Weerbericht Thermometerstand, Uit de Omstreken Binnenland MEDEDEELIK' GEN VAN HET KOXINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. lü.50 uur). De Büdt, 16 Juli. Hoogste barometerstand 771.7 m.M. te Horta (Azoren); laagste 739.9 ie Ha- paranda Oostkust Zweden). Verwachting tot den avond' van 17 Juli: Gesteldheid van de lucht: matigen tot kracihtigen Z.W. tot W. wind, ■waar bewolkt, waarschijnlijk regen. Temperatuur: Weinig verandering in de temperatuur. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Vorige stand te 2 uur 760.4 m.M. Barometers en Thermometers Ruime keuze. Prima afwerking. JOH. M. SCHMIDT, Zijlstraat 85. te Haarlem. Zondag 15 Juli Hoogste gisteren .F. 62° Laagste heden nacht F. 68» Hoogste heden tot 2 uur F. 62° Maandag 16 Juli Hoogste gisteren .F. 62o Laagste heden nacht F. 56° Hoogste heden tot 2 uur F. 63° Geslaagd. Bij do d'oor den Ned. Bond van Huishoudschool onideirwijzeiressen te Amsterdam gehouden examens voor leerares in koken en voedingsleer is geslaagd onze stadgenoote mej. N. C. A. van Dohhen. HET GOUDEN FEEST VAN BRONZEN LOUWTJE. Even vóór twaalven Zondagavond op de Groote Markt. Tegen het beeld van „Louwtje" een ladder, een man tegen het hek ge leund. Eenig publiek wachtend wat staat te gebeuren. Uit de Lepelstraat nog een man met een ladder. Beide ladders worden aaneengebonden. Twaalf slagten van de St. Bavo, kellnergeroep in de café's„12 uur, Heeren I" Uit „De Kroon" en „Brinkmann" komen habitué's en blijven staan. Twee heeren van een krans voor zien, kooien naar buiten, een stu dent in Zondagavondstemming tegen den kransdragenden heer„Als u d'er opklimt, hik... denk er om hik... de ladder staat wankel hik... „Stond een ieder maar zoo vast op z'n beenen als de ladder 1" klinkt *t snedig terug. „Hij kan er op", berichtte die van de ladder. Statig gaat de krans om Louwtjes bronzen nek. Een luid hoera (weer klinkt. „Is dat nou voor 't Reanbramdt- leest?" vraagt er een, die geen ken ner is. „Krijgen we nog een speech vraagt een ander, zeker 'n liefhebber van oreeren. ,,De krans hangt nog niet goed, de ladder moet verzet." Geroep „Stoot niet tegéh z'n hand je, anders laat-ie de A vallen I" „Lang zal-ie leven, lang zal-ie leven, Louw heeft een schoon hempie an gekregen „Louw gaat niet dood", staat er een met z'n pet op z'n in de hoogte gestoken parapluie te zingen. Dan 12.10 gaan de electrische boog lampen uit, 'n laatste nagloeiing, en Louwtje staat zwijgzaam in de nachtr stilte als ie al vijftig jaar eiken nacht heeft gestaan Huishoud- en Industrie school. Mej. C. ter Gast, van Amsterdam, ■verwierf "t diploma voor h u 1 p ia de huishouding. 5 Leerlingen werden van 't le naar 't 2e leerjaar voor 'f huishoud-onder- wijs bevorderd. Dameszwemfeest. Hoewel het Dameszwemfeest der Haarlemsche Water Podo Club eerst Zendag j.l. gehouden zou wonden, is dit uitgesteld tot Zondag a. s., 22 Juli. Water Polo. Voor de eerste klasse competitie speelde de H. V. G. B. Zondag in Amsterdam tegen de Amsterdamsche Zwemclub. De Haarlemmers wonnen met 1—0. Door hen was nog een tweede doelpunt gemaakt, hetwelk echter niet werd toegekend. Hierte gen hebben onze stadgenooten ge protesteerd. O n d e r w ij s-j u b i 1 e u m. Zondag vierde mej. A. J. van der Most van Spijk, gelijk we reeds vóór «enige weken meldden, haar zilveren jubileum als onderwijzeres aan de Chr. School voor den Werkenden Stand. Uit de oud-leerlingen had zich een comité gevormd om der jubilares- 86 op dezen dag een geschenk aan te bieden. Zondagmiddag kwam dit co mité ten huize van mej. Van der Most van Spijk om haar geluk te wen- echen