HAARLEM'S DAGBLAB ZM| J J« M Bill Stadsnieuws HET INFORMATIEBUREAU VOOR VREEMDELINGEN, ma# zich veriheugen in een steeds meer klimmende belangstelling èn van vreemdelingen èn van stadgenoo- ten. Door verschillende vereenigingen zijn reeds sedert de openstelling van 15 Mei af, ongeveer 600 gidsen aangevraagd, terwijl dank zij de vpehviliendiieid der pers dagelijks ettelijke aanvragen worden ontvan gen tot toezending van een dergelijk werkje. Door net bestuur zijn thans aan verschillende stoomvaartmaatschap pijen Hollandsche en Engelsche gid- »en verzonden, o.a. aan de Holland- Amerika-lijn, de Batavierlijn, de Mij. Zeeland, de Great-Easternlijn enz. Te vens zijn aan de voornaamste lie tel s iB ons land gidsen gezonden, terwijl zoo mogelijk aan i ©deren nieu wen bewoner van Haarlem een boekje wordt uitgereikt. Het is voor de Leden van het be stuur zeker wel aangenaam, hun be langloos doch moeilijk werk met sulk succes bekroond te zien. AANBESTEDINGEN. Hedenmorgen werd voor het Frov. Bestuur van Noorld-Holland, alhier, aanbesteed: le .Het verbouwen van elf wonin gen voor islulspersoneel te IJmuiden, beüioorende tot de werken tot onder houd, herstel en verbetering van het Noordzeekanaal. Raming 12.000. Ingekomen waren 19 biljetten. Laagste inschrijver bleek te zijn de >er J. N. v. id. Vlerk, te Haarlem, voor 11380. 2e. Het uitbreiden en verbeteren van steenglooiingen nabij het Horntje en aan den stuifdijk op de Hors en bijkomende werken, op de zuid-oost- kust van Texel, berioorende tot de rijkszeewemken in Noord-Holland. Ra ming 24.000. Ingekomen 10 biljetten. Laagste in schrijver de heer J. W. Roelofs te Pa- pendrecht voor 22900. Uit de Omstreken SCHOTEN. Vergunning. Aan P. W. van Gemert, Schoter- weg 130, is door B. en W. vergun ning verleend voor den verkoop van sterken drank in het klein. Voor de HulpSchool. i Tot tijdelijk onderwijzeres alhier, is benoemd mej. A, A. de Klerk, te Haarlem. Binnenland STICHTING, bedoeld bij art. 2, 4o. der Statuten van ,,De Algemeene Nederlandsche Politiebond". ,,De Algemeene N ederi a ndsohe Politiebond", waarvan de Statuten laatstelijk zijn goedgekeurd bij Kon. besluit van 1 Maart 1904. no. 14, heeft «ioh o.m. ten doel gesteld het in het leven roepen, financieel steunen en doen beheeren van eene Stichting, die ten doel heeft, hulp te verleenen aan politiemannen, leden van den Bond, die door langdurige of ernstige ziekte ondersteuning behoeven. Deze Stichting wordit beheerd, on der toezicht van het Hoofdbestuur van den Bond, door een uit vijf leden bestaande commissie, die. alle daar aan verbonden werkzaamheden koste loos verricht. Ingevolge artikel 34 der Statuten stelt de Bond ieder jaar een som be schikbaar voor ide Stichting, minstens bedragende een vierde gedeelte van het batig saldo van het vorige dienst jaar. Bovendien schonk hij haar reeds de 500, hem indertijd gelega teerd door wijlen den heer Mr. B. O. Th. H. Westenberg, Buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister ran H. M. de Koningin der Neder landen bij Z. M. den Koning van Ita lië, terwijl ook de provinciale afdee- lingen van den Bond een gedeelte van haar batig kassaldo gaven. Verder hoopt de Bond op vrijwillige giften. Overeenkomstig het reglement voor het beiheer der stichting, wordt van alle inkomsten minstens 50 afge zonderd tot vonmiing van een kapi taal, dat bij de Nederlandsche Bank gedeponeerd wordt. Het aldus ge vormde kapitaal wordt, wanneer het daartoe toereikend, is geworden, bij besluit van de algemeene vergadering van den Bond aangewend tot het in het leven