Binnenland Weerbericht. MEDEDEELING VAN HET X0N1NKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur). De Bilt 6 Juni. Hoogste barometerstand 772.0 m.M. te De Bilt en Den Helder; laagste 761.1 te Haparanda (N.O. Zweden.) Verwachting (tot den avond van ff Juni Wind Zwakke veranderlijke wind. Gesteldheid van de lucht: helder of licht bewolkt, droog weer. Temperatuurhooger. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Vorige stand om 2 uur 770.5 m.M. Barometers en Thermometers IRuime keuze. Prima afwerking. JOH. M. SCHMIDT. Zijlstraat 85. Thermometerstand. te Haarlem. Woensdag 6 Juni Hoogste gisteren F. 6lo Laagste heden nacht F. 46o Hoogste heden tot 2 uur; F. 61® Rechtszaken RAAD VAN TUCHT. De Raad van Tucht voor de Koop vaardij deed Dinsdagavond uitspraak in de zaak van het Nederlandsche tjalkschip ..Hillechiena", schipper B. Buisman dat 16 Augustus 1904 bij Alum strand ten zuiden van den vuurtoren Lodbjerg uit lijfsbehoud aan strand werd gezet. Een commissie uit den Raad van Tucht onderzocht deze zaak. Het bleek, dat het houten vaartuig in den winter van 1903 op 1904 nog op de werf was gekalefaat en van een cer- ticifaat van zeewaardigheid voorzien was. Hoewel het schip 135 ton kon Jaden, werd het slechts met 120 ton geladen. 15 Augustus 1904 bad het vaartuig met hooge zee en zwaren wind te kampen, en bleek het water te maken. Het water nam zoodanig toe, dat het met de lading vermeng de. De pompen werden verstopt, waarop men vruchteloos beproefde het water met emmers uit het ruim te scheppen. De toestand van 't schip werd ten slotte zoo dat na gehouden scheepsraad besloten werd het vaar tuig op strand te zetten, van welk besluit uitvoering gegeven werd. De Raad van Tucht heeft in het ge- beele verloop van het ongeval niets kunnen vinden wat schipper en be manning tot blaam kan strekken. De gezagvoerder werd daarom van alle echuld vrijgesproken. VOOR HET AMSTERDAMSCHE KANTONGERECHT. De Motor- en Rijwielwet begint lang zamerhand een vaste klant te worden aan het Kantongerecht. Er gaat haast geen zitting voorbij, of ér komen over treders er vaii voor. Dinsdag waren ©r weer een paar. Eerst de handelsreiziger F. R. Ober- thür, die in verzet was gekomdn van een vonnis, dat hem wegens te hard rijden op den Voorburgwal tot twee dagen hechtenis had veroordeeld. Hij had volstrekt niet zoo hard gereden, zegt beklaagde. Wel was hij ©en paar poetkoetsjes voorbij gereden, maar die reden in- stap. De verbaliseerende agent houdt daarentegen vol, dat be klaagde met zeer groote snelheid de beide in draf rijdende koetsjes is voor- bijgesnord, en dat hij, niettegeiïat a an- de liet op dat oogenblik vrij druk was ©p den Voorburgwal, ook niet getoe terd heeft, zoodat de menschen tel kens verschrikt voor hem uiteensto ven. Het O. M. eischte bevestiging van het vonnis, en de kantonrechter, mr. Hilbermann, merkte op, dat het zeer gewenscht is, dat de politie op deze overtredingen zoo scherp mogelijk toe ziet en de overtreders verbaliseert. Ze kan daarbij steeds op den steun van de justitie rekenen. Ook Van Schaik heeft in het begin der vorige maand het centrum dar ■tad toot zijn snelheidsproeven ge bruikt. Op den O. Z. Voorburgwal reed liij tweemaal zóó iiard heen en woer met zijn motorrijwiel, dat alle menschen er naai- keken. „Net als de electrischo tram in vol le vaart zegt de agent Wortel. „De mensohen stonden aan weerskanten van den weg, alsof ©r 'n optocht voor bii kwam. En toen ik er op afging, zeien ze tegen me: Non, da's wel goed, want wat is dat nou voor ongeper mitteerd rijen