HAARLEM'S DAGBLAD Binnenland VOLKSWEERBAARHEID. De vierde aigemeene vergadering dezer Vareemriging Lad dezer dagen te Arnhem plaats onder voorzitterschap van prof. di'. G. Kalff, en in tegen woordigheid van dien luitenant-kolonel F. E. H. Liebeirt, van liet 4de regi ment, en de heer G. J. van Eek, res pectievelijk vertegenwoordigers van den Minister van Oorlog en Binnen- landsche Zaken. De Voorzitter gaf in zijn openings rede een overzicht van de geschiedenis der vereeniging en constateerde met voldoening, dat de denkbeelden der vereeniging langzaam maai' zeker veld winnen. Wel daalde het ledental, maar overigens is geen teruggang te bespeuren en behoeft de moed1 aller minst verloren te worden. Uit het jaarverslag bleek dat er twee afdeelingen meer zijn dan in 190415 afdeelingen werden ontbonden, 3 be staan slechts in naam, maar daaren tegen werden 20 nieuwe afdeelingen opgericht. Het aantal leden evenwel ging achteruit met ongeveer 1500, ge volg van de vermindering van Utrecht met 598 en 's-Gravenbage met 274 le den. Hierna kwamen verschillende voor stellen aan de orde. Besloten werd het hoofdbestuur op te dragen, om te trachten eene bepa ling van den Minister van Oorlog te verkrijgen, waarbij wordt vastgesteld, dat de afdeelingen op aanvrage »n bruikleen, dan wel tegen betaling van het rijk kunnen ontvangen a. een richtbok, b. enkele koppels met patroontas- schen, geweerriemen en exea-oitiepatro- nen M. 95, tot een maximum aantal, verband houdende met het aantal ge weken M. '95, in bruikleen ontvan gen. Door de afdeeling Perms was het volgende voorstel ingediend „De propaganda, van de vereeni ging Volksweerbaarlieid uitgaande, richte zich in de eerste plaats op de afschaffing der loting voor de nationa le militie'." De afdeeliugs-afgevaardigde gaf een uitgebreide mondelinge toelichting, die met luid applaus beantwoord werd. Het hoofdbestuur is het er mede eens, dat voldaan moet worden aan art. 180 der Grondwet „Alle Nederlanders, daartoe instaat zijn verplicht mede te werken tot hand having der onafhankelijkheid van het rijk en tot verdediging van zijn grond gebied." Het hoofdbestuur acht echter de ver eeniging niet aangewezen om een oor deel uit te spreken over de legei-in richting, waartoe de afschaffing der loting wel degelijk behoort. Verschillende sprekers voerden, hier omtrent nog het woord. Zoo hield de heer Dudo'k van Heel een warm plei dooi voor de invoering van den strijd tegen de loting in het werkprogram der vereeniging. Zoo stelde'hij voor een telegram aan H. M. de Koningin te zenden, waarin onder uitvoerige motiveering gevraagd .wordt, dat door Haar onmiddellijk de moodlge stappen zullen worden ge daan tot afschaffing van de loting, welk voorstel later we'er door hem werd ingetrokken. Ten .slotte werden twee moties aan genomen. Die van liet hoofdbestuur luidende „De vergadering, gehoord de besprekingen over. het vo orstel-Pernis, •spreekt de weuschelijkhedd uit van een legerwet, waarbij voldaan wordt aan art. 180 der Grondwet, etn alle Nederianiders aan de 'landsverdediging deelnemen" werd met 180 tegen 141 stemmen aangenomen en die van den heer Korthals Aides, luidende „De al gemeen© vergadering spreekt als hare meening uit, dat niet langer door lo ting aan een deel dei' burgers vrijstel ling worde verleend van de verplich ting van art. 180 der Grondwet, aan alle burgers zondier onderscheid; op gelegd", met 2-62 tegen 59 sitemoniean, zoodat deze laatste eigenlijk DE aan genomen motie is. Nog eenige besprekingen waarna de, ook door eenige bezoehte, vergadering werd dam no. 168. B. Holter, gezel bij den 'heer J. Peters Zoon, Amsterdam; 2de prijs: zilveren med. met 40 gulden (uitgeloofd door .dezelfde