Weerbericht. MEDEDEEL ING VAN HET KONINKL NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 9 Juni. Hoogste barometerstand 769.9 m.M. te Valontia (Zuid-Westkust Ierland), laagste 759.8 te Nice (Z.-Frankrijk.) Verwachting tot den avond van 10 Juni: Wind Zwakke N. O. wind. Gesteldheid van de lucht: licht be wolkt, droog weer. Temperatuurzelfde temperatuur. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Vorige stand om 2 uur 767 m.M. Barometers en Thermometers Ruime keuze. Prima afwerking. JOH. M. SCHMIDT, Zijlstraat 85. Thermoineiersiand. te Haarlem. Zatedag 9 Juni Hoogste gisteren F. 65 Laagste heden nacht F. 54» Hoogste heden tot 2 uur, F. 63» ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavo Kerk te Haarlem op Dinsdag 12 Juni, des namiddags van 12 uur, door den heer E. F. Bruynsteen, organist bij de Doopsgezinde Gemeente, alhier. Programma 1. Preludium en Fuga, J. S. Bach, (a-moll Band II Peters). 2. Allegretto, Alex Guillmant. 3. Recitativ und Arie, Jos. Hay dn. Aus die Jahres Zeiten. 4. Can Zona. Hieron. Frescobaldi. (1583-1644). 5. Largettho, Liugi Bottazzo. 6. Chor „aus der Messias", G. F. Handel. Drum Dank Sei dir Gottder uns den Si eg gegeben hat durch Jesu Christ.) M u s e u m van K u n s t n i j v e r- h e i d. In de Rotonde van het Museum van Kunstnijveiüieid zal Zondag a.s. ten toongesteld zijn een verzameling oor spronkelijk gekleurde Japansche houtsneden. De voorstellingen dezer houtsneden hebben voornamelijk be trekking op de Japansche tooneel- kunst. Het is bekend, dat het Ja- pansch tooneel in hoog aanzien staat bij het volk en dat de tooneelvoorstel- lingen aldaar groote belangstelling wekken. Zondag is de toegang kosteloos. H e r ij k. Maandag 11 dezer heeft de herijk van —12 uur plaats voor de Brou wersstraat en Zuid-Brouwersstraat, van I4 uur voor de Oranjeboom- straal. Haarlemsche Bankveree- n i g i n g. Naar men ons mededeelt is op de nieuwe uitgifte ad 600.000 van het maatschappelijk kapitaal der Haar lemsche Bankvereeniging, firma Te- ding en Berkhout, De Clereq. met recht van voorkeur en in vrije in schrijving voor f 720.000 ingeschre ven, zoodat een reductie op de vrije Inschrijvingen zal moeten plaatsheb ben. Het maatschappelijk kapitaal, dat f 1.500.000 was, zal dan met 1 Juli a.s. 2.100.000 bedragen, waarvan 50 gestort. Meer en Bosch. Vrijdag 22 Juni a.s. zal de inwij ding plaats hebben van de nieuwe gebouwen op het terrein van Meer en Bosch te Heemstede. De plechtigheid aal aanvangen te half 3 uur. Ziekentransport-rijt uig. Hedenmorgen waren we in de gele genheid bij de firma Gebr. H. en F. Kimman op den Wagenweg, het nieuwe Gemeentelijke ziekentrans port-rijtuig te zien, waarover we eenige maanden geleden eenige me- dedeelingen deden. Wegens gebrek aan plaatsruimte stellen we de be schrijving van dit vernuftig gecon strueerde vervoermiddel uit tot een volgend nummer. Goen audiëntie. