Uit de Omstreken Binnenland Gemengd Nieuws Leger en Vloot Sport en Wedstrijden ment Middelburg vreest door aanne ming van dit voorstel een verkapte aandrang tot invoering eener oc- trooiwet, hetgeen prof. Dijxhoorn echter bestrijdt. Het voorstel wordt aangenomen met algemeene stammen. TENTOONSTELLING VAN EMBALLAGE. Het departement 's-Gravehhage stelt voor De algemeen© vergadering draagt het hoofdbestuur op om bij de bestu ren van de twee groote Spoorweg maatschappijen lider te lande het denkbeeld ter uitvoering voor te dra gen tot het houden, in navolging van hetgeen een Engelsche spoorwegmaat schappij voor jaren deed, van een station tot station reizende tentoon stelling van Emballage, waarbij een ambtenaar de noodige toelichting aan belanghebbenden verschaft. In zijn prae-advies erkent het hoofdbestuur, dat de aard der ver pakking een groote rol speelt in het handelsverkeer. Hot acht deze zaak echter meer aan gewezen voor de maatschappijen van Landbouw on stelt dus voor ten op zichte van dit punt geen besluit te nemen. Het Departement 's-Gravenlhage verdedigt zijn voorstel, en bestrijidt daardoor de meening van het Hoofd bestuur, dat een tentoonstelling van emballage meer op den weg van een Maatschappij van Landbouw ligt. Ook andere sprekers zijn van oordeel dat ook de nijverheid hiervan be langrijke voordeelen zal kunnen trek ken. aangezien -de emballage van hun producten soms veel te wen- schen overlaat. Ten slotte verklaart het Hoofdbestuur ook, dat dit zoo is, en trekt mitsdien zijn prae-advies in. Bij de discussie wordt nog de vraag opgeworpen, of het door de Maat schappij gestichte ..Bureau voor Handels ver richtingen" te Amster dam, een dergelijke tentoonstelling niet zou kunnen organiseerdenhet zou naar de meening der sprekers, een goede gelegenheid zijn. om aan dit Bureau meer bekendheid te geven. REORGANISATIE KAMERS VAN KOOPHANDEL. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft bij schrijven van 28 Februari 1906 aan de Maat schappij van Nijverheid toegezonden een plan tot reorganisatie der kamers van Koophandel en Fabrieken, met verzoek Zijne Excellentie kennis te geven van de opmerkingen, waartoe de bespreking van dit plan 5a 1 lei den. Het hoofdbestuur lie eft een vragen lijst tot de departementen gericht, met verzoek om voor 1 Juni deze in gevuld terug te zenden. Van sledhts vijf Departementen is een rapport ingekomen, zoodat het Hoofdbestuur geen conclusies 'heeft kunnen maken. De meening der Maatschappij zal dus, volgens den Voorzitter, uit de stemming ter ver gadering moeten blijken. De heer Noltenius, van Amster dam. wenschte niet te stemmen, doch stelde de volgende motie voor De Algemeene Vergadering. van oordeel lo. dat de voorgestelde wijziging van den Minister van Landbouw. Handel en Nijverheid niet leidt tot een volledige en afdoende vertegen woordiging van Handel en Nijver heid naar den eisch des tijds 2o. dat noodzakelijk is een nadere bestudeering van de organisatie der vertegenwoordiging van Handel en Nijverheid op breederen basis, draagt het Hoofdbestuur op. dat punt aan de orde te stellen op het in 1907 te houden Congres, én hiervan den Minister niededee- ling te deen. Hierop wordt tot stemming overge gaan. De Minister heeft zich met de on derstaande vragen tot de Maat schappij gericht 1. Acht gij het een beiwaar dat, onder 'net geldend kiesstelsel voor de Kamers van Koophandel, soms aan klein-nijveren, kleinhandelaren en winkeliers, wier belangen in sürijd kunnen zijn met die van den groot handel en de grootnijverheid een ta grooten invloed o'p de samenstelling der Kamer kan worden toegekend Men acht splitsing niet gewensclit. 2. Zoo ja, meent gij. dat de gele genheid moet worden opengelaten van de algemeene regeling der kies bevoegdheid voor enkele Kamers af te wijken? Bevestigend beantwoord. 