Beklaagde, die niet verschenen was, heeft indertijd als verontschuldiging gezegd, dat hij maar ©ven zijn motor had willen probeeren, dite defect was geweest. In 't vervolg zal hij daarvoor kalmer plekjes moeten uitkiezen Eisohtwee dagen hechtenis. Uitspraak 14 Juni. („Hbld.") RECHTZAKEN. Advocaat-generaal mr. Noyon nam Dinsdag bij den Hoogen Raad con clusie in de zaak van L. E., huis vrouw van B. T., door het gerechts hof te Amsterdam tot 3 jaar gevan genisstraf veroordeeld wegens opzet telijke brandstichting. De vier voor gestelde cassatiemiddelen ongegrond cclnende, concludeerde adv.-gen. tot vei werping. Hier was petroleum aan gestoken. niet op normale wijze. Dit achtte adv.-gen. het essentiëcle voor brandstichting. Uh®r nk 25 Juni. HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin heeft tot tijdelijk jagermeester benoemd den rentmees ter Tutein NoltheniUiS. De onder-stal meester Bieleveld verlaat binnenkort den dienst. Zaterdag deed H. M. met haar grootmeesteres een rijtoer naar Soeren en werd bij haar terugkeer toegejuicht door de vele vreemdelin gen die met de Pinksterdagen hier vertoefden. Heft bezoek aan het ko ninklijk park was Maandag zeer druk. TWEEDE KAMER Ingediend is een wetsontwerp tot verhooging en aanvulling van hoofd stuk IV der Staatsbegrooting, dienst jaar 1905. De verhoogingen betroffen art. 47 kosten van verpleging dier ge vangenen, enz. (40.000 gulden) art. 50 arbeictsioonen aan gevangenen onver- pleegden [f 10.500)art. 73 onderhoud van die gebouwen ten dienste van de rechtscolleges en kantongerechten, gevangenissen enz. [f 8000) en de schadeloosstelling aan griffiers van arrondiissementsx- echtbainken wegens het doen vervaardigen dier eenjarige alphabetische tafels op de akten van dén burgerlijken stand f 600). Dr. KUYPER. De Lissabonscihe Seoulo meldt, dat dr. Kuyper verleden week door den 'Portugeesohen koning in audiëntie is ontvangen. Dr. Kuyper woonde ook deepening der Cortes bij. BALI. DJAMBI. CERAM. Bij het departement van Koloniën is ontvangen het volgende telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië De houding van Tabanan is vijan dig; het wenscht 'blijkbaar aanvallend op te treden. Ter beveiliging van de hoofdplaats Singaradja gaat een compagnie in fanterie derwaarts. De Pangeran Ratoe van Djambd is ontvlucht. Op Ceram is de bevolking van Roe- mahsoal, omtrent wier gevoelens nog twijfel bestond, gebleken goedgezind te zijn. EEN OPSTOOTJE IN OOST-JAVA. De correspondent van ,,De Tele graaf" te Batavia seint: „Er had een opstootje plaats in het Djeanbersche. Het bestuur arresteerde 65 samenzweerders In de dessa Tjoe- raJh-Weloet, die den hadlji doodsloe gen, omdat hij weigerde deel te ne men aan den prang-sabil. (Dj ember is een afdeeling in de re sidentie Besoeki, Oost-Java. Pranig- sabil is de heilige krijg tegen deon- geloovigen.) POLITIE-EXAMENS. Voor het dit jaar te houden examen ter bekomang van het jxylitio diploma hebben zich niet minder dan 270 adspiranten aangemeld. PINKSTEREN. De koude heeft haar invloed doen gevoelen op het vervoer per tram ge durende de feestdagen. De directie der Amsterdamsche Gemeentetram had al het materieel in dienst gesteld en toch bleef het aantal passagiers verre beneden dat van het vorig jaar gedurende de beide Pinksterdagen. De cijfers waren 1906 1905. Ie dag 122,893 138,915 2e dag 144.861 172,697 De Haagsche Tramwegmaatschap pij vervoerde op hare lijnen met die Pinksterdagen 242.838 personen, na melijk eersten Pinksterdag 86.645 en tweeden Pinksterdag 156.192. MOORDPOGING. Te Breda