NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang No. 7053 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 26 JUNI 1906 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: v_PER D^,E maanden: waST Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement v?? J a' '1 a V j 7 J Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regei. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bii Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) !'x9 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland„1.65 50 Cts. voor 3 plaatsingtn a contant. Afzonderlijke nummers0.02Vi Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37J2 JjgXi Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post 0.4d Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DA UBE Co., JOHN F. JONES, Suce., Parijs, 3Ibls Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 36 JUNI. Groot© Kerk: Orgelbespeling, 1—2 uur. OM ONS HEEN cccxxx EEN KROKODILLENBROEÏERIJ Toen ik indertijd een en ander mee deelde over liet Roode Kruis in Ja pan. vroeg een lezeres, sof dit verre land eigenlijk nog wel behoort tot den kring van onderwerpen, waar over men schrijft onder den naam van OmOnsHeen. Maar is niet de hieele wéreüd „om ons heen"? En is een belangrijk gevaj minder belang rijk wanneer liet in China, dan wan neer het, laat ons zeggen in Duitsch land gebeurd is? Ik stel u dan voor, om den algemeenen titel van deze artikeltjes zoo uitgebreid mogelijk op te vatten en denk u dan maar vast dezen keer iets mee te deelen over èen krokodiUenbroeierij in Amerika. Dat klinkt, alsof iik een loopje met den lezer wil nemen en tooh 'is niets verder uit mijn gedachten. Zoo'n kweekerij bestaat en wel in denAme- riikaanscJhen staat Arkansas. Hoe H. I. Campbell daartoe kwam. wordt ons •in een geïllustreerd artikel in een lEngeflscih tijdschrift uitvoerig verteld. Evenals de bison, is, door de geduch te jacht düie er op gemaakt wordt, ook de krokodil aan 't uitsterven.Van 1890 tot 1900 werden er alleen in den staat 'Florida drie imllMoen gedood en zoo snel neemt het monster niet toe. Deze heer Campbell nu is een slim me Yankee. Hij wist. dat er veel vraag is naar de huid van deze bees ten, naar de tanden die veel gebruikt ■worden om er juweelen in te zetten en naar de dieren zelf voor dieren, tuinen, particuliere aquariums en... als speelgoed, voor rijke dames, die om de verveling te verdrijven, altijd maar nieuwe afleiding zoeken. De kweekerij nu is gebouwd op de oevers van een I leinen bergstroom, die in zijn loop een menigte kleine meertjes en vijvertjes heeft gevormd, welke uitstekende broei- en bewaar plaatsen zijn. Gewoonlijk zijn daar vijfhonderd tot adhtlhonderd krokodil len in alle grootten, monsters van twaalf voet lengte en meer. tot klein tjes, die zoo even uit de eieren zijn gekropen en niet grooter zijn dan een hagedis. Het is noodzakelijk, dat de dieren afzonderlijk worden be waard, omdat de 'krokodillen sterk kannibalistische neigingen hebben en zcmder twijfel (die groote de kleintjes ■zouden opeten. Campbell, die zijn kudde beschouwt zooals een herder zijn schapen, heeft «ijn ieveu lanlg dn Brisch Indië en Amerika de dieren in hun gewoonten nagegaan en weet <dian ook alles af van hunne eigenaardigheden, hun schuilplaatsen en de beste manier om hen te vangen zonder ze te beschadi gen. De veteraan van de kweekerij fis een monster van vijftien voet (vier en een halve