Naam!. Vennootschap landsche Staalindustrie, dam, 36.998 1/2. Hoogenbirk en Zn., te daal. 35.297. Egmond en Co., te Zoeterwoude, bij Leiden, f 28.581. De llilversumscho Ijzergieterij en Machinefabriek deed geen inschrij ving. doch gaf te kennen dit te wil len doen indien de termijn verlengd werd. Van de gunning wordt aan de in schrijvers mededeeling gedaan. BLOEMENDAAL. Door B. en W. dezer gemeente is vergunning verleend aan den heer J. W. Lassing te Haarlem voor het bouwen van vier flinke woonhuizen aan de Projectstraat aan de Klever laan. alhier. Door den te Vogelenzang wonen den veldwachter is proces-verbaal opgemaakt tegen N. Stikvoort wo nende te Leiden, wegens het vervoe ren van een nest met vier bij de wet beschermde vogels op den openbaren weg, de Bekslaan te Vogelenzang. Het nest met de vogels zijn door den veldwachter in beslag genomen. HAARLEMMERMEER. De graanbeui-5 te Hoofddorp zal deze week gehouden worden op Woensdag. HILLEGOM. Voor de in dit jaar de laatste maal te houden kermis, heeft de verpachting van standplaatsen een totaal opgebracht van 198.25. VOGELENZANG. Verdronken. Maandagnamiddag is een kind van drie jaar van den heer Nicholson op „Woestduin", aan het ouderlijk toe zicht ontsnapt en een eind van de ouderlijke woning afgedwaald, aldaar in een sloot geraakt. Te omstreeks zeven uur gelukte het den ouders, na lang zoeken, hun kind in de sloot te vinden doch het was toen helaas reeds geruimen tijd overleden. Men kan zich de schrik der be droefde ouders voorstellen. ZANDVOORT. Tegen Woensdagavond as. te hailf- acht uur, is eene openbare raadsver gadering belegd: De agendk luidt Ingekomen stukken en mede-deelin- gen. Installatie nieuw lid. den heer H. M. Baron Collot d' Escury. Verkiezing wethouder. Verkoop gemeentegrond. Ontheffing schoolgeld. Binnenland TWEEDE KAMER. Bij de behandeling van het Arbeids contract was man blijven steken in de quaestie der uitbetaling van het loon voor stukwerk. Het regeeringsartikel wildé, dot 3/4 van het loon aanstonds zou worden uitbetaald, namelijk 3/4 van het gebruikelijke uurloon, op betaling. Dit als dwingend recht. Hiertegenover stond een amende ment van den lieer Schaper, om het volle uurloon uit te betalen, behou dens verzuim. Doch hier was geen dwingend recht. Zoowel de Minister als de Commis sie van Rapporteurs bestreden dit amendement, dat verworpen werd met 43 tegen 12 steanimen. De vergadering, die tegen 2 uur be gonnen was, bleef na vieren al weer in een quaesti'e steken. De Regeering steil de voor (in al de ontwerpen had1 't zoo gestaan, zeide die Minister), te bepalen, dat het ver schuldigde loon, niet op tijd betaald zijnde, ma 4—8 dagen zou worden ver hoogd met 5 pet., en voor eiken dag meer met 1 pet. Een bijzondere maat regel om den werknemer zijn verdiend loon te verzekeren, omdat hij (of zij) anders zijn (of haai-) gezin niet kan onderhouden. Nu achtte de heer Lolimam prefe rentie op loon goed en boete bij onw'l eveneens gerechtigd. Maar er waren ook gevallen van onmacht. En dan zou de boete in twee maanden 50 pet. bedragen? Dat noemde spreker woe ker. Hij zou 5 a 6 pet, willen zien be paald, zonder tijdsduur (dus per jaar berekend. Maar dit artikel moest hij bestaijden. En ten einde nu een amendement in te dienen in den besproken geest, werd den heer Lokman uitstel ver leend tot heden 11 uur. INGEZONDEN Yam Ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den Inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie rich