Weerbericht. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorrn. 10.50 uur). De Biildt, 21 Juni Hoogste barometerstand 772.6 m.M. te La Hague (Noordkust Frankrijk); laagste 759 te Stockholm (Zweden aan de Oostzee). Verwachting tot den avond van 22 Jund: Gesteldheid van de lucht: zwakke tot maitgen W. wind, droog weer. Temperatuur: dezelfde. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag 2 uur 770 m.M. Neiging tot vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 771.2 m.M. Barometers en Thermometers Ruime keuze. Prima afwerking. JOH. M. SCHMIDT. Zijlstraa- 85. Thermonieterstand. te Haarlem. Donderdag 21 Juni Hoogste gisteren F. 08 Laagste heden nacht F. 56° Hoogste heden tot 2 uur F. 70» EEN VOORBEELD TER NAVOLGING Door den heer Reasema, wonende aan den Bentveltweg, wiens terreinen uitmunten, door schoone ligging zal 30 Juni een prachtig avondfeest wor den georganiseerd, opgeluisterd door muziek, vuurwerk en verlichting. Ruiim ©en honderdtal genoodigden snullen hieraan deel nemen, waarvan de meeste per extra-trein van Amster dam zullen komen. Meer van derge lijke feesten zouden een weinig leven 'brengen im de anders zoo stille omge ving van den Aerdenhout. Besmett. Ziekten. ïn de week van Woensdag 13 toten mot Dinsdag 19 Juni zijn te Haarleuu voorgekomen 2 gevallen van Rood vonk en 2 gevallen van Diphtheritis. Te Haarlemmerliede en Spaamwou- de 1 geval van Diphtheritis. Verhooging tarief. Het „Hbld." meldt, dat binnenkort het tarief op de Ceintuurbaan der E. N. E. T. zal gesteld worden op 71/2 cent per rit, onverschillig welken af stand gereden wordt, terwijl 10-ritton- kaarten voor 60 cent zullen worden Ingevoerd. Bij onderzoek bleek ons, dat indev diaad een dergeliike tariefwijziging door de directie der eleotrische tram ernstig-wordt" overwogen en wel in verband met de ongunstige exploitar tie der Ceintuurbaan. Besluit de directie tot deze wijzi ging, dan worden dus de vijf-cents- ritten tot 71/2-oentsrftten verhoogd, terwijl de tien-cents-ritten tot 71/2- oents-ritten verlaagd worden. In „Om ons Heen'1 in 't vorig nummer wordt gesproken van een 10- Jaxig brood, dat gebakken zou zijn in 1906, dit moet natuurlijk 1896 zijn. Uit de Rechtszaal PATROON EN ARBEIDER. De verstandhouding tussen en pa troon en arbeider laat vaak te wen- sohen over. Aan wieu dit te wijten is. os een zaak, die ik nu maar blauw- blauw zal laten, de lust missende om over een sooiaal vraagstuk te debat teerden. In dit bijzondere geval was de schuld evenwel aan den werkman, den 22-jarigen metselaar J. Th. H. Zonneveld. Deze Haarlemsche jonge ling was in 't begin van April werk zaam bij den aannemer Van der Kroft die te Velsen eenige huizen te bou wen had- Nu wilde 't geval dat het op een Maandagmiddag hard regende, waar om de aannemer 't aan zijn werklui vergunde, in de kalkloods te schuilen. Dat ze schuilen mochten, vonden ze goed. maar dat dit in een schuur -moest plaats vinden, neen, dat zinde hen maar half! Daarom trokken zij in optocht naar een herberg, waai" natuurlijk aardig hebben zitten ..pim pelen' Toen het opgehouden had met rege nen, wilden de werklui weer aan de bouwerij gaan, maar dit duldde de aannemer niet. Hij verkoos geen be schonken personen op de steiger te hebben, zoodat ze maar naar huis moesten gaan om hun roes uit te slapen. Ook dat zinde den werklui niet voor al Zonneveld niet. Deze ging zoo ver, dat hij met den baas aan ,,'t bakke leien" ging, hem in den keel kneep, met een ijzer tegen do borst stompte en in den wang beet, terwijl hij boven dien den heer Dictus, voor wiens re kening de huizon