meter) lang. die „ouwe Jaap" wordt genoemd en zoowat tweehonderd jaar oud moet wezen. Wanneer men ze laat begaan, kun nen deze dieren wel vijfhonderd jaar Dud worden, maar zoover laat Camp bell het natuurlijk niet komen. Ook in andere opzichten grijpt hij in den natuurlijken loop der dingen in. Krokodillen -zijn gewoon in het barre jaargetijde in den modder te overwinteren, een hebbelijkheid die Campbell niet gedoogt, „omdat," zoo als hij pleegt te zeggen, ,,ds zaken dan een half jaar zouden moeten stil staan.'" Om hieraan tegemoet te ko men heeft hij winterkwartieren opge- ri'cht, over een reeks van kleine stil staande plassen, waardoor heen ataonubuizen zijn gelegd, zoodat hef water in de wintermaanden op ge lijkmatige temperatuur gehouden wordt. In dit lauwe water drijven de slapende beesten en kunnen gevangen worden, naarmate zij voor den ban - del noodig zijn. In deze periode ge bruiken zij geen voedsel en kunnen Bonder eenig gevaar worden behan deld. In de maand Juni daarentegen zijn ze buitengewoon gevaarlijk, vooral de mannetjes vedhten dan met elkaar en maken een helscli lawaai. In Juli maakt het wijfje op een rustige plek een nest van riet en modder, dat zij met de achterpooten bij elkaar krabt en legt daarin van dertig tot zestig eileren, die in vorm op een eemiden- ei gelijken,maar veel grooter zijn. Dan werpt de moeder met haar poo- ten er een laag vuffil over en houdt de wacht, totdat de eieren door de hitte van de zon zijn opengegaan. In (dien tijd' its zij bijzonder woest en valt alles aan, wat in de nabijheid idurft ko men. Maar nauwelijks zijn de eier schalen gebroken en de jongen te voorschijn gekomen, of zij beschouwt haar taak als afgeloopen, laat de jongen aan zichzelf over en trekt zich er niets van aan,; wanneer iemand ze opneemt. Nu moeten de jonge dieren dadelijk worden weggenomen, anders eten de groeten ze op. Niet grooter dan een hagedis en bijna even vlug in hunne bewegingen, zijn de jonge krokodillen geharde dieren, die behalve regelma tige voeding in de eerste dagen, geen zorgen noodig hebben en van kinder ziekten bevrijd blijven. Om te voorkomen, dat er eieren verloren gaan (.hun marktwaarde is een gulden per stuk; worden ze ook wel, zoodra ze gelegd zijn van de moeder weggenomen en kunstmatig uitgebroed en onder vochtig stroo ge legd in een temperatuur van tachtig graden. Het onderhoud van een krokodil is niet kostbaar. Het lieve dier heeft genoeg aan een flink maal per week. dat hein in de kweekerij op Zondag middag gegeven wordt en altijd het voorwerp is van groote belangstelling der omwonende bevolking. Natuuriijk is de kweekerij met sterk draadwerk omgeven, zoadat de toeschouwers geen gevaar loop-en De menu bestaat grootendeels uit vleesch, dat afge •keuffld is voor gebruik door menschen, benevens uit lekkernijen, als kippen, duiven en ander gevogelte. De kLedn- tjesj leven de eerste dagen op reepen ossevleesch. De zonderlinge liefhebberij om een knofloadilletje <te houden, zooals wij een hond of een kat, moet in Ameri ka zoo verspreid zijn, dat naar de schrijver van het artikel verzekert, niemand de kweekerij komt bezoeken of hij neemt er een mee. Bovendien worden de dieren ,in het reclamelie- vende Amerika ook voor advertenties gebruikt. Nog maar kort geleden kocht een groote firma honderd mid delsoort grootte krokodillen en zette een exemplaar in ai haar Californi- sche winkels, nadat, hét artikel, dat zij