NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 7034 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 2 JUNI 19C6 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN «rfjfo ADVERTENTIËN: per drie maanden: ^an 1—5 reêe,s 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemƒ1.20 Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 j Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland„1.65 (gy rfT V& 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. G<^ustreerd Zondagsblad, voor Haarlem I 8§m R£dactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Yennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3lbls Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 2 JUNI. Sint Bavo: 1ste 's-Graven/haag- che Bioscoop-MijLassie spoten, 3 ut on 8 uur. Vergadering Koloniaal Mu- eum. ergon: Course®, 11/2 uur. luitenlandsch Overzicht )e kalme houding van )e doema. De Times verneemt uit Petersburg: lat de terechtstelling van 8 werk- ieden, in weerwil van de interpella- ie dienaangaande in de Doema, een lieuwe oorzaak van botsing tus- cben de volksvertegenwoordigingen Ie regeering kan vormen. De pers valt de regeering hevig aan. In krin- gen waar men het weten kan is 'men ïechter hoopvol gestemdmen verwacht dat de kalme houding van de Doema 't gevaar van een heftige hotsing zal wegnemen en dat de re geering geleidelijk zal bijdraaien, f Intusschen gaat de Staatscourant jvoort met het opnemen van reactio naire telegrammen. Onteigening van land. De Russische regeering schijnt ha re houding in zake de onteigening van land ten bate der noodlijdende boeren toch ©enigszins te gaan vei- 'anderen. In een telegram uit Pe tersburg aan den „Berl. Lok. Anz." wordt althans medegedeeld, dat in een onder voorzitterschap van den minister van landbouw gehouden vergadering der agrarische commis sie. is besloten 4 miUioen desjati- nen bouwland en 21/2 millioen desja- tinen boschland, natuurlijk tegen jschadeloosstelling aan de eigenaars, 'ter beschikking van de boeren te stellen. DE VEILIGHEID IN DE RUSSISCHE iOOSTZEE-PROVINCIëN jlaat nog veel te wenschen. De land eigenaars uit het district Hasenpoth in Kurland trekken bij scharen het land uit. De herbouw der in de asch gelegde woningen blijft wegens het weder aanwakkeren van de revolu- tionnaire beweging weder rusten. Uit Mitau wordt bericht, dat al leen in de laatste week uit Koerland 9 moorden, 6 pogingen .tot moord, 21 plunderingen te vermelden vallen, behalve de brandstichtingen en af persingen. In Riga is het proces aanhangig tegen 35 leden van de strijdorganisatie, 122 getuigen zijn daarvoor opgeroepen. Te Toela is de rector van het gym nasium doodgeschoten, de moorde naar ontkwam. Bommenaanslag tegen het Spaansche Koningspaar Donderdag was het de trouwdag van Koning Alfomsus en nam prin- Bes Ena als Koningin van Spanje 1 haar plaats in op den ouden troon ;van het Spaansche Vorstenhuis. Wel heeft een laaghartig individu i dit nog trachten te beletten en ge- poogd beide jonge levens door een verraderlijke bom te vernietigen, doch het is hem gelukkig niet ge lukt. Dooa* een wonderbaarlijk toeval is het snoode plan van den anarchist verijdeld en zijn Koning en Koningin ongedeerd gebleven. De verschillende telegrammen ge ven omtrent dezen laaghartigen aan- elag nog de volgende bijzonderhe den. Toen de koninklijke stoet Donder dag op den