Teergevoelige Hagen. deel le loozen, was uoodig liet Domi neesdijkje dooi' te graven. Dat aftap pen moest echter voorzichtig geschie den, want het water moest zijn weg naar de zeesluis door het begroeide Yoogdspoldertje nemen, waarin de twee dorpsbuurten KlippoLstraat en Wegje met hun honderdtal huizen liggen Daartoe heeft men in den kistdam vóór de opening in het dijkje een schoft gemaakt met verscheiden plan ken op elkaar, zoodat men bij elke af tapping, die natuurlijk alleen bijlaag water kon geschieden, van boven af telkens een plank wegnam. Thans is de polder droog en ver toont hij zich in al ziju naarheid plat, grijs en vormloos de voren, die de ploeger den vorigen herfst opge worpen heeft, zijn genivelleerd en de scheiding tussohen de akkers is ver dwenen of vaag. Het eenige given, dat men ziet, is een enkele rietstengel. Ook vertoont zich hier en daar reeds de zeekraal. Geen andere vogels zijn er te zien dan troepen; zeemeeuwen, die op de drooggeloopen velden nog overblijfselen vinden van kleine vis- schen en schelpdieren, wie hun Levens element, het water, zod plotseling ont nomen werd. DE GAST VAN H. M. DE KONINGIN MOEDER. Vrijdagnamiddag arriveerde aan het station Baam luitenant-generaal graaf Dumonceau, chef van liet Militaire Huis te 's-Gravenhage, die enkele da gen de gast zal zijn van H. M. de Ko- ningiin-Moieder ten palei'ze Soestdijk. Z. Exc. werd in em hofrijtuiiig afge haald. PAARD VAN TROJE. ,.Ue Standaard" schrijft onder bo venstaand opschrift De Minister van Marina looft reis geld heen en terug uit aan predikan ten, die iai Den Helder zich eenige uren aan de matrozen-opvoeding wil wijden, en de matroos, op wien het gemunt is, krijgt dan die uren vrijaf. Van dit onverwachte aanbod schijnt druk gebruik te zuilen gemaakt wor den. Nu reeds moet namelijk van meer dan één socialistisch predikant aanzoek, om aldus toegelaten te wor den, zijn ingekomen. Naar verluidt, is men hierover bij het marine-commandement te Deii Helder allesbehalve geslicht. Maar pruttelen heilpt hier niet. De aanvra gers z ij 11 Godsdienstleeraars en moe ten alzoo worden toegelaten. Blijkt dit bericht juist, dan zal alzoo voortaan de socialistische pro paganda onder het marine-personeel voor een deel op "s lands kosten ge schieden. Uit het zuiden meldt men, dal ook de bekende pater Van dein Brink op excursies naar het noorden bedacht is: en te Amsterdam wil men weten, dat bij enkele socialisten liet plan is opgekomen, om het- nietsbeduiden te examen van godsdienstonderwijzer of catechiseermeester af te leggen en zich dan geregeld voor een retour naar Den Hei der een of meer dagen in de week aan ie bevelen. DE LANDBOUW-STAATS- COMMISSIE. Zaterdag is in de Trèveszaal to 's-Gravenhage door den Minister van Landbouw, Nijverheid eiv Handel, anr. Veegens, geïnstalleerd dJe Staatscom missie, aan welke is opgedragen een onderzoek omtrent den oeconómasohien toestand dei' landbouwers en land arbeiders. De Minister installeerde de commis sie niet een rede, waarin hij, na her innerd te hebben aan liet werk der commissie van 1886 liet volgende zeide over den toestand' van den Nederland- sohen landbouw op dit oogehblik. Ei' zijn bij onzen landbouw naast onmiskenbare Mijken van krachtige,n vooruitgang, toch ook versehijnsèileai waar te nemen, die tot nadenken stenimen. Statistische cijfers wijzen aan, dat luier te lande liet kleinbedrijf voortdurend toeneemt, terwijl hef mid- delbedrijf op gelijkte hoogte blijft en het grootbedrijf afneemt. Voorts blijkt uit de cijfers van afneming van de exploitatie door eigenaars en van toe neming van liet aantal pachters; een verschijnsel, dat zich ook elders voor doet. Ook valt niet te ontkennen, dat vooral bij eene eeiiigszins gunstige conjuctuur de grondstoffen vaak bui tensporig worden opgedreven, en dat onder de landarbeiders een trek naai de steden en naar het buitenland valt op te merken, die