NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 7052 Verschijnt dagelijks, behalve op Zen- en Feestdagen. MAANDAG 25 JUNI 1906 Et a.nn»«M1S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: ®|SL Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem ƒ1.20 Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der 1v^'1 Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) 1 -30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes rege!s; 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 qty 4T Wvlj ZJ ^§3} 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Gfi™Skdez3ageSlad,'vo'or Haarlem oisf') Redactie Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave de: Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitè Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Sticc., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. TWEEDE BLAD Haarlemsche HandeSsveresoighsg Goeagek. bij Kon. Besl. van 12 Nov. 1899: De Haarlemsche Handels vereeni ging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892 heeft in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij opgetreden, en dikwijls met groot succes. Jammer echter, dat men aLge- meen niet meer blijk geeft dit te waardeeren, door ais lid der vereeni- ging toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Bik handelaar, neringdoen de, ja, zelfs particulieren, moesten lid worden, om tenminste te laten ge voelen, dat men bet werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Handels vereniging steeds opneemt, als doende, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelen. die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van ver schillenden aard. haren leden aan biedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe, jaarlijksche contributie van f3.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche H andel s vere eni- ging bemoeit zich in de eerste plaats er mede de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige beta lers voor hen tot betaling aan te manen en informatiën voor hen in te winnen. Bovendien hebben de le den het recht het hun gratis te ver strekken advies van de rechtsgeleer de adviseurs der Vereeniging te wa gen, die ook in procieduren en fail lissementen gratis voor heil optre den, natuurlijk alleen voor zaken be treffende den handel en het bedrijf der leden. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeniging zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph. de Kan ter, Spaarne 24, alhier. Het bnrean der Vereeniging is vestigd Jansweg 11. Voor incasso's door bemiddeling 'der Vereeniging wordt een vast recht van 5 pCt der vordering berekend. Bovendien moet 10 ct. voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te innen. De kosten van informatiën naar kuiten de stad. woonachtige perso nen bedragen 60 cts. per informatie plus 5 cts. porto-vergoeding. Infor matiën naar binnen do stad wonende personen worden gratis verstrekt. Pretentiën op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 ct. voor porto vergoeding is toegevoegd. Ruis 1748 informatiën en rechts geleerde adviezen werden in het af- geloopen jaar gegeven. In April 1906 zijn 24 vorderingen tot een bedrag van 587.09 betaald; 8 vorderingen worden afbetaald, 9 vorderingen zijn uitgesteld. Men wordt geraden alvorens te le veren aan C. Ken beek, Volkslogement De Witstraat 30, Mejuffrouw G. Heij- aelaar, Klein Heiligland 25 rood. Me juffrouw S. Dernison, Leidsche Plein 30 rood, zich om inlichtingen te ver voegen aan het kantoor. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers onge schonden te blijven. Mie bileven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten worden geadres seerd aan het bureau, dat ge opend is dagelijksch van 's morgens tot 1 uur en 's namiddags van 2 tot 4 uur, waar dan ook verdere inlichtingen zijn te bekomen. HET BESTUUR. Uit de Residentie. Op Maandag 18 Juni verkeerde het gemeentebestuur van Den Haag in een zonderlingen toestand. Ware op dien dag een "der wethouders onge steld geworden, dan zou, overeenkom stig de bepalingen der gemeentewet, eene vergadering van B. en W. niet hebben mogen plaats vinsden. En niet enkel gedurende dezen overigens merkwaardigen dag, merkwaardig, omdat hij. voor het eerst in het se:- zoen, de gedachte aan don zomer wek te, maar zelfs gedurende nog min stens acht dagen zal de residentie aan het gevaar bloot staan, dat haar Dagelijksch Bestuur geen besluiten kan nemen. Wat is liet geval Een der wethouders, die van publie ke werken, mr. Bevers, hieeft dd stad voor twee maanden veriaten om e'en rust te nemen, door zijn gezonidhelds- töestanid gevorderd. Een mensoh ooik een wethouder is maar een menis'cih en kan behoefte aa;n absolute .rust krijgen. Ook een burgemeester. Voor den burgemeester deed zioli nu juist op hetzölfde tijdstip die behoefte aan rust voor, zij het ook slechts ge durende 14 dagen. Niemand die 't Zijn EdelAchtbare misgunt, maar er bleven slechts drie wethouders over, van wie er nu één de portefeuille van publieke werken op zich moest nemen en da's geen kaantje zou 'nHaagsehe straatjongen zeggen terwijl de wethouder van Onderwijs, de oudste, bovendien als waarnemend burgemeestoi- te fungeeren had. Als men nu weet, dat elk der wet houders met werk overladen is. dan zal men toegeven, dat het niet ge- wenscht is, dat één hunner nog boven dien twee maanden lang met den zwa nen arbeid van een anderen collega wordt bevracht. En zoo is liet te verstaan, dat in den Haagschen genneelniteraad stemmen zijn opgegaan, die aan B. en W. heb ben beduid, dat het tijd wordt om ge bruik te maken van een der bij de gemeentewet verleende bevoegdheden, die bestaan in óf het aanwijzen van tijdelijke wethouders, öf de benoeming van een grooter aantal dan vier wet houders voor de gewone omstandighe den. Het laat zich wel hooren, dat men de benoeming van een of meer tijde lijke wethouders niet de beste oplos sing vindt. In een kleine gemeente kan daartegen niet veel bezwaar be staan, doch in een groote, en zelfs niet eens in de drie of vier grootste, is tegenwoordig de functie van wet houder een „vak", een betrekking, die gestadig studie vereisöht, die den gan seden nuensch vordert, een aimbt, dat bemoeiing vraagt met tal van zaken, waarin een, zij hij ook nog zoo intel ligent en ijverig man, niet in staat ^s zich in enkele weken in te werken. Maar naar eene oplossing van den Haagschen wethoudersnood zad moe ten gezocht worden. Het Dagelijksch Bestuur van 's-Gra.- i-enhage wandelt toeft'al niet op ro zen. De gemeenteraad heeft zijn be kende misschien ook wel beruchte laphëid en meegaandheid van vroeger jaren geheel afgelegd, en doet ziöli tegenwoordig meer geidan dan ooit. A fortiori gebeurt dat, want men- schelijke zwakheden zijn ook aan ge meenteraadsleden, patres conscript!, niet vreemd, wanneer de wethouder dr. Mouton als waarnemend voorzit ter fungeert. Deze is bij een groot deel van den Raad niet geliefd, het geen hij zegt., pleegt de heeren nogal eens te irriteeren en maakt op de op positie gewoonlijk hetzelfde effect als een roode lap op een stier. Het schouwspel, dat de waarnemen de voorzitter in zulk een geval te zien geeft