NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 7050 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- &n Feestdagen. VRIJDAG 22 JUNI 1906 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: perdriemaanden: MilL Van regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem 1,20 Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der KJBgagmfoWW&Pfé Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) M2 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1.65 fëy jT 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Afzonderlijke nummers0.02 h mp& \£yMJjgvX-y <«*3» %r la r u f. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37K Krv Kfid&ctie en Administratie: uroote Houtstraat 55. nde omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave de* Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ^«S*31 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Suce., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. TWEEDE BLAD. Stadsnieuws VEREENIGING VOOR PSYCHIA TRIE EN NEUROLOGIE. De zomervergadering van deze ver eerd ging werd Woensdagmiddag in «en der 'bovenzalen van De Kroon door den voorzitter Prof. Winkler, uit Amsterdam, geopend. Nadat deze de aanwezigen (een vijftigtal) had welkom gelieeten, her dacht hij het overlijden van denAm- sterdamschen hoogleeraar Prof. Van •Melle en diens verdiensten voor de Psychiatrische wetenschap. Hierop werd dadelijk de bespreking geopend over het rapport der Staats commissie inzake de verpleging vain misdadige krankzinnigen. De discussies over dit onderwerp waren zeer uitvoerig en liepen meest over zuiver wetensch appel ij ko vraag stukken. Daarom zullen wij het ge sprokene slechts in 't kori samen vatten. Algemeen achtte men het wensche- lijk, da t er aan de gevangenissen an- nexen gebouwd zullen worden. om daar de observatie van gevangenen, welke teekenen van krankzinnigheid vertoonen te doen geschieden. Na de observatie kan dan beslist worden, of de geobserveerden geplaatst die nen te worden in een krankzinnigen gesticht, of dat zij in de gevangenis moeten blijven. Aan deze annexen zou dan gelegenheid moeten zijn om onderwijs te geven in de rechtelijke psychiatrie, zoowel aan juristen als aan doctoren en studenten. Onittfent liet vraagstuk of bijzonde re afdeelingen in krankzinnigenge stichten wenschelijk geacht worden, hepen de meeningen zeer uiteen. De regeering heeft zich onlangs tot de particuliere gestichten gewend, maar deze gevoelden geen lust oan een proef te nemen door zoo'n bijzondere afdeeJing aan hun gesticht op te richten. Verschillende woordvoerders keurden de houding der regeering in deze niet goed niet de particulie ren moeten een proef nemen, maai de regeering. Slaagt deze proefne ming, dan zullen de particuliere ge stichten het voorbeeld volgen. Het Rijkskrankzinnigengesticht te Me- demblik is evenwel niet geschikt voor deze proefneming, hetgeen uit rapporten zeer duidelijk «s gebleken. Daarom werd door Dr. Schermers 't idee geopperd, om zich tot de Re geering te wenden, met de vraag om een nieuw Rijkskrankzinnigenge- sticht te bouwen, waarbij deze proef van een bijzondere afdeeling'. kan worden genomen. Dan zou tevens het verouderde en niet meer aan de eischen des tijds voldoend gesticht te Medemblik buiten gebruik gesteld kunnen worden. Een bepaalde beslissing werd even wel niet genomen, noch over het voorstel >van Dr. Schermers, noch over andere vraagpunten. Bijna eenstemmig was men van oordeel, dat het aanbeveling ver dient om zoo spoedig mogelijk ge stichten op te richten, staande tus- schen gevangenissen en krankzinni gengestichten. waar verpleegd kun nen worden personen, die niet ineen «van beide inrichtingen thuis beüioo- ren, en toch ook niet geschikt zijn, om in cLe