Weerbericht. MEDBDEEL1NG VAN HET K0N2NKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bilt, 23 Mei 1906. Hoogste barometerstand 765.1 m.M. 4e Christiansund (Westkust Noorwe gen.: laagste 750.3 m.M. te Valentie (Zuid-Westkust Ierland). Verwachting (tot den avond van 24 Ito): Windzwakke tot matigen O. tot Z.0- wind. Gesteldheid van de luchtgedeelte lijk bewolkt, mogelijk onweer. Temperatuurhooger. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag 2 uur 1760.5 m.M., geen neiging tot voor- of achteruitgang. Vorige stand om 2 uur 760.5 m.M. Barometers en Thermometers Suime keuze. Prima afwerking. JOH. M. SCHMIDT, Zijlstraat 85. Thermometerstand. te Haariem. Woensdag 23 Mei Hoogste gisteren .F. 62°5 Laagste heden nacht F. 49° Hoogste heden tot 2 uur F. 64° een batig saldo van 32.50. Op verzoek van den voorzitter werd de rekening en verantwoording van den penning meester nagezien door de heeren A. Lokerse, den Beider en J. van Keulen, door den heer Lokerse werd medege deeld dat de commissie een en ander in orde had bevonden, waarom deze adviseerde de rekening goed te keu ren. Alsnu werd overgegaan tot verkie zing van vier bestuursleden, twee we gens aftreding van den Voorzitter en Secretaris, en twee wegens uitbrei ding van het bestuur. De uitslag van de verkiezing was, dat de Voorzitter bij acclamatie werd herkozen en in de plaats van den Secretaris, die wegens vertrek niet meer in aanmerking kwam werd ge kozen de heer W. Lokerse te Schoten, ierwij 1 verder werden gekozen de hee ren J. Bakker te Bloemendaal en Luijendijk te Zandvoort. Door den correspondent van den Alg. Ned-P olitiebond werden daarna, namens het Hoofdbestuur van dien bond, drie dienstmedailles uitgereikt m wel aan de heeren J. van Keulen en L. Wezenaar de zilveren medaille voor 20 jaren trouwen dienst bij de politie en aan L. Pleging de bronzen medaille voor 10 jaren dienst, door den correspondent en door den heer Smits werden genoemde leden op hartelijke wijze toegesproken en ge luk gewenscht met hunne onderschei dingen. Na nog eenigen tijd gezellig samen- geweest ie zijn werd deze feestverga dering, waar een echt feestelijke stemming heercshte, door den Voor zitter gesloten. Nog moeten wij vermelden dat voor de vergadering een schietwedstrijd op de revolver in de duinen heeft plaats gehad. Door Jhr. Mr. P. Tediag van Berkhout te Vogelenzang waren voor dezen wedstrijd drie flinke geldprij zen aan het bestuur der vereeniging geschonken. De uitslag van het schieten was de le prijs groot 5 werd gewonnen door J. van Keulen, Vogelenzang, de 2e prijs groot 3 werd gewonnen door L. Wezen aar en de 3e prijs groot 2 door J. Bakker, beiden te Bloemen daal. Een woord van hulde aan den gever van de prijzen is zeker niet misplaatst cm het is te hopen, dat wanneer „Kennemerland" dit jaar weer een groote schietwedstrijd gaat organise e- ren, dat dan het voorbeeld van Jhr. Teding van Berkhout maar navolging mag hebben, omdat het zooveel bij draagt tot veraangenaming van het zoo dikwijls onaangename leven van den politieman. Rechtszaken DE LEIDSCHE GIFTMENGSTER. Bij den Hoogen Raad is wederom ingekomen een verzoek om revisie van de Leidsche giftmengster (Maria Catharina Swanenburg), indertijd veroordeeld tot levenslange gevan genisstraf. MISHANDELING MET DOODELIJKEN AFLOOP. De rechtbank te Almelo 'heeft de uitspraak in de zaak van G. J. Gr., te Enschedé, thans gedetineerd, be schuldigd van mishandeling met doodelijken afloop gepleegd op Duitsch grondgebied, en tegen wïen «door den officier van justitie 3 jaar gevangenisstraf