firma) no. 25, A. G. Must er, gezed van den heer v. d. EShoff, Amsterdam; zilveren meid. no. 94, C. Voswijk, gezel van den (heer H. J. Wesselink,, Amster dam; zilveren mod. no. 86, F. Schaf er, gezel van den heer A. W. Zwaneveld, Aim sterdam: zilveren med. no. 27, K. Beynen, gezel van den heer K. G. Prior, Amsterdam; zilveren med. no. 87, P. F. Zwaneveld, gezel van den heer A. W. Zwaneveld, Amsterdam; zilveren med. no. 115, P. Pauw. gezel op de Broodfabriek Wed. J. de Jonge; zilveren med. no. 150, G. Rietvelt, ge- eel van den heer A. Broeders, Rotter dam; zilveren med. no. 62, R. Vene kamp, gezel van d'en heer P. J. Thijs- sen, Amsterdam; zilveren med. 141, L. v. Rijs, gezel van de Bakkerij ,,de Aanstel";. Amsterdam; zilveren med. no. 161, A. G. Ideler, gezel van den heer J. Janse, Rotterdam;; Bronzen med. no. 156, C. J. Reimens, gezel bij de finma Kruiswagen Zoon, Rotter dam; bronzen med. no. 199, B. H. Ve- Iers, gezel op de Broodfabriek „de Vereeniging'Amsterdam En terwijl de jnry druk bezig was haar allesbehalve gemakkelijke taak te vervullen, deed in den tuin het 1ste Ned'. Bakkers-Fanfare-Corps, dir. J. Kwast, bestaande uiit het Bakkers en Broodbezorgerspersoneel v. d. brood fabriek der Wed. J. de Jonge, en de Coöp. bakkerijen „Het Oosten" en „Hei Westen", rich (hoeren, 't Speelde flninik en ontving als blijk van erken telijkheid en huidie van den (heer H. Franken Jr., namens het uitvoerend comité, een zilveren medaille. BAKKERIJTENTOONSTELLING TE AMSTERDAM. Aan den Dinsdag gehouden bij zon dleren wedstrijd van pan- en vioer- 'brooden, uitsluitend voor bakkersge zellen, namen 239 personen deel. Er .werd bijzonder fraai werk geleverd, eoodat de jury vermeende het aantal prijzen te moeten uitbreiden. De uitslag was 'aldus: le prijs: gou den med. met 60 gulden (uitgeloofd 'door de N. V. Bakkerij „De Ruyiter" der tinna Verkade Camp. te Zaan van Lennep van 's-Graverihage inge leid de bespreking van „het nut, dat de stichting van een station voor maalderij en bakkerij voor die indu strieën zal kunnen opleveren". De heer Thenxans, te Axmelo stelde voor dat de Bakkersbond door een subsidie van 100 da oprichting van het station zou steunen. Het hoofdbestuur besloot staande de vergadering dit subsidie te verleenen. De heer G. J. Gantvoort van Am sterdam leidde daarna in de bespre king over de vakschool. Spr. meende, dat een poging om tot oprichting e©uer vakschool xe komen, dient te worden gedaan, en seshoon zou het zijn als er toe besloten kon worden op het 25-jarig feest van den Bond, welks oprichter reeds vroeger veel getracht hJeeft te doen voor de bevordering van geregelde ontwikke ling in het bakkersvak. Spr. legt dus aan de vergadering voor de vraag: „Kan zij ziah vereeni gen met de hoofdgedachte: vakonder wijs in het leven te roepen?" En in die (tweede plaats, als zij die vraag toestemmend mocht beantwoor den: „Zijn er dan mannen te vinden die op zich willen nemen te onderzoe ken, hoe daartoe op eenvoudige en mdn kostbare wijze te geTak-en?" •Na enkele .plichtplegingen werd daarna de vergadering gesloten. Na afloop der vergadering brachten hoofdbestuurders en afgevaardigden een bezoek aan de Bakkerij-ten toon stelling; daarna volgde een feestmaal in' „Anti's" en 's avonds een tuinfeest in het Paleis voor Volksvlijt. A. N. D. B. ingetrokken, zoodat we derzijds de status quo blijft gehand haafd, totdJat partijen het over een nieuwe regeling eens zijn geworden Door de besturen van de Christelij ke Vereeniging van Diamantbewer kers, vakafd. van „Patrimonium" en van- „Betsalel", vereeniging van Is raël. Werklieden en Handelsbedien den, is een manifest verspreid', waar in ook evenals in dat van den A. N. D. B„ deen werklieden