NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Stadsnieuws Binnenland 23e Jaargang. No. 7047 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. dinsdag 19 juni 1906 b HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: per drie maanden: JSSF Van 1—5 ^gels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1,20 Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1.65 TPi of --3 50 Cts' voor 3 P,aatsinêen a contant. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. nde omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave de.-Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitè Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. TWEEDE BLAD. G euu e ni t i* a a> d'.s verga d ering Vergadering van den Raad der ge- een te Haarlem, op Woensdag 20 Ju- 1906, des namiddags te 11/2 uur, de Statenzaal (Prinsenhof), f De volgende zaken zullen aan de fcrde worden gesteld I. Mededeelingen en ingekomen Etukken. Voorstel B. en \V. vaststelling le bppl. begrooting, dienst 1905. 3. Id. id. id. 2e suppl. begrooting, i staat af- en oveischrijving, dienst .05. 4. Id.id. id. staat beschikking uit H906 "0nVOO-ieinie uif®aven"' dienst 5. Id. id. id. kohier plaatselijke di- Ireete belasting, dienst 1906. 6. Id. ML bes e-hiikbaarstelling geiden Ispeelplaats Vijfde Tusscheuscliool en bijbehioorendte werken. I 7. Id. lid. vaststelling rekening en verantwoording B a rb ar a^g as ttoui is (dienst 1905. 8. Id. id. id. begrooting id., dienst 11907. 9. Id. id. verzoekschrift vereeniging [„Volksweerbaarheid", afd. „Haarlem" om jaarlijksch subsidie. I 10. Id. id. id. vereeniging Voor Va derland en Kondng", om subsidie voor schiet- en sohermwedstrijd. II. Id. id. id. R. A. M. Grippeling en Holl. IJzeren Spoorwegmaatscbap- pij, wijziging Raadsbesluit 21 Fe- I bruari 1906 No. 17. 12. Id. id. vaststelling verordening aanstelling en jaarwedden personeel j openbaar slachthuis. I 13. Id. id. wijziging verordeüiiiug aanstelling en jaarwedden personeel gemeenteliiclitf ahriek en 14. Id. id. verzoekschrift Regenten Gereformeerde Weeshuis, in zake overdracht grond Oliieslagersiaan. 15. Id. id. vergunning teiephoonka- bel Zaudvoorterlaam. I 16. Id. id. verzoekschrift. T. M. van Deursen. aankoop grond Tempeliers- I straat. 17. Id. id. id. M. Savrij Zoon bouwen Sohalkwijkerweg. 18. Benoeming leden Commissie, in gesteld bij Raadsbesluit d.d. 30 Mei 1906 No. 22. 19. Id. leden Commissie bezwaar schriften pi. dir. belasting. 20. Verzoekschrift P. J. Bückmaani, herbenoeming gemeente-heelkundige tevens verloskundige. „Trou moet BI y eken". Concert op Dinsdag 19 Juni 1906, 's avonds 8 uur, door de' muziekvere niging „Harmonie", onder direct1 e van den heer H. W. Hofmeester Rz. Programma 1. Blaze Away", Marseh. 2. Ouverture ,,Le reveil du prin- temps", I-Iilgers. 3. Cortege de ballet, Montague. 4. ,.La manole", serenade espagnoi, Eilenberg. 5. Fantaisie „Zampa", Hérold. 6. Ouverture „La princesse enchan- téé", Langlois. 7. Sonta.gskinder'Walzer, Con- radi. 8. a. Hëimkehr der Truppen, Eilen berg. b. Schutzenreveille, Graber. 9. ,.Le songe dp amour", fantaisie, H. Kling. De Ar J>e>i id«s b e -u r s. Sinds 1 Januari 1906 m/eildden zich aan 535 werkzoekenden en 309 pa troons. 