niet aanspra kelijk. Mijnheer de Redacteur Wil U mij s. v. p. nog even in de gedegenheid stellen uw abomné C. ie antwoorden op zijn ingezonden stuk je van gisteren Bij voorbaat mijn 'danlk. Over het optreden der politie ben ik het geHiiöel eefns met mijnheer C., doch waar mijnibeea- C. durft te beweren, dat de jongens en meisjes, die rond de tent wandellen geen wanklanken doen hooren, moet ik dat beslist tegen spreken. Heeft mijnheer C. het laat ste nummer vóór de pauze gehoord Ik géloof van neen, want dan zou hij zeker, als hij een waai- muziekliefheb ber is, zich evenals ik geërgerd heb ben aan het rumoer, dat gillende meisjes en jongens maakten. Trou wens behoeft het verder geen betoog, dat er al zeer dikwijls over de Woens dagavond-muziekuitvoeringen', wat de orde betreft-, geklaagd is door muziek liefhebbers. Zoo mijnheer C. wel eens, zooals 'k reeds geschreven heb. de ordelijkheid in Den Haag en Arnhem bijgewoond heeft, moet hij het rnet mij eetas zijn, dat daar dan toch een geheel ande re orde is, en waarom diat hier even goed niet kan, is voor mij, en vraag het iederen muziekliefhebber maar, mijnheer C., den raadsel. Dat mijnheer C. niet afgeleid wordt dJoor het' rumoer, spijt mij. zeer, dit pleit niet voor mijnbeer C.'s muzikali teit. Als allien de meening vaar mijn heer C. toegedaan zijn, zal er, en ik blijf het zoo noemen, aam den wan toestand nooit een einde komen. Toch hoop ik, dat mijnheer C. nog dikwijls de Woensdagavond-concer ten zal bijwonen, dan zal hij het ze ker met mij eens worden, dat de orde nog veel te wensclien overlaat. U. mijnheer de Redacteur, nogmaals dankzeggend voor de verleende plaats ruimte, toeken ik mij Uw abonné K. BOND VAN" HORLOGEMAKERS. De Nederlandsche Bond van Horlo gemakers houdt zijn zevenden jaar- lijkschen Bondsdag, Donderdag 24 dezer te Utrecht. De Agenda vermeldt o.a. de volgende punten Voorstel van het hoofdbestuur,,Er worde zoo mogelij k een Internationale Bond van Horiogemakersbonden en vereenigingen opgericht op federatie ven grondslag, voornamelijk met het oog op internationale, algemeene vak belangen." Dit denkbeeld vindt reeds onder steuning bij iiet bestuur van den Deutschen Uhrmaeher Bund", voor zitter de heer Carl Marfels te Berlijn. Voorstel van het Dagelijksch Be stuur ,,De Bond bereide zich voor om in 1907 op waardige wijze te herden ken dat in 1657, dus 250 jaren geleden aan Christïaan Huygens het octrooi is verleend met betrekking tot diens vinding van de toepassing van den slinger op de uurwerken." HET WEDER. Aan het overzicht van het weder in April, opgemaakt door het Meteorolo gisch Instituut te De Bilt ontleenem wij het volgende In tegenstelling met de vorige maan den kenmerkte zich April dooi- een groot aantal hefldsere dagen. In den aanvang bevond zich een gebied van hooge drukking boven de Noordzee den 6 trok dit oostwaarts en werd door een nieuw gevolgd, dat tot eten 14 in het O. stand hield. Dien dag verscheen een nieuw in het W.. trok naar de Noordzee en verdween den 16 in Duitschland. Van 1—8 kwamen her haaldelijk nachtvorsten voor e.i was de temperatuur meest beneden de nor male; van 11 tot 14 was zij boven en in het overige van de ma rod meest beueden normaal. Tot dien 18 bleef die bewolking gering, diem d'ag ving een tijdperk van regen aan, dat tot het einde der maand aanhield onder dien invloed van verscheidene depressies', die over D.