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag a. s. geen audiëntie ver leunen. De Leerplichtwet. Sedert de laatste dagen worden de agenten van politie belast de kinde ren, die de school verzuimen aan de woningen hunner ouders af te halen en aan een handje naar school te brengen. Heden, Zaterdagmorgen, werden er weder 4 van die kinderen afgehaald. Het navolgende is daarbij gebleken Een knaap wilde wel naar sciool, maar de ouders wilden dit niet, en toen de agent van politie kwam, riep de moeder haar kind toe „maak dat je weg komt. er is een agent om je te halen Een andere knaap was werkzaam op de Steendrukkerij van de heeren EmrLk en Binger. die hem daarop hebben ontslagen. Die jongen is ruim 12 jaar oud en moet medehelpen de kost te verdienen voor zijne ouders. Zangwedstrijd „Alcmaria" De Zangvereenigiug „Onder Ous" besloot in de Vrijdagavond gehouden vergadering om te voldoen aan het verzoek van het bestuur van „Alc- maria" om Zondag in plaats vaneen koor naar keuze, de beide concours nummers te zingen. „Onder Ons" zal dus ten gehoore brengenSerenade, van J. Henri Oushoorn. en De Winter, van Philip Loots. De Typo- en Lithografische Veree- niging „Kunst na Arbeid" zingt in dezen wedstrijdSur les Remparts, van A. Saintis. Ook Proza en Poëzie dingt in den Eere-wedstrij d mede. Gemeeuteraadsverk iezing. De heer J. Schreuders heeft de can- didatuur voor den Raad, hem aan geboden door de Protestantsclie Kies- vereeniging, aanvaard. NATIONALE DAMBOND. Zooals wij reeds meldden, zal er op 8 Juli in het Brongebouw een Dam- feest gehouden worden, vanwege den pas-opgerichten Na,iio naden Dam- bond. Het belooft een schitterend feest te warden. Aangaande de regeling kunnon wij reeds mededeelen, dat ieder bezoeker gelegenheid zal geboden worden zich naar keuze te amuseeren; o.a. zal buiten den te spelen Massa-kamp ge legenheid beslaan tot een uitstapje naar de schoone omstreken, waarvoor de commissie speciaal eenige electri- sche tramwagens zal huren Buiten dien zal tot opluistering van liet feest Matinee gegeven worden door de Ka pel van het 2de regiment infanterie, uit 's Hertogenbosch. Het programma zal echter nog meerdere verrassende nummers bevatten, zooais liet doen van eenige fotografische opnamen, etc. Een gezellig Bondsdiner met daar aan verbonden concert, eveneens van voornoemd muziekgezelschap. met daaraan volgend vuurwerk, zal dit ge zellig samenzijn besluiten. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Door de Vereeniging „Bloemen- daal's Bloei", zijn op verschillende punten der gemeente manden ge plaatst, waar boven bordjes met het verzoek papieren enz. in die manden te werpen. HEEMSTEDE. Raadhuis. Heden is een aanvang gemaakt met den bouw van het nieuwe Raadhuis. Spaarbank. Aan het postkantoor alhier is gedu rende de maand Mei ingelegd 9903.23 en terugbetaald 5364.29; 'het laatst uitgegeven boekje draagt het nummer 2988. HILLEGOM. Hier en ook in de omstreken zijn de bloemisten en kweekers reeds begon nen met het rooien vair het tulpenge was. Het gewas valt niiet mee. HAARLEMMERLIERE e. a. Voor de vacante betrekking' van ge meente-secretaris hebben zich 16 solli citanten aangemeld. SCHOTEN. De Zeereerw. heer pastoor dezer gemeente zal in Augustus zijn 25- jarig priesterfeest vieren. Een com missie heeft zich gevormd ter voor bereiding der feestelijkheden. SLOTEN. De 'nooibouwoogst is in deze ge meente reeds begonnen: de hooilan den staan zeer goed. (Meerbode). HALFWEG. Op de Vrijdag alhier gehouden voorjaarspaardenmarkt stonden 69 paarden aan de lijn. Handel van weinig beteekenis hoogste prijs 160; veel ruilhandel. VELSEN. Ingediend is een wetsontwerp tot ruiling van grond ten behoeve van de tuchtschool tusschen den Staat en F. W. C. II. baron van