HAARLEM'S DAGBLAD Mill 1 Jul 1906 Stadsnieuws Voor de Groen van Prinste- rer-school. De bazar ten voordeele van de Groen van Prinsterer-school. In de Jansstraat, zal gehouden worden in het gebouw der Jongelingsvereena ging. VERGUNNING DRANKWET. Van mej. G. M. C. van de Molen- De Klijn, is ibij B. en W. het ver zoekschrift ingekomen, om vergun ning ingevolge art. 55 le lid dier wet, tot het verkoopen van sterken drank 4n het klein voor gebruik tér plaatse van verkoop en elders voor het per ceel, Kleine Houtstraat 34. PNEUMATISGHE FUNDEERINGEN De afdeeldnig Haarlem en Omstre ken van de Alg. Ned. Opzichters- en Teekenaarsbond hield Dinsdagavond in het café Brinkmann een buitenge wone vergadering. Voor een twintig leden en genoodigden hield de heer 1! A. van Eykern, bouwkundige te Amsterdam, een voordra-cht met bo vengenoemd onderwerp. Op begrijpe lijke wijze trachtte genoemde heer de aanwezigen het maken dezer fundee ringen duidelijk te maken en deelde verschillende bijzonderheden mede over het verrichten van den caisson- •rl eid aan het Westelijk viaduct 's Amsterdam, waar hij reeds lang werkzaam is. Een warm applaus en een woord van dank van den waarnemend voor zitter was zijn belooning. Van 't Kantongerecht 'T GING ZIJN VERSTAND TE BOVEN Hij is IJmuidénaar en bierhuishou- der waarmede ik natuurlijk niet wil zeggen, dat het regel is, dat alle IJ mui denaars bierhuishouders zijn. Dat 'hij IJmuidenaar is stemt ie toe, maar dat ie bierfruishouder is, dat ontkent ie halsstarrig. Wel is aan hem verlof verleend voor den verkoop van alcoholhoudenden drank andéren dan sterken drank, maar, dat doet volgens zijn beweren niets af of toe. ,,Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat ben ik", zeid'e hij, ,,de deur uit, en bemoei me niks met it zaakkie, dal knapt mden frouw alleun op. 'k Wet er dan ook niiks van, dat er in mien huis van dien rommel is gevonden wijzende op eenige flessoheu met Hulstkamp's echte oude klare, onver sneden, die als overtuigingsstukken voor den kantonrechter zijn uitgestald 'k wet ook niet of mien wijf diat had om te verkoope, 't kan best zijn, dat het een overschotje was van een verjaardag." Nu, die laatste bewering bracht ons aan 't 'lachen, de kantonrechter, de ambtenaar van het Openbaar Ministe rie enmij natuurlijk niet minder! 't Koste eerstgenoemde evenwel heel wat moeite om het den beklaagde aan het verstand te brengen, dat hij der gelijke praatjes wel achterwege kon laten, want de man was stokdoof, zoo doof als een ijzeren pot zonder ooren. Als getuige trad op een IJmuider veldwachter, de man in quaestie na melijk, hij die vrouwlief betrapt heeft toen hij beklaagde's bierhuis inspec teerde en daar de verboden sterke dranken vond. Hierover behoefden de heeren echter niets meer te weten, wel over de bewering van den be klaagde. Nu, de dienaar van den Hei ligen Hermandad maakte beklaagde niet uit als een leugenaar. Hij kou best aannemen, dat deze niet wist dat zijn vrouw in het geheim tegen de Drankwet zondigde en sterken drank verkocht. De ambtenaar wilde dat ook met alle plezier aannemen en gelooven maar daarom vrijspraak vragen dat kon hij niet. Waar moest het dan naar toe, dan zouden wellicht alle Drankwetovertreders de schuld wer pen op hunne respectievelijke ega's. Daarom vroeg Z.E.A veroordeeling van 20 gulden of 10 dagen. De landweerplichtige Kril- ler. De onwillige landweerplichtige Kriller is als deserteur afgeschreven en kan nu ieder oogenblik worden gearresteerd, om voor den krijgsraad terecht te staan. Uit de Omstreken BENNEBROEK. Onder