3. En dan op welke wijze door een zekeren aanslag in de plaatselij ke belasting, door het betalen eener beursbelasting. of door eenig ander kenmerkend teeken? Niet beantwoord. 4. Verdient het aanbeveling de al dus uitgeste feu en (kleinnij verheid en kleinhandel) de gelegenheid te ge ven door een tweede Kamer of een af deeling der eerste zich te doen vertegenwoordigen? Niet beantwoord. 5. En beide Kamers of bei ie af- deelingen door een gemeenschappe lijk secretariaat te binden, waar door samenwerking der beide doelen gemakkelijk wordt gemaakt Niet beantwoord. 6. Op 'het oogenblik zijn „foren sen", d. w. z., zij die, wed is waar in de gemeente een bedrijf uitoefenen en aldaar belasting betalen, doch ei ders hun hoofdverblijf hebben, uitge sloten Is liet uwe meening, dat ook aan deze personen het kiesrecht moet worden verleend De kiesbevoegdheid moet wonden toegekend, daar, waar men zijn Hoofdbedrijf heeft. 7. En móet dit ook niet worden toegekend aan personen, die op het platteland in de nabijheid der ste den hun zaak hebben gevestigd en daardoor thans zijn uitgesloten, ge lijk b. v. de fabrikanten langs die Maas tusschen Rotterdam en Dor drecht Bevestigend beantwoord. 8. Thans is hij kiezer, die bestuur der of mede-bestuurder is gedurende twaalf maanden. Vindt gij het noodig dien termijn te verlengen tot drie jaren op grond, da: één jaar te kort is om daaruit voldoende kennis en ervaring af te leiden Een jaar wordt voldoende geacht. 9. Moeten ook procuratiehouders en andere in het kiezerskorps wer den opgenomen Bevestigend beantwoord. 10 Verdient het aanbeveling, om hen, die in liet beschrijvingsbiljet voor plaatselijke- of bedrijfsbelasting op een daarin op te nemen vraag of zij aanspraak meenen te hebben op het kiesrecht, bevestigend hebben ge antwoord ambtshalve op de kiezers lijst te brengen? Bevestigend beantwoord. 11. Meent gij, dat voldoende samen werking der Kamers ware te verkrij gen door (met behoud van de volko men zelfstandigheid der plaatselijke Kamers) gecombineerde Kamers in het leven te roepen van drie of meer Kamers, die daartoe het ver langen aan de Regeering kenbaar maken Het Hoofdbestuur heeft daar twee vragen aan toegevoegd. Ie. Komt het U gewenseht voor, niet alleen grootnijverheid en groot handel te scheiden van kleinnij ver heid en kleinhandel, maar ook groot handel en grootnij verheid en klein handel en kleinnijverheid onderling, zoodat men vier Kamers zoude ver krijgen. of twee Kamers elk met twee af deelingen, twee aan twee ver bonden door gezamenlijke secreta rissen Deze vraag wordt door het Hoofd bestuur evenwel teruggenomen, wijl uit de beantwoording der vorige vra gen het tegendeel blijkt. 2e. Wenscht gij aangedrongen te zien op het verstrekken van ruimere middelen aan de Kamers? Deze vraag werd met applaus be groet e,n ook met groote meerder heid van stemmen aangenomen. En nu mijn motie zoo vraagt de heer Noltenius. -Die is natuurlijk door de beant woording der vragen vervallen, al dus de Voorzitter. Hierna wordt (omstreeks "vier uur) de VERGADERING GESCHORST tot Zaterdagmorgen 9 uur. Na de afloop den* vergadering maakten de afgevaardigden en di recteuren een rijtoer door de omstre ken van Haarlem. In het Grand Hó- tel te Zandvoort werd gedineerd, waarna men per tram naar Haairlem terugkeerde. 