Weerbericht. MEDEDEEUNG VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opeemaakt voonn. 10.50 uur). De Bilt, 1 Juni. Hoogste barometerstand 761.9 m.M. te Horta (Azoren.)laagste742.5 te Neufahrwasser (N.-Duitschland). Verwachting (tot den avond van 8 Juni) WindMeest matige Westelijke wind. Gesteldheid van de luchtzwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk regen, met kans op onweer. Temperatuurdezelfde. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag 2 uur 751 m.M. neiging tot achteruit gang. Vorige stand om 2 uur uur <54 m.M. Barometers en Thermometers ■uime keuze. Prima afwerking. JOH. M. SCHMIDT. Zijlstraat 85. rbermometerstand. te Haarlem. Vrijdag 1 Juni Hocgsie gisteren .F. 62o Laagste heden nacht F. 49 Hoogste heden tot 2 uur F. 55o Laatste zangavond van bei A1 g. Ned. Verbond. Er heersdhte een feeststemming on der de meisjes en vrouwen, nu er een soort van feestavondje zou zijn, de laatste keer dat er gezongen werd. [Bestuursleden en dames-vo orzang- «ters waren ai even prettig gestemd. Eerst kregen de meisjes een aardig boekje ten geschenke, met de 10 ge leerde liederen ruim gedrukt met een hartelijk slotwoord, waarin naar waarthedd o. a. dit staat: „Wie dat (nl. het zingen van het Nederl. lied) wan harte doet, is metterdaad al,,lid" van dat Verbond. Wde dat van harte doet, werkt mee tot het versterken van den algemeenen bond der Neder landers". De liederen klonken weer weer werden nog foutieve stukjes herhaald en toen volgde de chocolade met een zoetigheidje, begroet met luid gelach en gegichel. Een van de da mes luisterde deze pooze op met mu ziek; het ,,Wien Neerlandseh bloed" klonk en de voorzatter sprak nog een woordje tot besluit, waarin hij er o.a. op wees, dat wie zoo metterdaad „lid" van het verbond was, tevens verplichtingen had. Een goed lid van het A. N. V. kan niet dulden, dat zijn land in eenig opzicht een kwaden naam heeft: allen moesten dus mee- werken om het lastig vallen van vreemdelingen hier te-gen te gaan ('t ds eigen belang ook,, vergat hij te zeggen en dan de Hollander heeft de naam van graag iets minder onschul digs te drinken, dan de zoo pas ge noten chocolade. Ook dat moest be streden worden en zoo waren er wel meer dingen; maar die moesten ze izelf maai- zien te linden. Met een „tot ziens in September!" en 'n geest driftig "Wilhelmus van het koor, ein digde deze bijeenkomst onder groote dankbaarheid van de jonge zangsters. Instituut Oranje. Mej. Van Weelderen van Veenen daal heeft de benoeming aan het In stituut ..Oranje Nassau" aangenomen en hoopt September a.s. in functie te treden. Van Dijk's Beschuitfabriek. In de Donderdag gehouden aan deelhoudersvergadering werden dé ba lans en de winst- en verliesrekening goedgekeurd. Aan den lieer II. J. van Dijk werd op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als directeur en in zijn plaats gekozen de heer Ed. C. P. Nicola De aftredende commissaris mr. H. Tuy- meloer werd herkozen,, terwijl als com missaris gekozen werd die heer M. Luchsinger, te Amsterdam. Gev. Voorwerpen. een jongensportretje, een kwartje, een sleutel van een melkketel, een fotographie. een R. K. kerkboek, een bontje, een ceintuur en een konijn. Vac&ntiekolonle. De dezer dagen opgerichte vereeni- ging heeft Donderdagavond verga derd. Besloten werd, dat het voor- loopig bestuur ook het definitief be stuur zal vormen. Voorts werden de statuten vastgesteld en een commta sle benoemd ter naziening der reke ning en verantwoording, waarna be sloten werd ter krachtige propagee ring van het streven der vereeniging een propaganda-commissie te benoe men. op 12 Juni in publieke veiling worden verkocht, in het