Kwartjes-Advertentiën Haarlem's Dagblad één Kwartje???? van HAARLEM'S DAQBLAD. Bureau: Gr. Houtstraat 55. klaagde begaan, en volledig bekend, aan bet lidht. De rechtbank sprak be klaagde vrij en gelastte zijn onmid dellijke invrijheidstelling. De eisch van het O. M. was 8 maanden gevan genisstraf. BF.I iEEDIGING. Dinsdag stond voor de rechtbank te Rotterdam terecht D. L., de Goede, 49 jaar, opzichter van politie aan de marinewerf te Hellevoetsluis, aan wiien ten laste gelegd werd, in het dagblad „De Rotterdammer', ver schijnende te Rotterdam, opzettelijk de eer en goeden naam te hebben aangerand van het hoofd der tweede openbare school te Nieuw Helvoet, den heer R. K. van Bendegom. Het O. M. edscht» 50 boete, sub- Bidiair 10 dagen gevangenisstraf. De verdediger, mr. A. Slob, pleitte cle mente, wijl het opzet tot beleedigen niet bestond. De Rechtbank heeft beklaagde al leen schuldig verklaard aan verduis tering van f2000 en veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Land en Tuinbouw Men meldt uit Dodewaard Op de groote kersenverkooping zijn hoog© prijzen gemaakt. Men besteed de van 4 tot 5 ets. per pond op het houtsommige boomgaarden brach ten nog meer cxp. Er is nog geen half gewas. Sporten Wedstrijden DOODSLAG. De rechtbank te Groningen eischte tegen den scharenslijper Jan Deneke ter zake van doodslag op den arbei der Geert Dykema, gepleegd in den nacht van 29 op 30 April in d» her berg van de weduwe Werkema te iWarffum, 8 jaar gevangenisstraf. De verdediger, jhr. mr. Van Iddekinge, vroeg vrijspraak. EEN SXUPARTIJ. De 23-jarige metselaar Willem Krij- nen Jacobuszu. uit Bussum werd dooi de 4de kamer der Amsterdamsclie rechtbank bij verstek veroordeeld tot een jaar- gevangenisstraf, wegens «ware mishandeling en mishandeling. Hem. was ten laste gelegd, dat hij op 6 November- 1905. den lotingsdag. te Bussum bij een vechtpartij in een café Willem la Mark met een mes of ander scherp voorwerp in den rug tea- hoogte van liet rechter' schouder blad heeft gestoken of gesneden en hem aldaar zulk een ernstige wonde heeft toegebracht, dat hij geruimen tijd het bed heeft moeten houden, en weken lang in levensgevaar heeft ver keerd 2o. Jobs. Wortel met een mes of ander scherp voorwerp in den lin ker- bovenarm 1 reeft gestoken of gesne den en daardoor bloedend verwond. Van het vonnis der Rechtbank kwam beklaagde in verzet, dat Woensdag voor dezelfde rechtbank behandeld werd. üe verwondingen waren van zeer erastigen aard, vooral bij La Mark, ■en in mindere mate bij Wortel De wond was bij La Maak tot in de lon gen doorgedrongen. Er kwam waar schijnlijk 's nachts lucht in die longen en toerr da-, D. H. Beijeranan in den nacht van 6 op 7 November bij La Mark ontbotten weid, had deze eene hevige bloedspuwing, die 4 a. 5 dagen duurde. Ook werd de wond geïnfec teerd. Tot 16 Februari werd La Mark ten «ijnen huize te bed behandeld, omdat zijn vervoer naar het Diakonesseu- buis' te Hilversum niet eerder kon plaats hebben. Weken lang lieeft La Mark in levensgevaarlijken toestand verkeerd. Sinds einde Maart is hij weer voortdurend bedlegerig, zoodat zijn toestand op 't moment lang niet zoo gunstig is. Vermoedelijk zal hij weer geopereerd moeten worden. Dat hij weer in levensgevaar komt te ver keert n, is niet uitgesloten, en in het gunstigste geval zal hij in geen half jaar genezen