70 jaar. Den 28sten Augustus e.k. hoopt de hoogeenv. heer B. DankeJman. Ka nunnik. deken en pastoor, in de pa rochie van den H. Jozef alhier, zijn zeventigsten ver jaardag te gedenken. Sedert Mei 1889 is Z. H.E. in dat ambt. Behalve de veile werkzaamheden als ad viseur en directeur van verschillen de kerkelijke instellingen, welke hij, ondanks zijn hoogen leeftijd nog steeds met onverdroten toewijding vervult, was de heen* Dankelman tij dens het openstaan van den Bissöhop- pelijken zetel door den dood van Mgr. Bottemanne, Promo t-arius ad instad participantiuni. E v angel isatielokaaL Men verzoekt ons te melden, dat als Evangelisatielokaal den lsten Juli zal worden ingewijd het gebouw- Jacobij- restraat 20, waarin vroeger heilgym nastiek gegeven werd. Gey. Voorw. Een hooihark, een mondharmonica, eon broche, een med ail Ion-port. rath an ger, een rol gummi schijven, een be zem, een hond en een handschoen. ZOMER VACANTIF Men schrijft ons: Nu allerwegen wordt erkend, dat het nuttig, zoo niet noodig is, dat de mensch gedurende eendgen tijd van 'het jaar aan- den dagelijksdhen sleur worde onttrokken, hebben de te Haar lem bestaande organisaties van kan toor- en handelsbedienden, besloten gezamenlijk te trachten voor hunne collega's dit voorrecht algemeen te maken. Ten einde daartoe de noodige ge gevens te verzamelen wordt dezer da gen de volgende circulaire aan de aangeslotenen bij bovengenoemde or ganisaties verzonden. De te Haarlem gevestigde organisa tion van kantoor- en handelsbedien den nil. de Vereieniiging van Kantoor en Handel,«bediendengevestigd te Haarlem, de lafdeelintg Haarlem van de Ned. Vereen, van Christelijke Kan toor- en Handelsbedienden en de afd. •Haariem van Mercuriius hebben be sloten gezamenlijk een beweging op touw te zetten ter verkrijging van zomervacanue voor de coïlega's al hier. Om dit met vrudht te kunnen doen is het noodig, diat zij beschikken over voldoende gegevens. Beleefd verzoe ken zij u daarom, onderstaande vra gen zoo volledig mogelijk te beant woorden en die antwoorden vóór 1 Juli in te zenden aan een der onder getekenden, tezamen uitmakende de Commissie voor het Mdieu der be weging ingesteld. G. A. Luitangh, Oude Groenm. 23. T. Verschoor, SeherrmersTtaat 34 r. T. Dorrapaal, Kindehuisstraat. P. van de "Wetering, Oranjestr. 109 W. P. Zoeiemedjer, Stuverstraat 5. J. K. Moojen, iBrouwerskade 19. 1. Waar -zij t gij werkzaam? 2. Wordt op uw kantoor onge vraagd des zomers vacantie gegeven? 3. Hoelang is dit in den regel voor eiken persoon? 4 Mocht geen vacantie worden ge geven, kunt u dan ook nagaan wat daarvan de reden kan zijn? 5. Kunt u ons over deze zaak nog meerdere inlichtingen geven, bijv. omtrent hetgeen er te dezer zake van andere kantoren bekend is? Bij iaHe hierboven genoemde perso nen zijn circulaires ter invulling te bekomen HAARLEMMERMEER. Vrijdag werd in Parkzicht te Am sterdam de gewone j aarlij ksche ver gadering gehouden van onderwijzers en onderwijzeressen in het arrondis sement Haarlemmermeer, onder voor zitterschap van don heer J. M. van Meetelen, schoolopziener in dat arron dissement. De vergadering werd bijgewoond door den beer G. Roodenburch, schoolopziener in het district Haar lem en de burgemeesters van Ouder en Nieuwer- A mstel. Bij acclamatie weid de heer Evvouds uit Haarlemmermeer tot eere-lid der vergadering benoemd. Ingekomen waren eenige missives der regeering. betreffende 't schrijven van adressen of poststukken, iiet spa ren op de scholen en het beschermen van dieren. Deze zaken weiden door den voor zitter den onderwijzers ter beharti ging aanbevolen. Na afdoening van enkele huishou delijke zaken krijgt de heer L. Wierts onderwijzer uit Haarlemmermeer, ge legenheid de door hem uitgevonden kleuren te demonstreeren, oyer welke uitvinding orilaii" in de rubriek „Om ons Heen" het een en ander werd me degedeeld. Op enkele gedane vragen antwoordt de spreker, dat hij zijn verven niet in tuben in den handel brengt, omdat het lood der tuben op de kieur in werkt. en deze bovendien giftiger maakt. Gift vrije kleurstoffen zijn ech ter niet gevonden. De uitvinder heeft op raad van een medicus een scherp ontsmettingsmiddel gemengd, om het gevaar voor vergiftiging zooveel mo gelijk te reduceeren. Daarna krijgt de