Weerbericht. Therraouieterstaod. Binneaiana Uit de Arbeiderswereld Leger en Vloot LEDEDElEL IXGEN VAX HET KONHNKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 20 Juli Hoogste barometerstand 768.6 m.M. te Horta (Azoreu); laagste 73S.1 te Dunrossniss (Noord-Schotland). Verwachting tot den avond van 21 Juli: Gesteldheid van de lucht: zwakke tot matigen meest Westelijken wind; bewolking;, mogelijk regen. Temperatur: diezelfde. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Hierop werd de gebruikelijke Rond vraag gedaan. De heer Guldcmond wenschte i-n- Mohüngen over de salarisverhoo-ging der arbeiders aan de gemeente-gasfa briek. en zulks in verband met de verhooging van het salaris van den directeur. Een lid dei- gascommissie gaf de <?e- wensehte inlichtingen, waaruit bleek dat èn stokers én fitters waren ver hoogd niet ƒ0.50 per week. Voorts vroeg spreker, of B. en W. reeds plan hadden om er nu een vast- gemeente-arbeider bij aan te stellen, of, indien B. en W. dit niet voorne mens zijn, den tossen gemeente-arbei der .1 o onsver hooging te geven, daar z. i. ƒ9 per week voor een los werk man te weinig was. Het dagelijksch bestuur zal déze za ken onderzoeken. Nadat dezelfde spreker een-ige inlich tingen had gevraagd over hei bestra ten van de Meerstraat, waaraan bin nenkopt oen begin zal gemaakt wor- den, sloot de Voorzitter de openbare vergadering. Barometerstand hedenmiddag 2 uur. 760 m.'M. Neiging tot achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 759.5 in.M. Barometers en Thermometers Ruime keuze. Prima afwerking. JOH. M. SCHMIDT. Zijlstraat 85. te Haarlem. Vrijdag 20 Juli Hoogste gisteren F. 67 Laagste heden nacht F. 56<- Soegste heden tot 2 uur F. 62" HOFBERICHTEN. In verband met de matinée waren Woensdag op Het Loo ook aanwezig baron van Pallandt, opperceremonie- meesterbaron van Hardenbroek, opperkamerheerbaronesse an Har-w denbroek, grootmeesteres, en Taets oprichting van van Amerongen, kamerheer. om regelmatige, bloede wegen in net oude deel der Gemeente te hebben. In stemming gebracht werd de motie aangenomen meit algemeen© stem men, uitgezonderd die des üieeren A. Roozen. (De heer <C. Roozen was af wazig.) Daar geen deir Leden iets meer voor do openbare vergadering had, wend doze 'veranderd in eene met gestoten deuaen. De laatste misstap erger dan de eerste. De slagersknecht J. D. Akersloot, in betrekking te Zandvoort, had de flau we aardigheid, terwijl hij door den veldwachter Broek werd bekeurd voor overtreding van artikel 20 van het Motor- en Rijwielreglement, in den nacht van Woensdag op Donder dag, een valschen naam en adres op te geven. De veldwachter Broek, bijgestaan door den veldwachter Smits van Aerdenhout, togen nu op onderzoek uit en hadden bet geluk bedoelde persoon op te sporen, waar om deswege ook proces-verbaal tegen hem is opgemaakt. SCHOTEN. Aangehouden. De milicien Van de Pieterman, is door den veldwachter Heertjes aan gehouden en voorgeleid aan de mi litaire autoriteit, ten einde 2 dagen arrest te ondergaan wegens niet ver schijning op de inspectie, terwijl hij ook ter na-inspectie niet tegenwoordig was. Diefstal. Uit een loods, staande in Klever- pairk II, is op een nacht eenig koper werk ontvreemd, bestaande uit knop pen voor huisbellen en tuimelaars, dte voor aldaar te bouwen huizen be stemd waren. HEEMSTEDE. Donderdag was het voor de ver pleegden van Meer en Bosch alhier een ware feestdag. Onder leiding der broeders weid een bootbocht gemaakt naar Schoor! waar de dag veeder