NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 7029 Verschijnt dageiijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 28 MEI 1906 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIE N: per drie maanden: ^an regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemf 1.20 Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke régel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent-per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der 85KIaWf BiJ' Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland„1.65 W&. Ftó'HST 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. SS ZoTdTISlad, Voor Haarlem loS" Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. <5^ Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. DIT NUMMER BESTAAT UIT 8 PAGINA'S. EERSTE BLAD. AGENDA Z o n d a g 27 M e i. Brongebouw Kwartetwedstrijd, 1| en 71 uur. Trou moet Blyoken (Buitensocieleit) ,,De Harmonie" Concert. Muziektent in den HoutHaarlemsch Muziekkorps Concert, 21 uur. De KroonInternationaal Quartett Diner-Concert. Maandag 28 M.ei. Café Brinkmann Vereeniging Ko ninginnedag" Algemeene Vergade ring, 8J uur. Vergadering Protestantsche Kiesver- eeniging. Gebouw St. Bavo Vereen. St. Chris- pinusPropaganda-Verg. 8 uur. SchotenVergadering van den Ge meenteraad, DJ uur. Buitenlandsch Overzicht DE POLITIEKE AMNESTIE IN RUSLAND. Het Petersburgsche telegraaf agent schap verspreidt de volgende nalf- aimbtelijke mededeeling De vraag van de volledige staat kundige amnestie die door de Rijks- droema gesteld en in haar antwoord op de begroetingstoespraak, die de Keizer op 10 dezer in het Winterpa leis heeft gehouden, is opgenomen ei' ook door verscheidene Russische ula- den gesteund wordt, vindt geenszins in alle standen van de Russisch© sa menleving insbemmiing. Men moet aan die omstandigheid aandacht schenken, dat er een sterke strooming tegen de volledige amnes tie onder verschillende klassen van de bevolking is. Aanzienlijke groepen van de samenleving hebben op verschillen de wijzen in het licht gesteld, dat de staatkundige moorden niet ophouden. Dag in dag uit brengt de telegraaf nog altijd berichten uit de province over aanslagen tegen het leven van ■ambtenaren en over hun vermoording. Wegens deze onverzoenlijke houding van de aanhangers van 'het schrikbe wind kan de regeering hét vredelie vende <em goedgezinde dleel van de be volking niet aan gevaren blootstellen, zij kan ni'et nalaten, de schrihversprei ders en bommenwerpers gerechtelijk te vervolgen en kan evenmin meii- schen van gerechtelijke bestraffing vrijstellen, die misdrijven begaan hen- ben en nog begaan. Wat de meoschen betreft, die bij bestuursmaatregel ui hechtenis genomen zijn, zijn velen hunner reeds vrijgelaten, anderen zu'- len na zorgvuldige overweging van de redenen, die tot hun inhechtenis neming geleid hebben eveneens m vrijheid gesteld worden. Een volledige begenadiging van al degenen, die bij bestuursmaatregel in hechtenis gezet zijn, zou kunnen volgen, indien het mogelijk ware. den staat van beleg, den toestand, van buitengewone en van versterkte bewaking, bij de wet voorgoed af te schaffen, en indien net verder mogelijk was, de gerechtelijke vervolgingen uit te oefenen op de plaatsen, waar de omwentelingsbewe ging zich uit. Maar die gerechtelijke bestraffing is op dit oogenblik op die plaatsen ten gevolge van vreesaanja ging en zelfs vermoording van de voor het