heer A. Dirks. ui' Leiden, het woord, om het onder werp in te leiden,,De regeling van het medisch en hygiënisch schooltoe zicht". Spreker begint mot er op te wijzen, dat schoolhygiëne tegenwoordig veel belang inboezem' doch dat ook reeds in ouden tijd deze zaak door sommige schoolbesturen werd ter hand geno men. Spreker acht eeu hygiënisch en me disch schooltoezicht mogelijk en nood zakelijk, met medewerking van on derwijzers. ouders en den huisarts, zonder dat ingrijpende wetswijzigin gen noodig zijn. IJ MUIDEN. Naar aanleiding van het ook door ons uit het „Hbfd" overgenomen be richt, wordt aan genoemd blad mede gedeeld, dat betgeein daarin vermeld wordt, op „praatjes" berust en op zeer voorbarige beweringen omtrent een geval, dat thans door de justitie on derzocht wordt. Veeleer zou zijn aan te nemen, dat geenerlei opzet in liet spel is geweest, daar alles in een ondeelbaar oogen blik gebeurde en men dus ten on rechte een ongeluk toeschrijft aaneen opzettelijke daad van den kapitein van die „Assistent". Van deskundige zijde word/t daar omtrent nog medegedeeld „Toen de kapitein van de „Assis tent" onder verhoor was vandenrecli- ter-coanmissaris te Haarlem, was hij tevens getuige van de verklaringen door anderen in deze afgelegd. 0. a. door den vlettennan T. de Vries, d;e de door hem gesproken woorden, als zou liet ongeval te wijten zijn geweest aan hun eigen roekeloosheid, looi den rechter-commissaris bevestigde, er evenwel bijvoegende„dat hij het zoo niet bedoeld had". Evenzoo ging het met de verklaring van den kapitein der „daremont". Diens verklaring was aanvankelijk bezwarend voor kapitein v. d. Graaff, doch toen hem door denrechtei'-oom- massaris op het gewicht zijner getui genis werd gewezen, met liet verzoek om zoo noodig onder eede gehoond te wonden, trok hij zich terug, zeggende: „I would n't swear that!" „En wat de bewering betreft als zou wegens het optreden van kapitein v. d. Graaff „reeds meermalen beklag bij politie en justitie zijn ingediend"' hiertegenover staat, dat de inspecteur van politie te IJmuiden verklaard heeft, dat hem niets van dien aard bekend was .dan een vechtpartij in 't vorige jaar, waarover wel proces-ver baal werd opgemaakt maar wat gee- ne verdere gevolgen had." Kapitein v. d. Graaff verzekert, dat hij bij die gelegenheid de aangevalle ne' is geweest. Wat tot het ongeluk zelf aanleiding heeft gegeven, zal nu de zaak door dé justitie wordt onderzocht, wel aan het licht komen, en dit behoort nu te worden afgewacht IN DEN .ADELSTAND VERHEVEN. Bij Koninklijk besluit is Egbert Wil lem Justinus de Beijer, te Heerenveen. met al zijne wettige, zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen in den Nederlandsen en adel verheven, met die praedücafen van jonkheer en jonkvrouw. Dr. KUYPER TE ATHENE. D>e Grieksdhe correspondent <2er ,,N. R. Gt." maakte rich deze week den tolk van het misnoegen der Hol lands che kolonie te Athene, omdat die iNederiianldscihe gezant slechts één Ne djeriander en nog wiel een gevluchte bookmaker van het beruchte Middeil- buigsche kantoor met dr. Kuyper, tij- 'dttcs zijn verblijf te Athene, in kSfOOro zou hebben gebracht. Dr. Kuyper schrijft over deze zaak aan de, ,.N. R. Ctbet volgende: In uw Eerste Blad B van 21 dezer spreekt uw AtSieensdhe correspondent van een grief tegen mij, dat ik sledhts één Nederlander aldaar heb bezocht, en wel een, die betrokken zou zijn ge weest in een beruchte zaak. Ik stel er prijs op u te zeggen hoe drit zat. Met Griekenland hebben we geen uMeveringstractaat. Te Athene voor al ontbreken deswege onze landge- nooteu niet, die tets op hun kerfstok hebben. Dit maande tot voorrichtig- heiid. Maar in één geval stapte ik over deze voomchtaghiead heen. Ik hoorde namelijk, dat een NederiiandscSh jour nalisit te Athene hulpeloos