Kwarfjes-Advertentiën één Kwartje???? m Haarlem's Dagblad NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Stadsnieuws Binnenland van HAARLEM'S DAQBLAD. Op onze Kwartjes-Advertentiën komen vele reflectanten en brieven. Bureau: Gr. Houtstraat 55. 1 23e jaargang, No. 7054 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen.woensdag 27 juni i906 b HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: Mis? Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) „1-30 t Ad vertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. G^ustreercf Zondagsblad, 'voor Haarlem' lo^H Redac,ie «n Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave de." Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentien en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. TWEEDE BLAD. PROVINCIALE STATEN. In 1902 word dioor die Staten een renteloos voorsdhot toegestaan van l 150.000 voor den aanleg, van een ipoorweg Blokker—Gnootebroék, on dier beding, dat door belanghebbenden eou worden bijgedragen een renteloos voorschot van f 83.000 en in het maat schappelijk kapitaal 234.000, teza men al zoo f 317.000. Belanghebbenden hebben deze som öiet kunnen bijeenkrijgen en missen daaraan nog f 61.250. Gedeputeerde Staten zijn van oor Üleed, 'dat* het belang, dat de streek heeft bij liet tot stand koimen dezer lijn zóó groot is, dat de Staten héb ben bij te springen en stellen daarom ivoor, te verleenen: een renteloos voor schot uit de provinciale fondsen van f 106.000, en1 deelname in het maat schappelijk kapitaal voor 105.000 mits belanghebbenden f 127.000 bij dragen (dit is de som die belangheb benden bijeen hebben. Afwijzend wordt beschikt op een aanvraag van den Raad te Huizen om een bijdrage van 1/3 van f 51-600 in 'de kosten voor verbetering de<r zee haven, omdat de visscQierij in Huizen Bteeds achteruitgaat en een verhoo- gtag van den Westdam dier haven niet zou zijn in liet belang der schip perij. Voorgesteld wordt een ndieiuw Wa terschap te stichten voor den Zuotder- tegmeerpoLdJea-, met een bestuur van wijf poldermeesters, geen hoofd inge landen en één secretaris-penning meester. Voorgesteld wordt de verordening op het instandhouden dér duimen en 'dudngronden in deze provincie in dier voege te wijzigen, dat het mogelijk wordt schapen en geiten te laten gra zen in onbeöieinde duinvlakten. Voorgesteld wordt de verordening op de trambanen zoodanig te wijzi gen dat het gebruik van vacuum-rem- men niet onmogelijk wordt. Deze ia- ten steeds zonder den wil van den machinist stoom uit en dit is bij de oude verordening verboden geworden. Voorgesteld wordt f 500 beschik baar te stellen voor uit die som te behartigen de reiskosten van twee deskundigen, die drie maai naar Duitsohland zullen gaan om daar een onderzoek in te stellen naar de wijze waarop in Duitsohland de hier geteel de groenten worden verhandeld. Voorgesteld wordt 500 subsidie te verleenen aan het Botercontröle-sta- fciom in Zuid-Holland voor 1907; f 125G in plaats van ƒ1000 per jaar aan de St. Jozefs-gezellenvereentging te Am- Sterdam; 1100 aan Patrimonium al daar; 2300 in plaats van 2000 per Jaar aan de vereenlging Quellinus te Amsterdam, allen, over de jaren 1907 —1909. Afwijzend' wordt beschikt op de aan vraag om subsidie, ingediend door het bestuur van de 'St. Aloysius-vereeni- ging te Ouder-Amste] voor haar tee- kenschool. Voorgesteld wordt hoogstens f 4000 toe te staan voor een Pont-veer over het No or d-Holl anidsch e kanaal nabij de Kooy. Voor de verbetering van de Ewijck- sluls stellen Ged. Staten voor ten 4000 te verleenen. 