Eirsti Kedsri. Fabriek tan Kunstbloemen. Weerbericht. MEDEDEEL IXC, VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. [Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bilt, 2 Juni. Hoogste barometerstand 768.8 m.M. te Valentia (Zuidwestkust lei-land); laagste 745.2 te Stockholm (Zweden aan de Oostzee). Verwachting (tot den avond van 3 Juni) Wind Eerst krachtige daarna afne mende N.-W. wind. Gesteldheid van de luchtafnemen de bewolking, waarschijnlijk droog weer. TemperatuurIets warmer. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. normaallessen. ..alhier, die aan het onderwijzers-ex. deelnamen slaagden er 4. IJMUIDEN. Leerplichtwet. Sedert de invoering der Leerplicht wet werden door de Commissie tot wering van schoolverzuim alhier, 250 ouders opgeroepen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 30 Cent per Regel. P. L. ENGELENBERG, Barteljorisstraat 23. Van sf Dinsdag 5 Juni zijn Winkel en Kan toor des avonds om 9 uur gesloten, behalve Zaterdags. wekken van het nationaliteitsgevoel afstanden worden blootgelegd door in de omgeving waar wij verkeeren ontgravingen en worden onderzocht, en verder gaande kon Z. E. geen in-Dh werk wordt ondernamen door den stemming betuigen met de grondbe- j heer J. C. Max, buiten het gebouv.en ginselen van het Alg. Ned. Verb, in .door den heer G. Coon, daarbinnen, liet algemeen. Hij weigerde dus de I In aansluiting met ons- bericht van afdeeling te kennen. i gisteren kan nog gemeld worden, dat De algemeene vergadering, na i tegelyers»eringen voor alle ze- haar afgevaardigden gehoord te heb ben. besloot niettegenstaande dit streng afkeurend oordeel van onzen 'gezant met algemeene stemmen de afdeeling te doen blijven voortbe staan. ja het ledental nam zelfs met twee toe, maar eveneens op voorstel van het bestuur werd de overtuiging uitgesproken clat thans, het woord aan het Alg. Bestuur van het Alg. Ned. Verbond was". De Red. van „Neerlandia" voegt i lier aan toe ..Het hoofdbestuur heeft zich naar aanleiding van het hem door het be stuur der afdeeling uitgebrachte verslag met verzoek om inlichtingen gewend tot den Nederlandschen ge zant te Constantinopel. in de hoop de zaak langzamerhand tot eeaie gunstige oplossing te brengen. De gezant heeft tot dusverre op dit verzoek gezwegen, zoodat het hoofd bestuur thans volkomen gerechtvaar digd meende te zijn den loop der zaak mede te deelen aan den minis ter van Buitenlandsche Zaken, die een onderzoek toezegde." Barometerstand hedenmiddag 2 uur 75S m.M. sterke neiging tot vooruit gang. Vorige stand om 2 uur 751 m.M. Barometers en Thermometers Suime keuze. Prima afwerking, r JOH. M. SCHMIDT, Zijlstraat 85. Binnenland HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin heeft aan den heer F. W. J. Loudon, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als ka merheer en jagermeester voor Gel derland en genoemden heer benoemd tot kamerheer in buitengewonen dienst. Thermometerstaad. te Haarlem. Zaterdag 2 Juni Hoogste gisteren F. 55o Laagste heden uacht F. 48 Hoogste heden tot 2 uur F. 55° De feesten of jubilees schijnen in Zaudvoort niet van de lucht. Van ochtend toen we het Kerkplein pas seerden, werd ons oog aangetrokken door eene fraaie versiering van bloe men en groen met een op het vak toepasselijk schild in het midden vóór de woning van den heer J. M. Heek daar aangebracht door diens perso neel. ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der slagerij. 