Hotel Van ouds bil raadhuis, te Overveen. HILLEGOM. In een onbewaakt oogenblik viel Donderdagmiddag het dochtertje van C. v. d. Mey van de draai, liggende over de Vossevaart, en kwam midden in de Vossevaart terecht. Gelukkig werd de kleine drenkelinge spoedig opgemerkt door de in die buurt aan wezige personen, en mocht het den heer Van Waveren gelukken haar be houden op het droge te brengen en het aan de inmiddels toegesnelde moeder over te geven. van de Tweede Kamer dei- Staten- Generaal en A. Plomp, te Dedems- vaart, oud-directeur der Dedemsvaart- sche Stoomtramweg Maatschappij, terwijl aan de commissie zijn toege voegd als secretaris mi*. J. H. Boude- wijnse te 'sGravenfhage en als adtjimct- secretaris jhr. C. La,man Trip te Gravenliage. SCHOTEN. Rioleering. Vanwege de Binnenl. Expl. Maat schappij van onroerende goederen te Haarlem, wordt het trottoir van de Reitzstraat in zijn geheele lengde op gebroken teneinde de daaronder liggende riolen te vernieuwen. Die er nu liggen zijn geheel vergaan, waardoor de straat verschillende kui len vertoonde. De ooi-zaak hiervan wordt geweten aan den slechten ondergrond, waar mede niet voldoende rekening schijnt gehouden te zijn. HOOFDDORP. Graanbeurs. Op de graanbeurs te Hoofddorp was slechts tarwe aangevoerd, die onverkocht is gebleven. VOGELENZANG. Veranderd van standplaats: Met de benoeming van den veld wachter H. Kais tot hoofdagent te Ba.arn, met ingang van 1 Juni e.k.; en het daarmede gepaard gaande vertrek uit deze gemeente, zal zoolang in de vacature nog niet is voorzien, de dienst tijdelijk worden waargeno men door den veldwachter Smdisvan Aerdenhout. Binnenland TWEEDE KAMER. Aan de verwachte rede van den Mi nister van Justitie ging nog een korte van mr. v. d. Bergh vooraf. Deze be toogde, dat het z. i. mogelijk zou blij ken een bepaling in de wet op te ne men teneinde een gerechtvaardigde staking niet als contractbreuk te be schouwen. Minister Van Raalte begon zijn be schouwing met aan, te toonen, dat liet staangeld niets nieuws was, thans ook reeds bestond, doch bij deze wet rationeel werd geregeld etn dat het niet voor het geval van staking, doch veel meer tegen, vera aki ng van. indi vidueel© plichten, uit overeenkomst voortvloeiend. Krachtens ons contractenrecht kon geen overeenkomst worden verbroken dan door vervanging door een nieuwe of door gerechtelijke ontbinding. Zelfs gaf een handeling in strijd met het contract de tegenpartij nog niet steeds het recht om het te verbreken. Toch moest die verbreking mogelijk worden omdat de practijk van thans vele moeilijkheden gaf en daartoe strekte dan ook het ontwerp, dat rechtmatige en onrechtmatige verbreking onderscheidde. Alleen bij onrechtmatige verbreking werd de be wijsbare schade vergoed. Maandag- houJders bijv. moesten niet geacht wor den het doel te hebben om hun con tract te verbreken. Eni ook bij staking stond dit doel niet steeds op den voor grond. Maai- als de staking er was, ook om oeconomische rédenen en de werklieden, na onderhandeling, niet voldeden aan den eisch om op zekeren bepaaLden dag weer aan het werk te gaan, dan had die patroon de drin gende reden" tot beëindiging van het contract met verhaal op het staangeld. Werkstaking was in 's Ministers oogen dus niet per se beëindiging del- over eenkomst, doch waar geen opzeggings termijn in acht werd genomen, daar was strijd met de overeenkomst en had1 die werkgever er recht op die te doen beëindigen. Deze opzeggingster mijn werd door den, Minister tegen over den heer Troel stra met kracht verdedigd. Zij was van belang voor beide partijen, want staking was een oorlog, die. als elke andere, met vrede eindigde. Welnu, in