'N HOUTSTRAAT-RIEKJE. Zondagavond half elf. Do Groote Houtstraat vol roezig be weeg van memschen dn Zomerzondag- stemming, loodst langzaam de naar huls drentelende Lui1 uit den Hout naai" de Groote Markt. Tusschen Spékstraat en Anegang bekijkt 'n agent 't leven van avond straat in booglamplichtglans, wèl be wust van z'n taak als ordehandhaver. Pè...è... pè... pè...! Pe...! 't Schrilt angstwekkend zenuw schokkend als 'n politie sein door de straatgeluiden. Politieman waakt op... Arinzwaaai tegen 'n makker bij dé Markt, dat d'r wat te doen is, trekt z'n jas recht en snelt de straat in Politieman II geeft'n klap op z'n pet, om in vast te zetten, en snelt z'n kameraad na. Publiek, opstootjes-belust, draaft mee. Pè... pèe! Politieman rent! Visioenen wentelen door z'n geest van in-noéd-verkeerende rustbewaar ders. Trekt z'n gummistok Komt aanrennen... vlak op den agent aan... een automobiel Pè... pè Agentje staat als 'n paal met ver baasde blikken 't heloogig monster aan te staren. Bergt z'n gummistok op, droogt 't zweet van z'n gezicht en loopt lang zaam terug. Door de straat klinken lachsalvo's Auto'tje treitert: Pè...pè... pè. pè...! Politman in ide Spékstraat af. Kriller veroordeeld. De krijgsraad te Haarlem heeft den onwilliger landweerplicktige Kriller veroordeeld tot 1 maand militaire de tentie. Het vonnis is aan het Hoog Militair Gerechtshof ter approbatie opgezon den. Wordt het bekrachtigd, dan zal Kriller, na het uitzitten der straf drie weken bij een regiment worden inge lijfd. KOSTELOOS GEBRUIK VAN DE ZWEM- 'EN BADINRICHTING AAN 'DE HOUTVAART. Burgemeester en Wethouders van Haarlem maken békend, da.t de zwem en badinrichting aan de Houtvaart van Ixeden tot einde September a-s. kosteloos toegankelijk is: lo. op alle werkdagen: a. voor mannen en jongens van des morgens 6 uur tot des avonds 8 uur; b. voor vrouwen en meisjes van des middags 12 uur tot des avonds 6 uur; 2o. op Zon- en feestdagen: voor mannen en jongens des voor middags van 6 tot 9 uur. Kinderen (benedén den leeftijd van ■adlit jaren wooden niet toegelaten. Be zwem- en badinrichting is voor mannen en jongens uitsluitend toe gankelijk idoor de deur aan de oost zij de dJer inrichting en voor vrouwen en meisjes uitsluitend door de deur van het dienst lokaal. CELEBES. De correspondent van de N. r. Ct. ie Batavia seinde Maandag: .,In den namiddag van 22 dezer ving majoor Lanzing met 150 bajo netten zijn m eerdaags chen tocht naar Madjene aan. Vooraf was het strandbivak van twee zijden aangevallen, waarbij twee inlandscha soldaten gewond werden. De Siboga nam deel aan de beschie ting van de bende ,die het bivak aan viel." Het blad teekent daarbij het vol- Den llen dezer werd bij 'het depar tement van koloniën een telegram van den gouverneur-generaal vanN-- I. ontvangen, meldende o. m.. dat Madjene. de hoofdplaats van het ge lijknamige Mandharsche landschap, was aangevallen. De woningen wei den verbrand. De controleur ont kwam. Troepen werden derwaarts Dit regeeringsbericht plaatsten wij in ons Tweede Blad B van 12 Juni, onder bijvoeging van een uitvoerige toelichting nopens den stand van zaken in de Mandharsche landschap pen. Den 18en dezetr seinde onze corres pondent te Batavia over het verzet in Mandhar en meldde tevens, dat de Siboga met troepen onder