(iaarlemsche Handelsvsreeaiging [öeedgek. bij Kon. Beal. van 12 Nov. 1>99. De Haarlemsche Handelsvereeni- ing hier ter stede, opgericht 10 Mei 892 heeft in den loop van den tijd rel haar recht van bestaan beweren, [n zeer vele gevallen, zaken van ver- iohillenden aard betreffende is zij jpgetredenen. dikwijls met groot iucces. Jammer echter, dat men alge neen niet meer blijk geeft dit te vaardeeren, door als lid der vereeni- ntig' toe te treden. Er zijn wel meer an 000 leden, maar dat is niet vol- oende. Bik handelaar, neringdoen de. ja, zelfs particulieren, moesten id worden, om tenminste te laten ge- •oelen. dat men het werk op prijs itelt, dat de Haarlemsche Handels- ereeniging steeds opneemt. als loende. wat hare hand vindt om te loen. De voordeelen. die de Vereeniging tuiten ha-re bemoeiingen van ver- ichill end-en aard. haren leden aan biedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe, jaarlijksche tontributie van ƒ3.50. dié gevraagd 'ordt. De Haarlemsche Handelsvereeni- ring bemoeit zich in de eerste plaats >r mede de belangen van hare leden te hwordei'en, door onwillige beta- ers voor hen tot betaling aan te nanen en infonnatiën voor hen in te winnen. Bovendien hebben de le den het recht het- hun gratis te ver strekken advies van de rechtsgeleer de adviseurs der Vereeniging te vra- reu. die ook in proceduren en fail lissementen gratis voor hen optre den, natuurlijk alleen voor zaken be treffende den handel .en 'het bedrijf der leden. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeniging zijn_ de heeren Mrs. Th. de Haan HugenlToltz en H. Ph. de Kan- ter. Spaarne 24. alhier. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Jansweg 11. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 5 pCt, der vordering berekend. Bovendien moet 10 ct. voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te innen. De kosten van information, naar buiten de stad woonachtige perso nen bedragen 60 ets. per informatie plus 5 ets. porto-vergoeding. Infor mation naar binnen de stad wonende personen worden gratis verstrekt. Pretentiën op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 ct. voor porto vergoeding is toegevoegd. Ruis 1748 informatiën en rechts geleerde adviezen werden in het af- geloopen jaar gegeven. In April 1906 zijn 24 vorderingen tot een bedrag van 587.09 betaald; S vorderingen worden afbetaald, 9 'orderingen zijn uitgesteld. Men wordt geraden alvorens te le veren aan C. Kenbeek, Volkslogeiment- De Witstraat. 30. Mejuffrouw G. Beïj- selaar. Klein Heiligland 25 rood Me juffrouw S. Dernison. Leidsche Plein rood, zich om inlichtingen te ver voegen aan het kantoor. Volgens art. 7 dient het geheim der 'lijsten van wanbetalers onge schonden te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten worden geadres seerd aan het. bureau, dat ge opend is dagelijksch van 's morgens 9 tot 1 uur en 's namiddags van 2 tot, 4 uur. waar dan ook verdere inlichtingen zijn te bekomen. HET BESTUUR. jHaagsche Brieven Den Haag is do stad fier „gerucl. ten". Wie een krant opslaat, in welk deel des lands dan ook verschijnend zal er eiken dag licht een of twee berichten uit de Residentie in aan treffen, waarin een of andér gerucht wordt, gemeld. Dikwerf is dat gerucht een feit, doch bezigt men den vagen vorm, om op dat feit niet al te veel de aandacht van bet publiek te doen vallen. Maar erven dikwerf - om niet van geruchten te spreken, die slechts als proefbafllontjes of ais vliegers wor den opgelaten even dikwijls of nog- oneer is het gerucht niets anders dan een klets praatje, een corn ménage, aan ecu bittertafel op de Witte Socite- iteit geboren en vandaar in de traan verder de stad ingezonden', en passant een redactiebureau aandoende. Of schoon dagblad-redacteuren in het algemeen