NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 7057 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 30 JUNI 1906 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V E R T E N T I N: per drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem 1,<2U Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bii Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) J-30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1.65 *g/,#7 50 cts. voor 3 plaatsingen contant. Afzonderlijke nummers0.02H mp& sfeaateTai V r Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37Lg Rcuactie en AdministratieGroote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave de:* Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten Voor het Buitenland: Compagnie Générale de Fublicité Etrangère G. L. DA UBE Co.. JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bls Faubourg Montrnartre. TWEEDE BLAD. Uit de Hoofdstad. Ei- is eens '11 wijze geweest, die ge zegd heeft, (Wedldoht was het de ver zuchting van een ontstemden bakker) dat de mensdh van brood alléén niet leven kan. Zonder het te willen, had die zwartgallige klager helder aange toond. dat 'n mensdh zonder brood 'n xnensoh is van niiiks... en hij had ge lijk. Het valt inderdaad niet te loo chenen, dat zonder wittebrood, bruin- brood, roggebrood en krentebrood, zonder fluitjes, vlinders, fijntjes, ka detjes, ja zonder beschuit, het leven ge'en leven meer heeten mag. Niet zonder reden krijgt iedere jongen tienmaal daags van zijn verstandigen en ervaren vader te hooren, dat hij niet trouwen mag, vooral niet trou wen mag, vóór en aleer hij goed zijn... brood verdient. Echter moet ook een mensdh wat hoogers hebben dan brood, daar dient de wijsgeer voor te waken, en voor 'n boterham op z'n tijd, moet meer bijzonderlijk de bakker zorg dragen. Samen onder houden zij de meaischlheid, bij voor keur 's nachts, en beiden zien ze er wit van. Maar er is met het bakken van het aa.vdsohe brood meer geld te verdienen... Is het wonder, mijne waarden, dat een Amsterdammer in deze warme dagen, nu de ïmisschen gapen op de daken, vanwege de verzengende hitte, aan brood denkt en aan brood alléén, en zelfs dat hoogere vergeet, waar zonder hij totch ruiet leven kan? Is het wonder, dat hij er 'n wijsbegeer te op na gaat houden van meel en gist en chocolaadjes, nu in het Paleis voor Volksvlijt de Internationale Bak kerij-tentoonstelling wordt gehouden? Het Paleis voor Volksvlijt is het zeer gasten-vrije gebouw op het Fre- deri'ksplein, dal mat z'n voorzijde naar 'n hoog spuitende fontein schouwt, en van achteren blind is. gelijk de mensdh. Het is 'n bouwsel van ijzer, hecht en onwrikbaar gelijk Floris van Hall, die er gezag voert, en er zijn aandeel en van in omloop, die te hooger stijgen naarmate de beurs sterker neiging toont om omver te vallen, en die dus geen slecht rf- guur maken op de dagelijksche beurs- noteering. Het |s voor volksvlijt op gericht, en het dient tot stichting en vennaak van (het iéégloopend deel der hoofdstad. En hoog boven op den to ren, die den trotschen koepel dekt, staat de kleine man, met ring en staf, dien ik kort geleden intervieuwde, waarvan ik den lezer de bijzonderhe den omstandig heb medegedeeld, het geen hij zich met eenige inspanning van zijn memorie stellig nog berinne. ren zal. Daar huist thans de tentoon stelling der bakkers, gelijk er voor weinige dagen die der honden was geweest. Het effect is roerend-anders- om, op 'n expositie van dog§t*n, ha- zenwinden, collies en