ment door do muziek van het korps koninklijke scherpschutters, opgesteld op het terrein van cLe Rotterdamsohe Lloyd aan de Wilhelminakade, ver welkomd terwijl inmiddels de kapi tein-commissaris van afmonstering. A. Jonker, het aan dek opgestelde de tachement welkom heette in het vader land dn in liet bijzonder hoogelijk ongeweer vijftig centimeter breed. Het verschilt zeer veel van de tot mi toe gevondene in teekenin^ De rug is gevormd uit regelmatig gevormde veelhoeken, van edit door snee van 12 centimeter. Aan liet achterlijf vindt men aan w •-beide kanten uitloopers, vermoedelijk prees het flink militaire gedrag ran de pooten, die echter nog te diep den gedecoreerden korporaal. BEN POLITIEKE KALENDER. Een katholieke sociale scheurkalen der zal Onder dear titel fterum Nova- rum. voor 1907 verschijnen-, meldt Het Centrum. Samenstellers zijn de hoeren mr. Aalberse. prof. Aengoneiit. dr. Kou wens, jhr. Ruys de Beercnbrouck en kapelaan Ruijter. ZN VADER BESTOLEN. Men schrijft uit Vlissingen In een hotel alhier logeerde sedert eenige dagen een ongeveer 10-jarig jongmenscii, Fi-ansahman van geboor te. die tot gids bij zich had een En- gelschmian van ge pose enden leeftijd. Daar 'het jongemensdh nag al groote veileerinigen maakte trok dit de aan dacht van dc politie, die hem op het bureau deed komen. Daar gaf hij aan den commissaris zijn naam en woon plaats op en deelde verder mede nog in het bezit te zijn van eer» 300 fran ken. Bij fouilleering echter bleek, dat hij geen 300. maar 3600 franken bij zich droeg. Hij bekende nu, dat hij die van zijn vader, die te Parijs woont, gestolen had. De vader werd telegrafisch mot het voorgevallene in kennis gesteld en deze verzocht daar op de aanhouding van zón zoon. Daar die vader verhinderd is zelf over te komen, zal hij een gevolmach tigde zenden, die den kinaap en het ontvreemde lied rag in ontvangst zal nemen. De 'Enge'lschte gids heeft het voorgevallene de plaat gepoetst het mergelzand' zitten, om goed ge zien te kunnen worden. Het prachtige stuk werd geplaatst bij de reeds aanzienlijke collectie ver- stceminigen in het (museum en is daar een der meest interessante exemplar ren, Dc pliotographieën voor de weten schappelijke determinatie werden aan een deskundige opgezonden. K.' ONGELUKKEN. De conducteur der H. S. M.. H. So- anon, is Vrijdaar te Twello van de treeplank van den bagagewagen van trein 918 gevallen en met liet rechter been onder den trein geraakt, waar door dit lichaamsdeel onder de knie werd afgereden. De gekwetste is naar liet ziekenh vervoerd. GEVAARLIJK SPEELGOED Bij een in aanbouw zijnd huis te Assen speelde een jongen met een revolver, waaraan zich geen trekker meer bevond, niet wetende dat het wapen nog geladen was. Eensklaps ging het schot af en trof den meiwan H. Koops in het been. tim- AFGEKEURD. Indertijd is melding gemaakt 1 drie lotelïngen uit een Drentsche ge meente, bij bot lsi.e regiment infante rie .te Assen ingedeeld die verdacht werden door liet gebruiken van een walgelijk middel (varkenesurine) hebben getracht ooggebreken te krij gen, om zoodoende ongeschikt te wor den voor don dienst. Zi zijn gemi med! tijd te Assen en te Utrecht in observatie geweest. Twee bummer 2 thans ongeschikt, verklaard voor den militairen, dienst. AMSTERDAMSCHE GEMEENTETRAM Van 1 Januari tot en met 31 Mei 1906 werden vervoerd 15,861,622 pas sagiers, waaronder 1,260,996 passa giers met vroegiit- en vroegrit-re- tourkaarten. Over hetzelfde tijdvak n 1905 werden vervoerd 13,842,187 passagiers, waaronder 538,555 passa giers met vroegrit- en vroegritre- tourkaarten. REMBRANDTFBESTEN TE AMSTERDAM. In eene Donderdagavond doortal van vertegenwoordigers bij de a. a. Rembrandtfeesten te Amsterdam bei- trokken commissies en vereenigin- gen bijgewoonde vergadering, werd het programma definitief vastge steld als volgt Zondag 15 Juli. 