BIJBLAD VAN HAARLEM'S DAGBLAD fl.20 PER 3 MAANDEN OF 10 CENT PER WEEK. ZATERDAG 16 JUNI. DE ZATERDAGAVOND HAARLEM'S DAGBLAD KOST ADMINISTRATIE GROOTE HOUTSTRAAT 55. DRUKKERIJ ZUIDER BÜITENSPAARNE 6. IN HAARLEM'S DAGBLAD ZUN ADVERTENTIËN DOELTREFFEND. ONZE ANNONCES WORDEN OPGEMERKT. Natuurhistorische Wandelingen IN EN OM HAARLEM. CXVI. 't Is koud tegenwoordig, veel te koud naar den tijd van 't jaar. Waai de zon ihare anders om dezen tijd van 't jaar zooveel warmte brengen de stralen aan verspilt, we weten het niet. We mopperen, maar berustend in ons lot, zoeken we onze overjas sen en mantels maar weer op, om ons te wapenen tegen de lage tempe- ratuür. En voor ons vandaag tevens een paar flinke waterdichte schoenen als 'L kan laarzen nog beter. Ook al voor de warmte Weineen. tegen 't water want 'liet plekje, waarheen, ik o wil voeren is een moerassig plekje waar de vochtige bodem bij elke voetstap een kuiltje water achter laat. 't Is een eldorado voor plan ten- en dierenliefhebbers, dus maar vroeg' op stap, oim ons straks niette behoeven te haasten. De Amsterdamsche Poort hebben we achter den rug. De zich ook hier rechts sterk uitbreidende stad houdt ons even bezig om spoedig het ldeine paadje langs de vaart te volgen, als ganzen achter elkaar, t Valt ons waarempel mede. wat we hier nog aooal zien groeien en geen wonder, naast de oorspronkelijke planten groei ontmoeten we 'hier vele beken den uit het duin, bovendien is de grond ter plaatse goed los en kun nen de planten zich goed ontwikke len ook. Zie eens wat bossen roode en witte klaver en niet minder de hopperupsklaver met die kleine gele kopjes. Het duizendblad ontwikkelt zich krachtig. Zeker een scherm- bloern maar dan hebt ge 't leelijk mis het is een samengesteld bloetmi- ge maar dat kunnen we later beter eens waarnemen, 't is thans wat an ders, dat ons doet besluiten een stengel a.f te plukken. Zie eens, wat een bladluiskolonies, zoo ergens, dan kunnen we hier goed zien. wat de vermeerdering vermag. Honderden van die kleine diertjes hebben zich naast elkaar vast gezogen, de enke le dikkere daartusschen zijn, de moe ders, die het. aanzijn aan dat kleine goed gaven. Onwillekeurig glijden onze blikken over 't water naar den spoordijk, waar langs den ka.nt van 't, water de Irissen baar schoonen bloei beginnen, want al is geel ook de 'kleur der haat, de Iris is en blijft, een schoone bloem. Goed verwerkt kan ze wat een mooi effect opleve ren. Maar daar verder, geheele pol len van onze schoone margriet, onze inheemsche Chrysanthemum met hare prachtige hoofdjes. Lange sten gels, lang goed blijvend, 't is waar lijk een snijbloem bij uitnemend heid. Al pratende, opmerkende, 'hebben we eindelijk het lange rechte eind doorloopen, nog voor we het eigen lijk vermoedden. In plaats van een half uur is het drie kwartier gewor den, maar 't is nog vroeg genoeg, om hier aan de Liede een uurtje zoek te brengen. Foei, wat een uitdruk king, die ons daar aan de pen ont snapte, maar we nemen ze niet te rug, er zijn toch altijd nog menschen die meen en, dat zulke tijd besteed aan waarnemen van de ons omrin gende natuur beuzelarij is; we vra gen eenvoudig aan hen ons eens op onze wandeling te vergezellen. Hier rechts a.f. dat zwarte weggetje op, neen. neen, 't is geen tijd om op de wilgen naar insecten (rupsen) te zoe ken. En waarom niet, kan dat mét samengaan, en hier deze wilgen in de vrije natuur, wel dam is ieder vrij en moet men zooveel mogelijk van "de omstandigheden profiteeren ook. Anderen zijn reeds bezig wat tak jes van de waterboterbloem op te visschen och, daar vallen de bloem blaadjes reed's af. Wat zijn die blaadjes fijn ingesneden en hoe aar