roepen van eene inrichting, waarin zieke, hulpbehoevende politie mannen kunnen worden verpleegd. De andere helft wordt reeds nu aan gewend tot ondersteuning van zie ken, die dringend hulp behoeven, het zij voor verpleging thuis, hetzij voor verpleging elders, bijv. door plaat sing in een voor hen noodig geachte inrichting, een enander echter zoo veel mogelijk in overleg met den be- handelenden geneesheer. Onderget eekenden, vormende de Commissie van Beheer dier stichting, kunnen u de stellige verzekering ge ven, dat er velen zijn, die bij ziekte steun behoeven. Daaronder vindt men dikwijls mannen, zorgzame huisva ders, vergrijsd in en door den dienst, wier gezondheid gesloopt is door een moeilijke en soms zware taak. Zij moeten, zoo 't eenigszins mogelijk is, teruggegeven worden aan hunne ge zinnen. Die mogelijkheid bestaat, wanneer zij de verzorging en de ver pleging bekomen, die ze helaas niet vinden in eigen huisgezin, doordat dit de financiëele draagkracht van sdhier alle politiemannen te boven gaat. Daarom komen wij tot, u met eene beleefde, doch dringende bede om hulp. Helpt ons, zoo verzoeken wij u, opdat wij bekomen de noodige gelden waardoor deze stichting een zegen zal kunnen worden voor politie mannen, die door langdurige of ern stige ziekte ondersteuning noodig hebben. Mannen, die zoowel bij dag'als bij naöht, bij koude en hitte, in sneeuw en storm buiten zijn, om ook voor u te waken en uwe goederen te bescher men; mannen, die u niet alleen hulp verleenen waar het noodig is, maar die ook bereid zijn om den strijd te gen den woesteling voor u op te ne men, verdienen wel uwe belangstel ling en zoo ze tengevolge van hunne werkzaamheden ziek worden,, uwen steun. Nog nimmer heeft een oproep om finanoiëelen steun voor philantropi- sclhe doeleinden in ons land gefaald. Ook wij vertrouwen op den zin voor hulpvaardigheid, die onzen landge- nooten eigen is. Geld, veel geld, is er noodig, maar wij weten,dat niemand, aan wien deze circulaire wordt gezon den, zich onbetuigd zal laten. Niet alleen dat dan onmiddellijk hulp ver leend kan worden, maar dan zal ook eenmaal verrijzen de inrichting, die genezing zal brengen aan lijdenden, de inrichting, die nuttige mannen zal teruggeven aan de maatschappij, echtgenooten aan hune vrouwen en verzorgers aan hunne gezinnen. De commissie van beheer der Stich ting voornoemd, B. Koker, Burgemeester van Krim pen a. d. IJssel, Voorzitter. Th. H. Graus, hoofdagent van poli tie te Maastricht, Secr.-penningni. A. Snijders, hoofdagent van politie te Sliedrecht, R. Bonder. veldwachter te Meppel, A. van Duist, veldwachter te De Bildt, leden. DE CHINEESCHE MISSIE. De heer H. G. de Bruin, ambte naar voor Chineesche zaken in In- dië, die tijdelijk met verlof bij zijn familie te Deventer vertoeft en dezer dagen van den minister van Kolo niën de vereerende opdracht ont ving om de Chineesche missie in ons land te vergezellen, heeft daaran we gens ongesteldheid geen gevolg kun nen VALSCH GELD. Door de politie te Utrecht is een vermoedelijk valsche rijksdaalder in genomen. VONDELING. Uit Winterswijk wordt aan de ..N. A. Ct." geschreven In het naburige Borken werd deze week op den Dulmenschen weg een kind van eenige weken geheel -naakt gevonden, zonder diat men kon nagaan wie de moeder was. Het stumpertje bleef evenwel niet vertalen, want ver scheidene personen wilden de vonde ling als kind adopteeren, totdat het eindelijk aan een kinderloos apothe kersgezin werd toegewezen. OVERLEDEN. Bij de familie hier te lande is teie- graphisch bericht ontvangen van het overlijden