's-Avonds bracht het Harmoniege- zalschap een serenade aan de Heeren Heek en Behrens. Door B. en W. is tot tijdelijk on derwijzer aan school B alhier, in overleg met de arrondissements schoolopziener, aangesteld de heer D. Klees. Zullende gerekend worden, dat de benoeming is ingegaan 21 Mei J.L Op het verzoek van den heer W. G. de Joode om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden drank, ande ren dan sterken drank, in den win kel, de kamer naast den winkel en de waranda van het perceel Spoor straat 24, hebben B. en W. afwijzend beschikt, om reden, dat de localitei- ten niet voldoen aan de door de wet gestelde eischen. De heer D. Driehuijzen, benoemd tot tijdelijk wethouder alhier, heeft die benoeming aangenomen. ZANDVOORT, 190*. AANGEKOMEN BADGASTEN. Smit, J., A'dam, Kleine Krocht 5 Obdam, Fain., Durban, 8 Bona, Fam., A'dam, Pension Maregate 3 Willigen, Mevr. van der, A'dam, Pension Maregate 1 Veen, Dames, A'dam, 4 Salomonson. 1 Dusseldorp, A. C., A'dam, Villa Geertruida S Koekkoek, MejJ P. A. C. Haarlem, Villa Petronella 1 Sistrop, Fam., A'dam, Villa l'Espérance 6 Schoyer, D. S. Haarlemmer straat No. 64 3 Nobel, O. W. de, A dam, Pension Quisisana 1 Zewenstein, Mej. B., -• 1 Catroen, Mevr. A., 1 Peschel, Wed., Frankfort a/M. 3 Blom, Fam. N. A., A'dam, 5 Rasquinet, H., 3 Perol, Fam., A'dam, Pension Charma 4 Gelder, J. C. J., Pension Quisisana Catz, Fam. B. J., Teutenberg, H„ Hotel Beau Site Kettlitz, Fam., Utrecht, Hotel Zeerust Middelbeek, G. J. W., Utrecht, Middelbeek, A. G. Middelburg, J. W., Amersfoort, Villa Thalatta Hannema, S., Harlingen, Mayer, A., A'dam, Villa Willemien Mendes da Costa, D., A'dam. Villa Albertina Blank, Mej., A'dam, Pension de Roos Voes, A.f A'dam, Kerkstraat no. 7 Graafland, Jhr., Haarlem, Hotel Beau Site Zeehandelaar, Jb., A'dam, Villa Rosine 10 Veltman, Dames, Hilversum, Pension Vallo Sauvage Nolting, C. W., Adam Teding van Berkhout, F., Haarlem, Pension Vallo Cnoop Koopmans, N. G., Haarlem, Pension Vallo Kat van Blijswijk, de, Dordrecht, Pension Vallo Haye, J. M., A'dam, Beau Scjour Gulik, Mej. A. P., Haarlem, Maris- straat No. 9 TWEEDE KAMER. De indertijd gemelde voorvallen met den heer van Leyden, onze consul- generaal te Curacao, te Parijs, waren gisteren de aanleiding tot eene korte fnterpellatie van den heer De Boer. Ter herinnering het volgendeDe heer v. L. op reis van Frankrijk naar Am sterdam werd in Juni te Parijs ziek men bracht hem naar een krank zinnigengesticht over en hij overleed daar. Niettegenstaande hij papieren bij zich had die zijn indentiteit be wezen, werd voor en na zijn opneming in het gesticht nóch het gezantschap te Parijs noch de familie van den heer v. L gewaarschuwd en eerst dagen na zijn dood werd onderzoek gedaan en de indentiteit vastgesteld. Was, vroeg de heer De Boer, aan de Fransche Regeering opheldering ge vraagd van deze inbreuk op de in geschreven wetten der humaniteit De Minister van Tets, de feiten her halende, antwoordde op deze vraag bevestigend, De ophelderingen waren echter onvoldoende en het scheen wenschelijk met Frankrijk een over eenkomst te treffen, die een betere behandeling van zieke landgenooten waarborgen. De heer De Boer kon slechts zijn leedwezen te kennen geven. Daarna werd de behandeling van het arbeidscontract voortgezet met de replieken betreffende het staangeld en de verbreking of beëindiging van het contract. De heer Loeff had in de vorige zitting nog bedenking geopperd tegen de wijzigingen door den Min. in het