setters roert het geëxposeerde geweldig z'n bek, thans doen het de bezoekers die roeren hun mond bedoel ik. Zeiden zag ik een publieke vermakelijkheid, die zoo lokte tot momdbeweeg. Je bent de poort niet in, of het water komt je in den mond. Daar zijn taartjes, en bonbons, en huizen van noga, en schepen van marsepijn, en gefieele schilderijen van chocolade. Het is uit een gevoel van aarzeling dat ik zoo lang draal, voor ik er toe overga, iets naders van de tentoon stelling zelf te beschrijven, en ge zult die weifeling aanstonds verklaren, en dus ook vergeven (want dat is het zelfde) als ik haar, met redenen om- Meed, u uiteenzet. Gij. begrijpt dat 'n journalist voor de mensdh en, die hun waren op een gelegenheid als deze te kijk zetten, 'n vette kluif ia, 'n lokvogel, 'n ding om op af te vliegen en innig te drukken aan je klanten- begeeremde hiart. Want het gaat hier om aanbeveling, om reputatie, om reclame, ja, om reclame alléén, en zoo'n man van 'n krant kan je 'n eind op dreef helpen, door 'n woord te wijden aan je stand". Een journa list is voor den reclame-zuchtige het middel, dat regelrecht en onverwijld leidt tot het groote en eenige doel. Nu heb ik immer daaraan 'n hekel gehad. En te minder oen ik op ver eering gesteld, zoo ik wijders alle re den heb om te vermoeden, gelijk in casu het geval is, dat het niet om mij is te doen, maar om de krant, waarvoor ik schrijf. Ik had dus geen lust, om als man van het nobele cou ranten-schrijversgilde bekend te zijn. Nu is het 'nA B C om 'n journalist te herkennen, al ware het slechts aan z'n gelaat en aan zijn jas. Zijn ge- lajat toch staat in 'n plooi, alsof de garasche wereld van hem is, en al léén werd geschapen, om door zijn welversneden pen, die in den regel een potlood is, te worden beschreven. Zijn jas daarentegen verkeert in het omgekeerde geval, ziet er niet uit. alsof de gansche wereld, maar alsof niets ter wereld den eigenaar van het schunnige kleedtngstuk toebe hoort. Zijn jas is in den regel kaal. en bedenkelijk van snit. Ik wist dit alles, en had mijne maatregelen genomen, om mijn in cognito te bewaren. Ik toog naai'mijn vriend Sam, die óók in het vak is, maar aan welke krant zal ik u niet zeggen, want 'n verstandig man maakt geen reclame voor een ander mans krant. Mijn vriend Sam, cue aan de redactie is van het ongenoem de blad, bezit 'n zeer faale gekleede jas, diie nog stamt uit den boedel van 'n oom, die plotseling dood bleef, toen gemelde gekl'eode jas, juist- van den kleermaker thuis kwam. Sam erfde dit schoone stuk, dat sedert dien nog niets heeft geleden, want hij draagt het nooit dan op het einde van de maand, als wanneer hij z'n gekleede costuum in 't vallen van den avond naar de lommerd brengt, om het den volgenden primo steevast daar weer van daan te -balen. De-ze jas leende ik, waarvoor ik 'n halven gulden^ in ruil gaf, want ik ben 'n mild man, en zie niet op een paar kwartjes, meer of minder, als ik incognito rei zen wil. Met die jas gewapend ging ik het poleis in. En indachtig aan het heerschzuchtige gezicht, waaraan een journalist is te herkennen, en dat lik zooeven besdiireef, trok ik mijn ge laat in 'n, nederige plooi,, alsof ik 'n colporteur was, en om n advertentie kwam vragen. En zoo trad ik bin nen, onherkenbaar als penvoerder, zoo waande ik althans Ik wandelde de groote zaal in, en oogde verbijsterd naar al de brood jes, gebakjes, chocolaadjes, poddin- gen, Sinterklaasjes, Oostersohe, Wes- terscilre Noordelijke en Zuidelijke snoeperijen. Ik liep