pientere mensohen zijn, loe pen zij er nog wel eens meer in, dan men zoo oppervlakkig geilooven zou. Nu ging er in de laatste dagen een, reeds officious tegengesproken ge rucht, dat in particuliere brieven uit. Irtdie was aangebracht, dat d'e gou verneur-generaal Van Heutsrz vooanie- nlens yva.s om, zander liet expdreeren van zijn diensttijd af te wachten, den troon te Buitenzorg spoedig te ven-la ten. Dat maakte sensatie. En na de officieus© tegenspraak gelooft men er eigenlijk nog sterker aan dan te vo ren. Een deel van het publiek rede neert altijdais ei- niets van aa.n was, zouden ze zioh niet zoo haasten om hot tegen te spreken. Trouwens, die officieus© médedee- lingen van een der departementen, :n dit geval van Koloniën, hebben met de uitspraken van den befaamd en Sphiinx dit gemeen, diat nien or altijd twee dingen uit lezen kan, die lijnrecht te genover elkander staan. Hert is een feit, dat, toen indertijd de gouver neur-generaal Van Rees zijn ontslag vroeg, men, bij informatie aan bot departement ten antwoord kreeg, d'at met de jongst binnengekomen mail geen ontslag-aanvraag van den toe- wan hesaar was ontvangen. Dat was volstrekt geen leugen. bet ontslag was namelijk per telegraaf gefvüaagu! Zoo stuurde men de vragers met eon Muitje in het riet, of men probeerde het althans, wat destijds evenwel niet opging. Zoo kan bet nu ook wel weer we zen. Men beweerde ma/tnellijk, volgens bet communique, niets te weten van een voornomen van den gouverneur- generaal om ontsflag te nemen. Dat 's best mogelijk, namelijk dat men het niet weet. Maar daarom zou het toch wel waar kunnen zijn. In dit geval echter is reeds uit Batavia tegen spraak geseiind en liet gerucht "kan dus als gerucht worden beschouwd, Iedereen zal wel begrijpen hoe voel pratensstof het heeft opgeleverd n een stad waar het aantal der ,,blau wen" oftewel Indische oud-gasten el rtelijke duizenden beloopt. En ddzen niet alleen hebben er aan gesmuld, maar 'bie-öl het Den Haag van delec'g- loopers, het t ou t e 1 a. Haye der 'duizenden, wier hoofdbezigheid is, bij gebrek aan ander werk, den tijd te do oden het Dein Haag der groot er; en kleinere renteniers en der verteer- der.s van grootero of kleinere pensi oenen. Deze allen; aangevuld mei andere duizenden uit de burgerij, zijn in te doelen in eenige groepen: le.',,de uit gaande kringen" (dat wil zeggen de menschen die inderdaad uitgaan maar niet ais de eerste de beste, doch die aan Wet hof konten, fraaie soirees bezoeken, löoisthaar toilet, maken-, ene. m idSe aan alles' meedoen, als ©r maar te geniietear. geld stuk te slaan en te flirten valt). Kortom, do menschen die aan alles meedoen. 2e krijgt men d>e groep der mee- j doeners, die niet meedoen, doelt zich verheelden, dat ze hef doen, die wèl uitgaan, doch alleen als het geen geld kost. maar die zich overigens tevre den stellen met zich liet air te geven van alles mede te bobben gemaakt. De derde groep is die der toekijkers, die niet uitgaan en niet -meedoen om de eenvoudige reddn, dat ze er geen pleizier in zonden hebben en die bo vendien geen „Iioodidieieteri' bezitten. De eerste en de tweede groepen, zijn bij de muziek in dë soeietditstënt i.i v bot lTaagselie Bosch - een der ge wone zomervermaken; binnen het ijzeren hek. de derde groep wandelt er buiten om. Van die juiste verhouding der beide eerste groepen kan men nog eeniger- mate heler op de hoogte komen- door vergelijking. Die tot de eerste groep behooren geven 10 gulden voor een plaats m den Schouwburg, om Co- quélin t-e zien als Cyrano de Bergerac - die van de tweede grodp vertellen -dat ze tot hum spijt geen plaatsen op die bet-ere rangen konden krijgen- en -dat ze een plaats van 3 of 4 gulden „te ordinair" vonden je gaat toch niet, zitten naast je leveranciersHol