231 werklieden werden ge plaatst. VERLOF DRANKWET. Bij B. en W. is van D. H. Labrie een verzoekschrift ingekomen, om verlof, tolt hleft vejikoopeu van alcohol houdenden drank, anderen dan ster ken drank, en uitsluitend alcohol vrijen da-ank voor geibniik ter plaatse van verkoop, in den winkel en den tuin van het perceel aan het Plein no. 19. Van J. W. Stevens is eveneens een ■verzoek ingekomen oón verlof, ingevol ge art. 34 dier wet, tot het verkoopen van alcolliollhoudiend'en drank, ande ren dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het per ceel aan de Spaamwouderstr. no. 45. HOFBERICHTEN. Z. K. H. die Prins zou heden Maan dag 'snam. 3 uur uit Duitschland op Het Loo terugkomen. NEDERLANDSCHE GEZANT. De Nederiandscbe gevolmachtigde te St. Petersburg, jhr. mr. H. van Wedde, is Zaterdag in afscheids-audi- entie ontvangen door den tsaar, aan wien hij zijn ferugroepingsbrieven overhandigde. BALI. Ook de ,,N. Ct." ontving een tele gram uit Batavia betreffende de ver zending van het ultimatum aan Ba doeng en Tabana. De redactie teekeait hierbij aan Aangezien nog geeneried bericht ons 'bereikt heeft, waarbij het ver trek werd gemeld van de gereed ge houden expedi'tionna-ire troepen naar Bali verwondert de tijding, clait een „ultimatum" aan de weerspannige slaatjes Badoeng en Tabanan zou zijn gezonden, ons wel eenigermate. In den regel toch werd een derge lijk stuk, onze laatste eischen bevat tende. aan de tegenpartij overhan digd, wanneer de expeditie voor de kust lag, gereed tot debarkeeren. Zoo geschiedde ten opzichte van Lombok en ook van Boni en Loewoe. Dit neemt niet weg, dat ook in de hier genoemde gevallen, vóór de troepen werden afgezonden, den radja's krachtig gestelde nola's werden over handigd. waarin zij werden gesom meerd, aan de eischen van het gou vernement te voldoen, onder bedrei ging met een expeditie. „Ultimatums" waren dit echter nietuit den aard der zaak zijn deze stukken de laat ste, welke gewisseld worden. En zoo vermoeden wij. dat het ook niet ultimatums in den eigenlijken zin des woords zijn, die thans tot de vorstjes van Badoeng en Tabanan zijn gericht, maar dat de regeering deze heeft aangelegd, onmiddellijk aan haar eischen te voldoen, op straf fe van een gewapend optreden, waar toe op kosten en risico der zelfbestu ren. de gereedstaande troepen naar Bal' zouden worden gedirigeerd. Eenmaal op de reede liggende, zal dan het. eigenlijke ultimatum wor den uitgereikt. Dat de betrokken vorstjes aan de eischen der regeering zouden vol doen, is bijna niet denkbaar, zoodat men het er voor kan houden, dat de expeditie binnen weinige dagen Java zal hebben te verlaten en de strijd om de weerspannige staatjes ten on der te brengen, bijna onmiddellijk daarna zal aanvangen. 1 De redenen voor het krachtig op treden der regeering op Bali zijn reeds te dikwijls door ons uiteenge zet dan dat wij er nogmaals op te rug zouden behoeven te komen. En kel zij er nog aan herinnerd, dat 't geschil oorspronkelijk liep met Ba doeng. het staatje aan de zuidpunt van het eiland gelegen, terwijl Ta banan er als bondgenoot van Ba doeng bij gemoeid is geraakt. Gelijk men weet, hebben onze troe pen in het midden der vorige eeuw herhaaldelijk op Bali zwaar te strij den gehad. De moeilijkheden, toen ondervonden, hingen echter grooten- deels samen met het destijds be staande gebrek aan kennis van ter rein en bevolking. Aangezien zoowel onze ambtenaren als de staf thans gerekend kunnen worden goed op de hoogte van beide te zijn, mag men hopen, dat deze bezwaren zich niet meer zullen doen gevoelen. Blijft de ■energieke en krijgshaftige aard der Baliërs. Deze zal ons., vreezen wij, bij den thans onvermijdelijk te ach ten strijd, bloedige offers kunnen kosten. De te behalen prijs zal die offers echter ruimschoots waard zijn, want het vestigen, op dit in velerlei op zicht rijk gezegend eiland van een behoorlijken politieken stand van za ken zal zoowel aan zijn bevolking als aan de Ned.