er voor Vaderland en Vorst" niet meer te zingen valt. Zou men niet beter doen met Tollens' Volkslied" langzamerhand ongewijzigd te ver geten Er zijn voorts in 't net uitgevoerde boekje een paar correctie-foutjes blij ven zitten. DRIESTAR. Letteren en Kunst IBSEN'S BEGRAFENIS. Ibsen's begrafenis zaJ 1 Ju.nii plaats hebben. Koning- Haakon aal baar bij wonen, HENRI DE VRIES. De Londen sell e correspondent van het „Hbld." schrijft: Henri de Vries, die morgen. Maan dag, met zijn echtgenoot© van hier naar Holland vertrekt, om daar, voor namelijk in Scheveningen. en later ook in Duitschland zijn zomervacan- tie door te brengen, heeft mij een en ander van zijn bevindingen in Ame rika en van zijn planhen voor de toekomst medegedeeld. Daarbij bleek mij dat hij, hoezeer ook 'n zijn sympathieën Hollander blijvend, naar de' ,,vleesohpotten van Egypte" in casu de vleeschpotten van 't Leddsdheplein of de Plantage niet terugverlangt. Daarvoor is 't hem in de Nieuwe Wereld te goed gegaan en staat hem daar nog te veel goeds te wachten. Over Amerika, d. w. z, over New- York want in andere plaatsen is hij nog niet geweest; aanzoeken om daar te komen spelen, sloeg hij af en over de Amerikanen is hij niet best te spreken. Hij vindt de stad la waaiig en vuil en de inwoners schreeuwerig en sohaperig „Maar voor ons métier" zoo zei- de de heer De Vries ,,is New-York een stad'uit duizenden. Want huise lijk leven kennen de mensch en er niet. Hun bestaan verdeeleni ze over hun kantoren, hun hotel-flats, hun restaurants enhun schouwbur gen. Ook vormen de Amerikanen een zeer waardeerend publiek. Gul in bij valsbetuigingen zijn ze niet; aan het eind van een stuk staan ze meestal op, zonder dat ze 'n ihand op elkaar brengen. Maar volgen doen ze je Uit stekend; met meer intellect en gevoel dan Engelsohen. zou 'k zeggen. En dat ze 't mooi vinden, bewijzen ze door deze, voor ons voordeelige ma nier, dat ze terugkomen en reclame voor je maken. ..Mijn naam" zoo vervorgt De Vries „heb ik in New-Yoik met „De Jonge Jan" gemaakt, maar mijn gend heb ik er hoofdzakelijk verdiend rnet. het voordragen van monologen dn de verschillende groote clubs al daar, de „Freundschaft-Club" waar ik ook nog Duitsohe voordrach ten heb gehouden de ..Lotos Club" en de groote en schatrijke „Democra tie Club. Die 'lui betalen daar uit 'n royale beurs en vonden er niets bij zonders in, duizend dollars voor 'n enkelen avond neer te tellen. Caruso, de bekende tenor, kreeg zelfs twee duizend dollars voor het ringen van enkele liederen. De twee Emgelsche monologen waarmee ik het meeste succes had, waren „Passengers" en ,.A Jewish Shylodk". Het eerste gaf mij gelegerihed personen van ver schillende nationaliteit te imiteeren, zooals ze zich aan boord van een stoomboot, die New-York nadert, uit laten over het vrijheidsbeeld, dat zoo als je weet, aan den ingang va.n de New-Yorksche haven staat. En in „A Jewish Shylock" geef ik eenJood- sohen acteur uit het New-Yorksche Oosteinde, die na veel moeite en te leurstelling zijn ideaal vervuld ziet en Shylock spelen mag. A propos van Shylock: ik zelf hoop, als ik weer in New-York ben terug gekeerd en daar vasten voet heb ge kregen, den werkelijken Shylock te spelen èn Othello... dat zijn twee rol len, waarvoor ik altijd veel gevoeld heb; vooral om ze in Shakespeare's eigen taal te spelen. Maar het eerste wat i'k doen ga, wanneer ik begin September weer in New-York terug ben, waai* ik met 4jü'. Leander Sire, den eigenaar van het Bijou Theatre" in Broadway heb gecontracteerd, is optreden in een stuk, dat voor mij geschreven wordt door Lee Arthur, een populair Ame- rikaansche dramaturg, wiens werken „The