INGEZONDEN Advertentiën Vaarwel. Dienstbode Dag- Dienstbode Gevraagd Net Dagmeisje net Meisje Dienstbode Dienstböde nette Meisjes Dienstbode Keukenmeid. Een net Meisje 6evraa|d «en WERKSTER tu beidü instanties zeer veel werft ;s rnaakt. De primaire telastelegging gequalifioeerd als smaad, spreker meent terecht,,lk heb het verteld, om het ter kennis te brengen, omdat ik den toestand gevaarlijk achtte", heeft beklaagde gezegd. Daaruit blijkt het opzet. De burgemeester, deiinspec teur van politie Daame, een betrouw baar politiebeambte, en de beambte Bos. personen die er buiten staan, hebben nooit iets van (dronkenschap van den directeur bemerkt. Een man van do ontwikkeling van Koevoets beeft de dronkenschap van dein direc teur verzwegen, hem nooit gewaar schuwd'. Eerst in Januari, toen liet ontslag van Koevoets volgde, kwam de beschuldiging. Daaruit blijkt, dat men hier eenvou dig te doen heeft met verdachtmaking met wraakneming. Spreker achtte het vonnis der Rechtbank juist gewezen, maai' hij heeft een bezwaar tegen het vonnis, wat de straf betreft. Het is geen gering feit, op deze wijze iemand in do'eer en goeden naam aan te randen. Een korte gevangenisstraf achtte spreker noodzakelijk. Hij eisebte daarom twee dagen ge vangenisstraf. Mr. M. MernxLeOs, beklaagde's verde diger, wijst er op, diat het proces-ver baal der Haarlemischo Rechtbank wel honderd fouten bevat in de wederga ve van de getuigenverklaringen. Het verwonderde pleiter, dat die pro cureur-generaal zich tevreden stelt met de gelijkvloerse!]© en botte verklaring dat men hier met niet anders te doen zou hebben dan met een wraakne ming. Waarom? Was Koevoets zoo'n personae grata bij de werklieden? Hoe kan men spreken van een wraak neming als de getuigen zich reeds op gaven vóór het ontslag van Koevoets? De gascommissie weigerde getuigen te hooren. Daarop is Koevoets ontslagen en nadat men dit had gelezen, heb ben ze zich als getuigen opgegeven bij den Raad die ze ook niet hoorde. Neen, geen wraakneming bezielde de getuigen1, integiehdeled, men moet eerbied hebben voor hun zedelijken moed. Het ailgemeen belang is bier wdl d'egeilijk aanwezig. Het rechtsge voel moet bevredigd worden. Ook is het niet waar, dat beklaagde een half jaar heeft gewacht met zijn beschuldiging mede te doelen. Hij deed «kit onmiddellijk aan den chef. Pleiter zou het- spijten, wegens de groot© schokking van het rechtsge voel bij de getuigenverklaringen onder eede van menschen, die nooit eenige straf hebben gehad en wier brood er van afhangt, wanneer beklaagde werd veroordeeld. Bij een strafvonnis Staat de man als een lasteraar. Daarom vroeg pleiter ontslag van rechtsvervolging. Vervolgens stonden in hooger be roep terechtde 20-jarige gasfitter M. Kaper, de 27-jarige gasfitter C. Veken en de 35-jarige lantaarnopsteker .T. sloot en. Zij werden door de Haarlemsche Rechtbank ieder tot f 5 boete veroor deeld. eveneens wegens smaad. Hun was ten laste' gelegd, dat zij op 11 Februari te zamen en in ver- eetniging opzettelijk de eer en den goe den naam hebben aangerand van den directeur der gasfabriek, althans de- aen hebben beleed'igd, door in het te Wormerveer verschijnend) Nieuws- en Advertentieblad „De Zaanstreek" te zenden en. te doen opnemen een) door beklaagden oaidJeiteekend) artikel of bericht, waarin wordt gezegd, dat zij dbor den directeur zijn misleid, om een stuk op zegel te teeltenen in strijd met hun eerste verklaring aan den Raad, waarin, zij zeiden den lieer La brijn nooit onder den invloed van sterken drank op de