Weerbericht. MEDEDEEL 1NGEN VAN' HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur). De Büdt, 14 Juni. Hoogste barometerstand 768.5 m.M. te Stornoway (Noordwest Sdhotland). laagste 753.9 te Wisby (Oostzee). Verwachting tot den avond van 15 Juni: Wind: matige, meest N. wind. Gesteldheid van de lucht zwaar be wolkt; mogelijk regen. Temperatuur: dezelfde. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. 763 m.M. Neiging tot achteruitgang. Vorige stand om 2 uur 763.8 m.M. Barometers en Thermometers Ruime keuze. Prima afwerking. JOH. M. SCHMIDT. Zijlstraat 85. Thermometerstand. te Haarlem. Donderdag 14 Juni Hoogste gisteren F. 57 Laagste heden nacht F. 50» Hoogste heden tot 2 uur F. 55® om was hij ook maar heimedijk ver trokken. Ook had hij geen behoefte aan een hartroerend afscheid. W at hij in d© twee maanden van zijn zwerven heeft gedaan Eerst is hij naar Beverwijk en Alk maar gewandeld, toen van koers ver anderd en zijn schreden naar Amster dam gewend, om over Utrecht, 's Her togenbosch en Tilburg naar Antwer pen te kuieren. Waarvan hij dien tijd geleefd heeft? In dien beginne door langs de straat td bedelen en liedjes te zingen, terwijl hij in Antwerpen prentbriefkaarten ingekocht heeft (100 voor 25 cent, dus ©en spotkoopje om deze langs de straat te venten1. Ten slotte heeft hij in België werk gekregen aan een stoomdraaimolen waarmede hij later Holland is inge trokken. Het Openbaar Ministerie achtte na hert hoornen der getuigen de zusder en zwager van beklaagde, alsook een; buurman', die hem het huis heeft zien verlaten het bewijs wel niet zeer sterk, maar toch nog voldoende voor eene veroordeefling. Er zijn namelijk een heele serie aanwijzingen, le. de vermissing van het geld2e. hert ge lijktijdige vertrek van den beklaagde; 3e. het heimelijke en ongewone uit gaan en niet térugkedren van beklaag de 4e. dat beklaagde tijdens het ver dwijnen van het geld alleen thuis was; 5e. dat de sleutel van de kleer kast op tafel lagen en dus onder het bereik van beklaagde6e. dat de be klaagde den vorigen dag jjpen geld op zak had', en op den dag van den diefstal een groote reis ondernam 7e. dat beklaagde wist. dat er geld in be doelde kast was8e. dat er in de af wezigheid van het echtpaar niemand anders in het huis geweest kan zijn dan beklaagde. Daarom eischte het Openbaar Mi nisterie vijf maanden. De ambtshalve toegevoegde verde diger, Mr. Tjeenk Willink, achtte daarentegen het bewijs veel te zwak voor eene veroordeeling, zoodat vol gens hem vrijspraak moet volgen. Uitspraak op 21 Juni. UITSPRAKEN. J. H. van Paradijs, metselaar te Haarlem, mishandeling, 5 boete of 3 dagen hechtenis. P. Onderwater, grondwerker te 's-Gravenhage, verduistering, 4 mnd. gevangenisstraf. C. H. van Egmond, arbeider te Be verwijk, mishandeling, ƒ5 boete of 3 dagen hechtenis» J. Weyers, arbeider te Lisse, mis handeling. 20 boete of 10 dagen hechtenis: S. Veen, los werkman te Haarlem, diefstal. 1 maand gevangenisstraf. H. Johannes, voermansknecht te Haarlem, beleediging ambtenaar in functie, één week gevangenisstraf. J. de Vries, arbeider te Purmerend bedreiging met misdrijf tegen het le ven. 6 weken gevangenisstraf. Th. Vet, arbeider te Purmerend, wederspannigheid, één maand ge vangenisstraf. D. Taams Simonszoon, zonder be roep te Oostzaan, eenv. beleediging ambtenaar, ƒ10 boete of 4 dagen hechtenis. A. Korff, timmerman te Beverwijk, diefstal, 4 weken gevangenisstraf. S. v. Berge en IJ. Bier, warmoe- ziersknechts te Beemster, strooperij met