dig staan de rijpende vruchttakken omlaag. Even de huisjes links voorbij, daar zijm we aan dien rand van de plas. Aan het vriendelijk verzoek geen gras of riet te vertrappen voldoen we graag, 't Gras is hier echter reeds gemaaid, zoodat we gemakkelijk..., voorzichtig aan, ge bevindt u op een niet heel vasten bodem. Wat 'n riet, boe heerlijk golft! en buigt da.t onder den druk van den wind. En daartus schen. wat een plantenscliatal ne men we van iedere soort ook maar een paar takjes mede. dan toch is onze bos spoedig gevuld echte koe koeksbloemen met een roode kleur, zooals .we ze elders in de lage wei landen enz. slechts bij uitzondering vinden de ratelaar, die halve para siet, die zich van 'heel wat voedsel meester maakt, dat tal van grassen wilden opslaan, in reservede moe- ras-vergeetmijniet niet blaadjes zoo glad, dat ze om die reden eigenlijk niet meer tot do ruwbladigen moest behoorenhet moeras-walstroo, be halve aan de 'kleine witte bloempjes gemakkelijk te herkennen aan de in een krans gerangschikte blaadjes de mooie Iris waaraan we spoedig tal van bijzonderheden waarnemen hoe aardig beschermen bijv. die drie lob ben van den stempel de meeldraden en daar die heerlijke, losse bevalli ge. moeras-lathyrus, die mooie moe- ras-naaktvaren, dat mooie veenmos, dat zich hier op den drassigen bo dem zoo goed thuis gevoelt. Wat een mooie plant is dat met die gele tros jes in de oksels der bladeren't- is de pluimdragende wederik, een zus je of nichtje van het bekende pen ningkruid. En last not least. d.e mooie orchi deeën, waaraan we spoedig de hand vormige wort el knolletjes, de mooi ge vlekte bladeren en het mechanisme van de bloem hebben -nagegaan en bewonderd, hoe een eigenaardigheid, die de plant van nut, kan zijn. zich kan brengen tot hooge volkomenheid. Vergeten we waarlijk de aller mooiste niet. die. waarom juist de Haarlemmerliede beroemd is in de botanische wereld te H. n.l. hetvlie- genvangertje of de zonnedauw. Ma'ar daar k-omt juist een tram, die ons spoedig binnen de veste te rugbrengt-, dus een volgende maal daarover J. STURING. VRAGENBUS. Mej. W.te H. Het door U gebrachte peertje vertoont de eigenaardigheid van doorgroeiing. evenals een roos, die ik deze week eveneens ontving. Alle deelen der bloem zijn van aan leg oorspronkelijk aan bladen gelijk en nu zijn in beide bovenstaande ge vallen de stampers of de stijlen op nieuw geworden tot een tak met bladachtige deelen, ja zelfs tot een bloemknoj). Mej. R. te H. Da.t is volstrekt niet vreemd, dat U in de avondkoekoeks bloem (de witte) in 't geheel geen stamper vondt. Komt U weer in 't duin, schenk dan eens uwe aandacht aan wat meer exemplaren en ge zult ontdekken, dat er ook bij zijn die wel een stamper, maar in 't geheel geen meeldraden hebben. Ze is n.l. tweehuizig. Den Heer K. te V. Dat zullen slak ken geweest zijn, die het op uwe planten gemunt hebben gehad. Het best is, dat U bij avond eenige ma len in den tuin gaat en ze dan bij het licht van een lantaarn ver schalkt. Den Heei- v. H. te H. In antwoord omtrent uwe vraag over het vijftal stamrozen bericht ik U, dat van de gezonden takjes er bij twee de toe komstige jonge scheut met bloem knop was weggevreten door een rups je, dat zich reeds verpopt had en ver dwenen was dus. Bij no. 3 echter zat heel duidelijk een jong knopje, zoo dat ik verwacht, dat dit wat latere soorten zijn. Een weinig geduld en U zult ook wel rozen aan de andere zien komen. Dat ze flink in 't blad zitten is geen wonder na de flinke bemesting van dit voorjaar. Mocht, ik in den loop van de week even tijd over hebben, dan beloof ik U even a-an te loopen. dan toch kan men er veel beter over