Auctioneer" en ,,We 'uns of Tennessy" onder andere veel succes hebben gehad. En ook van mijn va- cantiereis naar Engeland, Holland, Duitschland en Parijs maak iik ge bruik om eens naar stukken uit te zien, die voor opvoering aan den an deren kant van den Atlantischen Oce aan in aanmerking zouden kunnen komen." „En is ,.De Jonge Jan" nu uit gebrand en voorgoed? „Zeker voor zoover New-York bet reft, en waarschijnlijk ook wel wat geheel Amerika aangaat. Want of schoon ik er heel veel succes mee heb gehad en er mijn introductie in de Amerikaansdh'e kunstwereld aan te danken heb, het stuk is eigenlijk voor de Amerikanen op den duur niet ge schikt. Ze vinden .het allemaal ,,so sad" En <n Amerika zweren de men schen ook al, net als hier, bij „a happy enidJing". Bovendien is in „De Jonge Jan"- business daar in Amerika al heel gauw de klad gekomen. Tweede- en dende-rangs- acteurs en -actrices heb ben al spoedig niet alleen het idee en de wijize van uitvoering gegapt, maar een hunner heeft zelfs het heele stuk gestolen'; hij laat alleen het fa miliedrama in New-York in plaats van ergens in Nederland spelen... En tegen die brutale dieverij is doodeen voudig niets te doen. Was Nederland bij de Berner Conventie aangesloten, dan hadden we ten minste nog ver haal op zulke artistieke roovers. Nu moeten we maar berusten. Eén geluk: mij en mijn positie in Amerika kun nen ze er ten minste geen kwaad meer mee doen." INGEZONDEN Van Ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie d®u Inzender niet teruggegeven. Voor den Inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aanspra kelijk. VOLKSSAiNATORIUM OP HEREMA- STATE TE JOURiE. Het bestuur der Vereen, tot oprich ting van een Friesdh Volkssanato rium, heeft nog veel geld noodig tot verwezenlijking van dit sdhoone doel. Om een beetje mee te kunnen helpen het geld bij elkaar te krijgen, heeft zich te Joure een comité van dames gevormd, dat rich voorstelt ten bate van dit Sanatorium een „Tombola zonder nieten te houden. Vriendelijk verzoeken zij alle dames enheeren, dit streven wel te willen steunen. Ieder heeft wel iets wat !hïj missen kan en ■dat als prijs of prijsje voor de tom bola heel geschikt is. Alles is wel kom Loten a 0.25 zijn verkrijg baar bij onderstaande dames, die te vens gaarne prijzen in ontvangst zul len nemen. Het bestuur: mevrouw Van Heu- ven-CMnge Dooreoibos, presidente, mejuffr. M. Veenstra, Secretaresse, Mejuffrouw G. W. Cath, Penning- meesteresse, mejuffr. M. Glasz, mej. T. de- Vries en de dames mevr. Da-ies sen-Vegel in van Claeihergen, mevr. TuijninJgaGieseke, allen te Joure; mevr. Van Nijmegen Scho neger el Gat'h, Sint-Nicolaasga. Gemengd Nieuws De Spaansche Huwelijksfeesten Groot was de pracht en de luister, waannee Donderdag de voltrekking van het huwelijksfeest plaats greep. Al wat Spanjaard heet, legde zijn hart aan de voeten van zijn jeugdige koningin, die daar ging, aan de zijde van haar koninklijken bruide gom op een pad, door eerbiedige han den met rozen bestrooid. Het gejuich en gejubel, liet Viva la Reina d'Espana nam geen einde in de straten van Madrid. Het enthousiasme steeg ten top, toen koning AÜiphonSo, door zijn schitterend gevolg vergezeld, het ko ninklijk paleis verliet can naar de Puerta del Sol te trekken, en van daar zijn bruid met de haar verge zellend en af te halen ter begeleidng naar de praahtlig met rozen en oran- jebloenuen gedecoreerde oud-Gotische kerk, die sinds onheuglijke tijden reeds het Spaansche vorstenhuis bij plechtige gebeurtenissen binnen baar duren ontvangt. Te elf uur lie reikte men de kerk. waarvoor de koninklijke hellebaar- düers en ha ie geschaard stonden. Voor den