ontstond twist tusscheu een veldartillerist een de vader van het meisje, met wien hij kennis had, zekere d. II. Een drietal steken, waar van een in den rug, werden hem toe gebracht. In levensgevaarlijken toe stand werd de man naar het gast huis gebracht. De dader is aange houden. DE MISHANDELING TE GEN- DRINGEN. Van goed ingelichte zijde meldt men aan de „Tel.", dat er geen spra ke van is, dat dr. Rupert, te Gen- dringen, dde aldaar onlangs op zoo gruwelijke wijze mishandeld werd. voor goed voor het geneeskundig be roep ongeschikt zou zijn, zooals dn het door ons aan de ..Arnh. Ct." ontleen de bericht werd medegedeeld. Dr. Rupert heeft wel degelijk zijn praktijk weer hervat, doch voorloopig voornamelijk met (het oog op heel- en verloskundige behandeling, met hulp van een assistent, dewijl zijn rechter wijsvinger nog ©enige weken dn gips verband moet blijven en hij dus zijn hand nog niet 'kan gebruiken. Dr. Roeilofs, chirurg te Arnhem, aan wiens uitstekende en oordeelkundige wijze van behandeling de patiënt de spoedige genezing zijner vele hoofd wonden dankt, heeft verklaard, dat de vinger goed zal terecht komen. „Doch al ware dit niet het geval," aldus onze zegsman, „dan zou zulks nog niet ongeschikt maken voor het geneeskundig beroep, daar dk op een >dorp in de nabijheid van Amsterdam een dokter ken, die door infectie zijn reahter wijsvinger verloren heeft en toch zijn heel- en verloskundige prak tijk nog even goed als te voren waar neemt." LAGE DIEFSTAL. Een juffrouw, die zou trouwen, had aan de Ruysdaolkad© ©en kamer ge huurd, om er af te wachten liet oogen blik, dat zij in het huwelijksbootje zou stappen In de dienstbetrekking, die ze had neergelegd, had zij onge veer duizend gulden bespaard en dat kapitaaltje, (700 aaai effecten en f 300 aan specie, had zij zorgvuldig veer borgen. Doch een ditef wist het te vin- dien teen zij even weg was en ver dween met haar geldjje. De arme vrouw deed aangifte van het geval bij de politie en waarlijk de rechercheur Brouwer slaagde er in den vermoedelijke» dief met het geld op te sporen en hem te arreöteeren. Bij dagorder van den hoofdcommis saris is de heer Brouwer deswege eer vol vermeld. De zaak zal 20 dezer voor de recht bank worden behandeld. („N. v. N.") RIJWIELDIE VEN GEARRESTEERD. De Dordr. Ct. meldt Zooals dezer dagen door ons werd medegedeeld, vervoegden zich in den middag van 22 Mei bij den rij wielhandelaar J. R. aan de Prinsen straat. te Dordrecht, twee hem onbe kende als heer gekleede personen, die, onder het voorgeven broeders te zijn en aan de Lombardstraat aldaar te wonen, elk voor een paar uren een rijwiel huurden. Toen zij noch de rijwielen 's avonds teruggekeerd wa ren, en de handelaar zich inmiddels had overtuigd dat hunne opgaven •valsch waren, werd de politie met het. geval in kennis gesteld. Deze stelde een onderzoek in en verzocht opsporing en aanhouding der ver dachten in het Alg. Politieblad, met het gevolg, dat het tweetal Zaterdag te Delft werd aangehouden, op het oogenblik dat zij zich ook daar bij ©en handelaar aanmeldden om elk een rijwiel te huren. Nog denzelfden dag weiden zij ge vankelijk naar Den Haag overge bracht, waar zij zich aan soortgelij ke oplichting moeten hebben schul dig gemaakt, en daar ter beschik king van de justitie gesteld. Tevens is .gebleken, dat zij in den laatsten tijd op nog meer plaatsen een derge lijk misdrijf hebben gepleegd o. a. te Leiden, Schiedam, Gouda en Rotter dam. Het tweetal is genaamd C. R. en J. H., de eerste kantoorbediende, de tweede graanwerker, beiden woon