met den voor haar zoo gedenk- waardigen dag en tevens om haaT het geschenk bestaande uit een keu rige sopha, aan te bieden. Een en ander geschiedde bij monde van de presidente van het Comité, ipej. A V ester. Maandagmorgen hadden de teer lingen van mej. Van der Most van Spijk haar schoollokaal met groenen bloemen versierd. Toen de jubd ar es- se het lokaal om kwart vóór tienen binnen geleid werd, waren da aar be halve de meisjes der zesde en zeven de klasse ook aanwezig het school bestuur en het hoofd van de school, de heer H. S. Loran. De leerlingen vereerden hun onderwijzeres met eenige fraaie geschenken, terwijl het Bestuur haar een zilveren inktstel aanbood. Van het onderwijzend per soneel ontving mej. Van der Most van Spijk een pendule met coupes. De meisjes zongen der jubilarosse nog het „Dankt, dankt nu allen God" en Psalm 116 vers 7 toe. Daarmede was het meer ofticieele gedeelte van bet feest afgeloopen. Mej. Van der Most van Spijk ont ving voorts van verschillende vrien den en kennissen tal van bloemstuk ken en gelukfTienschen. STUKKEN VAN DEN RAAD. Wijzigingder Bouwver ordening. De Rechtsgeleerde Commissie beeft rapport uitgebracht om artikel 41 der Bouwverordening te wijzigen. In baar advies zegi de commissie, dat zij te gen de strekking van deze wijziging geen bedenkingen heeft, aangezien ook zij van oordeel is, dat het wen schel ijk is, dat B. en W. de bevoegd heid hébben om afwijking toe te staan van bet bepaalde in bét eerste lid ■van genoemd artikel, en dat op die wijze de gelegenheid worde geopend, om materialen te gebruiken, welke bij een geringe dikte dei* muren evenwel een groote hechtheid waarborgen. De Commissie beeft eobter een an dere redactie ontworpen, daar tegen die van den beer Rinikema bezwaren zijn. Zij stelt voor. aan artikel 41 toe te voegen: 4. Wanneer in de aanvrage om ver gunning tot bouvren, bedoeld in art. 85 dezer verordening, het voornemen te kennen wordt gegeven, en bij bet bouwen van muren gebruik te maken van ander materiaal dan van steen, kunnen B. en W. van bet bepaalde in (bet eerste lid van dit artikel vrijistteü- ling verle enen. 5. Bij Ixet verleenen dezer vrijstel ling zijn B. en W. bevoegt, nadere eischen betreffende de hechtheid der in bet vierde lid van dit artikel be doelde muren vast te stellen. Leeraren Burger Avomd- school. In verband met de stijging van liet aantal leerlingen gaven enkele leera ren tijdelijke lesuren, waarvoor zij •wieaden beloond met f 50 per lesuur. Daar dieze toestand voortoopig blij vend is, stellen B. en W. voor, deze leeraren definitief met bet geven dJe- zer lessen te betasten en mitsdien hun salaris te venhoogen en dat van de heeren dr. P. G. Beukers te brengen op f 400 f 100 .hooger) P. C. Bouw meester op 600 250 hooger) en J. J. Francken op f 600 200 hooger). Tevens stellen B. en W. voor, den tijdelijken leeraar den heer J. Bran denburg. vast aan te stellen op een jaarwedde van 200. De grondslag voor het pensioen venschen B. en W. te steil en: Dr. P. G. Buckers 1 500, P: C. Bouwmeester f 600, J. J. Francken 600 en J. Bran denburg f 200. Verhuur van grond. B. en W. stellen voor tot 31 Dec. 1910 aan W. Ruigrok te Hillegom te verburen, 25 vierk meter grond gele gen aan de Leidsche Vaart, onder Hillegom. tegen een jaartijkschen huurprijs van 0.20 per vierk meter. De grond mag uitsluitend bestemd worden voor los- en laadplaats. Herhalingssholen. B. en W. stellen voor d<? neeren C. die Beer. P- Th- Jansen en J. B. A Saeijs wederom voor den tijd van twee jaren te benoemen tot hoofden der herhalingsscholen tegen een be looning elk van f 100 per jaar. L