grooten toeloop van belang stellenden wei'd Dinsdagavond de jaarlijksohe oefening met de brand spuit gehouden. Het materieel bleek zich in besten toestand te bevinden en de brandspuitlieden waren volko men op de hoogte van hunne taak. De kapitein der spuit zoowel als alle officieren en onderofficieren waren aanwezig, alsmede de Burgemeester en de beide Wethouders. Voor het terrein der oefening was d'tmaal ge kozen de Heerweg, waarna gebleken is, dat alle deelen der gemeente voor de spuit be rei leb aar zijn. De Burge meester bracht dan ook den kapitein, den heer M. E. Verschuur, hulde voor zijne bemoeiingen. HAARLEMMERMEER. Zondag waren alhier enkele jon gens bezig met een scheepje, dat ze zelf gemaakt hadden. In het scheepje hadden de jongelui een kleine motor geplaatst, zoodat het vaartuigje zich door middel van een paar schepradertjes langzaam in het water kon voortbewegen. Vandaag waren ze niet fortuinlijk; de macliine wilde niet best werken. De een dacht, dat het hier, de ander dat het daar aan lag, terwijl de ma chinist het mankement zocht in den stoomketel en ging daartoe met een rietje in dien ketel aan het werk, den kende, dat hij verstopt zat. Nu dien de zeker het geval, dat met het uit doen van het rietje de machine juist verstopt raakte, want er kwam nu in 't geheel geen stoom meer uit. niet tegenstaande er een flinke vlam on der den ketel brandde. Plotseling gaf toen de ketel een knal en sloeg alles aan stukken, terwijl de machinist daarbij enkele hoofdwonden opliep. Alles was nu verloren, de machine, zoowel als het werkelijk sierlijke vaartuigje, daar alles uit elkander lag. Droevig einde van een jongens droom. Naar wij vernemen as op het ander maal gedaan verzoek, van J. aan den Ringdijk, nabij Hilleigoim, aan het be stuur van den Haar! emmermeerpol der, om verlenging van erfpacht te verkrijgen, thans gunstig beschikt, zoodat zijn woning, welke op erf pachtgrond staat, niet behoeft te worden afgebroken. Te voren was hean aangezegd, diat hij met 1 Juni a.s. den grond weer moest opleveren, zooals hij dien indertijd had aanvaard. Met blijd schap werd dit gunstige bericht door J. vernomen, daar hij anders groote schade bad geleden. ZANDVOORT. VERGADERING VAN DEN RAAD. (Dinsdag 29 Mei) 't Was een niet zeer belangrijke zit ting, waarvoor de Zandvoortsche ge meenteraadsleden Dinsdagavond naar de vergaderzaal waren opgeroe pen. De zaak was dan ook in een half uurtje bekeken. 't Voornaamste punt was de benoe ming van twee tijdelijke wethouders- De wethouder Van der Werff en de nieuw-benoemde in de vacature-Ko ning, de heer Van der Mey, zijn nl. beiden ongesteld en wel in die mate, naar de burgemeester meedeelde, dat men er niet voortdurend op rekenen kan, dat zij hun werk geregeld zul len kunnen doen. De heeren Driehuizen en Baron Collot d'Escury werden nu voor het jaar 1906 tot tijdelijke wethouders benoemd. De eerste wilde bedenktijd hebben om uit te maken, of hij al of niet deze betrekking aanvaarden zal. De heer Sohaap, die eerst als twee de tijdelijke wethouder was benoemd, bedankte, daar zijn werkzaamheden hem niet veroorloofden, deze betrek king te aanvaarden. In 't algemeen gesproken, kan een ■Dagelij'ksch Bestuur, waarbij tijdelij ke wethouders aangesteld zijn, dit eigenaardige te zien geven, dat het, wanneer de vervanging dikwijls ge schiedt, en de denkbeelden van de eigenlijke en tijdelijke wethouders vrij uiteenloopend zijn, geen vaste lijn volgt in het nemen der besluiten. Immers, de denkbeelden van bet college wisselen dan telkens om, wan neer de eigenlijke en wanneer