gerecht gedagvaarde getuigen on mogelijk. Zoodoende is do opgewon den toestand van de gemoederen vooral in het grensgebied niet gun stig voor eene wijziging of afschaf fing van uitzonderingswetten. Dat is de meening welke de krin gen van de Russische samenleving over de onmogelijkheid en ondoel matigheid van een volledige amnestie koesteren, voor zoover zij zich niet door vooroordeelen laten meeslepen, en den staat van zaken in Rusland, zooals hij op het oogenblik werkel.jk is, met verstand bezien. HET ANTWOORD OP HET ADRES VAN DE DOEMA. De Ministerpresident hoeft Vrijdag in de Rijksdoema nog niet geantwoord op het adres van de Doema, naar ver luidt. omdat hij de goedkeuring van den Tsaar nog niet heeft ontvangen, UIT HET ENGELSCHE HOOGERHUIS. Lord Avebury bracht de quaesve van de vermiudering der krijgstoe- vustangèl1 ter sprake. Lord FRzmauri- ce zeide." dól de negeering hoopte, dat, tenzij de gebeurtenissen 'n Europa eten onverwacht ongunstige wending mochten nemen, zij in staat zou zijn Jhet volgende jaar eenige verminde ring in de uitgaiven te kunnen oren- gen door wijziging van de militaire inrichtingen. ..Wij kunnen althans', zoo zeideru] protesteeren tegen eenige verdere vermeerdering van de marine door de een of andere Europeesche mogend heid onder den verkeerden indruk, dat wij ons voorbereliden op den een of anderen coup of aaauval ter zee en dat daarom de anidere staten hunne bewapening moeten voortzetten ven einde zich te beschermen tegen onver wachte gevaren van onze zijde. Wij hebben hei recht tot zulk een protest, omdat Groot-Brittannië niet denkt over een aanval." Lord Fitzmaurice verklaarde dezelf de hoop te koesteren als Sir Edward Grey, namelijk dat dit debat zou wor den opgevat als een uitnoodiging, ge richt tot andere mogendheden. m gehoor te geven aan de Engelsohe p- wekldng tot vermindering der oorlogs toerustingen en verder verklaarde hij, dat de regeering weigerde die verplan ting op zich te nemen om zich te ont houden van het doen. van voorstellen voor of tijdens de Haagsche conferen tie, zoo ze het tijdstip daarvoor gun stig mocht oordeeüen. UIT ZUID-AFR1KA. Generaal Beijers heeft, te Pieters burg op een bijeenkomst van het V Ik het woord voerende, gezegd: Vergeet niet. dat de meerderh ad der Engelsohe liberalen voor en in den oorlog de politiek van Chamberlain en Miiilrwer heeft goedgekeurd. Zij heli- ben geen poging gedaan', om zien te gen di'e politiek t© verzetten, vóór dat .er Cbineezen waren ingevoerd. En zelfs de Chineezenkwestie zou hen on verschillig hebben gelaten, 3js ze non niet als een verkiezingsleus te stade was gekomen. Zoodra de koeliekwestie geregeld is. zullen de Engelsche libe ralen weer alle belangstelling in Zuid- Af rikaansohe aangelegenheden verlie zen. De liberalen beloven altijd, zoo lang zij in de minderheid zijn. maar als zij aan het bewind zijn, doen ze niets. Intusscheu moeten wij blijven agiteerén en onze eigen zaligheid be werken. Bovenal moeten wij voortgaan voor ons nationaal bestaan te vach ten. Gedenk de oude Transvaalsclie leus eendracht maakt macht. Stadsnieuws R. K. onderwijzers in het Bisdom Haarlem. De R. Kath. klasse-onderwijzers in 'het Bisdom van Haarlem hebben Donderdag hun jaarlijksche vergade ring gehouden te Leiden. Er werd een overzicht gegeven over wat de vereeniging reeds wist gedaan te krijgen om de positie van den on derwijzer te verbeteren en zulks naar