kan evenwel ook wezen, d'at de leden der t wedde groep heel gemoedelijk •meepraten over de voorstelling, alsof ze er -inderdaad zijn geweest terwijl ze toch slechts de recensies in de kranten heb hen gelezen. Eien Hagenaar van deze groep harst niet in -d-vti eer sten en evenmin in den tweeden leu gen, wanneer het er op aam-komt zijn j .stand" op ie houden! De leden van de eerste groep zijn naar de courses op de nieuwe ren baan van Duindigt geweest die van de tweede groep spreken over de paarden van stal die en zus-en-zoo alsof ze dagelijks met de eigenaren omgaan. E.n ze weten u precies te vertellen, wat de totalisator lveeft uitbetaald op het paard, waarop zij viam plan waren geweest f 100 te zet ten. Maar aangezien er toevallig i-ets tusschenbeide was gekomen (het we der was ook niet aanlokkelijk) zijn ze maar niet naar Duindigt gegaan. De meeste hladekt hebben reeds vermeld hoe uitstekend ingericht en wel gelegen de nieuwe renbaan is, die ongetwijfeld op het vreemdelin- genbezoek van invloed zal wezen. Men heeft voor de rendagen meest Zaterdagen uitgekozen, met de zeer begrijpelijke bij-gedachte, dat mem dan naar het renveld lokken zal die Baagsche en Ainsterdamsche gok kers", die, omdat de Beurs gesloten is, hun geld op een paard zullen Komen zotten, inplaats van op waar- delooze Amerikaansche papieren. De sensatie moet voor iemand die speelt precies dezelfde zijn. eigenlijk nog aangenamer op de venhaan, omdat de verliezer dan er bij is en ziet hoe zijn duiten naar de -maan gaan. Renbanen exploiteeren is geen kwade onderneming, al gaat er, zoo als bij Duindigt, waar -de geheel© in richting pfachtig is en inert buiten- landsche van groote reputatie kan ooncuirrceren. natuurlijk een groot kapitaal inzitten. De eerste meeting op Shiindigt nu was slecht bezocht't weder was on gunstig, de invitaties waren naar alle kanten gezonden en toch werd c-r nog ruim tweeduizend gulden aan entrée's ont vangen, waarvan 1600 gulden op het vijfgul-densterrein. l)e entrée's zijm echter bijzaak, of schoon natuurlijk geem te verwerpen bate. De groote bron van inkomsten levert de totalisator. die 10% van het, venwedde geld in-neemt voor de r en-onderne min g (nog daargelaten, do.t de bookmakers nog 50 gulden per dag moeten betalen, wat ook nog e-en duizend pop oplevert, want er zijn er gewoonlijk een twintigtal). Iemand, die goed op de hoogte is. maakte de berekening, dat de opbrengst van de 10 der totalisators altijd minsten; het dubbele bedraagt wan de entrée- gel-den. Wanneer dit rekensommetje op gaat, dan komt men er achter welke sommen «'el op zoo'n enkelen da-g worden verwed. Voor d-en eersten Duïndigtrdag zou dat dan al, alleen bij de totalisators, 40 duizend gul den wezen. Maar uit dien aard (lei- zaak wordt er bij de bookmakers veel meer verwed. Ik heb op Duin digt eens nauwkeurig acht gegeven op wat die heeren (er waren 6 nummers op het program) op zoo één dag in hun boeken krijgen staan. Bén hunner zag ik op een en kel paard dat hij ..égalité" gaf (waarop men dus evenveel winnen kon als mem er op zette) paris afge ven tot een totaal van tweeduizend gulden. Dat paard won en hij had dus nog tweeduizend gulden meer terug te betalen, die hij ech ter weer won van degenen, die op andere paarden hadden gezet. Een taxatie, die stellig met ver beneden de werkelijkheid zal blijven, en die er ook vrij stellig -niet veel boven gaat -- de e-ene dag is de andere niet brengt mij er toe de ..omzet" der bookmakers op den eersten dag van de courses te Duin digt op ongeveer 21/2 ton gouds te stellen. Dat is een enorm bedrag, maar er zijn dan ook onder de Haagsche upper-ten en onder de sportsmen talrijke heeren (en dames niet min der) die zich de weelde kunnen ver oorloven, van bij d-e bookmakers een. lapje