fabriek te hebben gezien. Van die onder pressie (bedrei ging met gevangenisstraf en ontslag) afgelegde verklaring hadden ze be rouw en zij kwamen er daarom open lijk op terug, om die handelwijze te redresseer en. Wegens smaadschrift" had de Haarlemsche rechtbank ieder dier drie beklaagden veroordeeld tot 5 boete, subsidiair 5 dagen hechtenis. De advocaat-generaal, mr. Pleyte, requireerde tegen ieder der beklaag den een gevangenisstraf van 2 dagen. De verdediger, mr. Mendels, pleitte ontslag van rechtsvervolging. Sport en Wedstrijden ZWEMMEN. Verleden jaar is het den Arnihem- scaen zwemmer, den heer A. J. Zijl stra, gelukt, den grooten af9tand te zwemmen van af het Malburgsche veer tot het Drielsche veer. Dit seizoen aal de heer Zijlstra den afstand awenumen van Looveer (bij Huissen) tot Arnhem schipbrug. Indien zijn krachten het toelaten, zal hij door zwemmen tot het Drielsche veer, ver- zwemmen tot het Drielsche veer, om te trachten zijn record van Malburg sche veer tot Drielsche veer, ver leden jaar in twee uur volbracht, te a'a an. PAARDEN. Dat de liefhebberij voor paarden sport in Frankrijk vooruit gaat sinds men de bookmakers van de renba nen verwijderd heeft, bewijst wel de recette, die verleden Zondag teLong- ehiamp gemaakt werddeze bedroeg 72982 francs meer dan verleden jaar op den dag der Grand Prix. Bij den totalisator werd dien dag niet minder dan 5 millioen 157,725 fr. omgezet, dus bijna twee mil lioen meer dan verleden jaar. De winst, door den totalisator ge maakt, wordt in Frankrijk voor een groot gedeelte besteed aan nuttige en liefdadige instellingenzóó moest het in ons land ook zijn 1 WORSTELEN. Uitslag van de Woensdagavond in Den Haag gehouden worstelwedstrij den Anglio en Randolfi kampen 30 minuten zonder beslissingJackson wint van Dieckman in 271/2 minuut, en Van den Berg legt Sauer in 41/2 minuut. Uit de Arbeiderswereld ZATERDAGMIDDAG VRIJ. Men meldt uit Enschede: De commissie, gekozen uit de afd. der textielarbeidersbonden Uunitas en De Eendracht, zond aan de Fabri kantenvereniging alhier een verzoek, om de fabrieken Zaterdagmiddags 12 uur te stoppen en wachtgeld toe te staan op grondstoffen en materialen. Het adres is vooralen ran ruim 3200 handteekensingen van textielarbeiders, die daarmee sympathie hebben be tuigd. Letteren en Kunst Rembrand t-tentoonste lling. Frederi'k Muller Co. te Amster dam zullen ter gelegenheid' van de Rembrandtfeesten, in het begin van Juli in de nieuwe veilingzalen Doe lenstraat 16—18 aldaar, eene tentoon stelling openen van werken der bes te Hollandsche meesters uit de XVIIe eeuw. Deze tentoonstelling zal samenge steld worden uit eerste klasse wer ken der meest beroemde meesters, alsRembrandt, Avercamp, Bër- chem. Berckheyde, Van Beyeren, Ter Borch, Both, Codde, Cuyp, Dou, Duyster, Eeckhout, Flinck. Van Goyen, Frans Hals, enz. enz., bene vens een groot aantal teekeningen, voor het meer end eel door bovenge noemde meesters. Verder zullen aan deze tentoon stelling worden toegevoegd eenige bijzonder fraaie meubelen, porcelei- nen en andere kunstvoorwerpen uit dien tijd. De tentoonstelling zal tot'15 Sep tember geopend blijven. PERS-OVERZICHT DE PRIJSVRAAG VOOR EEN VREDESPALEIS. Voor eenige dagen namen wij over hetgeen de Haagschle correspondent van het „Algemeen Handelsblad" schreef over het rapport van de in ternationale jury. Thans schrijft de heer Walenkamp in dit blad een ar tikel over dit rapport. Hij schrijft, dat, wie mocht vermeenen, dat de bedoelde correspondentie slechts een zeer verkorten indruk