aanleiding van liet tienjarig bestaan. In Den Haag zal de volgen de vergadering gehouden worden. De penningmeesteres had een saldo van ongeveer 80, maar nog een te kort van ƒ300 door de uitgave in dertijd van het oudersnummer met eeu oplaag van een half rmllioen exemplaren. Door vrijwillige bijdra gen der leden is dat tekort nu weer met 130 verminderd. En daar vele leden de vergoeding voor reiskosten aan de kas schonken, zal de schuld wel bijna gedielgd zijn. De heer A. C. v. d. Ivrogt van Am sterdam werd lid van het bestuur en W. A. Zikking eerste lid van het informatiebureau. Geklaagd werd over willekeurige benoemingen tot hoofd eener school op vele plaatsen, zonder gelegenheid tot sollicitatie. Nu weer de benoe ming van een openbare le onderwij zer u>'t Den Haag. tot hoofd te Sche- veningen. Dat in het aartsbisdom Utrecht de salarisregeling nog alles behalve in orde is, blijkt uit het overgroot aan tal sollicitatiebrieven naar de be trekking van onderwijzer aan die zelfde school te Schevem'ngen. Iede re post, brengt stapels. Aan den Bis schop zal gevraagd worden die schoolbesturen te verzoeken den on derwijzers een vrijen dag door de week toe te staan, opdat zij niet al tijd op Zondag zullen behoeven te vergaderen. Na de pauze kwam aan de orde het verslag van den hoofdredacteur van het orgaan der vereeniging De Katholieke Onderwijzer. Hierbij bleek van een groot verschil van meening over wat het blad moet zijn, een strijdblad of een vakblad. Door de verkiezing met op 20 na al gemeene stemmen van den heer J. G. Suring te Arnhem tot hoofdredac teur, bleek de vergadering de eerste meem'ng te zijn toegedaan en de geestelijke adviseur, die verzoenend meende, dat de K. O. beide moest zijn, had slechts weinig succes. Er werden nog zooveel misstanden op genoemd die bestreden moesten wor den. dat aan een vakblad voorloopig nog niet kan gedacht worden. Tot mede-red'acteuren werden ge kozen de heeren G. Bulten, hoofd eener openbare school te Zillc bij Hillegom en F. Roorda. onderwijzeT te Beverwijk. Deze besprekingen na men den geheelen namiddag in be slag. waarom de rest, der agenda moest uitgesteld worden. KOLONIAAL MUSEUM. Bulletin No. 34 van het Koloniaal Museum bevat het jaarverslag over 1905. Aan 'dit lijvige verslag, dat 210 blz. druks groot is, ontleenen wij het volgende In het jaar 1905 hield de gelijkma tige ontwikkeling van het Koloniaal Museum aan, en valt er van fwèlge- slaagden arbeid en van ruime mede werking te gewagenschoon de in stelling in 1905 ook het verlies van velen te betreuren heeft, die haar steunden met geldelijke of weten schappelijke hulp. Wat in vorige ja ren is gezegd over die onvoldoende localiteit van het museum, blijft on verminderd van kracht, ook al wordt het hier niet herhaald. Tot het lidmaatschap van den Raad van Toezicht zijn sedert het vorig verslag toegetreden De Sing- kep Tin-Maatschappij te 's-Gravenha- ge Aug. Jansen, te Amsterdam het Ned. Onderwijzers Genootschap Am sterdamMr. G. M. den Tex, Am sterdam terwijl de firma C. J. van Houten Co. te Weesp, hare jaar- lijksche bijdrage verdubbelde. Van wijlen den heer J. W. Post, te Utrecht, kwam aan het museum een erflating van ƒ5000. Een bijdrage voor éénmaal werd ontvangen van den heer W. Baron Roëll te Amster dam. Als begunstiger traden toe 11 personen. Het Koloniaal Museum werd in 1905 bezocht door 7892 personen 1293 malen tegen betaling van 25 cents, en 