-Indische gemeen schap ten goede komen. Gelijk eenige dagen geleden ge meld werd. zal generaal Rost van Tonningen het bevel over de even tueel te zenden expeditie voeren. wondde, is thans van dien aard, dat hij Zaterdag naar Heerenveeu werd getransporteerd. In de kazerne heeft hij aan den brigadier der marechaus see Brasser, waarnemend brigade commandant, mediedeelingen gedaan, welke dezen brigadier aanleiding heb ben gegeven een emstiig onderzoek naar een ander strafbaar feit in te iteüleu. BLOEDIGE TWIST. Onder de volksfeesten in Drenthe behoort het jaarlijksche schapenwas- sche-n ditmaal ontstond te Weerdinge onder enkele deelnemers ruzie, die eindigde in een hevige snij partij, ten gevolge waarvan F. Jonkman een paar ..japen" over het hoofd ontving, die helm spoedig door bloedverlies in le vensgevaar brachten en het noodig maakten in allerijl den geneesheer te roepen. De politie is reeds bezig de zaak ,,na te wasschen". STAATS-ENQUETE. In liet gebouw van 't departement va.n Waterstaat werd Zaterdagmid dag de Staatscommissie van Enquê te naar den toestand van het tram wegpersoneel, door Minister Veegens geïnstalleerd met eene rede, waarin Z.Exc. er op wees. dat dit onderzoek is te beschouwen als vervolg op de spoorweg-enquête, cTaar de toenmali ge commissie, die aan zeer beperk ten tijd gebonden was. haar werk zaamheden niet tot de tramwegen kon uitstrekken, ofschoon dat bij 'haar instelling in de bedoeling gele gen had. Het verheugde den minister, dat drie leden der vroegere enquête-com missie. waarvan hij voorzitter was, zich bereid hebben verklaard in deze commissie zitting te nemen, tea-wijl de beide andere leden xbekend zijn 'door hun warme belangstelling in arbeiderstoestanden en grondige ken nis van tramwegbedrijven. De minister zal de noodige instruc tion geven ter bevordering der mede werking van den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten en van de disÜricts-ïnspectours. Z.Exc. zal de indiening van een wetsontwerp bevorderen, waarbij bij zondere bevoegdheden aan de Staats commissie van Enquête gedurende zekeren tijd. te beginnen met een be paalden datum in liet volgend jaar, zullen worden toegekend. DE SCHEURENDE BEURS. Nog altijd meer stutten. Thans zul len, zoo verneemt liét ..libld.", de deu ren, die uit de Beurs toegang geven tot de tijdingzaal, gesloten worden, nadat eerst de bogen daarin gelijk de andere bogen- op de goederenbeurs van stutten voorzien zullen zijn. MEDAILLES VOOR RIJKS WERKLIEDEN. Bij mdn.iisteri.edLe beschikking is vast gesteld, dat aan dd werklieden bij de inrichtingen, beboerende tot de land macht, die in gevolge do bepaling, voorkomende in het nieuwe werklie den-reglement. op 60-jarigen leeftijd zijn ontslagen met recht op pensioen en die. bijaldien zij bij langer ver blijf in 's Rijks dienst binnen vier jaar aanspraak zouden hebben gehad op de gouden of zilveren/ medaille voor langdurlgen dienst, eene tege moetkoming zal worden uitgekeerd, van f 80 voor de croud en en f 40 voor de zilveren medaille. („De Tijd"). dé 1.30 M., breed 2.10 M.. omgeven door een pl. m. 2 cM. breede zwarte lijst Het is 'n Regentenstuk va/n J. A. Duijf, waarop regenten van liet wees- en aalmoezeniershuis in Gouda zijn af gebeeld. Om een met