art. aangebracht, tengevolge waarvan hij het eerder moeielijker en duisterder vond. De Min. bleef van gevoelen dat onder het doen beëindigen der overeenkomst niet in elk geval werkstaking behoefde te vallen, omdat het neerleggen van den arbeid niet steeds het verlaten van den dienst was. Op de niet malsche repliek van den heer Troelstra, die eergisteren nog twee uren in beslag nam, volgden gisteren even weinig malsche replieken van de heeren van Wijnbergen, van Nispen ea., die grootendeels tegen den heer Troelstra. Min. kwam door de replieken heen en den heer Troelstra diende nog eens van dupliek, waarbij hij gevaar liep tot de orde te worden geroepen omdat hij den heer van Nispen verweet, dat deze stond te liegen. Een vermaning van den Voor zitter volgde natuurlijk. Woensdag te 11 uur gaat men nu op de details van de regeling in. HALFWEG. De ijk en herijk zal voor deze ge meente gehouden worden op 27 en 28 Juni a. s. In het Raadhuis te Halfweg. VELSEN. Rijksnormaallessen. Van de 12 leerlingen der Rijks* DE CHINEESCHE MISSIE. Vrijdagochtend hebben een achttal feden der Gbineesc/he missie een rij toer gemaakt naar Scheveningen en zijn ook langs de vissdhershaven ge reden. Eenige visschersbommen op het strand trokken zeer de aandacht van de Chineesdhe heeren, die aan boord gingen en met zichtbare belangstel ling de inridhting van die vaartui gen in oogenschouw namen. Vrijdagmiddag te 3 u. 24 minuten stadatijd begaven de hoofden van de missie en de voornaamste leden zich naar Brussel voor de audiëntie bij Koning Leopold. Achter den gewonen trein der Hol- landsche Spoor werd het door de re geering beschikbaar gestelde salon- rijtuig aangehaakt. Eenige attadhé's van de Ghineesche legatie deden hen uitgeleide. Maandagavond keert dat gedeelte der missie weder in de residentie te rug. DIPLOMATIEKE ZONDERLINGEN. Het Algemeen Nederlandsch Verbond" wordt, naar men weet, door de Regeering met 'n subsidie van 3600 gulden gesteund. H. M. de 'Koningin en Prins Hendrik gaven meermalen blijken van instemming. Het Verbond streeft naar de weder geboorte van den Nederlandschen stam. Lofwaardig doel 1 Er zijn al tijd menschen. die 't beter weten. De Nederl. gezant te Konstantinopel b. v. De afdeeling van het Verbond aldaar heeft sedert geruimen tijd gepoogd, de hooge belangstelling van Z.Ex. op te wekken. Ziehier de vrucht eener ten leste verkregen audiëntie ,De gezant was het niet eens met ons denkbeeld omtrent verzamelen, veo-eeaiiging. evenmin omtrent het les geven üh de Nederl. taal, hetop- LIJK OPGEHAALD. Den 3Ien Mei j.l. des morgens te 5 uur is uit het water aan da Ko ninginnegracht te 's-Gravenhage op gehaald het lijk van een onbekend man. waarvan het signalement luidt: ouderdom ongeveer 32 35 ja ren, lengte pi. m. 1.70voorhoofd laag, haar donkerblond op zwart af, oogen bruin, tanden gaaf, kin rond, knevel rossig, aangezicht rond. pos tuur flink breed geschouderd. De kleeding bestond uitzwarte jas, zwart vest met blauwe stippen, zwarte broek, tricot onderbroek, overhemd blauw met witte strepen (gemerkt Heeren-modemagazijn Wil lem III, Ferdinand Bolstraat 41), wit te borstrok, dit hemd, lichtbruin ka toenen sokken en witte draagban den. Aangezien de identiteit van het lijk nog niet is vastgesteld kunnen wor den. verzoekt de commissaris van politie der 4a afdeeling te 's-Graven hage hun die inlichtingen kunnen verstrekken omtrent gemeld lijk, zich te vervoegen aan het politiebu reau Alexanderplein kamer no. 2, beneden. WETTELIJKE