oordeelen. J. STURING. Feuilleton. Een Verborgen Erfenis, (Naar het E n g e 1 s c h.) 64) „Als het. mij niet onmogelijk was zonder hulp ver te wandelen", zoo stond er in den brief, „of als er een wezen was, dat genoeg van mij hield om mij op eenigerlei wijze te helpen, zou ik dit briefje niet schrij den. Maar er is niemand en ik heb hulp noodig. Als u meende wat u zei, toen ik u 't laatst ontmoette. Icom dan vanavond om acht uur bij mij voor de kerk." Hij boTf den kostbaren brief daar, waar geen andere oog,en dan de zijne hem konden zien en ging weer aan 't werk. Toen zijn werk klaar was, ging hij bijtijds het dorp uit,, om een paar minuten voor het bewuste uur bij de kerk te zijn. Zijn gezond verstand zei hem. dat het beter voor hem zijn zou niet zien te worden, terwijl hij om de kerk heendwaalde. Maar het was er eenzaam en hij zag niemand. De herfst had zijn intrede gedaan, en het begon al te schemeren, toen hij dichtbij de kerk kwam. Hij bleef staan op een plek. waar hij het pad naar Ryelands kon zien en wachtte. Een paar "minuten later verscheen Christal Egerton. Zij was nu m staat met behulp van een stok te wandelen :/naar het ging nog heel langzaam en moeilijk. Zij keek den kant van de kerk uit, om te zien of hij aan haar roepstem gehoor gege ven had en scheen tevreden, toen zij hem zag. Wat Thompson aangaat hij was hevig geschokt door de verandering die in haar uiterlijk had plaats ge grepen en ging haastig naar haar toe. Mag ik u helpen. Miss Egerton riep hij uit. Als u het mij had toe gestaan. dan zou-«ik naar de poort van Ryelands gegaan zijn, o,m te zien of ik u ook op eenigerlei wijze kon helpen. Mag ik u mijn arm aan bieden, en leun er vooral goed op. Ik lean beter voortkomen met behulp van de stok dan van iets an ders, zei Christal, terwijl zij verder ging. Het doet, mij genoegen, dat u mij niet van Ryelands is komen af- Per Luchtballon naar de Noordpool, liet, zal dezen zomer juist tien jaar geleden zijn, dat de ongelukkige Zweedsche luchtreiziger Andrée den tocht ondernam, waarvan hij noo't zou terugkeeren, den pooltocht irn een luchtballon. In weerwil van de waarschuwingen die van alle kanten op de publicatie van zijn plan wa ren gevolgd, in weerwil van het feit dat op het oogenblik van vertrekken zijn voertuig niet geheel in ord,e was, vertrok Andrée in den zomer 1896 van Spitsbergen in de richting van de Pool. Een beschadigde boei bij de kust van Noord-Amerika aangetrof fen, is al wat. van zijn expeditie ooit weer onder de oogen dei- beschaafde wereld gekomen is. Thans gaat een tweede waaghals zijn voorbeeld volgen Een Ameri kaan. de lieer Walter Wellman, zal dezen zomer voor rekening van (en dus gedeeltelijk als reclame voor) het Chicagosche blad ..Record Herald", opniew trachten per luchtschip het onbekende, nooit geziene punt te be reiken, waar alle meridianen samen vallen. En als het iemand gelukken zal op deze wijze den voet te zetten op liet veelbegeerde plekje grond, dat de natuur zoo hardnekkig buiten 's mensc'hen bereik schijnt te hebben willen houden, dan lijkt deze door tastende Yankee, wién all'e hulpmid delen dor moderne wetenschap ter beschikking staan, daarvoor wel de aangewezen man. De ballon, waarmede de heer Well man de reis van Spitsbergen uit zal ondernemen, is natuurlijk een be stuurbare en even natuurlijk gebouwd door Fransche ingenieurs, die in het contrueeren van „dirigea- bles" tot dusver onovertroffen zijn. Na langdurige beraadslagingen, be rekeningen en practische proefne mingen, kwam men tot de volgende bijzonderheden, die zijn ontleend aan de mededeeling van den heer Wellman. onlangs in de Pai-ijsche „Académie des Sciences" gedaan. Het langwerpige