op zijn le gerstede lag.da-ar 'bij kort te voren, 's avonds van het postkantoor terug komend, zijn been had gebroken. Toen sprak mijn journialastenhart en mijn medelijden. Ik bezocht hem, en deed dit zonder vooraf 'te onderzoe ken, of hij bij onze justitie in de schuld, stond. Eeriijik gezegd, ik zou mij geschaamd hebben, als 'ik bij een patiënt, die reeds twee weken hulpe loos in zijn gipsveiband lag, daar naar gevraagd had. NIET VEEL BELANGSTELLING. Te Warmond had Dinsdag plaats de verkiezing voor 1 lid-patroon voor de Kamer van Arbeid (afd. Bloembollen teelt te Sassenheim Het stembureau, bestaande uit drie leden, hield zitting van 83 uur. Er kwam op... 1 kiezer! GOED ZOO! Den vergunninghouder van 't Grand café du Passage, op de Korte Hoog straat te Rotterdam, den heer Th. H. Wittenhorst, is door den burgemees ter de hem verleende buitengewone vergunning om van middernacht tot één uur in den nacht zijn café voor bezoekers geopend te houden, ontno men. De intrekking van deze vergunning geschiedde in verband met de gele genheid. die in d'e laatste wieken in dat café gegeven wordt, om wedding schappen op het biljartspel te houden. BERICHT PER POSTDUIF. Dezer dagen ontving de Amstei- damsche familie van een der officie ren van Hr. Ms. pantsersehip Tromp, op weg naar Dronfcheim, uit volle zee een berichtper postduif. Deze ge vleugelde bode was door de Tromp meegenomen en onderweg opgelaten, vloog zij trots storm en mist wellicht naar het Rijks-postduivenstation in Artis. waar haar aankomst door een electrisch bel-apparaat. dat, wanneer zij haar hok binnenvliegt., begint te schellen, aan den wachter bekend ge maakt wordt. Het kleine opgerolde briefje, slechte enkele woordón bevattend, werd van daar aan de familie bezorgd. RAADSVERKIEZING ZAANDAM. Donderdag hadden te Zaandam de verkiezingen plaats voor drie leden van den gemeenteraad te Zaandam, wegens het bedanken van de heeren J. Visser (district I) en van H. J. van Doesburgh (district II) en wegens het vertrek van den heer Mr. M. Mendels (district III). De uitslag hiervan was als volgt In district I werd met 358 stemmen gekozen de heer C. J. Leguit (lib.) te-, gen 355 op den heer K. Prins (s.-d.) In district II behaalde de lieer A. M. Pelt (lib.) met 445 stemmen de over winning op den beer M. E. van der Veen (a.-r.), die 248 stemmen op zich vereenigde. In district III verkreeg de heer P. Leen/hart Avis vrijz.-diem.) de meer derheid met 294 stemmen, terwijl op den tegen-candiidaat, den heerJ. Kars- kens Jbz. (r.-k.), 248 stemmen werden uitgebracht. LUSTRUMFEESTEN TE UTRECHT. Naar liet „Hbld." uit goede bron verneemt, zal de Koning'n de Romein- sche wagenrennen niet bijwonen. Wel zullen de Koningin-Moetder en Prins Hendrik komen. De plaatsen voor de "herhaling der Romeinsche wagenren nen op Vrijdag 29 dezer zijn uitver kocht. Zondag 1 Juli zal de arena tegen matigen prijs voor het publiek toegan kelijk zijn. ERGERLIJKE MISHANDELING. Door den gemeente-veldwachter v. d. Mei is pro ces-verbaal opgemaakt te gen zekeren Van Tent, wonen die op de Heide te Dieren, wegens ergerlijke mishandeling van zijn 7-jarig zoontje. Het kind werd door den1 wreedaard zoodanig geslagen en met de< klomp geschopt, dat het bloedende en met verscheidene blauwe plekken overdekt bij de buren voor het huis ineenzakte. De moeder van liet gezin vertoefde reeds meermalen in een krankzinni gengesticht en de kinderen werden, volgens verklaring van de buren, dik wijls slecht door den vader behan- DE HUZAREN TE VENLO. Men schrijft uit Venlo aan de Tel. In den macht van Woensdag op Donderdag, tijdens het bal dier socië teit „Burgerlust", \v19ten een 20-tal huzaren, ofschoon hiertegen erg ge protesteerd werd. zich toegang tot de zaal dier sociëteit te verschaffen. Nauwelijks waren ze binnen, of