van duizend te laten zitten. Zij liever dan ik. In somniige landen zijn de book- makers niet meer toegelaten op de renbanen, wat niet zeggen wil (man denke maar aan de Engelsche kan toren te Middelburg en te Vlissinge-n) dat zij hun bedrijf niet meer uit oefenen, Op onze renbanen staan zij onder strenge bepalingen en van misbruiken hoort men weinig. Hun luid geschreeuw, hun vaak aanste kelijke vroolijkheid en dikwerf zeer gelukte kwinkslagen, geven evenwel aan een ..paddock" een zekere kleur. Zij zijn een illustratie van het ren veld, die men eigenlijk niet goed missen kan. zoolang althans de wetgever, die een onschuldig Brus- selsch premielot bedreigt, ook het kansspel" op de renbanen niet ver biedt. Binnenland HOFBERICHTEN. Het Koninklijk Eohrtpaar deed Don derdag ook een rijtoer door Apeldoorn met liet nieuwe span schimmels, diie d-e Koning1 n als verjaarsgeschenk aan dien Prins heeft gegeven. De Prins gaat de vo-lgen.de week voor ecnülge weken naar Dobbin. Bij bet galadiner deed zich' Vrij dagavond de srtafmuziek uit Arnhem hooren. 11. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden woonden He melvaartsdag met. gevolg die gods dienstoefening bij in het" kerkgebouw van het Nederiandsch Luthersch Ge nootschap te Apeldoorn, onder gehoor van ds. Bergman, Luthersch predi kant te Rottendam. TWEEDE KAMER. Naar wij vernemen, zal de Tweede Kamer niet vóór 29 Juni a.s. op zo merreces gaan. Het wordt betwijfeld, of vóór dien lijd nog iets anders zal kunnen wor d-en afgedaan dan het Arbeidscontract eenige kleinere wetsontwerpen, waar onder dat tot wijziging van de wet op de Perso-neele Belasting, benevens d'e reeds aangekondigde interpella- liën, conclusiën op adressen, huishou delijke begroeting, enz. Ook is nog steeds onafgedaan ge bleven tie besprekingen van de lirf- gooiersquaestie, die op initiatief van dien- lieer Heemskerk in Maart reeds zou hebben plaats gehad in verband met het beken-de adres. In parlementaire kringen wend hert dézer dagen waarschijnlijk geacht, dart -tegen half Juni de behandeling van het Arbeidscontract, waarvan het einde nog niet te zien is, zal worden geschorst, om den nog overbl ij vendien tijd te besteden aan bovengenoemde werkzaamh eden. G,N. Ct.") zoeken. Of er ook niet een onkel eend je gesnapt zou worden Ze hadden -reeds een poosje gezocht, toen bij hot overspringen van een sloot, vlak bij het houten bruggetje, dat een eindje landwaarts in van den Rijswijkschen- weg af zichtbaar is, het geweer dat M. droeg om eieren te zoeken afging en het schot hagel, dat er op zat, zijn kameraad in den rug trof. R. viel en geraakte in de sloot, waaruit M. hem op het droge trok. Doodelijk verschrikt ijlde deze vervol gens naar een timmerman, die in zijn pakhuis aan het werk was, en verbeilde dezen, dat zijaxkameraad door een onbekend1 persoon geschoten was en nu op stenven lag. Dadelijk trok de tiimm-ermaai er op uit en na een plank over de sloot te hebben gelegd, droeg hij R., d-ie erg gewond scheen, naar het koffiehuis nabij de Laakbrug waar hij Item op een bank neerlegde en vervo-lgens de politie' waarschuw de. Per brancard werd R daarop naar het gemeenteziekenhuis ver voerd. Dat het schot van dichtbij moest zijn gelost, bleek uit het feit. dat de kleeren van den gewonde geheel ver- - sohroeid waren in de omgeving van het door het schot, veroorzaakte gat. Dit viel niet te rijmlen met bet ver haal door M. gedaan, doch het raad sel werd spoedig opgelost, doordat M. zich Vrijdagmorgen bij d'e politie kwam aangeven als de dader en be kende zijn kameraad bij ongeluk te hebben getroffen. Door de politie werd hot geweer, een zoogenaamd stokgeweer, dat uit elkaar kan worden genomen, in het gras bij de sloot gevonden De toestand van den getroffene is zeer zorgwekkend. (••Avp.") evenals