te Soerabaja van den heer mr. P. H. J. Junius, gepensionneerd ambtenaar bij de rechterlijke macht in Nederlandsch-Indië. CONGRESSEN TEGEN HET ALCO HOLISME. Het Dagelijksch Bestuur van het Co mité voor de organisatie van Neder landsche Congressen tegen het Alco holisme is als volgt samengesteld: mejuffrouw H. W. Crommelin, van de Hoop der Toekomst, ds. S. Lulofs van den Volksbond (Vereeniging tegen Drankmisbruik), dr. J. R. Slotemaker de Bruine van de Nationale Christen G eheelonth o ud ers-Vere eniging, Th. W. van der Woude. van de Neder- 1 andsch e Ond erwij zers-Propoganda- club en ArLe Willemse, te Utrecht, secretaris-penningmeester van de Ne derlandsche Vere eniging tot Afschaf fing van alcoholhoudende dranken. JHR. DE GEER. De toestand! van jhr. De Geer, een der gewezen directeuren vian de Hol landsche Hypotheekbank, moeit zorg wekkend zijn. Hij schijnt nog niet genezen van den val uit den trein, terwijl een longaandoening het erg ste moet doen vreezen. Men deelt ons mede, dat. todien 'n vaste datum voor de openbare rechtszitting, waarin zijn zaak zal worden behandeld, vastgesteld zal zijn, men nog niet met zekerheid kan zeggen, dat de behandeling der zaak niet zal uitgesteld worden. Bij dit bericht zij de opmerking gevoegd, dat men over het algemeen 'u sluier van geheimzinnigheid over deze droeve zaak spreidt, die waar lijk niet strookt met de belangstel ling. die het publiek, helaas niet ten onrechtein deze kwestie toont. (Tel.) MEN ZIJ OP ZIJN HOEDE. Bij de Amsterdamsche politie is aangifte gedaan, dat bij verschillen de bewoners dei* Marnixstraat een sjofel gekleed man (type landlooper) is geweest, om de belastingformulie ren in te vullen. Wanneer men daarin toestemt, vraagt hij voor die bemoeiing geld. Weigert men, dan maakt hij de bewoners was, dat zij hooger in de belasting zullen wor den aangeslagen. ONDERLINGE RISICO-VERZ. VAN GEMEENTEN. B. en W. van Groningen stellen den Gemeenteraad aldaar voor, om toe te treden tot de „Onderlinge Ri sico verzekering-Vereeniging voor Ne derlandsche Gemeenten" in aanslui ting aan de „Centrale Werkgevers- Risicobank" te Amsterdam. VALLENDE ZIEKTE. Aan het jaarverslag dor Ned. Yeree- niging tegen Vallende Ziekte door den secretaris, dr. J. Coert, op de jaarver gadering te Amsterdam uitgebracht, ontleenen wij. dat op het. herhaald vei-zoek aan de regeering om subsid'e, geantwoord is, dat het voor 1907 ;n overweging is genomen. In 1905 concentreerde do werking der Vereeniging zich voornamelijk in de kliniek en polikliniek van liet Gast huis te Amsterdam en in de polikli niek der afdeeling in het Diacones- senhuis te 's-IIage. Opnieuw bleek, hoe groot de behoefte is aan meer ge legenheid tot klinische observatie en behandeling van lijders. Met de 24 bedden thans beschikbaar kon slechts een klein deel geholpen worden. Het staat niet die financiën slechtde be- grootinig over 1907 raamt een tekort vaai f 11.658. Br wordt een dringend beroep gedaan op meer steun. Medegedeeld werd ter vergadering, dat' .d.e bouwcommissie, waarin archi tect C. B. Postihuimuis Meyes zitting heeft, de plannen gereed heeft voor een in den ituin der instelling te Am sterdam te bouwen gasthuis, waarvan de kosten op 160.000 zijn begroot. Prof. dr. Pel weid als bestuurder herkozen en gekozen, in de vacature- Schuurmans Stekhoven, dr. C. F. I. Blooker en voorts werden gekozen mevr. Van den SantheuvelSobbe, Den Haag, en prof .dr. F.. Wiersma, Groningen. DE WATERSNOOD. Woensdag bezocht de heer inr. Dijck- meestor, Commissaris der Koningin, Oud Vossemeer. Per automobiel