NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 7052 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 25 JUNI 1906 JL HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: ^an regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1-20 Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der WBij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)„1.30 f r'ArAdvertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 tö) 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. oSS Zondagsblad, voor 'Haarlem' 1 037M Mwfe^VJC Redac,ic en Administratie: Groote Houtstraat 55. zde omstreken en franco per post 0.4o Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. .Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD AGENDA ZONDAG 24 JUNI. S o c. Vereeniging: Haarlem- sche Schermbond: Eendaagsdhe wed strijd en Feestavond, 10 uur en 8 uur. Bronge b o u w: Matinee. Aimaler- diaimsche Schutterij 24 uur. Concert: Haarlems dh Muziekcorps 8 uur. Muziek in d'en Hout, 24 uur. MAANDAG 2ö JUNI. S o c. V e r e e n i g i n g", Haar- leansdh Muziekkorps: Concert. 8 uur. OM ONS HEEN CCCXXIX. UIT GRIEZELEN. Hoe het .zoo kwam weet ik niet meer, .maar ik had lust om eens te griezelen. iZoo af en toe. als een menscïi eens 'dagen en weken lang den dagelijiksohen sleur heeft doorge leefd, terwijl de dag van vandaag ge lijk scihïjmt te wezen aan dien van gisteren en 'die van morgen dus waar- schijnlijk gelijk en gelijkvormig zal zijn aan 'dien van iheden, dan over valt hem. dunkt me, een neiging naar een verandering, een emotie. Men- schen die heit goed betalen kunnen, gaan in zoon stemming even naar Londen of Parijs, anderen zetten er een borrel op, weer landerem zoeken afleiding in leleaii boek, of in een ste vige wandeling. Ik ging uit griezelen. Want ik was van tie voren gewaar schuwd, dat het griezelig izoü wezen. Menischien, die pas .de Gevangen poort in 'Den Haag bezocht hadden, waren vervuld van de griezeligheid van 't geval en de smakelijkheid, waarmee de bewoner en gids .er van vertelde. Toen dk er langs kwam, zag ik hem al buiten 'die deur staan, een man met een bleek, baardeloos ge zicht, ;n een zwart pak, met een oran jelint en sterk naar eau de cologne riekend. Ik weet niet, of hij naar bui- '£en was gekomen om te zien, of er nog bezoekers kwamen, dan wel of *t al sluitingstijd was. Hij zei wel: ,,h is al bijna tijd," maar ging me todh voor in het gebouw. Er was iets onechts in, iets van een droom, om daar plotseling uit de vole middagzon vandaan, te worden overgeplaatst dn deze overoude, lage tamers, met hun vreemde geur van duf eikenhout, midden in de grieze- Mng.Hij praatte op den toon van iemand, die eiken dag twintigmaal hetzelfde vertelt, zonder nadruk of stemverheffing. Daar was de paal, waaraan de misdadigers alleen miaar te pronk werden gezet, een andere, wiaaraan ze tootle werden uitgereikt. Dan werden ze aan handen en voe ten vastgemaakt 'en begon de beul achter de paal zachtjes aan te draaien, zoodat .het lichaam naai' bo ven werd 'getrokken, zoadat de voe ten niet meekonden. En als je strak naar 't vervloekte straftuig keek, dan hoorde je de knieën, de enkels, de schouders kraken en de gestrafte gil len van pijn. Maar mijn 'gids verwikte noch ver- woog. Hoorde hij' die stemmen niet imeer? Of waren die palen en schroeven, die banken en rin gen in zijn oog niet anders dan gewone palen, schroeven, banken en ringen, zooals wij die in 'tdage- Bjksch leven gebruiken? Ik volgde met de