deemoedig door, steeds oppassende, niet in de kijkers te loopen. In eens hoorde ik 'n stem achter me, die luidkeels riep: ,,Daar heb je hem waarachtig ook". Schich tig wend ik me om.en ontwaar m'n vriend Sam, dien ik in vertrouwen verteld had, dat ik onbekend wensch- te te blijven, maai' dfre een boKue-hta plaaggeest en spotboef is. En in één adem gaat hij voort, zich wencrend tot een exposant, met wien nij had staan praten, „mag ik u voorstellen, m'n vrind... de Amsterdamsche cofres pondent van..." En waar hier stippel tjes staan, daar noemde hij mijn naam, dien ik gezworen lïeb, voor u geheim te houden, en dien van het blad, dat gij op het oogenblik in uw geëerde vingers houdt. Ik kookte, maar hield me beleefd, krampachtig trekkend aan de mouw van des ver raders jas, waaraan ik snel 'n vetvlek maakte. Dat was de wrake! Volgende maand aan 't eind krijgt hij zeker 'n pop minder voor z'n erfstuk van den lommerdibaas in 't steegje. Het gerucht van mijn ambt of be roep, gelijk gij gelieft 'het te noemen, verspreidde zich als 'n loopend vuur. en 'n seconde later was iik omgeven, door 'n troep exposanten, die me kaarten in de band, lekkers in den mond, aanbevelingen in den zak stop ten. Ik beval mijne ziel in lijdzaam heid. O! dat slechts een honderdste onijn vriend Sam bereikte, van het geen ik hem fcoewensohte in dat oogenblik; hij ware n verloren man. En uit puur verzet besloot ik geen enkelen exposant te noemen, waarbij géén clez.er schade buhoeft te lijden. Zoo gij geen bakker zijt van brood jes, taartjes, suikergoed, of dergelijke snorrepijperij, wat is er u aan gele gen, of,meneer Pette chocolade, me neer Stable kadetjes, of meneer Ko- care taaldaad fabriceert? En zoo gij wel bakker zijt, van één dier heer lijkheden, begeef u zelf naar het Pa leis voor Volksvlijt, offer uw penning, en treed binnen. Het zal u niet be rouwen. Maar overlaad uw dierbare maag dlaariwïet! Daarbinnen is veel te zien, dat in uw geheugen een onuilwiscbbaren linde uk zal achterlaten. Begeef v. slechts naar de tent van den Neder- lamdschen brood, koek en banketbak- kersbond, en ge kunt zien hoe het vereenligingsleven bloeit. Daar hangt het portret van een 'heer met grijze bakkebaarden, dien ik niet ken, noch gekend heb. „Kijk!", zeide ik tot me zelf „welk een onnoozele en onerva ren stakker gij nog zijt ondanks aJ uw jaren. Daar hangt nu de spre kend-gelijkende en aanminnig-] a- c'hende beeltenis" van wie-weet-welken beroemden confiseur. en gij kent hem niet." Ik wendde mij tot n juffrouw, die de wacht hield bij 'n uitstalling, welke daarnaast was opgesteld, en vroeg of ze ook wist, wie die oude heer was. „Das me Grootvader," gi ebelde de oneerbiedige. Ontstemd wendde ik mij af van deze aanmati gende spotster. Toen bedacht ik, dat het de beeltenis moest zijn van den te vroeg ontslapen minister Harte, en 'n stille hulde voor diens ontijdig-ge- boren en dito gestorven meelreeiht- plannen. Daarnaast prijkte de banier van den bond der vaderlandsche bak kers, en mijn eenzaam doch natio naal hart klopte sneller, toen ik den vadertandschen leeuw zijn klauwen over twee oadetjes en 'nlralf busbrood beschermend zag uitstrekken. Daar onder stond., met 'n kleine wijziging van 'n bekend devies: .Ik zal kneden". Met een traan in het oog voorliet ik deze tent, een wensch stamelend voor het welzijn dezer organisatie. Moge de geest onzer dagen de gist zijn, die het aantal harer leden immer rijzen doet. Zoo zij het! Nog 'n kleinigheid wil ik vennel- den. Als onze oude meid een