lichaam van den ballon is onsymmetrischde groot ste middellijn, ten bedrage van 16 meter, ligt op twee-vijfde van zijn lengte, die 50 meter bedraagt. Ge woonlijk bouwt men de „dirigeables" smaller in verhouding tot hunne lengte, doch men moest er hier op be dacht zijn een voldoend gasvolumen voor een langdurig verblijf in de lucht te kunnen bergen. Op zijn minst toch rekent de heer Wellman tien dagen voor zijn reis noodig te zul len hebben. Het luchtschip wordt voortbewo gen door een motor van 50 p. k.. die een voor het schuitje gelegen schroef in beweging brengt. Een tweede, zoo genaamde hulp-motor van 25 pk., die een kleinere schroef aan de ach terzijde van den ballon drijft, zal zoo noodig de eerste kunnen vervan gen of daarmee kunnen samenwer ken werken de beide motoren te zamen, dan kunnen zij den ballon 'halen; ik ben er met op .gesteld,dat men u daar ziet wachten. Terwijl zij sprak, ging zij op den grafsteen zitten, waarop hij haar vroeger ook had neergezet. Van den weg af was dit plekje niet te zien, het werd verborgen achter een der laurierboomen, die om d'e kerk heen stonden. Er was niemand in de nabijheid. Groote stilte heerschte in de snel vallende duisternis. De jonge man hield zijn oogen op Christal gevestigd, die plotseling heit hoofd ophief. U was zeker verbaasd over mijn brief, zei ze kortaf, terwijl een don kere blos haar wangen bedekte. Och, als er maar iemand geweest was om mij te helpen Maar er was nie mand niemand Zeg dat nietIk ben altijd tot uw dienstIk zal alles doen. wat u van mij vraagt loopen of staan, spreken of zwijgen, precies zooals u het wenschtZeg niet. da.t er nie mand is om u te helpen Als ik het geld eens vond. zei ze fluisterend, hem een harer mage re handen toestekend, zou u het dan aan mij laten Zou u er een gedeel te van willen hebben, omdat, u mij geholpen hebt - Tk? zei hij. Ik heb geen duit noodig van het geld van Mr. Malin- courtIk behoor niet. tot. de familie een snelheid van 32 K. M. per uur geven. De stabiliteit van den ballon, die reeds groot is door de geringe leng te in verhouding tot de breedte, wordt nog verhoogd door een stelsel van horizontale en vertik allé vlak ken die zich aan de achterzijde, op zij en aan den onderkant bevinden, en tot aan het roer doorloopen. Dit laatste is vertikaal geplaatst en ta melijk groot, om hei gevaarte dege- wonsehte zijwa arische afwijkingen gemakkelijk te kunnen doen aanne men. Het •totaalgewicht van ballon, schuitje, motoren, enz. bedraagt2800 K.G. daar de ballon een hefvermo gen van 7048 K.G. heeft, blijft er dus voldoende speling voor de equipage met de vrij aanzienlijke bagage, be staande uit levensmiddelen voor 75 dagen instrumenten voor weten schappelijk onderzoek benzine, olie. water, vier motorsleden, een lichte italen kai*o, het. stuurtouw en den noodigen hallast om de richting in verti'kalen zin te wijzigen. Aangezien het plan is. zich np slechts geringe hoogte boven den grond voort te bewegen, heeft de heer Wellman aan zijn voertuig een inrichting doen aanbrengen, die liet. den naam van ..dirigeable mixte" doet dragen. Het is een stuurtouw de eenige stuurinrichting die An drée bezat een stalen kabel ter lengte van .driehonderd meter, die dooi- over den grond te sleepen. moet medewerken tot liet verkrijgen van een groote stabiliteit. Op den trom mel die dient om dezen kabel op te winden, is bovendien een kabel de zoogenaamde ..retardateur" aange bracht. die afloopt wanneer de eer ste wordt opgewonden. Eveneens van staaldraad en \an groote weerhaken voorzien dient deze. zooals de naam reeds aanduidt om in geval van te genwind den ballon tegen te hou den en zoodoende niet te veel terrein te doen