Tuyll van Seroos- kerken, te Veisen Laatstgenoemde biedt aan. om in ruil voor het oor spronkelijk voor de vestiging van do tuchtschool te Velson bestemd terrein te geven een hem toebehoorend terrein aldaar. Aangezien naar het oordeel van don Minister van justitie hot aangeboden terrein door grootte, vorm en meer beschutte ligging voor de vestiging der tuchtschool zeer te waardeeren voordeelen boven het andere aanbiedt acht de Regeering het stellig in het belang van den Staat het voorstel van den heer Van Tuyll te aanvaarden. IJ MUIDEN. Vrijdagmorgen arriveerden per rij. wiel alhier een vijftiental stakende bootwerkers uit Amsterdam. a Doel was natuurlijk de IJmuider bootwerkers, die het juist van Amster dam gekomen stoomschip „Willy" wilden gaan lossen, door overreding of andere middelen te beletten dit werk te verrichten. Die vlieger ging niet op. Te meer daar nog een oude wrok tusschen de Amsterdamsclie en IJmuider bootwer kers bestaat, doordien vroeger Am sterdamsclie bootwerkers naar hier kwamen om de te diepgaande graan- booten te lossen, daardoor de IJmui- denaren benadeelende. De Amsterdamsche stakers hadden den moed den laatsten van een twin tigtal arbeiders te molesteeeren en schoppen toe te dienen. In schafttijd had weder eene ont moeting plaats op het Sluisplein, en zeker zouden er ernstige ongeregeld heden hebben plaats gegrepen, ware niet de politie en. rijksveldwacht flink opgetreden. De politie te IJmuiden ontving onmiddellijk versterking. Vrijdagavond zou het s.s. „Willy" ledig komon en Zaterdagochtend vroeg met het stoomschip Betsv An na" beginnen, dat geladen is met steenkolen voor de Amsterdamsche gasfabriek. Ook het met cokes voor Amsterdam verwacht wordende s? ..Water land" zal te IJmuiden gelost worden. („Tel.") ZAXDVOORT. Maandagavond a.s. zal te 74 uur al hier eene raadsvergadering gehouden worden. De agenda luidt: Ingekomen stukken en meaedeelin- gen. Benoeming badmeester kosteloo- ze baden. Request onderwijzers her ziening jaarwedden. Request be stuur af deeling Noord-Holland van dien Nederl. Bond van Gemeente-amb tenaren, ter zake Veihooig'ing jaar wedden ambtenaren ter Secretarie. Uitloting geldleening. Benoeming on derwijzer. Kohier plaatselijke directe belasting naar lief inkomen. Aangekomen Badgasten: Gel ad o ii) van Nijmegen, Pension Vallo. J. Scheffer, Nijmegen, Pens. Vallo. Mej. C. E. van dier Vies, van Am sterdam, villa „Thalatta". Fam. Reuze, van Arnhem, Grand Hotel, 2 pers. A. Asscher, van Amsterdam. Grand Hötel, 2 pers. Mej. M. J. Wacker, van Honolulu. Hotel Beau Site. M. A. Hirsohy, van Utrecht, Pen sion Buitenrust. 4 pers. D. W. Brand, Brussel, Gasühuis- plein 1, 2 personen. F. Bernhard. van Amsterdam, Gast huisplein 1. 3 pers. A. Cox, van Oss, Spoorstraat no. 45. Binnenland DE TWEEDE KAMER heeft gisteren een voor haren arbeid belangrijke beslissing genomen. Met een korte toelichting van den heer Lohman, die de tastbare bedoeling van het voorstel, nl. om meer tijd te winnen voor het begrootings- debat, uiteenzette, werd door hem, mede namens de leiders der ver schillende groepen, de heeren Borge- sius, Drucker. Heemskerk, Kolk man. Troelstra en Tydeman de vol gende motie van orde ingediend „De Kamer, „Overwegende, dat het wenschelijk is de ontwerpen tot vaststelling der Koloniale begrootingen en Staatsbe- grooting