ork. I-Iet onderwijs is daar bij zonder degelijk; eT wordt veel werk gemaakt van Latijn, Grieksoh en He- breeuwsclh, maar die kweekeldiagen hebben geen tijid tol. eigen studie en moeten dus door middel van de lessen de noodiige kennis verwerven. Daarte genover schijnt de ten onzent gevolg de methode, die de» kweekelingen meer gelegenheid geeft zich zelfstan dig :e ontwikkelen, beter. Bovendien wordt aan de Duitsche Zendingsihui- zen geen werk gemaakt van de taal van het volk, waaronder de zendelin gen moeten arbeiden, noch van etbno- Hogie Met bijzondere belangstelling wor den deze mededeelingen aangehoord, die aanleiding geven tot eenige ge- d'adlitenwisseling. Met het zingen van Gez. 63 vs. 5 en gebed wordt de verga dering verdaagd lot morgenochtend 10 uur. PERS-OVERZICHT DE QUAESTIE-VAN HEECKEftEN. De Haagsche correspondent van de Zutph. Ct," schrijft: „De Eerste Kamer heelt verder het incident van Heeckeren van Keil voor goed geclasseerd. Het gordijn, dat het gansche drama blijspel zoo men wil roet den oud-Minister V an Lyndon afgespeeld, verborgen hield, blijft gesloten. Op zichzelf beschouwd geeft dit tot treuren geen aanleiding temeer waar zij, die 't meest belang bij een openbare uiteenzetting of vol komen verheimei ij king der feiten hebben, het zwijgen bewaren. „Wij weten niet, of er onder een vorig Ministerie tegen een trouwens ongeschikt Minister van Buitenland- sche Zaken een komplotje op touw gezet werd. Zoolang er officieel niets van bekend geworden is, mogen wij zelfs geeu veronderstelling wagen, te minder waar de eenigermate opzien barende berichten in de dagbladpers in menig opzicht aan tegenstrijdig heid laboreerden. Het is voor ons po litiek leven op het oogenbiik ook van ondergeschikt belang, of dr. Kuy- per zich gedurende zijn bewind meer met de buitenlandsche aangelegen heden heeft bemoeid dan zijn be voegdheid vereischte of toeliet. Het schijnt immers zeker, dat kwade ge volgen voor ons land daarvan zijn uitgebleven. „Maar de quaestie heeft een ande re zijde. Nieuwsgierig en belust op sensatienieuwtjes behoeft men niet te zijn om zich over een geheimzin nigheid, alleszins in strijd met onze constituiioneele beginselen te ver bazen. „Een verantwoordelijk Minister treedt af, en nog verkeert men in 't duister omtrent hetgeen hem daartoe bewogen heeft. Een niet handig op gezette interpellatie met slecht over wogen, vaag geformu leerde slotvra gen geeft den spreker („voorlezer" ware beter) aan de regeeringstafel juist de gelegenheid om te zwijgen over het "belangrijkste punt en om een ietwat vasthoudender spreker met de mededeeliing, dat hij geen on der-interpellaties kon toestaan, af te schepen. „Bij vroegere gebeurtenissen placht de Kamer zich zee<r te interesseeren, voor de oorzaken van demissie van een Minister. Wie herinnert zich niet de besprekingen na 's beeren Van Tienhovens uittreden uit het Kabinet- Tak van Poortvliet. Tot zelfs de brie ven voor de Kabinetsformatie tus- schen de heeren Tak en Van Tienho ven gewisseld, werden daarbij nage plozen en aan critiek onderworpen. „Met goedvinden der betrokkenen, zaJ men zeggen. Juist destijds kon met de medewerking der beide staats lieden worden geconstateerd, dat er meeningsverschil had geheeTseht maar- dat <fe politieke moraliteit daaïrbij ongerept gebleven was. „Thans, een tiental jaren later, blijkt, dat achter de schermen iets kon gebeuren, zonder dat een voor stelling bij open doek er op volgt. En toch, Ministers, die zonder conflict met de volksvertegenwoordiging dien bijl or bij neerleggen, zijn ook daar-* van verantwoording schuldig. Het stemt twijfelmoedig, dat juist het De partement van Buitenlandsche Zaken zich thans en steeds weet te onttrek ken aan de contröle der Kamers en zich voor een gestadig doordringen der ir. '48 zegevierende beginselen heeft weten te bewaren. De alom waarneembare onverschilligheid bij ons volk voor 't geen onze