gëbouwd worden, eenige slagen in het gelaat heeft ge geven. Wed heeft de aanemer hem ook ge slagen, maar dit was, nadat Zonne veld reeds de eerste klap had gegeven dus uit wettige tegenweer. Het Openbaar Ministerie nam het nog al ernstig op, en eischte 4 maan den gevangenisstraf. EEN DIEFSTAL VOOR KONINGIN EN VADERLAND. Gij giamlacht bij het lezen van dit zonderling opsbhrift „een diefstal voor Koningin en Vaderland'ha! ha! wat een nonsens! Lach en spot evenwel niet al te spoedig, want 't is geen nonsens, 't is de heuschelijke. onvervalscihte waaittiedd. Althans wanneer men 't voor waar. heid wil houden wat de beklaagde stond te vertellen, 't Was waar, dat-ie van zijn patroon, den heer Rol, eeni ge steigerplariken had weggenomen c-n zonder diens toestemming ver kocht voor eenige guldens Maar dat geld had-i; noodig, moest-ie hebben. Hij had Koningin en Vaderland ge diend als milicien, en loen ie met groot verlof was gegaan had men hem een uitrusting medegege waaronder ook een paar schoenen ..sigarenkistjes"' worden ze genoemd dn soldatenmond). Nou en toen? Och. slechte tijden wa ren er gekomen, geen werk. geen geld, ook geen geld om schoenen te laten maken. En toen was dj verleiding te sterk, heeft hij de soldatenschoenen gedragen, totdat er niets meer was overgebleven. Toch moest hij weer schoenen heb ben toen hij voor eenige weken acht dagen als LandweerpJiohtige onder de wapenen moest komen. Straf vreezen- de heefi hij toen den diefstal gepleegd om voor lied geld een paar andere schoenen te koopen. Hij kon het niet over zijn gemoed krijgen om als dienaar van Koningin en Vaderland met een gehavende wa penrusting te verschijnen. Het Openbaar Ministerie was gena dig in zijn eiscii, slechts 10 gulden of 10 dagen. Betklaagde vroeg nog meer clemen tie, liad thuis een vrouw en drie kin dertjes. die het geld niet konden ont beren. UITSPRAKEN. C. Wijnands, lichtdrukkersleerling te Heemstede, diefstal. 6 maanden plaatsing in eene Tuchtschool. W. Huiskens, zonder beroep of woonplaats, diefstal 3 maanden ge vangenisstraf. P. van Elk. werkman te Haarlem, mishandeling, f2 boete of 1 dag hechtenis. G. Tuilekens, arbeider, zonder vas te woonplaats, diefstal bij brand, 3 dagen gevangenisstraf. H. Keur. f 25 boete of 10 dagen hechtenis. G. Keur, f 25 boete of 10 dagen hechtenis. C. Keur ƒ50 boete of 20 dagen hech tenis. f 25 schadevergoeding voor J. Keur. J. Keur f 25 boete of 10 dagen hech tenis. Allen bloemisten te Hillegom, mis handeling. Uit de Omstreken BLOEMEN DAAL. Flinke contröle. Door de veldwachters Smits en iRuigrok is proces-verbaal opgemaakt tegen de bestuurder van automobiel no. G. 551, wegens het na bezetten tijd geheel zonder licht rijden, tegen den bestuurder van 'n motorfiets en tegen verschillende wielrijders uit Amster dam, Haarlem en Hillegom. Vooral met de drukte van het ver keer gedurende den badtijd te Zand- voort wordt door de politie 'n strenge contröle gehouden, met het oog op de openbare veiligheid Terwijl eenige Amsterdamsche schoolkinderen Woensdag in het Bloemendaalsche Bosch aan het spe len waren, geraakte een hunner in de Saxêhburger kom. Gelukkig kwam ■het met den schrik en een nat pak •vrij. Door de hulp van een in de na bijheid wonende vrouw werd het kind van droge kleeren voorzien, zcodat het weder met de andere kin deren mee kon. HEEMSTEDE Men meidt ons uit Heemstede De nfeuwe gebouwen der Christelij ke Vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte begin nen. ook wat het inwendige betreft, hunne voltooiing te naderen. Morgen (Vrij dag; middag half 3 uur hoopt men de inwijding te doen