thans voor minderjarigen bo- v.etn de twaalf jaar, na machtiging van den karnton-rechter in de gevallen en op die wijze, als bepaald in art. 451 Burgerlijk Wetboek. Adressant hoopt en vertrouwt, dat Hare Majesteit belang zal willen stel len in deze wijzigingen, zoozeer ;n het belang van de vrouw en hel kind uit de arbeidersklasse. BENOEMD. De gemeenteraad te Delft benoem de tot inspecteur van het bouw- en woningtoezicht aldaar den heer J. H. Schaad, adjunct-inspecteur te Amsterdam. DE CHINEESC1IE MISSIE. De heer De Bruin, Ghineosoho tolk in Nederlandsdh Oost-Indië, thans met verlof te Deventer, is -dioor den. minis ter van Koloniën telegrafisch aange zocht om de Obine-escihie missie, .die ons land komt bezoeken-, te vergezelilen. DE DEENSCHE MISSIE. De Deensch-e missie voor de troons bestijging van den Koning van Dene marken heeft, dadelijk na aankomst te 's-Gravenhage. hare opwachting ge maakt bij den minister van Bmten- landsche zaken aan diens departe ment. De missie kwam uit Brussel, waar zij zich bij het Bdlgische Hof van hare opdracht had gekweten. Vrijdagmiddag te 1 uur, 20 begaf zij zio'h per specialer; trein Van die Staatsspoor, door die Koningin aange boden, naar Het Loo, om I-Iare Majes teit mededeëling te d-oen van d-e troons bestijging van den Souvere-in. l)e leden der missie, die Woensdag middag in het Hotel des In-des di neerden met jhr. d. Wyck. Haper Majesteit.'s aan de missie toegevoeg den ordonnance-officier, en 's avonds die Coquelin-voorstelling in detti Kon. Schouwburg bijwoonden, maakten Donderdag in een hof-rijtuig een toer naar Raaphorst- Zaterdagmiddag biedt de minister van Bui-tienlandsolie Zaken lvun oen diner aan. Z N KAMERAAD GETROFFEN. In de wei 1 an.den om -de Laak in Den Haag gingen Dinsdagvoud twee jon gens, R. en M., aa.n het eendeneieren LIJK GEVONDEN. Op den uiterwaard ondier Deest, ge meente Druletn-, is komen aandrijven het geheell in ontbinding ver koerende lijk van een onbekend manspersoon. Hert cadaver is onmiddellijk ter aarde besteld. Sedert acht dagen werd te Almelo vermist de sigarenmaker L. Woensdag middag is zijn lijk gevonden in het kanaal Alendo-Nordliorn CELEBES. De Hbld.-correspondent te Batavia seint „Kapitein Wadjoreezen op een half uur afstands van Alietta overvallen en onthoofd." Als toelichting van dit telegram deelt d© redactie het volgende mede Ons bestuur to Makassar beschikt over verscheiden inlanders van rang, die als tusschenpersonon bij aanra kingen met i-hLandsche vorsten en hoofden als „zendelingen" (afgezan ten) en adviseurs dienen. Zoo heeft men b.v. een „kapitein der M-aleiers", oen „kapitein der Makassar-en", oen „kapitein der Endethneezen", een ..ka pitein der Wadjoreezen", enz. De laat ste, Abdul Kacbr daemg Patokkong, was een trouw en zeer gewaardeerd dienaar, die vele goede diensten be wees en daarvoor met de zilveren» ster van verdienste versierd was. Al is de mogelijkheid van eene per soonlijke wraakneming om particulie re redenen natuurlijk niet geheel uit gesloten, na-ar alle waarsohiju-lijkh-cdl- is zijne overvalling en outlioofdrng eene uiting der ons vijandige partij. Aliotrta, di© plaa.ts in welker nabijltenl' het -drama werd afgespeeld, ligt in hot zuidelijkst deel van Genitraal-Celebes, waar onze troepen thans - gelijk wij den lOde-n Mei kortelijk uiteenzetten l>ezig zijn den weerstand Ie bre ken. EEN OUD GEBRUIK. Evenals- andere jaren bad ook nu Hemelsvaartsdag aan de boerenher berg „Het Molenaarslruis" in de ge meente Hengelo (G.) een eigen-aardig gebruik plaats. De bewoners der Duns- bergerhoek brengen daar elk een brood, dat onder toezicht van burge meesters, armbesturen en Raadsleden der gemeenten Hengelo en Zelhem wordt gewogen. De aanbrenger van het grootste brood, dat ditmaal 146 pond