ze bewogen zich tusschen de dansende paren, hetgeen het bestuur trachtte te verhinderen. Goedschiks of kwaadschiks, h et leid de tot geen resultaat, maar wel was het gevolg hiervan, dat de huzaren zich ter dege verzetten en de stoelen heel spoedig door het lokaal vlogen. Onmiddellijk werd de hulp der ma rechaussee en gemeentepolitie inge roepen, waarna het er niet beter op werd. Hier en daar lagen er al wor stelenden op don grond. Had de po litie er een paar te pakken, dan kwa men de huzaren op om hunne kame raden te ontzetten. Herhaaldelijk zwaaiden de sabels boven de vechtenden, met het gevolg, dat een marechaussee aan de hand verwond werd en eenige opstoppers tegen rijn scheenbeen kreeg, terwijl een huzaar een sabelwonde opliep en naar het militair "hospitaal moest wor den overgebracht. Onder herig verzet werden er vijf, mdt behulp der marechaussee, van den brigadier dor rij ksveldwacht en eenige agenten achter slot en grendel gezet, alwaar ze nog niet gekalmeerd waren, daar alles vernield werd wat er onder hun bereik kwam. Later werden ze door eehe patrouil le. sterk twintig huzaren, afgehaald en naar de cavaleriekazeme overge bracht. Op dienselfden dag werd een huzaar door een burger met een bierglas zoo danig aan het hoofd verwond, dat hij in het hospitaal moest worden opgei- nomen. Woensdagmorgen trokken een20-tal huzaren weder de Duitsche grenzen over, om daar work te zoeken. Thans zijn er ongeveer 50 gedeser teerd. REGLEMENT VAN ORDE. Met algemeene instemming werd in de af deelingen der Tweede Kamer het feit, dat nopens een wijziging wan de werkwijze der Kamer, overeenstem ming was verkregen tusschen de ver tegenwoordigers van verschillende politieke partijen, in de afdeelingen geconstateerd. Ook met het gedane voorstel, zeilf was mem over het algemeen bereid mede te gaa/n, hoewell ©r ook verschei dene leden waren, die betwijfelden,, of er belangrijke verbetering inde werk wijze der Kamer door zou ontstaan. Van de schriftelijke beantwoording van vragen, aan de ministers gericht, vreesden deze leden, dat het antwoord vaak niet voldoende zou worden ge acht en de vragen in interpellabiën zouden worden omgezet. In overweging werd gegeven den vrager de bevoegdheid te geven, een mondeling antwoord te verlangen. Op een en ander werd geantwoord, dat de Kamer toch verlof tot een in terpellatie kan weigeren en dit ver moed,elijk zal doen, waar het een vraag betreft, die reeds door den mi nister is beantwooid. Behalve eenige redactie,'wijzigingen werd nog in overweging gegeven, of het in Engeland heerschende gebruik, dat nJ. de voorzitter het recht heeft, verandering te brengen in den vorm der vragen, navolging verdient. TWEEDE REVISIE DREYFUS-PROQES. Het revisieproces van Dreyfus wordt voortgezet. De rapporteur Moras vermeldt de voornaamste feiten, die aan het "von nis van 1899 vooraf gingen. Hij haalt nog eens op die verschillende pogin gen, die toenmaals 'in 't wérk zijn ge steld geworden om Esteriiazy te be schermen en Piquart ten val te bren gen en herinnerde aan de ontslag aanvraag van generaal Péllieux, in welk schrijven zekere chefs beschul digd werden van ongeoorloofde pres sie in zake „1* affaire". Niet slechts Pellioux verklaarde de rapporteur doch ook do genera - Ie staf en het publiek geweten easch- ten een hernieuwd onderzoek. De geschiedenis van het proces te Rennes volgde toen. Moras merkte op. dat de beschuldiging, die in 1894 tot veroordeeding van Dreyfus leidde, in 1899 werd uitgedijd met vier feiten, waarvan bij de eerste debatten geen sprake was en omtrent welke feiten de beschuldigde niet is ondervraagd geworden. De rapporteur onderzocht den' loop van dit laatste proces evenwel, voor 'n oogenblik aannemend, dat hot in den voorgeschreven vorm heeft plaats gehad. Hij weies er op, dat de