ingangdroegen twee reus achtige speren een baldakijn met het Spaansche wapen in goud versierd. Het voorportaal der kerk was met kostbare oude gobelins behangen. Binnen was natuurlijk geen plaats onbezet gebleven; op cle voorste rijen zaten de verschillende vorstelijke per sonen, en daarachter gezantschappen uit alle landen, niet alleen uit Euro pa en Amerika, maar zelfs uit verre landen als Qhina, Siam en Perzië, die met hun nationale kleederdrachten het kleurrijk geheel nog aanvulden. Het duister, dat anders in de kerk heersCht, was door 2500 gloeilampen verdreven. Naast het hoofdaltaar wa ren oude vanen en standaarden aan gebracht, die de heldendaden der Re>- conquista in herinnering brachten. De verlichting van het altaar waa uiterst smaakvol, met leliën on tul pen als eleotrische lampen, terwijl een prachtig tapijt van levende bloe men, meest theerozen, en witte anje lieren, zijn geuren verspreidde. Hef altaar zelf was met palmen en oran jebloesem eenvoudig en stemmingsvol versierd. Links van de met rood da mast bekleed© zitplaatsen der toe schouwers verhief zich de troon, om ringd door vier wapenherauten. Voor het altaar stonden vier bidsfoelen met kussens van witte, met goud beslikte zijde, voor het bruidspaar en de ge tuigen. Het geheel maakte een betoo- verenden indruk. Nadat het bruidspaar de koning bad voor het portaal de komst van de prinses afgewacht was binnen getreden, begon de kerkelijke plech tigheid. Kardinaal Sanoha sprak met behulp van den bisschap van Zion en andere bisschoppen, den zegen uit. Daarna werd een plechtige mis gele zen, waarbij een op bijzonder en wensch des konings uit Pampeluna overgekomen zangerskoor een motet zong, terwijl in de pauze een nitgele- zen sohaar zangers onder leiding van Mateos geestelijke muziekstukken voordroeg. Toen zich na de plechtigheid het koningspaar op d'en troon zette, hie ven allen een Te Deum aan. Nadat de machtige tonen hiervan waren weg gestorven, gaf de nuntius den Pause lijken zeigen en ging de stoet weer naar buiten, met het eenige onder scheid, dat thans de koning zijn ge malin bij de hand voerde, en naast zich in de koninklijke koets Ó-eed plaats nemén. Op den terugweg werd toen de ver foeilijke aanslag gepleegd, waarvan in ons vorig nummer de bijzonderhe den zijn medegedeeld. Bij de onderteekening van het hu welijkscontract. die Woensdag in het Pardo plaats -heeft gehad, heeft het koninklijke bruidspaar gebruik ge maakt van een gouden pen, die tot dit doel door vertegenwoordigers der ipers was aangeboden. De journalis ten, die het .geschenk kwamen, aanbie den, werden doo-r den koning aan de prinses voorgesteld, waarbij eerstge noemde hun eenige vriendelijke woor den over hun beroep zeicle. EEN STIERENGEVECHT. De correspondent van de „Tel." schrijft aver hiet stierengevecht, het welk in Madrid plaats had tergele genheid van de huwelijksfeesten van Spanje's koning-spaar: „'k Kocht een kaart en ging de are na binnen. „Ik ben rechtstreeks van "t sohouw- spel naar 'n cafétuin er naast geloo- pen, heb in de schaduw 'n plaats ge zocht. heb bier besteld om me den verbeeldingsbloedsmaak van 'i verhe melte te wisse,hen en begin met te constateeren zooals reeds door ve len vóór mij is gedaan dat ik 't ■gewoonweg een walgelijk, stuitend iets vind, die stierenafïnakerij met muziek. Tout court! Op één moment na echter, 't Oogen- bliik, waarop beest en mensch recht tegenover elkaar staan. Beiden gewa pend. Het een met 'n scherp stel ho rens; cle ander met 'n stalen Miing. Dan gaat 't bij beiden om kracht, le nigheid en scherpte van blik. Docih feitelijk zijn ze dan nóg niet gelijk, de tegenstanders. Want de toréro heeft zich wel wat vermoeid bij 't spe len en den stier ophitsen door z'-n roaden doek, doch overigens is hij in beter conditie dan liet' reeds veelge- •pl'aagiden beest. 