woog. krijgt dan tweeflesschen wijn. De beide volgende wogen 126 en 94 pond. In het geheel werd er onge veer 2600 pond gebracht, dat later verdeeld werd onder de armen dezer twee gemeenten. DRUKTE IN AMSTERDAM. De Amstewd-annsche gemeente-tram vervoerde met Hemelvaartsdag 146.000 passagiers, tegen .127.224 op dien dag in 1905. Het aantal bezoekers van „Amis" beeft 12.S9S bedragen, tegen 9895 ver leden jaar. RIJKSPOSTSPAARBANK EN- MINDERJARIGEN. Naar aanleiding van de wijzigingc-n in d'e wet op de Rijkspostspaarbank, -die thans in voorbereiding zijn, heeft de Nationale Vrouwenraad van Ne dleriand, bestaande uit een 30-fcal ver eenigingeflv. zich tot. H. M de Konin gin gewend met het volgende ver zoek le. dat ook de moeder, staande hu welijk. in verzet kan komen tegen de terugbetaling van het op liet spaar bankboekje van haar minderjarig kind verschuldigde 2e. dat alleen dam de vader of moe der recht van terugvordering op het spaarbankboekje van hun minderjarig kind, bekomen, zoo ook de ander» ouder zijn of hare) toestemming beeft gegeven tot dë afname van tie opge vraagde som 3e. dat bij ontstentenis of gebleken onmacht van een dei' ouders terug betaling eerst kan plaats hebben NAT. BOND VAN HANDELS EN- KANTOORBEDIENDEN. Deze Bond Meld Donderdag te Utrecht zijn 10e jaarvergadering. Uit het jaarverslag bleek dat wegens de scheuring in den loop van liet jaar in den Bond ontstaan, 't ledental van 1019 daalde tot 643, terwijl twee af deel in gen uit Rotterdam en Maas tricht zich afscheidden en de vereeni ging van Handels- en Kantoonbedien den Zutphen zich aansloot. In Alkmaar werd eene afdeelingop gericht. Het aantal afdeelingen be droeg derhalve op 1 Januari 1906 1G met 609 leden' en 25 algemeen© leden. Het ondersteuningsfonds blijkt door loopend in een bestaande behoefte te voorzien. Tot commissaris in dat Fonds wond herbenoemd de lieer A. Winkelman, als administrateur benoemd de heer Torré te Amsterdam. In plaats van de heeren G. L. Niermeijer, R. Frie- zenberg, H. Verker, A. Wehrcns en P. C. Rike werden als leden van het Hoofdbestuur gekozen de heeren L. W. Muller te Amsterdam, secretaris, P. M. Wesseling te 's-Hage, P. A. Luijten te Helmond. A. Winkelman te Alkmaar en Van 't Erve te Utrecht. Tot plaats van de volgende verga dering werd 's-Gravenhage aangewe zen. Tot gedelegeerden in de Federatie van handels- en kantoorbedienden- vereenigüngen werden benoemd de heeren A. v. Dantzig en D. J. Reijn- ders. Daarna kwam met wijziging der agenda liet fusie-vraagstuk in be handeling strekkende tot liet aanne men van den naam Nat. Bond van H. en K.- bedienden „Mercurius", on der voorwaarde dat de statuten en re glementen van den Nationalen Bond den grond zullen vormen van nieuwe statuten en reglementen. Goud-a diende 'd-aarbij een voorstel in-, waarin de middelen worden aan gegeven die tot die fusie kunnen lei den, n.l. de samensmelting van dezen Haarlemmer Halletjes Een Zaterdagavond praatje- Het dient tot niets, waarde lezeres sen en lezers om mij met u nog eens te gaan verdiepen in het onaangena me feit, dat. het koud en allesbehalve mooi Mei-weer is. De groote dichter Borger vroeg beleefd maar dringend wie telt mijner tranen tal maar ik zou willen vragen, wie eens een statistiek durft opmaken van de tra- nenstralen, die in deze onzoete Mei maand de natuur heeft geweend. En ik voor mij zou me daar nog wel in kunnen schikken, omdat, er toch een maal niets aan te veranderen valt, ■wanneer maar niet het gemeentebe stuur on-s de miiddelen onthield, die ons in dezen regentijd wat kunnen opvroolijken. De kamerdienaar van onzen luitenant-kapelmeester van het muziekkorps der d.d. schutterij heeft zelf verteld, dat hij zijn heer juist in zijn uniform had geholpen, toen er een boodschap -kwam van 't