was geëlscht. voor ombepaalden tijd uitgesteld, om nog 'twee getuigen te hooren die thans echter in Duitschland gevangen zit ten en eerst hun straf moeten on dergaan voor zij door de rechtbank gehoord kunnen worden EER BRENGT EEN ARME VADER. ENZ. De Arr. Rechtbank Ce Maastricht had Dinsdag een gelukkig zelden voorkomend misdrijf ie berechten. Het betrof nl. het echtpaar O., te Mheer, beschuldigd hun vader van 83 jaren in het huis, waaruit zij voor goed waren vertrokken, onver zorgd te hebben achtergelaten. De marechaussees troffen den ouden, ziekelijker man in het ledige huis aan met wat brood en eenige reep jes vleesch tot voedsel en een ver vuild bed. staande op den zolder, waar de sneeuw door de openingen in het dak werd binnengejaagd, tot slaapplaats. Het O. M. eischte tegen de vrouw, de dochter wan den oüden man, 2 maanden en tegen den man. den schoonzoon. 1 maand gevangenis straf. EEN VERBODEN LOTERIJ. Voor het tweede kantongerecht te Rotterdam had zich te verantwoor den Adolf Christiaan Potgieter, be klaagd van het organiseeren eener loterij en het verkoop en van loten. Uit de behandeling bleek, dat bekl. notitieboekjes verkocht voor 1 per stuk. welke boekjes voorzien waren van 'een nummer, correspondeerende met de Staatsloterij. Onder de voor waarden waaronder bekl. zijn boek jes verkocht was er één luidende ..behoudens art. 10". In dat art. 10 stond dat hij steeds het recht had de trekking uit te stellen tot een volgende Staatsloterij, wanneer er naar zijn meening niet genoeg boek jes verkocht waren. Dus merkte de kantonrechter op behoefde hij nooit te doen loten. Verkocht waren reeds 908 boekjes, waarvan bekl. het geld gebruikt had voor reiskosten, vertering en huis houdelijke uitgaven. Op de vraag van den kantonrechter, waarvan hij de hoofdprijs ad 1200 of een rijtuig met 2 paarden zeu betalen, ant woordde bekl., dat zékere Simon Sohanser hem dat geld zou voor schieten. Deze Schanser, als getuige gedagvaard, was niet verschenen, zoodat proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt. De zaak was uit gekomen doordat een boekje was verkocht aan Jan van Loute te Ede, welk boekje door den burgemeester aldaar in beslag genomen was. Twee inspecteurs van politie als getuigen gehoord, verklaarden dat bekl. niets anders in huis had dan wat prullen, zooals vazen, vogel kooien, stoelen, emmers, enz., een en ander tot een waarde van hoog stens {200. Omtrent Schanser deel den getuigen mede, dat deze zeer on bemiddeld is, en in geen geval bekl. aan geld kan helpen. De ambtehaan van het O. M. zeade al veel op loterijgebied gehoord fe hebben, maar een zwendel als in de ze is geheel nieuw. Hij vroeg de ver oordeeling van bekl. tot een maand hechtenis. Binnenland SPEETWET. Het Vaderland deelt mede. dal een wijziging van het bekende „speetwetje" van het ministerie-Kuy- per, in voorbereiding is op het De partement van Landbouw. Handel en Nijverheid. TWEEDE KAMER. Het behoort bijna tot de onmoge lijkheden om in ons gebruikelijk kort telegram dat d aarom dan ook maar getdfurende een paar dagen werd na gelaten kort saam te vatten «m discussie als die over het Arbeids contract, waai- bepalingen ter sprake komen, die détails van >dJe regeling betreffen. Aan een korte opsomming van. wat elk der sprekers zegt, heeft men inderdaad niets. De Kamer zelve toont hoe langer hoe geringer belang stelling. Meestal zijn er niet meer dan 6 ledien bijeen en de tribunes vertoo- nen gestadig groote gapingen. Voor den overzichtschrij ver komt liet er voornamelijk op aan zijn lezers op de hoogte