NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: Voor Haarlem FER DRIE MAANDIiS: f 20 IPL Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom 'der aarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel. gemeente) 130 Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco per post door Nederland L65 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Afzonderlijke nummers 0.02H JPSf 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037M Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave de.- Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM.Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor hel Buitenland: Compagnie Générale de Publicitt Etrangire G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ.. Parijs. 3P>" Faubourg Montmartre. 24e Jaargang. No. 7069 Verschijnt, dagelijks, behalve op ZATERDAG 14 JULI 1906 B TWEEDE HL AD. Stadsnieuws PflOVINOMiLB STATEN. In idie anaddiagvergadering van Don derdag warden 'die (besprekingen voort gezet over heit voorstel Van Gedepu teerde Startten oin afwijzend te be schikken op een.'aanvrage/van de Hol- landisdhe Maatschappij van Land bouw fttovt 'toekenning van een provin ciale .subsidie aan de nationale en in ternational e landibouwtentoonsteJling ter gelegenheid van bet 60-jarig be staan der maatschappij in 1907 te 's-Gravedhage rte Shouden, en over het amendement van de Loeren K. Bree- baart 'Jen. c.s, om wel een subsidie toe te staan in (den vorm van een cre- diet van rten hoogste f 2000. Onder de verschillende spekers. was ook de afgevaardigde van Haarlem, de beer Jihr; im-r. J. W. G. Boreêl van Hoge/landen. 'Spreker was teleurge steld door Ihiért afwijzend advies .van Gedieputeerde 'Staten en de Commissie van (Rapport, en juichte daarom het amendement van de heer Breebaart c.s. toe, temeer wijl hij zelf voorne mens was geweest om een voorstel in dien geest te doen. Een gevaar achtte 'deze afgevaardigde ttuert voor de pro vincie, om niet (hert minste blijk van belangstelling rte geven, wanneer ei' op klie grens van t'aaar gebied zoo'n belangrijke tentoonstelling plaats heeft. Het is todh een internationaal belang ,en ook het belianig van onze provincie elisdhit, dart ons land zich zoo goed' mogelijk doet 'kennen op deze tento onstelling. De Iheer mr. -J. C. de Vries achtte de vorm van het amendement niet ge lukkig. (Hij stelde voor om een ©redact van it en hoogste f -2500 te verleenen, dat. eerst aangesproken -zal mogen worden, wianneeir al'le subsidies en biet crediet van 75.000 van Jhfert Rijk zijn verbruikt. Op aandrang van den heer jhr. mr. Bored van Hogelanden, trokken de heeren 'Breebaart c.s. hun arnend'e- •menit, in. Verschillende sprekers wanen bang om af Itie wijkleh van ide gewoonte den Staten om geen subsidies te geven aan 'tentoonstellingen die buiten de provincie plaats hebben. Anderen za gen daar echter geen bezwaar in. Dit bleek ook Wel uit de stemming, want het amendement van tien heer mr. De Vries iwetrd aangenomen met 39 tegen 30 stemmen. Na ©enige bestrijding en verdedi ging Wetrd zonder stemming goedge keurd een voorstel van Gedeputeerde Staten om een crefdiet van Bern hoogste f 500 ten (behoeve van een in te stel len onderzoek naar 'de wijze waarop de Noord-Hjollandsabe groenten in Duitsdhiland worden verhandeld. Besloten werd voor de jaren 1907 1909 weder een subsidie van f 550C per jaar uit te trekken voor een stooni- bootdienst HarlingenVlielandTer- schelling. Of deze subsidie geschon ken zal worden aan den heli eerder der nu bestaande verbinding, den heer A. D. ZuT Miulhlen, zal in de November- vergadering bespraken worden, wijl .er nog een andere gegaidigde is, die zich ireeds in verbinding heeft gesteld Feuilleton Een Verborgen Erfenis (Naar het Engelsch). 