NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 7044 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 15 JUNI 1906 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIÊN: per drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 rlAdvertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 JF. h^T 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Gefflustreerd Zondagsblad, 'voor Haarlem J 0.37M Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave de." Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bls Faubourg Montmartre. TWEEDE BLAD. Stadsnieuws Drankwet. Bij B. en W. is van J. Sw&rts het verzoek ingekomen om vergunning tot het verknopen van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop, in het perceel Paarlaar- e^■ VAN T KANTONGERECHT. „Het ils verboden een kind beneden twaalf jaar arbeid te doen verrich ten." Dat is do tekst (letterlijk etn omver- TOilsdit:van artikel 8 der Arbeids wet van '89. Zoo kou je zeggen,,een heel goed artikel, dat terecht paai en perk kan 6teillen aan schandelijke kinderexploi tatie; als het nu ook maar goed wordt toegepast, anders geeft liet nog niets." Nu, wij Haarlemmers kunnen ge rust zijn 1 De Arbeidswet wordt toegepast tooals men het maar wenschen of eigenlijk niet wenschen kan. Verbeeldt u er is een melkhamle- laar. en die melkhandelaar heeft e<en Boontje van zes jaar, dat reeds de groote school bezoekt. Maar behal ve dat zoontje hééft de man een klant In de Duvenvoordestraat, die 'smor gens vroegtijdig (voor aohit uur al', da melk thuis wil hebben. Nu schikt het den man niet goed om zelf de melk te brengen en stuurt hij daarom zijn zoontje met een mandje, waarin twee fliesschen melk liggen. Dat ziet een politieagent. Hij heeft medelijden, met het knaapje, dat zoo moet sjouwen van de Zijlstraat naar de Diweuvooi'diestraat, .en maakt pro- oes-vorbaal op tegen zijn vader. De kantonrechter kon er niet goed bij, waarom de agent dit eigenlijk ge daan had. Nu, dat bracht de dienaar van den Heiligen Hermandad Z.E.A. wel even aan het verstand. De vracht was veel te zwaar voor het ventje, en hij rekende uitde flesschem zooveel, de melk zooveel, het mandje zooveel, te zamen dus wel een5 pond De ambtenaar van het Openbaar Mi oüsterie moest straf vragen want 't was een overtreding der wethij vorderde twee gulden boete. Moraal: onze Haarlemsche poli tie is waakzaam, laat geen enkele overtrediiig ontglippen. Past de Ar beidswet in de onzinnigste details toe. Ouders: stuurt'uw kinderen beneden twaalf jaar niet uit om boodschappen te doen, want de politie zal u hekeu ren als overtreders der Arbeidswet. SCHIETWEDSTRIJD „NIMROD Aan de sdhietwedlstrijiden, die .Woensdag en Donderdag werden ge- hloaiiden op het sohLetterrein van de Vereemiigiing aan den Zijl-weg, werd idloor een groot aantal buitenlanders deelgenomen. Het terrein (ijsctuib H. O.) was «miaakvol met bloemen getooid, ter wijl de tent door den heer Pander te Haarlem keurig is versierd. Hedenavond wordt den gasten een diner aan geboden te Zandvoort. Vrij dag wordt een todhtje naar Marken en Zaterdag naar Den Haag ge maakt. Woensdagmorgen werd d.oor de Ge nie alhier aanbesteed: Bestek 174. Het maken van neven- batterijen, benoorden het fort bij Pen- ndngsveer en op den wal Li eb rug Iiede. Riaimdng f 18150, onder het be heer der genie te Haarlem. Ingeschreven werd als volgt: J. H. Daudey, Haarlem f 21590; J. P. Pennig, Sloten (N.-H.) f 21000; C. de Vries, Pu merend f 20.000; L. v. Zon, Purmerend 20596; P. Hoetjes, Haarlem f 19919; K. Kleiwegr, Hoek van Holland f 19470; Gebr. van Pelt, Helder f 18528; C. Benard, Haarlem f 18200; F. v. Bkeren en Bulsteeg f 18049; T. Eyibers, Apeldoorn f 17645. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Belanghebbenden worden herinnerd dat de schulid!vordeiringen ten laste der gemeente over 1905, vóór 30 Juni a.s. móeten zijn ingediend. Aan P. Koninga is vergunning ver leend zijne varkens te doen inenten volgens de methode-Lorenz. Bij een varken van G. van der Putten heeft zich een geval van vlek ziekte voorgedaan. Het cadaver is verbrand. Binnenland TWEE MINISTERS VAN OORLOG. Men schrijft aan die „Arnli. Ct." Aan het departement van Oorlog hebben zich van lieverlede veriioudin- gen ontwikkeld, welke soms tot twij fel aanleiding zouden kunnen geven of er twee ministers van Oorlog zijn, en zoo neen, wie dan feitelijk minis- ten*' isgeneraal Staiail of diens kabi netschef, de heer W. F. Pop. Kan men van departemeruts-ambte naren klachten hooren van den over wegenden en juist niet altijd geluk kigen invloed van dien stafoff icier, bepaald hinderlijk is het vnor wie over liet een of ander belang, soms vertrouwelijk, den minister wenschen te spreken, dat het meer en meer ge woonte wordt, dat de heer Staal zijn bezoekers ontvangt in tegenwoordig heid van zijn kabinetschef. Dat de redatceur van „De Militaire Spectator" in dezen tijd een zoo in vloedrijke positie inneemt aan het departement van Oorlog, zal zeker door velen juist ook niet niet ingeno menheid worden vernomen. VREDE-TENTOONSTELLING. Naar wij vernemen is in de laatste vergadering van het Algemeen Be stuur der internationale Vereeniging Vredetehtoonistelliing aan het lid. den 'heer J. E. Sdholten, industrieel, lid van de Eerste Kamer der Staten Ge neraal, de opdracht verstrekt, in de Augustus-wengadeiing van het Alge meen Bestuur 'n voorstel te doen over ;de samenstelling van «het Uitvoerend TenitoonsteMingsc'Onuté ten behoeve van de te houden Wereld-Vrede-Ten toonstelling, die de vereendiging bij gelegenheid van de inwijding van het Vredespaleis wil houden. De heer J. C. Sdholten heeft deze opdracht wel willend aanvaard. DE SCHEURENDE BEURS. Met het stutten van de Beurs wordt nog altijd voortgegaan; onder alle bogen, op de verschillende galerijen en gelijkvloers, zitten, zooals reeds vroeger gemeld, formeelen. Nu is ook een begin gemaakt met het aanbrengen van stutten in de groote zaal van de Kamer van Koop handel. Drie gekleurde ruiten zijn, zooals bekend, uit het groote raam genomen, uit vrees voor beschadiging met het oog op werking in den gevel. Dit groote raam wordt aan de binnen zijde geheel gestut, iets dat 't- publiek niet zien zal, omdat deze vergader zaal steeds afgesloten is. Gisteren was men bezig, groote en kleine balken, die tot stutten zullen dienen, naar binnen te sleepen en een groote stellage stond al voor het raam. En dan die koker, die telkens bui ten liet gebouw wordt aangebracht? dat is om te looden. Er wordt nl. hier en daar een schietlood langs 'den ge vel gehangen, om te zien, of, en hoe ver de beau's nog naar rechts uit-' wijkt. Om te voortkomen, dat dit "schietlood door den wind uit de rich ting wonen gedreven, laat men het in een koker af. Dus is ook het werk dier commissie van onderzoek nog niet afgeloopen. Dat de muren inderdaad afwijken, valt zonder dit experiment op te ma ken uat de scheuring. Deze vindt toch haar oorzaak in een werking naar de zijde van de Warmoesstraat. (Tel.) TEGEN DE MUSSCHEN. In de gemeente Schijndel heeft men den ooriog aan de musschen ver klaard. Om van den last, dien men daar van deze vogels heeft, een einde t.e maken, heeft het bestuur van de aldaar gevestigde afdeelimg van. den Noorclbr. Ghristelijken Boerenbond voor ieder muschje één cent en voor elk anusscheneiitje edn halven. cent uit gedoofd Als mm nagaat., dat nu reeds van ongeveer f30 aain gevangen' mussdhan en buitgemaakte mussbheneitjes is uitbetaald., kan mem bij benadeling bepalen, hoe groot de slachting is on der de musschen in Schijndel aange richt. Toch is men er nog niet tevre den en zelfs van plan den prijs voor eiken muscli tot 2 cent te verlioo- In sommige straten is de deelne ming der bewoners algemeen. Zoo doen aan den Steenweg, in 't hartje van de stad, alle bewoners mede. Ook zal ditmaal het gedeelte