wildé bekend maken, den dieren op den rug geschilderd was. Het zon derlinge schouwspel van den in de kleine ruimte (voortdurend rondkrui- penldien krokodil miste natuurlijk zijn uiitweiMug nlert. Het omgaan met de afzichtelijke dieren is 'zeer gevaarlijk, maar Camp bell wandelt kalm te midden van de dieren rond en beweert, dat hij een hypniotiiseieiremiden invloed op hen heeft. Niet alleen -zijn hun tanden ge duchte wapens, maar ook kunnen zij •met huin staart een sterk man een slag toebrengen, die hém volkomen bewusteloos maakt. Campbell erkent dan ook, dat zij verraderlijk zijn en nooit te vertrouwen. „Als ik tussdhen hen in ga, kijk ik altijd- sdberp uit, naar de ministe of geringste beweging. Iemand kan 99 keer langs een kroko dil gaan, die schijnt te slapen, .zon der dat het dier iets doet, maar den honderdsten keer hapt hij op het on verwachtst toe. En loslaten doet hij nooit. Men spreekt van de koppigheid van een bulhond en een schildpad, maar die beft eekent niets in vergelïj king met de -hardnekkigheid, waar mee een krokodil! aan -zijn slachtoffer hangt." En toch, in weerwil daarvan gaat deze heer Campbell op de vrijmoedig ste manlier mei zijn kweakeilingen om. Een van de afbeeldingen, waarmee het artikel versierd is, .stelt hetm voor zittende op een krokodil, dien hij den geweldigen bek openhoudt. Soms sleept hij de dieren bij den kop uit (het water, een staaltje van fllinike lichaamskracht en zelfs de geduchte Ouwe Jaap is als een lam in zijn handen. Bovendien is hij er in geslaagd, vier Van de grootste beesten, ieder om streeks acht voet lang, zóó te drillen, dat zij op connlmando een vertooning geven voor bezoekers van de kweeke rij. Langs breede planken, achttien voet lang en voorzien van dwarslat- ten. kruipen de dieren omhoog totdat zij, aan den top gekomen, wachten op een oom mandorwoord, om dertig voet ver naar beneden te glijden in een vijver. Dit moet wied een kunst stuk wazen, daar de verstaudsknolb- bal van krokodillen buitengewoon slecht ontwikkeld is. Terecht noemt de schrijver van het artikel dit een zonderlinge nijverheid. Zal zij navolging vinden? Zulten we mettertijd ook van leeuwen- en tij- ge ns-kweekerijeu booten, wanneer door de jacht en de voort/dringende beschaving, ook deze dieren dreigen uit te sterven? Zoo ja, dan mogen de buren wel voorzichtig wezen! J. C. P- Buitenlandsch Overzicht UIT RUSLAND. Niettegenstaande de motie van wantrouwen, Vrijdag door de Doe- ma aa.n de Regeering toegediend, zal Minister Stolipin heden, Maan dag, wederom in de Doema verschij nen om te antwoorden op de inter-: pellalie inzake het verstrekken van hulp aan de slachtoffers van den hongersnood. Stolipin schijnt persoonlijk wel de achting der Doema te bezitten en de heftige betoogingen en beleedigingen die hem Vrijdag van de uiterste lin kerzijde ten deel vielen, weerspiege len, naar den Times-correspondent meldt, allerminst -de meening der ge heel© Kamer, maar men is het er over eens, dat hij niet in staat is te stijgen boven de euvelen vain het stelsel, dat hij vertegenwoordigt. De rede van prins Oeroesof (in ons vorig nummer -vermeld) heeft in heel Rusland e-en gevoel van verademing gegeven, daar men hoopt, dat dere- geeringspersonen liet nu niet meer zullen wagen, moordpartijen teorga- niseeren, vivisectieproeven op de na tie te nemen, zooals die spreker het uitdrukte. De liberalen verwachten, dat zijne onthullingen over de