maatschappij te leven. Daarbij werd echter het gevoelen uit gesproken, dat de oprichting dezer r.tusschengestichten" gepaard moet gaan met een andere wijze van be rechting van ..minderwaardigen", op Feuilleton. Een Verborgen Erfenis. (Naar het Engelsch.) Hij zal dan wel goede nettenen hebben om zijn medeschepselen te wantrouwen. Dan kan ik niets anders zeggen, dan dat ik oprecht meddlijden met hern heb. Ik neb hem dat ook gezegd. Den volgenden morgen reed Gesar met Mrs. Neville naar Ryelands. Miss Ferris excuseerde zich. Nancy was zeer verheugd hen te zien. maar haar uiterlijk was droevig. De bevelen van den dokter luidden streng, dat niemand behalve de ver pleegsters tot de ziekenkamer van Christal mocht worden toegelaten, en sinds haar ontdekking in zijn studeer kamer, waren de gevoelens van Nancy tegenover Mr. Wickham veranderd. Zoodoende was zij reeds een langen tijd op zichzelf aangewezen en daar om kon zij aan de verzoeken van haar l>ezoekers geen weerstand bie den. Zij stemde er in toe, een dagje op Oakhurst te komen doorbrengen, maar hield vol, dat zij nog dienzelf den avond naar Ryelands terug wil- een wijze zooais nu b. v. de minder jarigen behandeld worden. Ook kwam nog ter sprake de vraag hoe de verhouding van den rechter en den medicus moet zijn ten op zichte van deze tusschengestichten. Of de rechter voogdij moet hebben over !het ontslag van verpleegden, of, dat de medicus vrij is *n zijn handelingen. Beide meeningen wer den verdedigd. Ten slotte werd besloten een uit voerig uittreksel van de notulen zoo spoedig mogelijk aan den Minister te zenden, opdat deze gegevens door Z. Exc. gebruikt kunnen worden, bij het volbrengen van zijn voornemen, •om deze zaak wettelijk te regelen. Hierna werden nog enkele huishou delijke zaken besproken en afgehan deld. Besloten werd, om in 1907 te Leiden te vergaderen gelijktijdig met het Natuur- en Geneeskundig Con gres, en dan een gecombineerde ver gadering te houden met de Caryn- gologische sectie, waardoor de ge wone zomervergadering van dat jaar komt te vervallen. De winterbijeenkomst zal dit jaar te Utrecht plaats hebben. Tot stijving der geldmiddelen werd besloten om voor de deelneming aan de examens der Vereeniging de vol gende bedragen van de candid eten te eischen examen Af 1, examen B f 2.50 en examen C ƒ5. Door vermeer dering der inkomsten kaai dan de Bladen" der vereeniging een groo- ter subsidie gegeven worden, wat zeer wenschelijk is. Nadat een 'veertiental nieuwe leden geballoteerd was, werd de Woens dag-vergadering gesloten. Dr. Van Delden, de de vraag zou inleiden, of de gestichtsgeneesheer het recht 'heeft de correspondentie tusschen verpleegden in krankzinni gengestichten en personen daarbui ten tegen te houden, door niet ver zenden van de door verpleegden ge schreven brieven en door terughou ding van brieven voor verpleegden bestemd", stelde dit uit tot de win tervergadering, in welken tusschen- tijd het rapport over deze zaak zal verschijnen. VAN T KANTONGERECHT. Burgerlijke Stand. Waaneer je een vermeerdering van je huisgezin te beurt is gevallen, moet je of je blij of onpleizierig gestemd bent door deze gebeurtenis binnen drie dagen van de geboorte kennisgeven aan het Bureau van den Burgerlijken Stand. Als 'hel je eerste is, dan ben je na tuurlijk in de wolken (in nooger sfee- ren zou een poëtisch gestemde zeg gen en wil je iedereen zoo gauw mogelijk deelgenoot, maken van je geluk dus ook de heeren die het nauwkeurig bijhouden van het bevol kingsregister als levensideaal hebben! De één-kind-papa Ls er 'lus al den éérsten dag bij om deze bij de wet geëischte aangifte te doen. Als het je tweede is, dan loop je ook nog gauw naar het Stadhuis, maar bij de dorde en vierde wordt het loopen a!l minder snel en komt