van de Nobelstraat tusschen de Am bachtstraat en het Lucasbolwerk hetwelk zich door hare breedte zoo mooi voor versiering leent fraai versierd worden. Ook in de z. g. n. wijk C de be kende volksbuurt is veel geld voor de versiering bijeengebracht en ook daar belooft het heel aardig te wor den. Rost van Tonningen, tot chef van den staf majoor C. H. van Rietschoten, met verlof in Nederland, die op 23 dezer naar Oost-Inddë terugkeert. Het vertrek der expeditie is onbe paald, doch de troepenmacht is ge reed. DE SINT ANNALANDSCHE POLDER. Zondagmorgen is die Sint Anna- landsche polder aan een groot ge vaar ontkomen door die opmerk zaamheid van een schipper. Tenge volge van de vernieuwing van de zeesluis heeft men in den vingerling die ter afdamming van het uitgegra ven werkterrein gelegd is, een dui ker met een schoft aangebracht, ten einde gedurende den gang van het werk toch het polderwater te kun nen loozen. Dat schoft moet vóór de komst van eiken vloed neergelaten worden. Zondagmorgen had dit omstreeks half vijf moeten gebeuren, doch de man die er mede belast is, had het ongeluk zijn tijd te verslapen. Toen een beurtschipper omstreeks half zes zich gereed maakte om met zijn motorboot naar Rotterdam te vertrekken ontdekte hij, dat hetzee water met groote kracht door den nog geopenden duiker in den polder stroomde. Aanstonds werd de betrokken op zichter gewaarschuwd, doch het schoft was door een gewieldigen druk van liet buitenwater niet meer heel omlaag te krijgen. De opening werd nu met groote moeite met zak ken zand enz. dichtgestopt. GASONTPLOFFING. Bij de Nederlandsche Gasgloeilicht Maatschappij v. h. I. Selten. Utrecht- schestraat 2 te Amsterdam, had Dinsdagmorgen een gasontploffing plaats, tengevolge van het lek raken van een gashouder in de „Gloeika- mer". Een werkman werd daarbij ernstig gewond. Men vervoerd© hem naar het Binnen-gasthuis, waar hij ter verpleging werd opgenomen. LUSTRUMFEESTEN TE UTRECHT. Men meldt uit Utrecht aan de N. R. Ct. De straatversiering voor de ko mende studentenfeesten belooft bijzon der «mooi te worden. Het blijkt, dat straats- en buurtsgewijze bedragen voor d© versiering zijn bijeenge bracht. loopende van f450 tot f1500. Naar wij vernamen, wil één straat met een bijzonder plan voor den dag komen, nml. om des avonds vreug devuren te doen branden. Ook bij enkele particulieren bestaat het voor nemen om des avonds bij het voor bijtrekken van den stoet eene derge lijke vreugdebetooning te doen plaats hebben. Hoewel elke buurtversiaring een zelfstandig karakter zal dragen, zal toch de geheele binnenstad een mooi versierd geheel vormen, waarbij ver schillende officieele gebouwen zich waardig zullen aansluiten. KOEIEN TEN LASTE VAN EEN GEMEENTEBESTUUR. Men schrijft uit Hilversum aan de Tel. Zooals men zich herinneren zal, werden voor een paar weken een tiental koeien, toentertijde behooren- de aan de heer en gebroeders An- driessen alhier, op last van meent- meesters van de „Vereeniging van Stad en Lande van Gooiland" van de openbare weide of meent van Hil versum op den openbaren weg ge jaagd. Zooals dit meer is geschied, stond de politie gereed om de dieren in een schutstal te plaatsen, in de zekere veronderstelling. dat het hoofdbestuur der Erfgooiers die die ren in revindicatoir arrest zou doen nemen. Tot groote verbazing van de Veree. niging van Stad en Lande en vooral van d'e Hilversumsche politie, heeft liet hoofdbestuur nu eens gemeend, deze dieren niet te rtevindiceeren. Dé d'ieren stallen reeds ruim 15 daL op kosten der gemeente Hilversum, hetgeen die gemeente een schade- postje van f 25 per dag berokkent, zoodat men er nu weer eens ernstig over denkt de koeien weer op de meent te doen brengen. Als deze dan weer op den openba ren weg worden gejaagd, kan men 'n aardig spelletje beleven dat wel wat op Ganzenbord gelijkt BALI. De correspondent der N. R. Ct. te Batavia seinde Woensdag