majoor Lanzing naar Mandhar onder weg was. Het bovenstaande telegram is dus een vervolg op het telegram van 18 dezer. Wij lezen er uit, dat de ma joor Lanzing 150 man onder zijne bevelen heeft, die colonne heeft doen ontschepen, en aanvankelijk een strandbivak heeft betrokken, waar schijnlijk om eerst de noodige voor raden aan land te brengen en oni door de noodige verkenningen z'ch vooraf volledig op de hoogte van den toestand te stellen. Dit bivak is door een bende, waar schijnlijk dezelfde, die Madjene aan viel. geattaqueerd en wel van twee zijden. De offensieve geest zit er hij onze tegenstanders daar dus nog to. In dat brutale optreden van den vij and zal de majoor Lanzing aanlei ding hebben gevonden onmiddellijk op te rukken, ten einde die bende te kunnen achtervolgen. Een kennisma king met onze repeteergeweren valt doorgaans zoo weinig in den smaak van den inlandschen vijand, dat daarna offensief optreden zijnerzijds achterwege blijft. De Siboga, een flottieljevaartuig, voert 10 stukken geschut, zoodat de hulp van die zijde door het onder vuur nemen der aanvallers zee<r werkdadig kan zijn geweest. BALI. De correspondent der N. R. Ct. te Batavia seinde Maandag ,,Het eskader, dat een verkennings tocht naar Bali heeft ondernomen, hoofdzakelijk jnet het doel proeven te nemen met draadlooze telegrafie, is thans te Tandjong Priok." Het blad voegt daaraan toe Singairadja (Boeleleng) is telegra fisch met Makassar en Ampenan verbonden. De proeven met-toestellen voor draadlooze telegrafie, waarme de een deel van onze groote oorlogs schepen uitgerust zijn, zullen ten doel hebben gehad om na te gaan of de Zuidkust van Ball, zij het ook door middel van een tusschensfation, in draadlooze telegrafische gemeen schap met Singaradja is te brengen. Hierdoor zou de verbinding met de tegen Tabanan enz, ageerende troe pen natuurlijk zeer gebaat zijn. Dat het eskader, belast met het nemen dier proeven, naar Tandjong Priok is teruggekeerd wijst er wel op, dat de expeditie naar Bali niet zoo dadelijk zal beginnen. WAAROM Z0UDT GIJ DURE ADVERTENTIEN PLAAT SEN, WANNEER GIJ UW DOEL BEREIKEN KUNT MET worden dagelijks advertentien van Vraag en Aanbod opgenomen tegen betaling van EBN KWARTJE voor een advertentie van hoogstens 6 regels, drie maal achtereen TWEE KWARTJES bij vooruitbetaling. Wie personeel zoekt of lijne diensten wenseht aan te bieden, wie iets wil koopen of verkoopen, huren of verhuren, kan dus voor EEN KWARTJE in HAAKLEM'S DAGBLAD terecht. komen en zich begeven naar het ter rein, alwaar de wagenrennen zullen plaats hébben. II. M. de Koningin-Moeder is voor nemens binenkort een buitenpartij op het lustslot Soestdijk te geven. VERZEKERING VAN BADGASTEN. De directie van de exploitatie maatschappij Scheveningen heeft met de Hollandsehe Algemeene Verzeke ringsbank te Schiedam een contract gesloten, waarbij al hare gasten in PaJace-Hótel. Kurhaus, Hotel Garni, Oranje-Hotel en Hotel RaucH gedu rende hun verblijf hier te lande ver zekerd zijn tegen spoor- en tramon gelukken. Aan de in het FranscK gestelde po lis is een coupon gehecht, welke de houder slechts behoeft in te vullen en op te zenden, om geassureerd te zijn. HET ONGEVAL TE ZEIST. Het stoffelijk overschot van den, bij het onweder van j.l. Vrijdag zoo noodlottig omgekomen, milicien Bis schop, van Adorp, is Zondagmorgen in het kamp aan een vertegenwoordi ger der familie uit Adorp afgestaan, om per spoor naar