er den eersten dag niet veel van. Bij de vijfde en zesde.. nou. dan is er van hi-de-wolken-zijn veelal geen sprake meer. Het aangifte doen wordt dan ook licht vergeten m een dagje te lang uitgesteld. Vooral als je er zoo over denkt als een papa, die lieden voor den Kantonrechter moest verschijnen, hij zeide „Ja, ziet-u, edelachtbare, dat aangifte doen i's net als beOiastlng- betalen. daar wacht je altijd mede tot den laat sten dag." Dat wachten tot den laatsten dag de gaan. Dat is nonsens riep Cesar onge duldig. Is Mr. Wickham hier ook er gens? Ik zal het dan met hem in or de maken. Hij riep een bediende en na verno men te hebben, dat Mr. Wickham thuis was, vroeg hij om den weg ge wezen te worden naar zijn studeer kamer. - Je blijft totdat er om je gezon den wordt, zei hij tot Nancy, toen hij terugkeerde. Mr. Wickham neemt op zich om lederen dag een speciaal boodschapper onet je brieven te zenden en met alles wat er voor je komen mocht. Ga nu. en maak je dodelijk klaar Het beviél Nancy niet, dat zij zoo doende Mr. Wickham iets schuldig wasmaar nu Cesar handelend was opgetreden, was zij wel verplicht toe te stemmen. Mr. Wickham kwam zelf uit zijn ka mer om afscheid van hén te nemen, en toen zij zijn erastigen, bedaarden blik ontmoette, kwam voor een oogen- blik het oude vertrouwen in hem te rug. Hij kon zeker niet schuldig zijn aan zoo'n laagheid, als waarvan zij hem verdacht had. Maai- haar geloof in zijn onschuld was maar tijdelijk. De woorden van Christal en do spoe dig daarop gevolgde bevestiging daar van kwam in haar gedachten terug. Zij vroeg hoe Christal het maakte. De dokter ziet een schaduw van is tot daar-aan-toe, maai- de man had nog een dag langer gewacht. Hij was op Donderdagavond voor den zooveei- sten keer papa geworden, zoodat hij meende tot Maandag met de aangifte ie kunnen wachten, denkende dat de Zondag- niet mede-telde. De Zondag telde intusschen wèl mee, aangezien dien dag ook van 12121/2 uur zit ting wordt gehouden aan dit bureau. De aangifte was zoodoende één dag te laat gekomen en dat kon de amb tenaar van het Openbaar Ministerie niet verdragende geheele bevol- kings-admdnistratie lie]) gevaar Daarom klonk zijn eisch vijf gul dén of rijf dagen. Bij de behandeling dezer zaak bleek nog, dat het Bureau voor het aange ven van geboorten slechts gedurende eenige uren van den dag geopend is. Dit vond de Kantonrechter in strijd met dé wetz. i. moet men den ge- heeLem dag de menschen in de gele genheid stéllen om deze aangiften te doen. „Wanneer een overtreder van dit gebod mij ook kan aantoonen. dat hij op één der drie dagen op het bureau is geweest na dén bepaalden tijd, dan spreek ik hem ongetwijfeld vrij Dit laatste is dus iets. wat de amb tenaren en vooral de heeren- van het Gemeentebestuur wél eens in hunne ooren mogen knoopen Binnenland EEN ONTSLAG-QUAESTIE. Door den heer C. C. Weijers, den adjunct-inspecteur der politie te Lei den, die dezer dagen door den burge meester niet eervol is ontslagen, waarover in de laatste Raadszitting reeds enkele scherpe woorden vielen, is tlhans een adres tot den Raad ge richt, waarin hij in die eerste plaats opmerkt, dat hij even vóór dat de te genwoordige burgemeester zijn ambt aanvaardde, door den toenmaals waarnemenden burgemeester, den heer H. C. Juta werd benoemd, doch dat mr. De Ridder, toen hij zich kort na diens in functie tréding bij den burgemeester presenteerde, ongeveer tot hem, zeide, dat hij aanvankelijk van plan was geweest, de benoeming in te teek ken, doch hierop was terug gekomen, maar dat bij de geringste overtreding onmiddellijk ontslag zou volgen, dat anderhalf jaar later, toen in een zitting van den Gemeenteraad gesproken was over enkele misstan den in het politiekorps, de burgemees ter tot