85) Toen was hij bezield van een koortsachtig ongeduld en van twij fel nu wist hij, dat hij de gelukkige bezitter was van Gillian's liefde en dat hij op haar onveranderlijke trouw kon rekenen. Toen de knecht van Mr. Wickham zelf de deur opende, kon hij aan het gelaat van Cesar zien, dat hij bren ger was van goed nieuws. Kan Ik Mr. Wickham spreken vroeg hij. Nauwelijks was dat verzoek uitge sproken, toen Mr. Wickham zelf in de hal verscheen en Cesar een tee- ken gaf hem na-asr zijn studeerkamer te volgen. Brengt u nieuws mee 7 vroeg hij gehaast, en zenuwachtig, terwijl hij de deur sloot. Ja. Ik ben zooeven teruggekeerd; Miss Wicham is nu veilig in het huis van haar vrienden te Londen. Miss Wickham Hoe is u Haar naam te weten gekomen? met dien directeur-generaal der Poste rijen. Zonder steming wend besloten een subsidie te verleenen van 10.000 ten behoeve van den Zuidertoren te Enk- huizen. Goedgekeurd werden: de reke ning van liet gesticht „Meerenberg" over het jaar 1905 en het pensioen fonds voor ambtenaren, bedienden en vaste werklieden in het gesticht, over dat jaar; de ontwierp-eerste supplertoire 'begroo tanig over diet gesticht ,,Meeren- berg" voor 1906; de ontwerp-begooting over 'het gesticht Meerenberg voor 1907; de rekening van liet gesticht Zwanenburgwal over 1905; de ontw-orp 'begrooüng voor het gesticht Zwanen burgwal voor 1907; van welke begroo- tingern ,en rekeningen wij indertijd reeds de verschillende cijfers gaven. De betreffende Commissie van Rap port had bezwaar tegen hét voorste! van Gedeputeerde Staten tot vaststel ling van een verordening tot heffing en invordering van leges ter provin ciale griffie, als ook tegen bet voor stel van wijzigingen te brengen in dié wijze van de aflossing van de leaning van f 396.000 in 1905 ten laste der pro vincie gesloten. Ingevolge de wenscOi der commissie verklaarden Gedepu teerde Staten zich alsnog bereM die door de 'Goautmii'ssiie geopperde bezwa ren te overwegen, om in een volgende vergadering weder met voorstellen te komen. Goedgekeurd werd de voordracht van Gedeputeerde Staten, strekkende tot het verleenen een-er schadeloos stelling aan de drie boden ter provin ciale griffie wegens het vervallen hun ner toelage uit die göheven legesgel- den. Elk der drie rtlbans in dde«sr zijn de boden krijgen vanaf 1 Januari 1906 elk 50 pea* jaar. De begrooiang der provinciale inkom sten en uitgaven dienst 1907 wend goedgekeurd op een bedrag van 2.471.221.93® met een post van f 24.684.91^ als onvoorziene uitgaven. Geheven worden 9 opcenten op de hoofdsom der belasting op gebouwde en ongebouwde eigendommen en der pei-son&ele belasting. Bovendien warden zonder stemming goedgekeurd o. m.: De verordening iop de trambaaien, zoodanig te wijzigen, dat het gebruik van vac-uum-remm'en niet onmogelijk wordt; deze rem laat steeds zonder den wil van d-eai anucMnast stoom uit, en dit, was bij de oude veror-'-rnTng verboden. De verordening -op het instandlhou- dien dieriduinen en-duingronden indieze provincie in 'dier voege te wijzigen, dat het mogelijk wordt, schapen en geiten te laten grazen in onbeihednde duinvlakten. Eenige wijzigingen in het negienient. van politie voor het Aanstel-<Dre.aM,ka naal, een bijzonder reglement voor deai Zuider Legmeerpolder, en een •heele reeks gewijzigde reglementen van andere waterschappen Afwijzend te beschikken