behulp van een wagen, ieder 3 boete of 2 dagen hecht. Koninginnedag. Naar wij vernemen, heeft het be stuur der Vereeniging Koninginnedag besloten, voor deze en volgende fees ten een tribune te laten maken voor 720 personen, voorzien van buffet, W. C. enz. De Vereeniging zal dan behalve een muziektent, ook een tribune in eigen dom bezitten, die voor andere gele genheden hier en elders verhuurd zul len kunnen worden. In hooger beroep. De officier van justitie alhier, is in hooger beroep gekomen van het von nis der rechtbank alhier, waarbij W. v. Braam, J. Hop, R. v. Braam, en M. J. Honing, ailen te Purmerend wonende, zijn veroordeeld ter zake van wederspannigheid en beleediging van een ambtenaar. Geèisch/t was voor den eersten be klaagde 10 dagen, voor de tweede, der de. en vierde beklaagden, ieder 14 dagen gevangenisstraf. GESCHORST. De postbode, bij wien de justitie gis teren. huiszoeking deed, is voorloopig geschorst. Naar we vernemen moet hier meer aan luiheid dan aan verduistering gedocht worden. Zoo moeten ten huize van den man o. m. eenige prentbriefkaarten gevonden zijn. Ook kwam het voor, dat hij brieven bezorgde, die hem reeds een paar dagen eerder ter rondbrenging wa ren medegegeven. Gev. Voorwerpen. Een sleutel, een bril, een schoen, een R. K. kerkboekje. Leger en Vloot KOLONIAAL WERFDEPOT, baar vernomen wordt zal op 1 Jar nuari a.s. het beiheer van het Kolo- mra' Werfdepot te Harderwijk, tot dusverre ressorteererud'e onder het departement van Oorlog, overgaan bij het departement van Koloniën en dientengevolge ook Indische officie ren met verlof bij d't depot worden ingedeeld. Uit de Omstreken BENNEBROEK. Aan de wed. Lamboo en de wed. Nieuwenhuyzen alhier is vergunning verleend hare varkens tegen vlek ziekten ie doen inenten, volgens de methode-Lorenz. De herijk over alle maten en ge wichten zal op de Secretarie alhier gehouden worden op 11 Juii a. s. van 9 tot 12 uur en van 1 tot 2 uur voor deze Gemeente en van 2 tot 3 uur voor Vogelenzang (gem. Bloemen- daal.) HILLEGOM. Wegens zijne benoeming tot wet houder heeft de heer G. Veldh. van Zanten voor zijne herbenoeming als voorzitter van den Vennipperpolder bedankt. De gebr. Keur, bloemisten alhier, leven sedert langen tijd in letterlij ken en figuurlijken zin -op gespan nen voet. 1 De politie bewaakt voortdurend de tuinen, aangezien de gebroeders in een proces zijn gewikkeld en elkaar het eigendom van het gewas betwis ten. Niettegenstaande dat, heeft toch een der gebroeders een gedeelte tul pen gerooid. De politie mengde zich er tusschen en nu is die partij tul pen door de politie in beslag geno men en gedeponeerd onder het voor malige Raadhuis. De rechtbank zal echter binnenkort hebben te beslissen. HAARLEMMERLIEDE C. A. A. s. Vrijdagavond zal de Gemeen teraad weder vergaderen. Agenda Benoeming van een Gemeente secretaris. Af- en overschrijvingen op de be- grooting dienst 1906. Het uiit de Amsterdamsche trek vaart opgehaalde lijk is herkend als dat van den 27-jarigen J. Roos. on gehuwd, sigarenmaker te Amster dam. Hij werd sinds eenigen tijd al daar vermist. Het lijk is naar Am sterdam overgebracht. SCHOTEN. Eindelijk kunnen wij nu met ze kerheid mededeelen. dat de bouw der bijzondere school alhier flink vooruit gaatde vertraging die daar bij is voorgekomen, is deze. dat er ongeveer 12000 steenen zijn afge keurd. Vrij zeker zal de school 1» Augustus dezes jaars in gebruik kun nen worden genomen. PAARDENKEURING TE HOOFD DORP. Op de premiekeuring Woensdag j.l. te