gaf. zich ver gist het geheele, slechts 51/4 bladzij den druks bevattende rapport, be helst als feitelijke beschouwing aller ontwerpen te zamen slechts de vol gende regelen De 216 ingezonden ontwerpen ver tegenwoordigen drie onderscheiden typen van indeeling. Bij eenige projekten zijn de Biblio theek en het Hof van Arbitrage in twee afzonderlijke gebouwien onder gebracht. slechts door een gangver bonden. Bij andexen vormen zij slechts óén gebouw, dat verlicht wordt van de gevelzijden, bij somrn'- gen van buitenhoven, welke slechts aan drie zijden gesloten zijn, of dat zijn licht ontvangt van een of meer dere aan alle zijden gesloten binnen hoven. Uit deze ontwerpen had de jury er zes te Mezen welke eigen dom wordende van de Carnegie- Stichting het bestuur zouden kun nen dienen als grondslag om in over leg met een uit te kiezen architect een voor uitvoering geschikt ont werp te doen opmaken. Hiervan uitgaande zijn zes ontwer pen gekozen, welke naar de meening van d'e jury, de verschillende stel sels van indeel'ng vertegenwoordi gen. Ontwerp No. 213. Motto: S'G. Dit ontwerp vertoont eene fraaie al gem eene ordonnantie de ontwer per wenschte uitdrukking te geven aan het denkbeeld dat, daar Den Haag gekozen werd als zetel van het Hof van Arbitrage, de architectuur van het Vredespaleis behoort ingege ven te. zijn door de Nederlandsche bouwkunst der 16e eeuw. Deze overwegingen verschaften ten slotte die meerderheid aan dit ont werp. De platte gronden voldoen aan de eischen van hot programma en schei den, zooals gevraagd is. de Biblio theek en het Paleis, doch de archi tect is er niet in geslaagd bij zooda nige scheiding te handhaven het altijd zoo wenschelijk karakter van een geheel van eene architectonische eenheid. Ontwerp No. 194. Motto Pax (in gouden letters). Slechts de algemeene indeeling heeft de aandacht van de jury ge trokken de groepeering is zeer goed; dit is wel h<et grondplan van een in een park gelegen paleisde groo- te zalen ontvangen zijlicht en de schikking van het achtergebouw (de bibliotheeklokalen bevattend) rond om een binnentuin bij wijze van een kloosterhof is uitnemend. Te betreuren is het, dat eene te groote gezwollenheid, zoowel in het geen de plattegrond aanwijst, als in de teekening van de gevels, niet overeenkomt met het karakter van defitigen eenvoud, passend bij de ar chitectonische voorstelling van een Vredespaleis, zonder evenwel van eenige oorspronkelijkheid te getui gen. Ontwerp No. 132. Motto Concordia pairvaa res crescunt, discordia maximae dilabuntur. De algemeene compositie van dit ontwerp is eenvoudig en geeft eene uitstekende oplossing aan de eischen van het programma, ofschoon met overdrijving van de ruimte, ingeno men door portalen en gangen. Het geheel der gevels draagt een monumentaal en rustig karakter, vrij wel uitdrukkend de waardigheid en grootschheid, passend voor dit ge bouw evenwel zijn te constateeren eene zekere stijfheid en eentonigheid, welke de werkelijke verdiensten van dit ontwerp verduisteren. Ontwerp No. 17. Motto l'Art de l'époque De ontwerper wijst er in zijn me morie van toelichting op. dat. waar do eigenaardige behoefte van een Vredespaleis moest uitgedrukt wor den. hij gemeend heeft zich te moe ten bedienen van nieuwe middelen en van eene nieuwe esthetiek. Deze kunstuiting kwam aan de jury belangrijk voorzij deed een monument scheppen, waaraan zekere originaliteit is te ontzeggen, en, hoewel enkele onderdeelen van de planindeeling gebreken vertoon en, voldoet het geheel aan de eischen van het