oogen zijn hand, die snel van 't eene naar het andere straftuig wees. „Dit is het beulszwaard," zei hij, „en dat is het taschje, waarin hij het borg wanneer hij op reis ging. Dit zijn die beulszwaarden van de Zeven Provinciën, dlat zijn de 'lantarens, waarop de pekkransen brandden, als bij nacht het schavot werd! opgesla gen." En ik dadht aan iden veroor deelde, die d'aar den laatsten nacht doorbracht in zijn kot, luisterend'met de angst .op zijn gezicht en (de zweet druppels iaan zijn haren, na.ar hlet doffe kloppen, waarvan niemand' hem gezegd had, wat 'het wais, maar dat •hij toch daarom wel begrijpen kon; in de diepe ellende tusschen het be rouw van zijn misdaad en den angst voor del straf hiernamaals, met op schrikkende bewegingen luisterend naar elk gerucht van buiten of ze hem nu al kwamen halen. Maar de uitlegger ging voort: ,,Dit zijn de hellebaarden voor de soldaten die t schavot moesten bewaken, dit is de muts, die de vrouwen op het hoofd kregen, dit is de houten sabel die driemaal rondgezwaaid werd, bo ven het hoofd van diegenen, die ter dood veroordeeld waren, maar gena de gekregen hadden. Dat beteekende, dat ze den dood verdiend hadden." We gingen ih 'een andere kamer. De eentonige stem maande mij tot voorzichtigheid aan. „Hier een op stapje, hier een afstapje." En de som bere tentoonstelling ging haar gang. Het blok, waarin de voeten gestoken werden, waaraan ze dan gewichten ïiiingien, het toestel waarin ze je been deren braken, totdat de beul na een halfuur met een slag op 't hart je af maakte. Het stomme fol'terinstrumenf waarop de houten hamer met langen steel rustte, had dus het kreunen ge hoord, van ongelukkiger, die, nadat hun met geraffineerde wreedheid de beenderen waren verbrijzeld', nog een halfuur in martelpijnen moesten blij ven liggen, voordat de beul hun den genadeslag toebrengen mocht. "We stonden weer in de donkere gang. De gids stak een kaars aan, die er klaar stond en ging me voor. ,.Een afstapje, een opstapje," zei hij met zijn droomstem, inmiddels een spoor van eau de cologne in de at mosfeer achterlatende. Hier vied geen lichtstraal meer. Het kleine kaarsje flonkerviamde in ~t stikdonker, toen (hij de deur opende van een vierkant hok en mij daar binnen liet. „Hier heeft Johannes Pistorius gevangen gezeten, beter bekend onder den naam van Jan de Bakker die door 'de inquisitie vervolgd werd', ómdat hij tot dën Lutherse,hen godsdienst was overgegaan. Men zegt, dat deze vlekken nog bloedspatten zijn, van hem afkomstig." En de kaars omhoog heffende, belichtte hij lichtroods vlek ken aa.n den muur. Daarbij vergeleken was de kamer, waarin Cornells de Witt gevangen had gezeten, een paradijs. Het mooi ste vertrek van 't naargeestig ge bouw, in zijn tijd waarschijnlijk ook op zichzelf een ruime kamer geacht, met flinke ramen, die uitzagen op het van zon overgoten plein. Wel had men eer betoond aan den voornamen man. En mijn geleider vertelde de vree- selijke historie: Hij was verdacht van een samenzwering te hebben beraamd tegen het leven van den Prins. Zijn rechters lieten hem martelen', maar hij kwam niet tot bekentenis. „Gij kunt me uitrekken en verscheuren," zei hij, ,gij kunt er niet uithalen, wat er niet 'inzit." Toen gaven ze de mar teling op. Op zekeren dag kwam zijn broer, Johan de Witt, hem bezoeken hij zat daar. Maar het volk, dat hij geruchte vernomen had, dla,t Jo han gekomen was om zijn broêr Cor nelis te bevrijden, drong binnen, ver moordde en verminkte1 ize en