's Namiddags van 2—5 Muziekuit voering in het Vondelparkvan 2 31/2 Zangver. Kunst na Arbeid"; van 31/2—6 Gemengd Koor .Zang- lust". 's Avonds in het Vondelpark „Am- sterd. Post Harmonie". Maandag 16 Juli. "s Ochtends. Koraalmuziek van de transen der verschillende kerken. 's Middags. Uitvoering van ver schillende Gymnastiekvereenigingen en van Kinderkoren, waaraan een 1000-tal kleinen zullen medewerken. Deze uitvoeringen zullen plaats heb ben op het 's-Gravezandeplein en in het Oosterpark. Pogingen worden aangewend de Amsterdamse!)© schooljeugd dien middag vrij-af te doen geven. Opening van de Rem brandt zaal, waarschijnlijk door H. M. de Ko ningin. 's Avonds. Wandelconcert door de 8tad door de muziek van het 7e re giment infanterie, en uitvoeringen op nader aan tewijzen pleinen door „Sarphati" (harmonie), .,Trou moet Blycken" (id.). In het Grand-Théatre (Gebrs. Van Lier) uitvoering door Amstels Too- neel Verg. „Willem van Zuylen", op geluisterd door de zangvereeniging „De vrije Werkkring", Verlichting en vuurwerk vanwege de Gemeentedaarbij aansluitende verlichting van den Amstel. Verder té van Utrechtschestraat, Sarphati- straat (gedeeltelijk) en, dank zij de medewerking der roeivereenigingen, verlichting van den Amstel. eVrder zullen door de „Amsterd. Amateurs. Photogr. Vereeniging" projecties van Rembrandtwerken op een groot doek (10 bij 10 meter), dat op het water zal worden opgesteld, gegeven wor den. Verlichting van de Haarlemmer poort, door eene buurtcommissie al daar. D'insdag 17 Juli. 's Middags. Bloemencorso in het Vondelpark, met concours van twee- en vierwielige rijtuigen, en bloe- mentournooiboerenbruiloft, enz. mevr. Van LeeuwenWaller nam zitting als presidente van een da mescomité dat zich met de regeling van dit feestnummer zal belasten. 's Avonds. Op den Dam uitvoering van drie zangvereenigingen onder leiding van den heer Presburg, waarbij het fanfarekorps van den heer David Koning zijn medewerking zal verfieenen. De zangers 9tellen zich tegen het Paleis op en zingen „Hollands Glorie" van Richard Hol. GRONDVERKOOP. Te Oud-Vossemeer dat door den stormvloed op 12 Maart 1.1. zooveel geleden heeft, werd in den ©enigen polder tot het waterschap behooren- de, die niet bevloeid is geweest, een hoeve verkocht ter grootte van 121 Blooische gemeten (0.3924 H.A.). voor een gemiddelden prijs van /450 per gemet. Geregeld werden in de laat ste jaren in denzelfden polder gron den verkocht, voor f 700 k f 800, zoo dat de vrees voor de overstrooming er nog in zitdoor de buitengewone werken aan de waterkeerende dij ken is het dijkgescliot voor de eer ste 50 jaren zeer verhoogd en dit zal ook wel van invloed zijn geweest op het bieden. TEXELSCHE LAMMEREN. Gedurende de afgeloopen week werden van Texel naar elders ver scheept met 8 stoombooten en 3zeil- vaartuigen 9650 lammeren, waarvan 8183 stuks alleen naar Leiden. De prijzen liepen van f 11.50 tot 18 per stuk. GENERAAL BERG/VNSIUS. De Minister van Staat, generaal Bergansius, is Donderdag te zijnen huize plotseling door een ongesteld heid getroffen, die zijn toestand hoogst ernstig maakt. Vrijdag be stond echter geen onmiddellijk ge vaar meer. INTERN. TUBERCULOSE- CONFERENTIE. De Internationale Tuberculose- Conferentie, de j aarlij ksche vergade ring van de Internationale Vereeni ging tot bestrijding der tuberculose te Berlijn, die ditmaal in Den Haag zal worden gehouden, zal plaats hebben van 6 tot 8 September. Naar verwacht kan worden, zad het be zoek belangrijk zij.nreeds hebben zich een 80-tal geleerden en af vaardigden der nationale comités