programma. Ontwerp No. 79. Motto(een figuurtje). De gevels vormen een goed geheel van een loffelijken eenvoudde af geronde gedeelten beëindigen den eindgevel minder gelukkig en het is af te keuren dat de lokalen aan de zijgevels en voornamelijk <ie zaal voor ConseÜ Administratif op de eer ste verdieping slechts een tweede- handsch licht bekomem onder een portiek. De geheele indeeling is goed be studeerd e>n onderscheidt zich gun stig uit het oogpunt "van beperking van oppervlakte. Ontwerp No. 130. Motto Eirene. Het architectonisch gedeelte ver toont eene goede verhouding van het geheeltoch is te vreezen, dal deze compositie bij uitvoering zoude blij ken noch belangrijk, noch karakter vol te zijn, en ten opzichte van de indeeling. welke in hare onsystema tische schikking van zekere stud'e getuigt, valt te betreuren dat de kleine gesloten of te enge binnen plaatsen schaden aan het eigenaar dige karakter van een gebouw op een open terrein." Dil rapport, zoo schrijft de heerW., zal velen teleurstellen het zal niet nalaten over de geheele wereld diepe verontwaardiging te verwekkenzelfs zou het ons niet verwonderen, indien daarover op het aanstaande algemeen congres der architecten te Londen een ernstig woord werd gesproken. Ziellier alles, wat van de geheele inzending gezegd wordt Diit its het oordeel en tegelijkertijd die motiivee- ring der intematibauaile jury. 12 Regels algemeenJe beschouwing vervolgens over elk der bekroonde ont werpen van 9 tot 6 regels tekst; van alle overige ontwerpen niets En welke is de inhoud dezer zin nen? Bij de eindkeuze heeft dus den doorslag gegeven, dat Cordonndier's ontwerp wenschte uitdrukking te ge ven aan het denkbeeld dat. daar Den Haag gekozen werd als zetel van het Hof van Arbitrage, de architectuur van het Vredespaleis behoort inge geven te zijn door die Nederlandsche bouwkunst der 16e eeuw." Wie las ooit zoo een motiveering Hier dus is van geen enkel alge meen iets sprakeniets met betrek king tolt het eigenlijk dot e. waartoe dit bouwwerk zal opgericht worden.; doch uitsluitend van omgeving. Het Vredespaleis komt in Holland te staan, dusmoet liet 't karakter der Hollandsche architectuur der 16de eeuw dragen, aldus het rapport. Bij dergelijke motiveering staat alle ver stand stil. Men behoeft geen beoefenaar der bouwkunst te zijn om het wankele van dezen betoogtrant in te zien. Hier rijst de vraap': waar het dei- jury in hoogste instantie blijkbaar slechts om een bouwwerk van oud- H'olllandisch karakter te doen was, waarom dan niet een prijsvraag uit sluitend onder Holllanders en Vlamin gen uitgeschreven, tevens mieit ver melding van dezen ea'scih Deze archi tecten ook zouden vermoedelijk beter geweten hebben wat Hollandsche re naissance is dan deze internationale jury, want en dat is het toppunt van misvatting Cordoainier's ont werp is absoluut ndet in het karakter der Hollandsche renaissance. Het is alles eerder dan dit Van geen der andere ontwerpen bui ten de bekroonden wordt 'n enkel woord gerept. Het bestuur der Carne- gae-stichting heeft het ondernamen, de architecten aller landen uit te noodi- gen ter inspanning al hunner! lor ach ten voor de oplossing der vraag naar een „Vredespaleis", een bouw werk .hetwelk 't symbool bedoelt te zijn der steedis groeiende gevoelens der menschheid en meer dlan 200 architec ten gevoelden zich tot mededingen ge roepen alle zalen van het bekende paleis in de residentie zijn met hunne ontwerpen behangen, zelfs schoot er ruimte voor voldoende expositie te kort en een jury, gekozen