verloren gaan. Aldus voorzien van alle hulpmid delen. die de aëronautiek hem aan de hand kan doen, denkt de heer Wellman einde Juli of begin Augus tus van Spitsbergen te vertrekken. In dezen tijd van liet jaar is de tempe ratuur daar op een hoogte vam 4 a, 500 meter van 0 tot 3 gr. Celsius, de lucht heeft een constante vochtig heid en gedurende 10 of 15 dagen per maand schijnt de zon. omstandig heden die voor het opgevatte plain gunstig zijn. De heer Wellman denkt er evenwel niet aan de fout te be gaan die zijn voorganger maakte en te vertrekken ook wanneer niet al les in het voordeel van zijn onder neming is. Hij zal daarom een week of drie van te voren een reeks proe ven gaan nemen op de plaats zelf van het vertrek, te Spitsbergen. Deze proeven hebben ten doel zich volko men van alle omstandigheden op de hoogte te stellen, te zien of alle on der deelen aan de verwachting beant woorden": of de stuurinrichting goed werkt cle motor behoorlijk functio neert, de snelheid groot genoeg is, eaiz. Geven deze proefnemingen een bevredigend; resultaat en zijn ook de atmosferische toestanden goed. dan vertrekt de heer Wellman terstond. Is er echter ook maar iets dat een ongunstigen afloop doei veronder stellen, dan keert de ontdekkingsrei ziger terug met cle omlerdeelen van zijn luchtschip die niet aan een overwintering kunnen worden bloot gesteld en wordt de tocht verscho ven tot het volgende jaar. Gaat alles goed, en waait de zui denwind die voor het vertrek noodig is. dan hoopt de Amerikaan zijn reis in 10—15 dagen te kunnen volbren gen. Aan de Pool. of ten minste binnen den kring van onbekend land. geko men zal men trachten op de ijsvlak te neer te dalen, tot het doen van we tensoh appel ij ke ond.erzoekin.geav Echter kunnen ook reeds van .uitbel schuitje vele observaties worden ge daan. Mocht de ballon de reizigers onderweg in den steek laten, dan hoopt men met behulp van de mede gevoerde motorsleden Spitsbergen, Groenland of Frans Jozefsland te kunnen bereikenom deze reden worden levensmiddelen voor 75 da gen medegenomen. Zoolang men in den ballon is, hoopt men door een inrichting voor draadlooze telegra ph ie steeds met Spitsbergen :n con tact te kunnen blijven. Reeds is een deel van de expeditie van Fromsoe naar Spitsbergen ver trokken om voorbereidende maatrege len te treffen. Einde Juli zal de heer Wellman hen volgen om zijn proef nemingen te beginnen en bij gunsti- gen uitslag terstond te vertrekken. Het. is te hopen dat deze stoutmoe dige expeditie die zoo zorgvuldig on met inachtneming van alle voorzorgs maatregelen is voorbereid, meer suc ces moge hebben dan die van den Zweedschen 'ingenieur die m ihét hooge Noorden den dood vond, en dat de heer Wellman bij zijn terug komst in staat moge zijn der weten schap nieuwe gegevens te verschaf fen betreffende het. gebied dat nog niemand ooit heeft betreden, gege vens waarvan de waarde evenredig is aan de gevaren, waaraan hij zich heeft blootgesteld. en heb er geen recht op Ik heb u vaak gezegd, dat ik wou, dat u alles ki eeg. U behoort het te hebben, want u heeft het 't meest noodig, en geen der andieren gaf zich eenige moeite er naar te zoeken. Zeg mij ma.arwa.t ik doen moet en ik ben tot uw dienst. Ik denk, dat ik den sleutel ge vonden heb zei ze nog steeds fluis terend. Ik ben hem vandaag machtig gnworden, en ben van dat oogenblik af bezig geweest, om uit te vinden, wat het beteekent. Ik heb iets ont dekt. dat mij noopt een nader onder zoek in te stellen, maar ik kan dat niet zonder uw hulp. Moet ik ergens heen gaan? Zij scheen hem niet te hooren. Zij trok iets uit haar zak. Het was een copy van het papier, dat Nancy Ma- lincourt dien