ernstig op het hart gedrukt wordt, dat elke onbera den stap verderfelijk zal zijn. Verder heet het in het manifest: „In onze vergadering met 't bonds- bestuur van 29 Juni, hebben wij dan ook den toestand van het oogenblik ernstig onder die oogen gezien en be sloten u bekend te maken, dat wij u zoo spoiedig mogelijk ter vergade ring zullen bijeenroepen, om met u te zamen te beraadslagen over de maatregelen, die genomen moeten worden in het belang van hen, die betrokken waren bij het vroegere con tract. „Tot zoolang echter verbieden wij u ten strengste, van personeel of werk wijze te veranderen, of in welken vorm ook, aan uw patroon eisdheii tot loonsVerhooging te stellen. „Wij rekenen als steeds op uwe trouwe medewerking in deze hoogst ernstige kwestie." -.•' :v wond. De oorzaak van het gebeurde moet het gevolg zijn van een geschil tusschen de betrokkenen over gelde lijke aangelegenheden. DE OORLOGSBEGROOTING. Een der correspondenten der „Tel." te 's-Gravenliage meldt Het eindcijfer der oorlogs-begrooting voor het jaar 1907, ingediend bij het ministerie van Financiën^ wijst bijna één millxoen guldens minder aan dan de begrooting voor het jaar 1906. WEER AANGENOMEN EN BEVORDERD. Meijer J„ 12 Men to Winschoten ver oordeeld tot 4 maanden gevangenis straf. omdat hij als conducteur der Staatsspoor spoorwegkaartjes had verduisterd, daarop door de Maat schappij geschorst, door het Hof te Leeuwarden vrijgesproken-, is 1 Juli weer als conducteur aangesteld, standplaats Breda en thans bevor derd tot de le klasse. (,,P. D. Ct.") DE NEDERL. BAKKERSBOND. De aigemeene vergadering van den „Ned. brood-, koek- en banketbakkers- bond" werd Dinsdag in de serre van het gebouw „Krasnapolsky" te Am sterdam gehouden, onder leiding van d'en Bondsvoorzitter, den beer G. Slag.t van Beverwijk. De vergadering inoolit zich in een buitengewoon groo- te belangstelling verheugen. ■De voorzitter opende de vergadering met een rede, waarin hij de geschie denis van den Bond in het licht stelde en natuurlijk allereerst, wijlen den stichter, den heer S. W. Simons, her- daahit. (Applaus.) Welkom heette hij allen, met. name de aanwezige eerele- den. Spr. besloot, zijn rede met het herhalen der dichtregelen, door mevr. Hubers in Augustus 1883 gesproken, toen de dames den Bond het fraaie Bondsvaandel aanboden. In afwijking van die agenda, er langde de heer Bokhorst, van Ram pen, 'het woord', die voorstelde een te legram van hulde te zenden aan /Hare Majesteit de Koningin. Onder applaus werd tot thet. afzenden van dit telegram besloten. Medegedeeld werd, dat het eere-lid. mr. Tli. Stuart, door droeve omstan digheden de vergadering niet kan bij wonen; besloten werd hem een tele gram van rouwbeklag te zenden. Daarna werd overgegaan tot het be handelen der agenda. De verschillende jaarverslagen, die reeds in het Bondsorgaan waren op genomen, werden goedgekeurd en den secretaris, den heer A. G. C. van Duyl Jr., dank gebracht voor zijn arbeid. Goedgekeurd werden ook de finan- oiëele verslagen; daaruit bleek, dat het batig saldo van den Bond be draagt f 111 en de Bondskas beschikt o;ver 1600, terwijl het Bondsorgaan een batig saldo opleverde van 231. De contributie voor het nieuwe ver- eenigingsjaar werd wederom bepaald op f 2; een voorst.el-Schiedam haar te verlagen tot 1.50, vond geen steun. De aftredende bestuursleden, de lieeren Paul C. Kaiser en A. A. Stuur man, werden herkozen. Het eere-lid van den Bond, tevens voorzitter van het Uitvoerend Comité van de tentoonstelling, de heer H. Franken, hield nog een korte rede. waarin hij de besite wenschen voor •den vooruitgang van den Bond uit sprak. Besloten werd de volgende jaarver gadering te houden te Arnhem. Daarna werd