WINKELSLl"ITING TE AMSTERDAM. Nu de ontwerp-verordening op de winkelsluiting binnenkort in den Amsterdamschen Raad zal behandeld worden beginnen ook de tegenstanders zich drukker te roeren. Het ..Comité tegen een wettelijke sluiting van win kels en magazijnen te Amsterdam" laat, vooral bij de kleine winkeliers, met lijsten rondgaan en heeft daarop, naar werd verzekerd, tot dusver in vier districten bijna 800 handteekeningen gekregen, in dustrict I tachtig, in II 140, in III 350, in V 225. Voorts zullen in de districten ver gaderingen van winkeliers worden belegd om het ontwerp te bespreken. nog steeds planken worden aange bracht om het vallen van steenen te voorkomen. SPOORWEGPERSONEEL. Door de groepsvertegenwoordigin- gen van groep II en III van het Staatsspoor is aan den directeur-ge neraal het verzoek gericht, om het sa laris der klerken-telegrafist als volgt te regelen: minimum f 500, maximum C 1200, te bereiken door 2 jaarlijksohe verlioogingen van f 50 en vervolgens 6 tweejaariijksche verhoogingen van f 100, zoodat het maximum na 14 dienstjaren bereikt is. Vervolgens na 5 jaren benoeming tot een hoogeren rang met een maximum van 1500, met 3 tweejaarlijkse,ho verlioogingen van 100. (Het Volk. Ie IJzei'loo, gem. Aalten, is het j den, een revolver te voorschijn ha 3jarig kind van den molenaar Bruns- j <te en deze op de vrouw richtte Juf beek door de wieken van den molen i Doupagne deed, met edn geweldig getroffen en zwaar gekwetst opgeno- i vu^Mag het wapen uit zijn hand v men len en hem bi] de lenden pakket drukte zij hem op den vensterdorp i waar zij hem, half verwurgd, dreig Een zeer treurig ongeval had Don- buiten te werpen, derdagnamiddag onder Hoek plaats, I Een der twee anderen wilde nu op de hofstede van den landbouwer U. rug de leer opkamen, om zijn gd Dieleman. bij te staan, dóch de vrouw- greep d Diens zesjarig dochtertje speelde in bovensten sport en schudde met de schuur en kwam spmrgende, zoo- eene hand zóó geweldig, dat hij danig op een zeis terecht, dat deze Uteuw moest neerdal eau terwijl haar diep in het onderlijf drong eii U de andere hand den eersten dl zij bijna onmiddellijk eeii hjk was bij de keel geklemd hield. Deze („Midb. Ct. er echter in gelukt, onder de wors 'Ung de vrouw een stomp op den bi Te 1' o 1 geren (1' is de .6-jange y. te geven, welke haai- half bedweli d. Hoek onder de stoomtram geraaktdeed vallen. Van dit oogenbUk w« en gedood. De man was doof en be- bij gebruik maken, om ook liet ha» ONWEDER. Gedurende het onweder, dat Vrij dagmorgen boven Amsterdam losbrak, is de bliksem geslagen in een dei groote paLep van de Rijkstelegraaf, staande aan de Weesperzijde. nabij den Omval. Een twintig draden werden vernield terwijl ook de paal zelf beschadigd werd. Bij een kort. doch hevig onweder boven Oostzaan werd een der water molens van C. Prins door den blik sem getroffen, gelukkig zonder brand te veroorzaken. Wel werd de bliksemafleider aan stukken ge: gen en het inwendige van den molen beschadigd. Te Haren (Gr.; zijn Vrijdagmorgen, tijdens een onweer twee veulens door den bliksem getroffen en gedood.. DE AANSLAG TE MADRID. M. de Koningin heeft Vrijdag door don grootmeester, baron S,i f tem a van Grovestins, den Spaansdhen ge zant, den heer De Baguer. Haar ge luk wenschen dóen overbrengen met het gelukkige feit. dat de koning en do koningin van Spanje Donderdag aan een zoo groot gevaar ontkomen zijn en tegelijkertijd Haar deelneming laten betuigen met de