te stellen van de gevallen beslissingen, opdat zij voor ziohzelven de gevolgen daarvan voor het maat schappelijk leven zullen kunnen be- oordeelen. De gisteren genomen beslissingen nu zijn wel van beteekenis. Het liep allereerst over de vraag, of de werk gever. die niet op tijd en niet tot het verschuldigde bedrag het loon uitkeert boete zal hebben te betalen in dén vorm van verhoogd loon. Wij hebben reeds melding gemaakt van wat de Regeering wilde ent ook wat de heer Lobman bij amendement begeerde namelijk dat deze aanspraak van den werknemer zou vervallen, in dien de werkgever maar bewees, dat hij tot betaling niet bij machte was geweest. Dit amendement werd later door hem aangevuld door een ovei-ge nomen sub-amendement, waarbij be paald werd. dat de rechter zou uit maken, of de boete geheel of gedeelte lijk kon vervallen, indien de vertra ging van betaling veroorzaakt was door een geschil over hét loon. Tot stemming over dit amende ment kwam het evenwel niet omdat aangenomen werd een amendement der Commissie van Rapporteurs, lui dende „Niettemin is de rechter bevoegd de verhooging te beperken tot zoo danig bedrag als hem met het oog op de omstandigheden van het geval, billijk zal voorkomen". Langdurig werd beraadslaagd over een amendement der socialis ten om de kost en inwoning enz. voor arbeiders overeenkomstig d'e eischen van gezondheid en goede ze den niet te regelen „naar plaatselijk gebruik", zooals de Regeering wilde, doch voor ongehuwde arbeiders (mannen en vrouwen) te vorderen afzonderlijke slaapplaatsen. Hoe kan de rechter uitmaken, vroeg de Mi nister, of de kost bijv. voldoende is. indien hij daarbij geen leiddraad vindt in het plaatselijk gebruik De heeren lieten dit deel van hun amen dement vervallen, doch vonden voor dat betreffende de slaapplaatsen wei eenigen steun bij enkele leden ter rechterzijde. Het was evenwel voor namelijk de heer Reyne, die. met een beroep op de toestanden te plat telands, betwistte, dat het samen in één vertrek slapen van vrouwelijke en mannelijke arbeiders als onzede lijk was te beschouwen of tot onze delijkheid leidde. Het amendement werd met 50 te gen 23 stemmen verworpen. Heden 11 uur voortzetting. GELEBES. Bij het departement van Koloniën ds het volgende aanvullend telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indié ontvangen betref fende d6 vermeestering van den rots- stelling Bonto-Batoe in het landschap Doeri op Celebes Bij Bonto-Batoe zijn behalve de reeds geseinde verliezen onzerzijds gesneuveld 4 en gewond 29 inlanders. De vijand liet in onze handen 37 cüooden en 4 gewonden en 8 gevange nen. De voornaamste hoofden van het verzet zijn gesneuveld de versterkin gen zijn geslecht. EEN GEDENKTEEKEN IN ZUID-AFRIKA. De heer F. Rompel heeft in het Alg. Hhld. een artikel geschreven, waar aan wij het volgende ontleenen Dit jaar viert de Ned. Z.-A. Veree niging haar zilveren jubileum. Zij herdenkt haar 25-jarig bestaan. De bestuurderen hebben besloten dit feit onopgemerkt te laten. De gelden der vereeniging kunnen beter worden be steed dan voor een herdenking, in welken vorm ook. De afd. Dordrecht echter heeft gemeend dat deze mijl paal in het bestaan der vereeniging niet zoo in alle stilte mocht worden voorbijgegaan. Zij zal op de algemee- ne vergadering, den 26en dezer te Amsterdam te houden, voorstellen dit jubileum te vieren door het inzamelen van gelden tot oprichting van een monument in Zuid-Afrika. waarbij de in den oorlog gesneuvelde Hollan ders en oud-Hollanders worden ge- eerd. Al dadelijk zal men uitroepen ..Wat, alweer 'n collecte voor Zuid- Afrika en men zal komen aandra gen met honderden bezwaren en, op historische gronden zou ik bijna zeg gen, zekere mislukking zou voorspel len. Doch er zijn meer wegen om gelden bijeen te brengen dan een inzameling huis aan huis. En het is geenszins de bedoeling dat in Z.