plaats hebben, tot bijwoning waarvan velen hunne komst hebben toegezegd. De gebouwen maken een aangena me» rustigen indruk, en kenmerken zich door strengen eenvoud. Het grootste „Nieuw Zoar" genaamd biedt huisvesting aan die kranken die door zwaar lichamelijk en geeste lijk lijden het meest hulpbehoevend zijn geworden. Een kleiner, doch in denzelfden stijl opgetrokken gebouw is ingericht voor kinderhuis, met daaraan verbonden eene afdeeling voor klasse-patiënten. Vervolgens is ia gebruik genomen een gebouw, waarin een reeks van werkplaatsen, als een timmermans- em schilderswerkplaats, een matrassen- makerij, mattenvlechterij, kleermake rij, lokaal voor slöjd-arbeid, en een naai- en strijkafdeeling. waardoor in een lang gevoelde dringende behoefte is voorzien. Het nieuwe badhuis bewijst reeds goede diensten, zoomede de kolenberg plaats en het aardappelschilhuisje. Aangezien het aantal verpleegden op Meer en Bosch zich gestadig uit breidt. was deze aanbouw hoogst noodzakelijk en blijft men hopen op den steun van véle belangstellenden, die willen helpen dragen de meerdere zorgen, welke door die uitbreiding der Vereeniging zijn opgelegd. BENNEBROEK De in deze gemeente gehouden col lecte- voor den gew a penden dienst heeft opgebracht f 11.76. In de Vrijdag 22 Juni a s., des avonds te half acht uur te houden openbare Raadsvergadering, zullen de volgende onderwerpen worden behan- demd: 1 MededeeMngen en ingekomen stukken. 2. Comptabiliteit 1905 af en over schrijving. 3. Comptabiliteit 1906 af- en over schrijving. 4. Uitloten aandeelen geldleening. 5. Request der Typliuscommissie. 6. Verordening betreffende de brandweer in de gemeente HAARLEMM ERMEE R Een wagenknecht der Slotensche firma Van Voorst viel alhier van den beladen houtwagen *en kwam zooda nig met een der voorwielen in aan raking, dat hij in bodenkelijken toe stand naar het. gasthuis te Amster dam moest worden overgebracht. HALFWEG. Een jongmensch van elders, die op zijn rijwiel gezeten onvermijdelijk door de electrische spoor alhier zou zijn aangereden, wist door een behen cligen sprong van zijn wiel eu terzij de van de rails te komenzijn rij wiel werd zeer gehavend. SLOTEN. In den Osdorperbovenpolder is het machinaal veenbaggeren reeds geëin digd. VELSEN. De tweede pont is Woensdag tus- schen de nieuw gebouwde landhoof- den gebracht, terwijl men verder be gon met het spannen der kettingen. Dit werk zal wel ©enige dagen in be slag nemen. Aan F. W. C. H. baron van Tuyll van Serooskerke. te Velsen, kamér- heer van H. M. de Koningin in bui tengewonen dienst, is door H. M. de Koningin vergunning verleend de ver sierselen van ..Officier de l'Instruc- tion Publique". hem door den minis ter van openbaar onderwijs schoone kunsten en eeredienst der Fransche Republiek geschonken, te aanvaar den. ZANDVOORT. Geen pier! De aan de Nederiandsohe negeering gedane aanvraag omi conoessie voor het bouwen van een wandelpier te Zandvoort, is ingetrokken. -'-a Op het heden gehouden muziekcon cours te Ledden heeft onze muziekka pel „Paul Kriiger", directeur de heer Joh. M .Schouten, den 3den prijs be haald: Het was de eerste maai, dat „Paul Krüger'* op een concours mede dong, voorwaar dus een gelukkige overwinning. Zaterdag a. s. zullen de beide O. L. scholen gesloten zijn, doordat het onderwijzend personeel dien dag de arrondissementsvergadering zal bij wonen. WIJK AAN ZEE. Vergadering van den Raad van Wijk aan zee en Duin gehouden 20 Juni 1906. Tegenwoordig alle leden, uitgezon derd -de heer J. de Wildit. Na lezing der notulen die werden goedgekeurd, doet de voorzitter