com missie van generaals en experts tot de meening kwam, dat het borderau niet het werk was van een artillerie officier. Luitenant-kolonel Peroz, van de ko loniale infanterie, heeft zeer belang rijke verklaringen overgelegd van ma joor Dahme, onder-dief van den in lichtingendienst bij den Duitsdhen general en staf van 1894'96. Zijn verklaring eindigt aldus „Ten slotte, resuxneeremd, dit. Ma joor Dahme heeft onbevangen en on der eede verklaard, dat de verdwenen stukken 't bordereau, enz. alles het werk is van commandant Esterhazy, van Lajoux, 'n fijnen, handigen dubbelen spion en van een derden, zioh hiervan vrijwel onbewust per soon, die echter niet Dreyfus is." Genoemde majoor heeft bij schrij ven van Mei 1904 den toen tot kolonel bevorderden Peroz op een aan hem door dezen gericht schrijven geant woord. In dat epistel brengt hij in die hier boven afgedrukte verklaring eenige wijziging in dien zin, dat hij Lajoux schoonwascht van medeplichtigheid. Vermoedelijk heeft kolonel Peroz hem verkeerd begrepen. wat aan Dahme's onvoldoende Fransche taal kennis moet worden geweten. Lajoux toch zegt hij heeft te Ronnes vóór Dreyfus gesproken en is door den Fransclien generalen staf slecht behandeld, ondanks de groote diensten hem bewezen. Wanneer ik van medeplichtigen heb gesproken zoo vervolgt hij liad ik een gansCh anderen op 't oog. De echte schuldigen waren trouwens vol doende bekenld, dat mocht ik aanne men. De een was aan de) justitie ont trokken door de wiet, die het vervol gen van een vrijgesproken1© verbiedt; de ander was dood. Mijn woorden omtrent Droyfus hebt ge echter correct weergegeven. En dit is hier de hoofdzaak. De zitting van Woensdag gaf voort zetting van de voorlezing van het rapport. Raadsheer Moras toonde aan, dat geen enkele aanwijzing het recht geeft, om de mededeelingen in het bordereau aangaande de bedekkings- troepen, aan Dreyfus toe te schrij ven. De houding van generaal Mercier werd gegispt. Generaal-majoor C. de Wit, com mandant der bereden artillerie, ver laat binnenkort den dienst met pen sioen. WOESTDUIN. De Avondmeeting was druk bezodht. Van de 56 ingeschreven paarden ver schenen er slechts 20 op het appel. Met den Rozengeur-prijs, wedren vlakke baan, 2700 meter, werd het programma geopend. Hiervoor waren gezadeld: Valerie (65 Kg.) Allen en Helena (64 Kg.) Mülner. Valerie nam. diireot de leiding en behield, deze teer gemakkelijk tot bet einde en won uiterst gemakkelijk Helena met „vele" langton slaande. Tijd was niet opgenomen. Hierop volgde de Maneschijnprijs, een Handicapdraverij. Minimum af stand 2000 Meter. Gewonnen door de Met ;,2050 plus 25). J. Witteveen, in 3.401,5. tweede -Albertine (2125) Doe- ieman en derde Blcxndie (2050) Snoek in 3.40 4/5. Deze tijden bewijzen ten duidelijk ste, dat er voor „gereden" wend „een dooie" was er niet in. De Wet ging na het schot goed af en lde(p in de eerste ronde uit op de andere paarden, aan de overzijde gaat Albertina goed naar voren, doch ook Blondie pakte goed aan,- zoodat het toen den schijn had, dat Alhertine eerste. Blondie tweede en De Wet derde zou worden. Op één oogenblik zijn de drie paarden op één lijn, waarna Albentine de ied- ling nam, doch de merrie ging ar even uit, en dit kwam in liet voordeel van De Wet. Ware dit niet gebeurd; dan was Aibertine de prijs niet ont gaan. Een „mooie" draver is De Wet niet. De Schemer-prijs, een verkoopsrem, afstand 1800 M., volgde nu. Hiervoor waren gezadeld Iimpsfiedd Lassie (58£) MdJnier, GHueokauf (561/2 Kg.) Allen, Mireille III (52£ Kg.) Cnickme- ■re, Dudmjdigt (51 plus 1 Kg.) Kililacken Dantzdc (434 Kg.) F em/tum. Met U/2 leng,te gewonnen door Duindigt in 2.03 3/5, Limpsfielti Lassie tweede, 'Mireille Hl bewees ook u weder een slecht paard te zijn. Broom, Garrard en nu Crickmere waren