'n Hoop in schil/terende kleeding ge stoken volwassen kwajongens hebben 't arme .dier ail verblind door 't schelle zonlicht in de arena vei*- bitterd door 't vóór, naast en langs hem wuiven met de purperkleurige en paarse lappen. Sierlijk doen ze 't, dat. moet erkend. Maar 't is dan ook. God betere 't, het eenige vak, dat de heeren er op na .houden. Verder hebben ze den stier een half dozijn mei bont papier getooide pij len tussdhen de schouderbladen ge stoken. Ook allemachtig sierlijk; dooh de weerkracht van 't slachtoffer wordt er niet beter op. al ware 't maar aoor het verlies aan bloed, dat hem. ai dilkklevend, schoft en voorbeen en be dekt. Zoodat ik maar zeggen wil, dat de partijen niet volmaakt gelijk zijn. Toch, 'k herhaal het, was me dat een pakkend mol ent, D© sionsch heeft bewustzijn, rade. Die man wist wat er'gebeuren zou, wanneer .hij misstak of viel. Vertrapt worollen of openge scheurd door 'il vlijmsdheiipen hoorn. Om, beladen met die wetenschap," den degen te richten en je met wapen en ai op het dier te laten vallen, ten einde cle kling in'dringingskraoM te geven daarvoor zijn sterke zenu wen noodig. Stallen zenuwen en be sluit va ar di'g'h eid 't Was dus de eerlijke tweestrijd met. va-ij gelijke wapens, die mij trok. Wie "t zou winnen, liet mij vrij koud. Man of dier. k Qunde den stier den zege even gaarne Hij had immers den strijd niet gezocht, Een rund. zoekt -geen ruzie Of de stier zou straks neerblikseonen; óf het mensch .zou, inef 'n guirlande darmen om laag hangend worden weggedragen, gedragen. 't Mensch wen. Maar op het kantje af. Hij tuimelde na den stoot languit ter bodem. En de stier, zwaargetrof- fen en met kort© liuppelpassen in de rondte wippend, was juist van plan hem ,.nog even te nemen", toen 'n paar lappenzwaaiers hun makker te hulp kwamen door het-dier af te lei den en den toréro gelegenheid te ge ven tot opspringen. Toen kwam de doodstrijd, 't Mooie glimmend zwarte dier met den korten gedrongen nek en de bebloede schoft, danste van smart, waarbij de met weerhaken in 't lijf vastgeprieande pijlen zot heen en weer flapten. De stier wilde het evenwicht bewa ren, tenwijd 'n breed e bio edgolf hem steeds maai* uit dien bek flodderde. Hij vocht tegen den snel naderenden dood. Tevergeefs! De beroepsmoorde naar knielde voor 't op z'n beenen wankelende slachtoffer. Zoon soort adoratiehouding moest 't verbeelden, 'n Schel gefluit deed 'm echter spoe dig weer opspringen. Een mislukt grijpen dus naar de gunst van Jan Publiek. De stier deinde als 'n schip bij dwarszee. En plofte eindelijk neer, wild met de pooten door de lucht ran selend. Toen streken 'n paar kerels op hem neer, om den nek met korte messen te doorpriemen en zoo liet einde te verhaasten. Er lag een lijk. En in de schaduw van de omhei ning over me, lag er nog een. Een sdharminkelpaard, met opengereten buik, in zijn bloed gestikt Dat was wed 't weerzinwekkendste van de ga.nscbe geschiedenis. D'r wa ren behalve de loopjongens niet lap pen en priemen, 'n drietal ruitere in de arena. Wat voerden ze er uit? Niets! Met zware lederen beenstuk ken;. 