mede- deeling, dat de boeken en kas van den gemeente-ontvanger 20 Juni wer den nagezien, alles in orde was be vonden en in kas was een bedrag van f 272.02' en voorts, dat tot tijdelijk ge. meente-veldwadhter gedurende het badseizoen was aangesteld J. E. Scholten. Deze mededieelingen werden voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen stukken: Dankbetuiging van het hoofd der school en den onderwijzer aan de school te Wijik aan Zee voor de ver beterde salarisregeiing in verband met de verhoogde bijdrage voor het weduwen- en weerzen-pensioon. 2. Missive van Ged. Staten bege leidende het goedgekeurde Raadsbe sluit tot het aangaan van een tijdelij ke geldleening ter voorziening in de behoefte aan kasgeld. 3. Missive van Ged. Staten, bege leidende het goedgekeurde primitief kohier HoofdeJijken Omslag, dienst 1906. Deze stukken werden mede voor kemsgeving aangenomen. Op een adres van de Vereeniging voor Wijkverpleging te Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin om sul>9idie werd afwijzènd beschikt, daar reeds subsidie werd gegeven door het Bur gerlijk Armbestuur in overleg met de gemeente. Ten slotte werden de eind-finan- ciëele regelingen voor den dienst 1905, suppletoire begrooting. af- en overschrijvingen en onvoorziene uitga ven vastgesteld overeenkomstig het voorstel van Burg. en Weth. Nadat de voorzitter nog eenige mede- deelingen had gedaan betreffende uit breiding der verlcihting en de heer C. Eyking gewezen had- op de gewensch- te verbetering van een afsdhuiving bij een beek werd de vergadering ge sloten. TWEEDE KAMER. Met de voortzetting van het debat over liet Arbeidscontract zat de Kamer gisteren dik in de „zware juristerij De heeren Van Sasse van IJsselt c. s. wilden namelijk den kantonrech ter op een réquest dioen beslissen, bij voorbaat, of een zaak al dan nietten prooesse zou worden behandeld. Een soort van preliminaire behandeling dus, op een verzoekschrift. Maar lioe nu als dat verzoeksclirift slecht ge steld was, de feiten gebrekkig stelde'? Moest dan op grond daarvan de vor dering door den kantonrechter wor den afgewezen? Met heel wat zoeken en praten en wijzigen kwam men ten slotte tot de aanneming van een amendement-Loh- man, dat den kantonrechter de be voegdheid geeft oen arbeidsgeschil op réquest niet te behandelen, alvorens hij den belanghebbende, bij prelimi naire beslissing, heeft duidelijk ge maakt, wat er aan zijn réquest ont breekt. Misschien is dit den lezer nog niet duidelijk den verslaggever was het óók niet zoo helder als glas. En aan de meeste Kamerleden? Bijna even lang is er gepraat over de quaestie of de kantonrechter ver plicht. dan wel bevoegd, zou zijn op verzoek van eender partijen, of krach tens zijn eigen wil, bericht of advies van de Kamer van Arbeid in te win nen over quaesties als „plaatselijk gebruik'' enz. Ten slotte werd het artikel aange nomen, door den Minister Van Raalte aldus gewijzigd, dat partijen ter te rechtzitting en 11e kantonrechter ook daarna het recht zullen hebben om advies of bericht van een Kamer van Arbeid in te vennen, in het laatste zonder voorafgaande oproeping van partijen. Dat is heel wat duidelijker. Ook duidelijk waren de volgende amendementen - lo. van de heeren Lucasse c. s. om voor den procedeerenden werkman., ongeacht of hij meer dan f 4 loon per dag had (waarvan het regeeringsarti- kel sprak) vrij dom te geven van zegel en andere rechten en kosten 2o. van den heer Okma, om ook gratis-procedure toe te staan aan dien patroon uit het oogpunt vo«i rechts gelijkheid. Het eerste amendement nam de Mi nister overhet tweede bestreed hij, omdat het Arm en recht opende voor vermogenden. 