buiten landscbe aangelegenheden (behalve dan rechts- en consulaatsquaesties) betreft is daarvan oorzaak en gevolg beide. Vragen naar de homogeniteit van het Kabinet-Kuyper in de bui tenlandsche staatkunde zijn daar door wellicht ook bij het incident- Melvil van Lynden uitgebleven. Het donkbeeld, dat „onthouding" de vei ligste leuze is voor het Departement van het Buitenhof mag daarom nog niet leiden tot apathie, temeer waar juist dit beginsel naar geruchten willen niet door alle Ministers van het vorige Kabinet werd gedeeld." DE MOTIE-THOMSON C. S. De Haagsche correspondent van de „Zutph. Ct." noemt de motie-Thom- son „de zeker sympathieke en van der voorstellers edele inborsten ge tuigende motie, die echter op den naam „practisch" in geen enkel op zicht aanspraak kan Hoen gelden." En dan gaat de briefschrijver voort „Waarom zou men, op grond der binnenlandsche woelingen de ver foeilijke jodenmoorden in Rus land, weigeren mede te werken tot een samenkomst van diplomaten, die, zij moge dan een carricatuur wezen in vergelijking tot haar weidsche benaming, in elk geval eenig nut, ware 't slechts verzachting der oor- logsgebruïken, kan stichten. „Zoolang de vredesbeweging niet krachtig uit den boezem des volks vooruitdringi, zoolang de volken zelf de leuze van '43 niet ook doen gelden ■«•aar hef de buitenlandsche politiek betreft, zoodat met alle geheimzin nigheid daarbij gebroken wordt, zoo- tg er vein'** kans on wei- Slagen te bestaan. „Maar wie geeft zich nocr aan de illusie over, dat de vredesconferen ties daarheen zouden sturen? Wat deze doen is nuttig, solide we»rk in den huidigen stand van zaken, waar bij ook Nederland1 in dubbel opzicht belang heeft. En dit belang mag niet voor een gevoelsuiting worden prijs gegeven. Trouwens, zouden werke lijk de Staten-Generaal deze motie aanvaarden doch ziji is tot intrek king voorbestemd dan zou Rusland misschien bij volgende gelegenheden aan represailles doen, die de edele voorstellers alles behalve kunnen lij ken. „En ten slotte wilde de eene staat ook officieel over den andere als zedemeester fungeeren hoevele zouden er op een vredesconferentie verschijnen Rechtszaken DE „SPORTINGCLUB INTERNATIONAL". In 't kort gaven we reeds een en andier over de rechtzaak Van de „Sportingclub International", waar van voorzitter, ondervoorzitter ense- cre t ar i s-penningmeester respectieve- iijk Marie Chairles M-outon. 40 jaar, Willem Frederik Alexander Daum, 39 jaar. en Jacobus Marius van Gelder de Neufville, beklaagd zijn in Janua ri van dit jaar als bestuurders van een bii de wet verboden vereeniging, een voor bet publiek toegankelijke gelegenheid in het Korte Voor hout. te 's-Gravenhage tot het spe len van een bij art. 456 W. v. S. ver boden hazardspel. Beklaagden hadden vroeger reeds wegens hetzelfde feit terechtgestaan, maar waren toen buiten vervolging gesteld, 't Gerechtshof verwees de zaak in hooger beroep echter op nieuw naar de Rechtbank. Dertien getuigen waren opgeroe pen. De> drie eerste gehoorde getuigen hadden op verzoek der politie een be zoek aan de „Sportingclub" gebracht, waren Duitsch sprekend daar zonder meer toegelaten en hadden er eenige café-chantant-dames en speelgelegenheid gevonden. Daar zij geen „introducés" bleken,moesten zij z'ch echter verwijderen. De por tier der Sportingclub verklaarde daarna, dat hij die heeren had bin nen gelaten, omdat hij hen niet goed verstond en dacht, dat men hen bo ven beter begrijpen zou. De president (mr. Quintus) Wan neer liet u gewoonlijk bezoekers bin nen Getuige Als ze hun handteekenmg op een bloc note schreven. PresidentKon dan ook de eerste de beste van de straat worden bin nengelaten Getuige: Neen, ze moesten goed in de kleeren zitten. PresidentDus als ze maar mooie kleeren hadden, mochten ze binnen gaan GetuigeJa. PresidentEn hebt u de heeren bo ven wel eens zien spelen Getuige: Neen, want ik was altijd beneden. Alleen als