schuim taart bakte, mocht ik den gansclhen middag (het was toen in mijn kinder jaren) den tuin niet in. Want als je de deur openmaakte en de tocht ging «door de geklopte eieren, dan sloeg het schuim neer, en moest ze met d'r oude armen ééns zoo hard rommelen door hiaar praeparaat. Nu is zij jaren dood, en tot heden berustte ik daar in. Maar vandaag, toen ik machinaal de eieren geklopt zag worden, zonder dat iemand 'n vinger roerde, toen weende ik ten tweeden»ale, en zucht te: „Ach, Minetje, haddet gij dit nog mogen aanschouwen," Stadsnieuws voor menschen en dieren, op vele pun ten in onze stad, waardoor in eene groote behoefte, voorzien en zeer :n liet belang der volksgezondheid ge- werkt wordt. Het aanbrengen van behoorlijke los plaatsen (zooals aan den Schotersin gel bij de Ostadestraat) een wei daad voor de trekpaarden. Verbetering in. de behandeling der nuchtere kalveren. Het aanstellen van een bevoegd in specteur, die overal waar het noodig is, handelend optreedt, evenwel zoo veel mogelijk mot het doel om die renmishandeling te voojkomen. Het verspreiden van geschriften over het behandelen van de dieren. Het plaatsen van 75 borden in Haar lem en omliggende gemeenten, met het opschrift„Behandel cle dieren niet zachtheidspaar do vogels". De ze korte spreuk zal lang in het. ge heugen blijven. Het behandelen van vele,, niet te noemen, bijzondere gevallen, waarin liet, belang van enkele dieren werd be hartigd. Het geschrift wordt besloten met de voOgende zinsneden „Wanneer w" met geringe krachten reeds deze resultaten hebben verkre- gen, wat zouden wij dan niet met veel meetr succès kunnen werken, in dien in Haarlem en omstreken zich een veel grooter aantal leden bij ons aanslootIn andere landen zijn do vercenigingen veel sterker in leden tal. Daarom, voor zoover ge nog niet met ons medewerkt, onthoudt ons niet langer uwen steun Bddenkt. dat de dierenbescherming, op ziel» zelf een goed werk en nuttig voor de dieren, zeer zeker ook rijke vruchten voor den memseh oplevert, en dat een goocle be handeling der dienen meel" en meer als een ken teek en van beschaving zaJ geacht worden." Binnenland Tegen D i ere 11 mi sh ande- ling. Door do „Yereeniging tegen het mishandelen van dieren" voor Haar lem en omstreken wordt eeai rond zendbrief verspreid, waarin de voor naamste dingen worden aangegeven, die door of mot medewerking van de ze vereeniging zijn- tot stand ge bracht. Deze zijn do volgende Vei-beterde politieverordeningen en een nauwkeuriger politietoezicht op de behandeling van paarden en van honden, die ais trekdieren worden ge bruikt. Ver-beterde voorschriften tot het te gengaa.n van hiet vangen van vogels en uithalen van vogelnesten. Verbeterde bepalingen in de provin ciale regtanemiten betreffende hot ge bruik van trekhomd'en. Bevocdering van het aanbrengen vaar vogelbreedlkastjes en voeder-kooi tjes. Invloed ten goede op de opvoeding der kinderen cfoor het. oprichten1 van eon Jongelieden vereeniging, waarvan reecls duizenden kinderen in en onr Haarlem lia zijn geworden. Door hun toetreding nomen die kinderen zie!» voor gelijk op hun Diploma ver meld staat nooit dieren te mishan delen, en ruwheid tegen dieren zoo veel mogelijk togen te gaaar. Het stichten van een asphyxiatie-in richting, te»r doel hebbende het pijn loos en snel dooden van honden en katten. Daardoor is reeds veel ruw geweld en onnoodig dierenleed voor komen, en ook ejji voorname ooi-zaak van verontreiniging onzer grachten verdwenen. Het plaatsen van drinkfonteinen