zoo spoedig mogelijk na de opening der ziting in de afdeelingen te onderzoeken „noodigt den Voorzitter der Ka mer uit "zich tot den Raad van Mi nisters te wenden met het verzoek te bevorderen, dat de ontwerpen tot vaststelling der Koloniale begrootin gen vóór 1 September en die tot vast stelling der Staatsbegrooting op den dag van de opening der zitting ge drukt rondgedeeld kunnen worden „besluit de Troonrede niet meer met een Adres va.n Antwoord te be antwoorden. tenzij bijzondere om standigheden zulks wenschelijk ma- kon; „en gaat over tot de orde van den dag." Bedenking lokte cleze motie niet uit. Alleen meende de lieer Van Kar- nebeek, dat men beter kon terugkee- ren tot de oude gewoonte om de po litieke debatten weder te houden bij het Adres-debat. Dit werd door den heer Lohman evenwel bestreden, ten eerste om de veranderde omstandig heden. ten tweede omdat er bij de begroeting dan toch weder gepoliti seerd zou worden. De Kamer nam de motie aan zon der stemming en de Voorzitter be loofde den wpnsch der Kamer aan do Regeering kenbaar te zullen ma ken. De Kamer hervatte daarna het voor de behandeling dezer motie ge schorste debat over het Arbeidscon tract. Zij kwam allereerst terug tot het artikel dat de „dringende redenen" opsomt, die tot het eenzijdig verbre ken der overeenkomst „kunnen" gelden. Het amendement-Van Doom om dit „kunnen" te doen vervallen en dus de verbreking „imperatief" te maken, werd door den Minister Van Raalte bestreden. De redelijkheid der contractverbreking moest aan den rechter in vrijheid ter beoordeelmg worden gegeven. Z. i. kon werksta king in 't algemeen vallen onder de weigering om aan redelijke bevelen te voldoen, niet de weigering om zich (als arbeider) te laten „uitloe nen" aan een anderen patroon. De Minister werd voorts door het de bat eer toe geleid een wijziging aan td brengen, waardoor dronk en schap- als geldige reden werd aangevuld met voorafgaande herhaalde waar schuwing hetzelfde deed hij ten aanzien van het „roekeloos gevaar doem ontstaan" voor personen en eveneens voor den eigendom van den patroon. Daardoor vervielen eenige amen dementen. Een van den heer Loh man om de geheede opsomming te doen vervallen, werd ingetrokken, dat van den heer Van Doom ver worpen en het art. goedgekeurd. Daarmede was men klaar met de „dringende redenen" voor den pa troon. Volgden die voor den arbei der. De 'heer De Klerk stelde als geldige reden voor „Wanneer hij (de patroon) den ar beider, die op stukloon werkt de be dongen hulp niet of in niet behoor lijke mate verschaft" een amen dement dat duidelijk is. De Minis ter nam dan ook dit amendement over. Ingetrokken werd een amende ment van den heer Schaper, omdat de Minister een wijziging in gelij ken geest iu het artikel aanbracht. Daardoor kan den arbeider ook verbreking geoorloofd zijn, wanneer hij (dat is de patroon), zonder dat de aard der dienstbetrekking dat medebrengt, den arbeider niettegen staande diens weigering gelast, te gen diens wil arbeid in dienst van een anderen werkgever te verrich ten. Dit is tegen het zg. „uitleenen", tegen den wil der arbeiders. Een belangrijk besluit alzoo. Het gewijzigd artikel werd goedge keurd. Maandag haK 2. voortzetting. STAKING IN DE AMSTERDAMSCHE HAVEN. In een Vrijdagmiddag gehouden, druk bezodhte, vergadering van de saheeps- en