dag weer aan Mr. Wick- ham had geadresseerd. Ik heb u al gezegd, dat er nog één plaats was. waar ik moest zoe ken, zei ze. Ik ging daar vandaag heen en vond dit Zij stak het hem toe. Het was nog licht genoeg om te kunnen lezen. Hij keek er begeerig naar. maar het was niets anders dan een warboel van letters zonder eenige beteekenis. Ik begrijp daar niets van, zei hij verlegen, terwijl bij steeds op het papier bleef staren. Als zij daarin hulp van hem verwachtte, dan. zoo ONSCHULDIG Naar het Duitscli van FRIEDRICH THIEME. Elisabeth Münch stond voor do rechtbank. Met belangstelling en deelneming tegelijk richtten de blik ken der vijf rechters zich op de be koorlijke verschijning van het jonge meisje, dat, gekleed in -een eenvoudi ge wollen japon, op de bank der be klaagden plaats nam, nauwelijks in staat om haar ontroering ©enigszins tot bedaren te brengen. En evenals de rechters, keken ook de andere aan wezigen naar de jeugdige beschuldig de en ieder vroeg zich getroffen af, wat zij toch gedaan kon hebben om hier te moeten zitten. Het zachte gefluister, dat uit het publiek opsteeg, zwol aan tet een ge mompel, toen de griffier de aan klacht voorlas, waar bij zij van dief stal werd beschuldigd. Dit beminnelijk, bekoorlijk wezen een dievegge? Hoe angstig, hoe on schuldig keken de donkerblauwe oogen dé wereld in, welk een ver driet bewezen een paar tranen, die blijkbaar ongemerkt, tegen haar wil, over de wangen rolden. U heet Elisabeth Münch begon de voorzitter onder de grootste stilte in de zaal het verhoor. Ja, antwoordde zij zacht met neergeslagen oogen. Hoe oud Twintig jaar. U bent de dochter van wijlen den ontvanger der belastingen Münoh Ja. Uw moeder is eveneens over leden Ja. Sinds wanneer bent u wees? Sedert vier jaren. U staat geheel alleen op de we reld Ja lk had slechts één broeder, die reeds als kind stierf. U moest dus heel erna al voor u zelf zorgen Ja. U hebt uw brood verdiend als kantoorbediende. Zij knikte -- In welke zaak was u werkzaam? Ik kwam. nog voordat mijn arme moeder mij ontnomen werd, bij begon hij to begrijpen, zou hij niet m staat zijn die te geven. Akle- brukd. z>ei hij, terwijl hij langzaam de paar eerste letters spelde en toen ophield. Dat beteekent niets. Beteekent dat niets, riep zij on geduldig uit. Het is in cijferschrift geschreven, en ik heb uitgevonden, wat het beteekent. Begin met de tweede letter, en sla er dan telkens één over. Die wenk was den jongen man vol doende. Gretig gehoorzaamde hij aan haar aanwijzing, en spelde toen langzaam de volgende woorden Kerk. Tien meter van de deur der kerkekamer in de richting van deai muur. Eén meter naar rechts. Til de grafsteen op en graaf voorzichtig. Hij keerde het papier om en keek Christal aan. Daar zou ik nooit aan gedacht hebben Hoe verstandig van n. het is stellig zoo! Nu heeft" u zulke dui delijke aanwijzingen alsof de oude man zelf teruggekomen is uit zijn graf. Ik ben er zoo verheugd over. Miss Egerton, alsof ik duizend pond gekregen heb. Nu begrijp ik. wait u van mij wil. Tic heb een opgerolde meter in mijn zak. en ik zal het nauwkeurig opmeten, wees daarvan overtuigd Terwijl hij in de schemering naar haar keek, schitterden de holle oogen dan heer Rösel in beti-ekking. Bij hem ben ik ook tot nog toe geweest. Dus altijd bij hem Ja. En hij was over u tevreden Naar hij me zeide, wel. De voorzitter wierp zijn collega's een veelbeteekenenden blik toe en vervolgde Ik heb dit alles geconstateerd om niets, wat in uw voordeel spreekt onvermeld te laten. Meneer Rösel heeft een om zoo te zeggen prachtig getuigenis van u gegeven. Uw daad s werkelijk een psychologisch raad sel. dat nog moeilijker te begrijpen valt, als