op een aan vraag van den Raad te Huizen om een bijdrage van 1/3 van 51.600 in de kosten voor verbetering der zeehaven omdat de visscherij in Huizen steeds achteruitgaat en reen veifhiooging van den Westdam -dier haven niet zou zijn in het belang dar schipperij. Iets ongewoons in Cesar's uiterlijk scheen hem te treffen, want hij keek hem oplettend aan. Blijkbaar had hij een voorgevoel dat het onderhoud waarschijnlijk lang zou duren. Hij ging zitten en verzocht zonder te spreken zijn bezoeker hetzelfde te doen. Ik ontdekte dien naam gisteren avond bij toeval. Dat was de reden van mijn komst hedenavond. Laat ons dat onderwerp laten trusten. Vertel mij eerst wat er ge beurd is sinds Miss Wickham van hier ging. Nadat hij zich van die taak gekwe ten had, merkte Cesar dat Mr. Wick ham er zooveel belang in stelde den naam te weten van den man, die de waarschuwing aan Cesar overbracht, dat hij na eehig nadenken besloot het te vertellen, er den nadruk op leggen de, dat het volstrekt niet verder mocht gaan. Eenige o ogen blikken bleef Mri Wickham stil met de hand onder het hoofd zitten. Eindelijk keek hij op, zijn gelaat zag bleek en ern stig. U heeft nog iets anders te zeg gen zei hij plotseling. Ik zal u niet danken voort' hetgeen u gedaan hebt totdat ik wat meer weet van uw mo tieven om zoo te handelen. Mijn motief was Miss Wickham te helpen, antwoordde Cesar. Ieder een zou hetzelfde gedaan hebben. Er In 1902 werd door die Staten een renteloos voorschot toegestaan van 150.000 voor den aanleg van een spoorweg BlokkerGrootebroek, on der beding, diat door belanghebben den zou word'en hijgedragen een ren teloos voorschot van f 83.000 en in hel ma.artsakappeJijk kapitaal J 234.000, te zamen .alzoo f 317.000. Belangfa'öbbendeai hebben deze som biet kunnen bijeenbrengen en missen daaraan nog 61.250. Gedeputeerde Starten zijn van oor deel. dat het belang, dat de streek heeft, hij het tot stand komen dezer lijn zóó groot is, dart de Staten heb ben 'bij te springen en stellen daarom wor, rtie verleenen, een renteloos voor schot uit 'die provinciale fondsen van f 106.000, en ddelname in liet maat schappelijk kapitaal voor 105.000 mits beianglhebbenden f 127.000 bij dragen (dit -is .de som, die belangheb benden (bijeen hebben. Zonlder stemming werd dit voorstel goedgekeurd. Voor de verbetering van de Ewijek- sluis werd ten hoogste f 4000 ver leend en hoogstens f 4000 voor een Pont-veer over het Noord-Hollandsohe kanaal nabij de Kooy. 'Ook het voorstel van 'Ged. Staten tot wijziging vaart het wapen der pro vincie' wiernd 'goedgekeurd. Hiermede was de agenda afgehan deld en sloot de -voorzifter de vergade ring in naam der Koningin. Ne der 1. Bond van Handel s- veTCeiuigiingen. Te Amsterdam is de jaaadijksche vergadering van den NcderlaiudscLen Bond van HancMsvereenigingen ge- houdeai, onder leiding van den heer G. van dei- Most van Spijk, van hier. De secretaris, de heer F. H. Smit. eveneens van hier, constateerde, dat cle Bond in kracht was toegenomen door de aanslui'tanig van de O. 1. en ScQiiü'Mlitwordieahmgsburea.ute Amster dam), Gouda en Sohagen. Bestolen werd een tweern a ahcLel ij k- :sche lijst van wanbetalers uit te ge ven ièvens werd bepaald, dat slechts één vereen Lging in elke gemeente tot den Bond zal kunnen toetreden. De beieren G. v. d. Most van Spijk en F. II. Smit werden herkozen res pectievelijk als voorzit tea' en secreta ris, Als leden van de Connmisisii© van Bijsta.nd voor de bestuurswerkzaam heden werden gekozen de li geren G. Berens, Amsterdam, R. Citroen, Rot