ik 's morgens bo ven den boel opruimde, vond ik wel eens kaarten. Verder verklaarde deze getuige, dat telkens als iemand binnen gela ten was, beklaagde Mouton naar be neden lcwam om die handteekening na. te kijken. Vertoon van lidmaat schapskaarten was niet noodig. De volgende getuige, die buffetchef der „Sportingclub", verklaarde, aan alle bezoekers vrij te schenken, maar er werd in 't algemeen weinig ge dronken. PresidentMaar die drie wegge stuurde heeren hebben ook gedron ken. maar toch wel betaald? GetuigeJa. PresidentEn dat geld rekende u ook niet af met bekl. Mouton? Be schouwde u dus als een fooi Getuige: Ja. Op een vraag- van den verdediger, mr. E. G. S. Bourlier, verklaart d'eze getuige nog, dat het bezoek dit jaar zeer slap was, eerst 5 ft 6, later 2 a 3 personen per avond. De getuige J. H. Misset, inspecteur van politie, als deskundige gehoord, verklaarde het baccarat-.spel goed te kennen en .het ook wel gespeeld te hebben zonder natuurlijk „speler" te zijn. 1-Iij zette voor de Rechtbank het spel uiteen ten bewijs dat de uitslag uitsluitend van net toeval afhanke lijk is. De verdediger trachtte ech ter met de kaarten te bewijzen, dat berekening bij den speler niet is uitgesloten en de drie beklaagden zeiden, dat baccarat niet méér ha zardspel is als elk ander kaartspel. Bold. Daum zegt. zelf nooit baccarat gespeeld te hebben, terwijl bekl. Van Gelder de Neufville geen ver schil ziet tusschen baccarat en whist bij allebei verliest men door eendom men zet. Een van de geïtroduceerden der „Sportingclub", als getuige en bac- c.arat-deskundige gehoord' verklaart, dat oen geroutineerde speler het van een ongwoutineerde zal verliezen, dat voor de bank veel kansberekening noodig is, maar dat de medespelers geen berekenenden invloed op het spel kunnen oefenen. Door den ver dediger in details ondervraagd, er kent" hij echter dat van meerdere be kwaamheid sprake kan zijn, ofschoon geen vaste spelregels bestaan. Een wijnhandelaar oud-regis seur dor Fransche Opera als ge tuige opgeroepen, erkent, bekl. Mou ton een jaar of acht als wijinleveran- cier en vriend te kennen en hem be hulpzaam te zijn geweest als régis seur voor de café-chantant-voorstel- lingen der „club". PresidentHeeft u er wel eens zien spelen GetuigeNooit. PresidentIs u wel eens op de speelzaal geweest? GetuigeNooit. Een lid der „club", die reeds habi tué was toen bekl. Mouton een der gelijke club te Scheveningen hield, weet niet of de contributie 40 francs of 40 gulden bedroeg. De contributie werd in fiches betaald. Ook deze ge tuige werd als baccarat-deskundige rrehoord en uit zijn antwoorden op vragen var. den verdediger blijkt, dat bij "baccarat kansberekening voor den bankhouder wel invloed kan oefenen. In den loop der verhooren toonde de verdediger zich gaarne bereid voor de Rechtbank een partij tje te spelen, een aanbod, dat de pre sident echter vriendelijk afwees. Uit het verhoor vam bekl. Mouton, die, Fransch' sprekend, door den heer C- A. Hofman als tolk wordt bijge staan, blijkt dat deze het huis i n h et Korte Voorhout 12a persoonlijk van den heer Lanen gehuurd heeft, dat hij de huursom van de „Club" be taald krijgtals secretaris-penning- mee-siev ontvangt hij de contributies der leden, in wier contributie vrije consumptie begrepen is. Het vorspeel- de geld komt "aan de „Club", van welker oprichting geen officieel stuk bestaat. Hoe de „Club" precies is op gericht, weet bekl. niet, die overi gens ontkent, dat baccarat alleen op hazard berust. Bekl. Daum zegt, op verzoek van bekl. Mouton ondervoorzitter te zijn geworden. Zondier ledenvergadering? vraagt de president. Ja, antwoordt bekl., die overigens verklaart, dat spelen niet het doel der sociëteit is, maar dat er, als in elke sociëteit, gelegenheid tot spelen gegeven is. Introductie wordt wel eens geweigerd. Dus alleen voor „fatsoenlijke lui" is de club toegankelijk vraagt de president. Ja, alleen