op min gunstige economische toestanden wijst. Het is wel aan te nemen, dat een verstandig agrarisch beleid het zijne kan bijdragen, om hetgeen er ongun stigs in deze verschijnselen is tekeer te gaan en den kleinen man in ver- schallende streken van het plattelan-i tot hoogeren levensstandaard ie hel pen opbeuren. Daarmede is echter niet gezegd, dat een samenstel van maatregelen, die in onderling verband, tot verbetering va.n den toestand der landbouwende bevolking kunnen leiden, reeds is aan gewezen en siechis op dé hand van de staatslieden wiaebt. die tot inveering d aai van genegen zijn. Niet van overijlde, op onvoldoende wijze overwogen en voorbereide her vormingen, alleen van weldoordachte en practïsch uitvoerbaar gebleken ver beteringen in wetgeving en regeerings- beleid hebben onze landbouwers heil te verwachten. Daartoe is grondige kennis van feiten onmisbaar, en dieze is tot dusver niet in voldoende mate •voorhanden. Een nieuw, bepaaldelijk op socia'Le toestanden gericht onder zoek, behoort naar de overweging der regeering, den grondslag te leggen %-6'of een doeltreffend agrarisch be leid. Dat onderzoek zal moeten 'loopen eensdeels over d'en oeconomisc'hien toe stand onzer landbo u wers, mede in ver band met de onderscihefi'dlene rechts vormen, ondier welke de grond wordt gebruikt, andersdieels over don oeco- namiscben toestand onzer landarbei ders, mede in verband met liet klein grondbezit. Door deze omschrijving uwer taak wordt deze als van zelf in twee hoofddoelen gesplitst. Het strekt mij tot bijzondere vol doening, dat eene samenstelling van uwe commissie is kunnen worden ver kregen, dde ïechtmatigc-n grond ople ven voor de verwachting, dat haar arbeid degelijk en vruchtbaar zal mo gen zijn. De voorzitter van de Commissie, de heer Lovink, directenr-genc-r aal van •landbouw, beantwoordde de instel lingsrede met een korte toespraak. PERS-OVERZICHT NOG EENS DE REIS VAN MINISTER KRAUS. De 1-Iaagsche Kroniekschrijver van de „Nieuwe Groningsche Courant" schrijft naar aanleiding van den te rugkeer van Minister Kraus o.a. „Toen er in de dagen van het parle mentair en perskabaai over de reis van den Minister van Waterstaat, door mij op gewezen werd dat de heer Kraus, al was hem vijf maanden ver lof verleend, vermoedelijk wel in drie maanden zijn functién hervatten zou. werd daarvan ongeveer geen notitie genomen en waai- men van dat bewe ren al nota nam, heette het, dat t anaar een van de praatjes voor de vaak was, van die bij geruchte door den Haagschen Kroniekschrijver van de „N. Gron. Ct." opgevangen bijzonder heden, waaraan men niet teveel waar de mocht hechten. Thans staat het vast, dat de Minis ter zijn missie in Chili reeds vol bracht heeft en 'r. begin van Juli hier te lande terugkeert om zeker niet la ter dan 15 Juli de werkzaamlieden aan zijn Departement te hervatten. En aJ de bladen, die hemel en aarde heiwogen hebben om op !t schandaal van een bijna halfjarige afwezigheid van den Minister te schimpen, ver melden het feit van zijn terugkeer na •iets meer dan twee maanden, zonder eenig commentaar. Niemand denkt er aan om nu rid derlijk te erkennen, dat ervoor al het gemaakte rumoer eigenlijk geen re den is geweestniemand verklaart nu •rididerlijk, dat de afwezigheid van den heer, Kraus op den gang van zaken hoegenaamd geen nadeeJigen invloed gehad' heeft en. ook wel voor het ver volg niet hebben zal, wijl de Minister thans alle gelegenheid heeft om zijn begrooting zelf nog in alle onderdee- Len samen te stellen en zich van allo dlaarbij te pas komends aangelegenhe den ten volle op de hoogte te stellen. Het komt mij voor niet ongepast te zijn op deze feiten even het licht te laten vallen, niet enkel om de juist heid! van mijn vroegere inlichtingen te constateeren, maar vooral om het ongemotiveerde van de venijnige oppo sitie nog eens te doen uitkomen." Hierop aartwoord „Het Centrum" met