stadhuis, met de complimenten en dat het con cert niet zou doorgaan. Dat was Zondagochtend. En toen we circa halfdrie, dwars door een ge zellig buitje, in den Hout kwamen om ons te laten opvroolijken door een lustige potpourri de Dit of een vroolijk-e F a n t ai si e sur Dat, toen waren er wel stoelen en lesse naars, maar muzikanten met hun in strumenten vonden we er niet. En we vroegen ons af. of de leden van het Raarlemsch Muziekkorps dan van zout zijn, gelijk Lots huisvrouw, dat ze van een beetje nattigheid zouden smelten. Dan waren wij wandelaars die hoogstens een parapluie en geen houten da-k boven ons hoofd hadden, van grooler dapperheid, om maar niet eens te spreken van de cricketers op het H. F. C. veld, die met noesten vlijt van een uur of lien 's morgens tot zeven uur 's namiddags onder den blooten hemel aan T werk waren en zich alleen een enkele maal de denk beeldige weelde veroorloofden van in het tentje op den hoek even te gaan opdrogen. Ik zeg denkbeeldig, omdat het tentje maar een paar man kan bevatten en de rest dus noodza kelijk buiten moest blijven. Woensdagavond evenwel kwamen de -musici ('t was gelukkig mooi weer, zoodat er voor smelten geen nood was) uit hun isolement, en zoch ten kracht in vereeniging in de mu ziektent -in den Hout. Tk was er naar toe gegaan, zoowel om mijn schade van den Zondag in te halen, als om zelf eens te zien, hoe 't wel met de herrie geschapen stond, waar een in zender in dit blad zoo over geklaagd heeft. De vraag-is nu maar: wat mag redelijkerwijs verlangd worden van het publiek, dat bij deze concerten aanwezig is Dat het van 't begin tot het öind scherp aandachtig toeluistert en geen- nootje verloren Rat gaan? Dan is het publiek geoordeeld, be halve de binnenste kring, die op stoe len en banken zit en uitsluitend komt voor en om de muziek. Maar de bui tenste. nog buitenster en allerbuiten- ste cirkels onderhouden zich en elkan der onder de muziek door op levendi ge wijs. De jongens hebben het over een of meer zij-en, de meisjes over een of meer hij-en. Er wordt kennis gemaakt of vernieuwd, druk gepraat en gelachen en ook wel een beetje ge stoeid. Ik ben zelfs niet ongeneigd, op gezag van deskundigen aan te nemen, dat sommigen de muziek minder als hoofdzaak, dan wed als aangename begeleiding van hun conversatie be schouwen. Is dat in strijd met de eischen der muziek, dan ben ik het met den klager eens. Trekken Rossi ni, von Weber. Waldteufel en al die anderen het zich niet aan, of er on der hun muziek een beetje gepraat en gelachen worde (wat tik geloof) dan heeft de inzender ongelijk. Alles op zijn tijd, zeggen menschen d-ie van orde houden. De bewoners van onze winkelstraten meenen in dat opzicht wel eens te klagen te hebben. Zij begrijpen niet waarom soms de Houtstraat niet te halftwee, vóór den drukken wandeltijd. wordt gesproeid, inplaats van midden in dien tijd. om een uur of drie. Maar veel raadsel achtiger nog is het, dat in 't begin van de vorige week in de Groote Houtstraat op eens des middags te 3 uur de gemeentelijke pleziertrein, bekend onder den naam van de pneu matische maohine, verscheen en de put begon leeg te pompen van een koopman in ziekenverpleg-ingsartike- len. De geur was zoo allesoverheer- schend. dat Maison Violet, het parfumeriemagazijn aan den over kant, met alle kracht van Rimmel en Piver er niet tegen op kon en dat menschen in de buurt uit bescheiden heid hun ramen sloten, „omdat ze niet van dat gegeur hielden", zeiden ze. Is het nu inderdaad te veel ge vergd. dat dergelijke nuttige, maar hinderlijke reinigjngsmaniipulaties 's morgens vroeg gebeuren? Zoo ja, dan waag i-k het daar nog een verzoek aan toe ie voegen. Dat er bij den Kinderhuissingel een bord staat, dat verkondigt dat er geen toe gang is voor wagens