voor 'die „bonne société", zei bekl. Mouton. Het verhoor van den bekl. v. Gel der de Neufville (ondervoorzitter) le vert geen nieuwe gezichtspunten. De officier van justitie, mr. Van Geuns, wijst op de humane gewoon te tegenwoordig, om het requisitoir dadelijk te beginnen met de straf maat. Zoodoende worden aan de be klaagden de folteringen ter afwach ting bespaard. Spr. wil deze gewoon te ook nu volgen, ofschoon hij nu niet juist aan de zielefolteringen van deze drie beklaagden gelooft. Spr. wil daarom dadelijk meed eel en dat hij vrijspraak hier noodzakelijk acht. Hoofdvraag is hieris er sprake van een publieke gelegenheid tot hazard spel een vraag die spr. ontkennend beantwoordt met een beroep op het standaard-arrest van den Hoogen Raad omtrent het „jeu de poule". Voor spr. staat het vast, dat bac carat een zuiver toevallig spel is, on danks de natuurlijk betere kansen voor den meer geroutineerde. Routi- ne is ook mogelijk bij spelen als e en-twee- dri e-kl aver aas en vingt-et- un, die toch wel degelijk, ook bij rechterlijk vonnis, als hazardspelen worden beschouwd. Is baccarat dus naar spr.'s overtuiging een hazard spel, niet is hier aanwezig een pu bliek speelhuis. Cercles als de „Club de Spa" die leden hadden, eere leden en wellicht ook leden van ver dienste zijn rechterlijk óók als be sloten kring beschouwd en hetzelfde was het geval met de ons nader ter harte liggende „Club de Schévenin- gue", die in 1884 naar aanleiding van een geschil tusschen de gemeen te 's-Gravenhage en „Zeebad Scheve ningen" ook als „besloten kring" werd beschouwd, ondanks de ge makkei ijke introductie-voorwaarden. Met deze „Sporting Club Internatio nal" is het niet anders gesteld. Daar om moet spr.'s conclusie vrij spraak zijn. De verdediger, mr. E. G. S. Bour lier, weet eigenlijk niet wat _deze he ld aagden hier moeten doen. Zes jaar beheerden zij hun club, m'et officieel medeweten van de politie, als het ware onder d'e oogen van den offi cier van justitie (aan „den overkant") zonder dat ooit de politie een inval deed en nu op eens moet „onze club" voor de heeren komen, zendt de politie „agents provocateurs" en laat men lie Talrijke „clubs" op Sche veningen. waar toch de introductie veel gemakkelijker is, maar st.il be gaan. Wat is hiervan toch de oor zaak Misschien een schélrp leugen achtig en insinueerend krantenarti kel? Spr. betwist dan verder den officier van justitie, dat baccarat een zuiver hazardspel is. Dat moge zijn Voqr hen, die het niet kennen, maarniet voor den geroutineerde. Reeds het feit, dat routine vereischt is, bewijst dat niet enkel hazard aanwezig '3. Bij baccarat is te beslissen of er al dan niet. zal wórden „bijgekocht". Wat brengt den speler nu tot zoo'n beslissing? Hazard? Maar hazard kan geen motief zijn tot overleg. In derdaad. spr. toont het met voor beelden aan, dat het „koopen" wel degelijk geschiedt met kansbereke ning, die zeer zeker voor den bank houder vereischt is. Natuurlijk is er een element van hazard, maar dat hu;st in elk kaart spel. Maar niet waar is, dat bij bac carat uitsluitend hazard' de kans van winst en verlies beheerscht. Het spijt spr. dat heden niet een erkend deskundige ter terechtzitting aanwe zig is. Het is van groot belang, wellte soort baccarat in de „club" wordt ge speeld, want met bij alle soorten is het „hazard" even sterk. Maar hier is zelfs niet eens onderscheiden, en dat ware toch wel noodig geweest. Nu is bij het „baccarat marqué" in de club niet gespeeld waar. „koopen" verplicht is, het hazard het sterkst en toch heeft de Belgische ju risprudentie dit baccarat- als „bijna zuiver hazardspel" beschouwd, naar aanleiding van de speelbank te Os- tende. Het hier 'gespeelde baccarat is veel minder van hazard afhanke lijk dan- „baccarat marqué", want. ..koopen" is hier niet verplicht. Wij •hebben hier dus te doen met een bij na „zuivdr" hazardspel, dus met iets dat nog lang geen