slachtoffers van dien snooden aanslag. De Minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. Van Tets, bracht de be langstelling der RegcerLng Vrijdag middag aan den gezant over op een bezoek ton- zijnen huize. MILIT1EDIENST EN ARBEIDSCONTRACT. Het hoofdbestuur van den Bond van Miliciens. oud-Miliciens. Reser visten en Landweermannen, heeft een adres gericht tot de Tweede Ka mer der Staten-.Generaal, waarin het aandringt óp aanneming van de amendementen ingediend door de heeren Ter Laan, Hugenholtz, Scha per, Tak en Troelstra, strekkende te bepalen ..De dienstbetrekking eindigt niet ten gevolge van de omstandigheid, dat de werkgever of de arbe;der on der de wapenen wordt geroepen of gehouden, krachtens art. 111 derMi- litiewet 1901, of krachtens art. 11 der Landweerwet. Elk beding strij dig met de bepaling in -het eerste lid van dit artikel, is nietig. De tijd, gedurende welken de werk gever of de arbeider, bedoeld in het vorig artikel onder de wapenen wordt gehouden, wordt niet mede- gerekend in den termijn van opzeg- ging. Elk beding, strijdig met de bepa ling im het eerste lid .van dit arti kel is nietig. In menig geval zegt het Bonds- bostuur vinden de milicien en de landweerman, na hun oefeningstijd en zelfs na de herhalingsoefeningen hun plaats bezet als zij terugkomen, en zijn zij dientengevolge werke loos. Het bestuur is van oordeel, dat deze toestand geheel noodeloos mag worden genoemd en daardoor ook aanleiding geeft tot groote verbitte ring tegen den dienst. Bij ervaring bekend met het feit, dat de goede voorbeelden van ver schillende rijksinrichtingen en ge meentebesturen en van goedwillende particuliere werkgevers niet in staat zijn geweest het euvel weg te ne men. terwijl een met dit doel opge richte vereeniging bij lange niet al len kan helpen, is het Bondsbestuur van oordeel dat hier dus alleen de kracht der wet voldoende is om de ze nadeelige gevolgen van de vervul ling der dienstplichten weg te ne men en overtuigd, dat de door noemde heeren leden voorgestelde maatregelen gewenscht zijn voor de miliciens en landweermannen. ar beiders zoowel als patroons. PAARDENTRANSPORT UIT ENGE LAND. Ben Hollander pleit er in de Times oor, dat de stakkers van paarden, die uit Engeland naar ons land ge zonden worden om hier geslacht te worden, voortaan in Engeland ge slacht zullen worden. Dan wordt die afgeleefde beesten de ellende van de zeereis ten minste bespaard. DE ZEEZWALUW. De groote Zeezwaluw (Sterna can- tiaca), die in meer dan 40 jaren niet op Texel heeft gebroed, heeft dit «land. thans weder tot plaats van vermenigivuldi ging gekozen. Ongeveer 80 paren broeden er zoo gezellig, dat de staarten der vogels elkander ra ken. wanneer ze zich op de nesten bevinden. Men stelt alles in het wenk. om deze nieuwe broedkolonte tege roo- verijen te beschermen. vond zicli tusschen de rails. DE FRIESLAND. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserdekschip Friesland, onder be vel van den kapitein ter zee J. B. Snethlage. 31 Mei van Port-Mahon vertrokken, ter voortzetting van den oefeningstocht. (St.