dat geval konden mede onder den invloed der publieke opinie, de voorwaarden zoo gunstig mogelijk zijn, bijv. zonder vergoeding aan den werkgever. Werkstaking zonder opzegging ge rechtvaardigd te maken, achtte de Minister ondenkbaarin dit opzicht wilde de Minister nog niet ingaan op wat de heer Van den Bergh had be toogd. Nu volgden replieken, allereerst een uitvoerige van den heer Troelstra. DE AMSTERDAMSCHE BEURS. Het is ie wenschen, dai in de Vreemde] ingengiösen de Beurs voor loopig wordt afgevoerd van de lijst der bezienswaardigheden te Amster dam. Op bet oogenblik verkeert het gebouw in een toestaand, die voor Am sterdammers, naar het schijnt, heel wat aantrekkelijks he>éft, maar die toch niet zoodanig is, dat we tegen over vreemdelingen er mede kunnen pronken. De liouten steunsels en be- veiligingsvlakken, waaimede de bo gen reeds eenigen tijd waaien aange vuld, zijn nog vermeerderd met hier en daar een plank, die een steen moet beletten te vallen. Bovendien wordt het gebouw nu ook nog afgetakeld uit voorzichtigheid. Van de tegels aan de binnenwanden zijn gedeelten wegge nomen ten einde ze voor scheuren of vallen te behoeden en het geschilderd glasraam in den voorgovel mist reeds een drietal ruiten, waarvoor door de nabijheid van een scheur gevaar kon ontstaan. En als we dan zien of althans mee- nen te zien, dat sommige scheuren verder zijn gegaan, breeder zijn ge worden, dan vreezen we dat, ook al weer om den willé van de voorzich tigheid. nog meer metselwerk bekleed, meer versieringen verwijderd zullen moeten worden. En clan wordt Beurs nog minder bezienswaardig, voor vreemdelingen. („Hbld.' Ter Beurze liepen Donderdag ruchten, dat de commissie van onder zoek bevonden heeft, dat de fundeerin gen van liet Beursgebouw7 te zwak zijn eui dat het e-ebouw nog hoogstens twee jaar- gebruikt- zou kpnnec worden. REMBRANDTS STANDBEELD. R. D. schrijft in 't „Hbld." ,,In de Gemeenteraadszitting van Woensdlag werd het voorstel van B. en \V. aangenomen, om een bedrag van f 5000 beschikbaar- te stellen bestrijding van de kosten van verlich ting van het z.g. Rénrbrandthuis P. ernbr andtplan tsoen en het afsteken vair een vuurwerk bij gelegenheid van de in Juli a.s. te houden Rembran'dt- f eesten. Met 'het oog op den meter dan ver waarloosden toestand1, waarin liet 'hardsteenear voetstuk verkeert, waar op Rembrandt's standbeeld geplaatst is. zou ik in overweging geven, van het beschikbaar gestelde bedrag, en kele honderden g-uldens af te zonde ren ten einde daarin vóór Juli verbetering te brengen." waai- de politie haar eerste aanval deed. 't Resultaat was, o, drank wet Ibezien, ruiken, de eerste overtreding, cognac. ..Dit nemen wij natuurlijk tn be slag", zei de inspecteur tot den eige naar. ,Voor je 't meeneemt, geef er mij dan nog maar eens ééntje." Zich hier niet aan storende, liet de inspecteur flesschen, benevens verschillende voorwerpen tot 't rou lettespel behoorende, in beslag ne men. „Hou nou je mond man", riep de juffrouw van de canapé, toen zij be merkte. dat haar man te driftig werd. ,,Aber, was ist denn hier los?" riep de Duitscher. ,,Sie müssen zum Polizei-Amt", riep een der bezoekers. ,,Ja, wie so?" Meer werd er niet gesproken daar de verschillende na men der aanwezigen genoteerd wer den.... „Alle heeren worden beleefd ver zocht mee naar 't politiebureau te gaan", riep de inspecteur. Natuurlijk moest ik ook mee, wij werden, omgeven door politie agenten, naar 't bureau St. Pieters- hal getransporteerd. Daar aangekomen, werden wij één voor één binnengeroepen en onder vraagd. pok de croupier kwam aan de beurt, en werd gefouilleerd. De bankjes van zestig, vijf en twintig, ja, zelfs