hazardspel is. De Belgische en Fransche jurisprudentie heeft de puzzle van al of niet hazard- karakter van het baccarat 'opgege ven. Om al deze redenen vraagt pl. niet alleen vrijspraak, maar ook ontslag van rechtsvervolging. De uitspraak wordt bepaald op Vrij dag 20 Juli 10 uur. Sport en Wedstrijden KENNEMER SPORTCLUB. Zooals reeds in het kort door ons is medegedeeld, zal de eerstvolgende meeting- van de Kenuemer Sportclub te Bergen plaats hebben op Woensdag) 25 Jiuli a.s. Bij gelegenheid dier als 'dan te hou den harddraverij en op de lange baan zal ook een harddraverij op de korte baan, afstand 300 Meter, plaats 'heb ben, waarvan de deelnemers naar verkiezing, hetzij ondier den man of met sulkey kunnen deelnemen. Deze draverij, nog nimmer op de baan te Bergen gehouden, zal een nieuwe attractie zijn en plaats hebben op liet gedeelte, gelegen voor het pad- doek. Om ook de aanwezigen op' het gul- densterrein in de gelegenheid te stel len deze draverij te .volgen, zullen de zen gedurende die course op het mid denterrein toegang hebben, zoadat een ieder .die eindstrijden goed kan zin. Letteren en Kunst TOONEEL. De heer Eduard Verkade gaat, naar 't „N. v. d. D." meldt, het Ne- derlandsch Tooneel verlaten. EEN NIEUWE REVUE VAN REYDING. De schouwburg „Frascati" te Am sterdam, zal in de September-maand een revue opvoeren van den heer A. Reyding, in het genre van „Doofpot", „Luilekkerland" en „de Nieuwe Prik kel". Leger en Vloot REOORDEELINGSLIJ STEN. Uit enkele tot hem gerichte Memo- riën van Rechtvaardiging alsmede uit andere- bij zijn departement ingeko men bescheiden is aan den minister van oorlog gebleken, dat niet altijd door de chefs, die met de invulling van de beoordieelingslijsten zijn be last,, voldoende het oog wordt gehou den op de wens cGieli jkhedd om gebre ken of tekortlkomingenwelke door hen in den iloop van het jaar bij de on'dier hun bevelen geplaatste officie ren worden opgemerkt, reeds dadelijk in duidelijke bewoordingen ter kennis van de betrokkenen te brengen. Door zulks na 'te laten, heeft zich eenige malen het geval voorgedaan, •■diait hij het 'einde waai Bief jaar, wan neer 'ide 'beoordeelimg Wondt ingevuld', 'de beoordeelde officier zich mie! vol doende bewust wiais van iden minder gunstigen totaal-indruk die hij bij zijn chefs had gewekt. Aangezien hierdoor misverstand kan ontstaan, hetwelk soms niet op bevredigende wijze uit den weg kan worden geruimd, vermits de door be oordeelaars waargenomen feiten en bijzonderheden niet altijd bij de be oordeelden in herinnering zijn geble ven, heeft ide minister de autoriteiten, der landmaclit er op gewezen, dat het ook tot behoud van een. goede discipli ne van groot belang is, diat de chefs de onder hun bevelen 'dienende offi cieren in diudidJe'lijke en besliste be woordingen hun oordeel, hetzij in goedkieuretnldien, hetzij in afkeurenden :zin klenbaair maken telkenmale, wan neer zij feiten, handelingen 'en gedra gingen consbatieeren, welke bij het uitbrengen van een. oordeel in de be- oordeelingslijsten van invloed kunnen zijn! (MUZIEK BIJ T LEGER De minister van Oorlog heeft be paald, diat, wanneer bij de infanterie een companies-korporaahtamboer of -hoornblazer, wiegens het eindigen van de vrijiwillige verbintenis, moet worden overgebracht of terugge bracht in de positie van milicien, aan hem die rang vaan milicien-korporaal moot worden verleend. lEvenibeictoeMe militairen zullen daai tijdens hun verder verblijf onder de wapenen voor herhalingsoefeningen als anderszins, mlet het oog op het groot incompleet 'aam tamboers en hoornblazers, 'als izoodanig. goede diensten kunnen bewijzen. MILITAIRE CANTINES. De Minister van Oorlog heeft vast gesteld een voorschrift betreffende de inrichting en het beheer der cantines van ide korpsen van het leger, bel welk kan worden aangehaald onder den titel van cantine-voorschrift. Genoemd voorschrift .wordt bijwijze van proef