aan een oplettenden tribune-be zoeken- die hem kent, is ongeveer dat vaini een vulkaan in rusthij kookt inwendig, maar van buiten is er niet alleen niets van te bemerken, dooli he-etrsdlit er een boclriegëlijke kalmte. Nu is het wel eens om je kalmte als voorzitter te verliezen, wanneer de heer Ter "Laan, ons socialistisch raadslid, een boom opzet. In het bij zonder kon de heer Mouton geprik keld wezen, omdiat de heer Ter Laan, in de jongste raadszitting, een zaak behandelde, waarbij de waarnemende voorzitter eenigermaie was betrokken. De melkinrichting „De Sierkan" toch, waarvan dr. Mouten president-com missaris is, heeft een kiosk staan op het Gevers Deynootsplein te Soheve- ningen, doch verzocht nu om del huur van den grond te mogen overdragen aan een brouwerij. Tegen een dergelijke transactie kwam de geheel-onthouder Ter Laan in het vuur. Een melkkiosk te.vervan gen door een biertent was op zichzelf al een gruwel, maar een waaraan de gemeenteraad zich in het geheel niet mocht schuldig maken, want zoo'n biertent gaf een te gemakkelijke en veiileidelijke gelegenheid aan de jeugd om zich voor weinig geld een bier- roes te koopen. En als er dan toch bier moest gedoogd' worden want rneit het denkbeeld om dat te vertre- den ging de raad niet mede dian vond de heer Ter Laan, dat men in- plaats van 500 huur tenminste 10C0 moest vragen, Over-zi jn daartoe strelekend voorstel staakten de stemmen en er zal waar schijnlijk een aardige hoeveelhe'd melk en bier door de dorstige kelen van raadsleden zijn gevloeid, alvo rens wordt uitgemaakt of, waar de Sierkan voor 500 stond, de bierkan 1000 zal hebben te betalen. 'tZal wel duidelijk wezen, dat een gemeenteraad, die veel tijd kan beste den aan dergelijke dingen zelfs als hij geen tijd, geen minuut., te ver spelen heeft niet tot gróót werk komt. Toch is het waarlijk geen sine cure om llaagsoh gemeenteraadslid te wezen, als men bedenkt, dat zoon. zit ting te half 2 begint en te kwart na zessen eindigt, en het raadslid; weten die dat zijn nieuwe aardappelen van te lang „afstaan" bederven, dat zijne dienstbode zal foeteren (zoo'n meisje wil ook wed eens vroeg klaar wezen), dat zijn vrouw zal morren heldhaf tig deze bijna 5 uren heeft uit te zit ten in een ziöh gestadig meer met vergiftigde dampen vullende atmos feer. Wie vordert, dat zoo iemand dan nog een helder hoofd heeft, is een onmensch of snapt er niemendal van. Hier zou het nu de plaats wezen, om een weeklacht aan te heffen over alles wat een Haagsch gemeenteraads lid doen. weten, werken moet, waf hij heeft te doorstaan (en te doorzitten; van de critiek en van de publieke opi nie. die in liet algemeen niet hoog loopt met de gemeentelijke vertegen woordiging. Maar die weeklacht kan worden gesmoord van het oogenblik af. dat vaststa at. dat het ambt zóó sterke aantrekkingskracht uitoefent, dat (gelijk een dezer dagen is voorge komen) een weken geleden gevallen candidaat nog aanleiding heeft gevon den om zich in het openbaar te ver dedigen. Er schijnt in de smart van een ge vallen adspiranit-raad'sMd nog eesie vreugde verborgen te wezen, waar van een gewoon sterveling, zonder raadszeted.