door dr. J. Roeten ZE KWAMEN ER NIET IN Aan de ,,L. K." wordt, uit Valken burg gemeld Kennis Eerste gemeentelijke berg tocht Talrijke vreemde en inland- sohe liefhebbers met lampions, 2 mu ziekgezelschappen de lippen reeds in de plooi om er op los te boeteren Allemaal naar de groteenige raadsleden voorop. Men will binnen'. Ho maar, daar staan als zoovele Cerberussen de burgervader van Berg en Terblijt benevens een geheele ge mobiliseerde marechausseebrigade-ka- rabi j n-aan-den-voet. De grot ligt op Berg en Terblijtsch terrein en de politieverordening al daar heeft o. m. een artikel 8 f, lui dend' ,'t Is verboden zonder toestemming v.an den burgemeester optochten te 'houden op de openbare wegen of bin nen deze gemeente gelegen groeven en aldaar beelden etc. te vertoon en." Ro tsvast steunend op dit artikel zet te de Edelachtbare zich schoor„er zou geen optocht in." En toen men toch binnen wilde,brrr!!, werden de karabijnen geladen en ge veld. Griezelig! Menigeen borgde reeds 't veeg© lijf. ,,'t Was geen optocht", zeiden de Valkenburgsche raadsleden, „ze had.'- den op Valkenburgsch grondgebied den optocht ontbonden, er werd geen muziek gemaakt, 'twas slechts eene collectie particulieren, die den berg eens wilden zien en ieder voor zich kwamen kijken." „Kan me niks schelen", repliceerde 't Berg en Terblijtsch gemeentehoofd: „ik acht 'teen optocht en je komt er niet in." En de brigade-commandant „De burgemeester vindt 't een op tocht, de burgemeester heeft anij gere- quiireerd, ik vind 't dus ook een op tocht en jelui komt er niet in (Veel zeggende blik naar zijn moordwapen). Even langdurige als rumoerige dis cussies, armgezwaai, gedrang, de Cer berussen bleven Cerberussen. Optocht afOeherm diegenen die kaarten ge kocht hadden Vrage „moet de door de gemeente Valkenburg in concessie geëxploiteerde groeve beschouwd wor den als openbare weg of als particu lier terrein?" Een koninkrijk voor een) oplossing UIT DE DLAMANTNIJVERHEID. De AmSterdaimsdhe correspondent van de „N. C." meldt: De Amsterdamsche Juweüers-Veree- niging heeft, naar wij vernemen, Maandagmorgen aan alle leden een telegram gezonden van den volgenden drihoud: „Ten einde Wet bestuur der A. J. V. niet te belemmeren dn onderhandeiUn- Igien met den A. N. D. B„ verzoeken wij tot nader bericht geen arbeids voorwaarden te veranderen." De verschillende personeelen, die loonedschen hadden gesteld, hebben deze ingevolge het manifest van den Den Haag en Omstreken der Ned. Herv. Gemeente, in zake het al of niet vereenighaar zijn van het ambt van predikant met het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, berust op een misverstand. Het voorstel tot onvereenigbaar-ver- klaring is nl. met meerderiieid van stemmen verworpen. DE MOORD OP DE WED. CERLIJN. Bij eenige heeron, werkzaam aan eene Rijksinstelling, manifesteerde zich voor eenigen tijd op een spiritis tische séance, de geest van die wed. Cerlijn. En die kwam hun maar even tjes liet raadsel oplossen, waarvoor de politie paf staat De meest uitvoerige inlichtingen, omtrent den moordenaar, werden ge geven. Beroep, woonplaats, ja, zelfs de naam van zijn vrouw werd ge noemd. Nu, dat was te belangrijk om niet te onderzoeken. Dus ging men naar de politie 1 Deze verzocht den heeren vooaiooplg niet over die zaak te spre ken en beloofde onderzoek. Eenige tijd ging voorbijtoen ontvingen ze antwoord. Zij werden verzocht even aan te komen. En daar hoorden zij, o wonder, dat er werkelijk iemand was, die aan het zonderling verkre gen signalement voldeed. Wel kwam zijn vak niet overeen met het aange- gevene, maar hij was vroeger toch in een nauw verwante branche werk zaam geweest. Ook die naam van zijn vrouw was overeenkomstig