een kleed ge dekte tafel zitten zeven personen; op het kleed staat een inktkoker en ügt uitgeteld geld, benevens een papier, vermeldende de namen der regenten. Achter hen staat Cl'aes, de vader en een jongen, in wien de schilder zich zelf heeft afgebeeld. „Het Volk" schrijft: Van Kol zendt ons deze waarschu wing: Zekere Franschman, Fontenel- le, loopt de partijgenooten af, met aanbevelingen van Van Kol. Het blijkt een oplichter te zijn. Wij, rod., hebben dezen persoon ook bij ons gehad. Hij zegt kavalJerie- offiioier te Reims geweest te zijn en 'gevlucht te .zijn, omdat hem een zwaar vonnis van den krijgsraad wachtte. Hij .is een blonde man van middelbare grootte. De oorzaak is onbekendassurantie dekt de schade. Het belendend per ceel, van denzelfden eigenaar, werd het vorige jaar een prooi der vlam men. („D. Crt.") GEVLUCHT. B., die voor eenige weken den huize Ten Vijver in het Van Stoikpark, in Den Haag, binnendrong en in de keu ken den boel stuk sloeg en later naar het krankzinnigengesticht in Den ■Haag werd gebracht, heeft daar Don derdagnacht weten te ontsnappen en is nog zoek. VACANTIEKAARTEN. Gedurende de maanden Juli. Augustus en September zullen door do Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen weder de bekende algemeene en bijzondere vacantie- kaarten verkrijgbaar worden gesteld. LUSTRUMFEESTEN. Men schrijft nit Utrecht aan N. R. Ct. Het harnas, dat Germanicus dragen op den dag der rennen, thans gereed gekomen. Het is een getrouwe copie van het oorspronke lijke Augustus-hamas. in 1893 te Piperno opgegraven, thans in het Berlijnsche museum tot in de klein ste onderdeelen zijn de figuren vol komen weergegeven, zelfs de Parth en Mars de middenfiguur, zijn, als in het oorspronkelijke meer afge werkt en verzorgd, dan de daarbo ven geplaatste afbeelding van den Hemel en de beeltenissen van Apollo en Diana aan de zijkanten en van de Aarde aan den onderkant. Het geheel is gedreven uit zwaar ver guld messing. Ook de helm, uit het zelfde metaal, is een prachtig stuk drijfwerk aan de zijkanten bevinden zich griffioenende helmkam, gedra gen door een sphynx, is versierd met echte witte en groene struisveetren. Onder het harnas draagt Germani cus een karmozijnroode tunica de scharlaken roode mantel is prachtig geborduurd met gouden eikelblaren. Op de metalen beenstukken is een leeuwenkop geciseleerdhet zwaard trekt door het prachtig gevest zeer de aandacht. DE MOORDAANSLAG TE SLOTEN. De toestand van den 75-jarigen A. v. d. G. te Sloten, die Woensdag eerst zijne 50-jarige tweede vrouw en daar na zichzelf mei een revolver ver DIEFSTAL VAN EEN SCHILDERIJ. Door de commissaris van politie te Gouda wordt opsporing verzocht van een kostbaar schilderij, dat per boot van Amsterdam naar Gouda is ver zonden, doch zijn bestemming niet heeft bereikt. Hei. schilderij is hoog BRANDEN. Vrijdagnacht omstreeks 2 uur wer den de inwoners van Zwammerdam opgeschrikt door het geroep van brand. Aangekomen in het huis van een bakker, grepen de vlammen met verbazende snelheid om zich héén, ge voed als zij werden door een rieten dak. Eer nog iemand ter plaatse was, hadden de vlammen ook het naastge legen doktershuis bereikt, welks bewo ners nog te lied lagen. Dezen wakker geschrikt, konden gelukkig nog het huis ontvluchten, echter met achter lating van alles. Door het gemeenschappelijk hulpge roep ontwaakten nu ook andere dorps- genooton, zoodat nu spoedig de brand weer ter plaatse was. De vuurzee had echter al verderen