men u zelf ziet. Zoo jong. zoo beminnelijk, zoo onschuldig, uit uw oogen spreekt oprechtheid en deugdzaamheid, en toch dit hard nekkig zwijgen tegenover de overtui gende bewijzenDat is niet te be grijpen U wordt beschuldigd, ©n het is zoo goed als bewezen, en meneer Rösel uit een bij vergissing opengelaten lessenaar 400 mark. zoudt hebben ontstolen. Wilt u niet de waarheid zeggen en de daad be kennen Het zal uw rechters veel gunstiger voor u stemmen. Voor den eersten keer waagde be klaagde het haar oogen op te heffen; met een uitdrukking, die werkelijk, medelijden inboezemde, richtte zij die op de rechters, en antwoordde toen, het blonde haar van haar voorhoofd strijkend Ik ben geen dievegge mijnheer de president. De president der rechtbank schud de ©enigszins onwillig het hoofd. -- Beklaagde, verstoor niet weer den goeden indruk, dien we van u gekregen hebben. Ga met u zelf te ode. Verlicht uw geweten. in uw eigen belang Als ik schuldig was, mijnheer de president, zou ik mijn schuld geen ur kunnen dragen, antwoordde zij met zachte maar vaste stem. Ik heb het geld niet weggenomen. Maar wie zal het anders heb ben gedaan? Dat weet ik niet. Koestert u volstrekt geen ver denking in dit opzicht Neen. j Daar u mijn welgemeenden raad niet wilt aannemen, moeten wij de getuigen ondervragen. Roep eerst meneer Rösel. beval hij den bode, dio bij de deur wachtte. De heer Rösel. een bekend koopmaji kwam voor de groene tafel. Een oud achtig. reeds grijs en cenigszinsge- bogen beer, maar met oogen. die nog van jeugdig vuur schitterden en met een zacht, goedaardig gelaat. Meneer Rösel, verzoekt de presi dent den getuige, nadat hij dezen den eed had afgenomen, vertelt u ons eens precies, hoe de zaak in elkaar zit. De oude heer wierp een blik vol deelneming op de beklaagde, die in bedwongen snikken was uitgebars ten, toen hij binnentrad, en de han den wanhopig voor het gezicht drukte. Daarna nam hij met ont roerde, zelfs eenigszins bevende stem het woord Het was op den avond van 1 October, een Zaterdagavond, even voordat het kantoor gesloten werd. dat er nog een klant binnen kwam en mij 400 mark betaalde. Ik had de brandkast reeds gesloten en legde daarom de som in mijn schrijflesse naar en wel in een kistje daarin, dat wel een deksel heeft, maar niet gesloten kan worden. Toen ik naar mijn woning ging, sloot ik den les senaar. Dit gebeurde eerst nadat mijn personeel zich had verwijderd. Zondags werken we niet, ik zelf breng dan echter altijd een paar uur op 't kantoor door om de correspon dentie af te doen. waarvoor in de drukte van de week geen tijd is. Dit gebeurde op dien Zondag ook. Ik kom dan op het kantoor niet door van Christal mot een, glans, die hem •deed schrikken. Zij strekte haar hand uit en nam het papier van hem aan, terwijl zij het aan haar borst drukte. Ik heb het gevonden ik heb het gevondenfluisterde zij, heen en weer wiegend, met een soort van kreunend geluid. Zij dacht mij weg te dringen maar in plaats daarvan gaf zij mij den sleutelIk hoorde hem zeggen, dat zij naar zijn stu deerkamer moest gaan, als "hij af wezig was, en ik zorgde, dat ik daar was vóór haar. Ik zocht een schuil plaats en wachtteZij kwam binnen en vond het papier waar hij het voor haar had neergelegd. Zij wilde het niet lezen, die dwaze Zij legde het in zijn schrijftafel, waar hij het vin den kon enting heen. Dadelijk nadat zij weg was, nam ik het er uit en bracht het naar mijn eigen kamer. Ik had den tijd om het over te schrij ven en het weer terug te brengen, vóórdat hij thuis kwam. Niemand weet wat ik ontdekt heb, maar hét geld wordt het mijne - het mijne (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 7