"frs iv# sa ron. daaraan geen rechten ontleenen. Waar dus een onmisbare schakel in de dagvaarding ontbreekt, werd de primaire vordering der eischers niet-ontvankelijk verklaard. Ook de subsidiaire vordering, op bruycwaer gegrond, werd niet-ontvan kelijk geoordeeld, omdat de eischers geen feiten haddon gesteld, die tot de conclusie voerden van een voortdurend en onafgebroken, ongestoord, open baar en niet dubbelzinnig bezit gedu rende den westelijken verjaringster mijn. Waar derhalve de geheele vordering niet-ontvankelijk bleek, passeerde de Rechtbank de bewijsaanbiedingen der eischers, en veroordeelde hen in de proceskosten. Voor de eischers was gepleit door mr. Ilarzfeld. voor de gedaagden door mr. Modderman, beiden advocaten te Amsterdam. MISHANDELING MET DOODELIJKBN AFLOOP. Het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch veroordeelde Woensdag Fran cis van den Loosdijk en Josephus van Geffen, beiden fabrieksarbeiders te Nederweert en gedetineerd wegens mishandeling met doodelijken ioop. gepleegd op Henricus Huber- tus Verhijen te Someren, ieder tot drie jaren en zes maanden gevange nisstraf. ^erk en School GEREFORMEERDE KERKEN. Bedankt voor hei beroep te Wad- damveen door ds. A. Hoeneveld te Koekengen. G. Ver- Examens te Uiredht Kerkel. voorber. ex.: F heul en J. S. King. Ie Natuuik. ex.: G. H de Kleijn, J. P. H. v. >Osah, A. C. Polderman, mej. W. J. C. de Boer. Cand.'Theol. 1: W. A. Hoek. Cand. Theol. 2: W. B. Verkerk. Cand. Geneesk.: J. P. Wefers Bet- tink en C. D. Kleijn. 2e Natuurk. ex.: E. H. van Hasselt en J. L. Bemhardi Doot, Rechtaw.: H. J. W. M. Keuls en W. C. Mees. Aan die Vrije Universiteit slaagden voor (het prop. ex. Theololgtie de hee- rem H. Hasper en J. A. Berghuis. Aan de universiteit te Leiden is het camdidiajats-examien rechten afgelegd dioor den heer M. A. Gewin Bevorderd tot idoctor in de genees kunde op proefschrift: Bijdrage tot de Gesclliiiedieniis van de ontwikkeling dea' Maag-Darm-Verbinding, de heer S. Watrtena, geb. te Noordwolde. Uit de Arbeiderswereld TIMMERLIEDEN. D© timmerlieden te Enschedé age-e- renvoor een oollect/ief arbeidscontract en loonisverliooging. Thans zullen daarin ook de overige bouwvakarbei ders worden betrokken, die allen tot een vergadering zijn opgeroepen. Vervolg Gemeenteraad. Medegedeeld wordt a. dat zijn gesteld in handen van B. en W. om advies lo. een adres van W. Th. van Gas teren, om afwijking van het bepaal de bij art. 14, lo. der Bouwverorde ning ten opzichte vam het perceel aan de KI. Houtstraat uo. 121 2o. een adres van W. F. Meijer, cm een stuk tuingrond in den Haar lemmerhout te mogen huren 3o. een adres van J. A. Remmé, om afwijking van het bepaalde bij art. 14, lo. der Bouwverordening ten op zichte van het perceel aan de Zoete- straat no. 32 4o. een adres van W. Vreenegoor en andere brugwachters, om hun van gemeentewege ook schoeisel te ver strekken en hun toe te staan om ge durende den namiddag op algemeen erkende Christelijke feestdagen, even als des Zondags, een noodhulp-brug wachter in hun plaats te stellen 5o. een adres van T. Hoenderdos, om afwijking van het bepaalde bij art. 7, 6o. der Bouwverordening ten opzichte van een aan de Zomervaart te stichten woning 6o. een adres van het Bestuur der Haarl. Vleeschhouwers Vea\. betref fende de aanbestedingen van vleesch door het Burgerlijk Armbestuur ten behoeve van het Stads Armen- en Ziekenhuis 7o. een adres van de finna C. Sip- kes en Co., om een 'houten berg plaats te bouwen op een terrein ge legen achter het perceel aan den Koudenhorn no. 44. b. dat zijn ingekomen lo. adressen van N. M. Randoe en E. en W. J. Voet om bouwvergoe- öing, welke verzoeken later zijn in getrokken 2o. dat door J. Hekman is ingetrok ken zijn verzoek om afwijking van bet bepaalde bij art. 14, lo der Bouw