genoeglijk werd doorgebracht. HILLEGOM. Vergadering van den Gemeen teraad van Hillegom op Don derdag dien 19den Juli 1906, des namiddags te 7 uur. de heer Ge- Afwezig met kennisgeving J. van TiL Eenige ingekomen stukken van deputeerde Staten, benevens schrijven van den gepensionnee gemeente-arbeider S. Warmerdam en den directeur der gemeente-gasfa briek, houdende dankbetuiging voor hunne respectievelijke pensionnedring, en salarisverhooging, werden voor kennisgeving aangenomen. Nadat het opgemaakte concept voor eenige af- en overschrijvingen was goedgekeurd, werd overgegaan tot het opmaken der voordracht van zetters der Rijksbelastingen, wegens periodie ke aftreding ivan de hoeren H. H. van Waver en en G. Veldhuizen van Zan- ten. De heeren koniden blijkbaar niet best den rechten man op de rechte plaats vinden, daar eerst na een einde- ilooze stetmmerij en loterij de volgende heeren op de voordracht kwamen 1 H. H. van Waveren, 2 G. Veldhui zen vi*n Zanten, beiden aftredend3 K. van Bourgondiën, 4 BL A. van Wa veren. Hierna werd de gemeente-rekening, dienst 195 aangeboden en werden tot commissieleden benoemd, om de reke ning na te zien, de heerenLommer- se, Balvers en H. A. van Waver ear. Op aandrang van den heer Balvers zal deze Commissie voortaan samen gesteld worden volgens rooster. Wégens de benoeming van den heer G. Veldhuizen van Zanten tot wethou der, moest er een lid van die gascom missie worden gekozen en werd als zoodanig benoemd de heer A. Top per. De Voorzitter dankte het aftredende hd voor hetgeen deze gepresteerd heeft als lid dezer gascommissie. IJMUIDEN. Oud-Kath. Kerk. De „Eerste-steenlegging" der nieu we kerk te IJmuiden zal plaats heb ben op Donderdag 26 Juli e. k., des namiddags te half twee. De onlangs verkozen bisschop van Haarlem, Dr. J. J. van Thiel, zal de plechtigheid verrichten. ZANDVOORT. Aangekomen Badgasten Fam. Monné, Amsterdam, Hottl Zeerust, 5pers. Fam. Kettlitz, Utrecht, idem, 4 p. D. J. A. Binnendijk, Leiden, idem. De heer Daura, Den Haag idem. Mej. C. A. Lidt. de Jeude. Tiel, Villa Thalatta. Jb. Bierens de Haan, Amsterdam, Villa Paula. E. den Tex, idem, tdigm. E. Tegelberg, idem, idem. J. van Lennep, idem, idem. Jongeh. Boot, Hilversum, idem. Mevr. Versteegh, idem, idem, 2 p. Van der Werk. Amsterdam, idem. Heldring, idem. idem. E A. Frowein, Arnhem. Hotel d'Orange, 6 pers. J. Keysert Amsterdam, idem. L. Tas. idem, idem, 9 pers. B. Konijn, New-York. idem. I. Hartog, Utrecht, Idem, 2 pers J. Hogeweg, Arnhem, idem. M. Etty, idem, idem. Oliviarlus, Kobenham, idem. J. Compris, Amsterdam, idem, 4p. R, de Neufville, Frankfort a/M., id. pers. R. Ludassy, Ludassy, idem, 6 p.- Ohbenroth, Augsburg, Hotel de l'Ocean, 4 pers. J. Jung, Dusseldorf, idem, 2 pers. M. Bendien, Ootmarsum, idem, pers. HAARLEMMERMEER. Door den Burgemeester van Haar lemmermeer, is namens den minister van Koloniën kennis gegeven aan de wed. Am pers. alhier, dat haar zoon. dienende bij heit Indische leger, bij eene expeditie op Celebes is gesneu veld. Rechtszaken j 3e Congres voor den Hanaei- drijvenden en industrieelen Middenstand. (Vervolg van de vergadering van Woensdag.) Aan de orde kwam nu hei voorstel EEN GEVAARLIJK HEER. Het is de politie le Amersfoort ge lukt een gevaarlijk lieer te snappen. Reeds eenigen tijd was een zekere A. B. uit het krankzinnigengesticht, j ontslagen. Hij maakte liet echter de dames" op straat zeer lastig. Op last van den offioier van justitie waren er posten uitgezet om te trachten li ent dag' 24, Donderdag 26 en