6599 malen kosteloos. Het getal der schenkingen be droeg 130. Omtrent de bibliotheek wordt ge zegd Het aantal uitgeleende boeken was in dit verslagjaar niet minder groot dan in het daaraan voorafgaande; de vermeerdering van het gebruik en het bezoek aan de bibliotheek toont wel. dat zij in een behoefte voorziet. Mag de boekerij zich te eeniger tjjd in eene rustige lees-,en studeerkamer, die zij nu mist, ver heugen, dan zal dit hare verdere ontwikkeling en bloei ongetwijfeld ten goede komen. De heeren W. Meijer Cluwen en C. L. de Fouw verrichten een aantal onderzoekingen van voedingsmidde len. Een tabel bij het verslag ge voegd, vermeldt den uitslag dezer onderzoekingen. Omtrent het Bureau voor Handels inlichtingen, afd. van het Koloniaal Museum wordt het volgende opge merkt De kleine tentoonstellingen, tel kens van een 12-tal zaken, welke het Museum om de een of andere reden onder de aandacht van belangheb benden wenscht te brengen, en die om de drie maanden door andere worden vervangen, werden geregeld gehouden, en hadden steeds de be langstelling van bij de "uitgestalde ar tikelen geïnteresseerden. Om hierme de te kunnen voortgaan, en steeds eene goede keuze te hebben, is me dewerking1 gewenscht van de zijd:e van hen in overzeesche landen, die iets kunnen toezenden, wat van be lang is voor den Ned. handel en nij verheid. Wij blijven dan ook bij 'voortduring d'eze afdeeling in de a-andacht van planters en kooplie den in Ned.-Indië aanbevelen. In 1905 werd aan 71 scholen een verzameling Koloniale producten verschaft. Het aantal aanvragen was dit jaar weder groot, n.l. 75. 't Even wicht van aanvraag en verzending is nog niet bereikt. Aangevraagd tot nu toe zijn 1030 en verzonden 675 verzamelingen. Ongeveer 350 scho len wachten dus nog op vervulling der aanvrage. De verdeeling der ver schillende schoolverzamelmgen over de provincies is nu als volgtN. Brabant 68 Drente 11Friesland 45; Gelderland 98Groningen 47N.- Holland 112; Z.-Holland 144 Lim burg 15 Overijsel 52Utrecht 33 Zeeland 47. Als de voor de toekomst belangrijk ste gebeurtenis op Indisch landbouw gebied in 1905 noemt het verslag met de hartelijke wenschen, de stichting van het departement van landbouw. De rekening en verantwoording over 1905 geeft bij een cijfer van ƒ20.975.12 in ontvangst, een voor- deelig saldo van 55.861/2. De be grooting voor 1906 sluit met een be drag van 14.916.661/2 in ontvangst en uitgaaf. Van de platen, die in dit boekwerk zijn geplaatst noemen we het por tret van Dr. K. W. van Gorkom, eere-li'd der Maatschappij van Nijver heid. die in 1905 zijn 70sten geboor tedag vierde een afbeelding van hot op 21 Dcc. j.l. onthulde Rumphius- gedenkteeken met het portret van den beeldhouwer J. Bronnerafbeel dingen van de nieuwe Museum- medaille. ontworpen door den heer J. B. Kampkijkjes op de tentoon stellingen van Spore-planten en van de foto-verzameling van den heerC. A. A. Dudok de Wit. Museum van Kun sin ij ver heid. In het Museum van Kunstnijverheid alhier werd de afdeeling Perzische metaalwerken onlangs met eenige be langrijke stukken uitgebreid. In koper gedreven vaatwerk en hanglampen, in staal geëtste wapens en schilden en kandelaars doen zien, dat de Perzische metaalbewerkers ui hun vak uitmunten. De tentoonstelling van de beeld houwwerken van dén het vorige jaar overladen beeldhouwer Juliëu Dillens zail vermoedelijk, van 15 Juli tot 15 Augustus in het Museum