hem zeide: „Ik zie nimmer rapporten van u, ge hebt geen© ge- schikthéicl voor de politie, zorg daar om. dat ge zoo gauw mogelijk een heenkomen zoekt", doch dat ongeveer 8 dagen later de burgemeester zeide „ik heb je werk eens ingezien eai mijn ongunstig oordeel trek ik hierbij in." Verder geeft adressant te kennen, dat hem is gebleken, dat dit Ontslag waarschijnlijk is gegrond op edne ver zameling rapporten, deels onware, deels onjuiste voorstellingen bevatten de van feiten, bet rekking hebbende op den dienst en de inwendige regeling van het politiekorps, deels vermolden- de allerlei onbewezen praatjes van derden en dat geen der tegen hem in gebrachte beschuldigingen behoorlijk ter zijner kennis is gebracht, noch hem gelegenheid tot kennisneming is gegeven, doordat van verschillende rapporten slechts gedeelten vluchtig zijn voorgelezen, niettegenstaande de ertoogéh zoo mondeling als schrifte lijk hiertegen ingebracht. Na de verschillende tegen hem u gebrachte beschuldigingen te hebben opgenoemdweerlegd of nader ver klaard, merkt, adressant eindelijk op, dat bij de plaats gehad hebbende ver hoeren door den heer burgemeester vooruitgang) maar toch blijft de toe stand nog gevaarlijk. Ik zal uiederen morgen op "de hoogte houden, terwijl u weg is. Met iets van de vroegere warmte in haai- toon bedankte Nancv hem het was zoo moeilijk om Mr. Wick ham te wantrouwen. Miss Ferris stond op de stoep op hen te wachten, toen zij vóór reden, en zij begroette Nancy zóó vriend- schappelijk, alsof zij oude vriendin nen waren. Alles was zoo genoege- lijk en gelukkig na de eentonige rust van de laatste weken, alléén liet nieuws van een kleinen vooruitgang in den toestand van Christal was Teecüs een groóte verlichting. Mr. Wickham had aan Mrs. Eger- ton geschreven over de ziekte van haar dochter, en had haar gemeld, dat de dokter beslist verbood, dat er iemand bij de zieke zou komen behal ve de verpleegsters, waarvoor hij had gezorgd. Hij voegde er bij, dat hij in deze omstandigheden moest weigeren haar op Ryelands te ontvangen, maar dat haar zoon of dochter ieder oogen blik konden komen tot op den datum van het voorlezen van het tweede tes tament. met dien verstande, dat geen van beiden tot de ziekenkamer zouden worden toegelaten. Mrs. Egerton had dadelijk geant woord, dat zij geen plan had haar dochter op te passen in een ziekte, die zij zich door haar eigen wange geen rekening werd gehouden met de eenvoudigste eischen1, welke aan eene goede rechtsbedeeling kunnen worden gesteld. lo. dloordat die buiigenieéster zich te genover hem, beschuldigde, partij stelde 2o. dóórdat verschillende rapporten zonder eenig voorafgaand onderzoek te zijnen nadeéle wei-den uitgelegd 3o. doordat hij in zijne verdediging werd belemmerd, door verschillende zijner weerleggingen ten onrechte als ongepast aan te duiden 4o. doordat geen der door hem op gegeven getuigen is gehoord, noch eenig door hem genoemd bewijsma- terieel is geraadpleegd, althans niet in zijn bijzijn 5o. doordat op de door hem tegen zijn rapporteurs ingebrachte beschul digingen, waardoor hunne onbetrouw baarheid kan blijken, geen acht werd geslagen. Tenslotte verzoekt hij den Raad c«er biedlig al die maatregelen te willen nemen, welke noodig zullen blijken, om deze zaak tot klaarheid te bren gen. VERVROEGDE WINKELSLUITING. Dinsdagavond hadden te Amster dam twee vergaderingen plaats, die beide de vervroegde winkelsluiting tot punt van bespreking hadden. De eene ging uit van het Comité tegen eene wettelijke verordening op het sluiten van winkels en magazijnen te Amsterdam, werd gehouden in „Odé- on", en leverde uiteraard geen nieu we gezichtspunten op. De andere had plaats in BeJlevue' vanwe-ge de Am- stardamschó afdeeling van den Alg. Nederl. Bond