Groningen te wor den vervoerd. Een twintigtal kameraden van het slachtoffer bewees, onder bevel van een onderofficier, hun makker tot het station Hulster-Heide de laats' eer. Wat de gekwetsten (betrett, dezen konden allen de ambulance veria ten, uitgezonderd drie landweermannen, die tot geheel herstel naar 't hospi taal te Utrecht zijn Vervoerd. BLOEDIGE VECHTPARTIJ. Men meldt aan de Tel. Bij Heerenveen is Zaterdagavond in de Villa Zonder zorg" een bloe dige vechtpartij geleverd tusschen de sjouwerlui J. en G., medebewoners der villa". Die villa ..Zonder zorg" zooals de volksmond het gebouw typisch noemt, is een houten loods, staande bij dé aschbelt, gesticht door de gemeente Sphoterland, ten behoeve van lieden die op 12 Mei geene woning hadden. De loods is door schuttingen ter manshoogte in woningen" verdeeld, zoodat men heel gemakkelijk met zijn buurtjes kan debatteeren in eigen huis gezeten. 't Kwam dus tot woorden tus schen de buren, erge woorden ook. Volgens zeggen van G. kwam J. toen met een mes gewapend bij hem in de woning, viel op hem aan, waar op hij ook een mes greep en zich verweerde. J. werd vreeselijk toegetakeld, zijn hoofd was als gekorven, overal die pe wonden van 5 tot 7' centimeter lang. J. spoedde zich naar Heeren veen, waar een geneeskundige hem verbond. Nog denzelfden nacht wérd G. uit zijne woning gehaald ein of„. borgen. Den volgenden morgen werd hij ter beschikking van de justitie ge steld. Aan den O. v. J. bekende hij J. gesneden te hebben, hij had uit noodweer gehandeld. Hij werd weder op vrije voeten gesteld. DE LUSTRUMFEESTEN. H. M. de Koningin-Moeder zal Woensdag met den locaal-trem uit Soestdijk tegen 2 uur te Utrecht aan DE AANVARING MET DE „PIET HEIN". Bij den commandant van Hr. Ms. pantserschip ..Piet Hein" is, door be middeling van onzen consul ie Osten- de, een schrijven ingekomen van het Kon. Belgisch Zeemanscollege te Ant werpen, waarbij dit in de meest har telijke bewoordingen den ...wolgc- meendsten en ambtsbroederlijksten dank" betuigt aan a.lle opvarenden van die „Piet Hein", die bijgedragen hebben tot de redding en verzorging der schipbreukelingen van dé „Mouse" in het algemeen en van den kapitein Van Seembroeck, lid van.' het college, in het bijzonder. ACADEMISCHE EXAMEN. Amsterdam. Met gunstig gevolg Is afgelegd het 2e cand.-ex. in de theoio-» gie door den heer J. Maurer. Groningen. Voor het doctoraalexa men rechtswetenschap geslaagd dé heer E. D. H. Schutter, voor het doc toraal examen godgeleerdheid cum laude. de heer J. P. Dijk, voor het' cand. geneeskunde de heer J. h. Haykens. INBRAAK. Zaterdagnacht is bij een warmoe. z:er te Loosduïnen ingebroken en on geveer elfhonderd gulden ontvreemd. Do benadeelde looft honderd gulden uit aan hem, die aanwijzing weet té geven, waardoor de dader kan op gespoord worden. VERZWAREN VAN ZEEDIJKEN. Het bestuur van den Suzannapol- der te Sint Annaland heeft afgezien van het plan om nog in dit jaar den doorgebroken zeedijk langs de Moa- selkreek in zijn géheele lengte te ver- li oogen en te verzwaren, doch heeft het besluit genomen dit omvangrij ke werk, dat ruim 70000 gulden zou moeten kosten, uit te stellen tot het volgend jaar. De omstandigheid, dat de materia len dit jaar zeer duur en de dagloo- <11 en buitengewoon hoog zijn beide een gevolg van de vele verbeterin gen en versterkingen, hebben zeker niet in geringe mate bijgedragen tot het nemen van dit besluit. LIJK