gehouden worden. Een der oud-leerlingen van de, aar het Museum van Kunstnijverheid ver bonden school, de heer Vermeulen, werd benoemd tot leeraar in het drij ven en ciseleenen aan de School vooi Kunstnijverheid te Zürich. Dinsdag is het Museum geopend van 10—4 uur ,en de toegang koste loos. Militaire Zaken." De kapitein L. Levinson, van het 10e regiment infanterie, heeft ver zocht bij de landmacht in West-In- dië te worden gedetacheerd. Per Motor. Ter gelegenheid van de Algemeene Vergadering der Ned. Motorwielrij- dersvereeniging op Zondag 27 dezer te Arnhem zal een clubtocht gehou den worden van Haarlem af. Afrit des morgens 7 uur. Groote Markt. Tegen 8 uur te Amsterdam, Rijksmu seum. De rit gaat over Utrecht en verder over Zeist, Doorn. Rhenen enz. Geref. Weeshuis. Tot regentes van het Gereformeerd weeshuis is in de plaats van mevrouw de wed. De WildtSorbier, düe be dankt heeft, benoemd mevrouw de Douairière Jhr. van Lennep, geboren Cloëtta. Baden. In het douchebadhuis aan den Kou- denhorn zijn in de afgeloopen week genomen 804 baden, in dat aan het Leidscheplein 623. C'hor. Nationale Werkmans bond, afd. Haarlem. Op aanstaanden Donderdagavond zail er vanwege bovenstaande vereeni ging eene vergadering plaats 1 lebben ter herdenking van het 8-jartg be staan dier vereeniging. Als feestredenaars hopen op te lro- den Ds. C. J. van Paassen van Haar lem, en Dr. A. H. de Hartog, van Heemstede. De Christelijke zangvereeniging So li Deo Gloria", de solisten Mej. H. -n de heer W., benevens de heer Ezer- man, hebben hunne medewerking toe gezegd. H e r ij k. De herijk zal Maandag 28 dezer plaats hebben van 812 uur voor den Kruisweg, Stationsplein. Tuin straat ien Lange Molenstraatvan 14 uur voor de Korte en Lange Heerenstraat. Kenaustraat en Ro zenstraat, De Spooroverwegen. Een bezwaar dat bij de overwegen aan de spoor tot nu toe niet be stond, doet zich nu gelden, nu de bouw van den bovengrondschen spoorweg over de overwegen zoover is gevorderd, da.t de rails daarover zijn gelegd. Nu kunnen daaronder geen gewoon geladen hooi- en stroo- wagens meer door. Vrijdagmiddag moest een stroowa gen. die tegen de rails bleef zitten, heel wat afladen, alvorens zijn tocht te kunnen vervolgen. Daar het maaiveld later lager komt te liggen, zal dit bezwaar slechts tij delijk zijn, doch gedurende eenige maanden zullen de voerlieden er toch rekenmg mede hebben te houden. Ook die der verhuiswagens. Soc. „Trou moet BI y eken." Concert op Zondag 27 Mei 1906 's avonds 8 uur dooi- de Muziekveree- niging Harmonie, onder directie van den heer H. W. Hofmeester Rz. Programma: 1. ,,Gruss an Roznau" Marsch, Hausmann2. Festival- Ouverture, Leutner; 3. „Am Meer". Fantasie, J. Eisengraber4. ,,A la plus belle", grande valse, Govaert; 5. ,.Une soirée d'automne aux Arden nes", fantaisie, Govaert6. Grande marche héroique, No. 3, P. Francois; 7. Ouverture Conquérant, Govaert 8. Das erste Herzklöpfen, R. Uilen berg9. Fantaisie ..Charles Quint", Launav. Inlichtingen aangeboden. Door een te Amsterdam gevestigd© inrichting ,,de Rheinische Bank" ge naamd, worden in verschillende b'a- den klerken gevraagd. Alvorens met bovengenoemde inrich ting in relatie te treden kunnen be langhebbenden zich. desgewenscht, Lot het. verkrijgen van inlichtingen om trent deze zaak. wenden tot den hoofdcommissaris van politie te Am sterdam. Inde werkplaats der E. 3. M. is een hondje komen aamloopen met een penning der gemeente Amst er dam en het nummer 4476. Het dier :s voor den eigenaar beschikbaar bij a.