van den heer Hombach, lid van de Pro vinciale Staten', kwam hij, vergezeld dioor j:hr. mr. De Casembroot, lid van Gedeputeerden en mr. Van Bronkhorst Sandberg, chef dei- derde afdeeling ter griffie, daar aan. Eerst werden be zocht de vroeger overstroomde polders en ook de scheidingsdijk tusschen Leguit en Kijkuit, waarvoor Gedepu teerden geen toestemming tot afgra ving gaven. Het bestuur van het wa terschap was aanwezig. Onder geleide van burgemeester De Graaff werd de gemeente bezocht en vervolgens vertrok het gezelschap naar den verdronken Suzannapolder te St. Annal and. NEDERLANDSCHE VEREENIGING TOT BESTRIJDING VAN LUPUS. Woensdagmiddag is in het Notaris- huis te Rotterdam de j aarlij ksche al- geaneene vergadering gehouden van de Nederlandsche Vereeniging tot bestrij ding van Lupus onder het voorzitter schap van mr. W. P. Hubert. Aan het tweede jaarverslag van de vereenig'ng, .dat in deze vergadering in behandeling kwam, is het volgen de ontleend Gedurende 1905 zijn verricht 17.452 behandelingen, waarvan 3063 gratis. Ten behoeve van patiënten uit Rot terdam was het aantal gratis behan delingen 2020. uit het overige Zuid- Hoiland 768 en van elders 275. Het verslag over 1904 spreekt van 2218 gratis behandelingen. Daaronder waren evenwel begrelpen de maanden Januari, Februari en Maart 1905 met te zamen 1001 behand'elingen. Over 1906 zal het aantal grati's-be- handelingen noodwendig ook grooter zijn. In clo eerste drie maanden be reikte dit reeds 1391. Er wordt aan de inrichting gewerkt met 11 lampen. Uit de rekening on verantwoording over 1905. door den penningmeester voorgelegd, blijkt, dat de gewone ont vangsten in hun geheel bedroegen ƒ24.789.76, waaronder aan contributie 2970. aan patiëntengelden 16.446.25, aan subsidie van de provincie Zuid- Holland ƒ2000. De gewone uitgaven bedroegen even eens 24.789.76, waaronder aan stroom verbruik ƒ2782.63, aan rdparati'e en onderhoud electr. lampen 3358.441/2, aan honorarium geneesheer en ver pleegsters ƒ12.467.75, aan huishuur, huishouding en kostgeld patiënten 1985.0S. De giften en andere buitengewone bijdragen beliepen in 1905 ƒ13.252.12, waarvan besteed werd aan apparaten ƒ3908.96. aan radium ƒ1070.50, en om het nadeelig saldo van de gewone ontvangsten en uitgaven te dekken, 3092.581/2. Het voordeeJig saldo van de buitengewone ontvangsten en uit gaven bedraagt 4835,491/2. Het be schikbaar kapitaal der Vereeniging op 31 Dec. 1905 bedroeg 9453.851/2. Verslag en rekening en verantwoor ding werden goedgekeurd. DO begroeting voor 1906 weid in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op een bedrag van ƒ26.800. In 'het bestuur werd de heer P. Bre- d'ius, die aan de beurt van aftreding was, herkozen'. Ten slotte vestigde de voorzitter de aandacht op de groote behoefte, d:e de vereeniging heeft aan een eigen ge bouw, gelijk dit in het jaarverslag wordt aangegeven. Met een eigen ge bouw zou er gelegenheid komen, om met meer dan elf lampen te werken, zou do vereeniging haar liefdewerk op uitgebreider schaal kunnen verrich ten. zoodat dan op de aanvragen om hulp geen negatief antwoord zou be hoeven gegeven te worden. Spreker hoopt, dat liefdadige personen hun steun zouden' willen verleenen, om de vereeniging zoo spoedig mogelijk >n het bezit te stellen van een eigen 'n- riehiing. De vergadering werd hierna geslo- VERVROEGDE WINKELSLUITING. Dinsdagavond had op de bovenzaal van Hótel „Neuf" in de Kalverstraat te Amsterdam, een gecombineerde vergadering plaats van de bestu ren van een aantal vereenigingen van kleinhandelaren aldaar, daartoe