adhaesie-betuiging van „De Stan daard", welke laatste o.a. zegt: „Heel handig is dat zeker niet; liet beste ware nu maar geweest, den heer Kraus maar zoo onopgemerkt moge lijk weer aan het werk te laten gaan. Die Chdieensehe reis is nu waarlijk geen onderwerp om heel veel over te praten", en iets verder „Inderdaad, zoo is het; de man had beter gedaan te zwijgen maar wat heeft rnen aan journalisten, die niets vertellen. En de zucht om een kwade zaak zooveel mogelijk goed te praten, is toch óók wel verklaarbaar. Wij gelooveh, dat de schrijver be ter zou gedaan hebben met maar te zwijgen. Dat hij h&t abnormale geval van de reis des ministers in dezen vorm weer op den voorgrond brengt, getuigt in elk geval niet van fijn gevoel en groo- tenj tact. En den heer Kraus zeiven bewijst hij daarmede alles behalve een dienst. Of is het niet weinig vleiend voör dekt Minister, te moeten vernemen, dat zijn afwezigheid op den gang van zaken hoegenaamd geen nadeeligen invloed heeft gehad, met andere woor- den, dat Z. Exc, best een tijdje gemist kon worden Werkelijk, de Haagsche medewerker der „N. Gron. Crt." had wei wait ki'e- sc'her in zijne uitdrukkingen kunnen zijn I T>é meer, daar gedurende de afwe- zigheid van den Minister toch wel-het een en ander is voorgevallen, wat-on dier het departement van Waterstaat ressorteerde. De vraag, of de heer Kraus tijdig terug zou komen om zeif zijn begroo ting voor het volgend jaar gereed te maken, was trouwens niet het eenige zelfs met die voornaamste grief tegen de ministerieele excursie. De Haagsche chroniqueur schijnt dati niet meer te weten, en wij moeten dus zijn geheugen wel even opfris- sc'hen. Wat men vooi-al afkeurde, was, dat een raadsman dier Kroon tijdelijk in •vreemden dienst overging, dat hij zijn portefeuille aan een ander „in bewa ring" gaf, om ginds in een ander lau-1 als particulier een gesalarieerde be trekking te vervullen. Men achtte dit en terecht een bedenkelijk precedent en niet in over eenstemming niet die ministerieele waardigheid. Of de reis iets langer of korter zou duren, was een overweging, die daar bij slechts in de tweede plaats gold. Dit werk ook ter Linkerzijde zeer goed gevoeld. En de Haagsche chroniqueur der „N. Gr. Crt." toont dan ook door zijn onhandig geschrijf, dat hij vandehee- le zaak al bitter weinig begrepen heeft. De verdediger van Minister Kraus heeft een goede gelegenheid laten voorbijgaan omzijn mond te hou den Sport ea Wedstrijden PAARDEN. Naar de ...Sportsman" meklt, zal do Belgische regeering in October een wetsontwerp betreffende de regeling der weddenschappen bij de wedstrij den indienen. BALANQOIRE II. •De 4-jarige merrie Balamgoire II van Lutrin en Balalaïke van den heer iR. Moreau is venkodhi met inschrij vingen aan den heer H. F. Bultman. ENGELSGHE WEDRENNEN. In de London Cup waren winners „SpecuLor", „Best Licht" en „Let- gotliie Painter". WEGWEDSTRIJD. Mem verzoekt ons het volgende mede te deelen De wegwedstrijd UtrechtAmster dam v. v. door de Sticht-sche Wielren- en Athletiek-Unie „De Volharding" op Zondag 8 Juli a.s. uitgeschreven voor 'houders van amateur-rij be wij zen. 1906, is niet door den Nederlandscben Wie- 1 er-Bond geautoriseerd omdat eene desbetreffende aanvrage door de uit schrijvende Yereeniging niet is ge daan. Aan dezen wedstrijd mogen daarom geen houders van rijbewijzen deelne men. („Hbld.") WORSTELEN. De uitslag der wedstrijden in liet Rembrandt-theatei- te Amsterdam was Zaterdagavond Van d'en Berg legt Lammenz, die al weer zijn tegenstander bij de boe nen greep, door een prachtige ma noeuvre in 4 minuten; buiten den wedstrijd. Poirec legt Mamsart buiten den wed strijd in 131/2 minuut, Beslissing AnglioKrook gewonnen door Anglio in de 3e ronde. VOETBAL. Door het bestuur van den Neder landschen Voetbal Bond werd ue vol gende circulaire gericht tot de toege treden Vere e nigingen „Het bestuur van den Nederland