e e r a r'e n G y m n a s i u m. B en W. snellen voor den beer W. L. Nolke ook voor den cursus 1906- 1907 te benoemen tot tijdelijk 1 eeraar in de wiskunde aan het Gymnasium tegen een jaarwedde van f 1390. Tot leeraar in de aardrijkskunde- wansctoen B. en W. benoemd te zien den heer G. J. Burger tegen 600 .per cursus. Genoemde heer was voor den cursus 1905—1906 tijdelijk leeraar. R o o i 1 ij n. In verband met de aanvraag van een vergunning tot bouwen van een fatoriekTop een terrein ten Oosten van dien Scbaikwijkerweg, achten B. en W bet gewenscht voor dit gedeelte een rooilijn vast te stellen overeen komstig een door hen ingediende tee- kening. Politieverordening. De Rechtsgeleerde Commissie stelt voor de Politie-verordening te wijzi gen en verschillende artikelen te doen vervallen, in welker onderwerp is voorzien door de Motor- en Rijwiel- wet, de Loterij-wet en de Melkveror- dening. Wensehieüijk aöht de commissie bet, om te voldoen aan het verzoek van het II. A. S. om een bepaling in te lassen, waardoor verzekerd wordt, djat overal waar B. en W. zulks bijde uitvoering van werken noodzakelijk achten, goed drinkwater en privaten aanwezig zijn. De strai bij overtreding is gesteld op een boete van ten hoopte 25 gul den of een hechienisstraf van ten hoogste 6 dagen. Het Lager Onderwijs in 1905. Gegevens ontleend aan het jaarverslag, uitgebracht door de Plaatselijke Commissie van Toezicht op bet Lager Onder wijs. I. Heit AANTAL SCHOOLGAANDE KINDEREN bedroeg laian bet einde van dit jaar 11724; op dc openbare scholen 3962 jongens en 3015 meisjes en voor de zondere schoten 2083 jongens en 2618 meisjes. Op 31 December 1904 waren deze cijfers voor de openbare scholen 3918 jongensen 3015 meisjes en voor de bijzondere scholen 1963 jongens e>n 2503 meisjes. Hieruit blijkt, dat zoowel de bevol king dor openbare als die der bijzon- diere scholen steeg, maar ook, dlai die dier bijzondere schoten bet sterkst vooruitging. Ongetwijfeld beeft de op richting van 'de Roomscöi Katholieke sdhool in de KQla.reubeeksit.raat (die imet, 31 December reeds 318 leerlingen telde) daartoe medegewerkt. Uit de omliggende gemeenten gin gen bier ter school 767 jongens (545 op openbare- en 222 op bijzondere scho len) en 687 meisjes (423 op openbare en 264 op bijzondere scholen). Nog steeds is er GEBREK AAN SCHOOLRUIMTE, .en terecht werd in het jongst e Regee- ringsverslag onze stad aangewezen iails één der gemeenten, die met het bouwen van scholen bet meest ten achter zijn. Met bet aanhalen van fei ten wondt ook thans weer aangetoond, 'dat de ruimte in vele scholen te ge ring is, en en enkele klassen in ande re gebouwen 'onldeigehraoht moeten worden. -Dit is storend en nadeelig voor bet onderwijs, zoo'n gedeeltelijk verplaat ste sobool, die ver van het hoofdge bouw is gevestigd, eigenlijk een af zonderlijke school vormt, en toch een hoofdonderwijzer mist. Het gebrék aan plaatsruimte op de Opleidings- en Burgerscholen, doet verlangen, dat uitvoering zal worden gegeven aan bet Raadsbesluit tot STICHTING VAN EEN SCHOOL VOOR M. U. L. O., want daardoor zouden eerstgenoem- 'de schoten zeker ©enigszins worden -ontlast. TOESTAND VAN SCHOOLLOKALEN Dat de zesde en zevende Tusschen- sdhool thans gevestigd zijn in ge schikte lokalen is verblijdend, pen zeer, dat bet zeer ongeschikte gebouw van sdhool B. eerlang zal worden ver vangen door een hieuw en dat er ern stige plannen bestaan om e'en eind te maken aan den onhoudbaren toestand ,iai school D. Toch hebben de kosteioo- ze- en Tusschenscholen nog gebrek aan ruimte; in de ongeschikte lokalen in de Witte Heerensteeg