aanstichting van de jodenmoorden van overheids wege het ministerie den genadeslag zullen geven. De populaire Oeroesof zou dan minister van binnenlandsche zaken kunnen worden. De joden te Moskou hebben vergun ning gekregen, om een nieuwe syna goge te openen die vijftien jaar ge sloten was geweest. Maar de staat van beleg aldaar is weer voor zes maanden verlengd. DE BEUL TE WARSCHAU. Het Roeskoje Slowo beschrijft de wijze, waarop in Warschau de te rechtstellingen plaats vinden Op de aangewezen plaats staat een zwart geverfde galg, waartoe een zwarte trap toegang geeft. Een vaste beroepsbeul is er niet. Maar er zijn niettemin liefhebbers genoegzoo veel zelfs, dat zij worden ingeschre ven en naar volgorde aan de beurt komen. Want.... voor elke terecht stelling wordt 50 roebels betaald. De namen der liefhebbers worden ech ter streng geheim gehouden, daar zij anders bun leven niet zeker zouden •zijn. Als zij zich aan gaan melden bij de overheid, dragen zij een mas ker en ook -het geambieerde be li werk verrichten zij met een masker voor. In het land van Rusland's bond genoot is HET DREYFUS-PROCES weer het onderwerp vam den dag. In ons vorig nummer deelden wij de eind-conclusie mede van het rapport van den Raadsheer-Rapporteur van 'het Hof van Cassatie, den heer Mo ras. Van dit rapport is nog het vol gende vermeldenswaard. Over Esterhazy wordt gezegd „Hij is verdwenen, ten minste men spreekt niet meer van hem". Voor den rapporteur staat vast, dat hij de schrijver van het bordereau is ge weest, hetgeen hij trouwens bekend heeft. Ook alle andere zaken hierom trent bekend, vormen een „samen stel van vermoedens, dat zwaar weegt ten ongunste van Esterhazy, en waartegen geen enkel verweer ge formuleerd is kunnen woerden". Hier in ziet de rapporteur eene nieuwe be vrijding voor Dreyfus, zoodat het onderzoek van de geheele zaak hem brengt tot deze slotsom, dat daarin niets gevonden wordt, wijzend op Dreyfus' schuld en dus een beletsel vormend voor de vernietiging van het vonnis van Rennes. Op zich zelf'is dit niet voldoende cm tot die vernietiging over te gaan daarvoor is ook nog noodig, dat sinds de uitspraak nieuwe feiten be kend zijn geworden, welke, indien de krijgsraad deze had gekend, op zijn oordeel invloed zouden hebben ge oefend. Als zoodanig neemt de heer Moras dirie feiten aan, nl. de vervalsching van den datum op het stuk no. 26 de vervanging van de letter P door de letter D in stuk no. 371. en de ontdekking van het beweerd vermis te oorspronkelijk stuk van comman dant Bayle. Elk dier feiten neemt niet alleen een deel der beschuldiging tegen Dreyfus weg, maar maakt die drie stukken tot bewijsmiddelen van zijn onschuld." DE KRONING VAN KONING HAKON. Zaterdag 'hadden de groote volks feesten te Drontheim plaats op de Ilevoiden. Eene ontzaglijke menigte was daar saamgestroomd, het was prachtig, warm weer. Meer dan honderd vereenigingen met banieren defileerden. Met helder luide stem sprak voor het eerst koning Hakon tot het volk„Ik dank de burgers van Drontheim en gansch Noorwegen voor de groote eer, ons aangedaan. Ik hoop. dat wij steeds elkander be grijpen en zullen liefhebben. Een dracht moet er zijn, de gewichtigste factor voor het bestaan en den sa menhang van ons volk!" Allen rie den juichend „Jaja De koning die (prachtig spreekt, vervolgde, on der stijgend enthousiaspie„Laat ons driemaal hoera roepen voor het Noorsche volk." Duizenden stemmen zongen