OPGEHAALD. Door eenige spelende kinderen is Zaterdagavond in een sloot onder Ambt-Doetinchem het reeds in verre- gaanden staat van ontbinding ver- keerende lijk gevonden van zekeren A. Abbink, uit Zelhem. die reeds drie weken vermist werd en lijdende was aan verstandsverbijstering. Feuilleton. Eea Verborgen Erfenis (Naar het Enge lach.) 72) Toen Cesar en Nancy hier kwa men, vervolgde Violet, om mij te bezoeken, werd mijn huiselijk leven hun geopenbaard en er werd gezorgd dat zij dadelijk heengingen. Het ge- heele graafschap leent mijn positie, en die beleedigingen, die ik heb moe ten verdragen. En mijn echtgenoot Btomd er bij, en heeft nooit een woord gezegd Is het wonder, dat het mij moeilijk valt te gelooven, dat hij mij lief heeft, niet minder, maar zelfs meer dan toen hij mij trouwde Ei" volgde een stilte. Anthony was niet in staat iets te Béggen. Het was waar, dat hij' iedere maand een som gelds aan Cliristal had gezonden, en tegen Violet had ge- zegd de rekeningen maar te laten op- loopen. als hetgeen zij kreeg niet toe reikend was. Hij had nooit geleerd van een klein inkomen te leven, of te vragen, wat de dingen kostten. Ik zou dat alles misschien nog hebben kunnen dragen, ging Violet na een pauze voort, als je mij niet verweten had, dat ik je niet op d'e hoogte hield van hetgeen je moeder doet! Het hart van je vrouw mag je breken, zij moet de grofste beleedi gingen maar verdragen, en jij neemt er geen notitie vanmaar als er een boom geveld is, dan wordt je woede opgewekt. Ik had mij zelf geleerd zonder klachten alles te verdragen; maar toen ik merkte, dat een1 stuk timmerhout je meer waard' was dan ik, toen was heft te veel Beiden waren opgestaan, en zij stonden tegenover elkaar, wanhoop en hartstochtelijk verwijt in haar oogen, een namélooze smart in de zijne. Hij. trachtte iets te zeggenhij strekte zijn hand als in stomme bede naar haai" uit. maar zij deinsde ach teruit. Eindelijk li ad zij gesproken einhem alles verteld, wat haar op het hart lag. Hij beminde ha,ar met een liefde zoo machtig als ooit het hart van een man had vervuld, maar zijn zon de tegenover haar was zoo groot, dat zij aan die liefde niet meer kon gelooven. Haar vertrouwen in hem was weg, haar liefde voor hem was langzaam maar zeker door zijn eigen hand ge dood. Niets bleef meer tusschen hen be staan dan de vorm van den huwe lijksband hatelijk en knellend voor haar, pijnlijk voor hem met de ge dachte aan zijn onvervulde beloften. Niemand sprak, en even later ging zij naar haar eigen kamar. Hij had een verklaring verlangd. Zij had haar gegeven en liet hem alleen. Toen den volgenden morgen de eer ste dageraad door het venster scheen, zat hij daar nog alleen. HOOFDSTUK XXV. Anthony werd uit zijn langdurig nachtwaken opgeschrikt door het .stommelen deur dienstboden, en over tuigd van de noodzakelijkheid, onx de staat van zaken voor hen te ver bergen1 vooral ook tegenover zijn moeder ging hij in de kamer daar naast om alle sporen van zijn nacht waken te verwijderen. Toen hij terug kwam, had Susan de ontbijttafel Maar gezet en de brie ven binnen gebracht. Hij keek ze snel door en zag, dat elr een van Nancy voor Violet was, en een tame lijk dik pakketje met het postmerk van Londen er op. Mijnheer, mevrouw heeft mij ge zegd. dat ik haar ontbijt en brieven maar in haar kamer brengen moest, zei Susan. Mevrouw zed, dat u haar vanmorgen maar niet moest verwach ten, mijnheer. Ik zal haar