zijn nog al tijd klassen onder gebracht, en net bouwen van HOUTEN HULPSCHOLEN in plaats van weüngeridree steenen gebouwen lijkt de commissie niet aanbevelingswaardig. De commissie noemt de Kostelooze- en Tusschenscholen tezamen, omdat zij van meening is, dat net wensche- Qijk is, deze soorten van scholen, waar 'het onderwijs naar een gemeenschap- peflijk leerplan wordt -gegeven, langza merhand tot één soort- scholen te hervormen. Er bebooren h. i. niet meer SOORTEN VAN SCHOLEN te zijn, dan bet belang van het onder wijs medebrengt. Hier is voor split sing geen voldoende reden, omdat te genwoordig op de kostelooze scholen betalende leertlingen worden toegela ten en men dus op de Tusschenscho len ook niet betalende leerlingen zou kunnen toelaten. Dit heeft o. a. het voordeel, dat de ouders nooit om fi- nanciëele redenen bun kinderen van school behoeven te doen verwisselen en zou een eventu-eele wijkverdleeling voor scholen zeker vergemakkelijken. Onn'oodig wordt bet geacht -om op nieuw te wijzen op bet nut diat góed- geleide SCHOOLVERGADERINGEN hebben. Mannen en vrouwen, die sa menwerken aan een taak, zoo gewich tig als de opvoeding en het ondierwijs van kinderen van 6- tot 13-jarigen leeftijd, moeten elkander voorlichten en bijstaan. Daarom betreurt de com missie bet, dat op méér dan één sohool in onze gemeente de toestand te dezen opzichte nog vrij veel te wen schen schijnt over te laten. (Wordt vervolgd). De S c h u 11 e r ij. In gevolge bet Koninklijk besluit van 26 Mei jtl. waarbij het aantal compagniën der schutterij tot -twee verlaagd is, zijn vier tamboers met ingang van 1 Juli jl. ontslagen. B. en W. vinden het billijk om deze personen tot die opheffing der Schut terijen een bedrag te geven, gelijk staande aan de laatstelijk door hen genoten bezoldiging van 65. De na men dezer tamboers zijn C. van Dijk, A. Harwijne, J. P. Wdelart en B. Cor net. De bode van den Schuttersraad J. van 't Hof, wiens verdiensten ook ver minderen, zal eveneens zoovéél toela ge ontvangen, dat hij toch f 142.25 verdient, de middélsom van het door dezen genoten salaris in de laatste jaren. Doopsgez. Zangkoor. Doopsgezind Zangkoor voert te Z and voort op hét terras van het Groote Badhuis op Donderdagavond 26 dezer een pi-ogramma uit van een twaalftal oud-Hoüandsche liedenen. Overigens wordt het programma voor ddt con cert aangevuld met orkestnunumers. Tot „Doopsgezind Zangkoor" is na mens de Commissie voor Muziekuit voeringen uit die vereeniging„Ko ninginnedag" liet vereerende verzoek gericht eenige O ud-HolJ andscbe liede ren te dioen hooreu op dein avond van 31 Augustus a,s. tijdens de feestelijk heden in die concertzaal der Sociëteit Vereeniging. Geweld-piLeging. Zondagavond tie 10 uur is onder he vig verzet door een zestal agenten van politie tea- zake openbare dron kenschap van het Stationsplein naar het politiebureau overgebracht Jan K. Kruyer in dienst der H. IJ. S. Maat schappij. Hij weigerde mede te gaan. was gaan liggen en heeft daarop de agenten, getrapt en geslagen. Proces-verbaal wordt tegen hean op gemaakt. K a m e r..s van Arbeid. Te Utrecht beeft cup Maandag 23 Juli a.s. in hét gebouw voor Kunsten en Wetenschappen een vergadering pl aats van de nog nade-r te eonstituceiren Vereeniging van Voorzitters en Secre tarissen van Kamers van Ambéild in Nederland. In cleze vergadering, die voor de pauze huishoudelijk is, zal o. m. overgegaan worden tot de be handeling van de concept-statuten, verkiezing van een definitief bestuur en aanvrage van de Koninklijke be williging. Na de pauze houdt Mr. Dr. J. H. van Zanten, nit Amsterdam, een rede