zijn. Nooit zal hij weer het zware werk van vroeger kunnen doen. Wat Wortel aangaat, deze miste ge durende een paai- maanden liet ge bruik van zijn linkerhand. Thans, als hij zwaar werk doet. voelt hij nog .trekken" in zijn bovenarm. De beklaagde, zoowel als Wortel, Ernst en La Mark staan gunstig be kend. Beklaagde ontkende aan La Mark dan steek te hebben toegebracht. De mishandeling van Wortel bekende liij. Wj bracht dezen een steek toe, omdat ■hij werd aangevallen. Het O. M Mr. Van Dam, na het hooren van acht getuigen zijn requi sitoir nemende, was van oordeel, dat. ou gebleken is, dat de mishandeling op La Mark nog zooveel, ernstiger is dan op de vorige zitting werd ver moed, een hoogere straf moet worden opgelegd. Hij vroeg bekrachtiging van het vonnis, behalve wat betreft de op gelegde straf, die hij tot anderhalf jaar wensclit verhoogd te zien. Ma*. Post. als verdediger optreden de, deed uitkomen dat de overtuiging van beklaagde's schuld ten aanzien der zware msihandeling bij hem niet vaststaat.. Z. i. zijn de getuigenver klaringen het resultaat van een vage herinnering van wat er dien dag is gebeurd, en verder steunende op wat zij hebben gehoord en besproken. Dit, sin verband met de omst ancLigli©'d dat beklaagde een doodbedaard huis vader is, die allergunstigst bekend staat en volstrekt nieit twistziek van aard is, doei pleiter vertrouwen, dat do Rechtbank zal terugkomen op haar vorige beslissing. Voor de mishande ling van Wortel bestond, na al wat er vooraf ;s gegaan, reden. Pleiter legt verklaringen over o.a. van den pastoor, den geestelijken ad viseur en dien voorzitter van de af deeling van het ki-uisverbond. Hij ver zoekt vrijspraak voor hot eerste punt en een zeer clemente straf voor het tweede. Uitspraak 26 Juni a.s. BOTERWET. Voor de rechtbank te Arnhem werd Dinsdag behandeld de zaak van A. van der Boon te Nijmegen, hande laar in margarine door het kanton rechter aldaar wegens overtreding der boterwet bij herhaling, tot 600 boete veroordeeld (het rondbrengen van margarine in potten gedekt door een papier waarop niet het woord margarine was aangebracht). De of ficier van justitie, mr. Hofstede, eischte oplegging van dezelfde straf. VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. De Arrondissements-Rechtbank te Leeuwarden heeft Woensdag uit spraak gedaan in de zaak van den ontslagen notaris H. J. Sierevelt al daar, beschuldigd van valschheid in geschrifto in een rekening-courant en het opzettelijk gebruik maken van 'die rekening-cütlrant als ware die echt on onvervalscht, en van twee verduisteringen, een van ƒ2000 en een van 500. BERGEN. De Kennemer Sportclub hield Woensdag wederom een welgeslaag de meeting alleen voor dravers. Het publiek was iets beter opgekomen dan de laaitsfce maal, de baan wias zeer goed, eveneens de sport en de regeling. Aangevangen werd met den Juni-px-ijs, een Handicap-draverijmi nimum afstand 2400 Meter. Gemakke lijk gewonnen dooi- De Luitenant (2550) Koster Jr. in 4.231/5 en Tjibbe (2475) Doeleman, tweede in 4.234/5. Wel had Blondie (2400) een tijd lang de leiding, doch de merrie moest op het laatst voor De Luitenant en Tjib be zwichten. De Schoolprijs, Recorddraverij on der den man gereden, minimum af stand 1400 M. Belladonna (1565) Doele man eex-ste dn 2.342/5 gevolgd door Electricity II (1430) Alkemade, als tweede, in 