terdam, .en J. W. Leipsig, Delft. Nadat besloten was om de, volgende vergadering wear te Amsterdam te houden, werd de vergadering geslo ten. Binnenland PRINSES VOX WIED INCOGNITO. Maandag 9 dezer liad'diein op de boot ,,Alkmaar-Packet", welke 's avonds te 6 uur vaai Alkmaar vertrekt naar Am sterdam, twee dames plaats genomen. Toen de conducteur voor de contröle de gewone ronde deed, werden hem door een der dames in liet Duitsch al lerlei vragen gesteld, over Alkmaar, over Egmond, over de vaart langs de Zaan en o.a. ook over ons Vorsten huis. Zoo werd gevraagd, of onze Ko ningin bij het volk zeer bemind was. of ook de Konaaigin-Moieder bemind was, en of ook het volk aan dien Prins dezelfde toegenegenheid toedroeg. Laiter bleek, dat de ondeim-a agster niemand minder was dan de prinses von Wied, die in gezelschap van eene was geen anderen weg mogelijk. Met zijn scherpe oogen nog steeds op den jongen man gericht, wachtte Mr. Wickham op hetgeen volgen zou. Ik denk dat u weet dat Miss Wickham en ik de laatste maand op Oakhurst, veel samen zijn geweest? zei Cesar, nu meer vervuld van de moeilijkheden, die lrem nog te wach ten stonden. En ik behoef nauwelijks te zeggen, dat daarop het eenig mo gelijke resultaat_ volgde. Ik bemin haar met mijn geheele hart, trouw en oprecht. Hubert Wickham bleef nog steeds zwijgen, en dat zwijgen scheen Cesar te dwingen voort te gaan. Ik kwam hier hedenavond om u ie vragen, waar ik haar kon vin den, ging hij voort en toen gebeurde er, wat ik u zooeven verteld heb. Verbaast het, u, dat wij ondier _d:eze omstandigheden elkaar onze liefde bekenden? Ik sprak en kreeg ant woord. Bijna zonder woorden begre pen wij alles. Wij hebben elkaar lief en hebben elkaar ons woord gegeven. Dat is alles wat ik weet. Begrijp' ik dat goed, dat u Miss Wickham een huwelijks voorstel hebt gedaan en dat zij hei heeft aange nomen Zij nam mij aan en wij spraken nog niet over de toekomst, maar na tuurlijk wenschen wij eens voor de wet vereerded te zijn. hofdame, streng incognito, dien mor gen per ti'ein naar Allernaar en ver volgens pea- tram naar Egmond was gereisd en na een kort bezoek aan onze stad per „Alkmaar Packet' naar Amsterdam terugkeerde. („Alkm. Ci't. 'i REMBRANDTIANA. II. M. de Koningiiar-Moeder zal Maan dag te 11.21 Greenwich-tijd te Amster dam aankomen, des nachts in liet Koninklijk paleis logeeren en Dinsdag weer naar Soestdijk terugkeeren. ZANDVOORT ALS CONCURRENT Dank zij de uitstekende verbinding met Zaudvoort, trekt Amsterdaan niiet meer naar Muidierberg. Zoo wordt aan „dte „Gooi- en Eemlanider" geschre ven Behalve diat nog altijd veel kamers te buur zijn. was ook hert dagelijkse!) bezoek gering, zelfs op scboone dagen. Dit blijkt o.a. hieruit, dat de uitzicht toren dit jaar gedurende de maand Juni door slechts 862 personen bezocht werd, tegen 1740 personeai in Juni van vorig' jaar. Zou de Gooische stoomtram wakker worden EEN DAAD VAN PIëTEIT. Men meldt ons uit Boxum d.d. 10 Juli Den 13en Januari 1586 dus in de be narde eerste helft van den tachtigja rigen oorlog, trok de Spaansche be velhebber Taxis van uit de vesting Steenwijk met 600 ruiters en 2500 man voetvolk onder dertig vliegende vaan delen het zuiden der provincie Fries land binnen, om, onder begunstiging van eene strenge vorst, die alle wa teren met een dikke ijskorst had be dekt, naar Leeuwarden op te trek ken, ten einde die stad te bemachti gen en zich voor- goed in onze provin cie te nestelen. Gruwzaam plunder den zij overal, die Spaansche ben den roof, moord, brand en ver woesting rondom zich