van Handels- en Kan toorbedienden. Hier werd de volgende motie aan genomen De vergadering enz., gehoord, enz., kennis genomen hebbende der ont- werp-verordenang op het sluitings uur. spreek t als haar overt uiging uit dat de gezondheid, do geestelijke en zede lijke belangen van duizenden door zoodanige regeling ten zeerste zouden worden gebaat. vensoekt den Raad bedoelde verorde ning zoo spoedig mogelijk in behan deling te willen nemen, opdat de be langhebbenden nog in dezen zomer eene besoheiden gelegenheid tot wat meer rust en ontspanning zullen ver krijgen spreekt den wensch uit, dat bij de vaststelling der verordening met de wenschen der bedienden rekening ge houden wordt. HET DRAMA TE AMSTERDAM. Omtrent het gebeurde op de Looi ersgracht verneemt de Tel. nog Liefde en minnenijd schijnen oor zaak van het dracma te wezen. Toen Dinsdagavond de heer Boddée met een meisje wandelde, ontmoette hij zijn neef den heer Leyds. De ver standhouding tusschen beiden liet te wenschen over oorzaak een strijd om het meisje. Ook Dinsdagavond ontstond er een woordenwisseling, waarbij de heer L.. die zijn bloed verwant had uitgedaagd, een revol ver loste op zijn tegenstander, wien hij een ernstige wonde aan de kaak toebracht terwijl de twee andere schoten lichte kwetsuren veroorzaak ten. Het meisje, niet getuige willen de zijn van dezen twist, was even te voren weggeloopen. De heer L., die zijn tegenstander zag vallen, richtte daarop het wapen op zich zelf en joeg ziéh een kogel door het hoofd. Het projectiel ging bij zijn keel in en kwam boven aan den schedel uit. Bij het vervoér naar het Binnen- Gasthuis overleed hij. drag op den hals had gehaald. Anthony had geschreven, dat hij gaarne het aanbod vaar dagelijksdi bericht aannam, en vroeg dadelijk gewaarschuwd te worden om over te komen als er een verandering ten goede of ten kwade kwam. Over enkele dagen zou de eigenaar van Oakhurst terugkomen, en zouden de vrienden, die daar in zijne afwe zigheid bijeengekomen waren, weel moeten scheiden. Nancy voelde zicli bijzonder in haar schik in liet luids van Mr. Curzon, en tijdens de wandelingen in zijn park. De grootste belangstelling had zij na tuurlijk voor dén tuin, waai- Gillian en zij werkten van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, zeer tot misnoegen van Mrs. Neville. Cesar kwam zoo vaak mogelijk bij haar de woorden van Gilliaai had den in hem een wilde hoop op moge lijk toekomstig geluk wakker geroepen dat hem bijna deed duizelen. Als zij weg was, zou er nog tijd genoeg zijn om te denken over de moeilijkheden, die hem in den weg stonden. Nu op het oogenblik was haar tegenwoordig heid voldoende. lederen morgen reed er een bood schapper van Ryelands naar Oakhurst met nieuws over Christal, en met eenige brieven, die voor Nancy ge komen waren. De zieke nam heel lang zaam in beterschap toe om terug re keeren in een wereld», die niets voor De gekwetste, concertzanger, wo nende Bosboom Toussaintstraat, werd naar het Wilihelmina-gasthuis gebracht waar hij ter verpleging werd opgenomen. Zijn toestand is niet ernstig te noemen. De commissaris van politie, bureau Leidscheplein. nam Woensdagoch tend het meisje, waarovér de twist was ontstaan, een verhoor af. Nader wordt gemeld, dat de heer Boddée reeds Woensdag uit. het Gast huis is ontslagen. VOORBEREIDEND ONDERWIJS. De afdeeling Amsterdam van den Bond van Nederlandsche Onderwij zers heeft aan den Raad der gemeen te Amsterdam een adres gericht, waarin zij verzoekt, het voorberei dend onderwijs te regelen als afzon derlijk instituut en het toegankelijk te stellen voor kinderen van drie. vier en vijf jaar. In de uitvoerige toelichting wordt de toestand, waarin het voorberei dend onderwijs zich op dit oogenblik bevindt, beslist