verordening, ten opzichte van het perceel aan de Ceciliasteeg no. 1 (zie notulen 30 Mei jl. onder No. 2, litt. a 9o.); 3o. dat door J. G. Martin en Zonen is ingetrokken hun verzoek tot ver en bijbouwen van liet perceel aan de Schagchelstraat no. 29/31 (zie no tulen 30 Mei jl. onder No. 2 litt. a B); 4o. een voorstel van den heer Mr. J. H. Thdel, om den Burgemeester uit te noodigen aan den Raad mede- öceling te doen van de straffen en belooningen welke bij de gemeente politie worden toegepast 5o. acht processen-verbaal betref fende afkeuring van vleesch als on geschikt voor de consumptie 6o. een voorstel van B. en W. tot voorloopige vaststelling der begroo ting voor de schutterij dienst 1907 7o. een adres van de afd. Zutphen van den Bond van Ned. Gemeente werklieden. houdende instemming betuiging met den inhoud van de in de vergadering van dien Bond op 8 Mei jl. aangenomen motie c. dat door den Commissaris dei- Koningin in Noord-Holland is be noemd" tot buitengewoon gemeente veldwachter L. Scheygrond, klerk bij de politie d. dat door B. en W. onder dank betuiging voor de gemeente is aan vaard een aanbod van den heer Joh. Telkamp te Hillegom. om een deir ge meente-perken met bolbegonia's te beplanten e. dat door B. en W. van Bloemen de al is besloten de bijdrage in de kosten van de door de gemeente Haarlem ondernomen baggerwerken -'n de Brouwersvaart en in de Delft vast te stellen op f380. f. dat, zooals den Raad bekend is, door B. en W. indertijd ter uitvoe ring van het bepaalde bij art. 24 der concessie-voorwaarden als vaste stopplaatsen voor de wagens der E. S. M. zijn aangewezen de Amster- damsche Poort, de Schalkwijkerbrug. de Eendjesbrug, de KI. Houtbrug, hoek Baan, KI. Houtweg en de Tem pelierstraat. dat de E. S. M. vier extra-treinen Iaat loopen, welke zij bij wijze van proef alleen wenschtte doen stoppen bij de Eendjesbrug en peiiersstraat. dat de E. S. M. vier verzoek tot B. en W. heeft gericht, om haar daartoe vergunning te ver- ïeenen. Bij B. en W. bestaat geen bezwaar den Raad in overweging te geven, (hen te machtigen bij wijze van proef die vergunning tot wederopzeggens te verleenen g. dat naai- aanleiding van een in gekomen schrijven van Z. Exc. den Minister van Binnenl. Zaken, B. en W. het voornemen hebben, aan den Minister te kennen te geven, dat het hun wensch is, dat de Stads-Biblio- theek worde opgenomen onder de in stellingen, welke zich vanwege ons land aansluiten bij het stelsel van rechtstreeksche uitleeningen van be scheiden tusschen de openbare biblio theken en archieven der ondersche1'- dene landen. Te 21/4 uur wordt de openbare 'vergadering heropend. Punt 6. De Raad stelde in 1905 een cre- diet van 2.685 beschikbaar voorde inrichting van een terrein tot speel plaats voor de leerlingen der 5de Tusschenschool. Daar voor de ver plaatsing van het politieposthuis van bedoeld terrein f 177.50 benoodigd was en ook eenige kosten gemaakt moesten worden voor advertenties en drukwerk, is het overblijvende be drag niet toereikend voor dit werk. De laagste inschrijver schreef n.l. in voor ƒ2.681. B. en W. stellen nu voor het toegestane bedrag met f250 te verhoogen. De VOORZITTER stelt voor. den geheel en post te voldoen uit de onvoorziene uitgaven. Aldus wordjt besloten. Het punt wordt goedgekeurd. Punt 7. B. en W. stellen voor, om de re kening over 1905 van de bewaar school in het voormalige Barbara- Gasthuis in ontvangst f 2480.011/2 en uitgaaf f 2479.79 (saldo f 0.221/2) goed te keuren, ien het subsidie uit de gemeentekas te bepalen op f 677.741/2. Wordt goedgekeurd. Punt 8. B. en W. stallen den Raad voor om vast te stellen de begrooting (dienst 1907) van de bewaarschool in het Barbara-GastJhuis tot een bedrag van f2856.20 en het subsidie uit de ge meentekas te bepalen op f 1047.81. Wordt goedgekeurd. P