achtig te Rotterdam. GEARRESTEERD- Eenigen tijd geleden werd bij de politie te Amsterdam aangifte ge daan van de vermissing van een be drag van f1000 op een kantoor op de Heerengracht aldaar. Thans is door de recherche een kantoorbediende ge arresteerd. die den diefstal pleegde. CONCURRENTIE. De boulevard-omnibusjes te Sche- .veningen krijgen dlit a. a zomersei zoen concurrentie van een stoomom^ nibus. Het moet een doelmatig en bijzonder voor den strandboulevard geschikt zachtrijdend vervoermiddel zijn. (N. C.) DE LF IDS CHE GIFTM ENGS TER. Voorts werd behandeld liet. her nieuwd reviesieverzoek van M. C. S.. de Leidsche giftmengster. door het gerechtshof te 's-Gravenfoage den 1 Maart 1885 tot levenslange tuchthuis straf veroordeeld wegens vergiftiging. Ger©qu<ire©ni wera met-ontvanke- lijk verklaring. POOLSCHE GASTEN. Gedurende de beide Pinksterdagen werd Winterswijk wederom bezocht door ongeveer 400 Polen, uit het ko- iendistrict Wetsphalen, en Rheinpro- vincie. Aangezien zij in Duitschland geen gelegenheid hebben om feest te vieren, zonder omringd te zijn van angstvallig luisterende politie-beamb- ten en zij zich van de Poolsehc taal niet mogen bedienen, vertoeven zij gaarne in het gastvrije Nederland en vierden zij' dan ook met opgewektheid hun gymmastiek-feest in het feestge bouw aldaar. Aan het in den avond gehouden bal werd ook door de Ne derlanders flink (deelgenomen. Zijn de Polen gaarne daar, Winterswijk's in gezetenen zien hen ook gaarne; het geeft een gezellige drukte in de stra ten en van hun feestgelden komt een aanzienlijk gedeelte in handen der neringdoenden. EEN KWAKZALVER. Door de politie te Leeuwarden is proces-verbaal opgemaakt tegen een timmerman, aldaar, wegens het on bevoegd uitoefenen van ide genees kunde op een spiksplinter nieuwe wijze: van werken metRöntgen stralen zooals hij den lichtgeloovigen patiënten vertelt. Hij gebmikt daar voor een busje met steentjes, die, vol gens hem. dezelfde werking oefenen. Hij liet, gelijk alle kwaikzalvers doen, er zich goed voor betalen. VECHTPARTIJTJES. In den nacht van Pinkster-Zondag is te Tiel op verschillende plaatsen erg gevochten. Verschillende perso nen liepen verwondingen op. Op weg naar huis werd P. de A., een soldaat met verlof, onverwacht door een ze kere P. C., overvallen, die hem zware wonden aan het hoofd en de handen toebracht. BRIEVENGAARDERS. De Bond van Brievengaarders in Nederland hield den Tweeden Pink sterdag te Utrecht zijn algemeen© vergadering, die druk bezocht was. Volgens het jaarverslag telt de Bond thans 339 afdeelingen em 55 ver spreide leden. Besloten werd eene commissie te benoemen, die zich ter verkrijging van inlichtingen tot alle brievengaar ders in Nederland zal wenden, om daarna in een geschrift uiteen te zet ten de leemten, die aan de nieuwe regeling betreffende de positie der brievengaarders kloven, en in het al gemeen in 't licht zal stellen de min der gewenschte toestanden in de po sitie der brievengaarders. Tot leden dier commissie werden benoemd de heeren Rauwerda, te Har- degarijp, en Weggemans. te Sleen, leden van het hoofdbestuur, Snoeijs, te Dinteloord en De Bruin, te Sant poort. PROF. VAN DER VLUGT. Prof. W. van der Vlugt is van zijn reis uit Zwitserland, waar hij ©eni gen tijd voor herstel zijner gezond heid heeft vertoefd, te Leiden terug gekeerd. Het buitenlandsch verblijf heeft het Kamerlid goed gedaan. WAARSCHUWING. De hoofdcommissaris van Pol'tie te Amsterdam waarschuwt tegen het aanknoopen van handelsbetrekkingen met Arie Chadit, geboren te Leimui- den. 28 Sept. 1873, zonder vooraf deugdelijke informaties te hebben in gewonnen. OUD-MILITAIREN. De Kon. Vereeniging van gep. on derofficieren en minderen van het Nederlandsche leger, die zich ten doel stelthet verleenen van bijslag op het pensioen aan hulpbehoevende militairen beneden den rang van officier en gepensionneerd vóór de wet van 1877, zoomede onderstand aan hunne weduwen, heeft Maandag haar 27 ste jaariijksc'he al gemeen e vergadering te Amsterdam gehouden onder leiding van den voorzitter, deai heer L.