onvoldoende, ja, onhoudbaar genoemd en juist daar om door hen die nieuwe regeling voorgesteld. ONGELUKKEN. Dinsdag was het personeel van den heer A. L. J. Wernink te Deven ter bezig aan het emplacement der H. IJ. S. M. een kist glas, wegende 1035 K.G. te Iaden toen de kist plot seling uitschoot en tegen de beenen van den kantoorbediende A. J. Lam- mers. in dienst van den heer Wer nink. viel. De heer Lammérs brak daarbij een been het andere been werd ook ern stig gekneusd en vermoedelijk is ook dit gebroken. Bovendien bekwam de heer L. een niet ernstige hoofdwonde. Per bran card werd de ongelukkige naar het ziekenhuis vervoerd. Uit Zwartsluis schijft men aan de „Zw. Ct." Maandagmiddag werd alhier bin nengebracht door schipper J. Zwiers, van Zwartsluis, 't houten tjalkschip ..Verwisseling", «van schipper P. R. Zijlstra. van Amsterdam. Het schip was geladen met mais en bestemd voor 't Meer. bij Heerenveen. 's Morgens ongeveer 5 uur, was nabij Schokland de schipper, die aan toevallen leed, over boord ge vallen en verdronken. Daar er geen knecht aan boord was, lag het vaar tuig hulpeloos, totdat op het hulp geroep dér vrouw schipper Zwiers, die. toevallig in de buurt was. er naar koers zette, en het hier behou den binnenbracht. bport en Wedstrijden ZWEMMEN. De Zondag te Antwerpen gespeelde waierpélo-vvedstrijd tusschen een Bel gisch en een Nederlandisch zevental is. na verlenging van dén eerst vast- gesteJden tijd, door de Belgen gewon nen met 3 tegen 2 punten. Het Hollandsche zevental was sa mengesteld als volgt: Ed. Meijer Ez., P. L. Ooms, A. H. Polak, K. Meijer, aanvoerder, spelers zwemclub De Jon ge KampioenB. A. Roodenburch, Amsterdainsehe Zwemclub; J. F. Huls- wit, J. Merens, Haarl. Waterpolo Club II. V. G. B. AUTOMOBILISME. Voor de snelheidswedstrijden, te Scheveningen te houden, hébben, naar de Tel. meldt, ingeschreven haar waard was. De koorts was be dwongen. en zorgvuldige verpleging deed al het mogelijke, maar nu be stond er het grootste gevaar voor een inzinking, als zij zich bewust werd van het in duigen vallen van a.l haar hoop en verlangen. Gillian en Nancy hadtien samen menigmaal een gesprek over haar droevige geschiedenis en haar nog treuriger vooruitzichten. Over Mr. Wickham zweég.Nancy; zij had hem beloofd niet té zullen spreken over de ontdekking, die zij gedaan had, en tot op liet oogenblik dat hij zelf haar de vrijheid zou ge ven te spreken, waren haar lippen verzegeld. Ik zal zoo blij zijn als October voorbij iszei ze eons op een mor gen tot Gillian. Ik geloof dat, of schoon wij liet elkaar niet bekennen, ieder onzer eenige hoop of verwach ting heeft van het voorlazen van het tweede testament. Heeft u eenige hoop Ja niet voor mij, maar voor' anderen. In ieder geval wordt dan de onzekerheid weggenomen en moet er iets gedaan worden voor Christal. Zij kan onmogelijk naar Elmwood terug. - Hoe is Mrs. Egerton toch zoo onnatuurlijk geworden Alleen tegenover Christal is zij zoo. Tot op den dag van zijn huwe lijk was zij altijd voor Anthony de vriendelijkheid zelve, en to; dien tijd Cyrill Edge (Napier), J. van Hoboken (Mercedes), Wagner (Darracq) en Hanriot (Darracq). Rechtszaken ERFGOOIERS-QUAESTIE. De eerste kamer van de Amster- daansche Rechtbank deed Woensdag uitspraak in cle bekende erfgooiers- quaestie, een uitspraak, die den strijd tusschen de partijen geenszins be slist. Men herinnert zich, dat een viertal rfgooiers bij dagvaarding gevorderd hadden dat a. zal worden verstaan, dat aan de eisclieis en hunne mede-érfgooiers ge zamenlijk en aan elk hunner vooreen onverdeeld aandeel toekomt het zake lijk recht van eigendom, althans sub sidiair dat van „brugewaer" ook ge noemd gebruik en vruchtgebruik, hou dende ondier meer het recht tot