Hoofddorp gehouden van. 5-, 6- en 7-jarigo paarden, werden aangeboden 25 merriën. Premie van 100 gulden ontving P. Verkuyl (2), W. Biesheuvel, J. II. Stoel S. Zijlmans en B. Biesheuvel te Haar lemmermeer, en A. Colijn, te N. Ani- stól (5). Premtekeiiring van 2-jarige merriën. Aangeboden 34. Eene premie van 40 gulden ontving: A. Colijn en A. Kroon te N. Amsbel, G. MOiman to Amstelveen, K. Kiste- maker, B. Biesheuvel ,A. v. Leeuwen, J. van Zij verdien, J. Tensen (2), F. Noord'am, M. van Wieringen enC. C. v. d. Heuvel te Haarlemmermeer. Keuring van één-jarige merriën. Aangeboden 32. Eene premie van 20 gulden ontving: S. v. d. Sluis, P. Verkuyl, J. H. Stoel, J. D. Bulk, T. Hanedoes (3), D. Hout- kooper, C. v. d. Heuvel, H. Versluis, te Haarlemmermeer, A. Colijn en G. Borst te N. Amsted en M. Moordam te Aalsmeer. Keuring van één-jarige hengsten. Aangeboden 12. De aanhoudingspremie van 100 gul den ontving A. Colijn te N. AmsteiL Voor de keuring om ingeschreven te worden in het Stamboek werden Dinsdag j.l. aangeboden te Hoofddorp 39 merriën van 3 en 4 jaar Inge schreven werden er 13. Aan de pre miekeuring namen deel 23 paarden. De premie van 75 gulden werd toe gekend aan den heer G. Molemante Amstelveen. 3 van den heer B. Bies heuvel te Haarlemmermeer. 1 van den heer P. Verkuyl. idem. 1 van den heer H. J. Bayer, idem. 1 van den heer M. v. Andel. idem. 1 van den heer L. Zylmans, idem. Aan de premiekeuring van paar den van 8 jaar en ouder namen deel 7 paarden. Premie ,van ƒ20 werd toegestaan aan den heer G. Moleman te Amstel veen aan den heer E. C. v. d. Heu vel te Haarlemmermeeraan den heer M. v. Andel, idemaan den heer B. Biesheuvel, idem. HET ONGELUK TE IJMUIDEN Ben abonné schrijft aan de Tel. uit IJmuiden omtrent het ongeluk al daar Een andere lezing, zooals die mij ul. door de equipage van de .Assis tent" werd medegedeeld, is de vol gende Toen alhier bericht werd ontvan gen, dat het s.s. „Claremont" nader de, vertrok de „Assistent" naar zee, gevolgd door de „Vischploeg". Toen de .Assistent" uit de pieren stoomde, was hij pl. m. 1000 M. vóór. Het gelukte de ..Assistent" langs zijde te komen toeD de „Visch- ploeg" met een vlet op sleeptouw op pl. eü. 400 M. naderde. Op ongeveer 50 meter vóór de „Assistent" werd de vlet losgegooid en maakte de kapitein zich gereed om op de hoot over te springen, daar hij niet vermoeden kon, dat de vlet net stoomschip vóór zijn steven („As sistent") zou trachten te haken, iets dat gelijk zou staan met een „krank zinnige daad". Edoch 1 het niet verwachte gebeur de. Vóór de vlet haken kon. dreef hij op de Assistent", met het be kende treurige gevolg. Zoodra de botsing plaats had, werd onmiddellijk gestopt en de vletter- man. T. de Vries, die zich aan het anker had vastgeklemd, binnenboord gehaald. Zijn eerste woorden waren„Ik heb nog gezegd, laten wij het niet doen, want er komen ongelukken van." „Kerel", sprak de kapitein, van het roer komend, „wat voeren jullie in Godsnaam uit?" waarop de geredde T. de Vries nogmaals zeide: „Ja, ik heb het ze van te voren ge zegd, er komen ongelukken van. maar ze" (hiermede doelende op de andere twee inzittenden) „wilden niet luisteren." Volgens deze lezing is het dus niet geweest de „Assistent", die de vlet van achteren invoer, in walk geval het ongeluk, niet zulke afmetingen had kunnen aannemen, doch de vlet, die voor den boeg van de „Assis tent" het stoomschip wilde haken, doch mishaakte en tegen den steven van de .Assistent" aandreef of aan voer. SCHEEPVAART OP HET NOORDZEEKANAAL. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht: 1. dat de opruiming van de brug ov er het Noord zeek an aal in den Rijks straatweg te Velsen is voltooid en de schepen elkander ter plaatse van de opgeruimde brug kunnen voorbij varen 2. dat in verband hiermede het ge ven der seinen en het toonen der groene lichten (bedoeld in de aan kondiging in de „Staatscourant" van 24 Februari 1906) met ingang van 15 Juni 1906 zal worden gestaakt. ZANDVOORT. Alhier is opgericht een Centraal- Coanité, bestaande uit eenige notabe len, afgevaardigden van vereenLgin- gen alhier en badgasten, tot viering van het 25-jarig jubileum, dat Dr. Gerke den 27en Juli a. s. hoopt te vie ren. Het uitvoerend comité bestaat uit de heeren P. L. de Vries, voor zitter C. Kingsmilder, secretaris H. M. Baron Collot d'Escury. pen ningmeester; G. W. van Toomber- gen J. SnyerPh. L. Heil en P. Saaf. De Zandvoortsche Feestcommissie vergaderde Woensdagavond in Café Suisse. Mededeeling was ingekomen van de Muziekkapel ..Paul Kruger", dat deze verhinderd was muziek te voe ren op 31 Augustus. De firma Enen Loosjes zal. even als vorige jaren, ook dit jaar nog gratis het drukwerk leveren. Van de firma Droste kwam toezeg ging van chocolade. Verder werd besloten de Vereeni ging te doen vertegenwoordigen in het Centrale Comité voor de feestvie ring van het 25-jarig jubileum van Dr. Gerke. Hiertoe werd aangewezen de heer G. Kuiper. De leverantie van de limonade, koek en krentebrood voor de tracta- tie is aangehoudep tot de volgende vergadering. Door B. en W. is besloten de Ko ningstraat te verstraten. In de villa „de Berk" gelegen aan den Kostverloren Straatweg alhier, ontstond Dinsdagavond een begin van brand, die zich ernstig liet aan zien. Door' tocht geraakten gordij nen door een spirituslichtje inbrand, die zoo spoedig toenam, dat de rui ten sprongen en het kozijn reeds vlam vatte. De tuinman, werkzaam zijnde in den tuin, den' brand bemer kende, sloot dadelijk de sproeislang aan en had de voldoêhing den brand époedig te blusschen. Ten overstaan van den heer J. C. Burkens. notaris te Haarlem, werd in Hotel Driehuizen verkocht villa „Geertruud", gelegen aan den Bou levard Paulus Loot. Kooper werd de heer A. Koper voor de somma van ƒ12 950. Aangekomen Badgasten Posthumus Meyjes. Amsterdam. Villa Eschdoorn, 4 pers. J. Verschuijl, idem. Villa Bertha, 4 pers. Fam. Polak, idem. Stationsweg 9, 9 pers. Fam. Kokosky, idem, Villa Zomer- lust. 5 pers. L. Reens, idem. Hotel Zeerust, 2 p. A. van Vreumingen, Gouda, Idem. H. Kolstroem Helsingfors, Villa Thai at ta. De heer Hertens, Utrecht, Groote Badhuis. F. W. Bh Iers. New-York. Hotel Beau Site. J. H. Krüze, Amsterdam. Villa Ber tha, 5 pers. Mej. Van Druten. Sneek, Villa Wil li elmina. Jongej. L. Petersman. Amsterdam, Villa Wilhelmina, 2 pers. M. Koetsier, idem. idem. F. Gansser, Wurtemburg. idem. Binnenland DE TWEEDE KAMER, gasteren de beraadslaging over het Arbeidscontract voortzettend, hield zich allereerst bezig met het artikel, dat de bevoegdheid inhoudt om de dienstbetrekking na 2 jaren op te zeg gen en dat met nietigheid bedreigt het daarmede strijdig beding. De lieer Van Deventer, die zich op de Duitschewetgeving en op het be kende adres van den Ned. Journalis tenkring, alsook op verbintenissen die voor Indië gesloten, beriep, stelde voor om den termijn van twee tot 5 jaren te verlengen. De wet moest Langer contracten niet beletten. De heer TroeJstra c.s. stelden voor, om alleen den arbeider de