uit Europa en Amerika daarvoor op gegeven. Voorzitter der conferentie is prof. Brouardel te Parijs. Onder de te behandelen onderwerpen ko men voorde wijze van besmetting, de aangifte, de specifieke therapie, de sanatoria en dispensaires enz. De meest bevoegde kenners van de verschillende vraagstukken zijn ter inleiding uitgenooaigd, en hebben voor het grootste deel zich diaartoe reeds bereid verklaard. GENERAAL VAN HEUTSZ. Men meldt uit 's-Gravenhage aan dc Tol. De correspondent van de „Arn- hemsche", die ondanks de ofFcieele tegenspraak uit Batavia, zijn bewe ren als zou generaal Van Heutsz af treden, volhoudt, moet goede gron den voor dit volhouden hebben. Want het is ons heden gebleken, dat er wel degelijk redenen bestaan, die het voor generaal Van Heutsz zeer moeilijk maken het gouverneur generaalschap nog langer te beklee- den. Die redenen moeten dan vol gens hen die het weten kunnen, van persoonlijken, aard zijn, waardoor zelfs een breuk in de familie Van Heutsz moet zijn ontstaan. Zoo fluistert men hier dat me vrouw Van Heutsz naar Holland te rugkeert. niet zoo als liet heet ter op voeding der kinderen, maar om echt- schering aan te vragen. VROUWENBOND. In „De Doelen", te Gorinchem, terdam, stelde voor een commissie te benoemen, die deze zaak grondig zal onderzoeken, een rapport uitbrengen en mededeelen, welke maatregelen haars inziens moeten worden geno men. Hoertoe werd beslotentot leden van deze commissie werden benoemd, de dames: mevr. Burdet. mevr. Van Herwerden, mej. Everwijn Lange, mej. lïovy, mevr. Smissaert en mevr. Van Renesse, die allen debej noeming aanvaardden. INGEZONDEN MEDEDEELINGtfN k 30 Cent per Regel. GIJ BEHOEFT HAARLEM NIET TE VERLATEN om U ie overtuigen van iets, dat gij hier onder Uw lier eik hebt. De open hartige verklaring van een inwoner van Haarlem boezemt iedereen belang in, het komt er niet op aan. welken leeftijd li ij 'heeft of tot welk geslacht bi: behoort. De Heer J. HAHN, Jacobstraat 9 te Haarlem, die vier-en-dértig jaar ge meenitelij'k ambtenaar geweest is, zal U waarschijnlijk wel bekend zijn. Zie hier wat hij ons zegtGedurende den laatsteen tijd had ik veel te lijden aan eon hevige pijn in d'e lenden en het ondergedeelte van den rug. Somtijds strekte deze pijn zich uit tot in do maag en de smarten, die ik had te doorstaan, waren vei schrikkelijk. Ik kon me "heelemaal niet bukken, want nadat ik me bukte, kon ik me niet meer opheffen, de pijn was daar niet om uit te houden. Ik vreesde reeds, dat deze ziekte mij mede ten grave zou slepen, want al de verschillende behandelingen-, die ik had ondergaan, wanen zonder succès gebleven ik be kort tie wanhopen. Toen ik me een doos FOSTER'S RUGPIJN NIEREN- PILLEN liet komen, had ik hierin niet bijzonder veel vertrouwen, doolt dit. is beschaamd geworden, want de eerste dagen, dat ik deze weldadige Pillen innam, gevoelde ik reeds verlichting en toen ik één enkele dbos geëindigd had, was ik volkomen genezen. Gaar ne zal ik dit uitmuntend geneesmid del aan eventueel© lijders recomman- deeren. Ik ondergeteekende verklaar, dat het bovenstaande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt Bet is rugpijn, w aarmede h et gevaar een aanvang neemt-. Rugpijn is het eerste en zekere toeken van nierziekte. FOSTERS RUGPIJN NIEREN-PIL LEN genezen de pij.11 in den rug, ter wijl ze die nieren in orde brengen, die zich daaronder bevinden, want inder daad zijn het de nieren, die de pijn veroorzaken en niet de rug. Verzeker l", dat men U de échte FOSTERS RUGPIJN NIEREN-PIL LEN geeft, dezelfde die dè Heer Hahn gehad heeft. Zij zijn te Haarlem ver krijgbaar bi j de Heeren K. VAN EDEN Spaame 38: J. J.'GöPPINGER, Groot© Houtstraat 147a; en J. VAN GULIK, Zijlstraat 