terugkeer was naai" het paleis, werd in de Mayor-straat te Madrid dicht bij het rijtuig van het vorstelijk echtpaar een bom gewor pen. De bom sprong uiteen voor het rij tuig. Twee van de acht paarden, voor het koninklijk rijtuig gespan nen, werden gedood, een koetsier ge kwetst, een kind gedood op de 6traat. De Koning en de Koningin toonden igrooten moed. Na de vertraging ver oorzaakt door de ontploffing, ver volgde de stoet zijn weg. Te 2 uur 20 kwamen de Koning en de Koningin behouden in het Pa leis aan. Uit Madrid wordt van 4 uur 15 aan de „Exchange Telegraph" nog het volgende bericht Zeven personen werden gedood en 30 gewond door het springen van een bomvijf personen zijn gearres teerd, maar tot dusver heeft men 8en persoon, die den aanslag pleeg de, nog niet kunnen vatten. De bom was gestoken in een rui ker. Het huis. voor hetwelk de aan slag plaats had, is door de gendar merie gesloten. Het parket, de civie le gouverneur en de minister van binneulandsche zaken zijn ter plaat se. Twee personen zijn gearresteerd, een vreemdeling en een Spanjaard; deze laatste, een 18-jarig student, be toont zich terneergeslagen. Het ko ninklijk rijtuig werd ernstig bescha digd. Alle huwelijksfeesten waren tot dusver volgens het program verloo- pen onder groote geestdrift, toen de aanslag in de Mayorstraat plaats had. Een later bericht meldt nog „De koninklijke stoet keerde naar het paleis terug door de Mayor straat, onder de toejuichingen der menigte. Het rijtuig met den Ko ning en de Koningin stond een kor te poos stil voor het huis no. 88op dit oogenblik wierp een anarchist een bom uit de bovenste verdieping van dit huis de bom viel aan de rechterzijde van het rijtuig, tus- schen het achterste paar paarden en de voorste raderen van het rijtuig, zij sprang en doodde twee paarden en een rijknecht, Markies Sotomayor stalmeester, die rechts van het rij tuig reed, werd licht gekwetst, vier soldaten, die langs den weg opge steld stonden, werden gedood, een officier werd dooöelijk gekwetst, een politie-hoornblazer werd de hals doorgesneden, twee vrouwen, die dicht bij het rijtuig stonden, wer den eveneens gedood, en een groot aantal personen gewond. Toen de Koning en de Koningin de trap van het paleis opgingen wa ren ze diep bewogende buitenland- sehe vorsten kwamen om hen heen staan en wenschten hun hartelijk geluk." Dato heden wordt uit Madrid het volgende geseind „Men weet nog niet, of een dan wel twee bommen zijn geworpen. Dit is op het oogenblik nog niet vast te stellen. De dader van den aanslag is bekend. Hij heet Manuel Duran en is uit Catalonië. Hij huurde 22 Mei de kamer van waar uit hij het pro jectiel wierp. Hij betaalde voor de kamer 25 pesetas per dag en be taalde vooruit met een bankbiljet van 500 pesetas. Hij is elegant en netjes gekleed en toonde een voor keur voor bloemen te bezitten." DE HUWELIJKSVOORWAARDEN VOOR DE ECHTVERBINTENIS van Koning Alfonsus en prinses Ena, welke 7 Mei 1.1. te Londen door de Engelsche en Spaansche regeerin- geai zijn overeengekomen, zijn te Londen in den vorm van een regee- ringsblauvvboek gepubliceerd. De overeenkomst draagt de onderteeke- ning van den minister van Buiten- landsche Zaken, Sir Edward Grey, en den Spa-anschen gezant te Lon den. De Koning van Spanje waarborgt aan prinses Ena, van af den datum van het huwelijk tot aan haar dood ee<n jaarlijksch inkomen