-A. een kostbaar monument zal verrijzen, dat duizen den guldens verslindt. Holland heeft nooit gedaan aan schetterende recla me in Z.-A. en zou dit in het onder havige geval niet willen. De mannen uit ons land, die daar gtinds gevallen zijn in den nobelen strijdmannen als dr. Coster, Geert de Jonge, Bol- dingh en anderen, zij waren te be scheiden, te zelfopofferend dan dat wij hun nagedachtenis zouden dur ven eer en met groote praal. En waar de gédehkteekenen in Z.-A. tot huldi ging der gesneuvelde Afrikaners geen van alle kostbaar zijn, daar zouden wij Hollanders ons aandeel in de wor steling overschatten, wanneer wij weidsche pracht ten toon spreidden. Ten slotte vraagt de schrijver Zou dan de Ned. Zui d-Afrikaan- sche Vereeniging haar jubileum beter kunnen vieren dan door de oprichting van zulk een gedenkteeken Waar dit monument zou moeten worden geplaatst, welken vorm, welk inschrift het zou moeten hebben enz. enz., dit zijn onderdeel en, welker re geling met vertrouwen aan de man nen van het hoofdbestuur kan worden overgelaten. W. C. J. PASSTOORS. De heer W. C. J. Passtoors, lid van de Tweede Kamer, ds tot verder her stel van zijn gezondheid weder naar Ginneken vertrokken. DE ONDERZEESCHE BOOT. Met den trein van 12 uur zijn Dins dag te Wissingen aangekomen ver schillende Kamerleden, die opge wacht werden door de directie van de Maatschappij „De Schelde" .Zij bega ven zich naar de ponton ter bezichti ging van «de daar gemeerd liggende onderzeesche torpedoboot. Op een sleepboot volgden zij op de reede de manoeuvres van de onderzeesche boot. QUITANTIES OF WISSELS PER POST. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie maakt bekend, dat het voortaan geoorloofd is op eene strook, door perforatie van de eigenlijke qui- tantie of.wissel gescheiden, te ver melden de namen van schuldeischer en schuldenaar, het bedrag hetwelk wordt gevorderd, met korte aandui ding waarvoor, zoomede het onder schrift „De postbeambte komt terug om dit bedrag te innen." Formulieren kleiner of grooter don 1430 centimeter in de lengde en 814 centimeter in de breedte zijn niet togelaten. De geperforeerde strook telt t mede bij de berekening van de toe gelaten minimum-afmetingen, doch wel bij de berekening der toegelaten maximum-afmetingen der formulie ren. Als bij de eerste aanbieding van eene quitantie of van een en wissel, voorzien van eene geperforeerde strook als bovenbedoeld, geene beta ling geschiedt, dan wordt de strook door den beambte, met de invordering belast, afgescheiden en, nadat hij eventueel den datum der tweede aan bieding er op heeft vermeld, ten hui ze van den schuldenaar afgegeven. (St.-Crt) BRUTALE AANRANDING. Men schrijft uit Winterswijk, d.d. 21 Mei: Eene brutale aanranding had gie teravond tegen middernacht plaats. Een paar heeren en dames kwamen van eene wandeling terug, toen een van hen, de machinist G., plotseling met een mes door zijn hoed wend ge sneden en vervolgens eene snede over zijn gezicht kreeg. De dames vlogen van schrik op de vlucht, doch werden met eenige palen, die om jonge boom pjes stonden, begroet Door het blaf fen van een hond gingen de daders op de vlucht. Het bleken drie perso nen te zijn hij de telefoon werkzaam, ■waarvan een gehuwd en vader van 6 