unt 9- Het komt B. en W. voor, dat het streven van de Vereeniging „Volks weerbaarheid", die zich ook bereid verklaard heeft jongelieden kosteloos op te leiden tot weerkrachtige man nen, van Gemeentewege behoort ge steund te worden. Daarom stellen zij voor, aan genoemde Vereeniging op haar verzoek een jaarlijksche subsi die van 100 gulden toe te kennen. De heer GROOT zegt, dat niet meer en meer de plicht van weer baarheid wordt gevoeld. Juist tegen overgesteld, staan er in verschillen de landen meer anti-militairlsten op. Bovendien wordt de weerbaarheid door deze oefeningen niet grooter. Men begint toch niets tegen de vèr dragende kanonnen, 't Is soldaatje Spelen, meer niet. We moeten geen geld geven aan dingen, waar de lucht van bloed aan hangt. Geroep Hé. hé De heer GROOT betreurt het. dat nog niet wordt ingezien, dat de oor log onmenschelijk is. Wil men weer baarheid, laat men dan gymnastiek de lagere scholen geven, leert men het volk de spieren stalen, dan wordt het weerbaarder. Spr. zal stemmen tegen het voor- Stel. De heer HUGENHOLTZ is het met den vorigen spreker eens. Maar spr. wil tegenstemmen, omdat het niet ïgaat. dat de burgers der Gemeen- nog eens geld gaan betalen voor de militie, waarvoor reeds door de belastingbetalers wordt bijgedragen. Spr. erkent het recht van de veree niging om te meenen. dat het Rijk niet ver genoeg gaat, maar dat is hun zaak. De heer NIEUWENH. KRUSEMAN as het oorspronkelijk met den heer Hugenholtz eens maar de vereeniging vraagt de subsidie om het den min- dergegoeden mogelijk te maken, zich bij de vereeniging aan te sluiten en de contributie te verlagen. Daarom is spreker vóór dit <voorstel van B. en W. De heer HUGENHOLTZ handhaaft zijn meening. dat het Rijk de zaak reeds geregeld heeft cn dat deze zaak geen Gemeente-belang is. Het voorstel in stemming gebracht wordt aangenomen met 5 stemmen tegen die van de lieeren Modoo, Groot. Hugenholtz. De Braai en Bij voet Punt 10. B. en W. stellen voor, 50 gulden beschikbaar te stellen voor den aan koop van een gouden medaille voor den schiet- en schermwedstrijd, die binnenkort gehouden zal wordendoor de Vereeniging ..Voor Vaderland en Koning". Genoemde Vereeniging ver zocht eene bijdrage 'van f150. om f 100 te geven, daar de vereeni ging meer aan geld heeft, dan aan een medaille. Dit is een zaak van Gemeente-belang met het oog op de bevordering van het Vreemdelingen verkeer. De heer GROOT zegt, dat men wel met het Gemeente-belang rekening moet bouden, maar ook met de ma nier, waarop dat bevorderd wordt. Dan zou men wel stierengevechten kunnen gaan geven en een f500 sub sidie vragen. Dan werd Haarlem ze ker te klein. De heer H. D. KRUSEMAN zegt, dat men, handelende als de heer Van de Kamp wil, afwijkt van de steeds gevolgde methode. De heer VAN DE KAMP wijzigt zijn amendement zóó, dat gelezen wordt, dat een subsidie wordt gegeven in geld. Het voorstel van den beer Van de Kamp wordt verworpen. Vóór stemden de hoeren Stolp, Rin- kema, Welsenaar, Sabelis, Seignette, Van den Berg en Van de Kamp. Het voorstel van B. en W. wordt nu aangenomen. Tegen stemden de heeren Modoo, Groot, Hugenholtz en De Braai. Punt lb B. en W. stellen voor. in het Raadsbesluit van 21 Februari j.l., waarin de Raad zich in beginsel be reid verklaarde, om aan R. A. M. Grippeling voor den tijd van 50 jaren concessie te vérleenen voor den a leg en de exploitatie van verschillen de electrische tramlijnen, wordt gele zen in plaats van Grippeling de H. IJ. S. M. Dit is bij een adres gevraagd door de H. IJ. S. M. en den heer Grippe ling, en B. en W. hebben geen be denkingen tegen de overdracht der concessie. Den heer HUGENHOLTZ heeft liet onaangenaam aangedaan, dat de heer Grippeling zich heeft ontpopt als een strooman van de H. IJ. S. M. Spreker gaat niet mede met de