de tij delijke wethouders in functie zijn. Hopen we, dat dit euvel zich te Zandvoort niet zal doen gevoelen. Verder melden we, dat aan den heer A. Koper Aan. vergunning zal verleend worden tot het plaatsen van badstoelen. Tentjes zal de heer Koper echter niet mogen plaatsen. Een adres van den lieer Giesike, reclameerend tegen de afwijzing van een vergunningsaanvrage, werd ter zijde gelegd, daar dit niet bij den Raad thuishoort Binnenland WERKWIJZE DER TWEEDE KAMER. Men schrijft uit Den Haag aan „De Tijd" In aansluiting aan wat ik u on langs meldde aangaande de plannen van de commissie, welke zich bezig houdt met een herziening van het Reglement van Orde der Tweede Ka mer, in parlementaire kringen heel aardig genoemd: ,,de Commissie der Zeven Wijzen", kan ik nog mededee- len en dit in tegenspraak met wat een ander blad dezer dagen lanceer de, dat nog van geen enkele beslis sing sprake is. Of het tamelijk overbodig adres debat in de toekomst zal worden af geschaft is nog zeer onzeker ge zien de stemming van een deel der Kamer over dit plan. Een ander voorstel, 'twelk de commissie over weegt, nl. om tot een andere behan deling der Begrooting te geraken door het instellen van een vaste com missie, in dien zin. dat alle partijen daarin evenredig vertegenwoordigd zullen wezen, en die 't heele jaar di ligent zou blijven, vindt ook nog niet onverdeeld bijval. Dit is wèl 't geval met het volgen de. Er is sprake van een uitbreiding van het recht ya.n interpellatie in dier voege, dat den leden de gele genheid zal worden geboden. op vaste dagen z.g. vragen tot de Re- geering te richten. Deze methode, ook in Buitenland- sche Parlementen gevolgd, heeft dit groote voordeel, dat velerlei zaak jes, welke zich in den loop van het jaar voordoen en welke nu maar steeds tot de behandeling der be grooting worden opgezouten, omdat zij feitelijk te nietig zijn. om er een deftige interpellatie over te houden, voortaan onmiddellijk uit de wereld zullen kunnen geholpen worden, Hoe 't zij, men zal goed doen (rus tig de werkzaamheden der commis sie, die zeer geheimzinnig is, af te wachten. Vast staat, dat binnen niet al te langen tijd in de verouderde werkwijze radicale veranderingen zullen worden aangebracht. VERGADERZAAL TWEEDE KAMER. De plannen tot verbouwing van de vergaderzaal der Tweede Kamer met het oog op de toevoeging van een tweede journalisten-tribune aan de andere (rechter.) zijde der zaal te genover de bestaande perstribune, zullen aan de leden der Tweede Ka mer nog voor het reces worden rond gedeeld. Worden die plannen uitgevoerd, dan zal de achterste rij banken aan de rechterzijde der Kamer, zijnde 8 plaatsen moeten vervallen en zal ruimte voor dat getal zetels elders in de zaal noodig worden. De nieuw ste perstribune zal langs een geheel afzonderlijken toegang van buiten te bereiken zijn. De verbouwing zou echter nog niet dit jaar, doch eerst in den loop van 1907 haar beslag kunnen krijgen. DE CHINEESCIIB MISSIE. H. M. de Koningin heeft Dinsdag ter gelegenheid van de ontvangst der Chineesche Missie ten Paleize het Loo, aan ieder der beide hoofden der Missie, Tai Hung Chi, Minister van Eeredienst, en Touang-Fang. on derkoning van Foo-Kien en Tché- Kiang, verleend het Grootkruis der Oranje-Nassau-Orde. De Minister van Buitenlaudsclie Zaken vereemgde Woensdag de hoof den en eenige leden der Chineesche Missie aan e>en diner ten zijnent, waaraan o. a. ook genoodigd waren de Chineesche gezant bij ons Hof. Baron van llogendorp, Directeur van het Protocol aan Buitenlandsche Zaken, Professor de Groot, hoog