'n beveiliging voor de hoornstoo- ten, op 'n paard zittend, 'n lans in de ihand, aan welker vooreinde 'n on schuldige knop. Langs de schutting draaien of stilstaan totdat 'n paar makkers met de kleurige doeken den stier naar het paard hebben gelokt. Is dit gelukt, dan gaan ze op zijde. Het rund ziet 't paard en tracht het beentje te lichten. Buigt den kop om- j laag en wipt 't ros achter de voorbee- nen omhoog. En z'n hoorns scheuren vel en buikVlies en zissen het lichaam in De ruiter valt of springt uit 't zadel. En 't arme, ouide paard1 wag gelt en hinnikt van lijflsmart, terwijl de stier 't al lang weer vergeten is en 'n anderen kant staat uit te kij ken. Dan stort de kno'l, ligt te trappelen en 'n. paar snuiters met bloedroode jakken aan, doen de rest. Waarom zoo? Ik laat voor 'n oogen- blik dat spel van imensch en slier rusten. Miaar wat doen die arme paarden er bij? Als ze dan toch dood moeten, waarom laat men dit niet aan den vilder over? Er is hier geen sprake van 'n ge vecht tussdhen ruiter en rund. Een ge vecht waarbij de ruiter door handig manoeuvreeren den hoornstoot tracht te voorkomen en den stier met de lans poogt te treffen. Geenszins. Al thans niet de drie malen, dat ik een paard zag opwippen. Er stonden adlit stieren op 't pro gramma Ik heb 't afmaken van den eersten en 'twegsleepen door muil ezels van "t runder- en paardelijk ge zien. Toen ben ik gegaan en heb nu biljet versnipperd 'tot groote droefenis van 'n twintigtal jongens, die er naar gristen. 'k Had er genoeg van. Ga nog een maal er heen, naar de slachting ter eere van 's konings huwelijk en op geluisterd door de aanwezigheid van aille vorstelijke glasten. En betreedt dan nimimer meer 'n arena. En weet ge wat mij de naarheid' van 't spectakeü ten toppunt heeft ge bracht, De courses waren uitgeschre ven voorvoor 'n liefdadig* doel. AUTOMOBIEL ONGELUK. Donderdag reed een automobielrij- der bij Schaarbeek de voorstad van Brussel, tegen een knaapje, hetwelk 10 meter werd inedegesleurd. Een agent per rijwiel snelde toe, juist op het oogeriblik dat de automo bilist zich uit de voeten vdlde maken en maakte proces-verbaal op. terwijl andere personen de moeder en bet kind in een huis brachten. Een geneesheer constateerde den dood van den knaap. SIMPLON-FEESTEN. De correspondent der „N. R. Ct." schrijft uit Montroux date 29 Mei De schoonste villa-stad van mooi- Zwitserlamd ligt in liet kleurenspel ven een tooverachtige verlichting. De toeken ing van witte en roocle, gele en groene Lichtlijnen onder een m ooien avondhemel, oplichtend nog tegen.den donkeren achtergrond der bergruggen waarboven 'hoog een wit zilveren maansikkel staat, als beeld van liefe lijken vrede, 't lijkt een sprookje. Iledl d'e diag van heden was eigenlijk niet, anders dan een sprookje. Hoe straalde het landschap van blij de zonneglansen toen wij in den vroe gen morgen met de statig-gepavoi- seerde booten van wal dreven. Ouchy, dat, zooveel lager gelegen dan Lau sanne, onmiddellijk aan liet meer grenst, geniet terecht den bijzonderen roep van een liefelijke ligging. Het wordt slechts door Vevey overtroffen, waar de waterspiegel wijder openligt en dat ook een brok hoogland als ach tergrond heeft. Veel volk en oen heerlijk-blije kin derschaar .deden de beide schepen uit geleide. Rechts en links joegen ka nonnen schoten over het vlakke meer, dat het gebulder in aanzwellende echo's tot over de kimmdn van de Sa- voysche bergen rolde. De muziek aan den wal en op de booten speelde, in dolle vreugd door elkaarhet gejuich en gewuif scheen niet te willen ein digen. Deize vaart op hei schilderachtige meer was een innige vreugde om liet vole schoone, hier in zoo wonderbare harmonie vereenigd. Zoo vredig, zoo knus lagen de stadjes ondier de glooi ing der oude bruine daken aan tien zwierig gebogen oever, .