'tWas ook niet noodig, zeide mr. Troelstra, waait als een pa troon onvermogend was, kon hij kos teloos procedeeren, op een bewijs van onvermogen. De gratis-procedure van den werkman, betoogden èn hij èn de Minister, was gegrond op de onder stelling, dat de werkman steeds on vermogend is, maar de vermogens- toiestaind van den patroon kon geen rechtsgrond vormen voor gratis-proce dure. De heer Lobman verdedigde bet amendement op grond van de* wen- schelijkheid van rechtsgelijkheid. Het werd aangenomen met 38 tegen 30 stemmen. Heden 11 uur voortzetting. In den aanvang van de heden ge houden zitting deelde Minister De Meester mede, dat de Regeering be reid is om gevolg te geven aan het verzoek der Kamer, om een vervroeg de indiening der Begrootmgs-ontwer- pen. HET GESCHIL OVER IIET LOSSEN DER GRAANBOOTEN. Het getal met graan geladen, niet gelost wordende stoomschepen is ver meerderd met de stoomschepen Hout- dijk, Roker en Norfolk Range, in de Maashaven, en het stoomschip Dort mund, in de Rijnhaven. Laatstgenoemd stoomschip, waar van de lading slechts voor een ge deelte uit graan bestaat, wordt door eigen volk gedost. Ook is aangevangen met de lossing van het dezer dagen te Rotterdam aangekomen en tot nu toe in de Rijn haven stil gelegen hebbende stoom schip Glanfinlas. De lading, uit on geveer 5500 ton graan bestaande, wordt gelost door de Transito-Maat schappij. een coöperatieve vereeni ging van stuwadoors. Naar de ,,N. R. Ct." verneemt, zou den de cargadoors, de heeren J. F. en F. Schellen, voor broeiing in de la ding bevreesd zijn. Binnenland HOFBERICHTEN. Een kleine schare was Woensdag middag tegenwoordig bij de aan komst van H. M. de Koningin-Moe der, d'"e met H. K. H. de prinses van Bentheim te 5.01 aan het Centraal Station te Amsterdam uit Ba-arn ar riveerde, om zooals men weet de „ParsifaU'-opvoering bij Ie wonen. De heer H. A. van Vassen, sta tionchef, was op het perron aanwe zig en geleidde de vorstelijke perso nen naar de wachtkamer. H. M. de Koningin, die tot het ein de de voorstelling bijwoonde, liet in de pauze den regisseur, dein heer Waldeck, bij zich komen en zeide hem. dal deze avond de schoonste Haars levens was geweest. Na afloop der voorstelling vertrok H. M. met den trein, die te 12.02 u. (spoo'rtijd) te Baarn aankomt. redactie van „De Standaard zal weer door dr. Kuyper worden waar genomen. BEZUINIGINGEN. Een der Haagsche medewerkers van de Tel. schrijft De vesting-begrooting (onderdeel der geheeie oorlogsbegrooting) moet voor 1907 met 1/2 millioen gulden verminderd zijn. Men mag dus var- wachten dat het totale eindbedrag aanzienlijk verminderd zal worden. EEN WOESTE BENDE. Maandagavond raakte de politie op de Geest hoek Breedstraat. in Den Haag, slaags met een troepje Maam- daghoud'ers. Een agent geraakte on der den voet en hem werd de uniform jas van 'tlijf gescheurd. De politie. inmiddels versterkt, maakte van de wapens gebruik en sloeg de twistzoekers uiteen. Een hun ner bekwam een hevigen sabelslag op het hoofd, die een ernstige verwon ding veroorzaakte. De gewonde en verscheidene beihamels zijn daarop ingerekend. De gewonde werd aan het commissariaat verbonden. Later werd hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij is overleden. („Vad.") TERUGGEBRACHT. Een 17-jarig Duitsch gymnasiast as de ouderlijke woning te Hanno ver ontloopen, om in Holland een boot naar Oost-Indië te monsteren. In Amsterdam geraakte hij in slecht ge zelschap. Dit inziende, verliet hij in Delft den trein en zijne z.g. helpers. De Delftsche politie