van 450.000 peseta's. Voor het geval, dat de Ko ning mocht komen te overlijden vóór zijn echtgenoote, wordt door Koning Alfonsus een weduwen-geld toegezegd van 250.000 peseta's per jaar, tot zoolang zij eventueel een nieuw huwelijk zou aangaan. De particuliere schenkingen en overeenkomsten zullen bij speciaal contract warden vastgesteld. Art. 3 van de gepubliceerde over eenkomst constateert, „dat de hooge contracteerende partijen er nota van nemen dat H. K. H. Prinses Victo ria Eugénie Julia Ena voor goed en altijd afstand doet van haar door afstamming verkregen rechten op den Engelschen troon." DE TOESTAND VAN DEN PAUS. Aan de Soir" wordt uit Rome ge seind De Paus had weder eeu aan val van zijn hartkwaal. De lijfarts dr. Lapponi werd geroepen slechts drie kardinalen werden bij den Paustoe- DE VERGADERING DER FRANSCHE BISSCHOPPEN. De vergadering der bisschoppen heelt het volgende telegram gericht tot den Paus „Op het oogenblik dat de bis schoppen van Frankrijk vergaderen, om, in de volste vrijheid te beraad slagen over de behoeften van den te genwoordigen tijd, haasten zij zich, aan de voeten van uwe Heiligheid de hulde neer te leggen van hun volko men, kinderlijke overgave en de ver zekering uit te spreken, dat zij, wat ook gebeuren moge. even onwrik baar trouw zullen blijven aan de belangen van 't geloof als aan die der grootheid en welvaart van het land, dat zij warm lief hebben en dat zij met ijver dienen willen." Stadsnieuws F i" ans Ro si er. „Naar wij vernemen, zegt de „Echo'' moet bij het onderzoek door do medi sche experts naar den psychischen toestand van Frans Rosier meer en meer blijken, diat die delinquent aan vervolgingswaanzin lijdt. Hieraan 's dan in de eerste plaats zijn halstaurig weigeren van voedsel toe te schrijven. Hij zou namelijk meenen, dat zijn ver volgers het op zijn leven hebben ge munt, en dat zij al zijn voedsel ver giftigen met kopergroen. .Reeds bij zijn vorig verblijf in de gevangenis weigerde hij hardnekkig alle voedsel, dat voor hein werd! neer gezet. Zag bij echter zijn kans schoon om eetwaren machtig te worden, die niet voor hem waren bestemd, dan vie»l hij er gulzig op aan. Zoo at hij bijvoorbeeld van de rauwe boonen, die hem ter 6orteering werden gegeven. En de broodkruimels, die zijn mede gevangenen in het wandeluur voorde vogels uitstrooiden, werden gretig door hem opgegeten. „Het heele complex van dwangvoor stellingen, waaraan hij lijdt, moet den geneeskundigen de overtuiging heb ben geschonken, dat Rosier niet si muleert, doch wel degelijk krankzin nig is." Rosier kan dus weer naar Modem- blikom te ontvluchten. E x t r a-v a c a n t i e d a g. Door ide Commissie over de Scho len der Vereenigde Doopsgezinde Ge meente is de dag na Pinksteren voor dit jaar tot een vacantiedag gemaakt. Het Gemeentebestuur bepaalde het zelfde voor de Burgerscholen. D aanbond. Ter gelegenheid van de officiëele oprióhting van den Nationalen Dam- bond, die den 8en Juli e.k. alhier in 't Brongebouw zal plaats hebben, zal een groot damfeest gegeven worden. Deze bond, die aanvangt met ruim 500 leden, belooft een goede toekomst tegemoet te gaan. Het feestprogram ma, dat eerstdaags verschijnt, zal verscheidene aardige nummers bevat ten, als 't spleen van een Massakamp tussdhen de vereend gangen uit de noordelijke provinciën tegen die uit de zuidelijke; Bondstocht perelectri- sche