hung hen aan de galg op het Groene Zood- je op. „Daar," zei mijn geleider, naar buiten wijzende, „waar die man nu loopt daar stond oudtijds het scha vot." Er was een bijna kluchtige tegen stelling tusschen den man, die daar voorbijging, onbewust misschien van den historisohen grond, dien hij be trad en de herinnering aan het treurspel, van den moord op de De Witten door gepeupel, dat, naar onze meening toch gekeerd had moeten zijn, wanneer men zich destijds niet gaarne op ongezochte wijze, v&n de gebroeders ontslagen had. Een prent je aan den wand stelt voor ihoe de twee verminkte lijken ten slotte wa ren opgehangen. Aan herinneringen van Cornelis de Witt is het gebouw vol. Boven dn de slaapzaal, met bed steeruimten, waarvan we ons nauwe lijks kunnen voorstedlen, hoe een kind er in geslapen kan hebben, laat staan een volwassen mensch, is een ruwe ■teökening, die voorstelt het schip de 'Zeven Provinciën, waarop Cornelis de Witt den todht naar Gbattam heeft meegemaakt. „En dit is de kamer waarin gevan genen werden opgesloten, die den hongerdood moesten sterven, vlak te genover de keuken, zoödat ze de geu ren van het eten, dat er gekookt werd, konden ruiken." Ik tuurde naar de zware tralies van het raam van die hellekamer, die maar een paar voet gescheiden was van de keuken en kreeg een duidelijk besef, dat wij in de twintigste eeuw ons niet meer kunnen indenken in den gedadhten- gang van ons voorgeslacht. Waren dat mensch en als wij, die anderen de been dei en braken, de gewrichten rek ten. de stukken vleesch uit het lichaam nepen met gloeiende tangen: waren dat mensohen met mensche- lijk gevoel, die het konden aanzien en aanhooren, dat medeschepselen in de razernij van den honger, geprik keld nog dooi- sarrende etensgeur, om bevrijding brullende, opsprongen tegen de tralies van hun kerker? Zij moeten vee'l minder." waarde hebben gehecht aan het leven van een mensah, in den strijd, waarin ze veelal gewikkeld waren, minder heb ben opgezien tegen bloedvergieten'. Als zulke verontschuldigingen niet aannemelijk waren, dan zouden we zoo'n voorgeslacht verachten. Maar de concierge ging me voor de trappen weer af, de smalle gangen door, zwijgend', totdat we beneden aan de deur waren. En toen ik heen ging, onder den van zon str al enden hemel, had ik een zonderlinge ge waarwording, zooals iemand, die uit een bangen droom ontwaakt, moeite heeft ziöli in den waren toestand van zijn omgeving te verplaatsen. Ik was in waarheid uit griezelen geweest. Maar vijf minuten later, in de druk ke straten van Den Haag, was de in druk al weer afgestompt. Het is alles zoo lang. zoo Lang geleden... J. C. P. Buitenlandsch Overzicht UIT RUSLAND. Eindelijk dan. zijn die Russische ministers naar de Doema gegaan om de gehouden interpellaties te beant woorden. Aan het uitvoerig verslag dezer zit ting in de „Times" ontleenen wij hei volgende De Kamer was Donderdag geheel gevuld'er bevonden zich ook een groot aantal belangstellenden, onder wie grootvorst Nikolaas Michaëlo- witsj. Allen waren zeer benieuwd naar het optieden der ministersaan de uiterste linkerzijde was het erg rumoerig. Piüns Oeroessof, de leider van de groep der „democratische reformis ten", een groep van acht leden, die te midden der constitutioneel-deruocra- ten zetelt, hield een merkwaardige rede, waarin hij trachtte aan te too- nen hoe de moorden vooruit worden georganiseerd. Hij zeide verder, dat boolang geheime invloeden practised de regeering van Rusland