leeraar in de Chineesche taal te Lei den en de heer de Graaf, werkzaam aan het Departement van Buiten landsche Zaken. Woensdagochtend te half twaalf bracht de Missie een bezoek aan het gebouw der Tweede Kamer, onder geleide van den heer De Graaf, werk zaam aan het Departement van Bui tenlandsche Zaken. Daarna werd het Huis ten Bosch bezocht. LIJK OPGEVISCHT. Te Bolnes is Woensdagochtend uit de Maas vóór den polder De Zaag opgevischt het lijk van den heer K., die eenige weken geleden verdronk in de Lek. HUWELIJKSLEED. Men seint uit Zwolle aan de TeJ. Aan den Buitenkant te Zwolle woonden in een bierhuisje zekere Van der Graaf en zijne vrouw, die in voortdurende onmin leefden. Maandagavond kreeg Van der Graaf nog zoon pak slaag, dat hij naar 't politiebureau vluchtte en er dien nacht verbleef. Dinsdagmiddag heeft de vrouw zich vergiftigd met een glas extract van azijn, 's Avonds om half negen is ze onder hevige pijnen in 't ziekenhuis overleden. KAMERS VAN ARBEID. In een Maandagavond te Rotterdam gehouden vergadering van cle voorloo- pïge commissie tot oprichting een?r Vetreeniging van voorzitters en secre tarissen van Kamers van Arbeid ;n Nederland, werd door den voorzitter den heer Jos. de Sterke, patroon voorzitter der Kamer van Arbeid voor de Confectiebedrijven aldaar, mede- deeling gedaan, dat zich in beginsel voor het oprichten eener vereeniging van deze functionarissen hadden ver klaard 52 secretarissen, 48 patroon voorzitters en 49 werkman-voorzitters. In het geheel hadden zich uit een 53-tal Kamers van Arbeid de beiang- liebbenden tot oprichting bereid ver klaard. Op deze vergadering werden een concept van de Statuten en één van Inert, huishoudelijk reglement voor de op te richten vereeniging ontworpen en voorts bepaald, dat in de laatste helft van Juli te Utneclvt eene alge meene vergadering van „adhaesiebe- tuigers" zal worden gehouden, alwaar tot oprichting der vereeniging en tot bet vaststellen van statuten en huis houdelijk reglement zal worden over gegaan. Men mag dus op goede gronden verwachten, dat bij een aantal van 150 personen, die zich in principe voor de oprichting eener vereeniging van voorzitters en secretarissen van Ka mers van Arbeid in Nederland heb ben verklaard, de oprichting eener dergelijke vereeniging als venzekérd kan worden beschouwd. EEN EIGENAARDIG BESLUIT. Men schrijft aan de ,,N. R. Ct.": De kerkvoogden der Ned. Herv. kerk te Muntendam hebben een zeer eigenaardig besluit genomen. Bij een begrafenis wordt steeds de torenklok geluid, zooails elders op kleine dorpen Deze heeren nu hebben besloten alleen te laten luiden voor dien doode, wiens nabestaanden steeds de kerk- lasten hebben betaald. Onwillige be lastingbetalers en hun familieleden en armlastigen zullen met ..stille trom" begraven worden. EEN ONDANKBAAR BAANTJE. Men schrijft aan „De Stand.": Een veldwachter in de Friesche ge meente S., dien wij ontmoetten toen hij bezig was de aanslagbiljetten van den hoofdelijke» omslag rond te brengen, zeide: „De dagen, waarop ik deze biljetten aan de aangeslage- nen moet ter hand stellen, zijn voor mij de onpleizierigste van het gehee- le jaar. Veel jeremiades en klachten en niet zelden een afgesnauwd dank- je! dat meer gelijkt op een verwen- schsng dan op een woord van be leefdheid. „En" voegde hij er aan toe ,.wij veldwachters hebben er toch waarlijk geen schuld aan, dat de menschen zooveel moeten beta len." En toch, de menschen kunnen ook blij zijn, als hun een belasting biljet wordt ter hand gesteld. Dat on dervond een veldwachter in een an dere