98. Toezending geschiedt franco na ontvangst haar postwissel a f 1.75 voor één-, of 10 voor zes doozen. „Veider won Njord zooals wij zei den, de jonge vier tegen Nereus. en dat wel op verpletterende wijze, zoo dat menigeen reeds zijne overtuiging uitsprak, dat de jonge vier van Njord sterker was dan de oude (in derdaad heeft zij tijdens den oefen tijd de 1000 M. snellers gerooid de jonge acht won zij tegen Laga op minder gemakkelijke wijze."' Rechtszaken DE AANSTAANDE. Hij, de jonge, frissche schippers- knaap en zij, de aardige, liefelijke voermansdóchter, hadden elkander lief gekregen. En wanneer hij, met z'n schip, dicht bij Bussum was. zocht hij haar op en samen minne koosden ze onder ruischende boo- men. en ze spraken van de toekomst die schoon en schitterend zou zijn, vol zonnelicht. Doch de vader van de aardige voermansdochter was tegen het hu welijk. Hij wilde niet. dat z'n Marie met 'n schipperslcnaap verkeerde. Als de schippersknaap 'n betrekking aan den vasten wal wild© zoeken, zou hij zich niet meer verzetten. Dè.n zou z'n vaderlijke zegen niet ont breken. De jonge, frissche schippersknaap wilde schippersknaap blijven. En hij zei tegen den vader van de aardige voermansdochter„we houden van elkaar. Marie en ik. En ik blijf schipper.-" Zóó stonden de zaken van den ouden voerman, van den jongen, frisschen schippersknaap en de aar dige, liefelijke voermansdo-chter, den 19en Maart De aanstaande was dien dag in Bussum toen z'n schoonvader- in-spé 'm tegenkwam. „Ben jij 't?" vroeg deze. „Jawelle, ik ben 't". zei de vrijer van z'n dochter. „Kom d'r straks, as je kunt. 'ns even in." 'n Half uurtje later bezocht de schippersknaap des voermans wo ning. Hij, de dochter en dé vader bleven genoegelijk. onder 't genot van 'n koel potteke bier te zamen, tot 'n uur of tien. toen de vrijer van heengaan sprak. „Ik breng je 'n eindje weg", zei de vader van de-aardige voermans dochter. En terwijl dé twee man nen, de oude en de jonge, naast el kander gingen, riep de eerste eens klaps uit: „nou mot 't v-anoavond maar uit zijn." Maar "de jonge, frissche schippers knaap, is tevens 'n flinke schippers knaap. 't Moest vanavond niét uit zijn. Marie en hij hielden van el kaar.... „Houden vroeg de vader, arg listig. „Houden'? -Jongelief. ze houdt je voor den mal." Dat was niet waar.... dat kon niet waar zijn, dacht de aanstaande. „Ik zal 't Marie gaan vragen", riep hij vastberaden. Sporten Wedstrijden EEN FOSSIEL. Dezer dagen Werd in den Sint Pie tersberg bij Maastricht van eten heer Etlmoncl Crets-Straetsmans, bij het uitgraven van mergel blok ken con prachtig Versteende schildpad gevon den door don arbeider Kooien. Een groot toeval mag het 1 veeten da t het blok, waarin het voorwereldlijk diertje zal, in zijn geheel werd uitge graven zoodat liet niet beschadigd word. Het heeft een lengte van oen meter kwamen Donderdag de afgevaardig den der afdeelingen van den „Neder- Jand'schen Vrouwenbond tot verhoo ging van het zedelijk bewustzijn" voor de 21e jaarvergadering bijeen. De middag begon met de behande ling van een vraag der afdeellng Haarlem Wat zou er gedaan kun nen worden voor die ongelukkigen, die gewoonlijk onder de ontoereken- baren geteld worden Deze kwestie wekte levendige dis cussie. De afgevaardigde der afdeeiing Haarlem besprak in den breede hel ongeluk van de meisjes, die niet be paald krankzinnig zijn en dus niet in oou krankzinnigengesticht kun nen worden opgenomen, terwijl zij toch niet toerekenbaar geacht kun nen worden voor haar handelingen en gemakkelijk een prooi der verlei ding worden. Het voorstel van Haarlem was, een adres te richten tot de regeering om de oprichting te vragen van een gesticht voor deze ongelukkigen of subsidie