stolde zijn vader in kennis met deze feiten, terwijl een Delftsch ingezetene, de heer De K., den jongen onderdak verleende. Dinsdagavond heeft de vader den avontuurlijken zoon in ontvangst ge nomen. GEEN NIEUWE PRIJSVRAAG. Na onderzoek kan het „Vad." het bericht van de „Daily Telegraph", als zou het bestuur der Camegie-stichling zich met geen enkel der ontwerpen voor de oprichting van het Vredes paleis kunnen vereenigen en nieuwe adviezen aan mededingers, wier plan nen van den eindkamp waren uitge sloten, gevraagd zijn, met beslistheid tegenspreken. DR. KUYPER. Uit goede bron kan ..De Tijd" me- dedeelen. dat nu vaststaat, dat dr. Kuyper binnen betrekkelijk korten tijd weer aan hét actieve politieke leven gaat deelnemen. Hij zal in de Tweede Kamer den zetel van dh*. Brandts innemen, wolke Z. E. zal worden ingeruimd, en ook de hoofd- VERDWAALDE MUZIKANTEN Maandagavond heeft zich in den Dierentuin te 's-Gravenhage. tijdens de pauze der gewone Maandag avond-muziekuitvoering door de Ko ninklijke Militaire Kapel een verma kelijk oogenblik voorgedaan. Va.n die rustpoos maken de heeren muzikanten doorgaans gebruik voor een wandelingetje in den Tuin. Nu is er. zoo men weet, dit jaar voor 't eerst in den k'nderspeeltuin een doolhof. Niets natuurlijker dan dat musici, die gewoonlijk in den labyrinth van tertsen kwarten enz. een harmo nisch pad hebben te zoeken, nu ook eens op andere, minder inspannende wijze, wilden dolen. En zoo begaf zich een groepje naar den doolhof en amuseerde zich kos telijk met „moè dwalen, moè dwalen Langs bergen en langs dalen....'' denkende spoedig genoeg weer op vei lig terrein te kunnen terugkeeren. 0 wee welk 'n.... dwaling, was die gedachte. Toen het gebruikelijke trompetsig naal van uit de muziektent gegeven werd, ten teeken dat de pauze ge ëindigd was en zij op hun post te rug moesten zijn, waren zij zóó ver dwaald dat zij met geen mogelijk heid1 den uitgang van het door be groeide haagjes omzoomde doolhof konden terugvinden. Het eene laantje in en het andere uit liepen, holden zij ten laatste de geiïniformde dolende ridders, maar telkens als zij goed dachten het „éénige noodige" paadje te hebben gevonden, kwamen zij te staan voor 'het ohverbiddellijlce hegje dat een stilzwijgend ,,da capo", van voren af aan, scheen toe te roepen. En steeds dringender schetterde de bazuin in de woestijn.... pardon de verlaten muziektent. En presto prestissimo holden de dolenden weer terug „langs lijnen van geleidelijkheid" om, na ver loop van eenige minuten.... weer voor zoo'n verraderlijk hegje te staan. De dames en heeren, die deze mu zikale afdwalingen bijwoonden, gier den, lang niet pianissimo, van de pret. Ten slotte kozen de muzikanten, wier geduld „diminuendo" ging, het verstandigste middel, sprongen een voudig over alle hinderpalen heen en bereikten ten slotte aldus de „fi nale". vijf rubrieken, n.l. rundvee met melk staten, kaas, melk, roombotetr, zui vel berei dingsartikelenvee en ver dere inzendingen ter opluistering. De prijzen bestaan uit geld, diplo ma's, eervolle vermeldingen en een drietal bronzen medailles. BIGAMIE. Te Hengelo is zekere K. wegens bi gamie gevangen genomen. Uit Indië teruggekeerd, waar hij zijn wettige vrouw verliet, huwde hij voor ruiim een jaar te Hengelo, totdat men dezer dagen door briei'en, die zijn wouw uit Indië hein schreef, tot de ontdek king kwam, d'at hij zich aan bigamie schuldig maakte. WEER IN VRIJHEID. Bij Bakkeveen (Fr.) ving een jon gen een jong hert, dat hij mee naar huis nam. De vader stelde het weer in vrijheid en bracht het op de plaats terug, waar de jongen