uitgenoodigd door het bestuur der Algemeene WinkelLersvereeniging, en wel naar aanleiding van de concept verordening op de winkelsluiting, die weldra in den Gemeenteraad zal worden behandeld. De vergadering werd geleid dooi den voorzitter der uitnoodigende ver eeniging. den heer J. S. Meuwseu, en bijgewoond door afgevaardigden van de besturen der navolgende vereeni gingen Vereeniging van Winkeliers in Koloniale WarenVer. „Een dracht maakt Macht" Broodbakkers- patroonsver. „De Voorzorg" Sla gersver. „Eendracht"Varkenssla- gersver. Horlogemakersver. „Chris- tiaan Huijgens" Ver. „Handelsbe langen" Nederl. Banketbakkersver.; Ver. van Groentenhandelaren „Al gemeene Verbetering" en de ..Alge meene Winkel iersvereeniging". Nadat de leider der vergadering had medegedeeld, wat de aanleiding was geweest tot het bijeenroepen van de besturen der verschillende vereenigingen, begon een opgewekt debat, waarvan de uitslag was dat de overgroote meerderheid der aan wezigen geen heil zag in een groo te openbare vergadering van winke liers, zoodat het denkbeeld van zulk een vergadering met algemeene stem men werd verworpen. Daarentegen werd besloten, met 't oog op de misschien spoedige behan deling der concept verordening door den Gemeenteraad, dat over veer tien dagen (Dinsdag 12 Juni) de be sturen der vereenigingen wederom zuilen bijeenkomen, tot het achter eenvolgens bespreken van de ver schillende artikelen der voorgestelde verordening. nadat zij in hunne eigen vereenigingen zoo mogelijk overleg zullen hebben gepleegd met de leden, omtrent de wenschelijkheid van wijzigingen welke in de artike len zouden kunnen worden aange bracht in het belang van de ver schillende categorieën van winke liers. Nadat door een der aanwezigen dank was gebracht aan het bestuur der Alg. W. V. voor liet genomen initiatief werd deze bijeenkomst on der dankbetuiging aan de aanwezi gen, door den voorzitter gesloten. EEN DOODENDE LUCHTSTROOM. De Schied. Ct. schrijft Wederom is een doodende lucht stroom over de Plantage gestreken en zeer duidelijk is thans w.aar te ne men den weg dien deze heeft geno men. Komende uit de richting van de glasblazerij Ier firma Van Deven ter en Co.. heeft de met doodende dampen bezwangerde luchtstroom eerst de naar de fabriek gekeerde zijde der boomen aan de Buitenha ven getroffen, is dan gestreken over de tuinen van de heer en mr. Jan sen, dr. Jansen en A. J. J. de Groot, vervolgens oyer de Plantages in 'n breedte strekkende van voor de fon tein tot aan het kantoor der regis tratie en verder over de boomen aan de Nieuwe Haven nabij de Willems brug. Over die gefheele uitgestrektheid van meer dan 500 Meter zijn de bla deren van alle hoornen, aan de zijde der fabriek, verdord, verkleurd en zelfs voor een deel afgevallen. De eene helft der boomen vertoont frisch jong groen, de andere helft een verdroogde verdorde tint. Verleden week bij N.-O., later bij Z.-O. wind werden de eerste ver schijnselen waargenomen en Woens dagavond was het treurig proces voltooid. Dat de sodafabriek de na- deelige dampen zou uitwerpen, zoo als men aanvankelijk veronderstel de, is gebleken niet juist te zijn. nu de geheele weg, die de luchtstroom heeft gepasseerd, zoo nauwkeurig aan te wijzen is. Aan het Rijksproefstation zijn Woensdag reeds dadelijk bladen ge zonden om te worden onderzocht. Het is voor den plantengroei in de Plantage en in de tuinen der be woners van dit fraaie stadsgedeelte te hopen, dat er middelen worden gevonden, om hieraan een einde te maken. HET VERHUREN VAN ZALEN. In eene vergadering van leden der