-m heer Keijzer, Geroemstraat 122. Akte-examens L. O. Haarlem. 25 Mei. Geëx. 8 mann. candidaten. Geslaagd de heeren C. C. Ruys. Zaandam. W. J. v. d. Kolff te Haarlem, J. Schouten, LeidenJ. Schouten, HoornC. Schreuder, HaarlemJ. Schwantje, id. W. C. Speets, id. en C. M. Tonneman. Alk maar. Gevonden voorwerpen: een rozenkrans, een hond, een schoentje, een lorgnet in étui, een broche, een boezelaar en een trommel tje, een postduif. A n t i-m ilitairisme. Het Volksdagblad deelt mede, dat hier ter stede op Zondag 8 Juli een provinciale meeting zal gehouden worden ten gunste van het anti» militairisme. Examencommissie. De heer H. J. de Vries, leeraar aan de H. B. S. en directeur van de Bur geravondschool is benoemd tot lid en de heer G. J. H. Kerkhoff. leeraar aan de school voor Kunstnijverheid en Burgeravondschool tot plaatsvervan gend lid in de commissie voor het Rijksexamen in het handteekenen, hetwelk in 's-Gravenhage gehouden zal worden. R e i s c 1 u b. Vanwege hier wonende sociaal-de mocraten is een reisclub opgericht, 't Plan bestaat dezen zomer nog naar Gent te gaan. Meeting. Door de besturen der Christelijke geheelonthoudersvereniging afdee ling Haarlem en Heemstede is in eene op Hemelvaartsdag gehouden vergadering in laatstgemelde gemeen te besloten tot het houden van eene openbare meeting in dq mqand Augustus op het Buitenverblijf Boe kenrode aan de Leïdschevaart onder Vogelenzang. Nog góed afgeloopen. Een voorman van het Kaarselade- veer reed Vrijdagvond met zijn wagon die Leidschestraat in, toen een kind de straat wilde oversteken'. Teneinde overrijding te voorkomen, stuurde de flinke voerman zijn paard de stoep op. Het paard struikelde echter, kwam te vallen en brak ion paar vensterruiten. Het kind kwam met den schrik vrij. Belgische Aannemers. Omtrent het bezoek der Bdtgische aannemers valt nog te vermelden, dat des middags bezichtigd werden co Vleeschhal, het Museum op liet Stad huis en de Groote Kerk, waar liet or gel bespeeld werd. Daarna werd een rijtoer over Eis- wout naar Bloemendaal gemaakt tn te Duin en Daal werd gedineerd. De heeren waren zeer vleiend in hun oordeel over de mooie omstreken der stad en ook over de stad zelf. Zij hadden Haarlem ,zoo vertelden ze, als een provinciestadje gedacht, maai'nu waren ze van hun meening terugge komen. Om 10 uur gingen de gasten per E. N. E. T. naar Haarlelm terug, van waar ze om half elf naar Amsterdam vertrokken, nadat ze lierhaalde malen de bestuurderen van den Aannemers- bond hadden bedankt voor al hetgeen deze gedaan heeft om de rondreis der Belgische aannemers te dóén slagen. Heden Zaterdag vertoefden de hee ren te Vlissmgen, en keerden vandaar naar België terug. Arbeidsbeurs. Het aantal ingesdlirevenen bedraagt sinds 1 Januari 1906 482. Het aiantil aanvragen van patroons 277. Het aan tal geplaatsten 202. Deze week meldden zich aan 15 werklieden en 10 patroons. Geplaalct werden 8 werklieden. STUKKEN VAN DEN RAAD. Meubelen 'voor de hulpschool. B. en W. vragen een bedrag van 1150 voor het aanschaffen vam meubelen voor de houten hulpschool aan de Papentorenvest. Afwijking bouwverordening. B. en W. stellen voor, aan G. A. A. Gussenhoven toe te staan om, bij liet verbouwen van perceel Kruis straat 51 en het bouwen eener bak kerij achter genoemd perceel, af te wijken van het bepaalde in