-Zeiler, van Wijk bij Duur stede. Uit het jaarverslag blijkt, dat de vereeniging thans nog bestaat uit 15 afdeelingen en 18 correspondent schappen. terwijl in 90 gemeenten verspreide leden wonen. Het aantal dames en burgers die de vereeniging geldelijk steunen, is respectievelijk 194 en 1855, behalve 1193 officieren en meer dan 3000 on derofficieren en minderen. Aan bij slag op het pensioen werd uitge keerd f 14,908,50 en aan onderstand aan weduwen het bedrag van 7890, totaal 22,798,50 of sedert de op richting der vereeniging f 388,730,25. Uit de rekening en verantwoording blijkt ook, dat de uitgave en ver spreiding van het Gedenkboek, ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan dezer vereeniging, een overwinst van f 460 ten bate van de kas heeft opge leverd. Bij acclamatie .werden de aftreden de hoofdbestuursleden herkozen. DE CHINEESCHE MISSIE. Maandagavond zijn de hoofdenen leden der Chineesche Missie, die naar Brussel waren, in Den Haag te ruggekeerd. Dinsdagochtend zijn de onderko ning en de minister van ©eredienst, benevens een achttal der voornaam ste leden van de Missie perHolland- sche Spoor van 9 u. 25 mijl. in liet door de Regeering beschikbaar ge stelde salonrijtuig naar Rotterdam vertrokken voor het voorgenomen be zoek aan de havens. Woensdagochtend te 10.29 stads- tijd vertrok de Missie naar Amster dam, voor het bezoek aldaar, even eens per Hollandsche Spoor. Donderdagmiddag verlaat de ge heel© Missie voorgoed de residentie per Staatsspoor te 4.20 stadstijd. Zij begeeft zich dan naar Zwitserland. VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE BOND. Het orgaan van den Vrijz. Democr Bond deelt mede Het bestuur vergaderde 27 Mei 1.1. Besloten weid in het naj aai- geen buitengewone algemeene vergadering te beleggen ter behandeling van het defensie-vraagstuk. Met het oog op de verkiezingen voor de Provinciale Sta ten zal de gewone algemeene verga dering toch vroeg moeten worden ge houden. Er kan dan alle tijd voor de ze belangrijke quaestie worden geno men. Aan een commissie uit het bestuur werd opgedragen een herziening van de statuten te ontwerpen. Voor de propaganda van het alge meen kiesrecht werden voorbereiden de maatregelen getroffen. G emeent er a adsl e den uit het bestuur, de 'heeren mr. Van. Aalten te Rotter dam, Van Iiassel te Utrecht en Zijl stra te Zwolle, hebben zich tot eene commissie gevormd voor de oprich ting van een vereeniging van gemeen teraadsleden. HAAT TUSSCHEN ERFGOOIERS. De correspondent van 't Hbd. meldt Waar de heerschende tweedracht in het Gooi de erfgooiers al niet toe leidt, blijkt eenigszins uit het vol gende geval. Op den avond van den tweeden Pinksterdag zaten in de tram van 7.35 van Hilversum naar Laren ©eni ge erfgooiers, waarbij twee der nieu we, de overigen van de oude partij". Misschien eenigszins „onder den invloed" kregen even voorbij Hilver sum de aanhangers van die erfgooi- ers-partijen herige ruzie, die zoo hoog liep, dat de conducteur het noodig oordeelde te laten stoppen. Voordat de tram echter geheel stil