verspreidende zooals de kroniekschrijvers dier dagen dit in afgrijselijke bijzonder heden mededeelen. De toenmalige Friesche stadhouder Willem Lodewijk, was in die dagen voor staatsaangelegenïieden in Hol land en het was de Deensche edelman Stein Malthies, die in alle haast van uit Leeuwarden met 1000 man en een kornet paarden optrok om, zoo moge lijk, de geweldige overmacht tegen te houden. Op 17 Januari kwam liet bij Boxum tot een treffen met leeuwenmoed vechtende, hielden de onzen hier drie uren stand toen vluchtten de erg gedunde gelederen in de kerk, waar een verschrikkelijk bloedbad door de Spaanjolen werd aangericht. Gepasseerden Zondag bezochten twee adellijke dames „Fraulein Hil da Schested en Shyra Schested" twee zusters uit Kopenhagen, afstamme lingen van den Deenschen edelman Stein Malthes, ons dorp. om de ge wijde plek in oogenschouw te nemen, waar hun edele voorzaat voor biet be houd. van Leeuwarden zijn leven'had gewaagd en de goede zaak der vrije Friezen zoo heerlijk had gediend. (Lw. Ct.) EEN OOR ALS AANDENKEN. Dezer dagen wilde een paard van den landbouwer J. G. uit het Sporkt (Dinxperlo), voor een hooiwagen ge spannen. niet vooruit. Den landbou wer, het dier willende aansporen, werd door het paard een oor afgebe ten. De landbouw c» uorg het oor zorg vuldig als aandenken in zijn zak. En u zegt, dat u pas gisteren avond hoorde, hoe de werkelijke naam van Miss Wickham is. Cesar stemde toe. Zijn vurigheid was reeds aanmerkelijk afgekoeld. Hebt u eenig denkbeeld om trent de vooruitzichten van Miss Wickham De gedachte daaraan is nog niet hij mij opgekomen. Dus u stelt zich voor, dat zij in de toekomst alleen van uw inkom sten zal kunnen bestaan U zal mij dan niet kwalijk nemen, dat ik u dan in haag belang vraag, wat uw vooruitzichten zijn." Cesar kreeg een kleur. Ik heb op 't oogenblik heel w-ei- nig vooruitzichten, mijnheer, zei hij openhartig. Ik weet niets van uw omstandigheden noch van die van Miss Wickham. Tot gisterenavond dacht ik, dat zij alleen op de wereld stond en waarschijnlijk met heel wei nig middelen. De ontdekking, dat zij uw dochter was, bracht geen veran dering in mijn gevoelens te weeg. Totdat u mij dit vroeg heb ik er in 't geheel niet over gedacht of ik armoe de of rijkdom met haar zou moeien deelen. Overt* uw gevoelens spraken wij niet, zei Mr. Wickham koeltjes. In zulke das-en gevoelen menschen over "t algemeen weinig over geldzaken of wel zij houden zich zon. Hei lot van UIT DE OVERSTROOMDE LANDEN. Nu de warme zomerdagen aange broken zijn, blijkt het in de over stroomd geweest zijnde landen meer en meer, dat de landbouwleeraars gelijk hadden, toen zij beweerden, dat er dit jaar van den oogst niet veel terecht zou komen. De fruitboomen die zich in 't eerst zoo gunstig lieten aanzien en die alle vol bloei gestaan hebben, beginnen te treuren, vele zijn reeds gestorven. De boonen zijn bijna alle dood. De meeste koolsoor ten staan zonder kroon. De zomer vruchten doen wat ze kunnen, doch er is ook niet veel van te verwach ten. In het gunstigste geval zal de opbrengst nog niet één vierde van den gewonen oogst bedragen. In den Kruispolder, waar het, water slechts eenige dagen gestaan heeft, staande vruchten over het algemeen gunstig. De suikerbieten beloven zelfs veel. In den Wilhelmuspolder daarente gen. die pas wafervrij is, zal men in de eerste jaren nog op geen oogst moeten rekenen. Deze polder z.al voor een groot gedeeltè~lrT~W"éiland ge legd worden. WETENSCHAPPELI IKE NAAM VOOR AUTO. Het Weekblad voor Drogisten'' schrijft Tot slot