sociëteit „De Harmonie" te Waganin- gen heeft de heer mr. D. L. Leccius de Ridder, bestuurslid, ingeleid„Het verhuren der zalen van Junuahoff aan socialistische corporaties". De behandeling dezer kwestie houdt verband met de pas beëindigde sta king der s t eenf abrie karb eider sNa langdurige discussie deed inleider het volgend voorstel„De vergadering vindt het niet wenschelijk, dat de za len van Junuehoff verhuurd worden om propaganda te maken voor sta king, bij ophanden of uitgebroken stoc king." Naar de voorzitter der sociëteit, de heer Reimers, verklaarde, was het ge heele bestuur, de heer De Ridder, uit gezonderd, tegen het voorstel, dat bij stemming verworpen werd met 16 te gen 15 stemmen en 6 onthoudingen. Uit de Arbeiderswereld DE STAKING TE LEIDEN. De staking van timmerlieden te Leiden, breidt z!ch met den dag uit. Thans zijn er ongeveer 200 personen bij betrokken. Er wordt streng ge post. Op enkele werken, waar nog gearbeid wordt, komen en gaan de gezellen onder politiegeleide. De or de te tot nog toe niet verstoord. TIENURIGE WERKDAG. Te Geldrop is door de fabrikanten den lOurigen arbeidsdag ingevoerd en de werkuren vastgesteld van 's morgens 7—12 en 's namiddags van 11/2 tot 61/2 uur. De werklieden der firma Vissers en Eijcken konden zich hiermede niet vereenigen en hielden zich aan de oude regeling. Door de firma Vissers en Eijcken is daarna de fabriek gesloten. TIMMERLIEDENSTAKING TE LEIDEN. De werkstaking onder de timmer lieden breidt zich langzaam uit. He$ aantal stakers bedraagt thans ruim 160. Voor vele timmermanswerk plaatsen wordt gepost. Overigens is het rustig binnen de stad en bezorgt de staking der politie weinig bui tengewone bemoeiing. Tot dusverre blijven de werklieden der overige bouwbedrijven rustig aan den ar beid. In ploegen van 12 man. mee- rendeels per rijwiel, doorkruisen do stakers de stad, bezoeken brengende aan de timmerwerkplaatsen, de niet- stakers tot de betooging trachtende over te halen. ROTTERDAMSCHE STEENHOU WERS. De Rot Lord arnsche Steeniiouwers- Patroonsvereeniging„Vooruitgang" heeft aan de steenJiouwea-sgezellen al daar medegedeeld le. Dat van af 1 Januari 1907 het maximum loon zal gebracht worden van 25 op 28 ct. per uur. 2e. Dat van af dien datum alleen voor liet gereed maken van Duitsche zandsteen 1 cent. per uur boven het gewone loon zal betaald worden; (deze verhooging geldt niet voor het stellen met daaraan verbonden werkzaamhe den). 3e. De arbeidsdag zal zooveel mo gelijk gehouden worden op 10 1/2 uur, zijnde van voorin. 6 uur tot nam. 7 uur, met voor- en namiddag een half uur en 'smiddags anderhalf uur schafttijd. In buitengewone gevallen kan deze werktijd door de patroons gewijzigd worden. 4e. Voor nacht- en Zondagsarbeid blijven van kracht de bepalingen, gel dig sinds 23 Augustus 1902. Leger en Vloot GENERAAL A. BAUD. Te 's-Graverihage is in den ouder dom van 77 jaren overleden de gepems. generaal A. Baud. die in 1889, na een ruim 40-jarige loopbaan als officier bij het wapen der genie, den militai ren dienst met pensioen verliet. Als generaal was de thans ontsla pen bpper-offieier commandant van de stelling van Amsterdam, en was hij tevens belast met het bevel in de le militaire afdeeling. De rang van luitenant-generaal was hem in 1897 verleend. Rechtszaken EEN GERUCHTMAKENDE ZAAK. Voor de rechtbank te Groningen werd Donderdag behandeld de zaak van de boerenknechts De Haan en MarLag, te Uithuizen, beschuldigd van het inwerpen van ruim 200 glasruiten in drie boerderijen te Uithuizermee- den, en aan wie eene bekentenis door de