juichkreten van sommigen, over denze overdracht geuit. Men moet bedenken, dat men een overeenkomst sluit met een der machtigste particuliere maatschap pijen in ons land, met wie het slecht noten kraken is. Spreker waarschuwt B. en W„ om bij het sluiten van de overeenkomst goed uit de oogen te zien, daar zelfs het Rijk soms moet buigen voor deze maatschappij. De heer KLEYNENBERG komt er tegen op, dat de lieer Hugenholtz den heer Grippeling een strooman ge noemd heeft. De heer Grippeling heeft van den beginne af gezegd: ,.Ik heb een macht achter mij, die mij de zaak mogelijk zal maken." Daarom vindt spreker het niet aangenaam, dat over den heer Grippeling zoo minachtend is gesproken. De heer DE BREUK wil de woorden van don heer Hugenholtz niet ou weersproken laten, juist nu niet, in eeni tijd, dat het Gemeentebestuur zoo vaak de medewerking van de H. IJ. S. M. ondervindt. (Applaus). Het voorstel va.n B. en W. wordt nu goedgekeurd. (Punt 12. Het komt B. en W. wenschelijk voor ook voor het personeel bij den dienst van het Openbaar Slachthuis een organieke regeling vast te stel len. In de ontwerp-regeling is be paald. dat het personeel bestaat uit 1 directeur, 1 adjunct-directeur, 1 hoofdopzichter, 3 opzichters. 1 boek houder een onbepaald aantal klerken, 1 eerste machinist. 1 tweede machi nist, 1 portier en een onbepaald aan tal werklieden. De directeur wordt door den Raad aangesteld en ontslagen, tetrwijl Se andere ambtenaren door B. en W. worden benoemd en ontslagen. De jaarwedde van den directeur wordt door den Raad vastgesteld. De overige ambtenaren genieten ad junct-directeur f 1800f 2200 hoofd opzichter f 1000f 1400 opzichters f 900f 1300 boekhouder f 1000 f1400; klerken f500f800. De hoofdopzichter geniet bovendien vrij© woning, vuur en licht. De heer DE BRAAL vindt, dat de zaak veel te weelderig wordt opgeno- vat. Bij de andere gemeentebedrijven heeft men niet zulk een groot perso neel. Spreker weet b.v. niet, waarom hier een adjunct-directeur noodig is. Spre ker heeft in de stukken niet het licht gevonden, dat hij wenschte. De heer VAN DE KAMP wil ook de bezoldiging vaststellen van het min dere personeel. In den titel staat toch, dat geregeld wordt het salaris van het personeel en niet alleen van de hoogere ambtenaren. De lieer STOLP, als voorzitter van de Commissie van Bijstand, ant woordt, dat de betrekking van ad junct-directeur noodzakelijk is. Het werk is niet zóó begrensd als de heer De Braai meent. Het doel van de vaststelling van het salaris van het hoogere personeel is alleen om deze meer naar voren te brengen. De werklieden, de 1ste machinist, enz., vallen onder het werklieden- reglement. De heer GROOT bestrijdt eveneens de aanstelling van een adjunct-direc teur. De directeur kan toch vervan gen worden door een der opzichters, wanneer liet noodig is. De heer VAN DEN BERG wijst op de noodzakelijkheid der betrekking, met het oog op de bacteriologische onderzoekingen. De directeur zal zijn handen al vol genoeg hebben met het toezicht. De heer HUGENHOLTZ meent, dat het door den heer Stolp gezegde om trent de vaststelling der loonen van het mindere personeel niet juist is. Deze werklieden vallen nog mei onder het werklieden-reglement. De heer THIEL komt ter vergade ring. De heer STOLP zegt. dat de heer Van Rooyen een adjunct-directeur noodig acht. Het loon der werklieden zal vastge steld worden door B. en W„ in over eenstemming met het werkliedetn-re- glement. De heer VAN DE KAMP had gaar ne. dat B. en W. mededeelden welke salarissen zullen worden gegeven. Hoe is bijv. liet minimum-loon? B. en W. zullen toch weL over de salarissen gesproken hebben? De lieer GROOT stelt voor om in- De heer VAN DE KAMP stelt voor, plaats den adjunct-directeur een bac terioloog aan te stellen. Andeis komt. Oiieslagerslaan (140 vierk. meter) van men later weer met een voordracht,het Gereformeerde weeslhuis te koo- tofsT0Ïp£ze^ "Stater *8»» 1» guMenpar waarschijnlijk wel een bacterioloog vl'®rK- m™^r' zal moeten aangesteld worden. Alsen W-vragen dan ook voor dit men andere slachthuizen zag, zou doel 1500, wijl de kosten van over men z'n handen in elkaar slaan hoe- dracht ten laste der gemeente komen, veel daar aan vast is. Hier wordt ze-j De heer SCHRAM stelt aanhouding ker de zuinigheid betracht. voor, ook wegens het late ontvangen De heer H. D. KRUSEMAN zegtder stukken. Loonen zijn nog niet vastgesteld, bo-g. en W. nemen dit voorstel over. vondien gaat dat alleen aan B. enW.j De heer RASCH is hier tegen; de aan. De zaak kan nog wel een jaartje stukkeu hebben lans genoeg ter visie duren. 1 gelegen. De heer VAN DE KAMP zegt, dat, De heer SCHRAM trekt zijn voor hij protesteert tegen de uitdrukkingstel in. „Dat gaat B. en W. aan". ,,'tGaat Het voorstel van B. en W. wordt mij eveneens aanmeent spreker. aangenomen De heer HUGENHOLTZ bestrijdt, i S dat deze werklieden-salarissen döor B. j Punt en W. moeten bepaald worden. Daar- r en W «teilen voor aan de Ned over is nog niets bepaald. Spr. laakt RoT," "ïf1"® het, dat op een vriendelijke M aag van Maatschap>pi| tot w«- een madelid een afschepend antwoord dei opzegging toe vergunning te ver is eefreven Snreker heeft srehoord. dat leenen tot het leggen en hebben ran is gegeven. Spreker heeft gehoord, dat de loonen reeds waren vastgesteld. leggen een kabel in den Zuidelijken berm Spreker stelt voor de zaak aan te van de Zandvoortsche laan. van den houden. i hestaanden kabelpaal aan de Leid- De heer STOLP zegt, dat niets be- sche Vaart af naar den Aerdenhout. slist zal worden vóór dat de Raad dat' onder de door hen te bepalen voor- goedkeurt. Een eigenlijke begrooting waarden en tegen een recognitie van is nog niet te maken. f 2.50 per jaar. Omdat bij het stellen der machines! De lieer VAN DE KAMP vestigt nog eenige menschen noodig zijn. vragen eens de aandacht op het niet aanslui- B. en W. dit crediet. ten van personen, die reeds lang aan- De heer MODOO zegt, dat de ver- sluiting aan het telefoonnet vroegen, klaring van den heer Stolp geen ant-1 De VOORZITTER zegt, dat geen woord geeft op de vragen van de klachten zijn ingekomen, heeren Van de Kamp en Hugenholtz.' Waarom moet de Raad de loonen van het lagere personeel niet vaststellen, daar hij toch wel de salarissen der Het voorstel wordt goedgekeurd. Punt lfr B. en W. stellen voor aan Th. M. hoogere ambtenaren vaststeltHet van Deursen 123 vierk. meter grond geeft nu zoon idee e benoemen er aan de Tempeliersstraat te verkoopen een paar en de rest benoemen we bijvoor f 15 per vierk. meter. De adres- het dozijn. 'sant vraagt evenwel hem den grond De lieer RASCH zegt, dat de Raad af staan voor 13 gulden per vierk. nu wel de zaak af kan doen. Dan kan meter gevr aagd worden om een lijst van de, De heer GROOT acht f 15 te hoog, werklieden, die tenoodigd zijn. 'indiende electrisdhe trams daar voort- De heer HUGENHOLTZ oordeelt, durend blijven, dat de heer Stolp niet geantwoord De lieer DE BREUK zegt, dat deze heeft op tgeen hij gevraagd heeft toestand niet zal voortduren. Spreker heeft geen gedetailleerdeDe heer GROOT acht in dit geval begrooting gevraagd, maar wil weten het cijfer niet te hoog. welke personen noodig zijn De heer STOLP begrijpt niet waar- Spreker stelt voor om het aanban- om heer Van Deursen deze vraag gige punt aan te houden. doet. Hij geeft geen reden op. De heer RASCH stelt voor om de Het voorstel van B. en W. wordt macrnnisten van deze lijst af te voe- aangenomen. DII,rnpT ui A-t 1)0 heer Hugenholtz stemt tegen. De lieer BIJVOET acht dit laatste niet wenschelijk, omdat men nu zoo! Punt 17» rauwelings de vraag zal hebben tebe-j B en w steJl6n y0M, aan de£irma oordieelen, of de machinisten onder v, rtr, 7An« het werklieden-reglement vallen. I ..