ie harer verpleging. Vele afgevaardigden en o. a. ook de presidente vonden, dat de zorg voor deze categorie meer een zaak voor de stedelijke armbesturen beid dat het hoofdnummer voor dan voor de regeering. Mevrouw Van Herwerden, van Rot- DE UNIVERSITEITS- ROEIWEDSTRIJDEN. In de Ned. Sport lezen we 0. nog de volgende opmerkingen over de Universiteitsroeiwedstrijden. die op Hemelvaartsdag plaats hadden: „De uitslag van den wedstrijd in alle opzichten een succes geweest voor Njord. Niet alleen dat de Leid- sche Vereeniging de jonge vier en jonge acht won en daardoor toonde in het bezit te zijn van een aantal goede juniores, evenals liet vorige jaar, ook het hoofdnummer, de oude vier, werd door haar op schitterende wijze gewonnen en tevens op ver rassende wijze. Naar de meeningen tocli, die onder het tribune-publiek heerschten zou Nereus de zege weg dragen en wij moeten erkennen dat die verwachting ons volstrekt niet ongegrond' voorkwam. Njord had te gen Laga in de eerste heat eenern- stigen strijd te voeren gehad. Ne reus had in de tweede heat een zoo genaamde schijnploeg van Triton te gen zich. Njord had haar heat, in 12 min. 16 sec. gewonnen. Nereus de hare in 13 min. 4 sec., maar dat ver schil kon geheel worden loegeschre- \en aan het verschil in gehalte der tegenstanders. Bovendien maakten de Nereiden een goeden indruk. Zij roeiden een langen slag. dien zij naar hunne gewoonte scherp mar keerden door een zeer krachtigen fi nish zij vormden een volkomen ge heel, wat de gelijkheid en regelmaat van 'hun arbeid betreft, en hun uit houdingsvermogen was bekend'. De Njordploeg roeide meer soepelhare bewegingen waren zachter en vloei ender, zoodat zij niet dien indruk van krachtsinspanning maakte, dien het roeien der Amsterdammers steeds geeft. Ook was zij niet zulk een en semble, de riemen bewogen zich niet op dezelfde hoogte boven het water en de finish van den slag was on zuiver. Niettemin lag ook hun boot goed stil. Maar, vertelde men, al had de Njordploeg een harden strijd tegen Laga te voeren gehad Nereus was door Triton boven verwachting van begin tot einde flink opgejaagd, zoodat die "heat volstrekt niet zulk een promenade voor haar geweest was als men verwacht had. Onder dergelijke beschouwingen zag men met spanning de beslissing te ge- moet, die aan Njord hare eerste ze gepraal na 1900 zou bezorgen, toen zij te Haarlem zegevierend uit het strijdperk was getreden bij gelegen- de eerste maal in achtriems werd ver- roei d. Ze gingen met z'n beiden terug naar de woning van den vader van de aardige voermansdochter. Marie houdt je me voor den mal ri'ep hij. „Dacht je, dat ik je laat schieten om m'n vader was het antwoord van z'n beminde. Toen greep de oude voerman, in volle woede, 'n ijzer. En hij. sloeg ermee den jongen schippersknaap in hét aangezicht, dat deze bloedend verwond werd, en bewusteloos ineen zeeg. 't Gevalletje werd in den laten namiddag in de Dyis dagzitting der 4e kamer van de" Amsterdamsche Rechtbank behandeld: Mr. Van Dam, het O- M. requi reerde tegen den onhebbelijken va der van 't aardige voermansdochter tje wegens „mishandeling" één maand gevangenisstraf. (Tel.) Burgerlijke kamer: president mr.nog, welk een merkwaardig de Coninck Liefstingraden mrs. jhr. beeld de schrijver heeft omtrent Feith, Eijssell, De Ranitz, Van St>-onderwijs „Aan de Staats-laf priaan Luïscius, jhr. Laman Trip, scholen zoo luidt Art. 18 vai jhr. Van Teylingen, jhr. De Savor-1 ontworpen Grondwet „wordt nin Lobmanproc gen. mr. Polisonderwijs in de geschiedenis, adv.-gen. mr. Ortgriffier mr. Van Strijensubst.-griffier mr. Erme- rins. Kamer.- van Strafzaken vice presi dent nfr. Dé Pintoraden; mrs. Guljé, Telders, Nelissen, Hanlo, Karsten. Gratamaadvocaten-gene>- raal mrs. Noyon, jhr. Rethaan Ma- caré subst.