ingevoerd. Onder diagteeke- ninig van 15 'December 1907 worden van 'de inspecteurs' idea: wapens éven- tueele voorstellen tot wijziging inge wacht. Tehzij de bommiandééirende of ficier zulks wegenis plaatselijke of an dere omstandigheden ongewensoht acht-, is de verkoop en helt gebruik van sterkendrank onder de navolgende be perkende voorwaarden toegestaan. a. in fret -buffelt van de cantine mag niet meer sterke drank -aanwezig zijn, dian volgens de ervaring voor de be hoefte van één dag noodig is; b. sterke 'drank mag -alleen per glas worden verkocht, het glas niet meer inhoudend-O dan 0.05 L.; c. de verkoopsprijs mag in geen ge val lager worden gesteld, dan het nor maal, -gewoonlijk in Biet garnizoen be- ta'aldJ wo-rdende -bedrag; d. de Verkoop mag mi-elt idoorloopend geschieden, 'do'ch 'alleen enkele uren van 'den daig Idoor den commamdee- reu'dlen officier te bepalen en het gebruik mag alleen plaats hebben in de lokalen der cantine en haar aan- ho origin eden; e. gedurende de uren waarop de verkoop verboden is, moet de sterke drank zijn opgeborgen in gesloten kasten f. hei is aan militairen, die den leeftijd, niet hebben bereikt, verboden in de cantine en haar aaiihoorigheden sterken -drank te koopen of to gebrui ken. De commandeerende officier be paalt de wijze waarop zoowel deze militairen al-s het can tinepers on eel met deze bepaling in kennis wordlen en blijlven gesteld g. aam burgers mag geen sterke drank worden verkoöht. Voorts vaar digt d-e koimmianldeerende officier nog die bepalingen uit, wielke Ihij ter zake in het belang van het korps noodig acht. Hazardspel is in de cantiue en haar aanho origibeden, verboden. Gemengd Nieuws IIET ENGELSCHE HOOGERHUIS. Twee leden van liet Eiigelsche mi nisterie hebben zich op zeer krasse wijze uitgelaten over het Hoogeihuis, klaarblijkelijk in de- overtuiging, dat binnen niet al te langen tijd de strijd tegen dit conservatieve lichaam, dat hoogst waarschijnlijk ook bet niéuwe schoolwet-ontwerp zal verwerpen, over de geheeiLe linie zal uitbreken.. De on-derstaa-tssecretaais, Winston Churchill, wees in een redevoering, die hij t.c Abdringham hield, op de noodzakelijkheid, dat de liberalen met het oog op een mogelijk aanstaand conflict met het Hoogerhuis, hun ver trouwen aan het ministerie zouden blijven schenken. Het Hoogerhuis noemde hij een ongezonde instelling, zonder ver antwo ordelijkhe-idsgevo el die niet meer normaal werkt en1 geheel en al het werktuig van één partij is geworden. De heer Lloyd George, president of the board of trade, sprak in een redevoerirm te Shotley Bridge (graafschap Duriiaan) van een ontta kelde rege-eü'ingsmachiine en verklaar de, dat het Hoogerhuis bij het oud roest moéis-t worden geworpen. EEN GEDENKTEEKEN. Een Engelsch comité wil een ge- denkteeken voor Livingstone oprich ten te Chitambo aan het Bangweolo- meer, precies op de plaats waar de groote onderzoekingsreiziger is ge storven en waar aan den voet van een hoogen boom zijn haft begraven ligt. WAPENINVOER IN RUSLAND. De „Berl. Lokal-Anz." bericht Volgens een officieele meded-eeling van den Russisclien gezant te Berlijn heeft de Russische regeering de be waking, wat de douane betreft, van de grenzen aan de Oostzee en haar zeeboezems verscherpt, teneinde d-en invoer van wapens en munitie naar Rusland langs den waterweg, vol gens de voor bepaalde gedeelten van Rusland geldende invoerverbodsbe palingen, krachtiger dan tot dusver re te verhinderen. Tot dit döeT hebben de Russische oorlogsschepen bevel gekregen, den douane-kruisers der Russische grens bewaking bij de vervolging en het in- beslagnemen van contrabande behulp zaam te zijn. De commandanten der oorlogsschepen zijn volgens den maat staf dei-Russische douane-wetgeving en van het. internationale zeerecht van instructies voorzien. De douane-zone aan de Russische zee-grens strekt zich uit tot 3 zeemij len buiten de kust. EXCELSIOR Een