een mopje, ons welwillend door één onzer vrienden toegezon- dien De nieuwe wetenschappelijke naam voor een automobiel is „Chelidoni- um majus" Voor hen. die "t niet direct snap pen, melden wij. dat Chelidonium majus in 't Hollandsch is „Stinkende gauwe'Nu, dat een automobiel „gauw" gaaf, zal niemaaiid betwisten, evenmin als dat zoo'n „gauwe" aar dig kan stinken Daarom is deze drogistennaam niet onaardig gevonden. UIT DE PERS. De hoefij-zer-corresponident van het „Hbld." had do pers vergeleken met de volksvertegenwoordiging en daar bij gezegd, dat do journalist ook een volksvertegenwoordiger, was Dal was <ie ..Nederlander" on „De Standaard" niet naar den zin. Nu schrijft do iioefijzer-correspon dent hierover het volgende „De Standaard" verweet ons, in een opmerkelijke driestar naar aanleiding van ons ariikel over „De Tweede Ka.- iner en de Pers'por sh o ogh ei d. Nu bedoelde het blad daarmee blijke- lijk (iimners ze vond die „pershoog- heid" even verkeerd als „Kamerhoog heid"; een te groote pershoog heid. Die zou dan vermoedelijk daarin hebben gestokeai, dat wij de Pers eon volksvertegenwoordiging' hebben ge noemd, een volksvertegemvoordd'girig, gelijk wij nader hebben betoogd, p a r droit do naissance. Dat is al thans do qualifciatie waaraan „De Ne derlander" zich zoo heeft gestooten. Wij zien nog steeds volstrekt ndetm dat wij door die quatificaitio de Pers hebben gehuld in een mantel, diie haar niet. voegt. Wij zijn echter voor«ovortuiging vat baar. Maar laat er dan nu eens eeai woord worden gesproken door eon man van erkend gezag in Kamer en Pers. Laaf „D© Standaard" liet oordedl eens vragen van dr. Kuyper. Als de oud-afgevaardigde van Gou da en Sliedrecht, de oud-voorzitter van don Noderlandisc'hien Journalistenkring ons duidelijk weet temaken, d at en waarom wij blijk gaven van can te groote „pershoogheid" toon wij do Pers eon volksvertegenwoordiging par droit de naissance noem- Miss Wickham is voor mij .natuur lijk van grooter belang dan het uwe. U zegt, dat u haar lief hebt en datu van plan is met- haar te trouwen. Dat mag voor u voldoende zijn, maar u zal mij niet kwalijk nemen als ik daar geen genoegen mee neem. Als u geen plan hebt van het geld van uw vrouw te leven, waarvan zult gij het dan doen Ik heiï1 nieuwsgierig dat te hooren. Daar heb ik nog niet over ge dacht, antwoordde Cesa\r vrijmoedig. Op 't oogenblik kan ik Gill1'an nog niets aanbieden, maar u kan er van overtuigd zijn. dat ik er voor zorgen zal. Met zoo'n toekomst voor mij is er geen twijfel aan mijn succes. He twijfel daar zeer aan, zei Mr. Wickham ontnuchterend. En ik heb maar aan uw vroegere carrière te denken om d"'en twijfel gerecht vaardigd te zien. Is u ooit gesl t.l"? 1 Ik beschouw het als een ui teem e ak te zaak, dat uw vader alles ge La- heeft, wat in rijn vermogen was om u bekwaam te maken voor het I e- roep, dat gij gekozen hadt. Hoe hebt gij zijn verwachtingen beantwoord? Als advocaat zijt ge niét, klaar kun nen komen en u was verplicht dat beroep vaarwel te zeggen. U doet nu werk. dat een man als Payne, de tactotum van uw neef, doen zou voor de helft van uw salaris. Tk aarzel den, dan zulleai wij die qualificatie intrekken. Natuurlijk komt liet op een woord niet aan. Dr. Kuyper zou misschien eene andere vergelijking liever willen kiezen, maar dat is de vraag niet. Hot is de vraag, of hij deze of een onge veer gelijkwaardige quaJificatie van de Pers buitensporig acht. En zoo ja, waarom. „De Standaard" zal zeker niet slechts oars, maar ook de Kamer en de Pers verplichten door dr. Kiiyper's