2.34 4/5. De Groetprijs, Handicap-draverij voor Nederlandsche paarden. Mini mum afstand 1600 M. Dit nummer werd zeer mooi, doch met opoffering van 8 records genomen door Rriein- gold 1625; J. G. de Boer, in 2.582/5; tweede was Chilo Medium (1650) Kos ter Ji\ in 2.59 2/5 en derde Swaska II (1700j C. Bier in 3.08 4/5. Rheingold is een vaste dravex-, Ghi- lo Medium maakte een paai- maa! een mispas, dooh won geen terrein daar mede de oude Swaska draafde ook zeer goed. ALbertina (1800) Doeleman, hoewel sterk door de stal ondersteund kw.-tm niet in het stuk voor. De klei ne merrie kon dit dan ook onm.gelijk -.v'nnen, nu Rheingold 1.52 liep dan had Albertine beneden de 1.40 moeten gaan en dat zouden wij eerst nog roetten zien. De Pettenprijs. een Record-draverij voor Nederlandsdie paarden. Mini- mom afstand 2000 M. Electricity II (2090) Alken iade en Chilo Medium (2000) Koster Jr., liepen dead, heat voor den prijs in 3.41 en derde was Jonge Wilkes (2159) Doeleman. Jonge Wilkes draafde sleoht, Chilo Medium verspeelde 4 en Electricity II 2 re cordseconden en ten slotte het glans nummer van den dag. De Hondsboscbprijs, Handicap-dra verij. Minimum afstand 3200 M. Hier aan namen deel Vent d'Ouest (3475 plus 25) Doeleman, Dops (3325 plus 25) J. G. de Boer, Ward (3325) Ten Ha gen,. Vauban (3325) J. P. de Boer en De Lutenant (3200 plus 25) Koster Jr. Vauban was sterk favoriet. Vent dOuest 21, doch ook De Luitenant en Ward hadden vele nemers, zoodat een spannende course te venvachten was, en dat was dan ook het geval. Ward ging sterk op een lijdsel, waar door Vauban genoodzaakt werd iets in te houden, doch dit „iets" was juist genoeg om de kans van winnen te verliezen en dit kwam ten voordee- le van Vent d'Ouest, die vooral in de laatste ronde aardig bij de voorste was gekomen en in het rechte eind naar huis ontstond een ongekend mooie strijd tusscéien Vauban, Dops en Vent d'Ouest, met het gevolg, dat Vent d'Ouest in 5.224/5 het eerst den rechter passeerde, gevolgd door Vau ban als tweede in 5.233/5 eoi Dops derde in 5.23 4/5. Schameli doodden in Peusangan twee kwaadwilligen, buit drie voorladers. Uit Kota-Radja wordt geseind: Een transport had bij Teupin Blang Mone op den weg door de Gajoelan- den een klewangaanval het hoofd te bieden. De aanval werd afgeslagen mat een verlies voor den vijand van negen do oden. Een inlands c.h fuselier werd licht gewond. Bij een huisonderzoek te Gendong in Lhosemawe werden zwaar gewond de 2e luitenant E. G. Gaaxiandt; ser geant Verbeek, no. 56185 en een in- landsch fuselier. Een inlandsch fuselier bekwam een lichte verwonding. van de moderne school" te Barcelo na, hem vooruit 1000 peseta's honora rium gezonden had voor het schrijven van twee boeken, die hij voor de school leveren zou. Nakens liet Fer- re weten, dat hij geen tijd had om aan de opdracht te voldoen, waarop Ferrer betoogde, dat hij het geld toch moest houden. Er schijnen betrekkingen bestaan te hebben tusschen Nakens, Ferrer en MoiTal, die nog opgehelderd moeten worden. tengevolge van alarmeerende berich ten ten aanzien van de ontevreden heid, die in het leger veld moet win nen, en zelfs onder de troepen van de garde, te Petersburg in garnizoen. Kerk en School NED. HERV. KERK. Aangenomen het beroep te Buur- malsen door den 'heer T. van der Brug, cand. te Utrecht. ISRAELIETISCHE KERK. Den len Juli a. s. zal te Maastricht de jaarvergadering worden gehouden van de Nederlandsche afdeeling der Alliance Israélité Universelle. Als feestredenaar zal optreden de heer L. Wagenaar, opperrabijn van Gel derland. ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Candidaats-examen in de geneeskunde de heeren F. M. C. Hen- geveld en C. J. Th. van der Wiel. Doctoraal-examen in de scheikunde de heer A. D. Donk. Eerste natuur kundig-examen de heer G. C. J. Kruisinga. Utrecht. Bevorderd tot doctor inde Nederlandsche letteren mej. Jeannet- te Elias, geboren te Amsterdam, op proefschrift, getiteld„Bijdrage tot de kennis van de Historiographie der Bataafsche Republiek" Cand. Geneesk. A. A. S. Sluyter- man en J. de Groot. Ie Natuurk. ex. T. van Daal Jr. en J. de Haan. Cand. Wis- en Sterrek. J. van der Bilt. EEN WONDERBAARLIJKE GESCHIEDENIS. De Osservatore Romano, het orgaan van het Vaticaan, maakt meldiing van de volgende wonderbaarlijke geohie- denis. In het dorp Tittagnano bij Pdsa droomde een klein meisje den laat- sten tijd telkens, dat het lichaam van een heilige begraven lag onder de keuken in het huis barer ouders. Eerst meende men, dat het kind aan overspanning leed. Op den langen duur kwam men onder den indruk van de vasthoudendheid, waaxinee 't meisje altijd maar weer denzelfden droom vertelde en brak de vloer in de keuken op. Op eenige meters diep te vond men een gaaf lijk als in sla pende houding. v Groote ontroering. Deskundigen weiden ontboden, on derzochten het lijk en kwamen ten slotte tot de gevolgtrekking, dat men ihier te doen had met het stoffelijk overschot van de gelukzalige Gherar- desoa. die omstreeks 1200 hier in de buurt Heeft gewoond. Het lijk wordt naar Pisa overgebracht en zal daar met plechtige feesten worden ontvan gen. EEN NIEUWE REVOLUTIE IN ZICHT. Aan de „Times" wordt uit St. Pe tereburg gemeld: Er komen telegrammen met berich ten van ernstigen aard uit den Kau- kasus, die aan den vooravond schijnt te staan van een nieuwe revolutie. DE AANSLAG OP DEN PAUS. Men gelooft te Rome niet veel van het verhaal over een beraamden aan slag op den Paus. Wel is er op het Vatdkaan een dreigbrief aan 't adres van den Paus ontvangen, maar ook daaraan hecht men geen andere be- teiekenis dan die van een ongepaste aardigheid van scöirikaanjagen. Leger en Vloot REGELING VAN HET RESERVE KADER. De Minister van Oorlog deelt aan de korpsen imede, dat. eerlang een R. B ter kennis van de landmacht zal worden gebracht tot nadere regeling van het reservekader bij de infante rie en de vesting-artillerie. Inhiet we tenschappelijk gedeelte van het toela- tings-examon tot bedoeld reservekader is geen. wijziging gebracht. Ileit toela- tings-examen wordt dit jaar lo Juli e.k. gehouden. Adspirajnten beboeren de kennisgeving, dat zij aan liet exa men wenschien deel te nemen, in djier oege in te zenden, dat zij vóór 4 Juli s. ontvangen wordt door dear com mandant van het korps, waar-bij de adspirant zich wemscht te verbinden. Letteren en Kunst BOUWMEESTER IN INDIë. Men schrijft uit Semarang, d.d. 15 Mei: Ondanks de slechte entourage en een onvoldoend repertoire, is Louis Bouwmeester's tournée een groot suc- cès. Hier in Semarang is gevochten bij de plaatsbespreking en maakte hij twee avonden elk een recette van f2800. Einde Augustus vaat Lours terug naar Holland, om in Januari 