uit de voor mannen der wereld op bouwkundig gebied, beantwoordt deze werkzaam heid mdt vijf bladzijden druks van welk een inhoud De hier ontwikkelde inspanning dei- mededingers ter zijde latend en slechts berekenend tot welke uitgaven deze wedstrijd hen noodzaakte, komen we elk project dooreen geschat op /2000 tot een totaal van meer dan 400.000. Vermoedelijk is deze schat ting te 'laag; een dei* leden van liet Carnegie-bestuur sprak als gold. het d'e eenvoudigste zaak ter wereld van uitgaven voor de beid© eerst be kroonden elk medr dan 10.000 francs. Het meerendeel der inzendingen vor derde met minder werk dan deze bei de. Maar dit betreft slechts het finan cieel©. Een der zinnen in het rapport, wel ke het meest te denken geeft, is die waarin over de eventueel© uitvoering van het gebouw gesproten wordthii luidt als volgt „Uit deze ontwerpen had de jury er zes te Mezen, welke eigendom wor dende van de Gamegie-stichting het bestuur zouden kunnen dienen als grondslag om in overleg met een uit te Mezen architect een voor uitvoe ring geschikt ontwerp te doen opma ken." Alhoewel de bedoeling vaji dezen zin tamelijk duidelijk is, geeft 1<:' te denken Koloniën CELEBES. Zooals men weet is kapitein Kooy in Soppeng belast met het civiel ge zag. Zaterdag den 28en April, zoo ver telt de Miakassaar, bezocht hij de kam pongs op ruim een uur gaans van Wattan Soppeng, in gezelschap van Aroe Patodjo. Niets verried eenig ge vaar of onrust. Hij begaf zich in de woning van den aroe. Toen hij daar uit te voorschijn kwam. zag hij een menigte gewapend met stokken, lan sen en krissen, waarin stukjes wit goed waren vastgemaakt. Daar de menschen op hem afkwamen, werd hij door zijn geleide in den steek ge laten. zoodat van stand houden na tuurlijk geen sprake was. Hij werd door het kampongvolk een uur lang achtervolgd; eerst toen hield liet eindelijk wat af. Zonder letsel kwam hij in het. bivak te Wattan Soppeng terug. Wat was er ondertusschen voorge vallen De kapitein Kooy had zijn bediende meegenomen, doch deze li ad op liet eerste gericht van het gevaar het ha zenpad gekozen en was naar het bi vak gesneld om hiulp te halen. De lui tenant Lavernian rukte onmiddellijk uit en nauwelijks edn half uur daar buiten zijnde, stuitte hij op een bende fanatieken van ongeveer honderd- twintig man; dit schijnt de voorste afdeeling geweest te zijn. Eenige sal vo's deden de menigte uiteengaan. Een weinig verder stuitte de militai re troep weer op lieden, die zich bij de beweging waarschijnlijk hebben willen aansluiten. Zij waren in nog sterker aantal dan de eerste bende. Wederom deed het salvovuur velen neertuimelen, de rest verdween spoor loos. De inmiddels in het bivak terugge komen kapitein Kooy zond een tweede patrouille uit, om den verderen voort gang van het opstootje te observeeren. Bij hare terugkomst rapporteerde zij, dat overal de witte vlaggen, weer uit gestoken waren en de rust onder de bevolking was teruggekeerd. Het opmerkenswaardige van deze treurige historie is, dat zij niet werd voorafgegaan door tetekenen van on nut. Niets heeft te voren verraden dat er wat broeide. Van de geheimzinnig heid der inlandsche maatschappij wordt hier weer een bewijs gegeven. Dat zulke aanslagen op de veilig heid een dieper grond hebben dan godsdienstig fanatisme, is zeker. Het gebeurde is een uiting van een of an dere ontevredenheid, misschien wel het betalen van de belasting op de oorlogsschatting. Spoedig na het gebeurde kwamen de datoe van Soppen,^ dlie van Patiro en enkele leden van hit zelfbestuur