HOFBERICHTEN. .Met don treiai, die om 4.56 te Apel doorn arriveert, keerde Z. K. II. de Prins der Nederlanden Woensdag van liet bezoek aan de Romeinsche wa genrennen te Utrecht terug. II. M. de Koningin bevond zich aan het station om Haar gemaal af te halen. In een gala-rijtuig werd naar liet paleis ge-, reden. DE JODENMOORDEN IX RUSLAND. De Ned. Zionistenbond, afdeeling Amsterdam, liad Woensdagavond een protestvergadering belegd. waarin de heeren mr. S. Fran zie Berenstein, uit Den Haag, mr. Jules N. de Vries en A. B. Kleerkoper, van Amsterdam, den onhoudbaren toestand bespraken, waarin zioh de Joodseihe bevolking 'n Rusland bevindt. Mr. Fra-nzie Berenstein veroordeel de scherp de medeplichtige houding van de Russische regeering, gelijk die gebleken is na die moorden te Bjeios- tok, door de mededeelingen van prins Oeroesof in de Doema. Echter meen de hij bij de regeering niet alleen de oorzaak, der gruwelen, te moeten zoe ken. 't Russische volk zou zich niet zoo door zijn bewindhebbers laten op zetten tegen den Jood als er tusschen bedde rassen niet een diepe kloïve lag, wanneer de Rus den Israëliet niet haatte. Als een der ooi-zaken daarvan noemde spr. den slechten economi- sclren toestand in Rusland, die door de taJlooze Joodsche proletariërs ver ergerd wordt. Staatsburgerlijke ge lijkstelling van de Joden met de Christenen in Rusland zou z. i. eeni ge, maar onvoldoende verbetering brengen, en op interventie van een of meer groote Europeesche Staten of Amerika mag men blijkbaar niet ho pen. D. w z. tegen Turkije durfde men indertijd wel optreden, toen de Armenische christenen werden ver volgd, maar net groote Rusland durft, men niet aan. Voor den Fin werd immers ook niets gedaan. Alleen als de regeeringen er belang bij hebben, riskeer en zij oorlogsgevaar. En bo vendien treden zij slechts voor «en volk op. Daarom moet het Joodsche volk geconsolideerd worden, sterk en krachtig gemaakt, en den regeerin gen moet duidelijk gemaakt worden, dat zij belang hebben bij de redding der Russische Joden. Dwang kan op de Russische regoering geoefend wor den door het weigeren der Russische leeningen. Mr. Jules N. de Vries schilderde het Zionistisch ideaal de vorming van een land', een eigen volk, en deed een beroep op zijn Joodsohe landgenoote» eu geheel Nedrland. om ie helpen als er geholpen kan worden. De heer A. B. Kleerkooper iaadde de schuld niet op de Russen, maar op de Joden zelf. De Joden, die geldleen den aan Rusland, ook na de moor den; de Joden, die niet diep genoeg doordrongen zijn van de noodzake lijkheid, een kern te vormen van waaruit ziah de beweging over do we reld verbreidt. Zij moeten hun broo der uitkomst geven. Ten slotte werd de volgende motie door de vergadering aangenomen: „De vergadering spreekt haren in- nigen afschuw uit tegen deze nieuwe Jodenmoorden, die andermaal eon be wijs zijn, dat de oplossing van het Jodenvraagstuk bulten Rusland iigt, en de bevrijding der Russische Joden dringt om verwezenlijking." KINDERBEZOEK. In hei weekblad van den „Algomee- nen Nederl. Diamantbewerkersbond" deelt do Bondssecretaris. de heer j. A. van Zutphon. mode. dat te Ant werpen het plan bestaat, eerstdaags een 150-tal kinderen van diamantbe werkers aldaar een uitstapje naar Am sterdam to doen maken. Die kinderen hebben met h-t oog daarop reeds lal van fraaie liederen ingestudeerd, die zij voorde kinderen vafin de Amsterdamsche diamantbe werkers zullen zingen. Do heer Van Zutpheri twijfelt niet, of de Amsterdamsche vakgen00ten zullen de kleine Antwerpenaavtjes hartelijk ontvangen en gastvrij her-:. bergen. REMBRANDT-FEESTEN TE AMSTERDAM. Do feestelijke her dein king van den 300-jarigen geboortedag van Hém- brandt op 10 Juli a.s„ zal door do Al gem eene Rembrand (.