gemotiveerde meen-ing in deze tè vra gen. En dr. Kuyper zal die uitspraak aan „Do Standaard" wel niet weige ren. BOND VAN ANTI -R EVQL U TI ON- NAI'RE PRO PAGAiN D ACLUB S. De Bond van Antii-revolutionnaire Propagandaclubs hield Woensdag te Utrecht zijn al ge m eene vergadering, onder voorzitterschap van den heer W, Verschoor, door wien een inlei ding gehouden werd, over hert recht van bestaan der propagandaclubs. Vertegenwoordigd waren 30 clubs. Het jaarverslag deed zien, dat de bond in bloei toeneemt. Aangenomen werd een voorstel de onderscheiding iusschen net algemeen en dagelijksch bestuur op te heffen en het aantal leden te bepalen op 5. Hierna, bad de bestuursverkiezing plaats. BOND VAN VRIJE LIBERALEN. Dr. R. P. Mees R.Azm. oud-lid van de Tweede Kamer, heeft wegens ge zondheidsredenen bedankt voor de tot hem gerichte uitnoodiging om deel uit te maken van de commissie tot het ontwerpen van een beginsel program voor den op 23 Juni j.l. te Utrecht opgerichten Bond van Vrije Liberalen. In zijn plaats heeft de Commissie van Advies daarop uitge- noodigd, den heer G. II. Hintzen, oud-lid van de Tweede Kamer, te Rotterdam, die de benoeming heeft aangenomen. De commissie voor het program bestaat dus thans uit de heeren prof. mr. A. C. Visser van IJzendoorn te Leiden G. H. Hintzen te Rotterdam; mr. L. .1. Plemp van Duiveland te 's-GravenhageN. C. Bosboom te Arnhem en mr. H. C. Dresselhuys te Tiel. (N. Ct.) DUITSCH -N EDER LAND SCH POSTVERBOND. De Parijsohe correspondent van het „Hbld." schrijft: In het DinsdagocMendblad van de Petit Pariisien", een dagblad dat een oplaag heeft van meer dan een mil- lioen exemplaren, gtaat een telegram uit Berlijn, dat over het „Duitsoh- Nederlandsoh postverbond" handelt. Wij laten Mer de vertaling van dat telegram volgen. Wij 'herinneren er aan, dat- de Berlijnsche correspondent van .de „Petóf Parisien", zooaJs alge meen bekend is en tijdens de Maroc- co-kwestie ten oveawloede is gebleken, in zeer nauwe relaties staat met het' -Pruisische gouvernement „Zooals men -weet, zijn Duitschland en Holland al sinds eenigen tijd in on- dwhan deling over een bijzondere overeenkomst betreffende die postel- rijen der twee landen. Hert gaat er nl. om een Duiitsch-Hollandsch postver- 'hond te rimirten (zooals dit al jaren 'bestaat tussahen Duitschland en Oos- tem-ijik-Hongarije), ten gevolge waar- niet u te zeggen, dat vóór gij de hand vraagt van een eenige dochter, en nog wel waarschijnlijk een rijke erfgename want als Peter Malin- court een fortuin verzamelde, was er toch geen roden waarom zijn pleeg broeder dat niet eveneens doen zou uw eigen vooruitzichten beter moe ten zijn dan op het oogenblik. Terwijl Hubert Wickham sprak, was zijn blik steeds uitvorschend op het gelaat van Cesair gevestigd, dat aanduidde, dat bet oude, heftige hu meur weer hoven kwam bij de on- omstootelijke waarheden, die zoo hardvochtig geuit werden. Maar de jonge ma-n hehiee'rschte zichzelf en sprak bedaard. Wat u zegt is waar en ik neem u die woorden niet kwalijk. liet moet u wol voorbarig toeschijnen, darteen man in mijn positie u zooiets vraagt. I-Iet is waar, ik heb niets aan te bie den dan mijn liefde. Hij zweeg, streed even met zijn ge voelens en keek toen Mr. Wickham recht in 't gelaat. -- Ik zal haar nooit opgeven, zei hij. Zij is alles voor mij, de geheele wereld. Verklaar u nader, hoe moet mijn positie zijn alvorens ik haar kan opeischen? Geef mij iets op oh ik zal het bereiken, daar kan u ze ker van zijn. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 5