voeren, geen enkel kabinet, zelfs geen minis terie, waarvan de leden gekozen zijn uit de Doem a-leden, er in slagen kan de orde te leerstellen. De woorden van prins Oeroessof ver wekten een zoodanig gejuich, als men in de Doema nog niet gehoord had. Graaf Sjeglovitof, minister van jus titie, antwoordde op een interpellatie betreffende lidt optreden van' krijgs raden en het gevangen houden van •een boeren-lëider, met de gewone uit vlucht dat die centrale regeering hiervoor niet aansprakelijk was, aan gezien deze feiten vallen onder de on afhankelijke jurisdictie der gouver neurs-generaal. Daarna was het woord aan den mi nister van binnehlandsche zaken, Sto- lypin, die voor de eerste maal in de Doema het woord ging voeren'. Hij had zich te verdedigen tegen twee zeer ernstige beschuldigingen, betreffende lo. liet drukken en verspreidendoor ambtenaren aan liet ministerie van binnehlandsche zaken, van proclama ties, waarin het volk werd opgewekt, de Joden en de Polen dood te slaan; 2o. de moordtooneeien te Vologda, Tsaritsyn en Alexandrofsk. De Minister was van nieening, dat de Doema hem niet om antwoord be treffende zijn voorgangers moet wa gen. Wat hemzelf betrefthij weet niets van het drukken van proclama ties aan liet ministerie, en ten op zichte van de verspreiding toont hij aan, dat de schuldige officieren daar voor gestraft zijn. Betreffende de moordtooneeien waar van in de interpellaties gesproken werd, gaf hij verklaringen, die daar op neerkwamen, dat ook hier de schuldigen waren gestraft. Zoo zou hij alien straffen, wier schuld bewe zen werd, zelde de minister, en hij was verplicht toe te geven, dat enke len zijner ondergeschikten bij het ver vullen van hun taak wél een weinig te ver waren gegaan „Wat de toekomstige politiek be treft", zoo besloot hij, „ik zal al het mogelijke doen om de orde te hand haven en de wet te doen eerbiedigen. Het is niet mijn taak wetten te ma ken, maar om ze uit te voeren, en dit is geheél onmogelijk zonder den staat van beleg toe te passen." Deze verklaring veroorzaakte weder een onbeschrijfelijk tumult, dat eerst bedaarde toen prins Oeroessof weder op de tribune verscheen. Deze zeide slechts enkele woorden te willen wij den aan de drukkerij in het ministe- van binnenlandsche zaken, die eenige maanden geleden zulke heftige proclamaties over het land heeft ver spreid. De leden van de Doema wenschen alleen te weten of rege'eringsagenten in het vervolg nogmaals deel zullen nemen aan deze bloedige drama's. De vraag is niet te weten of de bij het schandaal betrokken persoon al dan niet gestraft is; de spreker verklaarde zich overtuigd, dat de minister nooit een propaganda zou toelaten, die zul ke gevolgen had, maar het feit is, dat dit drukken, en verspreiden zal door gaan, in spijt van het persoonlijk in zicht en het karakter der ministers. Daarna las de afgevaardigde Nabo- kof getuigenissen voor, die geheel in strijd waren met de' verklaringen van den minister over het gebeurde te Vo logda. De aanval werd georganiseerd door een officier der gendarmerie. Pysclikin, die zijn mannen order gaf te schieten en den brandweermannen belettö op te treden. De gouverneur en het hoofd der politie deden wat ze konden om de gewelddadigheden te gen te gaan, maar de mannen van PyschEIn weigerden te gehoorzamen ,,De gouverneur heeft zijn ontslag genomen", besloot Nabokof. „en dit voorbeeld verdient navolging van de zijde der ministers. Maar vóór alles moeten de hooggeplaatste Pyschkins