bevoegd heid' te geven om die 2 jaren op te zeggen (later maakte hij er 5 jaren van, met een opzeggingstermijn van 6 maanden), wanneer de dienstbe trekking was aangegaan voor een langeren termijn, of voor het leven. Tegen het aangaan van lange con tracten met goede, deugdelijke werk nemers, zou dat geen bezwaar opleve ren, ook niet in de journalistiek. Doch dergelijke goede arbeidskrach ten bepaalden den stand der arbeids markt en mochten daarom niet te lang aan die mankt worden onttrok ken. De heer Plate was tegen elk ingrij pen in de comanerciëele behoeften en gewoonten, tegen elke beperking, die z. i. steeds in het nadeel van den werknemer zou zijn. Moreel en mate rieel werkte een lang contract het beste. Een goede patroon ontsloeg zijn werknemers niet om goedkcopere krachten te kunnen krijgen; men moest hem ook niet in de verleiding brengen dat te doen. Minister Van Raait e had geen be zwaar tegen een termijn van 5 jaren, wed tegen een eenzijdige bepaling als de lieer Troelstra wilde. Het art. be doelde alleen te waken tegen levens lange Y-erbdntenissen. De heer Troelstra legde er den na druk op, dat iemand met de redactie van het artikel, steeds op een laag tractement in dienst gehouden kon wooden. Het gewijzigd amendement van dien spreker, waaraan nog enkele sprekers hun aandacht wijdden, werd ten slotte aangenomen met 54 tegen 12 stemmen. Men kwam vervolgens tot de ge wichtige kwestie van het vroeger aan gehouden art. 1638 (het staangeld). De heer Limburg verdedigde een amendement om den werkgever te verplichten een som gelds op denzelf den voet ai's de werkman bij d'e Rijks postspaarbank. te deponeeren, dit omi den werkman van schade te vrij waren, in geval van faillissement van een werkgever. Een groot bezwaar kon dót niet zijn, waar bijv. op een loonuitkeering van 30 mille slechts 6 honded gulden gevorderd werd en de werkgever toöh de rente trok. In 'net staangeld een ernstig mis bruik ziende, verdedigde de heer Troelstra een amendement om het geheel te verbieden. Het vicieuse zat niet in het bedrag, maar in d'. bedoe ling: de vrijheid van den werkman te belemmeren. De bekende oliefabri kant Duivis noemde het staangeld na- d'eelig voor het prestige van den werkman, een blijk van wantrouwen. Het bedoelde alleen de werkstakin- Mngen tegen te gaan; liet bracht de oeconomische onafhankelijkheid in gevaar; het was een onzedelijk bin den van den arbeider, een bedenkelij ke inbreuk op de integriteit van het loon. Men moest het geen burgerrecht verschaffen. In stede dat de wet den oeconomasch zwakke zou te hulp ko men, zou men de arbeiders knevelen. De heer De Klerk stelde voor, dat het staangeld een bedrag van 6 (de wet noemde 12) dagen loon niet zou overtreffen. De heer Drucker lichtte een amendement der C. v R. toe, dat de strekking had het heffen van staangeld te beperken. De heer Lohman verdedigde het staangeld van den arbeider, maar was er tegen, dat men het zou vorde ren van den patroon; op wien een schadevergoeding immers verhaal baar was. De heer Schaper toonde aan, dat dit met kleine baasjes niet steeds het geval was. De heer Druoker verdedigde liet artikel. De werkman had zekerheid van de terugbetaling; zonder den rechter kon de patroon geen beschikking krijgen over het staangeld. Bovendien zou staangeld alleen gelieven mogen worden als het bij contract bedongen was. De be staande toestand werd dus verbeterd, want thans werd hier en daar veel hooger staangeld geheven. Dit artikel zou de heffing eerder beperken