schen Voetbal Bond, overwegende, dat het in het belang van ons voetbal aan beveling verdient, den lust tot beoefe ning van de athletische sport, in het bijzonder die van het liardiloopen, bij onze voetballers aan te kweeken, en wenschende, het animo voor liet hou den van en het deelnemen aan hard loopwedstrijden te bevorderen, besloot in zijne vergadering van den 19den Juni 1.1., diat van Bondswege daartoe strekkende stappen zouden worden ge daan. „Het is van meeoiing, dat alleendan eenig succès verwacht kan worden, wanneer dioor b&middeliing van dever- eenigingen bedoelde wedstrijden geor ganiseerd worden in de verschillende de eten van het land, waar onze com petities werken. „Immers, liet succès van een enke len wedstrijd in een der centra kan niet groot, zijn, daar dan alleen de belangstelling wordt opgewekt ..voor bepaald1 gedeelte, terwijl men'over rniet gehiedl genomen geen voldoende profijt er va.n trekt. „Wij noodigen u daarom beleefd uit, deze zaak met ons ter jiand ie willen nemen en bovenbedoelde wed strijden te organiseeren of uwe leden op te wekken, aan de door, amdecreiver- eenigingen in uw omgeving eventueel uit te schrijven wedstrijden deel te nemen. „Wij dèelen u mede, dat van Bonds wege voor elke eerst aansvragehdever- eeaiiging in een bepaald district eeni ge stellen medailles zullen worden be schikbaar gesteld. „Bij de toewijzing zal echter zoo veel mogelijk rekening worden ge houden met eene praetische versprei ding der organdseerende vereernjgm- gen, zoodat niet in één gedeelte des lands verschillende vereenigingen en in andere deelen geen enkele tot de gekozene behoort, „De wedstrijden moeten alleen ge organiseerd worden voor leden van den Nederlandschen Voetbal Bond, andere personen, niet-leden, zullen daaraan niet mogen deelnemen. Het bestuur zal echter alleen die wedstrij den steunen, welke uitgeschreven wor den uitsluitend voor Bondsleden, ter wijl het aanbeveelt speciale wedstrij den uit te schrijven voor die spelers, welke in competitiewedstrijden uitko men. „Wij verzoeken u beleefd, ons ten spoedigste mede te deelen of uwever- eeniging bereid is de door ons bedoel de wedstrijden te organiseeren en eventueel in aanmerking wenscht te komen voor de Bondsméda.illes' Naar wij vernemen hebben reeds verschillende vereenigingen aanvra gen ingediend, zood'at bij voorbaat mag wordten verondersteld, dat de po gingen van dm Nederlandschen Voet bal Bond ten opzichte van de beoefe ning dier atLaleitlscbie sport door de voetballers (die tot nog toe zeer veel te wensoben Liet) niet, zonder resultaat 'zullen blijven. de henley. De Belgen hebben 't Donderdag op de Henley in de beslissing over de groote acht gewonnen en voor 't eerst verlaat de grootte wisseilbeker, die tot prijs ivoor dit nummer is gesteld, En gelland. Hoe dikwijls vreemde ploegen en skif roeiers in den loop der jaren op de Henley verschenen zijn, gewonnen hebben zij 't slechts zelden. Tot nog toe hebben twee vreemdelingen in het nummer skif gewonnenOoms, een N edèriander, en Ten Eyck, een Ame rikaan, die echter, zooals te laat bleek, een beroepsroeier was. en dus te Hen ley niet had anogen uitkomen. Verder won een Nederlandsehe ploeg van de Amsterdamsche stuclenteii- •ïoeivereeniging Nerous, den Thames - beker, den prijs in oen 2e klas acht, en een paar jaar geleden eenDuitsche ploeg het nummer dubbele skif. En nu heeft de Club N antique van Gent de le klas adht gewonnen, 't hoofdnum mer van de Henley. Na Woensdag hadden de Engelse-hen weinig Loop meer, dat de prijs in het land zou blijven. Third Trinity, Cora- bridge, toen door de Belgen vrij ge makkelijk afgeroeid, was de beste En- golsche ploeg op de baan. Er roeiden vier man uit (ie zegevierende univer- sitéitsploeg van dit jaar in, en een an dere veteraan roeide sLag. Het was de beste ploeg, die Cambridge dit jaar had'. Trinity Hall, ook een Cambridge- ploeg, had