maréchaussée aldaar zou zijn af geperst, onder zware mishandeling. Beklaagden ontkenden het misdrijf, doch hielden vol, door de maréchaus- sées te zijn mishandeld. De maréchaussees ontkenden perti nent beklaagden mishandeld te heb ben. Het 0. M. eischte tegen ieder zes maanden gevangenisstraf. De rechtbank gelastte, na in raad kamer vergaderd te zijn geweest, een nader onderzoek, mede op verzoek van den verdediger mr. B. Hes. DE BEROOVING IN DE DAMSTRAAT. De 4e Kamer der Rechtbank te Am sterdam veroordeelde overeenkomstig den eisch van het O. M. tot 4 jaren gevangenisstraf, wegens diefstal door drie vereenigde personen, den 63- Feuilleton. Een Verborgen Erfenis (Naar het Engelseh). 62) De huishoudster had haar ver teld, dat Christal meestal in de schilderijengalerij was. wanneer zij niet uitging en daarheen richtte Nancy haar schreden. Zoo gauw zij er binnen kwam, zag dj haar nicht. Christal zat voor een Indisch ka binet, dat zij snel en zonder ge- ruisch te maken, leeg pakte. Haar taak was bijna af geloop en en de ver schillende artikelen lagen op een stool naast haar. Zij was juist van plan het kabinet zelf te gaan onder zoeken. toen Nancy's binnenkomst haar daarvan terughield. Zij wendde het gelaat naar de deur. De verandering in Christal viel haar nicht maar al te zeer op. zij trof haar diep. Het gelaat was lijk bleek, uitgezonderd de blauwe scha duw om de oogen, die onnatuurlijk schitterden. Haar japon hing in kreuken om baar magere gestalte, en de handen die juist de lade naar zich toe wil den halen, leken die van een skelet. Terwijl Nancy haar naderde, nam zij de stok op, waarmee zij zich steunen moest en was van plan de kamer te verlaten. Ga niet heen, Christal 1 zei Nancy haastig tot haar. Ik wil je niet storen. Ik heb niet het minste plan naar het geld van oom Peter te zoeken. Haar nicht lachte smadelijk. Als je geen geld noodig hebt, waarom ben je dan hier? Waarom kwam Violet en bleef hier een maand, en wat kwam Cesar hier doen? Zeker niet om het geld. Heusch. Christal, ik vertel je do waarheid. Ik kwam alleen naar deze kamer toe, om te weten, hoe je het maakte na je ongeluk. Je behoeft je om mij niet zoo te bekommeren. Ik merk. dat je mij niet gelooft, zei Nancy glimlachend, dan zal ik er ook maar niet meer over praten. Maar Christal. ik ga morgen of overmorgen naar Elmwood en als zij mij vragen, hoe jij 't maakt, wat moet ik dan zeggen Als wie naar mij vraagt? Wie geeft er wat om mij Anthony. Je bént onrechtvaar dig tegenover Anthony. Als je zijn brieven geopend hadt, dan zou je ge zien hebben, dat hij aan je denkt. Het kan mij niet schelen I zei Christal koppig. Ik wil geen brie ven van Elmwood meer lezen. En Nancy nu verhief zij haar stem waag het niet, iets van mij te zeg gen, als je daar bent. Het resultaat zal zijn. dat ik moet terugkomen en ik wil nooit, nooit, nooit terug of iets te doen hebben met een lid der familie Egerton. Eerder zou ik mij zelf van kant maken. Zij zag er zoo woest en opgewon den uit, dat het Nancy bang maakte. Zij beloofde te zullen zwijgen, en daarop beweerde haar nicht kortaf, dat zij alleen wenschte te blijven, waarop Nancy haar verliet. Toen zij de deur bereikte, keek zij nog eens om. Christal was weer met de groot ste kalmte met haar werk begonnen, duim voor duim keek zij het kabinet na. Terwijl Nancy de deur sloot voel de zij, dat de voorspelling van de huishoudster maar al te zeer dreig de uit te zullen komen. Mr. Wickham was haar gezel schap aan tafel, en Nancy maakte hem deelgenoot van haar bezorgd heid. Hij luisterde zwijgend naar het