dian do-en toenemen. Miaar met een beroep op buitenlandscihe wetgevingen toon de hij aan, dat het staangeld, mits goed geregeld, voor den arbeider geen bezwaar had. De minister sloot zich hl. rbij aan, betoogende, dat het ar tikel alle verkeerdheden van het be staande wegnam en bestreed de amen- ere men ten, behalve dat der C. v. R. De heer Van der Zwaag bestreed nader het staangeld als immoreel, vooral als het eenzijdig was en het amendement-Limburg werd nog door den mede-voorsteller, den heer Patijn, ia bescherming genomen. Tot een beslissing kwam men nog n.tU Heden 11 uur voortzetting. WINKELSLUITING TE AMSTERDAM De afdeeling Amsterdam van de Nederlandsche Banketbakkers-veree niging heeft zich met een adres tot den Gemeenteraad gericht naar aan leiding van het rapport van de,^om- missie tot onderzoek in hoeverre en voor welke soorten van bedrijven in de gemeente Amsterdam eene veror dening wenscbelijk is tot vaststelling van een sluitingsuur", en met het verzoek, mocht de Raad vermeenen te moeten overgaan tot het stellen van een gebod om winkels in deze gemeente na zekeren tijd des avonds en des Zondags te sluiten, dit gebod niet uit te strekken tot banketbak kerswinkels. Adressanten zeggen o. a. dat het verlof om tot half twaalf voormiddags den winkel geopend te hebben, het banketbakkersbedrijf al zeer weinig baat; de winkelverkoop van banketbakkerswaren is voordien tijd van geringe beteek enis. terwijl juist na dien tijd de drukte daar voor aanbreekt, en de bestellingen juist moeten worden uitgevoerd op tijden gedurende welke de verorde ning winkelsluiting beveelt. MAATSCHAPPIJ DER NED. LETTERKUNDE. De 140ste algemeene vergadering van de Maatschappij der Nederland sche Letterkunde werd Woensdag te Leiden geopend. De voorzitter, prof. mr. J. E. Heeres herdacht in zijn openingsrede de leden, die in het afgeloopen jaar der Maatschappij door den dood ontvielen. Hierna werd door den secretaris, dr. S. G. de Vries, verslag uitge bracht van den staat der Maatschap pij en van hare belangrijkste lotge vallen en handelingen, gedurende het afgeloopen jaar. Spr. merkte op, dat dit jaar over 't algemeen een kalm verloop had, bracht de werkzaamhe den op de maandelijksche vergade ringen in "herinnering en noemde de werken in den afgeloopen jaarkring door de Maatschappij uitgegeven. Daarop gaf de voorzitter het woord aan den verslaggever omtrent den staat der boekverzameling gedurende hetzelfde tijdsverloop. Nadat vervolgens de verslagen der commis9iën voor taal- en letterkun de en geschiedenis en oudheidkunde waren uitgebracht werd de uitslag bekend gemaakt der stemming over de benoemde gewone en buitenland- sche leden, waaronder de heer J. P. Thijsse te Bloemendaal. Na de pauze verkreeg prof. dr. L. Knappert, hoogleeraar te Leiden, het woord, ten einde een voordracht over oude Nederlandsche psalmberij mingen te houden. Hierna werd overgegaan tot de verkiezing van een bestuurslid in de plaats van het aftredend lid, dr. G. J. Boekenoogen. Uit het voorgedragen dubbeltal, bestaande nit de heeren le. dr. J. J. Salverda de Grave en 2o. dr. C. H. Th. Bussemaker, werd eerstgenoemde gekozen. Ten slotte werd tot secretaris der Maatschappij herbenoemd dr. S. G. de Vries. Na nog enkele huishoudelijke werk zaamheden werd vervolgens de ver gadering door den voorzitter ge sloten. BEURSVACANTIE. Bij Woensdag genomen besluit der Vereeniging voor den Effectenhandel zijn de Zaterdagen van 16 en 23 Juni tot beursvac ant i eda gen geprocla