Benoemd tot chef van de expedi tie naar Bali generaal-majoor M. B. NET ALS PROFESSOREN! Door heeren Gedep. Staten van Zeeland is aan de besturen der ca- lamiteuze polders en aan die van de vrije polders of waterschappen een circulaire gericht, waarin de aan dacht gevestigd wordt op de aan schrijving inzake het op de aanbeve ling plaatsen van personen boven 70 jaren voor bestuursleden, een en ander in verband met den water vloed van 12 Maart 11. waarbij is gebleken, diat voor een krachtig op treden het gewenscht is, dat in be doelde besturen geen personen zijn. die niet in staat zijn actief op ie treden. ONGELUKKEN. Toen de schoolkinderen van de Korte Akkers te Veendam Dinsdag middag op weg naar huis een wei nig stoeiden, stootte een jongen een meisje van 6 jaar in een wijk. Nie mand kon de kleine helpen zoodat het meisje voor de oogen der ande re kinderen verdronk. Te Zuideinde is Woensdagochtend het 4-jarig dochtertje van den hove nier Jongsma in een onbewaakt oogenblik in een kuip met water ge vallen. Toen de moeder, die even af wezig was geweest, terugkwam, vond zij haar kind levenloos in die kuip. Te Aalst Noord-Brabant is Dins dagmiddag het 6-jarig zoontje van den molenaar Wiliemse zoodanig door een der wieken getroffen, dat hij Woensdagmorgen aan de beko men wonden is overleden. met verzoek om Advies begonnen. Het ministerie-Kuyper bekeek de zaak ook weer van alle kanten en eindelijk daar lag het ontwerp op de tafel der Kamer. Toen kwamen de verkiezingen, en daarna het Kabinet-De Meester, dat verzekerde de zaak opnieuw Th stu die te nemen, vooral met het oog op den financieelen kant. Het slot. zoo vervolgt de schrijver Het slot van de rekening is, dat het Nederlandsche volk nu door het ontwerp-Lely en het ontwerp-Kuyper een idee heeft gekregen, dat het wel kan, en hoe het zoo ongeveer wor den kan, maar bij dat idee blijft het. Wij zitten nog zonder verzekering, zonder wet, zonder ontwerp zelfs. Is het wonder, dat de werklieden bonden er toe komen om eens duide lijk en klaar uit te spreken, dat het wat anders gaan moest. Zij zien het in hun onmiddelHjké wetgeving, zij voelen het in eigen leven, wat het zegt, dat de arbeider, niet langer in staat om te werken, feitelijk verwezen wordt naar de ar menzorg en zeggen nu tot de re geering Al dat leed en die kommer en die zorg zijn er en hinderen het arbeidersleven. Indien dat nu andere kan, en do bekwaamste mannen van allerlei rïohting zeggen immers, dat het 'kan danis toch eigenlijk on duldbaar. d«f het dan niet veran derd w^rdt ook. Dat hief arbeiders aan het woord zijn die de arbeidersbeweging door Christelijke beginselen geleid wil len zien, maakt hun manifest niet tot dat eener partij of van een rich ting. Regeering en Kamer zullen wèl doen, zoo bosluit, de schrijver, op deze uiting van arbeidersbonden te letten. PERS-OVERZICHT SOCIALE WETGEVING. Naar aanleiding van het manifest inzake invaliditeits- en ouderdoms- verzekering, dezer dagen door een aantal werkliedenbonden gepubli ceerd, schrijft de heer Talma in „Patrimonium", dat er alle reden voor ongeduld is. De zaken gaan niet snel. Het Ar beidscontract waarmee nu de Kamer week aan week zich bezig houdt, is reeds meer dan 10 jaren onderhan den. En de verzekeringswetten heb ben al niet veel meer geluk. De on gevallenverzekering werd voorbereid onder het Ministerie-Röell, kwam in het Staatsblad onder het Ministerie- Pierson en werd in gang gebracht onder het Ministerie-Kuyper, alles en alles een jaar of acht, negen. Voor de ziekteverzekering werd door 't Ministerie-Kuypea' een ontwerp ingediend, maar door de gebeurte nissen van 1905 is alles weer min stens een jaar van de vlakte en mo gen wij van geluk spreken, wanneer het te verwachten ontwerp-Veegens 't voor 1909 tot het Staatsblad brengt. Er is reden om het te hopen, want voorloopig schijnt het, dat de Kamer in het volgend jaar het niet al te druk hebben zal en