weg." (Luid applaus). Opnieuw besteeg nu minister Stoly- pin de tribune, onder de kreten van „Aftreden AFTREDEN MOORDENAAR van de uiterste linkerzijde. Bevende van emotie verklaarde de minister, dat hij de algeheel© aansprakelijk heid wenschte te dragen van al wat onder zijn bestuur gebeurde. (Kreten van links En Bjelostok?) Het rumoer werd nu zóó hevig, dat de voorzitter Moeromtsef de zitting moest sluiten. Daarna omringden de leiders der constitutioneeÜ-democraten prins Oeroessof, om hem geluk te wen schen met zijn redevoering. Vrijdag nam de Doema met groote meerderheid een door Gredeskoel uit naam van de constituiioneel-democra- tische partij ingediende motie aan, waarin liet huis zijn wantrouwen m het ministerie uitspreekt en liet aftre den er van en de benoeming vaneen aan de Doema verantwoordelijk mi nisterie vraagt. Van Bet rumoerige Rusland gaat de geschiedenis van den dag naar blij- der en vrediger tooneelen de kroning vahHen KONING DER NOREN. De kroningsdag was grauw en koel. Zoo lang de plechtigheid duurde, viel er geen regen. Van het paleis tot aan de Kathedraal af waren de stra ten afgezet door een dubbele rij sol daten. Veel"- detectives waren ter plaatse. Vergezeld door het gebeier dier klok ken en geestdriftig hoera-geiroep kwam het koninklijk paar in de kerk. Pre cies om 11 uur geschiedde de groot- sche plechtigheid. Alle prinsen en het gansohe corps diplomatique waren aanwezig. De Bisschop van Christiania, Bang, hield de prediking met als tekst Joël 2 21„Vrees niet, o land, verheug u en wees blijdlewant die Heere heeft groote dingen gedaan." Nadat de koning door den bisschop van Drontheim was gezalfd, drukten de bisschop en de minister van staat, Mich eisen, hem een kroon op het hoofd. De minister van buitenlandsche zaken reikte hem den scepter over, staatsraad Arktander den rijksappel. De kroning der koningin geschied de op gelijke wijze. Twee-en-veertig saluutschoten- da verden .toen verklaarde de voorzitter van het Storthing de kroning voor voltrokken en de indrukwekkende plechtigheid was geëindigd. Koning Hakon werd döor de Fran- sohe regeering begiftigd met 't groot kruis van het Legioen van Eer; de tsaar van Rusland verleende hem het grootkruis van de Amdreasorde. HET PROCES-DRÈYFUS. De Raadsheer-rapporteur van het Hof van Cassatie, de heer Moras, heeft Vrijdag de voorlezing van het rapport over ,,1' affaire-Dreyfus" be ëindigd, met te verklaren, dat het vonnis van den krijgsraad teRennes moet VERNIETIGD worden en dat de zaak naar een an deren krijgsraad behoort te worden verwezen. Stadsnieuws St. Elisabeths GastKuis. B. en W. stellen voor, de rekening van het St. Elisabeths Gasthuis over 1905 goed te keuren, bedragende in ontvangst en uitgaaf een som van 124.561.23, waaronder een subsidie der gemeente van f 36.169.15 1/2. Maatschappij van Nijverheid. (Tweede Dag). Hedenmorgen om even negen uur wordt de vergadering door den Voor zitter, JhV. Ch. F. van de Poll. her opend. Besloten wordt het voorstel-Dor- drecht betreffende PractisChe Vakop leiding uit te stellen totdat de ande re punten afgehandeld zijn, omdat vele afgevaardigden nog niet aanwe zig zijn, hetgeen ongewenscht is bij 'deze belangrijke zaak. Al zo o komen in behandeling eeni ge voorstellen betreffende SUBSIDIES. Voorstel van het hoofdbestuur om uit de middelen van 1906 en 1907 een subsidie van f 500.te verleenen aan het Bureau voor Handelsinlich tingen te Amsterdam. Voorstel van het hoofdbestuur om 100 gulden subsidie