Amerikaansche maatsch-a.ppij heeft besloten, te New-York een huis te laten bouwen op den hoek van Broadway en Libertystre-e-t dat het hoogste van Amerika, dus ook 't hoogst bestaande huis zal zijn. Het zal uit 41 verdiepingen bestaan, on geveer 210 meters hoog zijn en 1.500.000 dollars kosten. DRAADLOOZE TELEGRAPHIE IN VERBAND MET SCHEEPS TIJDINGEN. „Fairpl&y", het Engelsche week blad voor de zeevaart vermoedt dat pogingen zullen worden aangewend om in het Hoogerhuis de verwerping te bewerken van de uitbreiding van de wet op de draadlooze telegraphte van 1904, en zegt het volgende Het schijnt dat ten gevolge van een geheime overeenkomst de regeering besloten heeft een monopolie te ge ven aan de Marconi-Maatschappij, zonder dat eenige regeling is getrof fen omtrent de kosten, waarvoor draadlooze telegrammen van uit zee zullen worden overgeseind. Dit slaat in hooge mate terug op Lloyd's, de overbrenger van alle be richten betreffende alles wat de scheepvaart betreft. Het is van het hoogste gewicht, dat Lloyd's voordeel kan trekken ten be hoeve van de scheepvaart van alle tijdingen, opdat maatregelen kunnen genomen worden ter bescherming van opvarenden en eigendom tegen de gevaren der zee. Tot het verkrijgen van allerlei tij dingen vestigde Lloyd's steeds met activiteit, overal stations. Het ver krijgen van juiste tijdingen hangt voornamelijk af van de regeling van die stations. In verband daarmede had Lloyd's een open oog voor de toepassing van draadlooze tclegraphie voor dit doel. Een regeling ward getroffen met de Marconi Intern. Marine Comm. Cy, Waarbij I.loyd's vrijheid kreeg op alle gewenschte stations installaties aan ie brengen en waarbij alle berichten het eigendom van Lloyd's zouden zijn. In het gevoel van zekerheid door de bovendien van wege de posterijen verkregen toestemming, trachtte Lloyd's geen verwerping te verkrij gen van de wet op de dlraadlooze te- legraphie van 1904. Door de monopolie-regeling zoude het ontvangen en verspreiden van zeetijdingen geheel van het goeddun ken va.n de Marconi-Cy. afhankelijk worden. Reeds heeft de Marconi Cy. gewei gerd een dor Lloyd's stations van ha re toestellen te voorzien en heeftin de nabijheid van dat Lloyd's station een eigen station opgericht. Op deze wijze kunnen alle Lloyd's stations onmogelijk gemaakt worden voor draadlooze telegra.phieseining en zal zij niet kunnen concurreeren met de Matrconi Cy. Tot. zoover „Fairplay". Het is te hopen, dat nog een schik- king zal worden getroffen, waarbij dezelfde accurate en snelle wijze van velrspreid'en van scheepvaartberich- ten zal worden verkregen als nu het geval is. (De Zee). HET OPROER IN NATAL. Met dien diag, zoo wordit uit Loonden aan die „Kom. Zeit." geschreven, schijnt de beweging onder de inlan ders van Natal en naburige koloniën een ernstiger karakter aan te nemen. Uit Transvaal en Kiinberley komen zeer onrustbarende berichten. Naar het heet, zijn Zoeloe-zendelingen reeds sedert Februari in Transvaal ijverig in de weer om hunne aldaar werken de landslieden over te halen naar hun land terug te keer en, en in Kimberley valt iets diergelijks waar te nemen. Eenige dagen geleden zijn te Jo hannesburg ook twee Kafferhendien aan het oproenmaken gegaan en heb ben in een paar dagen onder demon straties voor Bambata zooveel geweld dadigheden verricht en zooveel moor den gepleegd, als vluchtende Ch in.ee- zen in weken. Uit Transvaal wondt dan ook ge meld, d'ait de bevelhebbers der Engel sche bezettingstroepen herhaaldelijk bij de regeering van Natal er op heb ben aangedrongen de hulp van liet staande leger in te roepen. Of dit be richt waarheid betreft, valt niet uit te maken, onwaarschijnlijk klinkt- liet echter niet. De censuur doei zich ook weer krachtig gelden in Natal. Dit blijkt uit een mededeeling, die de „Standard" uit Durban heeft ontvan gen, volgens welke aldaar gfoot op zien was gebaard dbor een bevel van dien