de aanwijzingen. Het aantal kinderen klopte niet, maar hebben die heeren wel gedacht aan de gestorvenen Laten zij er anders het relaas van de eerste manifestatie, in het 'modern spiritisme bekend, ik be doel die bij de firma Fox, te Hydes- ville, maar eens op nalezen. De politie verzekerde hun, dat zij •echter geen mogelijkheid zag, eenig verband te brengen tusschen de le vens van die wed Oerlijn en den aan gewezene. De hoeren voor zich hebben de meening, dat de politie liever wil de, dat de zaak bij hen. in het vergeet boekje raakte, om onderwijl met haar onderzoek door te gaan. Nu, als iemand er anders over denkt? („Tel.") AANLEG TRAMLIJNEN IN GRONINGEN. In de gisteren gehouden vergadering van die Provinciale Staten der provin cie Groningen werd mededeeling ge daan van een adres van liet hoofd comité voor den aanleg van tramlij nen; in die provincie, om een renteloos voorschot voor de volgende lijnen 1. GroningenO n/lerdendamU ithuizen 2. GroningenWinneweerUithuizen 3. WinneweerAppingedamDelfzijl 4. Groningen—SiddeburenDelfzijl; 5. GroningenHoogezandNoordbroek 6. KolhaniHoogezandVeendam. De lengte bedraagt 149.5 K.M. Het verzoek van het lioofd-comité is gerenvoyeerd aan Gedeputeerde Sta ten om adivies. GERMANICUS NAAR NIJMEGEN Naar „Het Vad." verneemt worden maatregelen getroffen voor een bezoek van Germanic us en zijn gevolg aan Nijmegen en het Valkhof. Zoo moge lijk zal Germandcus a.s. Vrijdag aan die stad een bezoek brengen. EEN STOOMVAARTLIJN. Naar men aan die „Tel." uit Den Haag meldt, zouden ér plannen be staan tot instelling van een reoht- streeksche stoomvaartverbinding tus schen Nederland', Indië en Australië. INBRAAK. Toen de landbouwer Kouwen van' de Lamgenliolterweg te Zwolle Woens dagmorgen van het hooiland thuis kwam, terwijl zijn wouw aan het mel ken was, bemerkte hij, dat men bij hem ingebroken had. De' dief of dieven ontvreemdden on geveer zestig gulden aan zilvergeld. De politie doet cxnderzoek. AANGEHOUDEN. Door idie politie te S oh ©veilingen Dinsdagavond gearresteerd en aan het commissariaat aldaar in vooiioo- pig arrest gehouden zekere II. J. S„ van beroep tapijtreiniger, die in dien laten namiddag op den heer W„ in diens woning, aan de Sta toni aan, 2 revolverschoten had gelost. De aangevallene werd niet ver- HET BEZOEK DER ENGELSCHB KWEEKERS. Zaterdagavond stapte te Utrecht het reeds vroeger aangekondigde ge zelschap Engelsche kweekers af. Zon dag kon men ze in clubjes op ver schillende plaatsen der stad waarne men. Maandag gingen ze naar Dedems- vaart voor het bezoek der „Moer- heim"- en ,,Tottenham"-kweekerijen; Dinsdag naar De Bilt voor de kwee- kerijen van Groenewegen Zoon en de magazijnen van gereedschappen van Blass Groenewegen. Verder staat nog voor deze streek op het programma een bezoek aan het landgoed Mookerheide, Copijn, Groenekan, Huis de Haar en Bus- sum. Daarna vertrekken de heeren naar Amerika. in WINKELSLUITING TE HILVERSUM. Maandag trad vootr het eerst werking het op initiatief van de ver eeniging „Handelsbelangen" geno men besluit, om des avonds de win kels te negen uur te sluiten. Er was hard voor gewerkt en werkelijk velen was het ook sympathiek, doch lang zamerhand bleek toch ook, dat vele winkeliers er beslist tegen waren. Deze verklaarden kortaf vrij te wil len blijven in zijn doen en laten, gene dat hij het niet doen kon om zijn concurrenten, die ook niet slo ten. enz. enz. Het resultaat van dit alles heeft men nu Maandag kunnen bemerken, Die echter gedacht had een bijzon dere drukte op straat waar te ne men, waartoe wel eenige reden was, vooral toen bekend werd, dat winkel bedienden en loopers bij niet sluiten- die winkeliers zouden posten, heeft zich' deerlijk vergist. Alles was en bleef even kalm als anders, niet meer menschen op straat dan op an dere avonden, kortom, de straten hadden geheel haar gewone aanzien, uitgezonderd sommige punten, waar eenige voorstanders der sluiting wo nen. Het licht zegevierde echter bijna overal over de duisternis, hetgeen in gewone taal wil zeggen dat de ne- gen-urige-winkelsluiting te Hilver sum beslist mislukt is. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met gunstig gevolg ie afgelegd het doctoraal examen inde Staatswetenschap door den heer N. W. Posthumushet doet. examen In de rechtswetenschap door den heer K. J. Potthet cand.examen in de geneeskunde door den heer C. Rutte- man'net candidaats-examen in de rechtswetenschap door den heer J. A. van Thiel. Leiden. Bevorderd tot doctor in het hedendaagsch Romeinsch-Hollandsch recht de heer W. M. R. Malherbe, geb. te Potchefstroom, op Stellingen. Leiden. Geslaagd voor doctoraal ge neeskunde de-heer M. P. Kingma Bolt- jes; voor het candidaatsexamen rech ten. de heer T. J. H. Wymans. Leiden. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer G. A. RacLemaker Jr., geboren te 's-Gravewhage, op proefschrift„Onderzoekingen naar aanleiding van een geval van Indi- schen spruw." Geslaagd voor het theoretisch ge neeskundig examen mej. A. J. van den Hoven van Genderen. Voor arts geslaagd de heer W. H. Teupkenvoor het eerste gedeelto de heeren J. D. Ninckbiok en M. Fran- e. Aan de theologische school te Kam pen slaagden voor liet semi-cand- exa men de heeren O. Boeusma en B. Meijervoor het propaed. ex anion, de heer H. D. ürenth. Aan de universiteit te Groningen: voor het doctoraal examen in de rechtswetenschap de heer H. P. Toxo- péus. Voor het 2e natuurk. examen de -heer J. II. ter Spill. Voor het cand.-examen in de godgel. le gedeelte J. P. van Bruggen. Voor le natuurk. examen de heer G. A. Kalverkamp. TECHNISCHE HOOGESCHOOL. Voor de eerste maal zijn aan de Teohnisdhe Hoogeschool ingenieurs diploma's „met lof" toegekend en wel dat voor civiel-ingenieur aan de hee ren J. W. Maas, Th. M. B. van Marie en J. A. Ringers. Verder behaalden genoemd diploma de heeren J. J. Baggelaar, J. A. Bak ker, 'D. Bamberg, C. C W. C. Bock, H. G. Benjamins, H. N. Biezeveld, M. A. Brinkman Visser, jihr. E. A. J. N* van Heura; Tj. Hoekstra, L. N. Hols- boer, jhr. W M. de Jonge, H. van der Kaa, A. F. M. H. A. Martens, J. Mijn- l'ieff, B. Nugteren, P. J. van Poelvoor de. II. C. P. de Vos. J. G. H. Wil- lems. Kerk en School a. H. NED. HERVORMDE KERK. Beroepen. Te IJselmuiden c. van Grietlvuysen Azn„ te Delft. Aangenomen. Naar 's-Gra.ven!bage door dr. H. Th. Obbink, te Middel burg. Bedankt. Voor Renesse door A. Ja ger, te Berkenwoude. PREDIKANT EN KAMERLID Het bericht omtrent de beslissing van de classikale vergadering van Leger en Vloot KAZERNEMENT EDE. Door hot departement van Oorlog is thans de last verstrekt tot het opma ken van de vereischte ontwerpen voer den bouw van een kazemeinent voor beraden wapens te Ede. Dit complex zal bestaan uit een kazerne Voor een afdeeling veldartillerie, een kazerne voor twee eskadrons huzaren, canti- ne-, gymnastiek- en schermgebouwen, stallen, rijloodsen. rijbanen, hoefsme derijen. ziekenstal, woningen voor ge huwde militairen, benevens de benoo- digde magazijnen, loodsen en berg plaatsen. („Vad.") Rechtszaken DE BEROOVING BIJ HET MELK- SALON IN DE DAMSTRAAT. Voor het Gerechtehof te Amster dam stond Woensdag in hooger be roep terecht de 63*jarige Engelsch- man of Amerikaan William Lambefc of Lambert (misschien ook wel de reeds meermalen in Engeland ver oordeelde Bankdief Robert Filton), die door de 4e kamer der Amsterdam sche Rechtbank veroordeeld is ge worden tot 4 jaren gevangenisstraf wegens diefstal door twee of meer vereenigde personende berooving in de Damstraat van den 63-jarigen Isaac van Duim van een portefeuille, Feuilleton. Een Verborgen Erfenis (Naar het EngslaeK.) 