1907 met een beteren troep terug te komen. Koloniën ATJEH. De gouverneur van At joh seinde: Bij patrouilleering in Boven Wojia 'door eigen vuur licht gewond tal. kor poraal Karsan 52105. Marechaussees onder luit. Landzaat doodden bij Langga (Pedië) een kwaadwillige; lidht gewond Amboi- neesche marechaussee Mangundap 60437. Marechaussees onder sergeant WAAR0V ZOUDT GIJ DURE ADVERTENTIËN PLAAT SEN, WANNEER GIJ UW DOEL BEREIKEN KUNT MET In worden dagelijks advertentiën van Vraag en Aanbod opgenomen tegen betaling van EBN KWAÈTJE voor een advertentie van hoogstens 6 regels, drie maal achtereen TWEE KWARTJES bij vooruitbetaling. Wie personeel zoekt of syne diensten wenscht aan te bieden, wie iets wil koopen of verkoopen, buren of verhuren, kan dus voor EEN KWAETJE in HAAKLEH'S DAGBLAD terecht. Op onze Kwartjes-Advertentiën komen vele reflectanten en brieven. Groningen. Voor het candidaats- examen in de godgeleerdheid, 1ste ged. is geslaagd do heer H. J. F. W. Brugxnans. EX. APOTHEKERSBEDIENDE. Arnhem, 11 en 12 Juni. Geëx. 5 candidaten. Geslaagd de dames W. M. de Haan te Rotterdam, D. P. Keelmans te Terneuzen en W. A. Standenmayer te Leeuwarden. Uit de Arbeiderswereld HUISINDUSTRIE. Men schrijft uiit Rotterdam aan „Het Volk": De Kamer van Arbeid voor de toa- baiksdnidusftrie te Rotterdam heeft een onderzoek ingesteld naar d'en ver ridhten 'huisarbeid voor rekening van den patroon en is officieel te weten gekomen van den patroons, dat 71 sigarenmakers na fabriekstijd 17.500 aren en 20.000 sigaar-sigaretten pex' week voor hen produceeren; 10 s/i- garenmakei's geheel thuis 16.000 siga ren per week voor hen maken; 52 sor teerders en vaste werklieden 's avonds kistjes zitten te plakken en 8 perso nen hun xustuurtjes besteden aan ta bakstrippen. Opmerkelijk is, dat de stukloonen voor de sigarenmakers gelijk zijn aan die op de fabriek. Van de sigaretten is dat niet te zeggen, die worden op de fabriek niet gemaakt. Deze Kamer richt nu het verzoek aan de andere Kamers in ons land, waaronder het tabaksvak resorteert, eenzelfde onderzoek in te stellen. Gemengd Nieuws DE AANSLAG IN SPANJE. De repubikeïnsche hoofdredacteur van het blad „El Mo tin", Nakens, die den anarcJiist Morral behulpzaam was bij zijn vlucht, is door den rech ter van instructie te Madrid gehoord. Hij verklaarde, dat Ferrer, de ledder Ook in de Ki'im doen zich kenteeke- nen van een oproerigen geest voor. En ten slotte heeft zich in Polen een ware moorden-epidemie geopen baard. Toch werken de krijgsraden hard en taJrijke doodvonnissen zijn te Warschau, Riga en St. Petersburg uitgesproken. Zelfs heeft te War schau een terechtstelling plaats ge had en dat na het plechtige protest van de Doema tegen alle nieuwe te rechtstellingen. AI die feiten, benevens de houding van de Doema, de interpellaties goed keurende betreffende de officiëele misbruiken, strekken tot het verwij deren der Doema van de regeering en tot het aantoonen van de onmoge lijkheid om den buidigen toestand te Men zegt, dat Goremykine den ge- heelen nacht van Vrijdag op Peter- hoff si gebleven. Zijn bezoek heeft tot resultaat gehad het zenden van in structies aan alle gouverneurs, waar bij hun uitdrukkelijk gelast wordt, al hun krachten in te spannen om de revolutionnaire propaganda den kop in te drukken. De gouverneurs maakten daarop proclamaties openbaar, waarin