bootwerkersvereeniging Recht en Plicht, is een motie aange nomen, waarbij aan het bestuur van den Ned. Scheeps- en Bootwerkers- bond wordt opgedragen in overleg te treden met de 'afüeeling bootwerkers te Zaandam, ten einde te trachten aldus de staking uit te breiden. Het stoomschip Willy (Nederland) met bestemming voor Amsterdam, lost thans zijne lading kolen te IJmui den. Het stoomschip Betsie Anna (Ned.) met gelijke lading en bestem ming, ligt te IJmuiden stil, daar de handen ontbreken om tot de lossing over te gaan. Voorts vernam men van de zijde der werklieden dat Vrijdag de sta king zich in de Amsterdamsche tra ven heeft uitgebreid tot de Nordideut- sche Lloyd. Zestig man vaste en 40 losse werklieden dezer lijn hebben nl. geweigerd het stoomschip Sigmar'm te lossen. Het hoofdbestuur van dien N. S. en B. B. heeft een manifest gericht tot de houtwerkers, eene branche, welke zich nog niet bij de beweging heeft aangesloten. Hun wordt er op gewe zen dat de strijd der bootbewerkers wordt gevoerd ten bate van 40 huis vaders, wien het werkboekje, dat '»s de broodwinning, is ontnomen, en dat de vlotters hun steun in dien strijd verleenen door aan de in sta king zijnde balken- en gpierenbooten niet te ontvangen. Alleen de houtwer kers zoo heet het ongeveer lee* nen zich voor het onderkruiperswerk. De reden daarvan schijnt te zitten in de grieven welke onderling tus schen bootwerkers en houtwerkers bestaan. Verzocht wordt ten slotte door het hoofdbestuur van den N. S. en B. B„ geen hout te ontvangen, maar alleen op te slaan en af te le veren. De conferentie met de Zaandam mers zou heden, Zaterdag, plaats hebben. PREDIKANT EN LUITENANT. Men schrijft aan de N. C. Uw bericht dat een Ned. Herv. predikant van een Geldersche dorps- gemeente, naast de vervulling van zijn predikambt, bij het leger met den rang van le-luitenant fungeert in werkelijken dienst bij de landweer en dat dit tot nu toe een eenig geval van dien aard is in den lande, is onjuist. Bedoeld moet zijn ds. J. Barbas. Ned. Herv. predikant te Geesteren, doch deze is reserve-le-luitenant der grenadiers. Verder zijn ds. C. v. d. Nieuwenhuizen, Ned. Herv. predi kant te Surhuisterveen. en ds. J. W. C. Ort, Ned. Herv. pred. te Dongjum, respectievelijk rcs.-le-luitenant 'der jagers en res.- 2e-luitenant bij het 5e regiment in fanterie. HET COLLECTIEVE ARBEIDSCON TRACT IN DE DIAMANT NIJVERHEID. Door het bestuur van den A. N. D. B is aan het bestuur der Amster damsche Juweliers-Vereen'ging. dato 7 Juni, een antwoordgezonden, waarin het verklaart „geenszins tot het besluit te zijn gekomen dat het huidige contract onmogelijk te hand haven is en zelfs, na belangrijke wijzigingen niet te handhaven zal zijn." Moge het al vaststaan, dat het vigeerende contract zoo niet geconti nueerd kon worden, „dat het zelfs na belangrijke wijzigingen niet zou te handhaven zijn geweest, is een vraag, die door u en ons zelfs niet eens grondig behandeld is." Evenzeer wordt door den A, N. D. B. met nadruk geconstateerd, niette hebben verklaard „het netto-stukloon niet te wenschen". Slechts is mede gedeeld, dat de loop der besprekin gen in den Bondsraad niet was ten gunste van het netto-tarief. Het be stuur echter zelf was wel degelijk ten gunste van dat tarief. „Van afbreken onzerzijds van vrij ver gevorderde ondertrandelingen