over: „De toekomst .der Kamers van Ar- heti'd". Deze nieuwe -vereeniging telt ook ©enige léden te Haartem.' Oploop. Zondagnamiddag omstreeks 7 uur had op de Gedampte Oude Gracht bij de Turfmarkt een oploop plaats ver oorzaakt door zekeren A. de N., die ia dronkenschap rumoer maakte. Toen hij door eenige agenten was aangepakt-, om naar het bureau te worden overgebracht, heeft het pu bliek de agenten zeer bemoeilijkt door opdringen en te trachten den arres tant los te rukken, waardoor de agen ten genoodzaakt zijn geworden de sabel te trekken en klappen uit te déél en. Een der belhamels is bekend, tegen wien proces-verbaal wordt op gemaakt. REMBRANDT HERDACHT. De 15dë Juli is toch in Haarlem niet voorbijgegaan, zonidér eeln-ige heaidén- king van den 300sten geboort edag van den schilder-koning Rembrandt Hai- menaz. van Rijn. De héér Van Gasteren heeft name lijk het goede dénkbeeld gehad om den bezoekers van het Zondagavond-con cert een aantal lichtbeelden aan te bieden van de mooiste schilderijen en etsen van den meester. Nadat Kriens' kapel de „Grande fantaiisie de 1' opéra Hamlet" blad) ten gelhoone gebracht en de pauze was in getreden, werd in het park op een ko'l'assaail houten, raam e;en wit scherm uitgespannen m ving die -beier Heringa aan mét de vertooning van een- 20-taJ liahtbeéldeto. De nu en- don druppende wolken gevaarten waren wél zoo vriendelijk, om hun gesproei een, tij'd lang te sta ken, waardóór een flink aantal per sonen. -die zich nog Sin de verandah verdekt hadden opgesteld, in den tuin de lichtbeelden kwamen bewonderen. Te bewonderen waren ze ook. die groote, alle mooi en scherp geprojec teerde beenden van Rembrandt's mees terwerken. De vertooning slaagde dian ook uitstekend en maakte een zeer goeden indruk. Op het sc-henni wenden de volgende schilderijen -en' etsen uitgebeeld De Nachtwacht, De Staalmeesters, Portret Eli'sabeitto Bas, Hét joodsohe brtulidije, De bengpradiükimig', Mozes ver nietigt de tafelen dier wet, Ja cob kampt met -den Engel, De aanbidding dei- Koningen, De -afneming van het kruis, Dé graflegging, Zelfportret (1654) De honderdguldensprent, De verkondiging aan dé herders, Ecce homo, Abra ham's offer. De terugkeer van dien ver loren zoon, De anatomisohe les, Zelf portret (in den ouderdom van 60 jaar). De barmhartige Samaritaan, Zelfpor tret als Officier. Aardig was het nu en dan, wanneer de wind wat in het doek blies en b.v. de koppen van dé Staalmeesters be gonnen te bewegen. Bij het laatste portret, dat van-Rem brandt -zelf, weerklonken luide bijvals betuigingen, zoodat Rembrandt nog eens teruggeroepen moest worden. Des middags had de muziekuitvoe ring van. Zaagrnans' stafmuzaek een Oud-Hollandsch karakter door het uit voeren van eenige Oud-Nederlarudsché marschen, 't Dankgebed van Valérius en een „ouverture" op dé Nederland- sche volksliederen. BLOEMENDAVL. Vergadering van den Raad dei1 ge meente Bloéraamdaal op Donderdag 19 JuiM 1906, 'des namiddags te half acht uur. Punten van behandeling lo. Benoeming van een tijdelijken wethouder. 2o. 1ste suppl. kohier Hondenbelas ting. 3o. Aanbieding der gemeente-reke ning over 1905. 4o. Voorstel van B. en. W. tot uit breiding der wegbesproeing langs den geheelen Parkweg en Rij- perweg én langs den Tetteroder- weg tót het perceel van M. J. Doemen. 5o. Voorstel van B. en W. tot het verteenen van ecne gratificatie aan W. Dijs. 6o. Kohier Hoofdei. Omslag. 