voortgang gemaakt en ook een tegenover liggend huis, hetwelk eveneens met een rieten dak gedekt, was, aangetast, en sprongen vandaar over oji het gom een/tehuis. Gelukkig was rrnen daar tijdig be gonnen met te redden wat te redden viel, zoodiat liet geheele gemeente-ar chief en alle andeie boeken veilig waren opgeborgen. Inmiddels waren ook spuiten van omliggende gemeen ten opgevraagd, zoodat nu vijf water stralen voortdurend op de brandende massa werden gericht. Daaraan i-s het ie danken, dat de ramp tot deze vier huizen werd beperkt. Een ander huis. dat ook begon te branden, is behouden gebleven, alleen een stuk van het dak brandde uit. Voor een groot deel wordt de scha de door verzekering gedekt. („Rolt.") In den nacht van Donderdag op Vrijdag omstreeks half twaalf ont stond er brand in een van de vijf on der één dak gebouwde oude arbeiders woningen te Benthuizen, eigend'om van den lieer W. van' Oord't van der Vli'es, timmerman aldaar, Doordat er nogal veel wind was, lag in korten tijd het geheele blok tegen den grond. Dé huurders hebben niet veel moeite hun inboedel kunnen redden. ONGELUKKEN. Zatei-dagmiddag omstreeks half twee had de luitenant dei- artillerie jhr. W. Roëll in liet artilleriepark aan den Zijpsóhen weg bij Arnhem het onge luk van zijn paard te vallen en daar bij zijn rechterbeen te breken. Het vermoeden, dat schipper A. S., uit Iloogeveen, in de Waal zou zijn verdronken, is juist gebleken. Zater dag is zijn lijk drijvende gevon den bij de spoorbrug te Nijmegen, waar hij. toen zijn schip er op stroom lag, overboord moet zijn gevallen. S. was 27 jaar oud, gehuwd en had 2 kinderen. PERS-OVERZICHT DE MIDDEN-EUROPEESCHE TIJD. De „Opr. Haarl. Ct.heeft het ont werp tot invoering van Midden-Euro- peeschen tijd bestreden, én uit een geographisch motief, omdat de West- Europeesche tijd voor Nederland de wetenschappelijk aangewezene is. èn omdat een „vervroeging van het le ven" door invoering van de M. E. tijdregeling evenmin zal tot stand komen, als verlating door invoering van den Greenwichtijd. Wel in den aanvangmisschien de eerste tien jarenmaar gaandeweg zou het le ven „zich natuurlijk weer naar de zon regelen" en in de toekomst zon men dus spreken van een ..mislukte slimmigheid". Deze argumentatie komt aan „De Nederl.hierom onjuist voor. omdat het leven zich thans volstrekt niet naar de zon regelt. „Hoe zou, wan neer dit het geval ware, te verklaren zijn dat op het .platteland over 't al gemeen veel vroeger geleefd wordt dan in de steden, en dat ook in op volgende tijdperken, zonder verande ring van tijdregeling. gelijk hef blad in zijn derde artikel zelf op merkt belangrijke verschillen ir> dagverdeeling bestaan. ..Natuurlijk heeft de zon wel in vloed op d© "dagverdeeling. Er wordt niet bij voorkeur *s nachts gewerkt en over dag geslapen. Maar de mis stand, waartegen de memorie van toelichting zich keert, is juist, dat die invloed lang niet volledig werkt; dat de zonnestand allerminst regel matig en nauwkeurig de uideoling beheerschtdat in een -groot deel van het jaar 's ochtends natuurlicht verloren gaat. onderwijl 's avonds onevenredig lang kunstlicht gebruikt wordt. „Do. betrekkelijk geringe, correc tie die het ontwërp hiertegen biedt, als nutteloos t© bestrijden, omdat het leven ..zich toch weer naar de zom zal regelen", schijnt ons hoogst on gerijmd. Wanneer de ..Haarl. Ct." meent, dat de menschen. ook na de gewijzigde tijdregeling. volstrekt weer even laat zullen willen gaan