-Europa trokken en dik wijls van onweer vergezeld wanen. Van eon gebied van hooge drukking was na don 16 nagenoeg niets te be speuren. Op 24 tot 26, 28 en 30 lier- haalde zich de nachtvorst. Krachtige winden kwamen in April betrekkelijk weinig voor. den. De groote vooruitgang op tech nisch gebied, in het bijzonder wat machinerieën betreft, doet het ons voorkomen, zegt het bestuur, dai voor de bezoekers der bondsdagen eene tentoonstelling van machines, ge reedschappen en verdere benoodigd- heden een zeer gewenscht en belang rijk aantrekkingspunt zal zijn. Ook het publiek zal zeker veel belangstel ling toonen in de wijze, waarop ver schillende vleeschspijzen worden in gereedheid gebracht. Eerevoorzitters van deze tentoon stelling zijn de heeren jhr. mr. A. Röell, burgemeester van Arnhem, en E. M. S. van Santen, voorzitter van den Ned. Slagershond te 's-Graven- hage. r KWAJONGENSWERK. In de hulpschool aan de Bilderdij li- kade te Amsterdam, hebben kwajon gens huis gehouden. Vrijdagmorgen leek het wel of er Vandalen aan het werk geweest wa ren. Alles lag door elkaarkasten waren leeggehaald, boeken ver scheurd. inktvlekken waren overal zichtbaar, kortom het was een echte Jan-boel. Aangifte bij de politie volgde deze had al heel gauw de daders te pakken. Het was een bende van een zestal jongens uit de buurt derBil- derdijkstraat. De jongste van dit veelbelovende stel had den aanvalli- gen leeftijd van acht jaar bereikt. Aan den achterkant waren de jon gens vermoedelijk Donderdag avond in de school binnengedron gen, door over een schutting te klim men en een privaat-raampje binnen te kruipen. Eenmaal in de school hebben zij toen hun vernielzucht bot gevierd. Ook aan de school voor achterlijke kinderen in de Bilderdijkstraat, vlak achter de andere school gele gen hebben de inbrekertjes een be zoek gebracht, ook daar werd een en ander vernield* (Echo.) EEN AANRANDING. Zekere J. G., uit Zaandam, die reeds menig vonnis, wegens verzet, dronkenschap en diefstal achterdeel rug heeft, heeft een 18-jarig meisje, aldaar, dicht bij hare woning aan gevallen en op den grond geworpen met minder goede bedoelingen. Met geweld trachtte hij haar het schreeuwen te beletten, doch het meisje slaagde er niettemin in zoo veel leven te maken, dat haar vader toesnelde en haar ontzette. De onverlaat had het meisje zóó op den mond gedrukt, dat dit li chaamsdeel bloedde. Hij ontkent tegenover de politie slechte bedoelingen gehad te heb ben. Hij wilde enkel „wat stoeien". (Tel.) Een bracht AANVARING. Het Duitsche stoomschip „Brie trig", komende uit de haven van Zaandam) heeft in zijkanaal G een Langedijker tjalk (schipper Schipper van Heer Hu- gowaard) met de vin zoodanig ge raakt, dat de tjalk lek werd geslagen en aan den grond moest gezet wor den, om verder zinken te voorkomen. Het vaartuig zit tot aan het dek on der water. SCHOENEN OPGEVISCHT. De stoomtrawler „Holland II", van LTmuiden, heeft op ongeveer 10 mijlen uit de kust met een dier netten eene kist opgevischt, waarin zich 75 paar bruinleeren schoenen bevonden. De 6chbenm zijmi te IJanuiden in handen geslteild van den strandvon der. Uitlotingen de Neder- te Rotter- Bloemen- ITALIAANSCHE ROODE KRUIS- LOTEN k Lire 25 van 1885. Trekking van 1 Mei 1906. Serie 1012 n. 41 L. 35 000, s. 8385 n. 20 L. 2000 en s. 5858 n. 10 L. 1000. Betaalbaar 9 Mei 1906. LOTEN OOSTENRIJK6CH BODEN- CREDIT 3 pCt. van 1880. Trekking van 15 Mei. Betaal baar 1 December. Serie 1570 No. 79, Kr. 90.000 s. 2786 36 Kr. 4000s. 310 n. 52 en s. 376 46 elk Kr. 2000. Ter amortisatie de seriën 99 