geen zij te zeggen had, en merkte alleen op. dat October in aantocht was en dat de zorgen van Miss Eger ton spoedig geen reden van bestaan meer zouden hebben. Nancy dacht, dat hij er geen belang in stelde. De kwestie is maar, zei ze pein zend.' hoe moet dat afloopen Chris tal is besloten nooit meer naarhu's terug te gaan. Wat moet er van baar worden Heeft u haar nog kort geleden gezien? Ja. Dan heeft u toch ook gezien, hoe ziek zij er uit ziet. Wat mij betreft, ik zou bijna wenschen, dat zij het geld maar vindt, juist omdat zij er het hart nu eenmaal op gezet heeft. Eigenlijk zou ik. eerlijk gezegd, het liefst willen, dat zij en Violet het samen konden deelen. Violet heeft 't noodig. Denkt u dat? Ja. Cesar kan er evengoed bui ten en ik1 ben overtuigd, dat Ivan het niet noodig heeft. Papa heeft ge noeg voor mij. en tante Harriet en Laura hebben Elmwood. Er blijft niemand over dan Christal en Violet. U vindt dus, dat de kinderen van de zuster van Peter Malincourt zijn geld maar onder elkaar moes ten verdeel en, en dat niemand an ders er wat van behoefde te heb ben Want natuurlijk, als uw zus ter de helft had, dan zou het haar echtgenoot toebehooren. Ik vind eigenlijk dat nie mand onzer eenigen aanspraak kan maken op het geld, verklaarde Nan cy openhartig. Want oom Peter werd door de geheele familie slecht be handeld en in 't bijzonder door tan te Harriët. Toch wijst zijn testa ment er op, dat hij wenschte, dat eenige van zijn neven en nichten zijn vermogen zouden krijgen. Maar het ziet er nu uit of niemand onzer het zal krijgen. Het grootste gedeelte van het jaar is al voorbij en de ont dekking is nog niets verder. Schijnbaar "niet. Toch kan het wel zijn dat eenige der geïnteres seerden plannen op touw zetten, waarvan wij niets weten. Ivan misschien. Geen der ande ren, daarvan ben ik overtuigd. Ik vraag mij dikwijls af. ging Nancy voort, haar elboog op tafel zettende, terwijl zij de kin in haar hand liet rusten en Mr. Wickham aankeek, hoe is 't mogelijk, dat u, die er al les van weet, 's nachts kunt slapen? Dat gezegelde pakje, dat het gehee le geheim bevat, is in uw bezit. Als ik zoo'n geheim moest bewaren, dan zou mij dat, geloof ik te zwaar vallen. Mr. Wickham keek Nancy aan met een vreemde uitdrukking op 't gelaat. Onwillekeurig kleurde zij. Vergeef mij, zei ze Violet zei. dat u zoo vriendelijk voor haarwas, dat ik geheel vergat, dat u een -vreemde voor ons is. Dus, als u het geld eens vond, dan zou u dat plezier doen ter wille \an uw zuster Violet? Och, ik moet eigenlijk ook niet zoo dwaas zijn. om over dat onder werp te spreken, Mr. Wickham I Ik •kwam hier om ongestoord een be zoek aan Violet te kunnen brengen, en zoodra ik antwoord heb van Ce- sar, ga ik naar Elmwood. Kan ik naar het station rijden? Ik moet eerst naar Londen. Zeker. Geef de orders, die u verlangt. Beschouw uzelf als volko men vrij, om te doen en laten, wat ge wilt, tijdens uw verblijf op Rye- lands. Nancy bedankte hem, en ging naar haar eigen kamer. Het antwoord van Cesar kwam zoo vroeg mogelijk. Hij voelde zich zeer verlicht, dat zij kans zag Violet te bezoeken en vond het nu maar pret tig, dat zijn vader alles wist van zijn betrekking. Dienzelfden dag ging Nancy op reis naar Emwood. Op haar weg door de stad kocht zij. gedachtig aan het verhaal van Cesar aangaan de de hulshouding van Violet en An thony een sluitmandje en vulde dat met allerlei dingen, die zij dacht noodig te hebben. Haar koffer op het station achter latend ging rij den weg op naar het huis. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 5