gemeente, waar de hoofdelijke omslag dit jaar lager is dan in 1905- In plaats vaai droeve, z-ag deze veldwachter blijde geziJiten, teen menig belastingschuldige het biljet had ingezien. Een oud vrjuw'jt dat er nog al warmpjes inzit en erg cp den duit is, was zelfs scheutig dat zij den veldwachter en kwartje aanbood, waarop let vro.iw.je ztide: ,,Nu, dan zal ik het aan de meid ge ven." in plaats van norsch, was zij dankbaar en tot den veldwachter zei- de zij: „Gij moet de groete van mij doen aan onzen burgemeester en zeg hem, dat hij zoo maar volhouden moet" PINKSTERFEESTEN. Door het gemeentebestuur van Veen- dam is besloten, de Pinksterfeesten toch te laten doorgaan, nu de pokken- lijders in do omliggende gemeenten zoo goed als hersteld zijm. en er zich tot dusver geen nieuwe gevallen meer hebben voorgedaan. ONGELUKKEN. Maandagochtend is de aannemer W. K. te Goes, die met drie werklie den bezig was op het dak van de stokerij der gasfabriek, door 't bre ken van het houtwerk, door het dak gevallen. Hij viel van een hoogte van ongeveer 5 meter en brak in zijn val nog een ijzeren spanning. Geheel bewusteloos werd hij opgeno men en huiswaarts gebracht. Daar is hij tot bewustzijn gekomen hij was echter vrij ernstig verwond. De geneesheer, die den man behandelt, geeft echter hoop op herstel. Rechtszaken NEDERLANDERSCHAP. De kantonrechter te Hoorn bepaal de de uitspraak in de zaak der oud- zouaven op Zaterdag 9 Juni, daar n- tusschen nog als getuige zal worden gehoord notaris Pool te Grootebroek, vroeger burgemeester van genoemde gemeente. Kerk en School NED HERVORMDE KERK Aangenomen het beroep te Dokkum (toez.) door ds. E. L. Nauta te Den Helder. Beroepen te Pietersburum (Fr.) ds. W. Klaassen te Hijlaaixlte Gene- muiden ds. T. Leklcerkerker te Mont- foortle KI undent (toez.) ds. H. J Olthuis te Harmeien. GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen to Puttershoek ds. G. W. H. Esselink, rustend pred. te Water graafsmeer; te Oud-Loosdreoht ds. J. Bosch te Neede. Leger en Vloot SAMENWERKING VAN RUITERIJ EN INFANTERIE. Door den inspecteur der cavalerie is een schrijven gericht aan zijn ambt genoot der infanterie, waarin betoogd wordt de wenschelijkheid van het veel vuldig doen samenwerken van afdee- lingen ruiterij met infanterie. Ge noemde inspecteur wenscht het daar heen te ledden, dat beurtelings de of ficieren van beide wapens een gecom bineerde troepenmacht zullen com mandeert n. Vervolg Gemeenteraad. Medegedeeld wordt a. dat zijn gesteld in handen van B. en W. om advies lo. bezwaarschriften tegen den aan lag in het vergunningsrecht, dienst 1906-7, van W. Arons, B. C. Meeuw* s, J. v. d. Nieuwenhof en P. Har perm k 2o. een adres van de afdeeling Haarlem der Noord-Hollandsehie Ver eeniging „Het Witte Kruis', om voor 1907 tem behoeve van het tweede volks- douchebadlhuis een subsidie ad f 1000 te verleenen 3o. een adres van de Commissie van beheer van liet Koloniaal Museum, om voor 1907 ten behoeve van dat mu seum een subsidie ad 1000 te ver kenen 4o. de rekening en verantwoording over 1905 en de begrooting voor 190? wegens de huiszittende armen en het Stads-Amien- en Ziekenhuis 5o. een adres van Bos c. s., om con cessie te verleenen voor den aanleg en de exploitatie van cencn electri- schen tramweg van Haarlem naar Lei den; o. een adres van de afdeeling Haar lem van (te Vereeniging „Volksweer baarheid", om haar een j aarlijksch e subsidie ad f1000 toe te kennen 7o. een adres van L. V. Nieuwen- huizen en andere lantaarnopstekers, om op Biet Stationsplein en aan de Groote Houtpoort