onder oribeschxij'flijken indruk het volks lied. Alle (prinsen ien prinsessen en het corps diplomatique waren aanwe zig. DE NEDERLANDSCHE DEPUTATIE. Zaterdag heeft de Nederlandsciie gezant, mr. J. D. C. baron Van Heeckeren van Keil. die Koningin Wilhelm in a bij de kroning van ko ning Hakon vertegenwoordigt, na mens II. M. een brief met felicitaties aan den koning en de koningin van Noorwegen overhandigd. Een depu tatie van H. M.'s oorlogsschip „Tromp" was bij de plechtigheid aanwezig. Koning Hakon"^5u koningin Maud spraken daarbij eenige hartelijke woorden van dank en vroegen zeer bel angst el lend naar de gezondheid van II. M. Koningin Wilhelmina, voor Wie het koninklijk echtpaar steeds de hartelijkste sympathie heeft gevoeld. Het koninklijk echt paar sprak den wensch uit, dal H. M. Koningin Wilhelmina nog lang tot zegen van het geheele Nederland- sche volk aan het hoofd van de natie mocht blijven. DE HERTOG VAN ALMODOVAR. De hertog van Almodovar, de Spaansche minister van Buitenland- sche Zaken, is Zaterdag na een ziek te van 2 maanden overleden. ALFONS XIII OPNIEUW BEDREIGD? Uit Madrid komt dato 24 Juni het volgende telegram „Een decor de censuur tegengehou den telegram uit La Granja meldt, dat koning Alfonso op hef 0ogenblik, dat hij, uit den schouwburg komen de, in zijn automobiel wilde stap pen. genaderd is door een vreemd soortig individu, die plotseling bij het voertuig 6tond. Politie-agenten hebben hem gegrepen. Wegens het ontvangen van aJar- ffieerencfe berichten uit Engeland over het vertrek van gevaarlijke anar chisten, wordt uiterst gestreng te werk gegaan." Stadsnieuws Gegund. B. en W. hebben liet doen van voor zieningen aan de 5e Tusschenschool en hot verplaatsdn van eene berg plaats voor brandladders en van êene bergplaats voor een slangenwagentje op een terrein tussdhen de Tybout- straat en de Van Zompelstraat ge gund aan T. J. Yerzijlbergh. alhier, voor ƒ2681. Soli Deo Gloria. De Chr. Zangvereeniging „Soli Deo Gloria" zal op Maandag 13 Augustus a. s. een boottocht doen, die ditmaal zeer aantrekkelijk be looft te zijn. De tocht zal plaatsheb ben van uit Haarlem over Purimer- end en Edam naar Mairken en van daar terug over Amsterdam (Schin- kel'haven). Zoowel in alle plaatsen als op Marken, zal vertoefd worden. Overreden. Zaterdagnamiddag te ongeveer kwart over vijven werd een hond door de electrische tram op de Lange Heeren- vest overreden. De kop werd afgere den en de pooien verbrijzeld. Het gedoode dier werd. door iemand in den Heerensingel gegooid. ONDERWIJZERS VERGADERING IN- HET ARRONDISSEMENT HAARLEM. (Vervolg). Zaterdagmiddag te twee uur werd de jaarlijksohe niet zooals in riet eerste gedeelte van dit verslag ver keerdelijk stond halfjaarlijksche vergadering hervat mét een uitnemen de red/e van den heer Dr. P. H. Rit- ter, tot dusver hoofdredacteur van het ..Nieuws van den Dag" en dezer dagen benoemd tot hoogleeraar in de wijsbegeerde en letteren te Utrecht. M'et die benoeming wenschte die ar- rondissoments-solixjolopziener Ihem on der instemming der vergadering met eenige hartelijke woorden geluk. Hierna ving de heer Rit ter zijn rede aan over de Welsprekendheid eni lvare dienaren. Spreker s rede liep hoofdza kelijk over deze drie onderdeelen de spreker zelf. zijn onderwerp en zijne hoorders. Aan den spreker stélde de inleider de volgende eischen; hij beantwoorde in zijn privaat leven aan de meestal gemeen gangbare eisohen