meerd. Het besluit viel met 147 tegen 88 stemmen. PLANTENKEURING IN ART1S. Voor deze Juni-keuring waren twee prijsvragen uitgeschreven12 van de beste perkrozen in potten gekweekt en 12 enkele en 12 dubbele van d'e beste pelargonium zonale. Rozen waren niet ingezondendat heeft de kou op haar geweten. Er had om dezen tijd anders wat kunnen zijau De zonal es, ingezonden door de fir ma W. D. Keesson Dzn. en Zn. te Aalsmeer, waren zeer fraaionder de 48 planten waren keurige variëteiten in prachtige kleuren. Mr. Hack© te Baarn en de heer Kik ken te Haarlem zorgden weer voor mooie orchideeën. Ten slotte bezichtigden de aanwe zigen met groote belangstelling een paai* nieuwe instrumenten van de fir ma Jean Hey broek te Baameen versta a nkondiger pagaskopeï en1 een onkruiddooder. EEN KRAS OUDJE. Als een merkwaardigheid. wordt medegedeeld, dat de 85-jaiïge J. Sto ker, t© Nijidhorne (Fr.), in 5 dagen nog 3 mud gras maaide. De kranige oude man verdient nog steeds met landwerk het brood voor zich en zijn huishoudster. DEURWAARDERSDISTRICTBN. Tengevolge van opheffing van deur- waardieradlistrictien, vervallen de na volgende, deua*waard,ersdlstracten der derde klasse: Eist, Gouda, Middel burg, Roermond, Sittard, Ter Neuzen, Veendam, Winschoten, Winsum, Zalt- Boaniirneó, Zeist en Zulphen. TREURIG. Aan iemand te Stad Alme'o, die Za terdag in arrest werd gesteld1,, omdat hij nog 21 dagen hechtenis moest on dergaan wegens openbare dronken schap, werd op telegraphisCh versoek door den minister van Justitie ver gunning verleend de begrafenis van zijn kind bij te wonen. GELUKKIGE SCHULDEISCHERS. Als een curiositeit in de faillisse mentswereld mag wel vermeld wor den de slotuitdeelingslijst in een faillissement van een Hagenaar, wiens schuldeïschers, die te zamen te vorderen hadden 17.842.58. een half procent hunner vorderingen mo gen komen halen bij den curator. Totaal krijgen zij dus uitbetaald ruim 89Enkele gelukkige staan op de lijst aangeteekend voor de ka pitale som van.... één cent'. EEN OUDJE OVERLEDEN. Te Nijland (Wijmbritseradeel) is overleden Janke de Haas, wed. U. Zandstra, die den 19den December j.l. 100 jaar oud geworden was. Den 25sten September van 't vorig Jaar, toen H.M. de Koningin bij Haar bezoek aan Bolsward eenige minuten te Nijland doorbracht, zat het oudj juichende en wuivende aan den Eenigen tijd later vernamen we, dj H. M. de toen bijna 100-jarige aardig douceurtje had toegezonden („N. R. Ct.") DESERTIE. Het deserteeren van militairen fa het 2e regiment huzaren te Venlo I weder aan de orde van den dag. Zi terdag hebben er weder eenigen i plaat gepoetst. Naar we verneroa zijn in de laatste 3 weken ruim 30 f tusschen uit getrokken. (L. K.) BRANDEN. Te Oranjedorp (Dr.) is brand on staan in het huis toebehoorende aa en bewoond door Harm Brakel. een ommezien vva.s het perceel, waa uit door onmiddellijk toegeschoü hulp nog eenig huisraad is kunni gered worden, een prooi der vfci men. Niets was verzekerd, en zwa drukt deze ramp dit nijvere wei mamsgezin, idtat zich had ingespa nen om een eigen woninkje macht te worden. GEMEENTERAADSVERKIEZING TE ROTTERDAM. Bij de Woensdag gehouden j meenteraadsverkiezing ter voon ning in de vacature Van den Ben in het 5de district te Rotterdam wi den uitgebracht2907 geldige st« men. waarvan 1204 op dr. F. D. C. van Moll (liberaal) candiidaat c kiesvereeniging „Rotterdam" 718 den heer W. H. van Oordt HWa bij geen partij aangesloten dochci didaat der liberale kïesY'ereenigi „Vooruitgang" en 985 op