-aidlspira.ties geen begrip heeft. Doch een gewoon sterveling troost ziöh met de gedachte, dat er veel en velerlei is, waarvan hij geen begrip hieeft. Zoo bijvoorbeeld van de uit spraak der jury in zake het Vredes paleis. Zoo ook van de belangstelling, waarmede eiken avond, dagen achter een mannen en vrouwen, doch vooral vrouwen, eten worstelwedstrijd inden Dierentuin volgden. Wrant er is toch inderdaad niets elegants, niets esthe tisch aan zoo'n gewentel op een tapijt vam twee kerels, die van 125 tot 170 kilo wegen, die hijgen en snuiven en zuchten als een stoommachine, en wier koppen gaandeweg pompoen- kleurig worden. Worstelt, zooals men dat noemt, zoo'n vetklomp tegen eern tenger gebouwd, zij het ook forsclien gespierden man, dan kan deze met evenveel succès probeeren zoo'n dik huid op z'iii schouders te wentelen als dat 'n kind probeeren kan een der olifanten uit Artis weg te dragen. Met de elegance, die men bij va-ij e oefeningen, wei-ken aan ringen of brug. schermen enz. kan bewonderen, hebben deze wedstrijden niets uit to staan. Maaralles is een quaestie van smaak en van opvatting. Het valt niet te ontkennen, dat <te tijden ver anderen en wij met hen, en dat de zeden zicli aan moderne en ultra moderne opvattingen aanpassen. Ons Koninklijk Zoölogisch Botanisch Ge nootschap, vroeger sociëteit voor oude domineerende heerenop muziek avonden het toevluchtsoord voor onze tantes, dlie een zakje thee, een zakje klontjes, e-eri zakje koekjes in haar reticules medenamen en „voor 'n stui ver theewater" bestelden; de Die rentuin, uiitspainhingsoord voor de kleinsten, die or een hok vol apen en een olifant (cle overleden juffr. Betsy) vonden.gelegenheid tot onschuldige flirt voor opgeschoten knapen en. bak- vischj.es dieze glorie van een klein en groot-burgertijk, in elk geval van een burgerlijk verleden, heeft, zegt men 30.000 verdiend aan een ker- mes9e d' été en ziet nu eiken avond binnen de muren van zijn feestzaal 'n menigte, die worstelingen begeert, en 'n café chantant op den koop neemt. Vroeger diergaarde tegen woordig normaal dierentuin (zonder dieren) maar tuin nog. rnet kinder speelplaats en doolhof vroeger beslo ten gezelschap thans openbare ver makelijkheid meest, verhuurster van lokalen, waartoe iedereen toegang heeft, die maar entrée betaalt. En dan te weten, dat er na afloop van de kerm esse d' été maar één van de honderden leden is geweest, dio bedankte voor zijn lidmaatschap, op grond, dat men er 's avonds zooveel twijfelachtige vrouwspersonen had toegelaten. O tempora, o mond? Stadsnieuws Maatschappij van Nijverheid. (Vervolg van de vergadering van Vrijdag). Om half twee wordt de vergadering door den Voorzitter heropend. Hij stelt dadelijk aan de orde het worstel van het Hoofdbestuur CONTROLE OP NIJVERHEIDS PRODUCTEN. Het Hoofdbestuur stelt voor, om het volgende besluit te nemeü De Maatschappij van Nijverheid zal hare hulp: en bemiddeling verlee- uen tot het doen onderzoeken van producten van Nederlandsche nijver heid, wanneer hiertoe door een fa brikant het verzoek wordt gedaan en liet hoofdbestuur meent dat daartoe aanleiding bestaat. De uitvoering zal o. m. op de volgende beginselen be rusten het Hopfdbestuur wijst voor elk bijzonder geval eene Commissie aan van twee of meer deskundigen, die zich met het onderzoek der produc ten belast, eventueel met inachtne ming van vragen of opmerkingen, door den fabrikant gesteld de onkosten van het onderzoek en van het. uit te brengen rapport ko men ten laste van den belanghebben den fabrikant genoemde onderzoekingen zullen gedurende langeren tijd achtereen moeten worden volgehouden, om eerst na afloop van een zekeren ter mijn de conclusie te trekken. de fabrikant is verplicht, zich aan het oordeel der deskundigen te on derwerpen, en zidh van oppositie te-i gen hunne uitspraak te onthouden., In de toelichting zegt het Hoofd bestuur o. a. dat het opwekken tot waardeering van de producten van de Nederlandsche Nijverheid van de stichting af steeds een der voor-: naamste -doelwitten der Maatschappij is geweest. Het Departement Rotterdam wil het voorstel van het Hoofdbestuur eenigs- zins uitbreiden. Alleen een onderzoek van NederJanxliSobe producten baat niet veel, zij kunnen een certificaat voor ,-goed" bob ailen, wat evenwel met belet.dat een buitenlandsoh fa brikaat ..beter" kan zijn. Daarom is het gewenscht. om naast het onder zoek van het blnnenla-ndsdli product, ook een onderzoök te doen .plaats heb ben van het concurreerende buiten- landsohe product, om daardoor een. vergelijking te kunnen verkrijgen. Nadat dit amendement bestreden is, trekt de afgevaardigde van Rotter dam dit in. REGELING VAN HET AUTEURSRECHT. Hot departement Haarlem stelt voor: I. Adliaesie te betuigen aan het door de maatscliappij „Arti ct Ami- citöa" te Amsterdam' aan II. M. do Koningin ingediend adres, houdendo verzoek van wettelijke regeling van ■helt auteursrecht op werken van beel dende kunst. II. ean verzoekschrift te richten aan de bevoegde autoriteit, waarin aange drongen wordt op wettelijke regeling van bescherming van den eigendom van technische teekeoiingen on in- dustriedle modellen. Deze voorstellen zijn door het hoofd bestuur gesteld in handen van doit heer Dijxhoom. om advies, welke lieer wenscht. dat de Maatschappij van Nijverheid niet alleen adhaesie betuigt aan dit adres, doch het daar heen tracht te leiden, dat de lxdoeflde bescherming wox-dt uitgebreid tot technische teekeningen en dat daarbij iedere wijze van reproduc tie wordt verboden ndet alleen dio door den druk zoodat het verbod zich dan ook zou uitstrekken tot het namaken als model. Het hoofdbestuur stelt dan ook voor een adres aan de Regeering to zenden in dien geest van liet rapport van den heer Dijxhoom, aan wien reeds oen bestudeering van dit onderwerp was opgedragen, vóór dat het voorstel van Haarlem ont/vaingen werd. «Het Departement Haarlem «egt mode te kunnen gaan met de uitbreiding van zijn, voorstel, beoogd door prof. Dijxhoom en het Hoofdbestuur. De afgevaardigde van het Depart©- Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. In weiko wereld leven we tochHet respect voor het gezag en zijn omge ving staat al zóó wankel, dat een in breker het gewaagd heeft, zich toe gang te verschaffen, zooals de offiei- eele uitdrukking luidt, tot het Bureau •van Publieke Werken. Gelukkig dat het- een beginneling was, anders zou hij begrepen hebben, dat er in deze afdeeling niets te graaien valt-, behal ve teekenplanken, die jo toch niet on der je arm kunt meenemen. Ik heb vroeger, ik weet al niet meer hoe lang geleden, gewezen op het ge vaar voor diefstal in het kantoor van de waterleiding aan het Spaarne. Des tijds werd daar in een brandkast in het voorkantoor wel geld bewaard, de concierge heeft zijn woning aan de Veerstraat, zoodat hij er 's nachts niets van zou kunnen hoonen. Als dat nog zoo is, dan mag onze wethouder ■van financiën toöh wel eens overwe gen. of hij niet eiken dag het geld naar een Bank zall laten brehgen, die «een flink© brandklnis heeft. Anders komt er vandaag of morgen een heu- sche inbreker (niet een zooals diie van Publieke Werken, die nu met hangen de pootjes zelf bij de politie is aange komen), maar een, die in 't vak door kneed is maakt de brandkast open ©n gaat met do gelden aan don haal. We zien nu maar, dat de zondaars ook voor gemeentegebouwen al geen eerbied meer hebben. Bewaart de gasfabriek ook haar geld zelf? Zoo ja, waarvoor dienen dan do geldkantoren in onze goedie stad? Of is de gemeente voor een onbe paald bedrag tegen inbraak verzekerd? Destijds was ze dat nog mi