van honderd, werden bij de politie gedeponeerd. Op z'n aanmer king, dat hij zelf geen cent meer in den zak had, gaf de inspecteur hem een gulden voor z'n uitgaven. Om half drie waren wij aan 't bureau aangekomen en 't was ongeveer half zeven, toen de instructie was afge- 1oopen. Natuurlijk zal ik den 27en Mei niet licht vergeten." AFSCHAFFING VAN STANDEN SCHOLEN. In een openbare vergadering der vereeniging Volksonderwijs, 's-Gra venhag© I, waarin de heerK. ter Laan, lidi der Tweede Kamer, en lid van den Haagschen Gemeenteraad het onder werp „Weg met de Standenscholen" inleidde en het wegzenden van kinde ren van ouders, die niet in de gele genheid waren, het schoolgeld te vol doen, werd besproken, werd na debat aangenomen een motie, waarin den Raad van 's-Gravemhage verzocht wordt het daarheen te leiden, dat de standenscholen worden afgeschaft, en leedwezen wordt uitgedrukt, dat nog steeds kinderen van de sohool worden gezonden wegens het niet betalen van schoolgeld. Uit de Omstreken OVERVEEN. Geen gunstig teeken. De dubbele villa's, staande aan den Aerdenhoutsweg, welke het vorige jaar door een paar eigenbouwers op hoop van zogen werden gebouwd, zul- ïen (aangezien zich geen hefiheober? j zooeven genoemde Staatscommissie, ENQUêTE TRAMWEGPERSONEEL. Bij Koninklijk besluit van 29 Mei 1906, no. 53, is ingesteld een Staats commissie van enquête omtrent het tramwegpersoneel, aan welke commis sie is opgedragen een onderzoek in te stellen omtrent de dienstvoorwaarden van liet personeel, werkzaam in het intercommunaal tramweg-bedrijf, het vereenvoudigd locaal-spoorwegbedrijf daaronder begrepen- In die commissie zijn benoemd tot lid en voorzitter A. S. Tolma te 's-Gra- venhage, oud-lid der Staatscommissie van enquête omtrent het spoorweg personeel, ingesteld krachtens de wet van 11 April 1903, St.bl. No. 103; tot leden jhr. mr. S. Laman Trip te s-Gravenhagedr. A. M. A. J. Aniens te Steenderen, beiddn oud-leden der doen om te huren, of te kcopen I mr. E. A. Smidt te s-Gravenhage. lid DB INVAL VAN DE POLITIE IN 'T SPEELHUIS IN DE NES Een der Tel-iezers, die Zondagavond met den laatsten trein uit Den Haag te Amsterdam was aangekomen daarna nog in het speelhuis in de Nes belandde, schrijft omtrent den inval van de politie aldaar o. m. het volgende 't Vertrek, waarin ik mij bevond, was ongeveer 20 vierk. M., in 't mid den een groote tafel, d'r omheen roc kende menschen, bleeke gezichten, de een koud, de ander blazend van de warmte naar gelang 't kogeltje van 't rouletje liep. 't Wil vanavond niet, riep iemand die voor mij zat mir auch nicht, zei een stevig bouwde Duitscher in wien ik een der artisten van Flora herkende. Es ist eine verfluchte Geschichte. Jetst mach iel! mal Parole. Het ging er op dat oogenblik niet geweldig toe, daar er meest kwartjes gezet werden. Een dikke juffrouw, zittend opeen groote canapé, die onder gewone om standigheden plaats voor vier biedt, dcch nu nauwelijks voldoende was om haar echtvriend ook een plaats te gunnen, staarde suffend voor zich uit, en schrikte nu en dan op door 't geroep van den croupier, die zijn eentonig... Faïtes vos jeux, mes sieurs. Rien ne va plus, liet hooren. Eenige malen Het zij dit rustig voor- bi] gaan toen scheen 't haar te ver velen. zij stond op en riepKom, wordt er niks meer gedronken?? Ja, geef maar een tournée, was 't booge bevel van den croupier. 't Werd mij te eentonig en daar er voor mij niets bijzonders meer te zien was besloot ik heen te gaan, toen ik een vreeselijk tumult hoorde. Ik dacht natuurlijk, dat er een vecht partij was, dat in de Nes geen nieuw tje is. doch alles werd mij spoedig duidelijk, toen ik hoorde In naam der wet 1 Besloot ik zooeven heeai te gaan. nu moest ik tegen wil en dank blij ven. 