achtereen volgens op de merrie op den zadel en telkens "presteerde zij niets. Glueekauf gaf den strijd spoedig op. Lünpsfield LasSie verhuisde meer en meer naar voren, doch Duindigt, een 3 jarige bruine hengst van Flori- zeï II en Rose Gules, deed zijn af stamming geen oneer aan. Wij ge- loovien d<af de stal Jodhems daaraan een goed paard zal krijgen. Voor 1400 bleef Duiddgt in heit bezit van den beier Jochems. De Avomidprijs, een recordd,roverij, minimum afstand 3000 meter, werd met opoffering van 3 recordseconden gewonnen door Gaïd (3025) A. Mol, in 5.022/5. Vent d'Ouest (3300) met Doe- flssmem was tweede en door het dis- quaLificeieren van Cermeleta jiOO) met Alkemade, dd'e derde binnen kwam in 5.05 3/5, werd Allouez (3150) Sdhönrock derde. Voorheen vernamen wij wel eens. dat Caïd ongaarne voor in de course aan wtlde pakken, doch heden deed hij het uitstekend. Caïd sprong tweemaal weg. uooTi Mol zette hem weer spoedig. Vent d'Ouest draafde magnifique en liep meer en meer in, het was een waai' genot de zen hengst vooral in de laatste ronde te zien gaan, nog-nimmer toonde hij den tijd 1.31 en een groote fractie. St. Maarten maakte ook een goede course, en Allouez, alhoewel pas uiic het land komende, deed het niet min der goed en voor Colombine was de afstand o. i. wel wat te ver. De Naehiprijs, wedren viakse baan, afstand 2700 M. was een zeer mooi nummer, hetgeen vooruit was te zeg gen, doprdat alle paarden druk ge speeld werden. De gemaakte tijd van den winner, 3.102/5 bewees dan ook, duidelijk, dat het niet langzaam is gegaan. Valerie won o. a. op Zondag 20 Mei de 2700 M. in 3,23 2/5, terwijï AemiiMiia denzelfden dag er 3.42 over deed, doefti laten wij direct zeggen: de baan was toen zwaar. z Cruquius en Snuff Box tusschen wien wij een moodieai strijd hadden verwacht, wiaren zeker onder dien in vloed van' het gewicht, voor de snelle pace van Handsome II. Cruquius hield zich nog het best en had zeker de plaats geloopen, indien Everest met La Taglioni hem niet op het al lerlaatste moment in een paar galop sprongen, dien plaats nog juist ont nomen had. Het eerste werd de rech ter gepasseerd door Queens Briar (554 Kg.) Pemy, waarachter met een lengte La Taglioni (49 Kg.) Everest. Barnes, de jockey van de Meersche Stal, was niet in den zadel; in diens plaats was Maimer, ctocfii ook de<ze reed geen enkelen winner. Na de course was er diner in Hotel Woeatdiuin, een lief orkestje speelde lustige stukjes. Het wias er heerlijk er heerschte dan ook een zeer aangename drukte. DRAVERIJEN BUSSUM. Algemeene Harddraverij - vere eniging. Afstanden voor de draverijen te Bussum op Zondag 24 Juni 1906. Algemeen© Harddraver ijveree m ging. Totaüsator-prijs. Handicap. Rhoingold 1770, Anna III 1760, Mar tha 1760. Ida R. 1760, Güendine 1730, Swaska II 1720, Bella 1720. Firmant 1720, Warda 1700, Peter 1700, Jonge Kruger 1690, Agnita 1690, Elsje 1690, Gate S. 1670! Graaf Witte 1670, Ira C. 1670, Indigo Boy 1670, Jasper 1640, Adsri600 M. Wtimners na 20 Juni, 30 M. meer. Buffet-prijs. Recordliarddraverij Caïd 2975, St. Maarten 2950, Aiber tine, 2900, Electricity II, 2900, Napo leon II, 2850, Martha 2800, EUy Rose 2.800. Glen .Abdullah 2800 M. 'Eiindpaal-prijs. Handicap. Baron Silver 2575, Vive Képi 2575, Vintimilie 2525. Uncle Sam's Pride 2500. Jim Wilkes Jr. 2500, Vauban 2475, Maggie E. 2475, Ward 2475, Em- mv Lou 2450, Clansby 2450, Kessler 2450, Julia Bel 2450, Redstar 2450, Co lombine 2450, Varro 2425, Uranie 2425, Goudster 2425, Abdul Ameer 2425, Nen-a 2400, Sovereign Chimes 2400. Jonge WaHkes 2400. Caïd 2400, Iphi- genia 2400' M. Paddock-prijis. Harddraverij voor spannen. Anselor en Crifoba&e 2640. Vive Képi en Jonge Wilkes 2560, Vive Képöi em Redburr 2540, Clansby en Held

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 6