-Ct.) Rechtszaken ONTUCHTIGE HANDELINGEN. Tegen den ex-godsdienstonderwijzer v. d. W,. te Wolvega, wencl Vrijdag door het O. M. bij de rechtbank te Heerenwen 2 jaren gevangenisstraf gec'scht wegens ontuchtige handelin gen met een Leerling. Deze zaait gaf te Wolvega aanlei ding tot ongeregeldheden o. m. wer den bij den predikant, den hoofdge tuige, glazen ingegooid. Beklaagde ontkende. pad te kiezendoch de vrouw stc op en greep hem opnieuw vast. dief, ditmaal er genoeg van hebben spoedde zich naar het venster verdween, terwijl de geburen, door] gerucht aandachtig gemaakt, ter hi snelden. Mej. Johnen zat owmacJï in een hoek te sidderen van.angst. Mej. Doupagme is deerlijk geste Hare tanden zijn gebroken hare 1 venlip weerskanten gescheurd, ha geheele lichaam is vol kneuzingen kwetsuren en daarenboven klaagt van inwendige pijn. liet parket heeft hoop, de plichtig spoödig in handen te krijgen („H. van Aniw Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het candidaats-examen de rechtswetenschap door de heeren J. Walter en E. Batta. Leiden. Bevorderd tot arts de heer C. J. A. van Iterson geslaagd voor het eerste gedeelte de heer A. M. V. van Aardenne. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op stellingen de heer A. W. de Haan. geb. te Heerde. TECHNISCHE HOOGESCHOOL. Propaedeutische examens bouw kundig ingenieur de heer H. Stren- gersscheikundig ingenieur mej. O. B. van -dier Weide en de heeren D. Vanderwant en J. J. Werst. Uit de Arbeiderswereld TIMMERLIEDENSTAKING. De werkstaking dier timmerlieden te Leiden breidt zich steeds uit. Naar raming bedraagt het aantal stakers thans ruim 200. De vergadering van patroons besloot niet toe te geven. Men vreest voor eene stak'ng in de volgende week ook onder de werklie den in de overige bouwbedrijven. Gemengd Nieuws VROEGE NIEUWE HOLLANDSCHE HARING. Het s.s. Koningin Wiihelmina", varende ouder directie van de firma A. Hoogenidijk Jtz., te Vlaardingen, is met ruim 140 ton prachtige malsche Noordharing gearriveerd. Zóó vroeg werd het Hollandsohe zeebanket nog nimmer aangebracht. GENERAAL BERGANSIUS. Blijkens bericht in R.-Katholieke bladen, zijn den heer Bergansius Vrijdagmorgen de laatste sacramen ten toegediend. Na de beroerte, waar door de heer B. getroffen werd, is de zieke rustig gebleven. DE AMSTF.RDAMSCHE BEURS. Naar de „Tel." van betrouwbare zij de verneemt, zijn de geruchten, di'o Donderdag onder de beursbezoekers werden verspreid, dat de fundamen ten van het beursgebouw door die „Commissie van Onderzoek" te zwak zouden zijn bevonden, zoodat het ge bouw nog hoogstens twee jaar zou kimnen worden gebruikt, van allen grond ontbloot. Integendeel is het blad in staat me de te deelen, dat eerstdaags het rap port der Beurs-commissie zal verschij nen, waarin zij tot de conclusie komt, dat de Beurs zeer wel te herstellen is en er van gedeeltelijk afbreken of sluiten geen" sprake behoeft te zijn. De fundeeringen zullen op bepaalde VRIJHEID VAN KORTEN DUUR. Te Utrecht is net aan twee zioh in het militair hospitaal bevindende sol daten gelukt, aan de achterzijde daaruit ongemerkt te ontkomen. In hun hospitaal pakje gingen zij de een had een mank beer en slaapmuts op op pad, 't plantsoen door en den Catharijnesingel op, doch geen drie minuten later had het waakzaam oog van de politie ze in de gaten, die ze met een zacht lijntje en onder ge lach van 't publiek naar den politie post aan het Vreeburg bracht. Hun vrijheid was dus kort van duur. AARDBEVINGEN. De toestellen van het Centrale I teorologische Station te Weenen hebben een sterke aardbeving op een afstand van 15.000 KM. aangetee- kend. Het verschijnsel begon Vrij dagmorgen om 8 uur. WARSCHAU—WEENEN SPOORWEG. Uit Warschau wordt gemeld, dat de gezamenlijke bruto-ontvangsten bedroegen in April Rbl. 1.553.884 (vo rige jaar 1.624.016). De ontvangsten van Januari tot April bedragen dus