het onlangs door 14 afgevaardigden ge- teekende manifest wordt bekend ge maakt, en waarin wordt verklaard, dat de regeering den wensch koes tert, om zich met het welzijn der werklieden, bezig te houden en dat, ofschoon zij de agrarische voorstellen bij de Doema ingediend, afkeurt, men daaruit niet moet besluiten, dat zij ongeneigd is, haar best te doen om aan alle belanghebbenden voldoening te verschaffen. Maar het land is reeds te lang met •beloften gepaaid, en men moet niet verwachten, dat dergelijke verzeke ringen voldoende zijn om een crisis te voorkomen, die onherroepelijk zou volgen, wanneer het bureaucratisch kabinet aan het bewind bleef. De zaken verwikkelen nog meer TERECHTSTELLING VAN KINDEREN. In de „Sllowo" is onlangs een brief opgenomen van den Franschman Alexander Estoup, die toegevoegd was aan president Faure tijdens diens be zoek aan St. Petersburg. In dien brief worden aan de Russische overheid in de Oostzee-provinctes verschrikkelijke dingen ten laste gelegd. Nu staat het in T algemeen vast, dat er ook aan de zijde van de bestrijders der Russi sche regeering heithaaldelijk sterk wordt overdreven. Wij hebben ons er daarom steeds schrijft de „Nieuwe Rott. Courant" zooveel mogelijk voor trachten te hoeden te goed van vertrouwen ie zijn ten aanzien der tegen de Russische o-verheid inge brachte beschuldigingen. Maar hier treedt met open vizier op een vreemdeling, die blijkens boven genoemde functie allerminst geacht mag worden de eerste de beste te zijn, terwijl de geheele toon van den brief geen blinde hartstocht of zelfs maar vooringenomenheid verraadt. Men oordeele; de brief luidt aldus: „Mijnheer de ïedacteur! „Sta mij toe, door tusschenkomst van uw geacht blad, de aandacht van de beschaafde Russische samenleving en van de overheid te vestigen op de onbeschrijflijk wreede en barbaar- sche handelingen, waarvan ik in maand Augustus te Riga tijdens ae tenuitvoerlegging van doodvonnissen op kinderen getuige ben geweest. Ik acht liet mijn plicht, wat mijn per soon betreft, te verklaren, dat ik een gezond mensc.h ben, die geen last van zijn zenuwen heeft; zoon van het vrije Frankrijk, heb ik deelgenomen aan de gevechten tegen de Hova's op Ma dagascar en tegen de Chineezen in Tonkin. Maar alle verschrikkingen van eexi ooxiog tegen de wilden ver- hteeken. bij wat ik te Riga heb ge zien.. Het lieeft mij met smart en te genzin vervuld voor Rusland, mijn nieuwe vaderland, en zijn roemrijke zonen, voor welke ik van den eersten dag' van mijn aankomst in Rusland met den gewezen president Faure, groote genegenheid heb opgevat. „Tijdens mijn verblijf te Riga zag ik van uit mijn kamer in de Matve- oeskaja-straat, hoe men naar de plaats der terechtstelling een knaap van 13 jaar en een meisje van den zelfden leeftijd bracht, begeleid door een indrukwekkend aantal dragon ders. Hoewel gewend aan de toonee- ien van bloed en sterven op de slag velden, kon ik dat schouwspel niet aanzien; mijn vrouw, mijn moeder en ik schreiden als kleine kinderen bij het zien der ongelukkige moeder van het kind, dat men ter dood ging bren gen. Zij scheen krankzinnig van droefheid _en haar jammerklachten verscheurden ons het hart. En heel de menigte, welke den stoet volgde, scheen te sidderen van afschuw en medelijden bij het zien dier kinderen die voor een politiek misdrijf werden