7o. Mediedeelingen en ingekomen stukken. BENNEBROEK. Zaterdagmiddag werd de heer K. Visser, die zich met een tilbury op den Zwarteweg bevond, door een auto uit Haarlem aangereden, met 't gevolg, dat hij uit zijn rij tule viel en eene hoofdwonde bekwam. De tilbu ry en de auto waren beide erg be schadigd. De Tentoonstell.ng te Leeuwarden (Van onzen bijzonderen correspondent.) Als men 7.44 's morgens in den ■sneltrein stapt, dan heeft men een ven-binding met onze noordelijke pro vinciën, waarvan ik niets te veelzeg, wanneer ik ze ideaal noem. De heelo reeks van kleine stations bestaat voor dezen trein niet, zelfs toet knooppunt Uitgeest wordt minachtend voorbijge gaan. De eerste halte is Alkmaar. De tweede Hoorn, de -derde Enkhuizen en daar l'gt vlak bij 't station de klei ne, maar stevige raderboot gereed, die ons naar Stavoren brengen zal. Binnen éen uur en tien minuten zijn we over. Tien minuten later vertrekt de trein naar Leeuwarden, die al leen ophoudt in Sneek. Te 11.19 zijn we in Frieslands hoofdstad. Het reisje heeft drie uur "en vijfen dertig minuten geduurd. En zie nu op de kaart den afstand eens aan Zonder twijfel dus een prachtige dienst. En afwisselend er bij, daar het kleine bootreisje een genoeglijke variatie is op het treingestommel. Haarlemmers en bewoners van onzen omtrek, die de tentoonstelling van Leeuwarden willen gaan bezoeken, doen verstandig met deze route te nemen en een goedkoop uitstapje van de Holl. Spoor daarvoor aan te schaffen. Per tweede klasse maakt het hun een verschil van f 1.30, ver geleken bij een gewoon retourtje. In o-ns vorig nummer is over de aanleiding tot deze tentoonstelling a.l een en ander medegedeeld en ook, dat ze Zaterdag geopend is. Waar lijk geen onaardige stad dat Leeu warden. Meer dan de meeste steden van ons land heeft liet in zijn straten en grachten, in menig merkwaardig gebouw zijn eigenaardigheid be waard. Vlak bij 't statten was wel een vrouw op post, om ons den feest wijzer en den catalogus te verkno pen, maar een andere noodzakelijk heid, een vingerwijzing naar de plaats waar de tentoonstelling ligt, ontbreekt. De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer had wel voor eenige handwijzers mogen zorgen, want er is gelegenheid genoeg- om den verkeerden weg in te slaan. Te meer omdat de eene inboorl1 ng ge neigd is een anden-en weg aan te wijzen, dan de andere. Weliswaar leiden'ze beiden naar het doel. Zaterdagmiddag te 2 uur zou de opening plaats hebben. Welnu, ze is op dat uur dan ook behoorlijk ge schied. Ik vraag me af, of ik nu aan de lezers van dit blad vertellen moet wat Mr. Stoop, de jonge voorzitter van de regebngscommissie er alzoo van zei. Me dunkt van niet. De lezer kan zich dat voorstellen, ook zonder dat ik 'het -hem vertel. Evengoed als bij zich een denkbeeld maken kaïn van de woorden, waairmee onze Mi nister van Landbouw, Handel ©n Nijverheid, Mr. Veegens, antwoordde en de tentoonstelling geopend ver klaarde. De knapste mannen van de wereld kunnen een dergelijke plech tigheid geen nieuw Meed aantrek ken. Dit is in onze conventioneele sa menleving wel een van de conven- tioneelste gebeurtenissen. En wan neer Mr. Veegens, die in de laatste weken niet minder dan drie exposi ties plechtig geopend heeft, de Bak kerij-tentoonstelling te Amsterdam, de tentoonstelling voor Chemische en Technische Industrie te Rotterdam en nu weer deze te Leeuwarden wanneer Mr. Veegens, zeg ik, voor nemens is daarvan een gewoonte te maken, dan wil ik hem tegelijk be wonderen en beklagen. Hoelang zal 'het nog duren, vóórdat het publiek eenvoudig hieraan de opening van een tentoonstelling be merkt. dat het hek wordt opengezet Zijn Leeuwardens ingezetenen voor zulken eenvoud al rijp Ik meende het op te merken aan de dames, die grootendeels hoogst eenvoudig