commandant der militiie, waarbij aan de Nataische bladen wea-.d verbo den een lans te breken voor liet. ge bruik van rijkstroepen tot demping vaai den opstand, omdat daaruit zou kunnen' worden afgeleid1, dat de kolo nie niet in staat wa® zich zelf te red- dien. Verder wénd dien bladen verbaden, ■te spreken over de financieele moei lijkheden, die het gevolg zul'len zijn. van de tegenwoordige operaties, of twijfel te opperen aangaande de ge trouwheid der hoofden, die nog niet publiek zich bij den opstand hebben aangesloten. Deze maatregel heeftna- tuurlijk buitengewone ontstemming gewekt, te meer daar alle Maden in Natal reeds op de noodzakelijkheid hadden gewezen, om dien opstand met behulp der rij'kstroepen te doen onder drukken. Veertien dagen geloden heette liet, dat die opslancl bedwongen was en, thans berekent men, dat er ongeveer 8000 Kaffers op het krijgspad! zijn, te gen welke een koloniale strijdtmacht van 3500 man ageert. Dat de jongste operaties door het gebrek aan gidsen niet zoo slaagden als mdn had gehoopt, al waren ook aan die zijdie der Kaffers 440 man ge vallen', hebben we reeds gem'eldi. Intusschien is nog een voor Woo'ls- i Sampson bestemde proviand-colonne, met een bedekking van 70 schutters en 70 ruiters, door 500 Kaffers aangeval len en ernstig in het nauw gebracht. De voerlieden en de veedrijvers gingen op den loop, liet vee sloeg op hol, wa gens werden omgeworpen, en slechts met groote moeite kon een lager wor den betrokken, waar schutters en rui ters eohter slechts weinig rast geno ten, daar ze bijna d.en ganscben nacht onder die wapens bleven. De vijand Met 40 doodien achter en' legd'e den vol genden dag aan de colonne ge-eh moei lijkheden me er in den weg. Volgen® latere berichten hebben de Nlatalsehe troepen een' leger opstande lingen in- het Umwoti-dliisfcrict omsin geld, en sneuveddlen 547 Zoelo'e's. Géén énkele Manke vtel. EEN ANARGHIST. De particuliere correspondent van den Matin" te Berlijn deelt mede, dat het onderzoek in zake den ge- waanden anarchist Rosenberg door de Pruisische politie met buitengewo nen ijver wordt voortgezet. Trots de ingekomen berichten, volgens welke Rosenberg een geheel onschadelijk persoon is, blijft de politie overtuigd, een zeer gevaarlijk anarchist in han den te hebben, die krachtig propa geerde voor zijne beginselen, welke 'hij echter zélf nog niet in praktijk heeft kunnen brengen. De Pruisisch® politie is in voortdurende telegraplhi- sche gemeenschap met de Ameri- kaansche. EEN BOEVENSTUK. Uit New-York wordt door Reuter een kras boevenstuk gemeld. Volgens dit bericht is het nl. aan een bandiet te Tresno-City gelukt, op één avond 5 'diligences leeg te plunderen. Met een masker voor het gelaat en de voeten gehuld in linnen ging hij' de voertuigen tegemoet. Kwam er e!en aanrijden, dan hield hij het aan en 'dwong hij cle reizigers met hét pistool in de. banid, ïïun geld en goed aan •hem af te geven. Gelukkig is hij na de vijfde aanranding onschadelijk ge- imaaüct. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: Arnlhem, 5 Juli. K. Sixma, chef de bureau eener spoorwegmaatschappij te Kampen. Redhter-commissaris: mr. A. F. C. Hupkens van der Eist rechter in de arrondissements-redhtbank ie Zwolle; curator: mr. K. H. Lubach, te Kampen. Zierïkzee, 29 Junii. M. van Duiven- dijk, scheepsmaker te Tholen, Reoh- ter-comimissarisjhir. mr. J. W. C. d'e Jonge van Elleméet; curator: D. van ide Velde, te Tholen. 's-Gravehhagé, 6 Juli. D.e Handels- Vennoatscihap onder de tinna Gebroe- Ider-s Huls eiber, klomperfabrikant te Alphen, alsmede hare individueele le den K. Hulsdhér, te Oudslhoorn en B.- H. .Hulschler, te Alphen. Recht er-com missaris: mr. A. E. Crooekewït; cura tor: mr J. H. Goudsmit, te Leiden. Geëindigd: W. Jansen, handelsagent ie Arnhem A. C. de Lange. N. de Vos, aannemer en winkelier, te Willemstad. (Stct.)

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 6