toe te ken nen aan de Vereeniging ter Verede ling van het Ambacht. Van de zijde van het Hoofdbestuur wordt de noodzakelijkheid van dezen steun betoogd, waarbij terloops wordt medegedeeld, dat H. M. de Koningin- Moeder te kennen heeft gegeven, dat Zij in de twee komende jaren het Bureau voor Handelsinrichtingen door een subsidie zal blijven steu nen, hetgeen mei applaus door de aanwezigen wordt begroet. Het voorstel van het Hoofdbestuur wordt goedgekeurd. VAKWEDSTRIJD TE ZWOLLE. Voorstel van het departement „Zwolle". I. De aligemeene vergadering beslui te toe te kennen aan het. departe ment Zwolle, uit de middelen der Maatschappij van 1906, een subsidie van 200.ten behoeve van den door dit departement, met medewerking der departementen Deventer, Henge lo en Kampen, uitgeschreven provin cialen vakwedlstrijd voor handwerks lieden, met daaraan verbonden ten toonstelling in Juni 1906. II. Deel te nemen aan het Waar borgfonds tot een bedrag van 100. Het hoofdbestuur adviseert tot toe kenning der 200 subsidie over deel name in het Waarborgfonds wenscht het zich niet uit te spreken. Na eenige discussie wordt besloten niet deel te nemen in het Waarborg fonds, maar de subsidie te verhoo- gen tot ƒ250. WETSWIJZIGING. Het Hoofdbestuur stelt voor, in ar tikel 99, tusschen de eerste en twee de alinea's in te voegen de woorden „Zij ontvangen ƒ3.voor eiken donateur die tot hun kring be hoort." Deze wijziging zail op 1 Ja nuari 1907 in werking treden. In de toelichting zegt het Hoofd bestuur, dat in vorige wetten der Maatschappij stond bepaald, dat De partementen van eiken donateur 2.— ontvangen. Toen het quotum van ƒ3.25 tot 2.25 werd verlaagd' en de algemee- ne kas daardoor een gevoelig verlies leed, heeft de algemeene vergade ring als eene kleine tegemoetkoming, de terugbetaling der ƒ2.voor de donateurs laten vallen. Op de vorige vergadering werd de wensch geuit, om deze oude be paling weer te herstellen, waarom het Hoofdbestuur door dit voorstel de Maatschappij in de gelegenheid wil stellen een uitspraak te doen, even wel opmerkende dat deze maatregel voor de Centrale Kas een belangrijke schadepost zou wezen. Het voorstel van bet Hoofdbestuur wordt aangenomen met 193 tegen 33 stemmen, nadat verworpen is een amendement van Mr. Enschedé, te Haarlem, tot strekking hebbende om de financiën zoo te regelen, dat groo te Departementen meer moeten af dragen aan het Hoofdbestuur en klei ne Departementen minder. Voor Haarlem zou dit een hooger bedrag zijn van 75. F1NANCIEELE AANGELEGEN HEDEN. Het hoofdbestuur stelt voor de reke ning over 1905 vast te stellen met een voordeeiig saldo van ƒ1452.18. De in komsten bedragen ƒ13.853.40, en de uitgaven 12.401.22. De financieele commissie (A. Kok te Woerden, Th. G. Strengere, te Amsterdam, en Mr. H. Roelofs Heyr- mans. te Delft) heeft deze rekening onderzocht en in orde bevonden. Zij stelt voor, haar goed te keuren en directeuren en den algemeenen se cretaris-penningmeester te dechar- geeren, onder dankzegging voor het gehouden beheer. Door het hoofdbestuur wordt inge diend de begrooting over 1907, slui tende met een bedrag van ƒ13.242.18. De ontwerp-begrooting voor het jaar 1907 gaf de Financieele Com missie geen aanleiding tot opmerkin gen, zij adviseert tot ongewijzigde aanneming. Het Departement Arnhem stelde voor, om op de begrooting van 1907 een bedrag van ƒ200 uit te trekken voor subsidie aan de Departemen ten. Nadat door het Hoofdbestuur dit amendement is best relden en ont