terechtgesteld. Wien moest het hart niet bloeden bij het aanschouwen dier kleine bleeke wezens, die nog niets van het leven wetende, en nog alle juiste begrip van het recht mis sende. den dood tegemoet gingen in naam van wie weet welk recht, dat men zich heeft aangematigd om kin deren terecht te stellen? Hei was een monsterachtigen moord, een daad van laffe wraak, maar geenszins een rechtei-lijk gewijsde. „De menschelijke geest verfoeit bloed/vonnissen, die een tarting van de wet en de gerechtigheid zijn. Men voelde iiets duivelsch en buitenge woon barbaarsch in deze terechtstel ling van kinderen. „Later vernam ik, dat de jongen als een held stierf. Om zijn moeder te troosten, «ei hij, dat hij daarboven zijn teerbeminden vader terug zou Welk een heilig geloof in een andere, betere wereld. „Toen de soldaten hem geblind doekt hadden, rukte hij den doek af, Ie, dat brave menschen den dood wel in 't gezicht durven zien. „Niet zoo ging het met het meisje, dat tegenspartelde en vreeselijk leed, totdat de beulen hun werk hadden verricht. .Laat de Russische wet inderdaad toe kinderen te executeeren? Ziedaar een vraag, dlie een Franschman Rus land stelt en waarop ik niet geloof, dat Rusland een bevestigend ant woord zal geven." waren gezet, van de politie te New. haven vergunning hadden gekregen om te landen, onder voorwendsel, dat ze politieke vluchtelingen w* ren; verder of zulke personen vol gens de vreemdelingenwet in de ter men tot toelating vielen en of het wel wenschelijk was het recht van asyl ook tot hen uit te strekken. Minister Gladstone erkende dat d« voorstelling door den heer Evanj Gordon gegeven juist is, en daaraan toe, dat hij bezig een onderzoek. voegde met Financieele berichten ENGELSC.HE VLOOT NAAR KROON STAD. Reuters Agentschap verneemt, dat het bezoek van de Engelsche vloot aan Kroonstad zal plaats hebben kort na de vlootoefening, die den 2en Juli eindigt Van een deelneming van Fransclie kruisers aan.' den tocht der Engelsche vloot naar Rusland was te Londen ambtelijk niets bekend. Te Pa rijs verluidt echter, dat admiraal Fournier te Londen die zaak in orde komt brengen. ANARCHISTEN IN ENGELAND. In het Engelsche Lagerhuis stelde sir Evans Gordon aan de regeering de vraag of haar bekend was, dat meer dan 30 bekende Fransche anar chisten. die onlangs uit Frankrijk DE BRANDSCHADE TE SAN-FRANCISCO. Uit New-York wordt o. m. ge schreven De kwestie, op welke wijze de as surantie-maatschappijen hare brand schade te San Francisco zullen H- quideeren en vanwaar zij de hiertoè benoodigde bedragen zullen verkrij gen, vormt eene ..question brülante" en wordt ook aan de beurs druk be sproken. De totale brandschade wordt thans op 175.000.000 dollar geraamd, welke ongeveer als volgt verdeeld is: Amer. maatschappijen 100.000.000 dol- Iar. Britsche maatsch. 60.000.000 dol lar en Duitsche ondernemingen lï tot 15.000.000 dollar. Tot nog toe werd nauwelijks i der schade betaald en men neemt aa.n. dat het 910 maanden duren zal vóór alles geregeld is. Dit is zoo als vanzelf spreekt voor de geldmarkt zeer geruststellend, daar men dus met eene langzame en successievelij ke liquidatie te doen heeft, die aan de geldmarkt geen plotselinge eischeo zal stellen. Het geldt als zeker, dat de te ver goeden bedragen in weinige gevallen uit de reserven zullen worden be- taald, doch dat afwikkeling