-griffier mr. Van der Jagt. EEN VERBODEN LOTERIJ. De Kantonrechter te Rotterdam deed uitspraak in de zaak van Adolf Christiaan Potgieter, beklaagd van het organiseeren een er loterij, het verkoopen van notitieboekje^", "waar op een nummer voorkwam corres- pondeerende met de Staatsloterij, en veroordeelde hem overeenkomstig den eisch van het O. M. tot een hech- tenisstraf van een maand. IN Z'N VONNIS BERUST. G. J. Mekelenkamp, door de recht bank te Almelo tot 5 jaar gevangenis straf veroordeeld wegens bet dood schieten van den jachtopziener Horst huis. heeft in dat vonnis berust en is naar Groningen overgebracht. r.ECHTSINGANG VERLEEND. De rechtbank te Middelburg heeft rechtsingang mot bevel tot gevangen houding en instructie der zaak ver leend: tegen J. II. C. S. H.. voormalig secretaris-ontvanger der gemeente Buske.ns, verdacht van in die betrek king gepleegde wwegeiuwi.lighc'k'.n. De rechtbank. te Tiol. uitspraak doende in de zaak van den heer Thomson, burgemeester van Appel- tem. in hooger beroep terechtstaande wegens overtreding van art. 444 Wet boek van Strafrecht, (weigeren als getuige te verschijnen), vernietigde het vonnis van den kantonrechter en veroordeelde beklaagde .tot dezelfde straf. 10 dagen of f 40. Vaa de Leestafel IV. EEN VREEMDE BEKEURING. Voor het Kantongerecht te Rotter dam had zich te verantwoorden een beambte der drinkwaterleiding, be klaagd van zonder vergunning van B. en W. drie emmers water op de straat te hebben uitgestort. Uit de behandeling bleek dat. er een lek in de straatbuis was ont staan, en dat 4 werklieden on dei- wie beki.. waren aangewezen om het lek op te zoeken. Nu was een man geregeld bezig om water uit den put te scheppen, en gaf dan de gevulde emmers aan beklaagde over die op de straat uitstortte. Dat werk moest zoo vlug gebeuren dat be klaagde daarmede door moest gaan, terwijl hij den agent naam, woon plaats enz. opgaf. De heer Schram, opzichter van gemeentewerken, als getuige gehoord, begrijpt niet hoe een agent er toe komt van zoo iets proces-verbaal op te maken, en het O. M. was van hetzelfde gevoelen. Eisch ontslag van rechtsvervol ging, daar bekl. uit overmacht heeft gehandeld. Uitspraak over 14 dagen. HOOGE RAAD. De vacantiekamer van den Hoo- gen Raad zal dit jaar zijn samenge steld >n Juli uit de heeren mrs. Coninck Liefsting, pesïdentjhr. Lamam Trip. jhr. Van Teijlingen, jhr. De Savornm Lohman, Nelissen, Hanlo, Karsten, Gratama raden ;n Augustus uit de heeren mrs. De Pinto, vice-president-jhr. Feith, Eijssell, De Ranitz. Guljé. Van Sti- priaan Luïscius. Telders, Gratama raden. Voor het volgende zittingjaar (1906-07) zullen de kamers zijn sa mengesteld als volgt: „Het ongeteekende Stuk van mr. H. Figues c. s." een politieke onthulling, door T. H. De titel alléén..goofier de bijvoe ging, „een politieke onthulling" kon die van een sensatie-roman of van een prachtig intrige-drama we zen. De brochure, die T. II. de wereld ir- zond, is geheel iets anders. Zij is.... ja wat? Is zij als ernst be doeld, of als mystificatie Houdt T. II. ons voor den gek, deden ande ren 't hem? Ik moet zeggen, dat ik het met mijzelf hierover nog niet eens ben. Ln een ..Voorwoord" (wat 'n on- Nederlandsche uitdrukking toch zegt T. H. in eesn eigenaardigen stijl, dat dit stuk door hem wordt gepu bliceerd „tot waarschuwing", en ..tot leering". Voorts spreekt hij van den „meer malen geopperden en verklaarbaren twijfel, of ondanks de afwezigheid van onzen -uitnemenden Christen- Staatsman Dr. A. Kuyper, de rech terzijde feitelijk nog niet het over wicht heeft" wat doet vermoeden, dat T. H. die afwezigheid niet zon der leedwezen ziet, in welk geval de