tram naar Zandvoort. Matinee, Bondsdiner, Avondconcert, Vuurwerk etc., etc. Fabriek s- en handelsmer ken. In de bijlagen van de „Staatscou rant" zijn de merken opgenomen van de Haairlemsdhe Stoomzeepfa- briek „Het Klaverblad" van J. C. Mar seille voor „Nervin" 'n geneesmiddel in het bijzonder tegen zenuwaandoe ningen; van H. Weimar Sneltjes voor pharmaceutisdhe producten en van Gebrs. J- en S. Velt'huijsen voor rog gebrood. W erltm ausbo nd. De afdeeling Haarlem van den Christelijk Nationalen Werkmansbond vierde Donderdagavond in de Groote Kerk haar achtste jaarfeest- Zeer ve len toadden aan de uitnoodiging tot bijwoning «dezen- bijeenkomst gehoor gegeven, want het kerkgebouw was goed gevuld. Als feestredenaars traden op Ds. C. J. van Paas9en van Haarlem en Dr. A. H. de Hartog van Heemstede, wel ke beiden de groote beteekenis van een Christólijken Werkmansbond uit eenzetten en de plichten van zijn le den schetsten. Tea- opluistering zong een koor van angers en zangeressen eenige liede ren, terwijl ook een sopraan en bari ton zich lieten hooren. Ds. Van Paassen .bracht, als ©ere voorzitter der afdeeling. nog enkele woorden van dank aan al degenen, die medegewerkt hadden tot het wel slagen van deze feestviering. Binnenkort zal. zooals gewoonlijk, een huishoudelijke bijeenkomst plaats hebben, in welke de verschillende jaar verslagen zullen worden uitgebracht Muziek inden Ho u-t 10de Muziekuitvoering op Zondag 3 Juni 1906, des namiddags te half drie uur, door liet Haarl. Muziekkorps. Dir.-luit.-kapelm. C. P. W. Kriens. 1. Marsch naar liet Piano-Concert van Beethoven, Wieprecht. 2. Ouverture „Phèdre", Massenet, 3. „Freuet eucili des Lebens", Wal- zer, Strauss. 4. Grande fantaisie de 1' opéra ,,L' EtOiiiLe du Nord", Meyerbeer. 5. Ouverture „Rubenzahl", Flo tow. 6. 2de Ungarische Ithapsodiie, Liszt. 7. Séleetion de 1'operette Petite Mademoiselle", Lecocq. DE CHINEESCHE MISSIE. Na den lunch in hotel Fünckler bracht de ChineesChe Missie een be zoek aan de Werf Conrad. Daar werdén de/ heeren ontvangen door den directeur, den heer P. Goed koop Dz. en de ingenieurs» de heeren Holst en Lugt. Onder geleide van den heer Goed koop werd den l>ezoekers o.a. getoond het gieten, knippen en klinken, den grooten stoomhamer, verschillende modellen van bagger- en goudmolens en een op stapel staanden bagger- en goudmolen. enz. Na liet bezoek wer den op het kantoor ververschingen ge bruikt. Vervolgens vertrok het gezelschap naar het stoomgemaal de Cruquius. Hier werden de Ohineesche bezoe kers rondgeleid door de heeren mr. C. E. Everwijn Lange en den inge nieur L. L. graaf Van Randwijck, die eenige verklaringen gaven van de werking gestelde machine. Ten slotte werden de leden der Mis sie naar het gebouw dér Hollandsche Maatschappij van Wetenschappen ge voerd, waar eenige bestuursleden der Maatschappij recepieerden en Dr Bossa een toespraak hield, waarin hij eenige medédeelingeu. deed over de Maatschappij en haar streven. Daarna werden eenige handschrif ten van Huygens getoond', waarnam de koepelzaal eenige ververschingen aangeboden werden. In alle inrichtingen, dooi" de gasten bezocht, zetten deze hun handteeko- ning, sommigen; enkel in Chineesche karakters, anderen ook tevens in La- tijnsche letters. Daarna werd naar het station gere den en namen de gasten afscheid van de bestuurderen van de Maatschappij van Nijverheid, om naar Den Haag terug te keeren. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk te Haar lem op Dinsdag 5 Juni 1906, des namiddags van 1—2 uur. door den heer W. Ezerman. Programma 1. Prélude en Fuga, E. Mobach. 2. Largo uit de 2e Symphonie, Beethoven. 3. Sonate op. 11, A. G. Ritter. 4- Adagio, G. Merkel. 5. Aria uit Elias, Mendelssohn. Jubilea. De marktmeester en visehafslager H. D. Harmans vierde heden onder heel veel blijken van belangstelling zijne 25-jarige werkzaamheid in deze betrekking. Hedenmorgen was de jubilaris we derom op zijn post, om van uit het antieke huisje op de Groote Markt tarbot te verkoopen. De heer W. Berkemeyer in de Mees-I teriottelaan, herdacht heden liet 25- jarig bestaan zijner brood en beschuit- bakkerij. Eigenaardig is zeker, dat een der knechts, H. Essenicli, juist lidden 25 jaar bij d'an heer Berkemeyer in dienst was. Essenicli heeft in al dien tijd slechts één keer 14 dagen wegens ziekte- verzuimd. Statioasbouw te Ha a r 1 e ni. Heden is de eerste ijzeren span boog voor de overkapping van bel nieuwe station gesteld: zij bevindt zich aan de linkerzijde van liet sta tion,. nabij de Kruisweg-tunnel. Voor dit werk is op de nieuwe spoorbaan een reuzen-steigenverk van dikke bal ken gebouwd, on de voortgang van dezen thans aangevangen arbeid wordt alleen nog eenigszins vertraagd door het uitblijven van de steunko- lommen, die de bogen moeten schra gen. De tunnelbouw vordert uitstekend, niet alleen aan den Jansweg, den Kruisweg en het Kenaupark, maar ook die onder bet Stationsierrein zijn zoo goed als gereed. Die laatste echter zijn aan de zijde van het oude sta tions-emplacement met hout afgeslo ten. Daarboven is het eerste gebouw van liet nieuwe station verrezen. Opgetrok ken in witten verglaasden steen, maakt het een zeer goeden indruk. Dit gebouw is bestemd voor telegraaf kantoor en bureaux van den chef en stationsdienst. Men is thans bezig boven op het grootendeels van hout gebouwde seinhuis op te trekken. Bouwvereen. Onder Ons. Donderdagavond zijn op de alge- meene vergadering van de Coöpera tieve Bouwvereeniging „Onder 0n9" tot bestuursleden herkozen de hee ren Tork en Heykoop. Te water. Donderdagavond omstreeks half acht geraakte een 9-jarig knaapje op de Houtmarkt bij het visschen in het Spaame. Hij wist zich aan den kant vast te klemmen en riep luid keels om hulp. Spoedig was hulp ter plaatse en werd de jongen uit zijn gevaarlijke positie gered. Huilende van schrik liep hij hard naar zijn dichtbij zijnde woning. Uit de Rechtszaal MENSCHENLEED. Ach, arme rnenschen lijden zoo veel pijn, dat zij al spoedig oud en kracht loos zijn, dat zij al spoedig d' oogen mo gen slaan Op 't einde van hun jammer volle baan Ik zal u een sprookje vertellen Er was eens (zoo begint immers elk sprookje er was eens een vaderen .eene moeder, en de vader en die moe der hadden een kindje, een klein jon gentje van slechts eenige jaren. Dat is alles mooi nog couleur de rosemaai", er komt een „maar" bij Dit ouderpaar- was met een lee- lijke kwaal behept, gierig dat liet was, neen, daar is geen voorbeeld van te geven nog gieriger dan de schilde rijen-vrek in het Rijksmuseum, die zijn kok de overgebleven gortjes van het middagmaal voortelt. Ze vonden het onbillijk, dat zij voor dat kindje moesten werken, ja, zóó ver ging hun boos ouderhart, dat zij tegen liet hul- pelooze