in liet bivak om hunne ontsteltenis over het gebeurde te toornen. Gemengd Nieuws STANDBEELD VAN ZOLA. Volgens de ..Petit Bleu" is het stand beeld van Zoïó, dat Constantin Meu nier heeft ontworpen, te Parijs in brons gegoten. Mevrouw Zo la, Bru- neau, Havet, Se allies en andere be kende personen waren er bij tegen woordig. Het gieten schijnt zeer goed gelukt te zijn. Zola's trekken worden zeer gelijkend genoemd. DE AMERIKAANSCHE VLEESCH- SCHANDALEN. Uit Wilmington m Delaware wordt aan de „New-Rork Sun" gemeld, dat bij vijf personen daar ter stede ver- giftigansverschijnselen zijn geconsta teerd, doe worden toegeschreven aan 't gebruik van geconserveerd vleesdh. Hun toestand is ernstig. Men verzekert, dat voor het geval de bedde Kamers 't nemen van maat regelen tegen de treurige toestanden die thans aan het licht zijn gekomen zouden willen uitstellen, president Roosevelt het uitgebrachte rapport als officieel stuk aan het congres zal doen toekomen, ten einde allen tegen stand te overwinnen, die in het wet gevend lidhaam moolit bestaan, tegen het nemen van maatregelen die een einde moeten maken aan den tegen- woordigen toestand. Volgens de New-York Sun'' zal het iandbouw-comitó voorstellen dat de regeering de kosten zal dragen van een grondige inspectie der abbattoirs en conserven-f abri eken, en zou men mogen verwachten dat het Congres hiervoor een crediet van 2 millioen dollars zal toestaan. Een nieuwe bron van verontwaar diging bij het publiek vormt de publi catie iin den „Neiw-York Herald" van een brief, dien dr. Mines, oud-regee- ringsonapecteur der abattoirs, aan president Roosevelt heeft gericht, In dezen brief en in een artikel, dat er aan voorafgaat, richt dr. Milnes een heftigen aanval tegen den heer Wil son, minister van Landbouw, dien hij beschuldigt van partijdigheid, onbe kwaamheid en omkoopbaarheid. Dr. Milnes zegt, dat hij meer dan een jaar geleden den heer Wilson op de hoogte heeft gebracht van wat er in de abattoirs en in de conservenfabrie ken gebeurde, en hij vertelt erbij, dat d'e „beefpackers", die boos op hem waren om de onthullingen, die hij gedaan hods en omdat hij, in afwij king van wat de andere inspecteurs deden, zijn plicht zoo nauwgezet mo gelijk vervulde, al hun invloed heb ben aangewend om hem uit den re- geeringsdienst te doen ontslaan, iets. waarin ze dan ook ten slotte ge slaagd zijn. Verder somt dr. Milnes nog een aan tal feiten op. die reeds bekend zijn geworden, en die strekken om zijn beweringen te staven. NOG EEN EN ANDER OVER IBS/EN. Ibsen gebruikte steeds zoo weinig mogelijk woorden, als hij iets te zeg gen had. Tóen hij zich" te Rome bevond, kwamen ook twee prinsen van Ber- nadotta naar de eeuwige stad. En koning Oscar sprak in een brief aan den Noorsch-Zweedschen gezant Lindstrand den wensch uit, dat deze gelegenheid zou vinden, de prinsen aan Ibsen voor te stellen. De gezant deed zijn best, om aan dit verzoek te voldoen. Hij gaf ter eere der prinsen een groot gastmaal. Maar, daar hij het onnoodig oordeel de, den toen nog onbemiddelden dich ter aan het diner te noodigen, ver zocht hij hem alleen op de thee, die op het diner zouvolgen. Ibsen zond den gezant als antwoord zijn kaartje, waarop hij de volgende vier woorden had geschreven: „Ik drink nooit thee!" Ibsen's laatste woord: Integendeel! wordt in het noorden druk bespro ken. Ieder wil er een andere beteeke- nis aan geven. Maar een Noorsoh correspondent van een Deensch blad vertelt, onder welke omstandigheden het gesproken werd: Toen het einde naderde, lag