et- Want, niet waar, je kunt je in de zen tijd tegen alles verzekeren. Ook tegen automobiel-ongelukken, in beide soorten, do bedrijvende on do lijden de ongelukken. De eerste bestaat, wanneer iemand in een auto zit en dan zelf tegen een schutting, een paal, een hond of een mensch op tornt, do tweed© soort as aanwezig wanneer je zelf als onschuldige voet ganger of wielrijder door eon auto wordt besprongen. Besprongen is het woord, want in de laatste dagen ge dragen de automobielen in en om Haarlem zich a:ls losgebroken tijgers. In de Groote Houtstraat stuiven er twee tegen elkaar op, een andöre auto suist tegen de eleetnische tram op, een derde raakt zoo van stuur (dë uitdrukking is hier van pas), dat ze in 't zand terecht komt en op den Amsterdamschen straatweg dooi-deE. S. M. wordt aangereden. Is dat toeval, al die gebeurtenissen in weinig dagen? Of hebben ze een en dezelfde reden Af en toe zie je als chauffeur van een auto mensoben fungeeren, die ik met genoegen een pond stroop zou laten halen, maar liet bestuur van een auto niet toevertrou wen zou, jongens van een jaar of achttien, baardeloos, wat niet zoo erg is, maar toch zeker ook ervaringloos. wat wel gevaar oplevert. Op een equi page houdt de koetsier de leidsels in handen en naast hem zit tie palfre nier. die de-kunst van mennen leert. Is dat zwaarwichtiger werk. dan liet besturen van een auto? Maar de auto's zijn het niet alleen die snel gaan langs den Amsterdam schen straatweg. We hebben er dezer dagen ook een loopwedstrijd kunnen aanschouwen, waarbij de winner heen en terug naar de hoofdstad kuierde in 2 uur en 35 minuten. Drie-en-der tig kilometer is de totale afstand, wat een gemiddelde snelheid geeft van 12 kilometer en 780 meter per uur. Een wandelende wandelaar legt vijf kilo meter in een uur af, een marchedren- de wandelaar zes. Een die meer dan het dubbele doet. mag dan ook wel een vliegende wandelaar lieeten. Maar zulk kloekmoedig beenwerk is zeldzaam. Het tegenwoordig levende geslacht gaat aan wandelvermogen achteruit. Vooral de jeugd neemt maar liefst als vaststaand aan, dat je je beenen hebt "©kregen om te schoppen tegen een bal en te trappen op een pedaal. Als ze een half uurtje loopen moet, kijkt ze rond of er soms geen trammetje aankomt. En deE. N. E. T. denkt daam-an handig te profiteered en zint op een verhloaging van het vijf-cents-kaartje tot zeven en een hal- ven cent. Terecht zou ik denken. On der liet tegenwoordige tarief moeten er duizenden jaarlijks bij en wie werkt er nu op den duur met verlies Nu is 'twel waar, dat. liet tien-cents- kaartje voor de heel© Ceintuurbaan wordt afgeschaft, zoodat de heele rit nu ook voortaan zeven en- een halven cent zal gaan kosten, maar ik veron derstel, dot de meeste passagiers toch al niet meer namen dan één-sec tie, hoogstens de helft van den ring. zoo-als dan ook voor de hand ligt. Be halve als 'tzoo wanhopig gietregent, dat je er niet uitdurft en maar liever een extra keer rondrijdt, tot het weer bedaard is, zooals onlangs op Hemel vaartsdag een dame deed. die midden in de Iordenssi-raat woont. Toen ze zou uitstappen, was het onweer in vollen gang, 't regende ferm. Uitstap pen zou gelijk gestaan hebben met den droeven dood van hoed en zomer- japon. Derhalve bleef zij zitten, toer de de stad i-ond en nog eens rond, totdat ze het eindelijk durfde wagen. Twee dubbeltjes extra hadden haar mooie kleeren gered. Is er iets goed- kooper. dan zoo'n elecirische para- pluie Maar omdat van het eene moderne verschijnsel een druk gebruik gemaakt wordt, is da na-om het andere nogniet in