wichtje zeiden „gij, die niet werkt, zult ook niet eten zich niet bekommerende, of liet schaapje niet werken kón Toch is dit sprookje eigenlijk geen sprookje, want het is, helaas, de kou- do, nare werkelijkheid Gij gelooft mij niet Volgt mij naai de rechtzaal, en gij zult zien, dat ik geen onwaarheid zeg Een oude mau in liat beklaagden bankje, gebogen over een taai-buigend stokje. Zeventig winters van hard werken zijn over hem heen gegaan, hebben zijn Laven vergrijsd, zijn rug gekromd, zijn stem verzwakt, zijn le ven geknakt, zijn kracht, zijn fiere mannenkracht, gesloopt Werken kan ie niet meer, familie Lééft ie niet meer, niemand leent hem meer Ondersteuning krijgt ie niet, van geen kerkbestuur, van geen armbe stuur, van geen gemeentebestuur, van geen staatsbestuur Hij, die zijn gehcele leven gearbeid heeft voor weinig loon te weinig om iets te sparen, om iets te bewaren voor den winter dos levens is nu een verschoppeling, overgegeven aan de publieke genade Maar nu het eigenaardige Men noodzaakt den man om bedelen ènhij mag niet bedelen, want. dit verbiedt de wet Toen ie in Purmerend zijn hand uit- strekte en van een kuiper een cent kreeg, werd ie gesnapt door een po- litie-agent, die hem meenam naar liet bureau, met 'tgevolg, dat ie thans terecht stond Pijnlijk was de behandeling dezer zaak. Ach, de beklaagde wist het wel, dat ie niet bedelen mocht, „maar", zoo kwam het over zijn lippen, „wat moet. ik dan doen, werken kan ik met meer, moet ik dan sterven van lion ger Deze woorden gesproken op zoo'n zonderlinge wijze, met iéts wreekends tegen de maatschappelijke misstan den't Was pijnlijk Het Openbaar Ministerie moes! straf vragen twaalf dagen luidde de eisch Toen ging het manneke weer weg. Eerst kreeg ie evenwel nog eene ver maning van den president, om niet meer te bedelen, want anders moest ie een volgenden keer naar dé werk inrichting. „Ja", knikte liet manneke, maar zijne moedelooze oogen zeiden „neen" want ik kan niet anders, ik moet bedelen Schieten. Op 13 en 14 Juni a.s. worden te Haarlem onderlinge schietwedstrij den gehouden door de vereeniging Le Fusil de Chasse te Parijs, Isle of Wight Gun Club te Rijde en de Kon. Ned. Jadhtvereeniging Nimrod. De buitenlanders zullen den 12en worden gerooipiëerd ie Zandvoort, na den wedstrijd op den 13en biedt ba ron F. C. W. H. van Tuyll van Se- rooskerken, president van Nimrod, een garden-party aan op zijn buiten Velserbeek. Na afloop van den 14en biedt Nimrod te Zandvoort een offi cieel diner aan. terwijl den 15en een boottocht wordt gemaakt naar Mar ken en Volendaan. De dag wordt, be sloten met een diner te Sehevenin- gen. Op Zaterdag 16 Juni organiseert de Haagsdhe Golfclub een schietwed strijd te Gldngendaal. Examens akte lager onder wijs. Haarlem. 31 Mei. Geëxamineerd 7 candidaten. Geslaagd de heeren G. Velthuije. P. Winkel, J. H. A. Waa- ge, allen van Haarlem M- van Zwie- ten de Blom, van Leiden. DE MOORDAANSLAG Naar aanleiding van den moord aanslag, jl. Maandagnacht gepleegd, kunnen nog de volgende mededeeiin- gen worden gedaan: Tusschen Van Loenen (aanvaller) Zwanenberg (aangevallene) schijnt reeds lang een wrok bestaan te heb ben over Anna B. Reeds U jaar geleden heeft Zwanenberg Van Loe nen in een baeahuis aan de Lombard- steeg aangevallen, doch Van Loenen was verstandiger en verwijderde zich. Van menschen die hem goed kennen