79) O, natuurlijk, wat dat aangaat, je kunt precies doen zooais je var- kiest Omdat ik alles van het begin tot het eind weet, doet het er niet toe of je spreekt of zwijgt. Kom nu aan tafel en drink een glas wijn. Als wij wat meer samen gesproken hebben dan zul je alles in een ander licht zien. Neem dezen stoel en proef eens van dien wijn. Je zult ze goed vinden misschien even goed als dlien van je overleden meester. Als u mij niet kwalijk neemt, dan zou ik liever niets drinken, ant woordde Lambert. Z ooials u weet, mijirihefer, zou ik heieliamaal niet geko men zijn als u mij den brief van Miss Wickham niet had laten zien. Het tweed© testament zal nu heel spoedig voorgelezen worden, eai hoe kalmer ik mij houd, des te beter zal het zijn ■voor alle partijen. Als u er niets tegen heeft, dan zal ik liever dadelijk naar mijn kamers teruggaan. Misschien wil je liever een glas brandewijn hebben, antwoordde Ivan, zo ader zich e enigszins uit het veld te laten slaan. Ga niet beien, Lambert, vó6r dat ik wat brandewijn voor je gehaald heb. Het is in eeii kast bier vlak bij. Als oude vrijer bewaar ik zulke dingen, waar ik ze gemakkelijk zelf kan krijgen. Toch is de tijd niet meer zooverre, dat hier iemand zal ko men, die mij het léven gemakkelijker en aangenamer zal maken. Dank u, mijnheer, maar ik be dank liever, begon Lambert, maar Ivan hoorde hem niet. Payne had nog juist den tijd de gang af te loopen en de deur achter zich 'dacht le trekken, vóór dat Ivan verscheen. Hij had blijkbaar eenig ge- ruelit gehoord, hoe zacht deluisteraar ook te werk was gegaan en toen hij die deur geopend bad, bleef hij een oogenblik op den drempel staan luis teren. Toen streek hij een lucifer af, en opende de kast, waar hij zocht naar de flesch, die hij noodig had, toen hield 'hij weer even op om te luisteren maar blijkbaar was hij overtuigd, dat hij rich vergist moest hebben en keer de maar zijn gast terug. Ik meende gerudht te hooren, merk te hij op, maar ik heb mij zeker ver gist. Ik heb zelf gezien, dat Payne weg gtnig. U kent Payne immers De arme kerel is zeer aam mij gehecht. Hij kwam, bij mij toen er iets met ham niet in den haak was, en nam Item in dienst, toen niemand hem wou hebben en nu doet hij steeds zijn best mij zijn dankbaarheid te toornen. Ik meende een oogeaiblik, id'at ik mijn oude huishoudster koorde, maar het schijnt toch niet zoo te zijn wij zijn hier volkomen veilig. Een geheim als dat waarvan wij beiden deelgenoot zijn, mag niet door een ander gedeeld warden. Bedien je toch, vóór dat je heen gaat. Ik zal er niet op aandrin gen dat je blijft als je 't liever niet doet. Ik zal Miss Wickham vragen, of ze je een bezoek wil brengen om je gerust te stellen. Zij en ik zullen na het voorlezen van het tweedie testa ment heel spoedig trouwen. Na dit nieuwtje kun je toch niet weigeren, een glas op haar gezondheid te ledi gen. U en Miss Wickham samen trou wen? riep Lambert verbaasd. Dat zou nu nooit bij mij opkomen, mijnheer Hij kéék Ivan aan, waarbij zijn blik twijfel uitdrukte. Hij nam langzaam het glas op, terwijl Ivan met gemaak te vroolijkhetid een toast instelde. Op Miss Gillian Wickham1, spoe dig Mrs. Ivan Malincourtzei hij en dronk het.glas leeg. Lambert deed hetzelfde met blijk baren tegenzin, toen scheen hij op 't punt heen te gaan, maar de volgende woorden van zijn gastheer hielden hem terug. Ek hdb miss Wickham lief, zei hij, en zij heeft er in toegestemd mijne Wouw te woiilen. Toen wij eenmaal verloofd1 waren, heeft zij natuurlijk niets