waren gekleed en aan tal van mannelijke genoodigden, die huiselijk weg in een jasje of colbert verschenen waren. Terwijl de genoemde toeeren hun ne redevoeringen hielden, kletterde de regen tegen de ruiten van de feest zaal. Dit gebouw is het grootste van de heele tentoonstelling. Men is daar mee rond uitgekomen voor het plan, om nevens het nut, ook het genoegen duchtig te bevorderen. Mr. Stoop er kende in zijn rede dan ook flink weg, dat het bestuur de Leeuwardenaren, die anders in de vacantie naar bui ten plegen te trekken, dezen zometr eens hier hoopte te houden. Men heeft zelfs, behalve den officieelen ca talogus, een feestgids uitgegeven, omdat de bezoeker die op de hoogte wil wezen, met twee boekwerken rond dient te loopen. Concerten der infan terie en van een dameskapel, con gressen, illuminatie en bal champe- tre, feesten van de Nederl. Motor- w ielri jders v er een i ging met een op tocht door de stad, een heele week lang uitvoeringen van een spectacle- concert, muzi ekw edstrij den en wat al niet meer, zijn gearrangeerd om het den bezoekers zoo aangenaam moge lijk te maken. De feestcommissie heeft zich uitgesloofd. De regelingscommissie ook V zeer zeker. Elr zijn een kleine vierhonderd inzendingen, waaronder eenige bui- tenlandsche. Dat is een flink aantal. Natuurlijk zijn ze niet alle interes sant voor den bezoeker. Er zajn er, die geen enkele andere bedoeling kun nen hebben, dan wat provinciale re clame te maken voor hert. artikel van den exposant. Bij de snelle verkeers- gelegenheden van dezen tijd, de vlug ge. journalistiek en de steeds naar voren dringende illustratie van alles wat nieuw gemaakt wordt of uitge vonden, is 't hoe langer hoe moeilij ker dingen op een tentoonstelling te krijgen, die aan de bezoekers géheej onbekend waren. Wat natuurlijk niet wegneemt, dat het inzenden van al lerlei artikelen en vooral van Meine en groote machinerieën aanleiding kan geven tot gerief van verkooper en kooper beide. De Leeuwardensche expositie heelt ln elk geval dit voor, dat zij ge bouwd is in een bestaand park. Zoo zelfs, dat er boomen staan in ver schillende zalen, hoewel zij door den decorateur natuurlijk zorgvuldig zijn verborgen. Het gevolg daan-an is, dat de bezoeker wandelt in een aan gename omgeving, niet in de zand woestijn, die tentoonstellingen dik wijls zoo troosteloos maken. Handig is van de manége gebruik gemaakt als tentoonstellingszalen, liet overige is in eenige houten gebouwen, of op het terrein in de open lucht ge plaatst. We vinden er verschillende inzen ders uit Haarlem en omgeving, de coöperatieve chocoladefabriek Union van Schoten, de Beverwijksche con- servenfabriek. den heer D. de Clercq van Bloemendaal. den heer M. P. de Clercq van hier, met ontwer pen van goedkoope, kleine woningen, de firma Enschedé met allerlei druk werken en de heeren Clausing, Van Meurs en Van Gogh en Zweers meit inzendingen op ptootografisch ge bied. Stelt men nu de vraag, of de ten toonstelling een sterk Friesch stem pel draagt, dan kan ik daarop niefc bevestigend antwoorden. Wel zijn er natuurlijk tal van inzendingen uit Friesland, van schaatsen, van goud- smidswerk, van allerlei koeksoorten wel zonden de 'coöperatieve stoom- zuivelfabriek te Leeuwarden en de coöperatie der Friesch e ijmke/rs in, maar daarmee is nog niet verkregen wat men een typisch Friesch cachet zou mogen noemen. Vooral dat er zoo weinig van de Friesche huis industrie en van haar zuivelberei ding is uitgestald, zal iederen bezoe ker. die juist daèrvan gaarne iets had willen zien, ïvel treffen. Maar 'tkan zijn, d'at dit den Pries zelf, die dlit al