op dat stuk, is dan ook o. i. geen sprake." Voorts verklaart het bestuur „dat de erkenning zijnerzijds van door do juweliers opgesomde moeilijkheden en nadeelen, voortvloeiende uit het contract door de laatsten te veel is gegeneraliseerd en dat daaraan een wijdere strekking is gegeven, dan in de bedoeling heeft gelegen." Ten slotte betuigt het bestuur van den A. N. D. B. zich gaarne bereid, om. wanneer dit gewenscht moge blijken, met de A. J. V. mede te wer ken „tot het tot stand brengen van maatregelen, die het verkrijgen en behouden van een vasten, geregelden toestand in onze industrie kunnen verzekeren." TELEFONIE ZONDER DRAAD. Door den heer H. Wesselius te Baarn is een systeem voor telefonie zonder draad uitgevonden. Deze uit vinding is blijkens den „Reichsan- zeiger" va.n 25 Mei j.l. thans in Duitschland gepatenteerd evenals in Engeland en Amerika. (Tel.) EEN BELANGRIJKE VONDST Tusschen een partijtje ouden rommel werd dezer dagen door den heer N. J. M. Dresch te Schiedam een met een dikke stoflaag overdekt schilderstuk ontdekt, dat. schoongemaakt, bleek voor te stellen de afneming van Christus van het Kruis. Het doek is een weinig beschadigd. ONGEVALLENWET. Bij Konihkl. besluit is benoemd tot plaatsvervangend griffier bij den Raad van Beroep (Ongevallenverzeke ring) alhier mr. W. N. J. M. Smit, advocaat en procureur. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN TE AMSTERDAM. Bij de Vrijdag gehouden stemming voor de verkiezing van een gemeente raadslid in district III (vacature H Polak) wei-den uitgebracht 6845 gel dige stemmen. Hiervan verkreeg de heer D. Bloo ker (lib.) 1973 stemmende heer mr. P. A. Diepenhorst (a.-r. 1163 stem men en de heer W. H. Vliegen (s.-d.) 3709 stemmen, zoodat gekozen is de heer W. H. VLIEGEN Bij de stemming in district VI (va- cature-J. \Y. IJ zei-man) wei-den uitge bracht 2484 geldige stemmen. Hiervan verkreeg de heer Th. F. A. Délprat (lib.) 1017 stemmen en de heer C. B. Posthumus Meijjes (Chr.-Hist.) 1467 stemmen, zoodat gekozen is de heer C. B. POSTHUMUS MEIJJES. VERGOEDING WEGENS DEN DIENST VAN LANDWEERMANNEN. Ten einde elke onnooddge vertraging te ontgaan is het van belang, dat de vergoedingsbescheiden bij het Depar tement van Oorlog gehoed in orde en alzoo ter dadelijke afwerking gereed worden ontvangen. Daarom kan liet zijn nut hebben er aan te herinneren, dat volgens het voorschrift de kolom men 1 tot cn met 14 van den Verza- melstaat alle, voor zooveel noodig, moieten ingevuld zijn, dus ook de ko lom 5. due ingeval de echtgewooite de vergoeding moet ontvangen dien naam behoort te vermelden van den persoon (een gemachtigde of b.v. do echtge noot als deze bij de betaling aanwe zig kan zijn) wiens medeondorteeke- ning voor het voldaan zijn, der vergoe ding wordt vereischt. BRANDEN. Woensdagnacht is in de schuur van de boerderij van v. d. Akker te Schijndel brand ontstaan. Ook het huis en later ook een tweede schuur werden door de vlammen aangetast en brandden tot den grond af. Zes varkens vonden daarbij den dood. Men vermoedt, dat er moedwilligheid in 't spel is. ONGELUKKEN. Vrijdagnamiddag is uit de Singel- gracht nabij liet Hieronymuspleim te Utrecht het lijk van een man opge haald. Het bleek de sedert drie a vier da gen vermiste De Klerk te zijn. oud badmeester van de openbare zwem inrichting achter