Rbl. 6 475.249 (vorige jaar 5.858.253). ZONDERLINGE DIEFSTAL. Een Amerikaansche jongedame te Omaha slikte bij een bijoutier een diamant van groote waarde in, met de bedoeling, zich dezen toe te eige nen. De diefstal echter werd ontdekt en daar de mogelijke middelen bij de gearresteerde faalden om den diamant langs den natuurlijken weg terug te krijgen, werd zij met X-stralen onder zocht. Inderdaad bleek in del inge wanden de diamant zich valsitgemes- teld te hebben. Zij zal nu een gerech telijke operatie moeten ondergaan, waartoe zij evenwel weigert haar me dewerking te verleenen. Uit vrees, dat de spijzen, welke metn. haar toedeelt, morphine bevatten, ten einde haar in den slaap te kunnen opereeren, wei gert zij alle voedsel. Zii verklaart lie ver te willen sterven. BRANDEN. Te Slochteren is Vrijdag afgebrand de huizinge van den heer E. Roek. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat er niets kon gered worden. BRANDSTICHTING. De justitie stelt een onderzoek in naar don brand, die die boerderij van G. Hoekstra te Irnsum (Fr) in asch legde. Er wordt gedacht aan kwaad willigheid. 't Blijkt, dat des nachts te 1 uur nog iemand gepasseerd is, d.ie niets bemerkt heefteen half uur la ter lag de boerderij grootendeels te gen den grond. ONGELUKKEN. Vrijdagavond viel een 12jarige knaap, die in de Prinsenstraat te 's-Gravehhage op een rijtuig geklom men was. er af en raakte beklemd tusschen de wielen. Ernstig gekwetst werd hij opgenomen en per brancard naar het ziekenhuis vervoerd. DE OPSTAND IN ZUID-WEST- AFRIKA. Twee transportschepen zijn uit Hamburg vertrokken naar Zuidwest- Afrika, met 20 officieren', 294 onderof ficieren en manschappen en 1000 paar den, tea* aanvulling van de Duitsohe troepenmacht in de kolonie. EENE FLINKE VROUW. Te Antueit bij Hoei, wonen tw< e vrouwen, Marie Johnen, 45 jaar vn Gérémie Doupagne 42, die nabij do halte van de tram eenen goed gèk.i- landeerden ellegoedwinkel houden, zoodat zij den naam hebben, eengoel fortuintje te bezatten. Zij slapen m eene achterkamer der eerste verdie ping. Daar werden zij verleden week op een nacht door een zonderling ge rucht gewekt en. opziende, bemerkten zij drie gemaskerde lcerols, welke langs het venster, dat op eene spleet stond, bij middel eener ladder waren binnengekomen. Jufvr. Johnen is gebrekkelijk en kon niet opstaanjufvr. Doupagne sprong echter uit liet bed en, terwijl een der bandieten hare gezellin aanviel wacht te zij moedig de twee anderen af Tusschen hen ontstond nu oen ver woed gevecht, zoodat de indringers, d;e het tegen de vrouw niet konden volhouden, helt raadzaam oordeelde a terug langs de leer af te dalen. De derde bleef echter binnen. Gedurende verscheidene minuten werd nu tus schen den bandiet en dó vrouw een gevecht lijf om lijf geleverd, tót dat, hij, het niet meer kunnende volho.u- HOOIKOORTS. Professor W. Koster Gzn. te Li den geeft in het „Tijdschrift Geneeskunde" eenige nadere met deelingen omtrent, de behandelij der hooikoorts. Wij ontleen en erh volgende aan „De behandeling geschiedt miji inziens het best als volgt. Zoodra prikkelingsverschijnselen beginnen in andere jaren gewoonlijk een aa vang namen, d. i. omstreeks hs Mei moet men de keel des morgei diep gorgelen met chloras kalicus3 daarna de neusgaten eenige mat doorgieten telkens met een theeiep vol van dezelfde oplossing waarl het vocht wordt opgeschraapt en go; uitgespuwd, en vervolgens moete de oogen met.een oogbadje goedwo den uitgespoeld. Dit