Woensdag met moeite de Canadeezen overwonnen en bleek Donderdag, schoon de slag, Stuart, een bovenste-beste is en de ploeg goed, bepaald de mindere van die Belgische ploeg. De Belgen gingen weer met Vluggen slag af, 42 in de minuut, de Engelschen met 40. Deze schijnen heel in 't begin even iets voor geweest- te zijn, maar na een paar dozijn sla gen schoten de Beis-en vooruit m op de helft van de baan waren ze "reeds twee lengten voor. Zo wonnen gemak kelijk in 7.9. Een Engelsch blad zegt, dat de toe schouwers zich troostten mét de over weging, dat de Belgen na de volken van Erugolschen stam de beste sports men ter wiereld zijn. Natuurlijk, hoe konden zij 'took anders winnen:! Of schoon men in Engeland den korten slag 'der Belgen niet bewondert, is men vol lof over d:e gelijkmatigheid van hun roeien,.en over de kracht dei- ploeg Het leek hun geen moeite 1-e kosten. De overwinning viel minder in den smaak, omdat de dubbele-sikifploeg van die Sport nautique Woensdag, naar liet oordeel der Engeflsc'hen, niet „sportmonslike" gehandeld had; en die twee roeiers van de Sport nauti que zaten ook in de achtriemsploeg van de CLub nautique. Die dnbbele- skifploeg had namelijk te roeien tegen de Londón R. C. (de beide Stuarts). Kort na het begin voeren de Stuarts de Bdlgen aanaangezien deze echter niet protesteerden, ging de wedstrijd door. De Belgen roeiden toen tegen de palen aan, waarop de Engelschen wachtten. Ten slotte wormen (Le En gelschen met 3/4 leegte. De Belgen protesteerden toen we gens de aanvaring en zoo werd hun de overwinning toegekend. Zij waren in hun recht, maai- de Engelschen vonden 'tniet netjes, omdat zij niet dadelijk geprotesteerd en de Stuarts! gewacht hadden. Er gaan van tijd tot tijd Nederland sehe ploegen naar de Henlev daarom is 'tgoea, dat men hier de Engelsehe opvattingen leert kennen. De Sport Nautique werd Donderdag in de beslissing echter met gemak af geroeid door Third Trinity. Misschien waren de Belgen ook vermoeid van de acht. In liet Slcif-numuner won Blackstaffe 'tgemakkelijk van kapitein DareH. Een spannende wedstrijd gaf nog het nummer vier zonder stuurman (Stewards'). Het ging tusschen Lean- der en Third Trinity. De ploegen ble ven elkaar de heele baan bij, nu eens deze dan genei voor. Op 't aller laatst won Leander, na een wanhopi ge spurt, met nauwelijks twee voet. Het opmerkelijke van diezen strijdwas •nog, diat in; die Leander-ploeg de oude I Guy Niokalls slag zat. Reeds in 1883 roeide hij op de Henley mede. Een duidelijk bewijs, hoe lang een sterk lichaam ondanks aanhoudend' wed- strijidroeien, 't uithoudt. Kerk en School Aangenomen naar Vrede (toez.) dóor ds'. Cl F. Hagen te Heenvlteitnaar Muntendam cloor d:s. Joh. Bender, tè Pep en-ga. ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Camdidaat rechtsweten schap de heer J. van Effen; propaed. geneeskunde de heer - A. ten Bokkel Hiiinink, Gemengd Nieuws MOORD TE BRUSSEL. Te Brussel is een verschrikkelijke moord gepleegd. Het lij keener bejaar de weduwe is gevonden, in een water put van een perceel in die Stoof straat. Zij was de eigenares van dat perceel, maar zij had dat sedert kort verhuurd aan een kroeghouder en was elders gaan wonen. De huurder, zekere Boeckx, bleef den eersten keer reeds in gebreke met zijn huurpenningen. De weduwe was hern daarom Dinsdagmiddag gaan opzoe ken, maar zij keerde niet huiswaarts. Hare dochter, ongerust geworden, ging haar zoeken. Zij vond de bewo ners van het café niet thuis, en liep naar de politie. Het bleék als spoedig, dat men Dins dagmiddag revolverschoten had ge hoord, en bij onderzoek werd" het lijk der ongelukkige vrouw gevonden. De caféhouder en zijn vróuw, die aanvankelijk gevlucht waren, werden bij hun aankomst te Brussel gearres teerd en de man bekende volledig, zeg gende, dat hij de vrouw gedöodi had, omdat zij hean wilde bestelen. Hij had gehoopt nog te kunnen ontvluchten. Van