den hi P. van der Pols (antirevolut'onai zoodat een hersteïpming moet plaj v'nden tusschen de heeren dr. Moll en Van der Pols. GESTRAND. Tijdens mistig weer strami Woensdagnacht in de Terschelbnj Buitengronden een Deensch tw maststoomschip. Sleepbooten en t schersvaartuigen trokken uit ter sistentie. NAWEE VAN HET OUDEGEE31 PROCES. Men meldt aan de Tel. Dinsdagavond besloot het bestu der afdeeling Utrecht van de Vei nigi/ng van Schrijvers van Ned landsche Spoorwegen, op voors van het hoofdbestuur, den hi Lousberg. haar medelid en hoofdl stuurder, den heer W. van Scha voor royement voor te dragen, grond dat hij in het proces Oui geest-,,Vooruit" den advocaat v „Vooruit" inlichtingen zou liebl verstrekt over den heer Oudegeest ONGELUKKEN. Uit Sa&senlheim meldt men Een negenjarige knaap ailhier W ongemerkt op het zitbankje van ti gekoppelde stwowagens. Hij had ongeluk ea* af te vallen en kreeg wieden over 't lioofd'. De dood' vols binnen enke'le oogenblikken. Dinsdagmiddag viel de werkman Braaksma, te Hallum, van het opt wagen geladen hooi. met het gav< dat hij bijna onmiddellijk dood v Langer dian. een halve eeuw was algemeen geachte werkman in die der familie Bosch. Voor twee jaren werd hoon door departement Hallum der Maatscli pij tot Nut van 't Algemeen het e metaal en loffelijk getuigschrift i leend. („L. Ct.") Dinsdag zouden de zoon en knecht van den heer G. Bossert R fabrikant te Alkmaar, met een gen eenige bussen van de fabi naar het station brengen. Het pa was te kort ingespannen dit lammerde het dier zóó in het ga dat het weerspannig werd. Dit g zoover, dat de knecht Jansen den bok werd geworpen en zich hevig bezeerde, dat hij genoodza was naar zijn woning te gaan. heer G. Bossert, die bij het onge aanwezig was, stapte nu op den gen en nam de teugels. Het pa bleef zich echter verzetten. Op Scharloo sloeg het dier op hol sprong in een koepel even vei door de ruiten. De heer Bossert v van den wagen geslingerd evei zijn zoon. Terwijl deze met den scl vrij kwam. kon de heer Bossert i niet meer oprichten. Met een rijt werd hij naar huis vervoerd w bij onderzoek door een geneesb bleek, dat het ééne been op t plaatsen inwendig gekneusd v Het paard bloedde sterk en v naar den veearts gebracht. (Alkm. Ct Rechtszaken HET GEBEURDE AAN DE WORM VEERSCHE GASFABRIEK. Voor het Gerechtshof te -Vinster had rich Woensdag te verantwooi de 31-jarige Albert Rezee, voera der gasfabriek te Wormerveea*, d de Haarlemsche Rechtbank ver deold tot 5 boete ter zake van sma aangedaan aan den directeur derV merveersohe gasfabriek, den heer N. Labrijn, door op 13 Januari 19( Worm ervoer opzettelijk die eer en goeden naam aan te randen van d< door aan verschillende personen n te deelen, dat hij hem in de maan Juni of Juli 1905 in staat van di kenschap in de fabriek heeft gezi- Zoowel het O. M. bij d'e Haarl scbe Rechtbank, als de verded: van beklaagde, mr. M. Mendels, 1 den hooger beroep tegen het voi aangeteekend. 3 getuigen k charge en 10 décl ge waren gedagvaard en werden hoord. Het getuigenverhoor br£ [evenwel geen nieuwe feiten aan licht. De heer Labrijn hield ook th [vol nooit op de fabriek dronken te: geweest, zelfs niet onder den inv van sterken drank gestaan tehebl De beklaagden en enkele getui k décharge o.a. de ontslagen der-directeur, de heer Koevoets I den vol, dat dit wel het geval wa Mr. Pleyto, do advocaat-gener rijn requisitoir nemende, deed a eerst uitkomen, dat er ran deze z

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2