moet men mji stens driemaal daags flink herhal« Voorts mag er van dien tijd niet meer gerookt worden, doetnif goed geen prikkelende dranken voc namelijk geen alcoholica meer teg bruiken. moet stof van kleeden klo] pen enz. zooveel mogelijk wordf vermeden en moet bij het reizen minst stoffige plaats worden g zen en de lucht dan zooveel mog lijk worden gezuiverd door den neu met een zakdoek los bedekt te hoi den. Langdurige wandelingen bu ten de stad moeten worden vermi den. Voelt men jeuk of kriebelen neus keel of oogen. dan moet i krachtig menthol opsnuiven tot prikkel verdwenen iseveneens een aanval van niezen. Men zij bovendien voorzichtig ereen ..kou te vatten", daar elke aai doening der slijmvliezen het uitbrc ken van de hooikoorts in de ban werkt. Wanneer door bijzondere on standigheden een aanval van hoo koorts optreedt bijv. door een langi re spoorreis door verblijf in hoe landen, door inademing van stol lucht bij feestelijkheden, enz., men door behandeling met 5 chic ras kalicus de verschijnselen vrijwa bedwingen. Daarbij heb ik ook wel gebruik.^ maakt van inblazingen met chlora kalicus poeder. 1 k 2 malen 100 a 200 miligram, in de neui keelholtezieke plaatsen worde daarbij dikwijls nog beter bereik dan met gorgelen en doorgieten. Al het slijmvlies zeer ziek is, kan in keel en neus nogal eens even bij ten maar in eenige minuten gaa dit voorbij en bij een volgende behan deling is men al bijna weer ongevoe lig er voor. Het spreekt van zelf, da.t men d patiënten er goed op moet wijzer dat de stof niet mag worden door geslikt, en dat men in het algemeei zorg draagt, dat er niet te veel ii het organisme kan worden opgeno men. daar, zooals bekend is, nephri tis en nierbloeding daarvan het ge volg zouden kunnen zijn. Kinderei kan men zich in behandeling eers even la.ten oefenen met 1 keuken zoutoplossing. OponthoucT aan de zee werkt uit stekend bij zeewind en niet al .sterke" lucht. Bij landwind en fel len zonneschijn worden de bezwarei er echter erger. Een flinke regenbu brengt voor de hooikoortslijders al tijd de beste verademing. De goede resultaten met de aan wending van chloras kalicus bij hooi koorts-conjunctivitis verkregen ren aanleiding tot de ruimere toe passing er van in de oogheelkunde. Zooals men ziet, kan men de hooi koorts op drie wijzen trachten b voorkomenlo. door het individu dat gevoelig is voor het stuifmee der gramineën (en waarschijnlijl ook wel voor ander stuifmeel wan neer het maar in even groote hoe veelheden in de lucht voorkomt) ge heel van de ziekte-oorzaak aftesluf ten, door middel van respirator huis-arrest2o. door het individu ongevoelig te maken voor de wer king er van do on behandeling met serum van voorbehandelde dieren zooals Dunbar dit heeft beschreven, en 3o. door die zieke slijmvliezen, waar het stuifmeel gelegenheid vind! in het organisme binnen te dringen, of beter, er op in te werken, te be handelen, waardoor deze hun nor maal middel van verweer, de slijm- secretie, terug krijgen. Do drie methoden sluiten elkaar niet uit, maar kunnen elkaar aanvullen zoo doende zal naar ik hoop. in niet al te verre toekomst, ook de hooikoorts, lijder het "naderen van lente en zo mer met eenige vreugde kunnen te gemoet zien." Wetenschappen EEN ARCHEOLOGISCHE ONTDEK KING TE PARIJS. Bij de opgravingen voor den bouw van de ondergrondscihe „Métro", to Parijs, heeft men in de Rue de Ren- nes, op den hoek van de Rue Nótre

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2