leven als thans, dan is dU een mee ning als iedere andere, maar dan noeme zij dit niet een „zich regelen naar de zon", maar veeleer „een even groote afwijking van wat de zon decreteert, als thans bestaat „I-Iet zal haar dan echter, dunkt ons. moeite kosten die stelling te bewijzen. Wij althans zien niet in, door welk fa tum' men voor immer op zulk een afwijking zou zijn aangewe zen' Feuilleton. Een Verborgen Erfenis. (Naar het Engelse h.) 65) Terwijl zij sprak half tot hem half tot zichzelf, nu luide en dan weer gedempt, steeds heen en weer wie gende op den steen, voelde, haar ge zelschap zich allerminst op zijn ge mak. Uit hetgeen zij zeide maakte hij op, dat het papier door iemand verborgen was, opdat iemand anders het zon vinden, en dat Miss Nancy Malincourt van die ontdekking geen gebruik had willen makendat Miss Egerton dat alles aanschouwd had van uit een schuilplaatsdat zij het document had meegenomen, er een copy van gemaakt en in 't geheim weer geborgen in de schrijftafel van hem, dien het toebehoorde. Hij be greep het niet heelemaal maar hij wist genoeg om er grooten tegenzin in te hebben in deze zaak te assis- teeren. In de hoop, dat het nog niet zoo erg was als het leek, zei hij Behoort het papier aan u, Miss Egerton? Liet Mr. MaJincourt het na met het doel. dat iemand het zou vinden Mr. Malincourt niet, maar Mr. WickhamHet werd hern toever trouwd, en Nancy Malincourt draai de om hem heen. totdat hij besloot, dat zij hei geld moest hebben. Hij verstopte het daar, waar hij wist, dat zij het moest vinden, -en zond haar toen naar zijn studeerkamer. Ik zeg u, dat ik alles gezien heb Maar ik ben bang, dat hij dat niet haxl behooren te doen, aarzelde de jonge man. Het zweet stond op zijn voorhoofd bij de gedachje aan dit dilemna. Na zijn belofte en haar beroep op hem, hulp aan ChristaJ te weigeren, was meer dan hij.jsop dragen, maar hoe zou hij medeplichtig kunnen zijn aan zoo'n bedrog? Zijn aard was recht door zee. Bij hem was goed. goed onder alle omstandigheden en kwaad was kwaad. Als de woorden van Christal waar heid ibevatton. 'dan had Mr. Wick ham zijn woord gebroken. Miss Ma lincourt had het blijkbaar ook zoo beschouwd, en had geweigerd daar medeplichtig aan te zijn. Hij maakte duizend excuses tegen over Christal. die werkelijk op het oogenblik ternauwernood verant woordelijk was voor haar daden, maar hij wist niet. wat hem nu te doen stond. Natuurlijk had hij dat „niet be- hooren te doen riep Christal op schrillen toon. Hij is een bedrieger, meer niet en Nancy Malincourt is een dwaze Maar zij zijn mij bei den van dienst geweestik zal het geld vinden ik zal hen allen den loef afstekenGeef mij dien meter en ga met mij mee. Hij had het lint in tde hand ge houden. zij pakte het nu van hem af en ging staan. Toen haar hand de zijne aanraak te. ontstelde hij, want zij was bran dend heet. Miss Egerton, zei hij stotterend, ga naar huis Blijf niet hier om nu nog naar het geld te zoeken U is er niet. toe in staat, heusch niet u heeft koorts op 't oogenblik. En ik ben van oordeel, datals Mr. Wickj ham deed .wat u zei, u daarvan geen voordeel mag trekken! Wat denktu er zelf van? WatJJc er van denk? riep zij uit zij ging vlak bij hem staan en legde haar gloeiende hand op zijn arm. Ik zou mijn voordeel niet mo gen doen met het bedrog van Mr. Wickh'am Heeft u ooit geweten wat het zeggen wil Jifchngeteld te worden zoo. dat men zijn eigen leven en al les wat er bij behoort, haat Heeft u het zonder ophouden