vernamen wij, dat Van Loenen een ijverig jongmensöh is en herhaalde lijk getracht heeft Anna Bottu door een huwelijk aan zich te verbinden, doch deze laatste durfde niet, uit vrees, voor Zwanenberg. Zw. is dan ook niet ijverig, doch is integendeel lui en teert op hetgeen Anna Bottu verdient. Op den bewusten Maandag- is Van Loenen 's morgens om half 6 bij Anna B. vandaangegaan, daar hij altijd Zondags bij haar was, en ia toen Zw. altegen gekomen. Het voor werp van zijn wrok schijnt hem niet kalm gemaakt te hebben, integendeel is hij al vroeg mei werken uitgeschei den en trachtte zijn wrok door bier weg te spoelen. Dit schijnt evenwel op hem en Van Loenen een andere uitwerking gehad te hebben, want reeds in den middag heeft een vrouw uit de Noorder Schoolsteeg hem een mes aan zien zetten en hem hooren zeggen: Van avond gaat er een naar het kerkhof en een naar de gridbus! Hij schijnt toen steeds op Zw. ge wacht te bobben, want in het café van Barends moet hij gezegd hebben, tegen Anna B.: „Vanavond ben ik baas in je huis en kom dan maar op. met je pooyer, dan steek ik jullie al lebei aan 't mes!" waarop door de aanwezigen hartelijk gelachen werd. Anna B. vond het evenwel beter, Zwanenberg te waarschuwen, doch' schijnt niet to hebben kunnen verhin deren, dat hij toch gruwelijk mishan deld werd. Zw. heeft Van L. eveneens erg toe getakeld. De Justitie zal hier dan ook zeker voor een moeilijk geval komen te staan. Volgens onze opinie moet zij, wanneer niet bewezen wordt, dat Van Loenen werkelijk de aanvaller is, bei den veroordeelcn. En zal daarmede hun wrok bekoeld worden'? Wij gelooven het tegendeel. Zoo Zwanenberg herstelt en Van Loenen veroordeeld wordt, zal het voor den laatste nog moeilijker wttrden, zich meester te blijven. Goed zou het voor beiden zijn, dat een van hen zich maar van hier ver wijderde. De Justitie zei het onderzoek nog onverwijld voort,, daar nog niet met zekeibeid schijnt vast te staan, of het feit een poging tot moord met voor bedachte rade is, of zware mishande ling met voorbedachte rade. Zwanenberg heeft, zooals we reeds meedeelden, 7 messteken ontvangen waarvan er een 7 c.M. diep Ja De toestand van Zwanenberg is zeer bevredigend. Hij neemt sedert giste ren in beterschap toe en heeft een rusrtngen nacht doorgebracht. Examens. Bij de examens voor de praktijk vanwege de Vereeniging van Leeraren in het Boekhouden in AprilMei te Amsterdam. 'sGravenhage, Rotterdam Utrecht en Meppel gehouden, slaag den voor Boekhouden o. m. onze stad- genooten de heeren J. H. Dankelman, P. J. v. d. Broek, A. Hazevoet, G. F. Wiener, M. C. Westerbeek, J. W. Kui per, D. Meppelink en mej. E. J. Derx, alsook de heer J. G. Amhart van Be verwijk. Voor 11 an delscoroespondenti e Du itsch slaagde de hoer R. G. A. v. d. Woud©. Een overeenkomst. Tusschdn do gemeente Heemstede en do Eerste Nederlandsche ElectrisChe Tram-Maatschappij is eene overeen komst gesloten, waarbij laatstge noemde Maatschappij toestaat, dat op hare terreinen aan de Leidsche Vaart een aan de gemeente toebehoorend spuithuisje mot brandbluschmateriaal worde geplaatstbovendien belast de Maatschappij zich met het in goeden staat honden van dit materiaal. Deze uitstekende maatregel zal ze ker door de bewoners van het noor delijk deel der gemeente Heemstede op hoogen prijs gesteld worden.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1