329 406 417 468 495 966 1324 1335 1616 1676 1691 1705 1821 1833 2000 3034 3477 en 3-187. welke ieder de nos. 1100 bevatten en betaalbaar zijn met elk Kr. 200. ONVOORZICHTIG OMGAAN MET VUURWAPENEN. Te Hazerwoudè waren Zondagmid dag eenige jongens van 12 k 13 jaar bezig met revolvers van klein kaliber te spelen. Ben der knapen, die meende dat zijn revolvertje reeds was afge schoten, wendde den loop naar zijn gelaat en kreeg eensklaps den kogel door de onderkaak en de tong. Het projectiel verbrijzelde nog een kies, kwetste twee tanden, en bleef boven de wang zitten. Hevig bloedend, werd de jongen door zijn makkers thuisgebracht De vader snelde met zijn gewonden zoon naar deen dokter, den lieer L. Mulder, die die verbloeding stelpte, doch het geraden achtte, den kogel voorloopig te laten zitten. De politie bemoeide zich met zaak WOEDENDE STIER, hoeveknecht van Havelange eenen stier naar de drink- Het dier werd eensklaps woe dend bij het zien van een meisje ge kleed met rooden rok, en stormde in woeste vaart het dorp in. Een 19- jarig meisje kreeg een hoornstoot in het gelaat, zoodat zij vreeselijk ver minkt werd en een oog zal verliezen. Een 62-jarige ouderling werd omver geworpen en vertrappeldzijn leven is in gevaar. De hoeveknecht, die het dolle dier achterna gesneld was en het wilde grijpen, werd omverge worpen en door eenen hoefstoet een been en eene rib gebroken. Einde lijk konden toegesnelde dorpelingen den stier machteloos maken. Verle den jaar had het zelfde beest een 9-jarig kind den buik opengereten. (H. v. Antw.) DIEFSTAL VAN VISCH. Een vischkooper te Amsterdam wordt verdacht zich op de volgende wijze a:an diefstal van visch te heb ben schuldig gemaakt. Toen hij zich onlangs met zijn schuit bij Urk be vond, werd hem door een Huizer koopman opgedragen een vracht ha ring naar Huizen te brengen. Hij voldeed aan die opdracht, maar loste niet alles aan den wal. Met een ach tergehouden gedeelte stak hij naar Volendam over en verkocht ruim 5000 stuks aan den afslag. De benadeelde, die spoedig den diefstal ontdekte, heeft daarvan aan gifte bij de justitie gedaan dienten gevolge is door den rechter-commis- saris te Haarlem eene instructie opend. waarbij verschillende getui gen, o. a. de visohafslager J. M. Volendam werden gehoord. Glcüf uit Amsterdam, C. A. Süerings uit Leiden. J. D. Folkeringa uit Arn hem en H. W. L. de Vos uit 's-Gra- venhage, werden met algemeene stem men gekozen, terwijl in de plaats van den heer G. G. de Bel, te Utrecht, de heer A. Koliek, aldaar, gekozen werd. Besloten werd het oigaan van den Bond „De Politiebode", in het ver volg eenmaal in de 14 dagen te doen verschijnen in plaats van eenmaal in de maand. Eveneens werd besloten, tot de uitgifte van een jaarboekje vanwege den Bond. Aangenomen werd het voorstel om bij de Hooge Regeering en Volksverte genwoordiging aan te dringen op de instelling eener enquête naar de ar beidsvoorwaarden bij de politie in liet algemeen en bij de gemeen te-po li tie dn het bijzonder. Door verschil lende aanwezigen werd gewezen op de misstanden, die bij de politie heer- schetn, op den langen arbeidsduur, den gebrekkigen rechtstoestand, de slechte pensioenregeling enz. Zoo werd er o.a. op gewezen, dat de po litiemannen in Amsterdam geen vrijen Zondag hebben. Tevens werd aangenomen het voor stel om het bondsbestuur te machti gen tot de inrichting van een kan toor voor het secretariaat, waar te vens alle gegevens, betrekking, heb bende op de politie