het gevangen had. De moeder van het dier ver scheen spoedig en nam het hertje mee. ELECTROMOTOREN. Het wetsontwerp, dat de doorelec- tromotoren gedreven inrichtingen on der de Hinderwet wil brengen vond in de afdeelingen der Tweede.Kamer tegenstand. Wel werd toegegeven, id at de inrichting, in de memorie van toelichting genoemd, onder de Hin derwet moest worden gebracht, doch meende men het gevaar, de schade of de hinder sproten hier niet voort uit de krachtbron, die was aangewend en daarom gaat het niet aan alle inrichtingen, alleen omdat zij electromotoren gebruiken, onder de Hinderwet te brengen, van welke bepaling vooral de klein-industrieel veel nadeel zal ondervinden. Deze meening werd echter niet on weersproken gelaten, ook omdat de toepassing zou worden beperkt tot motoren die een bepaalde capaciteit te boven gaan. Nog werd teleurstelling er over uit gesproken, dat bij gelegenheid van deze pairtieele wijziging der Hinder wet niet tevens een aantal andere, noodige aanvullingen ter hand ge nomen zijn. EEN POSTOVEREENKOMST. De Keulsohe correspondent van de „Berliner Lökal Anzeiger" beweert, dat er tusschen het Duitsche rijk en Nederland onderhandeflingen over een post overeenkomst hangende zijn. ORANJE NASSAU OORD. Wijlen mewouw HoffmanBoude- wijns heeft een som van ƒ10.000 ver maakt aan het Sanatorium Oranje- Nassau-Oord. alleen ter verpleging van minvermogende zieken, onder dien verstande, dat inwoners van Ven- lo de voorkeur genieten. KLOKKEN VOOR DEN UTRECHT- SCHEN DOM. In de klokkengieterij van den heer A. H. van Bergen Azn.. te Heiligerlee (Gr.) zijn twee klokken gegoten, ter zwaarte van 2500 en 1600 kilo, bestemd voor den Domtoren te Utrecht, ter aanvulling van heit speelwerk aldaar Zij zijn gestemd op Cis en Dis- TENTOONSTELLING TE SCHAGEN. Woensdag 22 Augustus a. s. zal op 't Marktplein, te Schagen een ten toonstelling worden gehouden van vee met melkstaten, kaas, boter .en zuivelbereidings artikelen. De tentoonstelling is verdeeld in BRANDEN. Dinsdagmorgen, even na negen uur werd brand ontdekt in de schilders werkplaats van den lieer D. Ruïjf, aan de Hoofdvaart, te Dedemsvaart. Hoewel de brandspuit spoedig aan wezig was, brandde de werkplaats to taal af en gingen 'de aanwezige verf stoffen in vlammen op. 'tWoonhuis, onmiddellijk er vootr. bleef gespaard. De oorzaak van den brand is onbe kend, terwijl ook de verzekering do schade niet dekt. Dinsdagmorgen half drie stond de boerderij van den heer R. Poelman, te Wirdum, onder de gemeente Lop- persum, in brandtoen de brand spuit, welke van Loppeirsum moest komen, arriveerde, lagen de beide groote schuren al bijna tegen den grond. Door het optreden der brand weer en het werken met de spuit, kon het voorgebouw, hoewel erg ge havend. behouden blijven, de meu bels en het boerengereedschap kon den worden geborgen. Oorzaak van den brand, welke bo ven in de kap van de kleine schuur is uitgebroken, is onbekend. De ge bouwen zijn zeer laag verzekerd. (Pr. Gr. Ct.) Dinsdag is te Bergen (N.-H.) de di recteurswoning van de zandsteenfa- brielc van den heer Maschmeijer tot den grond toe afgebrand. Te Huissen (Gelderl.) is Woens dagochtend halfvier brand ontstaan in een woning, waarin een slagerij is gevestigd. Het huis brandde ge heel uit. De bewoners, die te bed lar gen, konden zich met moeite redden de inboedel ging verloren. Oorzaak onbekend. Hedenmorgen woedde een zware uitslaande brand in_de fabriek van de firma Alberdingk in de Spaarndam- mersbraat te Amsterdam. BESTRIJDING DER PANDJES HUIZEN. In een op 21 Mei te 's-Gravenhage gehouden vergadering van ]>el