-commissie wor den geopend met de onthulling's mor gens te half elf uur, vaneen wit mar meren gedenksteen in de Wester kerk, waar Rembrandt begraven iigt. Bij de vervaardiging van den gedenksteen is zooveel mogelijk de vorm gevolgd van de cartouche op de poort van Rem brandt's „Nachtwacht". Mr. II. P. G. Quack, de voorzitter van het Uitvoerend Comité der Com missie, zal bij de onthulling een rede uitspreken, waarna een koor. onder leiding van Anton Averkamp, een psalm van Sweellnck en vaderland- Feuilleton. Een Verborgen Erfenis 'Naar het Engelsch.) tok! 'te zoon, Mr Eger- Mr. Egerton heefle'^on^?"- druk. en verzocht mij 4 hijzondei dat hij onmogelijk bij u Nonsens! Wie is u. dat\om€?- wel eens willen weten Ik rncl lK zal mijn 'zoon spreken en Het is onmogelijk, mevrouw. De orders van Anfihony waren ze-1 ker heel beslist geweest, want het volgend oogenblik was de deur zijner kamer weer dicht en op dot. Zij stond eenige minuten in «de gang, terwijl een rampzalig gevoel van" hulpeloosheid haar bekroop. Haar geheel e leven had zij iedereen die tot haar in betrekking stond ge- tyranniseerd, lang geleden haarbroe- der Peter, later haar echtgenoot, en tot voor heel kort Christa.l en Laura. Maar nu was haar eigen tijd geko men al was 't laat, zij zou nu toch nog moeten oogsten, wat zij ge zaaid had. Plotseling werd haar drift weer op gewekt door den palfrenier, die in een hoekje van de hal stond te grin niken. Ilij was een verheugd toe schouwer van haar vernedering ge weest zij werd door drift meege sleept. Die onbeschaamdheid zul je mij betaald zetten riep zij. O neen. niet hoorriep de ben gel. behendig buiten haar bereik springend. Wij behooren niet meer bij u, dat zal ik u zeggenWij zijn nu de 'bedienden van Mr. Egerton. en krijgen onze orders van hem, niet van u. U kan mij de ooren niet meer wasschen hij heeft ons allen over een maand den dienst opgezegd van morgen. en u zal spoedig zonder dienstboden zijn. zpij huppelde weg. een deur achter o.jn dichttrekkend, en Mrs. Egerton D^aar haar eigen kamer terug, de Laura met een brief in Terw de deur van1 stond t© schelden voor stond te re.le.«!,h°ny's »n boden, zei ze scheiT-. &v$if!uï 'u; wachten. Mrs Egerton herkende het hand schrift, van Anthony. Lees het voor. Laura, zei ze met bevende stem. Ik kan niet Zij liet zich op den dichtstbijzijn- den stoel vallen, zenuwachtiger dan zii zich herinnerde ooit geweest te zijn. Laura las op zakelijken toon voor „Ik ben bereid u gedurende uw le ven honderdvijftig pond peir jaar te geven. Deze som zal u door «den fa milienotaris warden uitbetaald op de wij ze, die u het beste dunkt. Mijn be trekking tot u houdt met deze mede- deeling op. Ik moet u verzoeken bin nen een week te verhuizen. ANTHONY EGERTON." Honderd vijftig pond per jaar hijgde Laura, terwijl do brief uit haar handen viel. En binnen een week moeten wij hier vandaan zijn HOOFDSTUK XXVI. Op den dag, dat Violet van Elm- wood vertrok, liep Hubert Wickham langzaam naar zijn huis teang, toen hij "een vrouw zag naderen langs het pad. dat naar de hoofdpoort liep. Zi] liep met een zenuwachtige haast die aan opgewondenheid of ver moeidheid kon worden toegeschre ven^ De gestalte vhem bekend Toen zij dat zag. verf'S,. haar schreden en sloeg c sluier weg die ham1 