stond hadden dö aanhangers der oude partij den nieuwen partij er Harm en Vos uit de tram geworpen met het gevolg, dat deze debeenen ernstig bezeerde. De andere erfgooi- er der nieuwe partij stapte toen ook uit. Van het gebeurde is proces-ver baal opgemaakt. De aanhangers.der oude partij waren allen Blaricum- mer8. POKKEN. Uit Hoogezand. meldt men, dat de dochter van schipper Brouwer, die aan de pokmekte leed. geheel is her steld. Gelukkig zijn er geen nieuwe geval len voorgekomen. „DE JUFFROUW" MET EEN ARM. Nog altijd staat op het voornaam ste plein van de hoofdstad van Ne derland het gedeukte eik en aan de da gen van 1830 ten spot voor landge noot en vreemdeling, vuil en ver waarloosd ep gehavend. Steeds mist „de juffrouw" daarop den eenen arm, die op een goeden ochtend naar be neden kwam, gelukkig zonder iemand te deren. Dit is reeds enkele maan den geleden, maar een nieuwe arm is er nog niet aan gemaakt. Hei üe- giim er op tie gelijken, dat men niet van plan is. het beeld te herstellen. Er wordt beweerd, tiat het geheel© gedenkteeken verdwijnen zal van de tegenwoordige standplaats, zoodra tot de wijzigingen van het Damplein dooi den Raad besloten zal rijn. Evenwel, het is de vraag, of het zaak is, Naatje nog zóó lang ongehin derd te laten. Toen destdjids d© arm was gevallen, heeft men onderzocht of het beeld gevaar zou kunnen op leveren. Had men dat goed willen doen, zoo verzekerden ons deskundi gen. dan had men om het monument een steager dienen te houwen en alles flink onderzoeken, doch dat onderzoek heeft slechts oppervlakkig kunnen plaats hebben met behulp van een Magirus-ladder; den steager liet men, zuinigheidshalve, achterwge. Niette min het is van de straat duidelijk te rien „de juffrouw" daar in de hoogte is blijkbaar ook elders dan alleen bij den arm niet gezond meer. 't Kon gebeuren, dat zij op een goe den dag een stuk van haar japon of het hoofd ging verliezen en dan is maar de vraag of dat voor stervelin gen, wandelend of zittend aan haar „voet", niet een „kwaden dag" zou kunnen geven. Zou het geen zaak zijn het beeld eens fUink te onderzoeken? Nu wij toch over een standbeeld schrijven, tevens de opmerking, dat het noodig is Rembrandt's beeld ook eens flink op te knappen vóór lo Juli, wil men niet dat Rembrandt zich zal hebben te schamen over rijn „plunje" als men hem op dien dag komt huldi gen. (Hbld.) BRANDEN. Dinsdagmorgen werden te Ensche de aan de Eschstraat vier woningen met de inboedels een prooi der vlam men. De eigenares, de wed. H. Schou- wink, en de bewoners: Zeggelink, Schults. Struik en Volkers, hadden alles verzekerd. Te Oldeboora brak Maandag brand uit in de boerenplaats, béhoorende aan en bewoond door den lieer W. walstra. De meiden en knechten wa ren alleen thuis, de bewoners afwe zig. Ten gevoige van den harden wind stond de groote sdhuur met bijgebou wen in zeer korten tijd in volle vlam. De brandweer was zeer spoedig aan wezig en aan krachtig optreden is het te danken, dat het woonhuis, dat aan de windrijde stond, is gespaard gebleven; de stallen, schuur en bijge bouwen waren niet te redden. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Te Heandwaarden zijn het café Z ui dam en nog 4 andere woningen afgebrand. Te Kminingen is de liofsted van den heer M. Kole Pzn. bijna geheel verbrand. Een deel van het huis bleef staan. Het vee is gered. Oorzaak onbekend. ONGELUKKEN. Gisterochtend had in het doip Rhe- den een ernstig ongeval plaats. De landbouwer Van Beek was met een 9tier naai- Arnhem geweest. Toen hij bij de thuiskomst het dier uit den veewagen had gelost, viel de stier op hem aan en drukte hem zoo geweldig tegen den muur, dat Van Beek be wusteloos neerzonk. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen, doch tot gisteravond mocht het niet gelukken den ongelukkige tot het be wustzijn terug te roepen. Men vreest het ergste. (Z. Ct.) Men meldt uit Deventer: Toen Maandagmiddag het 15-jarig zoontje van den schipper Salpmons zich van het schip over de loopplank naar den wal wiilde begeven, viel het in den IJsel. De heer J.Meijermk, as- si stent-ohef aan de stoomtram, sprong op het hulpgeroep der moeder, ge kleed te water, doch kon den dren keling niet meer redden, daar deze reeds in de diepte was verdwenen. Maandag had bij de Vier Staten te Alkmaar een ongeluk plaats. Daar liep omstreeks vier um- tus- schen de tramrails zekere S. Groot, een verpleegde uit de Pius-stichting te Alkmaar. HU stond naar iets te kijken en daar hij doof was, hoorde hij tie tram uit de richting Heiloo niet aankomen. De tram kon niet meer tot staan worden gebracht, zoo dat Groot door de locomotief in het hout aan den kant van den weg werd geworpen- Hij werd opgenomen en in de nabuji-ige boerderij van P. Frans gedragen." De ongelukkige was herig gekwetst en is Maandag-nacht overleden („Alkm. Crt") EEN AUTOMOBIEL GESTOLEN. In de gemeente Oudkarspel is een brutaal stukje uitgevoerd. Naar aanleiding eener geplaatste advertentie in het „Nieu ws van den Dag" vervoegden zich bij J. Visser, rijwielhandelaar etc. aldaar, twee personen uit Amsterdam, waarvan een zich noemde A. Charlet, wonen de Kolksteeg No. 8, aldaar, tenein de een automobiel te koopen. De heeren bekeken en bereden de auto en Charlet kocht haar voor de som van 500, onder mededeeling, dat hij haar Dinsdag 5 Juni a. s. zou komen halen en betalen. Op verzoek van Charlet stond Vis ser toe, dat de heeren eerst nog een tochtje zouden doen. Hier zij opge merkt. dat de auto bestemd was voor twee personen- Tot heden zijn genoemde personen niet teruggekomen, evenmin natuur lijk als de auto. De zaak is in handen der politie gesteld. (Alk. Ct) UIT EEN GEHEIME RAADSZITTING Men schrijft uit Breda Nu de laatste Pinks terkerm's al hier gehouden wordt, daar de meonteraad besloot haar op te ken, is een grappige prentbriefk verschenen, voorstellende burgeon ter en wethouders zittende in draaimolen, het uitgierende van pret, dat enkele raadsleden in laatst gehouden (geheime) zit door eigen aangifte hun aansla* den hoofdelljken omslag hebben hoogd. Wat dat geheim van z zitting al niet voor heeft, zal licht begrijpen, als we vermei dat enkele dagen later iedereen de gemeente wist te vertellen welk bedrag enkele vroede mai hun aanslag en die van familie!* hadden verhoogd. (T DE VERSCHRIKTE ZEEMEERMD De kalme rust van de juffr met den visschestaart, alias n min, werd op een der dagen het zoo goed geslaagde voorjaarsj in den Dierentuin te 's-Graveni op een manier gestoord, die ai bewijst, dat de jëugd geen med den kent. Eenige jongelui wiei terwijl de voorstelling in vollen was, eenige stukjes carbid in het ter, waarin de staart op be va wijze kronkelende. Een knal liet hooren, de vischdame sprong vol 'steltenis uit haar bad en nam wijik met achterlating van t staart. De representaties konderi ter een volgend oogenblik weer vi gang hebben. (N. C NEDERLANDSCHE HOTELHOUDERSBQ In de jongst gehouden besti vergadering van den „Nederl schen Hotelhoudersbond" is in p] van den heer P. C. C. Jacobi langs overleden, tot voorzitter g zen de heer H. Warndorff Het bestuur van den ..Ned. H houdersbond" is