trek. Althans de Haarlemsche vrou wen, hole graag ze ook van de trams gebruik maken, hebben nog niet zoo'n haast, dat ze liet kiesrecht verlangen te bezitten. Honderd onderwijzeressen waren en- onlangs op een vergadering genoodagd Nu komt er nooit veel van zulke uitnoodtgingen terecht. De mees-, te mensoh-en denken dam allicht„ze moeten wat van me hebben" en blij ven weg. Maar dat ei- van de «hon derd maar één opkomt., is toch wel bijzonder ongunstig. En die ééne kon door de spreekster van den avond nog niet eens bewogen worden zich bij cle vereeniging aan te sluiten. Hieruit blijkt in elk geval, dat al wordt de Bond van Nederlanidsche Onderwij zers dikwijls „rood" genoemd, d'e on derwijzeressen naar de meest vooruit-1 strevende begrippen nog niet bijzon der haken. Deze historie is evenwel al weer een poosje' geleden, want 't is zomer, we veraderen niet meer. wat een van de grootste voordeeleil 15 tfte dit seizoen oplevert. „Vergaderen", pleegt mijn neef Wouter te zeggen, „is niets an ders dam een listig overlegde manier, om de menschon van nuttige bezig heden af te houden." Ik laat de juist heid. van die omschrijving daar, Wou ter kan somtijds wel een klein beetje overdrijven, maar de tijd van verga deren is inderdaad voorbij en als ik in de courant lees. dat de paardën- loterij weer goedgekeurd is, dan weet ik, dat Juli nadert. 'tZit met die 'loterijwet toch wel een beetje vreemd in elkaar. Loten verkoopen tegen een gulden per stuk. waarvoor je een snaffeJ, een paardo- deken, een zwoetmes (met permissie of een heel .paard, of ook wel niets kunt trdkken, dat mag l Maar de men- schen voor niemendal naar een getal laten raden, en daarvoor als prijs een Humber-fiets geven, zooails „Leidsch Dagblad" heeft gedaan, dat mag nu weer nietEn sigaren verkoopen waaa-aan een kostelooze tombola ver bonden is, waar je prijzen kunt trek ken, dat mag nu weer wel. Tenmin ste in den Anegang wordt dat rustig gedaan. Zit er in dat alles een lei dende gedachte, dan zal me dat aan genaam wezen, maar tot dusver ont dekte ik dio daarin nog niet. Trouwens de tegenstellingen schui len niet enkel in do wet, maar ook wel in liet dagelijksch leven. Mei geestdrift deelt een berichtgever in dit blad mee, dat een Tan de bewoners van den AerdOnhout den 30ston van deze maand in zijn tuin een feest zal geven, met muziek en verlichting en vuurwerk. En hij, dat wil zeggen d© he-riohfgsv-sr, slaakt er d'e verzuchting bij, dat dit voorbeeld toch zou mogen worden nagevolgd, opdat er wat le vendigheid zal komen in den Aerdèn- hout. Ik heli er niet tegen, maai- ik meen de zoo .dat iemand; als hij in den Aerdenhout ging wonen, dat deed om rust te hebben en een kalme omge ving. Anders moet je een huis huren in de Groote Houtstraat. Ik denk dus, dat cle correspondent het maar zei voor de aardigheid. Van aardigheden gesproken, iemand zendt mij een bericht toe, dat aan een courant is ontleend en waarin deze merkwaardige zinsnede voorkomt „er zijn wel meer menschen geboren, zonder vooraf deugdelijke informatica te hebben ingewonnen." Welke ge- dachtengang den schrijver van deze sohoone phrase bezield heeft, zal ons wel een raadsel blijven. Als tegenhan ger kan een advertentie dienen, over genomen in het Fraaische blad ,,lo Gaulois" van 20 Juni uit een Duitsch blad, van den navolgenden inhoud ,.Een ieder die bewijzen kan, dat de ohocolado van de fabriek K. nadoolig is voor de gezondheid, ontvangt twee kilo's cadeau." Dat is dan zeker om den onverlaat onmiddellijk aan den lijve te straf fen. FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 5