de dichter nagenoeg bewusteloos; nu en dan prevelde hij eenige onverstaan bare woorden. Maar opeens herkende hij zijn vrouw, en zei iets tot haar, dat niet te verstaan was. De ver pleegster schudde nu zijn kusten wat op, zeggende dat het zoo wel beter zou zijn. Toen sloeg Ibsen, zijn oogen op, en antwoordde helder en duide lijk: Tvaartimod! Het was zijn laatste woord. EEN VERSTANDIG RECHTER. Het „Wiener Fremdenblatt maakt melding van een Spartaansch redhter, die de stad Utdca bezit in den persoon van den edelacibtbaren heer O'Con. nor. Toen onlangs een paar jongens die schoenen gestolen hadden, voor hem gebracht werden, greep hij hoogst eigenhandig een zware houten lineaal en gaf de jonge dieven een duchtig pak. De jongens schreeuwden geweldig, maar de moeders, die erbij waren, toonden rich over deze snelle en krachtige rechtspleging zeer tevre den. „Ziezoo," zei de rechter, toen hij ze genoeg gegeven had, „gaai nu maar heen, maar als jullie het nog ééns probeert, dan zal je nog eens wat anders zien!" Burgerlijke Stand ONDERTROUWD 14 Juni. M. -T. Verbeek en G. van Beck. W. Vallenduuk en J. F. Smits. GETROUWD 14 Juni. D. Hoon en A. F. Blad. - J. H. van Rossum du Chattel en W. H. Groenenwegen. Dr. J. Weeneren A. M. Knottenbelt. J. Jenten en C. A. Osse. BEVALLEN 12 Juni. D. GoversGroot Enserang, d. J. de VriesDuim, d. 13 Juni. C. J. Vos van Zaling©—Beverloo, d. A. C. van SchuilenburgBos, d. C. M. NieuwveenDe Jong, z. M. P. AbramsenKramer, z. 14 Juni. G. v. Beekv. d. Vegt, d. OVERLEDEN 13 Juni. M. BanminkVerkes, 60 j., Wilsonsplein. J. D. Brinkman, 70 j., Kamperlaan. J. A. Gijzen—Prin sen, 65 j., Gen. Joubertstraat. Van Ingezonden 9tukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den Inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie rich niet aanspra kelijk. Geachte Redactie, In het Nieuws van den Dag" van 12 dezer, komt de navolgende adver tentie voor: „Wordt gevraagd ter Griffie van het Kantongerecht te Maastricht een Klerk, tussohen 22 en 30 jaar oud, schrijvend© duidelijke en nette hand. Aanvangssalaris 25 per maand', met Griffiewerk bekend, van goede getui gen voorzien. Br. fr., lett. L K 369, N. v. d. D. Zou hierin geen zetfout gemaakt zijn? Iemand tusscöien de 22 en 30 jaar eensalaris van 25, zegge twee dui zend vijfhonderd centen per maand. In Maastricht is zeker op dit zwaar lijvige tractement niemand te krijgen (geen wonder) en daarom moest de advertentie in liet Nieuws geplaatst worden, maar ik vraag u in gemoe- de, kweekt op deze manier het rijk zelf geen dieven? Is het geen Rijksbetrekking, maar worden de betrokkenen door den Griffier aangenomen, dan vraag ik, krijgt de Griffier dan zoo wein'g sa laris en bureaukosten, dat geen groo tere belooning kan gegeven worden? Zoo niet? dan komt het mij voor, dat de betroMcen minister, alvorens andere zaken ter hand te nemen, wel eens eerst, hieraan zijn aandacht mocht wijden. Een dergelijke bezoldiging zullen velen met mij toch wel t e schandalig vinden. U dankend voor de paatsruimte, Hoogachtend, P. H. B. Stoomvaartberichten Het stoomschip Ophir, van Rotter dam naar Java, passeerde 13 Juni Sues. Het stoomschip Besoeki, van Rot terdam naar Java, vertrok 12 Juni van La Pal ice. Het stoomschip Koning Willem II, van Batavia naar Amsterdam, arri veerde 12 Juni te Suez. Het stoomschip Prins Willem I ver trok 13 Juni van Amsterdam naar Paramaribo. Het stoomschip Rijndam vertrok 13 Juni van New-York naar Rotterdam. Het st. Oram, van Batavia naar Australië, passeerde vóór 12 Juni Goode Island. Het st. Java, van Rangoon naar Zaandam, passeerde 11 Juni Malta. Het st. Ardjoeno, van Java naar (Rotterdam, vertok 13 Juni van Bata via. Het st. Solo, van Java naar Rotter dam, arriveerde 13 Juni te Marseille. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: A. Vermaal Ilzn.. particulier, Zuid hoek 73. alhier, rechtercommissaris: mr. L. E. Visser, curator: mr. H. J. F. Heyman. Geëindigd: W. P. Kok, ijzerhandelaar, alhier; A. Wolff, koopman, te Schiedam, al daar handelende onder de firma Ned. Gelatdnefabriek A. Wolff Co. Bij vonnis van Woensdag zijn ge homologeerd de accoorden ad 7 door A. "Pieman en L. H. Ti ©man, te zamen handelende onder de firma Gebrs. Tleman, meubelfabrikanten te Schiedam, aan hunne orediteu?wa aangeboden. Getrouwd: Dr. JAN WEENER, Pred. te Haarlem, Weduwn. van M. VERHAGEN, en ALIDA M. KNOTTENBELT. Haarlem, 14 Juni 1906. De Heer en Mevrouw WEEN ER- KNOTTENBELT betuigen, ook na mens de familie, hun harteljjken dank vooir de vele blijken van belangstel ling, bij bun huwelijk ondervonden. Bij mijn vertrek naar Amerika, 16 Juni met het e.s. „Nieuw Amster dam". roep ik Vrienden en Bekenden een hartelijk vaarwel toe. P. v. d. PLIGT. Voor de vele bewijzen van belang stelling, ondervonden bij het overlij den van den Heer A. GUITENEAU, betuigen wij onzen hartelijker donk. Wed. A. GUITENEAU— STOUTENBEEK. I. VAN DE POL— GUITENEAU. H. VAN DE POL eh Kinderen. Biedt zich aan een R.-K. MEISJE. 23 jaar, hetzij voor winkel of ter assistentie in de huis houding. Er zal meer op degelijke be handeling dan op hoog salaris worden gelet. Br., No. 9298, bur, v. d. blad. KANTOOR. PLAATSING GEVRAAGD voor een MEISJE op kantoor of winkel, goed kunnende schrijven en rekenen. Salaris geen vereiscMe. Br., No. 9303, bur, v. d. blad. Door teleurstelling zoo spoedig mo gelijk GEVRAAGD een flinke v. g. g. v., loon 100 en wascfogeM. Adres Tetterodestraat No. 5. Wordt terstond GEVRAAGD EENE NETTE Loon ƒ1.75. Houtplein 35. bij L. J. M. v. d. WEIDEN ANT.z., te Heemstede, iemand, die kan REKKEN en MANGELEN. gevraagd P. G., zindelijk kunnende werken. Loon ƒ1.50 per week. met vollen kost. Zondags vrij. Adres Spaanwouderstraai 21 rood. Door huwelijk van de tegenwoordi ge dienstbode gevraagd een liefst dagmeisje. Aanmelden 's avonds na 8 uur Gaelstraat 2. Wordt GEVRAAGD tegen 1 Augus tus een eenvoudige P. G., van' g. g. v., kunnende koken en netjes werkenmet hulp van een klein meisje. Loon 100 en /26wasch- geld. Zich te vervoegen Woensdag en Don derdagavond na 7 uur bij Mevrouw CRAANDIJK, Kleine Houtweg 79. BIEDT ZICH AAN met 1 Aug.: een R.-K. om alleen of met tweeën te dienen. Br., No. 9316, bur, v. d. blad. Er biedt zich aan een nette JUFFROUW, P. G„ 20 jaar bij 1 of 2 kinderen, niet ongenegen bi de huishouding behulpzaam te zijn. van goede getuigen voorzien. Br., no. 9317. bur, van dit blad. Er worden GEVRAAGD op de Stoombleekerij van G. RHEE Sr., firma Wed. BEELEN, Heeim stede. GEVRAAGD een bekwame tegen Augustus, goed kunnende ko ken en werken, uitsluitend voor'tbo venhuis. Loon ƒ110, waschgeld f 26. met verval. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. Aanbiedingen liefst persoonlijk des avonds tusscheh 810 uur, Anegang, hoek Frankest raai 20 A. bovenhuis. Wordt gevr. een eenvoudige Br. fr., lett. D 182, Boekh. J. M. STAP, C»r. Houtstraat 63. gevraagd. Kleine Houtstraat 104. dagelijks een halven dag. voormid- dags, uitgezonderd Zaterdag; van goede getuigen voorzien. Aan te mel den Nieuwe Gracht '26.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 3