hoofdza kelijk op grond van nieuwe lmissies zal plaats vinden voor een deel van de te betalen bedragen zijn d: or en kele der betrokken maatschappijen door verkoop van Amerik. waarden reeds voorzieningen getroffen er valt evenwel een streven op te mer ken om honds en eerste klasse-aan- deelen slechts in het allernoodzake lijkste geval op de markt te werpen en zoo mogelijk met deze fondsen ala onderpand geld te leenen. Eenige der groote assurantie-maatschappijen al hier berichten, dat haar uit Parijs ieder bedrag op grond van zulke on derpanden tegen 4 is aangeboden; tot nog toe werd in verband met de langzame afwikkeling nog geen ge bruik gemaakt van deze aanbieding. Volgens eenige optimisten belooft de San Francisco-catastrophe een verlichting op de geldmarkt in zoo verre, dat de groote uit Engeland e Duitscliland voor de schadebetalin- gen inkomende bedragen door maatschappijen slechts langzamer hand voor afwikkeling worden aan gewend en voorloopig de geldmarkt ten goede zullen komen. Naar de directie der Aachenerund Münchener Feuerversicherungsge- sellschaft en der Aachener Rückver- sicherungsgesellschaft mededeelt zal de door deze maatschappijen gele den schade hoogstens 5.000.000 dol lar beloopen. Hierin wordt voorzien door vermin dering van het uit te keeren divi dend. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Zutphen 7 Juni. K. J. Burenga, vroeger timmerman en aannemer te Roordahuizum, thans winkelier te Apeldoorn. Rechter-commissaris jhr. mr. J. H. J. C. Max-tens van Seven- hoven curator mr. W. Wiersma. te Apeldoorn. Opgeheven G. Hoekert, winkelier en arbeider, wonende op 't Harde, onder Olde- broek. Geëindigd A. Dijk. koopman en winkelier te Deventer. (Stct) Officïeele berichten KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gelet op axt. 8 der Hinderwet; Doen te weten, dat bij hunne be schikking van 7 Juni jl. aan H. Velt- huijsen vergunning is verleend tot oprichting van eene inriohting >oor .machinale houtbewerking, waarbij aJs beweegkracht een gasmotor van 10 paardekradiiten zal worden gebe zigd, in het perceel aan de Spaara- wouderstraat no. 43. kad. sectie D no. 5874 en 6975 ged. Haarlem, 12 Juna 1906. Burgemeester en Wethouders voor noemd, DE HAAN HUGENHOLTZ, lo. B. De secretaris PIJN ACKER. Burgemeester en Wetlioudei'S van Haarlem, Gelet op ax*t. 6 der Hinderwet; Doen te weten, dat van heden op alle werkdagen, van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur, tot 26 Juni k.e. 's namiddags ten 1 ure, ter g nxeente-seoretari e (7e afdeeling) ter visie is nedergelegd, het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van J. K. O. Sneltjes om vergunning tot op richting van een kopergieterij, waar bij als beweegkracht twee electromo- toren met dinamo zullen worden ge bezigd, in het achtergedeelte van het perceel in de Keimemerstraat no. 1. la en lb, kad. sectie G no. 863, en dat op den veertienden dag na heden, zijnde 26 Juni e.k.. en wel des namiddags ten 1 ure, op het Raadhuis der gemeente de gelegen heid zal worden gegeven, om ten overstaan van het gemeentebestuur of een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten der inrichting in te brengen. Haarlem, 12 Juni 1906. Burgemeester en Wetfiouders voor noemd, DE HAAN HUGENHOLTZ, lo. B. De secretaris PIJN ACKER

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 6