de brieven brengen. Maak haar ontbijt klaar, alsjeblieft, maar breng het 'haar niet. voordat ik terugkeer. Hij ging naar de kamer van zijne vrouw, overtuigd dat zijn lang nacht waken niet vruchteloos was geweest nu zag hij zijn plicht duidelijk voor zich. De blinden waren nog gesloten, en Violet lag met haar gelaat van het venster af. Zij bewoog zich niet, toen zij zijn stap hoorde, daarom ging hij zacht naar haar toe, en zich over haar heen buigende, legde hij zijn hand op de hare. Violet, zei hij zacht, ik heb je je brieven gebracht. Nu kun je nog niet met mij spreken, maar als ik vanavond thuis kom, dan als de Hemel wil, zullen wij een nieuw le ven beginnen. Fouten zijn niet altijd onherstelbaaren zonden worden wel eens vergeven. Ik hoop Maar Violet had het pakje in Het oog gekregen, dat hij naast haar had neergelegd, en zij nam het op met een kreet van schrik. Het is dus terug gekomen riep zij uit. Dan is die hoop mij ook weer ontnomen! Ik krijg ook niets niets mets Wat bedoel je? vroeg Anthony vol schrik. Was Nancy maar hier of iemand anders, die voor je kon zor gen Waarom maakt dit pakje je zoo zenuwachtig Violet had het van zich afgewor pen en bedekte haar gelaat met de handen. Zend mij Susan, zei ze. Laten je moeder of Laura vooral niet we ten, dat mij iets mankeertAls zij dicht bij mij komen, vermoord ik mij Zeg aan Susan, dat zij de deur moet sluiten en mij den sleutel bren gen. als zij uitgaat. Er is mets an ders op Ik wil ze niet zien Dat zul je ook nietzei Antho ny, hevig verschrikt door haar hef tigheid. Ik zal bij je blijven. Er zal niemand binnen komen. Neen, neejij moet naar het bureau gaan riep Violet, terwijl zij oprees en hem aankeek. Ik heb rust nood^g dat is alles. Als je nu heen gaat, dan v'ndt je vanavond 'als je thuis komt alles weer in orde. Als je mij ooit zoo bemind 'hebt als je zegt, sta mij dan dit toe Ga heen en laat mijden geheelen dag alleen dat is het beste, wat je voor mij doen kunt, heusch Susan zal wel •voor mij zorgen, en ik beloof je, dat vanavond alles in orde zal zijn. O, Anthony, waarom houdt je vol te wil len blijven, als het mij niets dan kwaad kan doen. Op reis naar de stad gaf Anthony zich goed rekenschap van den be- treurenswaardigen toestand. Hij had het vertrouwen van zijne vrouw geheel verloren zij geloofde zelfs niet meer aan zijn liefde. De eenige persoon, tot wie zij zich in haar ellende wenden kon, was een dienstbode. Hij had het recht verbeurd bij haar te blijven en voor haar te zorgen. Hij zou om Nancy getelegrafeerd hebben, als hij zich niet de belofte herinnerd .had, die zij verplicht ge weest was haar vader te geven onj niet naar Elmwood terug te koeren. En zijn moeder had aan den vader van Nancy geschreven, 'dat z,ij op Elmwood. geweest was. Zonder dat staaltje van grenzeloozen Wrok zou den de zusters al bij elkaar geweest' zijn, en de gebeurtenissen van giste ren zouden nooit hebben plaats ge had. Voortdurend sedert het 'bezoek van Cesar was biji bezorgd geweest over Violet, en Nancy had zijn attentie eenvoudig gevestigd op de noodzake lijkheid om aan die staat van zaken een einde te maken, maar een soort koppigheid had hem bewogen, dat onaangename onderworp te vermij den, totdat het te laat was. Nu was hij wel gedwongen te han delen. Het was niet meeir mogelijk, om een onmiddellijke en radicale verandering nog langer te verschui ven. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 5