publicatie van een „schets-ontwerp- Grondwet" dat nogal heel rood' is, wel niet alleen tot zijn eigen plezier zal geschied zijn. Dus i s het werkelijk waar, dat deze schets met ontwerp-grondwet stamt ..van eenige politici, (geen) sociaal-democraten en (dat zij) oorspronkelijk bestemd (was) om naar buiten te werken, „zoodra het oogenblik daartoe dienstig scheen" Het is natuurlijk mogelijk. Maar ook is dit mogelijk, en voors hands lijkt het mij toe, dat dit de aannemelijkste oplossing is zeker iemand heeft z ij n denkbeelden over onze Staatsregeling willen uiteen zetten, en hij heeft naar een vorm gezocht die 't meest de aandacht zou trekken. Hij vond die in de mystifi catie. Het „Voorwoord" spreekt over die schets wel niet zeer vriendelijk „de bom zou voorloopig opgeborgen wor den" heet bet maar djit al kon bij de mystificatie passen. En dan is zij niet slecht uitgevoerd, moet ik zeggen. Alleen lijkt het me toe, dat de ietwat sarcastische toon. die in het Voorwoord te beluisteren valt. ook hier en daar in de schets zelve doorklinkt, m. a. w„ dat de dus ge noemde mr. H. Fignes c. s., én de onthuller van dit geheim, die zich T. H. noemt dezelfde persoon is. De hoofdzaak in dit boekje lijkt mij de regeling, die voor onze Troons opvolging is aangegeven. De schrij ver, of de mannen van „het ongetee kende stuk", willen de Republiek. En voor deze kwestie mag de belang stelling wel gevraagd worden in on zen tijd. Na een historische uiteenzetting van de verhouding tusschen onze parlementaire macht en het Ko ningschap. gaat de schrijver de toe komst-kansen van het Koningschap zelve bespreken, en hij betoogt (pag. 35) „dat liet gevaar, dat de Kroon eens in handen mocht komen van een vreemdeling,n u reeds bestaat". Wat geeft ons, zoo vraagt hij, „wat' geeft ons de kreet Oranje wan neer feitelijk geen Oranje meer tot onze landskinderen behoort?" „Van de re élite lijn is niets meer te ver wachten". De schrijver wil dan ook afschaf fing van het Koningschap, met de be paling „dat de tegenwoordige titula ris, zoo ze dat wenschte. onder nor male omstandigheden levenslang het 'presidiaat van Bet gemeentebestuur zou kunnen aanvaaiMen". VerXregen rechten (als die van de .Koningin Moeder) zouden moeten worden geëerbiedigd, de Raad van State moest afgeschaft vrouwen kiesrecht voor ongehuwde vrouwen, maar ook vrouwen-dienstplicht in gevoerd. Uit de grondwet-schets zelf blijkt aan dien maatregel voldoende hoefte gebleken is, onderscheiden opgedragen aan een confessioneel een neutraal onderwijzer Die bj ling is. nogal., naïef!.-Want zoo over de beteekenis ,va'n „co-nies neel" als over die van „neutra loopen de meemingen zeer uiteen. Voorts zou de adeldom worden geschaft, d. w. z. door uitstervi ridderorden zouden niet meer den uitgereikt de koloniën zou< zelfbestuur krijgen, en de geme ten eveneens meer dan tot nu l Zoo zou de Raad bijv. zelf zijn 1 gemeester kiezen. Er is in deze bepalingen veel, aantrekt al zijn ze dan ook .waarschuwing en ter leering" blieeerd. Echter, de vórm waarin betoog is gestokeil, heeft geanas dat de inhoud vrijwel doodgezwe: is. Men heeft deze brochure schouwd als een verkiezingswap of als een grap. Ik geloof, dat geen van beide is. Wie in de p tiek meêleeft, zal m. i. wel doen nauwkeurig van haar inhoud k nis te nemen. „Dwars door het. li van Roosevelt", door T. Knobel. Uitg. H. J. Becht, Amsterdam. Wie dat boek opslaat vindt prettig begin. Maar de reeks nam die de bladzijden 1 en 2 verbindt, dan. op bladzij 2, in eens een sta tdekje. .zullen menigen lezer, ik, den lust benemen om verder gaan. Toch acht ik dwaas, wie r.iet doet. Want dit boek, al geeft al ook cijfers en statistiekjes, is behalve dor en droog. Weinig rn schen zijn