en de vere omgin gen, zullen worden verzameld, om vandaar uit zoo nauwkeurig en spoe dig mogelijk inlichtingen te kunnen verschaffen aan hen, die zulks wen- schen. Medegedeeld werd, dal de Leeuwar der Politievereeniging gaarne tot den Bond wil toetreden. De vereemi-ging werd hierop als lid toegelaten. Met de gewone plichtplegingen werd ten slotte de vergadering gesloten. (Tel.) VRIJGELATEN. _Het dienstmeisje van H. K. te Slan- haren is weder op vrije voeten ge steld. Volgens haar getuigenis zou zij niet met opzet, maar door ver gissing oorzaak zijn van den dood van het kind. Zij wilde het voor een lichte ongesteldheid wat ingeven ©n heeft droevige onoplettendheid het verkeerde fleschje genomen. De justitie schijnt na onderzoek geen termen gevonden te hebben haar ge vangen te houden. (Z.-Ct.) ONREGELMATIGHEDEN. Aan eene bankinstelling in eene der Noord-Hollandsche gemeenten zijn, naar men ons mededeelt, door een der bedienden onregelmatighe den gepleegd in de boekhouding er aanzienlijke bedragen verduisterd, Het ontvreemde bedrag werd door den verantwoordelijken directeur aangezuiverd en het reeds vas- stelde dividend daarna aanmerkelijk verhoogd. (N. v. d. D.) AFSCHAFFING NACHTARBEID. Door een aantal bakkersgezellen- vereenigingen te Amsterdam zal 19 Juni a. s., den dag, waarop de bakkerij tentoonstelling door Z.Exc. dan minister Veegens zal worden ge opend. een meeting worden belegd, ten einde het onderwerp„afschaf fing van den nachtarbeid" te bespre ken. INTERNATIONALE BAKKERIJ TENTOONSTELLING. Van Z.Exc. den Minister van Wa terstaat, Handel en Nijverheid is be richt ontvangen, dat door Z.Exc. de uitnoodiging, om de tentoonstelling to openen, welwillend is aanvaard. Voorts kan worden medegedeeld, dat op den dag van de opening een buitengewoon concert zal worden ge geven door de Harmonieikapel van de Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft, sterk 60 man, onder directie van den heer Keereweer. Door het Ministerie van Oorlog zal een complete veld-bakkerij worden geïnstalleerd en bovendien een col lectie verschillende levensmiddelen, bij het leger in gebruik, worden in gezonden. ONGELUKKEN. Uit Vlaardingen meldt men De milicien A. van Minnen, uit deze gemeente, van het 4e reg. te Leiden, wilde Zondagavond terug- keerende naar zijn garnizoensplaats, op het station alhier op den trein, die te ongeveer tien uur van hier vertrekt, stappen, toen deze nog in beweging was en hacl daarbij het on geluk tusschen den trein en het per ron te geraken. De ongelukkige, wien een hand werd afgereden er die overigens aan andere lichaams deel en werd gekwetst, is, na voor loopig op het station verbonden te zijn naar het ziekenhuis alhier ver voerd, waar hem beide armen zijn afgezet. Onlangs is te Scherpenisse (eiland Tholen) een 70-jarig man overleden, die 40 jaar geleden een kogel in den buik kreeg, welke men niet had kun nen verwijderen. Al die jaren had de man er met den minsten last van ondervonden. Te Klundert is uit het Holl. Diep opgevischt het in staat van ontbin ding verkeerende lijk van een man, gekleed in regenjas en met water laarzen aan. vermoedelijk een der opvarenden, verdronken bij het, zin ken van „de Stad Brussel". Maandagochtend is op het Hol- landsch Diep ter hoogte van den Moerdijk de schippersknecht W. door een windvlaag overboord geslagen en verdronken. heeft de balans en de winst- en vei iiesrekening over 1905 goedgekeurd ei de heeren mr. T. M. C. Asser en j de Browne de Tiège als