eene lokaliteit te bouwen, waar zij zicli kunnen verza melen 8o. een adres van J. v. d. Bunt, om goedkeuring van het bouwplan van een stal en bergplaats achter het per ceel aan de Brouwerstraat No. 152; 9o. een adres van J. Hekman, om afwijking van het bepaalde bij art. 14 lo. dei- Bouwverordening ten op zichte van het perceel aan de Cecilia- steeg No. 1 lOo. een adres van de firma M. Sa- vrij en Zn., om afwijking van het be paalde bij de artt. 7 en 11 der Bouw verordening ten opzichte van een te bouwen fabriek en woning aan het Z. Buiten Spaarne llo. een adres van C. Vermeer, om goedkeuring van het bouwplan van een loods en eein privaat achter het perceel aan de Rozenpriëetlstraat No. 77; 12o. een adres van N. L. J. Moone, om goedkeuring van het bouwplan van een bergplaats achter het perceel aan de Roll andstraat No. 55 13o. een adres van J. G. Martin sn Zonen, om goedkeuring van 't bouw plan van de perceeflen aan de Schag- chelstraat No. 29 en 31 B. Dat zijn ingekomen 10. een schrijven van het hoofdbe stuur der Maatschappij van Nijver heid. houdende bericht, dat aan de commission van beheer van de musea volledige volmacht is verleend, om «ie Maatschappij in alle handelingen, welke het beheer der musea betreffen, te vertegenwoordigen 2o. een schrijven van de wed. 11. van Loevesijn, houdende dankbetui ging voor den haar toegekenden on derstand 3o. een schrijven van liet bestuur der Vereeniging voor M. U. L. O. hou dende verzoek om financièelen steun, te verleenen tot 'het slichten van een fonds, waaruit in de eerste jaren de kosten, verbonden aan het houden van examens, tot uitreiking van diploma's aan leerlingen, kunnen worden be streden (Als gesteld op ongezegeld papier, ter zijde te ieggen) 4o. een schrijven van bestuurders- coHatoren van liet Houckema-Leen te Bolsward, houdende bericht, dat zij zullen overgaan tot de begeving van een studiebeurs voor Ned. Herv. pre dikant aan een der nakomelingen uit de familie van den stichter van het leen 5o. zeven processen-verbaal betref fende afkeuring van vleesch, als on geschikt voor de consumptie 6o. een voorstel van den heer W. A. J. van de Kamp en anderen, tot wij ziging en aanvulling van het werklie den-reglement 7o. een motie, aangenomen in de op 8 Mei j.l. door den Bond van Ned. Gemeente-werklieden gehouden verga dering. waarin wordt aangedrongen op aanneming van hot voorstel-Modoo tot wijziging van hiet werklieden-re glement. met adressen van instem ming van de afdelingen Delft, 's-Gra- venhage. Rotterdam, Utrecht, Zaan dam. Wormierveetr, Arnhem, Leiden, Groningen. Schiedam, Dordrecht, Nij megen, Leeuwarden en Alkmaar van genoemden Bond 8o. een adres van R. A. M. Grippe- ling, om de hem bij raadsbesluit van 21 Februari j.l. No. 17 verleende con cessie voor den aanleg en de exploi tatie van electrische tramlijnen in de ze gemeente, te mogen overdragen aan de 11. IJ. S. M 9o. een voorstel van Mr. J. H. Th tel. om den Burgemeester uit te noodigen aan den Raad mededoeling te doen van de straffen én belooningen, die bij de gemeentepolitie worden toege past. en van de algemeene regelen, welke daarbij worden gevolgd C. Dat door den Commissaris der Koningin in Noord-Holland eervol is ontslagen als buitengewoon gemeen te-veldwachter H. J. li réd dels, eervol ontslagen klerk bij de politie n. Dat op eon der zalen van het Ste delijk Museum is uitgezet het tweede gedeelte der „M andeling Haarlem an ouds bevattende een en ander omtrent de Kraaienhorstergracht, Zijlstraat. De Punt, Friesche Varken markt, St. Jansstraat, Bakenesser- gracht, Sleepershoofd, Klokhuis, Gr. Markt