-ris afwisse ling van idteze landelijke tooneeitj-es rees dian links fel-wiit in het- geklater van rijk-nieuwe luxe-hotels liet Fran se hie Evian. Daarna het meer bedaag de», historierijk© Thonon. Dan rechts weer Morges en Rollo. En. zoo steeds nieuwe gezichtspunten vèr in den klaren waterspiegel. Na oen tochtje van ruim twéé uren kwam het stadsbeeld van Genèvei in zicht. De wijd uitgebogein krans van blanke huizengevels en daarachter op schuivend tegen hot uitgeplooid© heu velland! van den Salève de oude stad, dicht opeen gedrongen voor de eei*- biedwaardiige kathedraal, dé fiere ge tuige van velerlei bitteren strijd. Spoedig dreunden de eerste salvo's. Langzamerhand verscherpte zich het silhouette tegen een schoonen Mei- hemel van, zonnig blauw. Tal van mo tor- en zeil booten voeren ons tege moet, en dan klonken d'e „EwivaV' over liet water en zwaaiden de dames haar kleurige zonneschermen. Van de feestbooten onophoudelijk zakdoeken- gefladder. Er heerschte een hartelijke, warme vreugde onder alle gasten. Xu klonken de schoten talrijker, als woedde er een lxxmbardoment, dat van den lioogen Jurarug beantwoord werd. Duizenddn en duizenden men schen stonden langs den' mijlen-lan gen kadeboog opeengedrongen, om de schepen te begroeten. In den Jardin Anglais, die aan liet meer grenst, stond de schooljeugd; maar aldoor sclureeuwende „Viive 1' Italië! Vive le,! Simplon Voor biet fraaie hotel Bdau Rivage wen*d afgestapt. Langs ©en haag van kloek gebouwde polltiesoldaten (Ge- nève is bekend in dit opzicht), wan delde luet 'gezelschap naar Hotel Natio naal. waar een lunch zou worden aangeboden. Op deze wandeling wacht te ons een lieve verrassing. Van bloemen on planten was een soort van triómfpoort opgericht, ter zijdie van defri weg, Oude grenadiers rtond'eir ter weerszijden opgesteld, en op de trappen, die naar "den door gang voerden, stond een keurkorps van jonge dames, die twee fraaie vrouwe-figureh. Italië en Helvetia, als eere-geleide dienddn. Hier overhan digde men den Bondspresident een fraaien ruiker. De heer Forrei maakte zoowel de zwanoogrige Italia als de blonde Helvetia een verdiend compli ment. Den gasten werd aan tafel een pla- quet in brons aangeboden, een zeilen de bark op liet meer v an Genève. niet het stadsaspect als achtergrond. Om drie uur brachten extra treinen liet gezelschap, naar Vevev en Mon- treiux. To Mont roux vond1 liet banket plaats, dooi- luet kanton Waadtland aangeboden. Doch al ware Palace-Ho tel nog weelderiger ingericht geweest, en al zou luet menu dat van Palais Rumlni tien maa.1 overtroffen hebben. Vevey beeft in al zijn heerlijken eenvoud dien zegepalm weggedragen. Ik Leb Italia arische gasten zien schrei en' bij liet afscheid nemen v.an dit sympathieke, naïeve voik. Geen oud moedertje was thuas ge bleven. De begroeting langs den weg van het station naar het park Rivage was verbluffend. L>e selioolbataljon-, praeht-kereltjes in kokette uniform en het klein-kaliber geweer dwars over den rug, stonden in eere-geiid. De ont vangst in het park overtrof elke ver wachting. Juweeltjes van jonge meis jes, de liefstan, d'e mooisten uit heel het wijmland, in Leur schilderachtige costumes, droegen alles rond, wat een rijk voorzien buffet kan aanbie den. Kranige jonge kerels, in de bloe ding der oude wijnboeren, schonken de beste merken uit. Vlugge meisjes handen lx)den don gasten als herinne ring een fraai beschilderd koeklokje aan den jas~la,pel. anderen sta ken-hen gracieusolijk kleine bloem tuiltjes in liet knoopsgat. De muziek speelde af wisselend Zwitser sc he en ItaJiaan- söhe wijsjes. Men wandelde maar heen en weer onder luet jorug-groeaio loover van 'dit mooie pauk, 'lachte en praat te, alsof 'teein groot familiefeest was. De muisjes warden gekiekt op een zoriniig plekje aan den meieroe ver lie ten zich wel graag kleine vleierijen zeggen. Maar ook cle oude Zwitser- sohe garole leverde, dien