hooren zeg gen, dat u leelijk is en dom en on welkom Is alles waarvan u hield, van u weggenomen, ieder genoegen u ontzegd en is uw ellende een bron van genoegen geweest voor anderen? Als u dit alles jaren lang ondervon den had en zich dan plotseling voor u een uitzicht had geopend u zelf te bevrijden en wraak te nemen, zou u dan weigeren daarvan gebruik tema ken, al was die* weg om daartoe te- komen dan ook niet geheel de ware? Ik zeg u dan dat ik niet weigerIk zal voor niets terugdeinzen Ik zal mij verbergen on loeren op men- schenik zal luisteren aan deuren ik zal stelen en liegen, en soms denk ik, dat er een moord voor zou kun nen doen 1 De jonge Thompson ontstelde van haar wilde woorden en blikken. Hij begreep nu dat haar zenuwgestel volkomen geschokt was. Zij liet hém los en wendde zich in de richting van de deur der kerken kamer. die achter de kerk was. Ga mee zei ze scherp. U be loofde mij uw hulp waar of hoe ik die noodig zou hebben. Laat mij nu kijken, of" die belofte iets waard is. Hij wist niet wat te doen. de be proeving was hem bijna te zwaar. Alles van dit meisje trok hem on weerstaanbaar aan hij had haar ongevraagd beloofd haar zooveel hem mogelijk was overal in te helpen zoo ooit dan had zij nu zijn hulp noodig. maar toch toch kon hij dit niet doen. Ik zou alles voor u willen doen. riep hij uit, en toch kan ik hierin geen medeplichtige zijn U mag het niet doen Het zal u niet gelukkiger of beter maken. Zulke dingen bren gen nooit voorspoed aan Ga terug, Miss Egerton Geef het op. Weigert u mij te helpen I— Mr. Wickham is een bedrieger, u zei het zelf, Miss Egerton. Ik kan niet eveneens een bedrieger worden Zij lachte schor en duwde hem hef tig van zich af. Nu bemerk ik, wat uw beloften waard zijnzei ze. Zoolang er geen moeilijkheden aan verbonden zijn. staat u klaar maar als er gevaar aan vast is, dan trekt u zich terug Ik wilde o, hoe wensch ik nu dat ik mij nooit vernederd had tot vi te spreken en om u te zenden. Zij verliet hem. terwijl haar ver wijtende kwetsende woorden nog na klonken in zijn oor. Zwaar leunend op den stok en zoo nu en dan onzeker haar hand uit strekkend. strompelde zij in de rich ting van de aangeduide deur. Hij wachtte met wild kloppend hert. tot zij uit het gezicht was. Zij was niet verantwoordelijk voor haar daden en wreodo woorden tel kens zonder het zelve te weten, her haalde hij dat; haar geest was van streek door hetgeen zij had moeten lijdenzij was onbekwaam om de dingen in het ware licht te beschou wen. Eens zou zij misschien tot de over tuiging komen, dat men op hem aan kon. als zij hem slechts vroeg te doen. wat eerlijk en rechtvaardig was. Hoe het ook zij, zij was ziek en alleen. Er kon geen kwaad in ste ken haar te bewaken en klaar te zijn om haar te helpen, als het noodig mocht wezen. Een oogenblik stond hij besluite loos. toen volgde hij haar. Zij had de tien meter van de deur der kerkekamer naar een l agen muur achter op hét kerkhof afgemeten, en nn keerde zij zich naar reohts. Even later stond zij voor den graf steen in de memorandum genoemd. Het was een platte steen, en zij knielde er voor neer en probeerde hem op te lichten. Hij scheen los te liegen. Het volgend oogenblik zou zij waarschijnlijk gevonden hebben, wat daaronder verborgen lag. Hij kon het niet verdragen haar zoo zonder hulp te zien tobben als hij bleef kiiken zou hij het niet kun nen laten liaar te helpen. (Wordt vervolgdl.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 5