met eenigen spoed deze zaak zal kunnen aan vatten. En nu de invaliditeits- en ouder- domsverzekering. Het ministerie-Tak beloofde, het ministerie Röell bestu deerde de zaak. het ministerie-Pier- son studeerde ook. ja, stuurde een proefballon do wereld in, het voor ontwerp, £at de Kamers van Arbeid Rechtszaken VALSCIIHEJD IN GESCHRIFTE. De redhtbank te 's-Hertogenbosoh deed Dinsdag utspraak n de volgende zaak: H. v. D„ 32 jaar, inspecteur eener lev ens verzekering, wonende te Oss, thans gedetineerd, was beklaagd van: a.. dat hij in de maand April j.l., al thans omstreeks dien tijd, te Oss, door het invullen van een formulier-borg- todlit-contract. opzettelijk valschelijk een contract van borgtocht heeft ge schreven en opgemaakt, welk ge schrift inhield, dat Hubertus Jansen, wonende te Oss, verklaarde zich ten belhoeve van de Natiouafe Voorsahot- bank te Amsterdam te stellen tot hoofdelijken borg en principalen schJuiMienaar ter zake van een verbin tenis jegens genoemde bank door be klaagde als hoofdschuldenaar, aange gaan, in hoofdsom groot f 1500 en dai geschrift valsclhelijk te hebben onder- teekend met de handteekenfngen ,.H. Jansen" en ,.R. Steel". b. Boven vermeld geschrift heeft gebruikt als ware het echt en onvervalsciit, door liet te verzenden aan den makelaar II. van Dam Az. te Amsterdam, ten behoeve van meergenoemde Voor schotbank, uit welk gebruik eenig naf deel kon ontstaan. Doordat de heer R. Steel, notaris te Amsterdam, door den makelaar, den heer Van Dam Az., werd uitgenoodigd het bewuste borgtocïitconiract van zijn stempel te voorzien, kwam het misdrijf, door be- Feuilleton. Een Verborgea Erfenis. (Naar het E n g e 1 s c h.) 6 Terwijl zij dat deed, viel haar aan dacht dadelijk op het handschrift. Zij herkende die hand van schrijven ïnet één oogopslag. En wel om de- een reden. Onmiddellijk na den te rugkeer van Mr. Peter Malincourtin Engeland, had Nancy's moeder daar toe aangespoord door haar echtge noot hem een brief geschreven, w.aar- fn zij hem verzocht een poos bij de familie van zijn broer te komen lo- geeren en hij had daarop kortaf met 'een bedankje geantwoord. Zijn brief was door alle leden van het gezin, Nancy niet uitgesloten, gelezen. Om dat zij de laatste was, die den brief las. was hij in haar bezit gebleven, en zij had hem opgeborgen als een ding, dat in verband stond met alle vreemde gebeurtenissen verbonden fest-i 5Ö-1tr. Z W3È aan den terugkeer van haar oom. Zij had den brief dikwijls in haar schrijftafel zien liggen en was daarom zeer goed bekend met zijn hand van schrijven. De letters op hot couvert, dat zij _u in haar hand hield, waren door niemand anders dan d:oor Peter Ma- lincourt geschreven. In dat feit op zichzelf lag niets buitengewoons, want naar alle waar schijnlijkheid. bewaarde Mr. Wick- ham vele brieven, die hij van zijn pleegbroeder ontvangen had. Er was iets anders dat maakte, dat de let ters voor haar oogen "dansten en dat haar hart sneller deed kloppen. Terwijl zij bezig was het couvert glad te strijken, las zij onwillekeu rig de woorden, die daarop geschre ven stonden. Zij luidden „Privé en vertrouwelijk. Memoran dum betreffende de schuilplaats van mijn geld." De kamer scheen met haar rondte draaien. Zij twijfelde niet of het ge heim van de schuilplaats kon wor den opgeheven, door het papiVer, dat zij in de hand hield. Door het te openen en te lezen wat er in stond zou zij in staat zijn het groote ver mogen te vinden dat het eigendom was geweest van haar oom. Alles zou van haar zijn. Hot jaar bestemd voor de navorschingen was nog niet om en het testament vian haar oom be sliste, dat wie vian zijn neven of nichten de schat zou vinden, die ook zou mogen houden. Anthony zou ineeus ontheven zijn van zijn zorgen en Violet zou een eigen gelukkig tehuis kunnen krij gen. Cesar zou in een positie ge plaatst kunnen worden meer in over eenstemming met zijn rang en stand en Nancy zelf