van mora lite.it; hij geloove in zijne hoorders; hij moet zijne hoorders liefhebbenen in het bezit zijn van overwonnen smart. Een en ander werd met tref fende voorbeelden toegelicht en maak te. evenals 'het verdere gedeelte van zijn betoog, een diepen indruk op de aanwezigen. Over hot onderwerp behandelde spre ker mede eenige eischen, waaraan dit dient te voldoen. Het onderwerp moet zijn weg vinden naar hot hart van den hoorderer zij eenheid in het onderwerper moet een ernstige voor studie zijnbij de behandeling van zijn. onderwerp moet de spreker zich plaatsen «aast zijn hoorders; men kan niet alles op elke plaats bespre ken, maar dient de omstandigheden in aanmerking to nemen. Tenslotte behandelde Dr. Riitbernog het publiek. Er is voorbereid en onvoorbereid publiek; het. zwaarste de taak des sprekers voor zoogenaamd gemengd publiek. Den eenvoudige moet hij duidelijk zijn en den geleer de nog interessant genoeg. Despreker vergeto niet den invloed, dien het publiek heeft op den spreker. In kwa liteit dalen de sprekers, als zij weten, dat onder h un gehoor zich weinig be schaafde hoorders bevinden. Daarom eischt de welsprekenheid beoefenaars, die zich hun moeilijke taak ten volle bewust zijn. Dat op deze schitterende rede een hartelijk applaus volgde is even be grijpelijk als dat de" voorzitter den heer Ritter in zeer waarde erende be woordingen dank zegde. Hierna werd de vergadering geslo ten. Te Water. Door het schrikken van een hond reed Zaterdagavond een dame per fiets de Brouwersvaart in. Spoedig toegeschoten hulp bracht dame en fiets weder op het droge. Zondagmiddag omstreeks half 2 reed een meisje van een jaar of tien (met een kinderwagen op den Hee rensingel. Doordat ze te dicht bij het water kwam, tuimelde de wagon met do twee inzittende kinderen in het water. Een man haalde de beide kleinen er uit. Het eene kind. van ongeveer vietr jaar, werd naar huis gebracht terwijl het andere een kind je van vier maanden eerst naar het hulpbureau werd vervoerd, waar het in een deken gerold en naar huis ge bracht werd. WIELERWEDSTRIJD Zondag heeft op de nieuwe wieler baan te Groningen onzè stadgenoot de heer Jan Tulleken, wederom twee eerste prijzen behaald. Op 1 kilometer voor Amateurs was J. Tulleken ze verreweg allen de baas. Een match tussohen Van Vliet (Gou- ida). Gerrits (Amsterdam) Van Eenige (Rotterdam) en Tulleken (Haarlem) was zeer spannend. Onze stadgenoot wist telkens de eerste plaats te be houden en won daardoor den eersten prijs. Frans Rosier. Naar het ,,Vad." meldt, heeft Frans Rosier hij zijn weigering om te eten niet volhard, de natuur schijnt ton slotte ook bij hem boven de leer of liever boven zijn hard nekkigheid. te zijn gegaan en thans is hij weer zoo ver opgesterkt, dat hij het bed verlaten en zelfs in de wandelcellen van liet huis van bewa ring te Rotterdam gaan kan. Botsing. Zondagmorgen kwam een wiel rij dendie dame uit Amsterdam, in bot sing met een fietsrijder. De dame viel en bezeerde zich aan die 'beenen en aan het hoofd. Zij werd in een wo ning op de Heerenvest binnenge bracht om weer wat op haar verhaal te komen. De fiets was zwaar bescha digd. GEWEIGERDE SUBSIDIE In die Zaterdag te Amsterdam ge houden vergadering der Maatschap pij tot Bevordering der Toonkunst (kwam o. m. in behandeling een ver zoek van de afdeelöng Haarlem, om haar een crediet van f 3000 toe te staan om in Juni 1907 een twee- daagsch muziekfeest, met