gelaat borgen, en toen zag hij dat hy v- let Egerton was. Zij zag er zoo wanhopig uit haar oogen stonden zoo woest, hij een oogenblik vreesde, dat j. haar verstand verloren had. Haar stap was zoo onvast, dat hij onwillekeurig zijn hand uitstrekte om «haar te steunen. Zij greep die hand met beide de hare. Mag ik hier blijven? U za-1 onij toch niet wegzenden? vroeg zij. O, er is geen ander toevluchts oord voor mij in de heele, wijde we reld Vader, moeder, echtgenoot. ïk heb dlles verloren Nu kom ik bij een vreemdeling om te vragen of hij mij wil opnemen U kan altijd terecht in het huis van uw oom, antwoordde hl] be daard. U hebt het recht hier te zijn. Hij ondersteunde haar wankelende schlreden en het huis binnentreden de. bracht hij haar naar haar eigen kamer, waar hij haar op een sofa neerlegde. Ik zal u de huishoudster z?n den, zei hij, en er zal iemand naar uw zuster gezonden worden. Over twee of drie uur kan zij bij -o zijn. Laat mij niet «alleen! zei Violet weer opstaande en hem angstig aan kijkend. Ten minste, niet totdat Nan cy hier is Ik kan niet langer al leen. zijn Blijf hier en laat- mij «met u spreken. Ik zal blijven, antwoordde hij, hevig aangedaan bij die smeekbede. Maar u moet precies doen. wat ik 11 zeg. Niemand behalve ik zal u zien totdat uw zuster komt dat be loof ik u. Ga nu in de kamer hier naast. terwijl ik orders geef, dat u iets te eten kan krijgen. Als u wat sterker is, dan kan u mij vertellen wat u wenscht, maar niet vóór di'en tijd. Zijn besliste wijze van optreden miste haar uitwerking niet. Iets van de zelfbehee-rsching. waar in zij zich tijdens haar huwelijksle- en geoefend had, keerde terug. Zii gehoorzaamde hem en ging naar de andere kamer. Toen zij terugkeerde was hij daar nog. en bracht haar bij de tafel, waarop allerlei verfrisschingen wa ren neergezet, en vriendelijk maar beslist maande hij haar aan te eten en te drinken. Het was het eerste voedsel, dat zij dien dag kreeg, en zij begon in te zien. hoe zeer zij er behoefte aan had. - Wenscht u nog met mij te spre ken vroeg hij. toen zij haar maal geëindigd had. en ..was gaan zitten op de sofa, die hij naderbij getrok ken had. Misschien is het beter, dat sommige dingen maar onuitgespro ken blijven. Denk vooral "na, voordat gij beslist. Ik heb nagedacht, antwoordde zij. Wat had ik anders te doen dan denken, denken, denken, totdat mijn hersenen "pijn schenen te doen? Nemr, neen wees niet bang! Ik zal heel kalm zijn; die zenuw.«cldig- 'heid is nu vooivbij. Ik ben geen echt- genoote meer - ik heb vmrdaag mijn man verlaten. Zij sprak kalm. De zenuwachtige spanning was gebroken. Zij zat daar stil en gelalen met de handen om haar knieën gevouwen. Haai- gelaat was het gelaat van cc no vrouw, die zich niet meer over allerlei kleinigheden in het leven bekommert. Het onmetelijk groote verdriet hield al haar gedachten bezig. Het viel Hubert Wickham moeilijk in die bleeke vrouw zonder tranen een spoor te ontdekken van het vroe gere levenslustige meisje. De kalmte om haar heen. do mooie omgeving en het ongewone van nief bang hehoeven te zijn voor nieuwe aanmerkingen en bedeed i gin gen, werkte onbewust verzachtend op haar. Zij had den grooten stap gedaan en zichzelf bevrijd van de hatelijke slavernij, waaronder zij eenrgo maan den lang gebukt was gegaan. Anthony was weg; haar huwelijk, waarvan zij zooveel had gehoopt, was gebleken niets dan een bespot ting te zijn haar leven wos ver woest. haar hoop vernietigd. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 5