commissi rissen herkozen Uit het verslag over 1905 bleek, dj het aantal aangeslotenen in de 20 t lephoonnetten met 693 nieuwe sluitingen is toegenomen, zoodat bi aantal verkregen aansluitingen ofH December 1905 tot 6894 was geklo® men en, met inbegrip van de publiek i tel ephoon-stat ions en der dienst pos ten, 7111 bedroeg, en zulks ongert kend de dn de netten bestaande zij aansluitingen. De telephoonnetten Dordrecht, Gro ningen, Haarlem en Utrecht telle thans respectievelijk 738, 1191, 1341 e 1550 aansluitingen of, berekend pt 10.000 inwoners, respectievelijk 14? 155, 179 en 133 aansluitingen. Na de afschrijvingen en na. dotati van het fonds tot eventueele ondei steuning van het personeel f 15.000, wordt een dividend van 78.5 per aandeel voor aandeelhouders bi schikbaar gesteld (over 1904 f 75.83). Financieele berichten de KERKDIEFSTAL. In de Synagoge der Israëlietische gemeente te Arnhem is door onbeken de daders ingebroken. De offerbussen zijn geledigd gevonden. SLAGERSBOND. Ter gelegenheid dei- 15e jaarlijksche algemeene vergadering van den Ned. Slagershond te Arnhem (34 Juli) j zal «en algemeene vaktentoonstelling voor het slagersbedrijf gehouden wor- BOND VAN GEMEENTEPOLITIE BEAMBTEN. Zondag hield de Bond van Ge- meentepolitdebeainbten in Nederland zijn vierde jaarvergadering, in Hotel Harmonie" te Arnhem, onder voor zitterschap van den heer G. v. Put ten. Deze vergadering werd bijgewoond door een groot aantal afgevaardigden van vereenigingen, aangesloten bij den Bond, vertegenwoordigend ruim 2100 politiemannen Bij acclamatie werd de heer G. Plantinga, te Stiens bij Leeuwarden, als correspondent van den Bond aan- De periodiek aftredende leden van het Bondsbestuur, de heeren M. t. CELEBES. Blijkens bij het departement van koloniën ontvangen telegrammen is in het landschap Doeri op Celebes de rotsstelling Bonto-Batoe (waarover handelt het bericht in de ..Staatscou rant" van 2 Mei) na hardnekkige ver dediging genomen. Omtrent de gele den verliezen is enkel gemeld het sneuvelen van één Europeesehen ser geant en de verwonding van twee of ficieren, de luitenants M. J. Bercken- hoff en C. F. J. Pape, beiden licht ge wond, en vier Europeesche militairen beneden dien rang. ZIEKTEVERZEKERING. Naar wij uit betrouwbare bron ver nomen, is de indiening bij de Tweede Kamer van het ontwerp op de ziekte verzekering door den minister van binnenlandsehe zaken tot een later tijdstip uitgesteld. (N. C.) NEDERL. BELL TELEPHOON MIJ. De te Amsterdam gehouden alge meene vergadering van aandeelhou ders der Nederlandsche Bell-Tele- phoon Maatsehapp te Amsterdam HOLL. HYPOTHEEKBANK. (Vervolg.) (Zie ons Tweede Blad). De vraag werd gesteld of commi sarisBen niet de negen ton beschü baar konden stelleen, dan zouden zekf die aandeelhouders gaarne bijstort en daarop werd door den voorzitter antwoord), dat de negen ton, door een ge commissarissen beschikbaar ge steld, niet het doel heeft dat die vr< ger beoogde. De heer Geriings vroeg, of het vei liescijfer van ongeveer vier torn in d balans genoemd* indërdaad niet ovei schrede in zou worden, en men daaroi niet goed zou doen voor alle zekerhei de onderpanden te doen liier-taxeerei De directeur de heer G. VasVisse meende, dat her-taxatie der onderpai den bezwaarlijk zou gaan, omdat z pnaeanatuur zou zijn, en weinig te h duiden zou hebben. De laatste jar«i hebben de verliezen niet meer bedn gen dan 24 c. per 100. Een her-taxi tie zou thans veel geld kosten e niet aan het doel