kinderen. De politie heeft van een en ander proces-verbaal opgemaakt. (Arnh. Grt.) ZEEHONDENVANGERS. Uit Hunsingo schrijft men Een der zeehondenvangers met netten, wonende te Polderzijl (ge meente Usquert) werd in zijn be staan erg bemoeilijkt door hét stou te optreden van badgasten van het eiland Borken. Schippers aldaar vroegen en verkregen in ons land vergunning om mét het geweer rob ben te schieten binnen onze territo riale wateren en zij gingen dan af en toe met badgasten naar onze kus ten en tusschen de eilanden Rottum en Schiermonnikoog werd dan jacht gemaakt op robben, en door het schieten werden de zeehonden wild en dat was zeer hinderlijk voor den robbenvanger met netten. De laatste wendde zich daarom tot onzen minister van landbouw met het verzoek, het schieten met het ge weer binnen de territoriale wateren op onze kusten door vreemdelingen te verbieden. Bij beschikking van 18 Mei j.l. heeft genoemde minister goedgevon den na gepleegd overleg met den mi nister van justitie aan adressant te kennen te .geven, dat voortaan door de commissarissen de<r Koningin geen machtigingen tot 't bij zich heb ben van een wapen, als bedoeld in de wet van 9 Mei 1890 (Staatsblad No. 81) zullen worden verleend aan per sonen, die niet in de provincie woon achtig zijn. DE PRIJSVRAAG VOOR HET VREDESPALEIS. ..De Bouwwereld", weekblad voor theorie en practijk, onder redactie van D. H. Haverkamp en J. H. W. Leliman, schrijft Met bewonderenswaardigen spoed heeft de Vredespaleis-prijsvraag- Jury zich onder voorzitterschap van jhr. Van Karnebeek heengeslagen dooreen berg van ontwei*pen. In weinige da gen zijn de 217 ontwerpen beoor deeld. Op liet eerste gericht zou men zeggen, clat het snelheidsrecord van de Beurs-jury van 1883 geslagen moet zijn. Toen is uitgerekend, gelijk „Ar- chitectura" onlangs in herinnering bracht, dat elk der ontwerpen 1 mi nuut en 6 seconden beoordeeld was. Wat zou van dergelijke beoordee lingen meer prestige uitgaan, indien eens werd toegepast het denkbeeld, dat het eerst in „De Bouwwereld" verkondigd en nu belichaamd is door „Architectura et Amicitia" in zijn voorstellen aan het congres te Lon den, nopens de regeling van interna tionale prijsvragen Meerdere der uitgenoodigde mede dingers zijn bekroond, o.a. Cordon- nier, die, naar het zeggen gaat. ter elfder ure e<n op zijn eigen aandrin gen op het lijstje der uitverkorenen is geplaatst. Ook Otto Wagner is een der uitgenoodigden, en, als ik het wel heb, ook Sohwechten, zoowel als Mare hei. Dat de Neder]andsche mededingers in deze internationale prijsvraag, wei nig sucoes zouden hebben, was van den beginne af te verwachten. De 4 ontwerpen, die een der Nederland sche uitgenoodigde architecten, volgens het gerucht, zou hebben ingezonden, kon den de kans blijkbaar niet doen kee- ren. Onze architecten streven over het algemeen naar originaliteit en die eigenschap een deugd is uit den aard der zaak niet geschikt om een veelhoofdige en veelzinnige jury te vangen. Bovendien beweegt onze bouwkunst zoowel de opleiding als de beoefening, zich op. laat mij zeggen practischer banen en niet in de mo numentale richting; zij mist de rou tine van groote ontwerpen. In geen land daarentegen zijn de architecten dermate getraind op zul ke ontwerpen als in Frankrijk. Hoe gevaarlijk de Duitsche concurrentie hun in den laatsten tijd ook is, toch ziet men bij internationale prijsvra gen zóó vaak, dat men haast mag zeggen in den regel, de bekroning door Franschen weggedragen. Zij we ten een grootschen opzet sierlijk en overzichtelijk te ontwikkelen, terwijl