de vrouw is bekend, dat zij al tijd geldswaardig papier en effecten in haar zak droeg. Nu echter werd niets van dien aard meer bij baar ge vonden, zoodiat die berooiving wel in omgekeerde/a ziai zal hebben plaatsge had. Toen cte moordenaar werd opgebracht liep hij groot gevaar, door de veront waardigde menigte te worden mishan deld. Alleen met groote moeite kon die politie hem beschermen. BRUTAAL. In den trein BerlijnNorclemey is een staaltje geleverd van roovers- kunst, zóó brutaal, als tot nu toe al leen voorkwam in detect!ve-roniaoine- tjes of coljpontage-lectuur in wekelijk- sc'he afleveringen! De trein was vol badgasten. Ineen coupé eerste klasse zaten de eohitge- noote van den Geheimen Finanzrat Nolle en hare drie kinderen met de gouvernante. De gordijnen waren neergelaten, de schermen toegehaald, om den liolil-ballon, zoodat er sche mering hing in deze a.fdeeling van den coupé, waarvan de deur gesloten was. Dicht bij Ratteno\v bemerkte de aan het venster zittende Otito Nolle, dat er een vermomde gedaante op de treeplank liep. De moeder, die zich languit op de bank had' gelegd, stelde het kind gerust met te betoogen, dat •het zich óf vergist had, óf dat het een conducteur geweest was. Plotseling ecCater werd de coupé-deur geopend en met zeldzame behendigheid sloop een donkere gestalte naar binnen, met een masker voor het gelaat. Een re volver in de hand houdende, keek de roover scherp de reizigers aan, ging naar mevrouw Nolle en zei: „Je geld of je leven." Hij hield de revolver vlak voor haar gezicht.. Zij gaf iiean drie biljetten van honderd mark. Hij wilde echter meer hebben, anders zou hij toch schieten. En toen hij alles gekre gen had, dat d'e dame bij zich had, richtte hij het wapen op de gouver nante, die ook alles gaf. Dezelfde ma noeuvre werd herhaald bij de kinde ren. Nadat hij al het geld' zorgvuldig bij zioh gestoken had', zei hij dood kalm: „Ik ben geen roovcr. ik lijid .gebrek, ik verdwijn dadelijk." Daar op klauterde hij even behendig weer naar buiten, liep langs de treeplank en verdween in het duister van den nacht. Toen trok mevrouw Nolle aan ,de noodrem, zoodat de trein sitil stond. Dadelijk verdrong zich een dichte me nigte om den coupé van mevrouw Nolle. Zij metende in een dier nieuws gierigen 'den roever te herkennen. De man werd gefouilleerd en werkelijk vond men bij hom date biljetten van honderd mark. Doch mede-reizigers uit de derde klasse verklaarden, dat hij steeds bij hen gebleven was, zoo- dat hij de dader niet kon zijn. De trein ging verder. Maar mevrouw Nolle bleef bij haar overtuiging, dat de man de roaver moest zijn en hare mede-passagiers waren van dezelfde meening.. En bij zijn aankcüist- te Bremen werd hij gearresteerd, om een nauwgezet verhoor te ondergaan. TEGEN DE WARMTE. In lret „Ambigue''-theater te Parijs wordt ied'eren avond geworsteld... te gen de warmte. Men heeft een twaalf tal ventilateurs aangebracht. Do vloer wordt voortdurend besproeid en ten slotte worden op vele plaatsen in de zaal groote iisblokken neergezet, die 'n weldadige koude uitstralen. De overwinning is aan do zijde dei- directie van 't „Ambigu". De tempera tuur moet er, ondanks de drukte, heel dragelijk zijn. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a SO Cent per Regel. Men vindt dikwijls in de adver tenties de aanwijzing om iets goedkoop te koopen. Gij zult hier de aanwijzing vinden die U de beste gelegenheid zal geven om U te genezen als gij aan eene maagziekte lijdt. Voor de teergevoelige magen geven wij (dezen brief weer van een door de Pi nik 'Pillen genezen persoon. Wat zij verkregen heefit kaai iedereen des te betier verkrijgen daar de behandeling 1 met de Pink.Pillen voor .aille llchaams Ideelen goed Is: Mejuffrouw Pan Brugge Portret Pelgrom.) Mejuffrouw A. vaai Brugge, Arkel- straat A 425, te Gorimchem schrijft: „In waaiheid verklaar ik u, dat de Pink Pillen mij