bewei- Lng, plaggeslag, boschhoinv, jacht, veen-, zand-, leem- en grintgraven, lies op de in de dagvaarding om schreven gronden en onder cle bepalin gen voor de gerechtigheid, der erf- gooiers welke daarin zijn medegedeeld o! door den rechter zullen worden ge- ordeeld daarvan, ook volgens het óór de invoering dei- huidige wetboek geldende recht als recht te gelden alles met last op den bevoegden be waarder van de hypotheken en het kadaster, om dit zakelijk recht over eenkomstig deze uitspraak in te schrij ven in de onder hem berustende daar toe bestemde openbare registers b. gedaagden :de bestuurd eren van de vergadering van Stad, Land en Gooiland) dkns volgens zuilen wor den veroordeeld om die gronden ter uitoefening van het recht als dat dooi den rechter verstaan, fed tel ijk mede over te geven en mede ter beschik king te laten hetzij van eischers en hunne mede-erfgooiers buiten de ge daagden, hetzij van eischers alleen c. gedaagden zullen worden veroor deeld in de kosten van het geding. Togen die vordering hadden de ge daagden allereerst do exceptie van nietigheid der dagvaxuxiing voorge steld. omdat dit stuk niet inhoudt, wolk bepaald aandeel in do litigieuse gronden, door hoeveel personen en voor welk gedeelte gevorderd wordt. De Rechtbank verwierp evenwel de ze exceptie, omdat de dagvaarding duidelijk inhtóld, dat er ongeveer 1500 erfgooiers waren en tevens gesteld was dat dit getal telkens door geboorte en overlijden vermeerderde of verminder de. liet mogelijke was dus door de eischers gepereerd en meer kon niet van hen gevorderd worden. De Rechtbank overwoog verder, dat de vordering, voor zoover ze ook ten behoeve van anderen dan de eischers strekte, niet kon opgaan, omdat naar ons recht, een eischer niet voor een ander kan vorderen, doch alleen voor zichzelf, terwijl de geëischte last op den hyptheekbewaarder, naar het oor deel der Rechtbank, geen steun vindt in de wet. Tot. de zaak zelve komende, besliste de Rechtbank, dat de eischers bij dag vaarding geen feiten hebben gesteld, waaraan zou kunnen worden getoetst de vraag, of zij te recht op de over eenkomsten van 1836 en 1843 beroep doen. Wèl is hieromtrent bij pleidooi een toélichting gegeven, die noode in de dagvaarding gemist wordt, doch in elk geval is onjuist de bewering van do eischers, da t ten deze de rede zou de zijn van eene ,gezam<endërhajid- söh© gemeenschap", waait volgens het in 1836 en 1843 in Nederland vlgeeren- de recht, kon zulk eene gemeenschap niet bestaan, en stellig konden do ei schers. die toen nog niet geboren wa kende hij haar niet zooals zij was. De arme Christal was leelijk en niet aantrekkelijk, en daarom haatte zij haar. Sommige menschen hebben er genoegen in om hulpeloozé wezens te kwellen. Zooveel is zeker, er moet iets gedaan worden voor Christal. - Wat kan er gedaan worden Het geld kan wel aan memand der fami lieleden vermaakt worden. Dat weet ik. Toch mag zij niet weer naar haar moeder terug. Ik heb er over god'achi dat zij een betrekking ergens zou kunnen krijgen als huis houdster, of iets dergelijks. Is er geen kans, dat zij trouwt? - Trouwt? Neen, in 't minst niet! Zij is altijd weinig aantrekkelijk ge- woest, en haar moeder heeft haar links en dom gemaakt door haar voortdurend geplaag en gevit. Ik kan mij niet voorstellen, dat er iemand op Christal verlieven zou! Er zijn wol vreemder dingen ge beurd. Veronderstelt eens, dat zij de betrekking zou krijgen, waarvan u spreekt. Daardoor zou zij in een lager maatschappelijke positie komen. Als zij nu eens iemand daar ontmoette, die haar om oen of andere reden be minde. en haar wenschte te trou wen, tot welk besluit zou zij dan ko men. denkt u ik bedoel iemand, die benéden haar stond in stand (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 5