„JL, k- ?JïJ' (lnmn£ te ver- De heer KLEYNENBERG raadt B.1 l6® 0IÏ 5'L hetbouv""1 Mn0er. en W. aan am het voorstel-Rascli °P he,t terrein.,aan den SoWk- over te nemen I wllkerweg, af te wijken van het be- De heer DE'BREUK zegt, dat het Paalde bij artikel 7 der Bouwveror- rationeel is om de machinisten, ais Wordt aldus besloten. Punt 18- Benoeming eener Commissie van 5 bij de andere bedrijven, ondier het werklieden-reglement te brengen. De Ireer THIEL ondersteunt het denkbeeld', om de zaak aan tie hou- den, mits B. en W. dlan tevens eene ledign, daie ingevolge (het voorstel vian aanvullende lijst van het werklieden-den heer L. Modoo, aangenomen in de van deze zaak niet in heit belang van1 lo- °n4®-zoeikcn, mede naar die zaak. aanleiding van net ingediende voor- De heer THIEL zou niet gaarne de stel om de -kernen te vervangen door zaken -in de war brengen. Maai* het een scheidsgerecht, in hoeverre het is noodzakelijk, diat men een over-werMjiedenreglement -wijziging en zicht krijgt over het g-dbeel. Het is niet verstandig o-m telkens stukjes af. te moeten doen, die later waarschijn- 2o- desbetreffend© voorstellen zal lijk weer moeten worden gewijzigd. onwtieïip'en en bij den Raad indienen. De heer DE BREUK zegt, dat menGekozen worden de heeren Van nog niet genoeg gegevens heeft om de Rossum 24 stemmen, De Breuk 23 &t., bedoelde lijst vast te stellen. iThijssen 21 st. en Thiol 18 st. De heer RASCH wil onderscheid Bij een nieuwe stemming verltre- maken tusschen de ambtenaren, die gen de heeren Loosjes 14 stemmen1, door den Raad en die, welke doorB. Bijvoet 5, Modoo 4, Van de Kamp 2, en W. of dien Raad worden benoemd. R-ascli 3 en Groot 1 st. Tegen aanhouding tot de volgende Na een herstemming tusschen de vergadering heeft spreker geen be- heeren Loosjes en Bijvoet verkreeg de zwaar. eerste 18 stemmen, de tweede 10 stern- De heer BIJVOET zegt, dat het sa- men. lairis van den machinist op deze lijst De Commissie bestaat dus uit de reedö is voorgesteld. Dit in verband heeren Van Rossum, De Breuk, Thijs- mdt de opmerkingen van den heer sen, Thoiel en Loosjes. Rasch. Men zou op de te maken lijst' De vier laatsten, die aanwezig wa alleen kunnen zetten' werklieden. Spr. ren, verklaarden hun benoeming aan is evenwel voor aanhouding. te nemen. De heer STOLP vraagt den heer De heer THIJSSEN deelde nog me- Hugenholtz om het amendement zóó de, dat het mogelijk is, dat door hem te wijzigen, dat de zaak wordt uitge- en eenige andere heeren een voorstel steld tot d e volgende vergadering. wordt gedaan inzake het scheidsge- De heer HUGENHOLTZ zegt, dat dit rechit. De indiening staat evenwel nog aan B. e<n W. ligt, die de agenda niet vast. vaststellen. Het voorste 1-Hugemhaltz wordt nu aangenomen. Tegen waren de heerenDe Breuk, Punt 19. sie voor de ran leden der Commds- bezwaarsohriften der Stolp, Winkler, Leupen, Van Lennep, Welsenaar, De Haan Hugenholiz, N. Plaatselijke directe belasting. Kruseman, Van dien Berg en Kruse-' De. aftredende leden, de heeren man Sneltjes. Sabehs, Tol en Leupen. wor- dén herkozen. Punt 13. B. en W. stellen voor, om aan de electrische centrale een tweeden ma- chinist aan te stellen op een jaarwed de van f 1092 tot f 1482, hetgeen noo dig is in verband met de vermeerde- ring van den te leveren stroom. I De heer RENKEMA vestigt er de aandacht op, dat nog een organieke Punt 20. De heer P. J. Bückmann verzoekt den Raad herbenoemd te worden als gemeente-heel- en verloskundige. De heer Bückmann wordt hei-kozen. RONDVRAAG. De heer DE BRAAL vestigt de aan- regeling gemaakt moet worden voor dacht der autoriteiten op het gevaar- hert, kantoorpersoneel]. Jijke punt kruising Jansstraat, hoek De heer