raden, wordt dit door Arnhem inge trokken. De rekening over 1905 en de be grooting over 1907 worden hierop goedgekeurd. VERKIEZING VAN DIRECTEUREN. Verkiezing van drie directeuren, één door de algemeene vergadering, één door het departement Hengelo en één door het departement Leiden. Aan do beurt van aftreden zijn de heeren Dr. H. IJssetl de Schepper te Gouda. H. A. van Beuningen te Utrecht en Mr. M. Tydeman Jr. te Breda. Door de 126ste algemeen© vergade ring is bepaald dat in de vacaturen van de leden van liet dagelijksch be stuur zal worden voorzien door de al gemeene vergadering. Ditzelfde geldt ook voor de plaats va.n den heer IJssel de Schepper. Daarentegen moeten bii tiet aftre den der heeren Van Beuningen en Ty deman departementen in de vacaturen voorzien. Tengevolge dezer beslissing draagt het hoofdbestuur ter vervulling van eerstgenoemde vacature de navolgende heeren voor IJ. G. Schil thuis Jzn., koopman te Groningen. B. P. de Waal, fabrikant te Arn hem. Gekozen wordt de Beer Schil thuis met 168 tegen 56 stemmen. Het Departement Hengelo benoem de tot lid van het Hoofdbestuur den heer H. J. H. Gelderman. Het Departement Leiden den heer J. Hartevelt Azn. VOORZITTER UIT DIRECTEUREN. Ingevolge artikel 35 der Wet komt aan de ordebenoeming van een Voorzitter uit Directeuren. Besloten wordt geen stemming te houden, maar den heer Jhr. Van de Poll bij acclamatie weüarom te be noemen. onder applaus der aanwe zigen. Jhr. Van de Poll laat zich de be noeming welgevallen en dankt voor liet vertrouwen in hem gesteld. EERELEDEN EN LEDEN VAN VERDIENSTE. Ten opzichte van het voorgesteld eere-lidmaatscliap van den heer Van Beuningen, werd door den Voorzitter in de vergadering van Vrijdag me degedeeld. dat het Hoofdbestuur al gemeen van meening was, dat er in het geheele land geen enkel man is, die voor de Maatschappij zooveel go- daan heeft als de heer Van Beunin gen, met groot enthousiasme; en bui tengewoon veel liefde en toewijding deed. Hij was de ziel van liet Depar tement Utrecht, en altijd bereid te doen wat hij doen kón in het belang dor Maatschappij. Waar 'hij nu af scheid' neemt van het werkzaam le ven der Maatschappij, mag een klein bewijs van hulde niet achterwege blijven. Bij acclamatie wordt de heer Van Beuningen als eerelid benoemd. Hem wordt dit telegrafisch medege deeld. (De vergadering duurt voort.) Landweer. Van de forten Liebrug en Penninga- veer zijn de manschappen Vrijdagen iheden per extra Electr. spoorwagen» weer vertrokken. Te Water. Vrijdagavond omstreeks zes uur, geraakte een zes-jarig jongetje in de Zomervaart te water. Het kind was reeds gezonken, toen zekere Veld- •meijer te water sprong en na veel moeite het kind boven wist te krij gen. Door een ontboden geneedheer werden de levensgeesten weder op gewekt. Bestrijding der Tubercu- lc se. De Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose houdt Vrijdag 29 dezer haar jaarvergadering. Daarbij zul len worden uitgebracht het jaarver slag en de rekening en verantwoor ding en zal de algemeene toestand! der Vereeniging worden besproken. Voorts zullen in periodieke vaca"- tures van dagelijksch bestuur en Raad van Bestuur moeten worden voorzien. Voor beide colleges zal een nieuw lid noodig zijn, daair de heer A. P. Geloudemans als lid van 't dagelijksch bestuur bedankt heeft (voorgesteld worden Mrs. Obreen en W. Cnoop Koopmans) en de hoer P. Goedhart naar den Haag vertrok ken is.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1