en Raadhuis E. dat door B. en W. onder dank betuiging voor de gemeente is aan vaard eene door de firma E. H. Kre- lage voor den Hout on de Plantsoenen aangeboden partij planten F. Dat aan C. Mooij, weduwe van P. Vermeulen, in teven werkman der gemeente-reiniging, en aan hare kin deren een gezamenlijk pensioen is verleend van f 286 per jaar; G. dat de huur van grond aan de Pavi'ljoenslaan door C. W. Schönhuth niet is aanvaard, weshalve B. en W. voorstellen in te trekken het raads besluit van 13 December 1905 No. 19, voor zooveel betreft don onder voigno. 55 daarin aangeduiden grond 11. dat het rechtsgeding, bedoeld bij raadsbesluit van 29 November 1905 Feuilleton. Een Verborgen Erfenis (Naar het Engelseh). 51) Zij zal hem als haar zoon be handelen. In dat opzicht verwacht ik niets van haar. Heeft hij toezicht noodig? Volstrekt nietik maakte maar gekheid Maai' ik zal u zeggen, hoe ik over hem denk. Gillant luisterde blijkbaar met aan dacht naar liet verhaal van hetgeen Cesar deed sinds hij op Oakhurst ge komen was, en den indruk dien Curzon zooeven van zijn bezoek bij de familie Malincourt had opgedaan. Toen zijn verhaal uit ,was. zei ze - Uw kennis, Mr. Ivan Malin court, is op 't oogenblik hier. Wat hier? Wat voert hij in 't schild? Ik vertrouw dien man niet. St., daar komt hij Bertram zat in het prieel en Ivan vist niet. dat Gillian gezelschap had totdat hij vlak bij hen was. Hij keek verbaasd op en scheen al les behalve in zijn schik, toen hij Curzon herkende. Ik dacht dat u alleen was, Miss Ferris, merkte hij koeltjes op. Ver geef mij, dat ik u stoorde, stoort in 't minst nietdit plekje is vrij voor een ieder, antwoordde zij. Zij steLde de heeren niet aan el kaar voor en Curzon zei Mr. Malincourt en ik hebben el kaar al vroeger ontmoet, terwijl hij voor den pas aangekomene boog. Er is nog meer ruimte op deze bank. Dank u, ik ben niet van plan te blijven. Heeft u al kennis ge maakt met uw buren, Mr. Curzon, en heeft iemand u misschien wat ver teld van het testament van Mr. Ma lincourt. nadat ik u het laatst sprak? O ja Ik weet er nu alles van. Dat moest wel. Ik vond het zeer in teressant, zooals u schijnt begrepen te hebben. Is u niet naar Ryelands ge gaan, en heeft u niet kenm's ge maakt met Mr. Wickham? Neen. Waarom vraagt u dat Omdat ik u zou raden, dat wel te doen. Goeden dag. Wat heeft hij in hemelsnaam voor met dat gebazel? riep Curzon, toen hij was heengegaan. Mr. Ivan Malincourt heeft al tijd zijn redenen voor alles, wat hij doet, antwoordde Gillian glimla chend. Zijn doel was nu mij bang te maken. HOOFDSTUK XVII. De brief van Cesar aan Nancy be zorgde haar zooveel ongerustheid over Violet en haar omgeving, dat zij besloot haar het koste, wat het wilde op te zoeken. Cesar had niet geweten, hoe zij daaraan gevolg kon geven, maar Nancy maakte een plan. dat. of schoon het veel moeilijkheden met zich bracht, toch uit te voeren was. Het zou nutteloos zijn tot haar ouders te zeggen, dat zij een bezoek op Elmwood wilde brengen, maar zij zou wel toestemming van haar ouders kunnen krijgen om een poosje op Ryelands te blijven, met het openlijk doel. om te weten te ko men, hoe de zaken daar stonden en mogelijk naar het geld te zoeken. Bovendien was Nancy zich heel goed bewust van de hoop harer ouders tegenover Mr. Curzon, en haar natuurlijke meisjestrots kwam er tegen op, hem als 't ware aange boden te worden, zooals zij zichzelf uitdrukte. Om dien reden vond zij het ook heel geschikt een poos van huis te gaan. Papa, ik moet u vertellen, dat Mr. Curzon mij