RASCH acht het beter, dat Korte Jansstraat. Het gevaar is daar de zaak geheelwordt geregeld. zeer groot. Spreker geeft in overwe- De lieer HUGENHOLTZ zegt. dat ging, om de stopplaats in de Jans- de Raad het salaris niet heeft toe te straat even voor de zijstraten te ver staan, daar dit tegen het werklieden- plaatsen. reglement De heer VAN DE KAMP verzoekt j meent, dat de van den Raad verlof om aan B. eoW. moetelijkheid te ondervangen is, wan- inlichtingen te vragen inzake het ont- neer men voorstelt om het salaris te verhoogen. De heer SCHRAM stelt voor, om de zaak aan to houden. B. en W. nemen dit oever. Aldus wordt besloten. Punt 14 (Bouw Gereformeerde Weeshuis). slag van den gemeentewerkman Hers man. Is de zaak-Hersman onderzocht op een manier, die rechtvaardig is te noemen De VOORZITTER verzoekt den heer Van de Kamp om dat op te schrijven. De heer VAN DE KAMP doet dit, vofschoon het niet bij die Rondvraag De Regenten van (het Gereformeerde is. De héér RASCH vindt de vraag van weeshms hebben iiah met een adraa voorzitter vreemd. Er is allSaja tot den Raad gewend, waarin wordt of neen op te antwoorden, betoogd. Oat dtoe stichting bij Eten De heer BIJVOET zegt, dat nietnoo- bouw van een nieuw weeshuis aan de dig is, de waag schriftelijk te stel- Olieelagerslaan ongeveer 140 vierk. l0®- meter vam den aam haar toebehooren- 'ïer„ SP°°± om natter6 dem gromd moet afstaan, ter verbree- heJvE BRAAL?Moet dat nu van deze laan. Regenten achten weer eerst allemaal gezegd worden dit een buitengewoon zwaar offer en Het heeft toch in ..Haarlem's Dag- verzoeken den Raad (ook namens den blad" gestaan Kerkeraad der Nederdüitsch Her- heer VAN DE KAMP wil Hers- vormde Geraamte) te overwegen of er als een man van e>en vijftig jaar, die geen termen gevonden kunnenworden niefc te groot is(gelach) Spreker de offers door het weeshuis te bren- meent, dat dé gegevens van B. en W. gen, minder bezwarend te maken. niet in overeenstemming zijn met de In hun adres zeggen B. en W., dat werkelijkheid, zij bij nadere overweging, van oor- heer RASCH heeft wel het be richt in de courant gelezen, maai* waagt of het ontslag een feit is. deel zijn, dat erop gronden van hil- lijklheid termen bestaan om het ge- De~ VOORZITTER antwoordt beves- deelte grond bij den ingang van de tigend. Den heer Van de Kamp wordt nu verlof gegeven om de inlichtingen te vragen. De heer Van Lennep stemt tegende wethouders blijven buiten stemming. De heer VAN DE KAMP, aanvan gende, zogt, dat deze zaak een zeer ernstige is.. Er is een gemeentewerk man ontslagen, die twintig jaar dienst heeft gedaan. Dit is voor hem een zeer zware slag, daar hij zonder pensioen aan den dijk wordt gezet. Spreker doet voorlezing van het vol gende schrijven van den heer Boer- koeï, van 31 Maart 1.1., aan Hers man. Dit luidt als volgt „Ingevolge paragr. 31 van het „Werkliedenreglement deel ik U „mede, dat door mij aan Heeren „Burgemeester én Wethouders in „overweging is gegeven op U toe ,,le passen paragr. 30 sub 6o. van „genoemd reglement: wegzending „uit den dienst zonder genot der „voordeelen in paragr. 27 be- „doeia. „De volgende redenen liebben ,,mij hiertoe aanleiding gegeven. „lo. Het niet behoorlijk letten „op liet paard, waarvan U als „voerman de zorg was toever- .trouwd, waardoor het op den3en „Maart 1906 wegliep vandevisch- .markt tot bij de Lange Bagijne- „straat en vandaar weer dooi*een „ander werd teruggebracht naar „de vischmarkthiervan had een „ongeluk en groote financieele .schade het genrolg kunnen zijn; ,,2o. Het zonder hiervan kennis „te geven eigenmachtig verande- ,,ren van den tijd en de wijze in „dé uitvoering van U opgedragen „werkzaamheden, waarvoor ver goeding wordt betaald door het „Rijk, en liet geven en volhouden „van onware verklaringen, toen „ik U daaromtrent gehoord