groote hulp verleend hebben. Sedlers langen tijd leed ik aan de maag hetgeen mijn leven uiterst, ongelukkig maakte, want na eiken maaltijd, was de spijsvertering van net voedsel imïj een ware marte ling. Ik voedde mij dus zeer slecht en mijn ailgemeenen toestand leed er na tuurlijk >erg onder, van dag t;ot dag werd ik awakker. Vele geneesmidde len heb ik 'zonder het minste succes gebruikt en wanhopend zijnde wist ik niet meer wat 'te doen om mij te geneaen lof minstens eene verlichting te bökomen. Ik Iheb de (góede ingeving igehadj de (Rink Pillen te nemen en weldra gevorido i:k imij beter. Het is wonderbaar Urne deze pillen dm eet lust oipweikfcen, de spijsvertering be vorderen ien krachten geven. Ik ben thans izeier iwielvarend. Er zijn een ine- ni'tgte ntenschen die 'groote sommen geldls Qïetoben uitgegeven om 'hunne zieke maag te geniezen en deze perso nen zijn geneigd: iom zich nog grootere uitgaven te getroosten ten-einde de genezing te bekomen, zonder pijnen de spijzen te verteren. De (hoeveelheid, van het uitgegeven of nog' uit te geven geld beteekent niets. Voor een mati gen prijs, kunt gij het goede genees middel ivoor uiw maag hébben en dit goede geneesmiddel, is de Pink Pil len, die de maag versterken, haar- de kracht geven (de noodzakelijke bewe gingen te doien tot het verbrijzelen dier spijzen, 'de noodzakelijke kracht om de anaagsappen af te scheiden die- de spijzen verteren. Zij hebben per sonen genezen idle als ongeneesbaar geacht werden en alle (hoop verloren haddien. Zij zijn onovertrefbaar tegen bloedarmoede, bleekzucht, neurasthe nie, algemeene zwakte, inheumatie'k. Prijs f 1-75 de doos, f 9.— per zes doozen, verkrijgbaar bij Snabilié. Steiger 27, Rotterdam, hoofddepótlhou- der voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haar lem en Omstreken bij Wed. W. PLAATZER VAN DER HULL, Droge rijen. Jansstraat 28. Haarlem. Koloniën HONGERSNOOD EN PETROLEUM. Uit Bodjonegoro schrijft men aan de „Loc." „Ér dreigt gevaar voor hongers nood, de padi is overal mislukt", hoort men 'hier in den laatsten tijd nogal eens zeggen en ik moet erken nen, dat het in verscheidene dessa's niet gunstig gesteld is met den stand der voedingsmiddelen, maar dat nu ook .weêr overdreven wordt evenals gewoonlijk. Het is een feit, -dat hier de helook, daar de ómó tikoes in het gewas zit en dat nu juist de pari rijp wordt daardoor is veel 'verwoest, o. a. in het onderdistrict Dander, zoo lang ui-et geleden nog een groote wildier nis, doch met nogal veel water, waar om na het uitkappen van de bosschen er veel volk zich ging vestigen, ver scheidene sawahs verrezen en door dat alles een assistent-wedone op Dander moest geplaatst worden. In de dessa's Semboong, Modjowa- ras, Kapas eji nog een paar andere gelegen in de districten Pelem en Bouwerno tot Banaran. de grens 'tusschen de residentiën Rembang en Soerabaja, zag ik ook vele padi-aan- plantingen, door insecten aangetast, waardoor de oogst schraal is het zelfde dient gezegd te worden van de districten Ngoempak en Padangan, den kant van Blora uitnatuurlijk zijn er gunstige uitzonderingen, zien eenige sawahs in 'de dessa Korgan bijv. er zelfs prachtig uit. Het bestuur, de padi-oogsUnisluk- kïng en schaarsclite of gebrek aan voedingsmiddelen voorziende, heeft dan ook, zooals in mijn vorig schrij ven reeds medegedeeld, voorzorgs maatregelen genomen, door de bevol king in staat te stellen om diagoeng te koopen voor voedsel of om dat ar tikel aan te planten. In elk geval be hoeft geen vrees voor hongersnood te bestaan, want zoo noodig kunnen hier vlug genoeg rijst, cassave enz., van Soerabaja en elders aangevoerd worden, als dan de bevolking maar geld heeft om eten te koopen. In de naburige Blora ook al mis gewas, dit schijnt trouwens in geheel Rembang voor te komen. Voor Blo ra's bevolking mag het zeker een geluk genoemd wórden, dat sedert de petroleurn-industrie in