gisteren in den tuin heeft meegedeeld, dat Cesar bij hem woont als rentmeester, zei Nancy be daard. toen haar vader den volgen den morgen van de ontbijttafel op stond Deze koelbloedige mededeeling had !het effect, dat zij er van verwacht had. Oakhurst lag maar enkele mij len verder en het was niet te ver wachten, dat haar vader onkundig zou blijven van het feit, dat zijn zoon als factotum van Mr. Curzon optrad. Hij zou stellig woedend zijn en waarschijnlijk weigeren den man te ontvangen, bij wien zijn zoon in betrekking was. Dat alles zag zij duidelijk in en dan kon zij zelf haar maatregelen nemen. Mr. Malincourt werd dadelijk ra- zend van drift en omdat hij moei- j lijk Nancy er voor verantwoordelijk kon stellen, koelde hij zijn woede op Cesar, die, zooals hij zeide, hem vernederd had en op Curzon die daaraan had meegeholpen. Mr. Malincourt, die heel goed de bewondering van Mr. Curzon voor Nancy had opgemerkt, verklaarde, dat hij niet meer in de gelegenheid gesteld zou worden haar te ontmoe ten. In deze gemoedsstemming haars vaders viel het Nancy niet moeilijk toestemming te krijgen om een paar maanden naar Ryelands te gaan. In 't geheim hinderde het hem ge weldig, dat de dochter van zijn zus ter de eenige was, die pogingen deed om het geld te vinden en of schoon hij Nancy op iederen ande ren tijd streng verboden zou heb ben zich bij Christel te voegen, ver heugde het hem toch haar nu te la ten gaan nu er een andere uitleg ging aan haar vertrek gegeven kon worden. Een paar dagen daarna vertrok Nancy naar Ryelands. Vóór zij ging, verbood haar va der haar ernstig zich met Violet of Cesar in verbinding te stellen. Nancy hoorde dat in stilte aan, en besloot zich door zulke bevelen niet te laten binden. Zij nam zich voor, na haar aan komst op Ryelands aan Cesar te schrijven en als zij antwoord van hem hadl oriverwijld haar zuster op te zoeken. De brieven, die Violet haar gezon den had, terwijl zij op Ryelands was hadden haar voorbereid op hetgeen haar wachtte. Zij verwachtte den strakken huisknecht, die haar ont ving en wist precies, waar haar ka mers zouden zijn. De lunch was voorbij, maar de huishoudster zelf bracht haar een kop thee op haar eigen kamer en verraste haar door net verbreken van de groote stilzwijgendheid, die in dit huis scheen te heerschen. Ik ben heel blij. dat u geko men is. Miss Malincourt. zei ze, met een vriendelijken blik op het lieve, vroolijke gelaat van Nancy. Mij dunkt, dat hier noodig één van de familieleden zijn moet om het oog te houden op Miss Egerton. Zij gaat bij den dag achteruit en lijkt een schaduw, mij dunkt, sij kan niet lang meer leven, ais geen verandering komt. U heeft ze ker niet gehoord van het ongeluk, dat Miss Egerton eenige weken gele den overkomen is Neen Welk ongeluk De huishoudster deed het verhaal, waarnaar Nancy met verbazing en medelijden luisterde. Ik zal trachten haar te spreken te krijgen zei ze- Zij kan moeilijk aan mij ontkomen nu zij niet in staat is te loopen. Ik ben van plan over een paar dagen naar haar broeder te gaan, die met mijn zuster ge trouwd is. Wilt u er alstublieft maar niet over spreken, dat ik het gezegd heb? vroeg de huishoudster, terwijl zij haastig wegging. Toen Nancy haar thee gedronken had. schreef zij een briefje aan Ce- sar met het bericht van hetgeen zij gedaan had en haar plan om naar Elmwood te gaan, zoodra zij een brief van hem terug had. Daarna begon zij met haar ont dekkingstochten evenals <le andere tijdelijke bezoekers van dat huis ge daan hadden. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 5