't Tumult was verschrikkelijk allen riepen als radeloos door el kaar: Wat is dat? toen 't woord po litie hun alles duidelijk maakte. Weg, weg. weg, hoorde ik. 'k Be greep, dat men de roulette bedoelde. Ik stond dicht bij het venster en zag een voorwerp rakelings door 't ven ster werpen.... Open! politie! werd er geroepen. Nou, nou. kalmpjes an, riep de kellner. die met z'n rug tegen deur duwde, om den ketting van den haak te nemen. De deur ging open en ik zag hee ren inspecteurs met 't noodig aan tal politie-agenten binnenkomen. Dat wij allen moe-sten blijven, is begrij pelijk. Nauwelijks waren zij binnen, toen de eigenaar, uit z'n slaap opge^ wekt, in hemd en kousen binnen kwam. „Wat is dat hier?" riep hij. „Aha nou zie ik 't'\ en hij begon te zin gen„Daar komen de schutters, daar komen ze an." „Als ik er was ge weest. waren jelui d'r niet mgeko- rnen." (Tot den inspecteur) „Je komt net 6 weken te laat. nou ben ik toch binnen. Ga naar de War moesstraat. de biljart-academie, roei dien boel uit." De politie scheen zich hier natuur lijk niet aan te storen en zette 't on derzoek voort. Aan den kant, waar de dikke juf frouw zat, die nu uit haar suffen ontwaakt was. bevond zich een kast, d4e vroeger als bedsteê dienst ge daan scheen te hebben. Daar was 't, leen mogen verfronde-n wu<deu ver pleegsters en verplegers, die in het bezit zijn van een door den Bond er kend diploma voor ziekenverpleging. Uitzondering kan gemaakt worden voor hén, die vóór 1 Januari 1896 on gediplomeerd als particuliere zieken- verplagendlen werkzaam waren, 3 jaar of langer- in een of meer ziekenhuizen werkzaam waren en overigens aanbe velenswaardig zijn. Na eenige discussie werd dit voorstel in zoover goedgekeurd, dat de datum van vóór 1 Januari 1896 vervalt en uitzonderingen worden toegelaten met toestemming van het hoofdbestuur. liet desbetreffend amendement ging uit van de af deal i ng Utrecht. Met 37 tegen 15 stemmen werd het geamendeerde voorstel aangenomen. Medegedeeld werd, dat do stemming voor twee leden van het hoofdbestuur- tot uitslag had, dat in de vacature~dr. Van Moll was gekozen prof. dr. J. A. Korteweg te Leiden met 46 stemmen, en in de vacatune-dr. C. F. Schreve-, mevr. M. RomenyPisuisse te Rotter dam, met 33 stemmen. Aangenomen werd o. in. nog het voorstelom, evenals vorige jaren, f 100 ter dispositie van de commissie voor de bibliotheek te stellen. NIJ YERHEIDSTEXTOOXSTEL- LIXG TE LEEUWARDEN'. Door II. M. de Koningin-Moeder zijn twee zilveren medailles, waar onder een groot model, bei-de voor zien van Haar- borstbeeld, geschon ken aan 't Uitvoerend Comité der in Juli en Augustus -alhier te houden tentoonstelling. Het Comité ontving ook van verscheidene particulieren toezeggingen voor medailles. De verpachting der buffetten en res tauratie in de groote feesthal op het tentoonstellingsterrein ds gegund aan den hoogsten inschrijver, den heer Onne Bouwman, exploitant van het café-restaurant ,-De Pool" te Gro ningen. Met het bouwen op de terreinen worden goede vorderingen gemaakt; het meerendeel der gebouwen is reeds onder dak gebracht Met het oog op de vele inzendingen was het Comité genoodzaakt aan de geprojecteerde gebouwen nog meer uitgebreidheid te geven. Zij zullen te zamen circa. 