heb; „3o. Het gedurende ongeveer 7 „maanden in ontvangst nemen „van gelden zonder er iéts voor „verricht te hebben en zonder „hiervan kennis te geven." Hierna bespreekt de' heer Van de Kamp de drie redenen voor het ont slag. Het wegloopen van het paard -s niet de schuld van Hersman. De ton nen zijn zoo zwaar, dat twee man ze moeten dragen. Het paard, moest dus onbeheerd worden gelaten. Het niet op den bepaalden tijd weg halen der tonnen staat in verband /met het grooter of kleiner aantal zie len in het hospitaal of van het aan tal soldaten in de kazerne. Wanneer er geen tonnen te leegen waren, heeft hij het ook niet gedaan. Geen schijn van klacht is dan ook inge komen, integendeel, getuigen de be trokkenen, dat Hersman altijd zijn plicht deed. Het dérde bezwaar brengt spr. tot een kleinere verhou ding terug. Spreker heeft vóór zich liggen verklaringen, dat Hersman de laatste drie maanden wèl zijn werk 'heeft gedaan. Blijft dus over, dat hij vier maanden geld heeft ontvangen voor werk, dat hij niet gedaan (heeft. Hersman wordt dus beschuldigd van diefstal. Dit is echter niet waar. Aan Hérsman was gezegd: voor dat werk krijg je zooveel. Als het werk nu langer duurde dan drie uur, bracht Hersman dit met in rekening, doch nam ook 'het geld in ontvangst als het werk 'vroeger was afgeloopen. Bij de sproeiwagens geldt ook een dergelijke wijze van betaling. Rest alleen nog van de drie be schuldigingen, dat Harsman gedogen heeft, toen hij op een der Zaterdagen1 tegen den heer Boerkoel verklaarde, dat hij wèl in het Hospitaal was geweest, toen hij er niet was ge weest. D»t deed hij echter alleen om Smit, die reeds gelogen (had. te red den. Spreker heeft een verklaring van vier kernleden, waarin staat, dat Hersman alleen gestraft kan warden wegens liegen. Doch daarvoor kan men hem met ontslaan. Daarna den ontslagbrief van B. en W. aan Hersman besprekende, zegt de heer Van de Kamp, dat de voorzit ter van de kern bij den heer De Bfeuk andere «verklaringen heeft overgelegd, dan in de kern. Deze man is dan ook een wimpel, die waait, waarheen de wind wil. Dat de kern niet dadelijk de zaak heeft ter hand genomen, ligt aan de om standigheid. dat de kern dacht eerst een kennisgeving van B. en W. te zullen ontvangen. Om de aangevoerde redenen vraagt spreker, of B. en W. bereid zijn het ontslag nog eens te onderzoeken en de leden van de kern te hooren Welke Commissie men ook maar nam, geen onpartijdige Commissie zou Hersman voor ontslag voordra gen. De VOORZITTER zal later op de gestelde vraag antwoorden. De 'heer VAN DE KAMP herhaalt nog eens dat Hersman wat het ont vangen van het geld betreft, dit slechts 4 en geen 7 maanden deed. Spr. legt nu de desbetreffende stuk ken aan B. en W. over. De VOORZITTER meent, dat de heer Van de Kamp wel wat in 's blaue 'hinein heeft gesproken en het Colle ge van B. en W. heeft beschuldigd onrechtvaardig te hebben gehandeld. De heer VAN DE KAMP betoogt alleen op grond van feiten en aan de hand can de stukken te hebben gé- sproken. Hij heeft niet het College van B. en W. beschuldigd, maar acht 'de gevolgde manier van onderzoek niet juist. De heer GROOT zegt, dat wat het onbeheerd laten staan van hef paard aangaat, dit meer gebeurt. Spr. ven- zoekt den wethouder deze zaak voort aan anders te regelen. De heer BIJVOET verzoekt om de vragen nu reeds te beantwoorden. De VOORZITTER antwoordt, dat de zaak eerst door B. en W. moet besproken worden. De heer RINKEMA vraag, om op schorting der straf, daar het ont slag reeds met 1 Juli ingaat. De heer DE BREUK antwoordt, dat dit niet gaat. De heer SCHRAM betreurt het, dat de heer Van de Kamp de zaak niiet reeds eerder heeft ter sprake ge- hradht. Daarna wordt om vijf uur de ver gadering gesloten. ,-T> r

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 6