maatschappelijk en gi telijk zoo bevoorrecht als de aut van dit boek over Amerika. Del Knobel, thans onze gezant, in Pr. 1 ia, zoon van eenvoudige burj ouders, is volkomen een s e 1 f m a men. De waardij van zijn g kennis en karakter heeft hem hoog© positie bezorgd, waarin eerst in China, dan in Perzië, Zuid-Afriika zijn vaderland gewicl ge diensten kon en kan bewijzen, het wonder dat deze man er be gen in schiep een z elf-made la als de Vereenigde Staten van Noo Amerika door te reizen en te i schrijven? En. bereids als we;nig met een kennis van personen ent: standen die hem .vergelijking makkelijk maakt bovendien sch opmerker, met zin voor humor c gelijk 't begin van dit boek rei bewijst is het hern gelukt, boeiend boek te geven, dat toch lerminsti een roman is, en heelem; geen intrige heeft. Het geeft sim indrukken van bezoeken aan de gr te steden van liet „goede, land, c landbouw mijnbouw en andere m delen tot het bereiken van welvaar De heer Knobel kwam van Jap en bezocht dus allereerst San Fr cisco wat hij daarover mededeel nu van actueel belang, en 1 is verteld op een manier, die u v begin tot eind bezig houdt. W .een prettig volk, die Ameri-kane Flinke lui, inderdaad, zooals zez ivindein, „een buitengewone nati al houden ze dan ook van „roem en bluffen, en pochen". En de lieer Knobel schijnt ii van hun initiatief te hebben, maar eens, hoe kordaat iiij 1 vreemde woord lift door het derlandsche heffer vervangt 1 wat bovendien opvalt, liet is deb ten gewone belezenheid waarvan schrijver van dit boek blijk gee Hij werkt sterk met citaten, 'do slechts zelden vervelen ze, in gendeel bieden ze bijna voortd'ure aangename illustratie; zijn bee spraak is zuiver en aangenaa voor .de vrouw altijd hoffelijk, zijn stijl moge hier en daar v? stroef zijn. over 't algemeen is i raak en correct. Als voorbeeld vi dien stroevem stijl licht ik hier e zinnetje uit. nog wel een brief a een jonge dame (pag. 81.) „Naar nj had de goedheid te luisteren de Am rikaansche vrouw, ontloken. Wl wonder dat hare pracht en gratj bezielden 't verhaal dat ik ten bes gaf". Dit nu is al'les béhalve moe) Nederlandsch. Intusschen geeft dit citaat tevei een denkbeeld van wat de heer Km bel alzoo verhaalt. Wij leeren nii alleen dé mensehen, maar ook i geschiedenis van liet land, dat li door-reist, kennen wij zien met he: de machtige grootheid van den Nil gara-water val, en bestudeeren de ci fers van den in. en uitvoerhandel wij luisteren naar de uiteenzettir van het neger-vraagstuk en stelle belang in wat de tijdschriften daai over schrijven, niet het minst in <3 aandoenlijk-mooie schets die oppaj 169 begintwij leeren het wezen va de veelbesproken „trusts" kennel zoowel als de beteekenis van het Ho landsche element, in Amerika kortom, dit boek is een zeldzaam frissche, veed-biedende reis-studi van een onbevooroordeelden opme: ker. Moge het veel gelezen worder er is zeer veel uit te leeren Me dunkt, op onze Middelbar Scholen zou de aardrijkskunde va de Vereen. Staten met veel uit di boek kunnen worden opgefrischt „Tien Liederen". Het Alg. Ned. Verbond heeft bij d- Naaml. Venn. „Lourems Coster" al hier in een handig formaat „Tiea Liederen" doen drukken, gezonge: op de Lieder-avonden van de afdee ling alhier. 1-Iet zijn heei bekend liedjes. Het nare „Wien Neerlandsól Bloed" had ik grtteg gemist. Moetji dat malle slot hooren Wij smeeken van Uw Vaderhanc Met blijden kinderzin Behoud voor 't lieve Vaderland, Voor Land en Koningin. Wat blijde kinderzin hierme de te maken heeft. behalve dal Koningin op zin rijmen moest, vatten we niet. En dan 't lieve Va derland, plus 't land Men heeft Tollens pasklaar willen maken nu

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 6