3500 vlerk, meter opper vlakte vormen en moeten op 1 Juli a.s. geheel gereed zijn. HYGIëXISCH SCHOOLTOEZICHT Men medlt uit Den Haag: Door de raadsleden J. C. Jansen, C. T. van den Hoorn, en P. II. van dei- Kemp, is een motie ingediend, B. en W. uLtnoodigende onverwijld voor de benoeming van een deskundige, be last met 't hygiënisch schooltoezicht, soliioitanten op te roepen {tegen een bezoldiging van f 4000). De motie betreurt, dat dit nog niet is geschied-, en baseert zich o.a. op de mededeeiing van het dagelijksch bestuur, dat nog geen geschikt per soon is gevonden. OPLICHTING. Op de markt te Purmerend zijn op 7 Mei jl. door een persoon, zich noe mende Hoogenhoom, op de veemarkt aldaar onder valsche voorwendse len, van den veehandelaar W., te Oosthuizen, gekocht twee zwartbon te koeien, beiden gemerkt met twee knippen op den Ünkervoorpoot bo ven de knie, voor den prijs van f 155 per stuk. De kooper verzocht aan den verkooper de koeien te willen la ten bezorgen in den stal van het ho tel „Paradijs" aldaar, in welk hotel de verkooper uitgenoodigd werd om 11 uur zijn geld in ontvangst te ko men nemen. Toen de verkooper te 11 uur zich in bedoeld hotel aan meldde, bleek hem, dat Hoogenboom reeds om half 10 met de twee door hem gekochte koeien was vertrokken, zonder achterlating van geld of adres. Als verdacht van oplichting ver zoekt de burgemeester van Purmer end inbeslagneming, voor hem gelei ding van den verdachte en bericht. POLDERVERGADERINGEN. Evenals verleden jaar, hadden Ged. Staten van Zeeland' ook dit jaar aan de verschillende waterschappen polders, waaruit Zeeuwsch Vlaande ren bestaat, voorgesteld om de 55 pol ders en waterschappen te vereienigen tot één waterschap en gezamenlijk de kosten van anderhalf millioan gulden te dragen van de verzwaring der zee dijken aan den Othene- en Serlippen- polder. Tegen dit voorstel was verleden jaar geprotesteerd door 53 van de 55 polders. In de in de laatste dagen gehouden vergaderingen van ingelanden der ver se billende polders en waterschappen is wederom tegen het voorstel van Ged. Staten door dezelfde 53 polders geprotesteerd. Zij achtten de uitvoe ring van hét voorstel veel te kostbaar, terwijl verschillende polders weinig of geen belang hebben bij versterking der zeedijken. De eenige oplossing is, vol gens de protesteeren den, dat de Othe ne- en Serlippens zich calmniteus laat verklaren. bezocht. Naar huis terugkeeionte de hij uitwijken voor een beller fietser, kwam ongelukkig terecht de trambaan, werd gegrepen en i gesleept door de tram én bleef d op de plaats. Men meldt uit Baarn, De toestand van den lieer C„ kintair ter gemeentesecretarie all die onder de gemeente De Bilt, zijn motorrijwiel in volle vaart te; een boom opreed, en daarbij verse lende verwondingen kreeg, zoodat per automobiel moest worden th gebracht, laat zich vrij ernstig zien. Vermoedelijk is zijn iinkeri gebroken en men vreest, dat hij inwendige kwetsuren heeft gek re; EEN GESCHENK. Aan burg. en weth. van Zierikzee is door een oud-leerling der H. B. School aldaar, die thans in CMH ver toeft, wien ter kennis was gekomen, dat een voorstel van iiet college aan den raad om aan de H. B. School een doelmatige bergplaats voor rijwielen te bouwen, door den raad, om finan- oiëele redenen niet was aangenomen het aanbod gedaan, zoodanige berg plaats voor p.m. 20 rijwielen ten ge schenke te geven. Op voorstel van burg. en weth. dit aanbod dankbaar aanvaard. (Midb. Ct.) UIT DE DIERENWERELD. Men meldt aan de „N. R. CL" De zeug van den veehouder Hylke- ma. te Tjabberd (Fr.) had 9 jongen, 't Varken at 2 van hare kinderen op. De ander© 7 werdén nu van d'e moe der vandaan gehaald en in het nest gelegd van den honds die ook jongen had. De hond nam de jonge krul staartjes met liefde op en zoogt ze als waren liet hare eigen kinderen. LIJK GEVONDEN. Heit lijk van den Enkhudeer vissoher M. F., die bij het ansjovis-visschen overhoort! sloeg en verdronk, is ge vonden en te Enkhuizen aangebracht. SOCL4LE WEEK. Zooals