hun architectonische vormen een be minnelijke conventionaliteit plegen te toonen. waarvan, in verband met de "virtuositeit van voorstelling en de smaak van behandeling der onder werpen, een groote aantrekkelijkheid uitgaat. Terwijl Frankrijk beide hoogste prijzen behaalde, is Engeland geheel afgevallen. Dit zal aan gene zijde van het Kanaal als een bittere pil smaken aangezien John F. Belcher, de presi dent van het Royal Institute of Bri tish Architects, aoowel als Henry T. Hare, de beide uitgenoodigden, onte genzeggelijk tot de beste vertegen woordigers der monumentale richting in de Engelsche bouwkunst behooren. In The British Architect werd onlangs nog zóó hoog opgegeven van de En gelsche inzendingen, dat 't resultaat zeker eeai ontgoocheling zal weecn. Het stijve en zware karakter, dat de Engelsche gebouwen doorgaans aan den dag leggen, wanneer zij plechtig of monumentaal willen zijn. kon blijkbaar rich in weinig sympathie verheugen. De andere landen Dutischianö, Oos tenrijk en Amerika, staan ongeveer op gelijken rang, Carnegie, die aan vankelijk alleen enkel Amexikaansche en Engelsche architecten zou hebben willen uitnoodigen, zal door dit re sultaat wel weinig gesticht zijn. Ten slotte geeft het blad in over weging om de ontwerpen ook in Lon den, tijdens het aanstaande architec tencongres, tentoon te stellen. OOK AL IN CONFLICT MET DE DRANKWET De beide commissiën tot wering van schoolverzuim te Groningen houden hare bijeenkomsten in daarvoor afge huurde lokalen van een café met. ver gunning, waar zij, natuurlijk buiten de gelagkamer om, de verantwoorde lijke verzorgers der verzuimende kin deren ontvangen. Dezer dagen even wel werd, naar wij vernemen, door dien inspecteur van de drankwet die mediédeaïing gedaan, dat soortgelijke bijeenkomsten niet geoorloofd zijn in een koffiehuis met vergunning, zoo dat de commissiën zich genoodzaakt zien naar een «absoluut „dramkvrij" lokaal te vei'huizen. Aangezien onge twijfeld ook elders soortgelijke com missiën hare bijeenkomsten in koffie huizen met vergunning zullen houden, strekke bovenstaande tot eene waar schuwing voor vergunninghouders, die daarvoor lokalen beschikbaar stel den. („N. v. h. N.") ZUINIGHEID EN WIJSHEID. De Amstenddmscbe Beurs, aldus schrijft de „Avondpost", ziet er van binnen nu allerakeligst uit, hout en nog eens hout is alles wat men ziet men, moet stutten, maar vooral men moet zorgen, dat niemand door neer vallende steepen gekwetst wordt. Aan hout en arbeidsloon zijn nu al vele duizenden verloren. Het grond onderzoek moet nu üitimaketn hoe erg hot weil is, maar architecten begroo- ten nu reedis, dat als 't niet tegenloopt het toch stellig anderhalve ton zal kos ten om (wellicht voorloopig) de ellen de te stuiten. Men heeft indertijd 40 duizend gulden willen besparen nooit wil men bier van bezuinigingen hooren en als er dan eens lueeuiindgd wordt, dan loopt het zóó af, dat er f 110.000 wordt verloren, en de vraag is. of 't daarbij blijft. SIKKEMA AAN 'T WOORD. Zaterdagavond werd onder presi dium van den heer Petrie in het ho tel „Smid" te Wageningen een ver gadering belegd, waarin als spreker optrad de heer E. H. Sikkema, roet- handelaar en landbezitter te Gronin gen. De „Winschoter Courant" geeft er het volgende verslag van Onder luid applaus trad' spr. de zaal binnen, en begoh eenige oogen- blikken daarna zijne improvisatie met te verklaren, idat hij God dankte op zijn bloote knieën, dat hij lezen noch schrijven had geleerd. Zijns in ziens komt van leeren niets anders dan stelen. De openbare onderwij