artikel 11 der Bouwverordening. B. en W. stellen voor, afwijzend te beschikken op het adres van den. fotograaf J. P. Louws, om achter de perceelen Ged. Oude Gracht 111 en 113 een atelier te mogen bouwen, aangezien dan slechts 28 vierk. me ter onbebouwd zou blijven, hetgeen zij niet Voldoende achten voor cta toetreding van licht en lucht. B. en W. stellen voor. A. Gigen- gacli niet toe te staan, om bij het bouwen van een schoenmakerswerk plaats achter het perceel Nieuwe Groenmarkt 7 af te wijken van de bepalingen in artikel 11 der Bouw verordening, eveneens omdat dan slechts 13.5 vierk. meter grond onbe bouwd zou blijven, hetgeen te wei nig is .voor toevoer van licht en lucht. De regenten van het Geref or meerei Weeshuis vragen den Raad. om af wijking toe te staan van artikel 11 der Bouwverordening bij het bou wen van een weeshuis aan de Olte- slagerslaan. B. en W. stellen voor, dit verzoek van de hand te wijzen, aangezien bedoeld terrein niet ivait onder de terreinen, waarvoor afwij king toegestaan kan worden. Burgerlijk Armbestuur. De heer F. H. Smit treedt met i Juli als lid van het Burgerlijk Arm bestuur af. B. en W. bevelen hem wederom aan. Leden van stembureaus. Ingevolge het besluit van 24 Mei 1905 stellen B. en W. voor, eenlij9fc van ingezetenen vast te stellen, die gedurende een tijdvak van 12 maan den in aanmerking komen om be noemd te worden tot leden van stem- bureaux voor verkiezingen ingaan de 1 Juni 1906. De namen dier hee ren zijn evenwel alleen voor da Raadsleden ter inzage nediergelegd. Verhuur van De Korenbeurs. B. en W. stellen voor, de huur van „De Korenbeurs" op het Spaarn- ne over te dragen van de Maatschap pij 1'Union" op den tegemvoordi- gen gérant F. J. Lunenburg en hem dit perceel te verhuren voor den tijd van 6 jaar, ingaande 1 Mei 1906, voor 505 per jaar. Uit de Omstreken HILLEGOM. In de laatst gehouden zitting vair den gemeenteraad van Lisse was een scli rij ven ingekomen van den Minis ter van Waterstaat, meldende, dat Zijne Excellentie van de gemeente Lisse verwacht de intrekking van de concessie van het gemeentelijk tele- phoonnet. De vroedschap van Lisse schijnt hierover weinig gesticht te zijn. al thans er is in die vergadering een be sluit genomen, om afschriften te ma ken van de geheele correspondentie, op deze zaak betrekking hebbende, en deze te zenden aan de gemeenten Hillegom en Sassenheim, opdat deze gemeenten hunne meeningen aan de gemeente Lisse over deze telefoon- quaestie bekend kunnen maken. HAARLEMMERME ER. Woensdagmiddag kwam liét zoontje van Willem v. <L L. aan den Beone- broekerweg zoodanig te val Ion, dat hij zijn arm brak. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Door den schoolopziener in het ar rondissement Haarlemmermeer wer den reeds 11 verlofkaartem uitgereikt voor hot verrichten van veldarbeid, waardoor de leerlingen tijdelijk van do leerverplichting worden ontheven. Aan de Hoofdvaart in de Haarlem mermeer sloeg de bliksem iu de bouw manswoning van De Vliogc. Eon ge deelte van het rieten dak verbrandde. De brandspuit van Nieuw Vennep wist den brand daartoe te beperken. Het in stroomen neervallende regen water was hierbij een welkom© hulp- De ontstane schade', niet zeergroot, wordt door verzekering gedekt. SPAARNWOUDE. Alhier is do openbare school door den bliksem getroffen. Geringe ma- terieele schade werd aangericht.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1