zou als de rijke vrouw en weldoenster der familie met zoo veel respect door haar vader en moe der beschouwd worden, dat zij in 't vervolg haar eigen meesteres zou zijn. Ook op Christal zou zij een inko men vaststellen voldoende om te wo nen waar zij verkoos zonder naar Elmwood behoeven terug te keeren. Het was haar alsof het geluk van ieder die zij lief had en in wie zij belang stelde in haar handen lag. Zij had niets anders te doen dan het papier te openen, de memoran dum te lezen en dan te handelen. Mr. Wickha.ni was niet thuis. Er was absoluut niets, wat haar weer hield. Niemand behoefde ooit te we ten hoe zij de inlichtingen gekregen had. Eenige oogenblikken lang maakten het suizen in haar ooren en het snel kloppen van haar hart haar ongevoe lig voor alles, uitgezonderd de ge dachte aan de ontdekking, die zij zooeven had gedaan. Het eerste wat haar tot zichzelf bracht was een geluid het geluid van een onderdrukte zucht. Zij stond met haar rug naar het venster en het gelaat naar dat einde van de kamer, waar de gordijnen hingen. Het scheen haar toe alsof zich daar iets bewoog. Zij keek aandachtig in die richting, haar zenuwen gespannen door den schok, dien zij zooeven ontvangen had. Aldus gestoord in den loop ha- rer phantasiën keerde haar geschikt heid tot logisch denken en« oordeelen terug. Overtuigd, dat het geluid, dat zij meende gehoord te hebben lauter verbeelding was, stak zij vastbeslo ten het papier weer in de enveloppe en ging zitten nadenken. Het trof haar als iets heel vreemds dat zoo'n belangrijk papier zoo zor geloos was weggelegd. Mr. Malin- court had het ongetwijfeld toever trouwd aan Mr. Wickham opdat hij het. geld zou kunnen te voorschijn halen van uit zijn schuilplaats voor 't geval, dat zijn bloedverwanten het binnen het jaar vonden. Waarom bewaarde Mr. Wickham zoo'n document niet achter slot en grendel Waarom had hij het ge legd op een plaats, waar zij het moest zien als zij het boek van zijn doch ter terug bracht? De beschuldiging van Christal, dat zij zicli in de gunst van Mr. Wickham gedrongen had, kwam weer bij haar op en een terugblik op hetgeen ge beurd was sinds haar terugkomst op Ryolands, zeide haar, dat er maar al te veel schijn van waarheid voor die beschuldiging bestond. Mr. Wick ham had aan haar meer aandacht geschonken dan aan iemand anders. Hij had haai* bijna iederen dag ge zien, terwijl hij zich maar een paar keer met Violet had ingelaten, zoo lang zij op Rvelands was en met Christal had hij zich heelemaal niet bemoeid. Verder kwam zijn onverwachte vriendelijkheid om haar in zijn stu deerkamer te brengen en haar boe ken aan te bieden in haar gedachte terug. Waarom had hij dat gedaan Waarom had hij haar nog dienzelf den dag verteld, dat hij van huis zou gaan en het haar als 't ware in den mond gegeven deze kamer bin nen te gaan Waarom was het pa pier daar zoo neergelegd, dat zij het geleende boek niet weer op zijn plaats kon zetten zonder dat zij het op merkte, en de veelbeteekenende woor den kon lezen. Dit alles scheen te wijzen op een .gevolgtrekking, die Nancv ternau wernood durfde maken. Mr. Wick ham zou zelf niets krijgen van het geld, als het gevonden werdmaar door het geheim mee te deelen aan iemand, in wie hij belang stelde, zou hij zijn stilzwijgendheid kunnen ver- koopen voor zooveel geld, als hij ver koos. Zij keerde de enveloppe omen zag, dat zij geadresseerd was aan Hubert Wickham met de waarschu wing, ..het veilig achter slot en grendel te houden tot een jaar na mijn overlijden." Ongetwijfeld hield zij nu in haar hand het middol om de schat te vin den. als zij er toe kon komen de medeplichtige van dien man te wor den. Nauwelijks was Nancy tot die ge volgtrekking gekomen of haar be sluit stond ook vast. Zij stond op, liep met vasten tred naar de schrijf tafel, ging zitten en schreef het vol gende briefje. (Worttt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 5