bereids is medegedeeld, werd op de jongste Centrale Vergadering van de „Kath. Soc. Actie" besloten, om dit jaar een „Sociale Weiek'te or- gariseerein. Ze zal gehouden worden te Utrecht van 2 tot 9 September. Blij kens de „Medede-elingen" zullen be handeld worden op de Morgenverga deringen Sociale Quaesti© in 't alge meen, Arbeidersvraagstuk. Vakorga nisatie. MidcLenstandsvraagstuk. A. Handeldr. Middenstand, Arbeidsloon, en Socialismeop de middagvergade ringen Economisch Liberalisme, Landbouwvraagstuk. Werkstaking, Middenstandsvraagstuk. B. Industri eel© Middenstand, Arbeidsduur, Anar chisme. De Kath. Soc. Actie, A. Uit Sociaal oogpunt. B. Uit Apologetisch oogpunt, Sluitingsredeen op de avondvergaderingenOpeningsrede. Volksontwikkeling, Sociale Cursussen, Staat en Maatschappij. De Kerk en de Sociale Quaestie, Arbeidscontract. Wet op het Arbeidscontract, Collectief Ar beidscontract, Alcoholisme, Drankbe strijding, Sociale Gemeentepolitiek, Sociaal-democratte. A. Economisch. B. Wijsgeeriig. Zoo spoedig als alles geregeld is, zullen de namen der verschillende sprekers bekend worden gemaakt. („De Tijd"). BRANDEN. Te Kapel-Avezaath is door onbeken de oorzaak de met riet gedekte wo ning van B. van Zetten afgebrand. Bijna niets kon gered! worden. Een geit is omgekomen. Alles was verzekerd. op EEN VERKOOPHUIS. De Residentie heeft ten slotte 't voorbeeld van het buitenland en Rotterdam ook haar „Waaren- haus" bekomen. Het is gedoopt „Grand Bazar de la Paix". Het staat in het hartje van de stad, de Spuistraat, Om zich een denkbeeld te kunnen vormen van de opslagruimte diene dat buiten de verkoopruimte aan kel ders, galerijen en zolders 4000 vierk. Meter bergruimte is. De geheele 'bouw en inrichting is uitgevoerd on der leiding en volgens de plannen van de architecten A. P. van Dam Rwzn. (juist dezer dagen overleden) en Jb. C. van Dorssen S.Czn. De belangstelling van het Haag- sche publiek Donderdagmiddag bij de opening was buitengewoon groot, :zoodat een talrijke politiemacht (veertig agenten) voor het gebouw aanwezig was om de orde te bewa ren. NEDERL. BOND VOOR ZIEKEN VERPLEGING (Vervólg). Na heropening der vergadering werd het eerst ih behandeling geno men een voorstel van het hoofdbe stuur, luidende De algemeen© vergadering besluite, dat voortaan aan bondsbureaux al- ONGELUKKEN. Aan het nieuwe station, te Weelde bij Turnhout, dlat door een Amstetr- damsche ondernemer, den heer Van den Huis wordt gebouwd, is een ern stig ongeluk gebeurd. Een steiger, waarop de patroon stond met twaalf werklieden, is ingestort. Slechts twee hunner bleven ongedeerdalle overi gen kregen min of meer ernstige kwet suren, ondier wie de heer Van, den Huis, die inwendig gekneusd en ern stig aan het hoofd gekwetst werd. Bij den heer Esselink, instrument maker en electricien aan de Oude gracht nabij de Jansbrug te Utrecht, is Donderdagmiddag te half vier een vijftienjarige leerjongen op noodlotti ge wijze door het vliegwiel gegrepen en tegen den grond geslingerd. Hij bleek een zeer ernstige verwonding aan het hoofd te hébben' en dr. Van Gangelen, die de eerste hulpverleen de, meende zelfs hersenschudding te moeten constateeren. Meer dood dan levend is de onge lukkige knaap naar het algemeen© ziekenhuis overgebracht. To Drachten had Woensdagnamid dag een ernstig ongeluk plaats. Iemand van de Surhuisterveenster- hedde had 1e Leeuwarden de veemarkt EEN AUDIËNTIE. De voorzitter en de 2e secret van het N. O. G. hadden 7 Mei particuliere audiëntie bij dJen 3M ter van B. Z. Ze was aangevTfi in verband met het adres 16 F jl. door het hoofdbestuur aan H. de Koningin gezonden, waarbij M. was verzocht het daarheen willen