zers bederven de kinderen want een mensch kan evenmin zondeT God als een visch zonder water. Wat geeft al die geleerdheid? Spr. vroeg eens een directeur van een land- bouw-proefstation wat stikstof is. De geleerde man kon hierop geen bevre digend antwoord geven. Dat ban al leen iemand als spr., die 55 jaren door den schoorsteen kroopalleen door ervaring komt men aan ver stand. De wereld gaat narder achteruit, dan een sneltrein vooruit. Bewijs kocht men vroeger op 20-jarigen leeftijd een pak kleeren. dan kon men daarmee op 70-jarigen leeftijd nog netjes naar de kerk gaan. Te genwoordig echter koopt men, al thans in Groningen, voor f 10 ƒ12 een nieuw pak. Als men er evenwel mee in den regen loopt heeft men wel 5 pakken in het jaar noodig. Die niet werkt, zal niet eten, zegt de Bijbel, en zoo moest 't zijn, doch wat zien we? De arbeiders, die den rijke nog rij ker maken, kunnen niet eens vol doende voedsel krijgen. De rijke drinkt champagne de arbeider „ma- jum" (water). Te Groningen bestaat een Hoogere Burgerschool. Daar gaan de jonge heeren een paar jaren naar toe om dan later als directeur of opzichter op te treden. En wat blijkt dan in de praktijk? Dat ze nergens ver stand van hebben. Spr. komt hierdoor tot de conclu sie, dat een loodje „masselbroche" beter is dan 'n pond verstand. Hij wanscht hierin verbetering te .bjsfifli- gen door alle arbeiders, die willen werken, ƒ3 per dag te laten verdie nen. Die niet willen werken, moeten naar de Kolonies. Harm Pel, veedrijver, begint het geklets blijkbaar te vervélen. Hij roept„Goa moar noar hoes. Sik- kema". Op verzoek der aanwezigen behan delt spr. echter nog de Woningwet, het onderzoek naar het vaderschap en andere zaken. Op een vraag van een der deba ters of de heer Sikkema, indien hij als lid der Tweede Kamer mocht worden verkozen, zal zorgen voor een goeden ijskelder alhier om de visch voor bederf te bewaren ant woordde spr. bevestigend. Verder kwam nog in het debat uit dat hij den arbeiders bij een half pond vleesch per dag graag twee borrels toe wil geven. Vóór het sluiten der vergadering werd de heer Sikkema, gezeten in een stoel, geplaatst op een tafel, door de zaal rondgedragen, eerbie dig naar rechts en naar links bui gende. Met een ..Er lebe hoch 1" werd de goed bezochte vergadering gesloten. TELEURGESTELDE LIEFDE. Aan 't Eemskanaa! liep Zondag avond 'n jongmensch, dat heusche zelfmoordplannen in zich om droeg, 't Was Arte E. te Groningen. die om zijn slecht gedrag veel van zich heeft doen spreken. Hij was in Hoorn geweest, in de rijkswerkin richting, voor dronkaards. Toen hij daar heen ging. liet hij 'n meid ach ter. waarvan hij „dol" was en die hem 't zelfde verzekerde. Nu kwam hij dezer dagen terug, bij z'n moe der. Daar hoorde hij. dat z'n dulci nea niet alleen reet een andere v« loofd, maar oei; getrouwd wa Wat bleef Arie anders over, dan zi( te verdoen Hij ging den stillen y terkant van t Eemskanaa! opzoek* wierp zich in 't zwalpend nat", v« er weer uitgehaald door menschf die zijn evolutie gezien hadde sprong nogmaals m 't water, we er nog eens uitgelicht, ging voord derden keer kopje onder en we voor de derde maal aan zijn iso; ment onttogen. Toen ging hij het naar rijn moeder. Arie leeft nóg MISHANDELING DER MARECHAUSSEE De justitie heeft thans een ondt zoek ingesteld naar de beweerde m handeling van een tweetal person door marechaussees te Uithuizen. HOUTRAKPOLDER. Ruim 11| H.A. bouwland in dei polder. Vrijdag publiek gevei bracht den aanzienlijken prijs op y ƒ29800. Kooper is de heer Hinzen Bloemendaal. „KLANTEN, DIE