fotografen me nig mooi type, en d'e jonggezellen stie ten lustig aan mot clen gemoödedijken ouxl'en. president van dien Italdaan- schen Sena.alt, die zich van louter lachen mot zijn roodeai zakdoiek maar aldoor de tranen uit do oogen tipte. Toen sloeg de kleine eenewacht eon roffel, en ging men afscheid nemen. Traag vulden zich de groote booten. Hoe lief klonk een afscheidslied van Doret, gezongen door allen, allen -. „Vaart wol, vaart wel: Zij God met u." Van dat afscheid bleef heel den avond iets hangen; de feestelijke ont vangst in do Kin-zaal te Montreux was misschien daarom niet zoo leven- dig-druk, als zulk oen ongedwongen reünie wol zijn kan. Ik beb nog vergeten te zeggen, dat hot banket in Palace Montreux schit terend was. Na middernacht brachten de trei nen de gasten naar Lausanne terug. Het mag bijna twee uur geweest zijn, toon ik op den top van mijn Horeb Laasd.anum aankwam. Even na het ochtendgloren ging ik met een half dozijn collega's alweer denzelfden weg terug. FAILLISSEMENTEN. IJ i tg esp roken: D. Kap, graizer, té Hoogvliet. Recli- ter-commissaris mr. L. E. Visser-; cu rator rar. II. P. Hei-maais te Brielle. 's-Gra/venihagei, 30 Mét M. J. Wem- mors, rijwielhandelaar, aldaar. Mr. R. II. A. II. Rommie vechter-commissa ris curator mr. J. II. BoudewijnSe. Heer en veen, 30 Mei. P. Tjerks van dor Feer. winkelier en lieuitsohipper to Balk. Mr. Van IJsendijk recht er- commissaris curator mr. J. Whit man. Geëindigd: L. J. van Beijneav, mr. schoonma ker Burgemeester Hof mansplein 2-i, Rotterdam. B. Knegt, koopman en vischhande- laa.r, te VIaardingen. V ernietigd De naamlooze vennootschap Waal steenfabriek „De Nieuwe Marksteen", te Oud- en Nieuw-Gesiel. („St.-Crt.") Stoomvaartberichten Het stoomschip Bali vertrok 1 Juni van Amsterdam naar Java. Hét stoomschip Noordam, van New- York naar Rotterdam, passeerde 1 Ju ni v.m. 11.30 Prawleporint. Het stoomschip Wilis, van Java naar Rotterdam, vertrok 1 Juni van Pa- dang. Het stoomschip Prins Willem V, van Amsterdam naar Paramaribo; pas seerde 31 Mei Dungeness. Hot stoomschip Osiris, met Eng. mails, arriveerde 30 Mei van Port- Said te Brindisi. PREDIKBEURTEN Zondag- 3 Juni. Maandag 4 Juni. NED. GER. GEMEENTE. Kollekte op de bedde Pinksterdagen in alle beurten, behalve in de Vroeg- beurt en Kinderkeik. voor de Zendnig. GROOTE KERK- Eerste Pinksterdag. Vroegpreek 7 uur, Ds. Baljon. pred. te Spaarndam. Voorm. 10 uur Ds. van Paassen. 's Avonds 6 ure, de heer H. Las- schuit. Zendeiingleeraar der Utr. Zendingsjy-ereeniging Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 uur Ds. Weener. NIEUWE KERK. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 uur Ds. Swaan. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 uur Ds. Barbas. JANS-KERK. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 uur Ds. Veen. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 uur Ds. Montijn. BAKENESSER KERK. (Voor de Kinderen). Eerste Pinksterdag. Voorin. 10 uur Ds. Barbas. Kollekte voor de verwarming. Tweede Pinksterdag. Geen dienst. EGLISE WALLONE. Fête de Pentecöte. 91/4 heures. Esole du Dimanche. Volksbelang (Jansweg 40). 10i heures, mr. Martin Dupont. Collecte pour les Missions. iLundi. Pas de Service. GEREFORMEERDE KERKEN. (Göd. Oude Gracht.) Eerste Pinksteixiag. Voorm. 10 ure. Ds. Mulder, 's Avonds 5i ure, ds. Mulder Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 ure, ds. Mulder Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland). Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure, ds. Tihben. 's Avonds 5£ ure, ds. Tibben. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 ure, ds. Tibben. Noorderker k. (Ridderstraat). Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 uur en 's avonds 6 uur Ds. W. Ringnalda. Tweede Pinksterdag. Maandag 4 Juni 's morgens 10 uur ds. W. Ringnalda. CHRISTELIJK GEREF. GEMEENT1. (Zuiderstraat). Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure, ds. Van der VegL 's Avonds 5$ ure, ds. Van der Vegt Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 ure, ds. Van der Vegt. LUTHERSCHE KERK. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 uur Ds. van Bakel. Kollecte Nad. Zend. Genootschap. Nam. 1 ure, Geen Zondagsschool. Tweede Pinksterdag. Geen dienst. KERK DER VEREEN. DOOPSGBZ. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 uur Ds. Elhorst. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 uur Ds. Plantenga. De opbrengst der gewone kollekte dn de bussen na de Godsdienstoefe ningen 'op de beide Pinksterdagen is bestemd voor de Doopsgezinde Zen- dirigsvereeniging. REMONSTRANTSCH-GEREF. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 uur Ds. Haentjens. Met medewerking van het Zangkoor. Tweede Pinksterdag. Geen dienst. KERK DER BROEDERGEMEENTE. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 uur Ds. Schmidt. Voorbereiding. Tweede Pinksterdag. Voorin. 10 uur. ds. Duijvendak. Ev. Luth. pred. ie Schiedam. Zaterdag 2 Juni. 's -Avonds 8h uur Bidstond. BAPTISTE GEMEENTE. Lokaal Stoofsteeg 6. Voorm. 10 uur Evangelie Prediking, 's Middags 12 uur ZondagsschooL 's Avonds 6 ure. openbare samen komst.. Dinsdagavond uur Bidstond. EVANGELISATIEGEBOUW. Eerste Pinksrterdag. Voorm. 10 uur. II. J. Bosch 's Middags 12| uur, Zondagsschool, 's Avonds 6 uur. II. J. Bosch. Tweede Pinksterdag, Voorm. 10 uur W. Fijnvandraat uit Amsterdam. Dinsdagavond 8| uur Bij bel bespre king. Donderdagavond 8 uur H. J. Bosch BENNEBROEK. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 uur Ds. Gerth van Wijk. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 ure, ds. Gerth van Wijk. Op beide dagen kollekte voor de Zendinf. BLOEMBNDAAL. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 uur Ds. van Leeuwen. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 uur Ds. de Sopper. pred. te Velsen HEEMSTEDE. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 uur Ds. de Hartog. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 uur Ds. de Hartog. Op beide diagen kolileM© voor de Zending. HILLEGOM. Eerste Pinksterdag. Voorm. ty uur Ds. Meerburg. Nam. uur Ds. Meerburg. Doopsbediening. Tweede Pinksterdag. Voorrn. 0$ ure, ds. Meerburg. Op l>eide dagen kollekte voor de Zending, HOUTRIJK KN POLANEN. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 uur Ds. Baljon. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 ure. ds. Baljon. SANTPOORT. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 uur Ds. Bax. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 ure, ds. Bax. Op beide dagen kollekte ten bate van het Ned. Zendeling Genootschap. SPAARNDAM. Eerste Pinksterdag. Voonn. 10 uur Ds. Baljon. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 uur. ds. Baljon. VELSEN. Eerste Pinksterdag. Voorm, 10 uur Ds. de Sopper. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 ure, de heer Bremer, Godsdienstonderwijzer te Haarlofcn IJMUIDEN. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure, ds. Rlercq. Emer. pred. te 's-Gravenhago. Nam. 5 ure. ds. Klercq. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 ure, ds. Van Leeuwen, pred. te Bloemendaal. ZANDVOORT. •erste Pinksterdag. V.m. 10 uur Da Posthumus Meyjes Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 ure. ds. PosthumusMeije.- Doopsbediening.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 7