die afdee- ling gekomen is en zich zeer uitge breid heeft, zoodat er voor haar ge legenheid genoeg bestaat orn ie wer ken, geld te verdienen en daarvan levensmiddelen te koopen. Boringen hier en boringen daar, door deDordt- sche peitnolie-uinr-maatschappij en door anderen, niet altijd met het ge- wenschte succes, zooals de D. P. M., die den laatsten tijd- nogal pech heeft het best kan getuigen dat zoeken naar petroleum wordt- nu door een paar maatschappijen, waarschijnlijk van weg© de-Qoncurrentie, met kracht doorgedreven en nu al weder zijn vergunningen verleend, om op eeni ge terreinen, ook in de afdeeling Bodjonegoro, te mogen boren en dat alles verspreidt geld onder de bevol king en zelfs onder tal van lieden uit Koedoes, Joana, Japara, enz., die al licht emplooi vinden bij die borin gen. Stoomvaartberichten Het st. Rindjani vertrok 7 Juli van Rotterdam naar Java. Het st. Fibres, van Amsterdam n. Batavia, passeerde 6 Juli Perim. Het st. Prinses Sophie, van Bata via. naar Amsterdam, passeerde 6 Juli St. Michael's. Het st. Prins Maurits, van Amster dam naar W. Indië, passeerde 6 Juli Si. Michael's. Het st. Noordam arriveerde 7 Juli v.m. Aan New-York te Rotterdam. Het st. Sloterdijk vertrok 7 Juli -v. Rotterdam naar New-York en New port News. Het st. Djocja vertrok 7 Juli van Rotterdam naar Java. Het st. Sindoro, van Roiterdam n. Java, passeerde 7 Juli Kaap del Armi. Het st. Oranje, van Amsterdam n. Batavia, passeerde 7 Juli Gibraltar. Het st. Koningin Wilhelmina, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 7 Juli van Singapore. Kerknieuws KATHEDRALE KERK ST. BAVO. Zaterdagavond 7 uur Rozenhoedje in die Maria-kapel. Na de Hoogmis bestaat er gelegen heid tot inschrijving in de Broeder schap tot lafenis der geJoovige zie len. PAROCHIEKERK! VAN DE II. ELISA BETH EN BARBARA. DinJsdagiavcnd half 8 uur Lof ter eere van eten II. Aatonius. Donderdag om 9 uur II. Mis voor de leden der Broederschap van 0. L. Vr. van Altij'dd. Bijstand. 's Avonds om half 8 uur Lof ter eere van het Allerh. Sacrament. KERK VAN HET ALLERHEILIGSTE HART, KLEVERPARKWEG. Dinsdagavond lialf 8 gezongen H. Mis ter eere van den H. Antonius. 's Avonds te 7 uur Lof. Vrijdag te half 8 gezongen H. Mis ter eere van htefc H. Hart. 's Avonds te 7 uur Lof. Zaterdagavond van 5 tot half 10 ge legenheid om ie biechten. Zondag de H.H. Missen le 9 uur en half 11. PAROCHIEKERK VAN ONZE LIEVE VROUW. Deize week wegens schoonmaak der kerk geen H. Diensten, behalve Zater dagmorgen 8 uur. PAROCHIEKERK VAN ST. JAN, A MSTERD AM STRAAT. In deze week wegens hei schoonma ken der kerk des avonds geen Lof. Des morgens slechte een H. Mis om 7 uur. Zaterdagiiaru. gelegenheid om te biechten van 49 uur. PAROCHIEKERK VAN DEN H. ANTONIUS VAN PADUA. Dinsdag te 8 uur gezongen H. Mis ter eere van den H. Antonius. 's Avonds te 7 uur Lof en Vergade ring der Broederschap van den H. An tonius. Vrijdag te 8 uur gezongen H. Mis voor de leden cler 3de Orde van den H. Francisous. 's Avonds te 7 uur Lof, Predikatie en Vergadering der Broed, van den II. Kruisweg. Zaterdag te 8 uur die H. Mis voor den heer B. C. Hanidgraaf, als lid der Broederschap van den H. Antonius. Dien dag, feest van dien H. Bonaven- tuna, Kardinaal, Bisschop en Belijder, der Orde van den H. Fraaiciscus, iis in •deze kerk te verdienen volle aflaat onder die gewone voorwaarden. Zondag 15 Juli zal de Hoogmis wor den opgedragen voor de léden der Miss i e-Ve'reeniging Zuid-Chansi' 's Namiddags na de Veepers proces sie met het Allerh. parochiekerk: van den h. JOSEPH. Donderdag te 7 uur Lof van lietH. Sacrament en gelegenheid om te biech ten. Zaterdag té kwart over S de H. Mis voor de beke-eiing der zondaars. Te 6 uur Lof van O. L. Vr. Van 5 tot 10 uur gelegenheid om te biechten. In deze week de H.H. Missen en de Catechismus op de gewone uren. („N. H. Crt.")

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 6