les van nabij wel kent, juist minder dan ons Hollanders, belang inboe zemt. Zoodra 'het weêr in de ware plooi komt, moeten Haarlemmers die er een gulden voor over hebben en graag een spoorreisje maken door Fries- lands dreven, met een bootreisje zon der zeeziekte er tusschen in, zich maar eens naar Leeuwarden opma ken. Ze kunnen, van de sneltreinen gebruik makende, er ongeveer een uur of zeven vertoeven en op één dag uit en thuis rijn. VOORTVLUCHTIGE DUITSCHERS, Te Delfzijl heeft de politie een on derzoek ingesteld' naar de Duitschers, welke verd'aöht worden van zich t© Wilhelmshaven aan diefstal van 30.000 Mark, te hebben schuldig ge maakt. Zij waren Donderdag met een boot uit Groningen naar hier gekomen. Men. vermoedt, dat zij te Delfzijl het vadrtuig .verlaten hebben. De boot had Nordeney tot plaats van bestem ming. OPGEHAALD. Sedert 1 Juli werd te Uithuizen ver mist de 16-jarige Hendrik Klip, die na eene berisping van zijn vader de ouderlijke woning had verlaten. Thans is Vrijdagmiddag zijn lijk on der die gemeente drijvende gevon- ctuna. VERDRONKEN. In den vijver achter het Sterre- bosch te Groningen is Vrijdagmiddag opgehaald toet lijk der dienstbode Hendrika de W., die sedert Vrijdag ochtend werd vermist, DIEFSTAL IN UNIVERSITEIT. Uit een der collegezalen van de ge- meent'elijke universiteit -te Amster dam is vermoedelijk reeds eenigen tij,d geleden, ontvreemd een herinne ringsmedaille van gedreven zilver, op de eene zijde waarvan liet wapen der gemeente met de leeuwen, waar onder de woorden „Academi Am- stelodamensis in id Athenaci locum successit ld Octob. MDCCCLXXVH" gegraveerd en aan de keerzijde drie vrouwenfiguren, voorstellende dé faculteit der godgeleerdheid, der rechtsgeleerdheid en der genees kunde. De medaille was bevestigd op een paneeltje, met eikenhouten lijstje, groot 0.25 M. In 't vierkant- De commissaris van politie in "do le sectie te Amsterdam verzoekt aan houding en bericht. DE STAKING TE CASTRICUM. Wij spraken Vrijdagmiddag den heer J. Bijland, aannemer van den bouw van het krankzinnigengesticht te Castricum, en vernamen o. m. het navolgende Otogeveer 150 werklieden werken op dit oogenblik nieteen 80- tal rijn door blijven arbeiden. Vrijdagavond zullen den stakeri bij het uitbetalen van toet loon, dat zij nog te goed hebben, door den aan nemer voorwaarden ter teekening worden voorgelegd- Wordt daarop nog ingegaan, zoo kan door Ken Maandag a. s. het wérk hervat wor den, zoo niet, dan zijn zij ontslagen. Eenigen zullen in geen geval meer worden aangenomen. De heer Bijland verklaarde in geen geval te zullen toegeven. (Tel.) De Rembrandtfeesten te Amsterdam. Part-iculieve eovrespandenitrie) ONTVANGST DER JOURNALISTEN. 't Is voor ons, journalisten. Zater dagavond reeds feest geweest. De stu- denten-societeii was welwillend ter onzer bescMkking gesteld en door toet pers-comité werdén daar binnen- en buitenlandsChe jouimailisten uitne mend ontvangen en gul onthaald. Een aangenaam samenzijn aan dien vooravond der feesten -heeft er de rechte schrijfstommiiig al ingebracht. Voor -de pers is uitnemend gezorgd, dat moet gezegd worden. Béhialve dat de studenten-sociëteit alle dagen vol komen ter onzer beschikking is, heeft ook de directie van het „Alg. Handels blad" de bibliotheekzaal in haai' ge bouw afgestaan, Het werken wordt ons gemakkelijk gemaakt. Dit is te danken aan het volijverig pers-comité en vooral aan den voorzitter, den lieer D. A. Zoet hout, die, aks zoovele malen reeds, ook nu weer volop den dank der col lega's verdiend heefivoor alles wat

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2