leiden dat art. 21 dér w 't lager onderwijs in dien zin w: gewijzigd dat onderwijzers, hoofden van scholen, 'grootoren vloed krijgen op de regeling schoolzaken. Het doel van het be bij den Minister waa de urgentie een wijziging van art. 21 der on wijswet aan te toon en. Het laatste nummer van Schoolblad" geeft verslag van gesprokene. HET HUWELIJK VAN KONINi ALFONSO XIII. Donderdag, ter gelegenheid van huwelijk van Z. M. ten Koning Spanje, was d© vlag van dat Rijk te woning van dén Spaanschen zant te 's-Gravenhage ontplooid. In den namiddag hield de gezan het legatiegebouw aan dien Kneu dijk een réceptie, welke door vers lende autoriteiten, met name diph tieke, bezocht werd. Ook uit te woningen van au gezanten wappeirdé de vlag van door hen vertegenwoordigde land, WETSONTWERPEN. Naar men verneemt, zijn bij Raad van State wetsontwerpen i bangig tot wettelijke regeling ziekteverzekering en tot wijziging Ongevallenwet, met invoeging dat van een aantal nieuwe artikelen. Deze wetsontwerpen hebben eenige weken geleden .het depa ment van landbouw, nijverheid handel veriaten. De minister van landbouw wens gelijk reeds meermalen door verklaard is, de behandeling voering ervan zooveel mogelijk te SPOORWEGMACHINISTEN. Men meldt aan „Het Volk" Onze pai-tijgenoot Petter, die sinds eenigen tijd voor technische ken medewerker was aan liet,IV: te Spoor", liet orgaan van de Pq spoorweg arbeider s-oiganis at ie, wi van kapelaan Mutsaers adviseur is er thans in geslaagd de noodige deni te vmdén om te organisatie machduisten weder op pooten te ten. „Een vriend der arbeidersbewegi: heeft hem daartoe de beschikking geven over voorloopig f 15000, ten< de een orgaan uit te geven en paar bezoldigde propagandisten aa' stellen. Het voorloopig comité bestaat onzen partijgenoot Sdier en de ren Holtrop. Willemse en Tempels allen in 1903 ontslagen machiniste: De bedoeling is, bij deze niei combinatie de machinisten op de 1 ten te betrekken, zoodat de nation federatie van transport-arbeiders deze wijze kan worden versterkt. J denkt de actie krachtig ter hand némen. SMAKELIJK. Voor eenigen tijd werd te Vein een arbeidersgezin door den huisb met have «n goed op straat ges dus de „H. en B." Welwillend h< toen die gemeente aan de familie woning aangewezen hetlijk huisje alias arrestantehlokaal. Dit huisje heeft een oppervlakte ten hoogste 6 vierk. meter en df trokken in vader, moeder en 7 kin ren, wélk getal dezer dagen nog een tweeling is vermeerderd Men moet zich maar weten te helpen. Vanwege de gezondheidsei missie werd aangedrongen op meer ventilatie. Sport en Wedstrijder CRICKET. Het wedsti'ijdprogramma van d Nederlandschen Cricket-Bond ge voor de Pinksterdagen do volger matches aan Zondag. Ie klasse Amsterdam. Volharding—A. C. C Leiden. AjaxVictoria. Haag. P. Gr. C. C.Rood en WH VOETBAL. Zaterdag is het „Luilak". Dat i dag ook thans nog wordt gevierd, 1 wijst het feit, dat twee kleine Rott damsche voetbalclubs besloten, dl dag „feestelijk té herdenken." Zij b ben tegen Zaterdagmorgen van 5 r tot half zeven een voetbalwedstrijd organiseert!Wie niet komt, beta boete en is 'n onverbeterlijke luilak (,,De Sport") Leger en Vloot DE LANDWEER. Door den Minister van Oorlog besloten, aan de verlofgangers d Landweer wapenen en ledergo naar hun haardsteden mede te g ven, behalve aan diegenen, welk lo. ingeval van oorlog, oorlogsg vaar of andere buitengewone oi 'standigheten. niet of voorloopig ni in werkelijken dienst behoeven komen2o. het jaariijksch ond< zoek, bedoeld in art. 29 der Lan weerwet. niet behoeven bij te wone 3o. binnen het koninkrijk ge< haardstede hebben.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2