NIETS KOOPEJ Zoo is het opschrift van een 1 schouwing m ,.De Manufacture: waaran verschillende menschen w< den beschreven, die in de wink komen enkel om te kijken, niet om koopen. Zij laten alles en nog wat over hc halen zonder in het minst idee hebben iets te nemen. Zij verzekeren dan later terug zullen komen, met of zonder docht Maar zij koeren niet terug. De manier van doen dier dames echter niet altijd even onschuld Zij laten zich vaak b.v een paar i zijn blouses voorleggen en pass daarvan minstens een half dozijn i nieuwe modes en modellen af te n zen. Onder allerlei voorwendsels vei ten zij dan den winkel. Geoefei kijkklanten blijven zoo «dicht moj lijk bij den ingang van den wint om, zonder veel uitleg te moeten ven, spoedig te kunnen verdwijnen Sommigen gaan zelfs zoo ver, zij het uitgekozene, of liever wat ■gezien hadden, met de quitantie ten thuis brengen doch... een v keerd adres opgeven Dat er ook zijn die voorwerpen bezien vragen of zelfs koopen, daarmede 's avonds te pronken een soirée, is genoeg bekend. Den! deren dag zenden zij het gekochte rug, met het verzoek, dit terug nemen. Zij zullen daarvoor wel i anders nemen en kiezen dian zal vam dagelijkse!)e consumptie en gelijksch gebruik. Dat zijn erg lastige klanten, voo voor bazaars. Het is een aardig kijkje dat Manufacturiei" op verschillende p sonen geeft. Het geslacht van dezulken zal niet uitsterven en het blijft een gi kruis voor den winkelstand. NIJVERHEIDSTENTOONSTEL LING TE LEEUWARDEN. Men schrijft ons uit Leeuward d.d. 21 Mei: De gelegenheid tot het reserveei van plaatsruimte voor de in Juli Augustus alhier te houden ten to stelling is gisteren definitief g« ten. Het is gebleken (Jat ook van zijde van exposanten veel ani voor deze tentoonstelling beste Het resultaat van de inzendingen toch geweest dat niet aHeen de heele beschikbare ruimte in de dh se gebouwen, te zamen eene opp vlakte van circa 3000 vierk. M« beslaande, is ingenomen, doch het Uitvoerend Comité zelfs gecnoi zaakt was aan de geprojecteerde bouwen nog rneer uitgebreidheid geven. De catalogus zal circa 300 nu mers van inzendingen bevatten, i deeld over de navolgende afdea gen 1. Machines en werktuigen van klein-bedrijf. 2. Ambachtswerktuigen niet machines gedreven. 3. Nijverheidsproductena. werkte metalen b. goud- en zilv werkc. lederartikelen d. meubi: ring en stoffeeringe. muziekinsi menten f. papier-, druk- en bi werk g. glas- en aardewerk h. ducten van de textielindustrie; vlecht- en mandewerk j. voed li) en genotmiddelen k. nuttige fraaie handwerken1. andere nip heidspraducten. 4. Visscherij. 5. Kunst en nijveiheid a. sine werkb. graveer- en drijfwerk beeldhouw- en snijwerkd. tee ningen en decoratiee. fotografiën 6. Volkshuisvestinga. gebouw b. meubelenc. verwarming hygiëne. 7. Opvoeding en onderwijs leermiddelen b. schoolmeubelen. 8. Vervoermiddelen. 9. Sport. 10. Verplegingsartikelen. ONGELUKKEN. Men meldt uit Zevenbergen Terwijl Dinsdagmiddag een kinderen in de zoogenaamde 'sH renwei aan 't spelen waren, had* vierjarig kindje van J. G. alhier ongeluk" in een diepen put met i ter te vallen, waaruit het levenli werd opgehaald. Men meldt uit Tilburg Dinsdagmiddag is een kind den spoorwachter B. bij wacht# 23 al spelende 'onder den trein raakt en ernstig verwond. Ofscho het kind nog leeft, bestaat eir n nig hoop op behoud. Sport en WedstrijdeB WIELRIJDEN. Daar de Nederiandsche Regeert geen toeslemming gegeven had in ons land den wegwedstrijd A sterdamBrussel te doen houd*

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2