beantwoorden en he zou blijken, dat de verliezen niet ring waren. Spreker kan dit zeg<_ omdat hij de laatste jaren de hype theken heeft gecontroleerd. Op een vraag of de Bank ook oude de onderpanden heeft bouwgronden antwoordt de heer Vas Visser beves tigemd, doch hij voegt er bij, diat hi zich over geen enkel object in dezi ongerust maakt. Er zijn een aanta posten .twee- a driemaal getaxeerd ii de laatste twele a drie jaren, om zeker beid te hebben, doch spreker kan ii deze beslist geruststellende verklarin gen afleggen. De heer Tol vroeg nog wat geschie is met de anderhalf millioen aan hy potheken, afgelost sedert 1 November Hierop werd door mr. Everwijn Lan ge geantwoord, dat o.a. de Januari coupon is afgelost en ook een uitlo ting heeft- plaats gehad van 2 milMoen Spreker kan natuurlijk niet de gehee le kasbeweging sedert November me dedeelen. Nog vroeg de heer Tol, of commis sarissen de overtuiging hebben, dat di aandeelhouders inderdaad zullen bij storten. De voorzitter antwoordt, dat steed door directie en gedelegeerd commis saris is nagegaan of overschrijving van aandeelen kan worden toege staan, maar de ondervinding moet tee ren of inderdaad alle aandeelhouders kunnen bijstortetn. Tegen onwil fourneeren is slechts één middel eisch in rechten. En mi-. Everwijn Lange vöegde nog bij, dat sedert de malversatiën hebben plaats gehad, als eisch voor elke overschrijving werd gesteld, dai do oorspronkelijke aandeelhouder zich aansprakelijk zou stellen voor den nieuwen verkrijger of dezen behoor lijk borg zou steQlen. Op de vraag hoeveel aandeelen beide ontslagen directeuren hadden, weid geantwoord. da.t zij volgens de statuten moesten hebben 25 aandeelen en er niet meer mochten hebben dan 40, zoodat het aantal tusschen dlie cij fers moest balanceeren. Het voorstel, dat aandeelhouders zullen hebben bij te storten tot 50 pet weid daarna aangenomen met 326 te gen 15 stemmen. Het volgende punt der ager kenning der tot dusverre niet erkende pandbrieven, wordt aangehouden, het zelfde wordt gedaan met mededeelin- gen omtrent de reconstructieplannen. Mr. Telders vroeg aan commissaris sen, of zij iets wisten van niet-ver- antwooiding oven* 1896 en 1898 door jhr. De Ge-er, bedragen betreffende van en 50 malle? Mr. J. G. Patijn antwoordde, dat dienaangaande door commissarissen van de feiten, genoemd op pag. 6 van 'het verslag onder sub 1, eerst kennis werd genomen uit het rapport-Bian- chi. Mr. Telders verzoekt van dit ant woord nota te nemen. Op een vraag van een der aandeel houders of commissarissen, den heer De Montigny tot directeur benoemen de, reeds wisten dat door jhr. De Geer geknoeid werd, antwoordde de Voor zitter dat de commissarissen dit niet wisten, wat men toch zeker wel zal willen aannemen. De opmerking werd gemaakt dat toch zeker noodig zal wezen dat bij de reorganisatie der vennootschap commisarissen beter contróle zullen houden, opdat dergelijke praktijken niet meer mogelijk zullen zijn. De accountant de heer Bianchï, zei- de dat volgens de an Nederland gel dende wijze van werken van commis sarissen in vennootschappen, in deze vennootschap commissarissen hun taak vervulden op een wijze, zooals bij weinig vennootschappen geschiedt (homerisch gelach), het was niet na te gaan door commissarissen dat deze posten vervalscht waren. Mr. Telders zegt, dat commissaris sen zóó weinig contróle uitoefenden., dat zij deze posten niet ontdekten. da

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2