thans aldus sai gesteld H. Warndorff .directeui het „Bible Hotel" te Amsten voorz'tter Th. Koek, „Hotel des I Bas" te Utrecht, vice-voorzitter Schuhmacher. directeur van de tinental Bodega Company" te sterdam, secretarisD. Deinum Hotel „Hartenlust", te Bloemen* penningmeesterB. Dommering, tel ..De Harmonie" te Winscho A. Meyer. Ver. ..De Harmonie" GroningenM. Nelemans Dierg de" Rotterdam J. M. van Tiel, tel des Pays Bas" te Arnhem. BOND VAN AMBTENAREN. De Mededeelingen van den I van Ambtenaren bij; departeme van algemeen bestuur en hooge leges van staat te 's-Graysphag* vatten de volgende motie „De afdeeling oorlog van Bond! van ambtenaren bij depa menten van algemeen bestuur hooge colleges van staat te 's-l venhage. In algemeene vergadering bi op d)en 9en Mei 1906; gezien de jl. bij het departen van oorlog plaats gehad hebbi buitengewone bevordering van 3 ste-klerken tot ad.-commies gelet op het feit, dat door bevordering 9 eerste-klerken rijn, passeerd verklaart dat de meesten vaz lagere ambtenaren van gemeld partement diep geschokt zijn in vertrouwen in de toekomst, voor betreft hun ambtenaarsloopbaan spreekt haar <jiep leedwezen uit< de plaats gehad hebbende buite wone bevordering." BOND VAN CHRTSTEX-DE.MC KRATEN. Op den Tweeden Pinksterdag 1 de „Christen Demokratasche Pa: in Nederland een algemeene vergi ring in het gebouw van Patrimon te Amsterdam. Door tie afdeeling Amsterdam v de volgende motie ingediend „De Partiivergadering, overwegende, dat de beginsel vei ring tie partij als zoodanig onbevo verklaart, om nu ï'ëedis in begii uitspraak te doen over wijziging dë oeconomisch.© grondslagen vat maatschappij d:a.t deze onbevoegd-verklaring n wettige intea-pretatie niet geldt v ieder partijgenoot individueel dat dus voor ieder partijgenoot vrijheid bestaat om zich persoon over de wijziging van dé oecon< sche grondslagen onder samen!ei publiek uit te spreken spreekt haai- hartelijke ïnstenm uit met de beginselverklaring en i vaardt die als uitgangspunt, om breeder programformuleering te raken draagt het partijbestuur op om, lang nog geen breeder beginsel gram geformuleerd is, voor de ha having der beginselverklaring zori dragen en vertrouw t, dat alle partijgei ten zich vrijwillig aan de organis leiding zullen onderwerpen." Met groote meerderheid van st men werd deze motie door de vee diering aangenomen, terwijl uit de cussie duidelijk bleek, dat door partijgenooten, geen enkele uitgei derd, de beginselverklaring van 1 werd onderschreven. Zonder discussie werd voorts aangenomen het volgende voorstel Amsterdam IV. De federatie „Amsterdam" JiiOTimnererod ,dat op ons actio-j gramma van 1905 te recht ais ©ei ©i-sdh geplaatst werd)Grondw herziening om te kunnen komen invoering van kiesrecht voor gozi hoofden en dë daarmee gelijkges den", wijl zonder voorafgaande fin oplossing van het kiesrechtvraags goede arbeidswetgeving niet wed i gelijk is; lettend op het uitgesproken voor men van het thans zittend ministei om aan het eind dezer parlementa periode een ontwerp in te dienen blancoïseering van de artikelen 80 andere van de Grondwet, terwijl mede een Staatscommissie benoem om die staatsrechtelijke onderwen te onderzoeken, die mot liet kiesre in direct verband staan met voldoening comstateerend een zijds, dat door het genoemde voor men van liet kabinet het kiesrec vraagstuk niet alleen urgent we maar op practisch-politiek geb reeds aan de orde kwammaar i derzijds ook kennis nemend van 1 feit, dat de benoeming der Staa

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2