de gasfabriek. Vrijdagmorgen viel van het drie verdiepingen hoog in aanbouw zijn de huis van den heer Versteeg, te Ede, ile aannemer, de heer Kok, van den steiger naar beneden. Met hevige pijn en vermoedelijk mvvendige kneuzingen werd hij ten huize van den heer Diesman inge dragen. Dr. Ge vers Leuven en de zuster van de afdeeling Groene Kruis verleenden tie eerste hulp. Verdronken. Te Nteuwepeiketa (Gr.) is een 7-ja- rig knaapje van den werkman S„ na bij de ouderlijke' woning te water ge raakt en verdronken. ZWARE MISHANDELING. Woensdagavond laat werd de tuin knecht S. van het gesticht Brinkgreve te Zutphen, een oppassend jong- mensch, op den Brinkgreverweg dooi den huzaar W. aangesproken, die hem naar een herberg wilde mede- troonen. De tuinknecht weigerde dit, waarop de huzaar met hem meeliep en hem onverhoeds met een mes zoo danig verwondde, aan neus, voor hoofd en arm, dat S. bewusteloos neerviel. Tegen vier uur in den morgen kwam hij bij en begaf zioh met moeite alleen naar de Brinkgreve. waar hij aanstonds werd verbonden. Zijn toestand is bevredigend. De hu zaar is gearresteerd. (Z. C.) DE GESTOLEN AUTO. Men schrijft uit Bodegraven aan de .,N. R. Ct." Het bericht in zake de ontvreem ding van een stoomfiets uit Oudkar spel is niet geheel juist. De fietsen en stoomfietsen hebben hun tijd reeds gehad, men legt 't thans toe op ont vreemding van automobielen. Donder dag kwamen te Oudkarspel twee hee ren om een geadverteerde auto te koo- pen, men werd 't eens voor f 500, de heeren zouden nog een toertje doen, waarna komen dineeren en betalen. Edoch 't betalen werd vergeten; men reed door en -kwam terecht in Rietveld nabij Woerden. Daar werd de auto wegens een defect en ook we gens gebrek aan benzine (de heeren hadden sledhts 0.50 op zak en daar voor is weinig benzine te koop) op stal gezet bij een landbouwer, en „omdat men geen reisgeld had", be sloten de heeren de auto maar te ver- koopen. Een kooper werd spoedig gevonden te Bodegraven en voor f 125 werd de koop gesloten door bemiddeling van Iemand, die vroeger betrokken was bij loterijzwendel. De politie te Bodegra ven was de zaak spoedig op 't spoor en nam de auto in beslag. Een der heeren, A. C„ staat bij de justitie minder goed aangeschreiven; de offi cier van justitie te Alkmaar vraagt dan ook in 't politieblad aanhouding van A. C„ oud 32 jaren, bekend fles- sdhentrekker, terwijl de hoofdcom missaris van politie te Amsterdam waarschuwt tegen dezen persoon met verzoek om overneming van zijn waarschuwing in de nieuwsbladen. MINISTER STAAL. Men meldt uit Den Haag aan de ..Telegraaf Het gerucht gaat, dat het den mi nister van Oorlog, generaal Staal, bij zijn onderzoekingen, om op de tot zijn departement behoorende zaken te bezuinigingen, is gebleken, dat hij niet op die wijze kan bezuinigen als hij verwachtte. Daar de minister indertijd rijn aanblijven daarvan afhankelijk stelde, beweert men, dat generaal Staal in het komende najaar de por tefeuille van Oorlog zal neerleggen. Rechtszaken De Rechtbank te Winschoten heefi vrijgesproken Hendrika Roossienvai Veendaan, vrouw van Derk Vos, ver dacht van brandstichting. De eiscl was 1 jaar en 6 maanden gevang» nisstra f. Uit de Arbeiderswerek DE TIMMERLIEDENSTAKING TE LEIDEN. Omtrent de timmerliedenstak'n kan worden medegedeeld, dat vol gens opgave