en karren, hoe wel een groote zandberg den over gang eenvoudig onmogelijk maakt, zal wel moeten worden toegeschreven aan een verzuim, maar dat er op de Heerenvest nog weer, evenals te Vel- sen, een bord staat op een huis met de vermeldingonbewoonbare w o n i n g, is toch wat al te mal. Wat is een woning? Wat anders, dan iets waar men in kan wonen, iets dat bestemd is om er in te wonen Hoe kan nu zooiets onbewoonbaar wezen 't Is, zooals wij Latijnen plegen te zeggen, een contradictio in terminis, dat wil zeggen een tegen spraak in de woonden, "t is even zot alsof men spreken zou van oneet bare eetwaar. Waarom schrij ft de ambtenaar, die met de redactie van deze opschriften belast is, niet liever: Dit perceel is onbe- woonbaar. Dat zou minder be knopt, maar duidelijker en logischer wezen. Dat woord beknopt doet me denken aan een bericht over de Bell-tele- plioon, dat ik dezer dagen ergens vond. De telephoonnetten Dordrecht. Groningen. Haarlem en Utrecht, zoo stond er te lezen, tellen thans respec tievelijk 738, 1191, 1341 en 1550 aan sluitingen of, berekend per 10.000 in woners. respectievelijk 148, 155, 179 en 133 aansluitingen. Derhalve staan wij Haarlemmers aan de spits en hebben belangrijk meer aansluitin gen, in verhouding tot ons zielenral, dan de drie andere steden, die daar bij genoemd worden Nu kunnen we ons zelf onder de kin strijken en beweren, dat dit een bewijs van practischen geest en van modernen ijver is. Time is mo- n e y. Veel gauwer dan iemand een bezoek brengen of een briefje schrij ven. kun je hem even ophellen. Bin nen een mrnuüt is 't hëele gesprek afgeloopen. Menschen. die niet thuis geven wanneer een ongewenschte be zoeker op de stoep slaat, moeten hem wel te woord staan, wanneer hij hen opbelt, omdat ze van te voren immers niet weten, dat hij het is. Niet ten oprechte is de telephoon de moderne tiran genoemd. Deftige menschen, dappere menschen ook, hebben hem lang uit hun huis geweerd. Ze wouen vrij blijven. Maar eindelijk hebben ze toe moeten geven en den dwinge land bij zich toelaten. Van dat oogenbli-k af zijn ze verloren. Er :s geen middel om hem dan nog te weer staan. Gc kunt wanneer hij begint te tinkelen, in een opwelling van toor nig verzet weigeren uw werk te verla ten en niet antwoorden welnu, hij belt opnieuw en nu langer, en als ge daaraan nog weerstand durft bieden, opnieuw en nóg langer. al3 een sar rend monster, totdat ge het instru ment opneemt en met nauw bedwon gen boosheidsklanken, den vrager te woord staat, wie weet om welk bagatel. Het iieele hutis draa't om de tele foon. Als de vader er niet is. blijft de moeder er voor verantwoordelijk, of de zoons of de dochters, of de dienstbode, die er geen been in ziet den slager, dien ze niet lijden mag, vijf minuten op de stoep tc laten wachten, maar vliegt op het belletje van de telefoon. Er ligt iets gebie dends in het geluid van dezen huis tiran, iets als „kom hier en kom dadelijk dat niemand zich zou la ten welgevallen, behalve van de tele foon. Wanneer de deurschel gaat op een ongewoon uur is ieder lid van de familie geneigd, te denken dat het wel niets te beteekenen zal hebben, maar ze reppen- zich bij -het bevelend tinkelen van de telefoon. Het moderne conversatiemiddel vindt dus meer slaven in Haarlem, dan ergens elders. Is 't, zooals ik ver onderstelde, ijver? Zucht tot tijdsbe sparing? Of. mijne vrienden, is het een beetje praatzucht, lust in een babbeltje, waar je geen hoed voor hoeft op te zetten of handschoenen voor aan te trekken? Wouter zei scJtamper, dat er te Haarlem immers tienduizend meer vrouwen dan man nen wonen ik vraag wel verschoo ning voor deze onhoffelijke toespe ling. Heusch. ik kan niet helpen, dat de man mijn neef is FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 5