angst el lenden werd een comité benoemd „tot bestrijding van het maatschappelijk euvel der pandjeshuizen." Dit comité bestaat uitJonkvr. A. van Hogendorp, voorzitster van den Vrouwenbond tot verhooging van liet Zedelijk bewustzijn, afdeéling Den Haag, presidentede heeren H. Z. Ze- gers de Beyl, vice-presidentM. J. Ap- punn Jr., voorzitter van den Haag- sclïen BestuurdersbonidH. van de Moer, bestuurslid van den Vrouwen bond voornoemdC. G. Polvlieit, oud- directeur der Bank van Leéning te Amsterdam; J. L. Swart, lid eenier districtscommissie der Vereeniging Ar menzorg, penningmeester H. W. L. Wisdom Jr., diaken dier Nederl. Herv. Gemeente te 's-Gra/Venlhageen de da mes W. Wijnaendts Francken-Dyse- rinck, C. C. A. van Dorp, secretaresse Kanaal weg 29, Schetveningen. De genoemde dames en heeren. heb ben thans een circulaire rondgezon den, waarin zij mededeelen, dat op den derden Maandag van September te 's-Gravenhage een protest-meeting zal worden gehouden, en wel met oen drieledig do él „bij de Regeering en Volksverte genwoordiging aan te dringen, ten spoedigste maatregelen te willen tref fen, welke een einde maken aan de „schandelijke neringen", die de eco nomisch zwaksten in onze maatschap pij vaak tot volkomen ondergang bren gen bij de betrokken economisch zwak ken en de breéde schare van meit ben levende arbeiders meerdere kennis te verspreiden over de gevaren, waaraan zij blootstaan, door zich in betrekking te stellen met de houders van pand jeshuizen bij de meergegoeden in onze maat schappij het besef te wekken, dat er een giftplant tiert, welke te helpen uitroeien ook hun dure plicht is." Het comité is van oordeel, dat de protastvergadering zal moeten uit gaan van plaatselijke vereenigingen en landelijke bonden te 's-Gravenha ge gevestigd, maar omdat ook buiten de residentie het kwaad een grooten omvang heeft en de bestrijding een quaestie van algemeen maatschappe lijk belang is. wordt adüiaesie en gel delijke steun verzocht van vereenigin gen buiten 's-Gravenhage gevestigd. Op Zaterdag 1 September zal een vergadering worden gehouden ter voorloopige bespreking. Aai liet slot van bet rondschrijven is de volgende concept-adh aesie-betui- ging geplaatst „Ondergeteehenden betuigen hunne volkomen adhaesie aan de" bewegrng tegen de pandjeshuizen, uitgaande van den Vrouwenbond tot V. v. h. z. b.. afd. 's-Gravenhage. Zij erkennen de groote ellende, die over de behoeftigen van ons volk komt door deze inrichtingen en de urgen tie van doeltreffende maatregelen te gen dit kwaad. Zij zijn overtuigd, dat voorshands de meest afdoende maatregelen tegen dit sociale kwaad zullen zijn a. een zoodanige Rijksregeling der Gemeentelijke Banken van Leening, dat deze zich aanpassen aan de be hoeften van het publiek, en b. het verbod tot het houden van particuliere leeniugsbanken, onder welken vorm ook, zonder wettelijke vergunning, beperkende bepalingenen behoorlijke contröle, zooals dit in an dere landen, bijv. in Engeland, ge schiedt." Daar het onmogelijk is alle veree nigingen en bonden, in het bijzonder de kleinere vakvereenigingen en dia conieën per circulaire te bereiken, ver zoekt het Comité dien besturen, welke geen circulaire ontvingen, zich te wil len richten tot de secretaresse. EEN BOEFJE. De berucht geworden elfjarige J. L te Goes, was tegen Dinsdag mid dernacht nog niet thuis bij zijne ouders en werd op de Oude Visch- mai'kt in een gang door de politie aangetroffen, en bij zijne ouders ge bracht. Gisteren, Woensdagmorgen, bleek, dat hij Dinsdagavond weer iets uit-

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2