kunste- naairsconcert op den derden dag, te geven. De afdeeling, die de uitgaven op f 8000 raamt, wijst er op, dait ze op dit oogenbl/lk in een opbloeiende periode is; zij acht het wens c'hed ijk, dezen met veel inspanning verkregen bloei door ihot bedoelde feest te be stendigen. te meer daar zij in elf ja ren geen zoodanig feest heeft gevierd. „Rotterdam iieeft met leedwezen dit verzoek gezien. De algemeene ver gadering heeft geen vrijheid over het muziekfeestfonds te beschikken, daar ze in 1904 met meerderheid van stem men aan „Rotterdam" 3000 crediet toewees; toen 't echter op betalen aankwam, trok zij zich terug. Maar niettemin blijft de schuld bestaan, en do algemeene vergadering kan geen crediet toestaan voor en aileer' de schuld is uitbetaald. De voorzitter; Mag iik er den ge ach ten afgevaardigde op wijzen, dat „Rotterdam" de algemeene vergade. ring niet herinnerd heeft aan hare verplichtingen? „Rotterdam"; Dat is niet noodig, lEen fatsoenlijk onensdh weet toch we! wat hij schuldig is. De voorzitter enkent a priori da aanspraken van „Rotterdam", maar 'deelt mede, dat indertijd „Rotter dam" zijn aanvrage introk om die ver gadering uit de (impasse te helpen, toen bleek, dat het geld niet gevon den kon worden. (To „Rottendam" is dian ook geen muziekfeest gehouden.) „Rotterdam" betwistte dat de aan vrage ingetrokken was. Uit de notulen der alg. vergadering voor 1904 bleek, dat „Rotterdam" haar aanvrage voor het volgend jaar had "ingetrokken. Behalve uit de notulen volgde, naar de voorzatter meende, ook uit de niet herhaalde aanvrage van „Rotterdam" dat de credïet-aanvrage was ingetrok ken. Dat nu werd door „Rotterdam" ten sterkste betwist. De aanvrage werd niet alleen niet ingetrokken, maar zelfs werd aan „Enschede met het oog op de oudere rechten van „Rot terdam", het verzoek geweigerd. Na de uitvoerige discussie werd „Haariem's" crediet-aanvrage tot op 2000 verminderd, verworpen met 40 tegen 24 stemmen. »«Rottenlam" deed nu een hernieuw de aanvrage van f 3000 voor het vol gende jaar, oan te Rotterdam een mu ziekfeest te houden. (Er zal dan, vol gens den voorzitter, voldoende geld ün kas zijn.) Met 38 tegen 21 stemmen werd Rot terdams aanvrage toegestaan. Het muziekfeest zal dus het volgen de j aar, te Rotterdam plaats hebben. „Rotterdam" zeide de algemeene vergadering dank voor deze beslis sing. Ten slotte werd besloten om de over- blijivende 2/5 van het beschikbaar sal do f930) dit jaar te storten in het Onderwijsfonds Bij de rondvraag bracht „Rotter dam" dank aan den aftredenden voor zitter voor de onpartijdige wijze waar op hij de vergaderingen steeds heeft geleid. „Amsterdam" drong aan op reorga nisatie der bibliotheek, die niet aan de eischen voldoet. Met een woord van dank voor den steun gedurende zijn vierjarig voor zitterschap ondervonden, sloot de voorzitter de vergadering. Fietsoaigeval. Hedenochtend had op liet Buiten spaarne een ongeval plaats. Een wiel rijder, die nogal met een vaart van de brug afreed, brak de voorvork van zijn fiets. De man viel voorover op straat en werd aan ddn arm ver wond'. Niet prettig. Zondagmiddag kwam een koet sier. die uer personen naar Heem stede had gereden tot de minder aan gename ontdekking, dat dezen, toen ze even in een koffiehuis waren ge gaan, zich zondeT betalen uit de voe ten hadden gemaakt. De lui waren door een achterdeur ontsnapt.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1