meer voor mij gebedm gehou den. Hij schoof schijnbaar achteloos de flesch naar Lambert toe, terwijl hij sprak. Ik was ten hoogste verbaasd toen ik alles gehoord had, vervolgde Ivan, maar het verheugde mij zeer in staat te zijn, haar te helpen. Toen ik van morgen dat briefje ontving, dat ik je heb laten zien, waarin ze mij je adres opgaf en mij verzocht je hier te hou den tot de voorlezing van het tweede testament, was ik verrukt in die* gele genheid te zijn iels voor haar te kun nen doeau Er zijn boven kamers voor je in orde gebracht, en het zal haar en mij heel veel plezier doen als jij 't je daar naar den zin weet te maken. Maar als je liever wacht tot ik haar bij je breng om uit haar eigen mond de beschikkingen te hooren, dan heb ik daar niets tegen. Maar liet zal haar spijtenzij vreest natuurt ijk, dat er iets vóór den tijd bekend zal word'en en zij vindt 't. veiligst als je hier on der mijn hoede bent. Als zij hoort, dat je op haar wenschen geen acht hebt geslagen, en op je eigen kamers ge bleven bent, die zij reden lieeft te ver moeden, bij haar vijanden bekend to zijn, dan zal haar dat niet bevallen Neem nog een glas brandewijn en denk er eens goed over na, vóór datje een vast besluit neemt. Neen, mijnheer, ik zal niet meer gebruiken, antwoordde Lambert be slist,, de flesch wegschuivend, en met het hoofd schuddend. Ik ken mijne zwakheid maar al. te goed en ver geef mij, mijnheer u schijnt dlie ook te kennen. Ik zal wachten op or ders uit den mond van Miss Wickham zelf, vóór dat ik mijn tegenwoordige kamers don rug toedraaien als alles in orde is, dan kan zij mij toch niets verwijten, omdat ik een getrouw die naar tegenover haar ben geweest. Een of twee dagen kumien geen verschil maken en ik zal nog vanavond! aan haai' schrijven, of zij zelf over wil ko men, om mij gerust te stellen. Ais ik daarna overtuigd ben, dat zij wenscht dat ik in uw huis zal komen, dan houdt niets mij meer terug, maar ik moet eerst toestemming van haar hebben. Ik weet niet vie of wat u be doelt met haar vijanden, mijnheer. Zij waarschuwde mij nooit tegen iemand, behalve tegen u. Nu zij uw vrouw zal werden, nu kan u ook haar vijand) niet meer zijn. Ik vraag u ver giffenis voor wat ;k gezegd lieb, maar ik moet daarbij blijven Payne, die met zijn oog door de ope ning stond te turen, zag meer in het gelaat van zijn chef. dan Lambert, voor wien bet vreemd was, daar met mogelijkheid op kon lezen. Hij hui verde even en zijn lippen bewogen zich als mompelde hij iets onhoor baars voor zich uit eeh gewoonte, die zijn lange dagen van eenzaamheid hem bezorgd hadden. Ivan sprak op zijn gewonen, be daarden toon. ZekerDoe wat je het beste voor komt. Mijn eenig doel was de wen schen van Miss Wickham uit te voe ren. In elk geval kun je haai- van avond nog schrijven. Alles wat oor zaak kan zijn, dat zij in Londen komt, staat mij natuurlijk bijzonder goed aan. Wil je nog niet eens inschonken? Als je dan zoo vastbesloten bent niet te blijven, zal ik je dén weg wijzen naar buiten. Beide mannen stonden op Lam bert ietwat zenuwachtig en nog wan trouwend, Ivan naar 't scheen vol daan. Toen de gast zicli naar de deur wendde, waardoor hij binnengeko men was, hield Ivan hem terug. Ik zal je een anderen w eg naar buiten wijzen, zei hij. Dit huis staat op een hoek het komt in twee stra ten uit; als je den anderen kant u*t- gaat, ben je dichter bij huis. Hij ging naar de deur, waar Payne op wacht stond, en toen deze dat zag, giiing (hij In de duisternis achteruit. Zijn gelaat had een eigenaardige uit drukking, toen hij dat deed. De beide mannen gingen do gang in, die heel schamel verlicht was door een klein lampje. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 5