der patroons ruim 40 g» zeilen, die, zij het dan ook gedwon ge-n hebben gestaakt weder terug gekeerd zijn, terwijl het staking? comité verzekert dat slechts een en hele vrijwillig stakende is afgevallen Slechts vijftien van de oudsten ont braken op do appèllijst. De spannini wordt echter grooter, 't geen blij! uit de verspreidde circulaires en nu nifesten. Het stakingscomité heeft medege dee-Id in staat te zijn gesteld de uil keering deze week met een guldei te vei'hoogen. Thans circuleert eei lijst van handteekeningen, om t verklaren dat de voorgestelde loom verhooging niet gaat boven de f nancieele draagkracht der gemeents naren. Sport en Wedstrijden WORSTELEN. Uitslag van den worstelwedstrij in Den Haag; zevende dag: Ale Krook. die debuteerde, legt Brenn in 11/2 minuut. Brenno. nu vie maal gelegd, valt af. Lammenz legt Spitzer in 7 minn ten. Jackson en Sauer kampen 1 minuten zonder beslissing. Jacksoi brutaliseerde den scheidsrechter e kreeg daarvoor eene waarschuwing Van den Berg legt Dangers in minuten. De stand is thuis Aant. malen g O 5 O Dirk van den Berg 4 4 Neger Anglu 3 3 Dumas 3 3 Lammenz 4 3 1 Dangers 2 1 2 Jackson 1 1 Van Riel 2 1 fel 1 Dieokmain 1 1 Sauer 2 1 1 Axel Krook 1 1 Spitzer 2 2 Randolfi 1 1 Winzer 1 1 Rosterse 2 2 Brenno 4 4 Gemengd Nieuws DE MOORD VAN GENT. In de miaag van den vermoorde! geestelijike te Ne-vele bij Gent heel men een liter water gevonden, waai mee bewezen is, dat hij nog leefde toen zijn moordenaars hem in da vijver wierpen. Een merkwaardig feit in verban met deze mysterieuse geschiedenis U dat de hond, die den vermoorde ven gezeilde, niet heeft geblaft en du blijkbaar de daders kende. Ooik anck re gegevens duiden aan, dat de da ders geen onbekenden moeten zijn. EEN SMOKKELAAR DOODGE SCHOTEN. Russische kozakken hebben Woem dagochtend bij Eidhenau op Pruisisc grondgebied' een smokkelaar irwaï door het hort gescheten. Er is ee onderzoek ingesteld. GEN. VAN ZIJL. De Volkstem verneemt, dat gene raai Van Zijl, die na den oorlog hi« te lande geld voor de Kaapsche r< bellen heeft trachten in te zamele in den oorlog was hij een van gei de la Rey's flinkste onderbevelhel bers onderwijzer is geworden va een Engelsche staatsschool in h< district Lijdenburg. Burgerlijke Stand BEVALLEN Juni 6. J. de Vriesv. d. Meer, z, 7. J. VenemaDe Maaker, z. A. v. Leuven—Joosten, d.8. A. v. PuttenLaverman, d.A. E. deBrt ber—v. d. Eijkhof, d. C. H. Hei driksv. Santen, cl. 9. A. Middag- Schipper, d. M. G. Rijbroekv. Rie z. A. A. Mullerv. Oeveren. z.A J. v. DijkenSmit, d. 8. M-. v. Klauw—Komen, d'. OVERLEDEN Juni 7. J. A. Burger, 4 j„ z., Oral jeboomstr. 9. C. Homan, 76 j., Hs gestraat. HILLEGOM. GETROUWD: J. J. v. Noort en K. A. M. Ruigrok ONDERTROUWD: J. Gelinik en A. W-aimerdam. BEVALLEN: C. de JongSpaans z. A. G JonkheerBlsgeest d. E. v. d Kroef—De J-ager z. A. F. Nieuwen -huizenKeyzers z. OVERLEDEN: F. Brugman 77 j. G. J. Teeuw 6 w. G. B. Wulfsen 66 j. ZANDVOORT. OndertrouwdD. Kuyper ec M Luijmdijk. Bevallen J. WitkopKerkman, t M. van den Berg—Adrlchem, z. OverledenC. K. van der Mye, 4 Jaar. Stoomvaartberichten Het stoomschip Koning Willem III van Amsterdam' naar Batavia, pas seerde 8 Juni Kaap St. Vincent. Het stoomschip Nieuw Amsterdam arriveerde 8 Juni te Rotterdam vai New-York.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2