Dinsdag 31 Juli en Donderdag 2 Augustus a. s,, id es morgens van 9 tot 12 uur en des middags van 2 tot 4 uur. (Utr. Dgb!) KAP. DUMONCEAU. Woensdag heeft ten Paleize een consult plaats gehad tusschen de doctoren Roessingh en Pot bij. kapi tein Dumonceau. Diens toestand is haar omstandigheden bevredigend. EEN MUSEUM VOOR DEN KLEIN HANDEL EN DE KLEIN- INDUSTRIE. onschadelijk te maken. Ondqr leidingoordeelde Donderdag J. Gans enden van den agent v. d Horst is li et 11,1 j recidivist G. J. Cappenberg, beschul- -W <- «e? April aam d« OOK EEN ANARCHIST. Men meldt uit Zutphen aan de Te! Zutphen heeft een o ogenblik gi vaar geloopen dat scheen althans zoo. Er was op 22 Juni een anarchist in de stad en met het oog op het kruithuis is dat nogal bedenkelijk. Maar de politie had hem gauw te pakken. Hij deed trouwens niet ge heimzinnig. Vlak voor het politiebu reau ging hij staan, wierp een po- litie-agent een anarcliistischen blik toe en zei luid de Koningin is een., en toen volgde iets beleedigends van oplichtster en iets dergelijks. De man werd opgepakt er ook voor den recbter-commlssaris stofte, hij op zijn anarchistische denkbeelden hij had de paan de Koningin, enz. Woensdag ter openbare terechtzit ting bleek de anarchist een. - 25- jarig kellner, N. Th. Ph. O. uit Zwol le, die door drankzucht heelemaal aan lager wal was geraakt en die nu de Koningin beleedigd had om langs dien weg een veertien dagen van de straat af te komen. Uit angst, dat men hem weer los zou laten, had hij zich als een verwoed anarchist aan gesteld. Als lectuur werd op hem ge vondeneen bijblad van de ,,Zwol- sche Courant". De ambtenaar van het O. M. zou, nu bek! geen anarchist was. een geringe straf vragen en eischte drie maanden. Anarchisten kunnen dus uitrekenen wat hun te wachten staat als ze hier tegen de lamp loopen. DIAMANTNIJVERHEID. Het heden verschenen weekblad van den A. N. D. B. behelst, een staat der middelen van den Bond op 1 Juli 1906. Het totaal bedrag op ge noemden datum was ƒ485.286.46. In 4 weken van Juni werd aan con tributie ƒ43.841 ontvangen, dat is dus bijna ƒ11000 wekelijks. Het aantal werklooze leden van den Bond bedroeg in de week van 814 JuU 201. DE STAKING DER TIMMERLIEDEN. Men meldt uit Leiden Een dertigtal opperlieden en met selaars hebben het werk ook neer gelegd en zich aangesloten bij de stakende timmerlieden. VAN HET LOO. Een der medewerkers van de N. R. Ct. meldt nog Prins Hendrik heeft in zijn uitne mend woord tot inwijding van de nieuwe Rembrandtzaal in 's Rijks Museum te Amsterdam gezegd, hoe innig leed het Hare Majesteit de Ko ningin deed niet in persoon tegen woordig te kunnen zijn bij deze plech tigheid. Intusschen was hef reeds aan ve len bekend, dat het Hare Majesteit een behoefte was op andere wijzejjl'ijk te geven van haar groote belangstel ling in het feest ter eere van Rem brandt. Die velen ongeveer een hon derdtal waren de genoodig- d e n tot een samenzijn op het Loo, den middag van den 18den Juli. Van de hofstad, langs Leiden, Haarlem, Amsterdam en Hilversum, bracht een expresse trein de gasten, hen. die werkzaam waren geweest voor de hulde aan Rembrandt, naar het. zo merpaleis te Apeldoorn. Ruim half drie kwamen wij aan het Loo, opgewacht aan den ingang van het paleis door den hofmaar schalk Clifford, en wandelden wij slechts één dame onder al de heeren, de schilderes Thérèse Schwartze -- bij het prachtigst weder door de sta tige lanen van het park naar den zoogenaa-mden bloementuin te mid den waarvan een breedgetakte Weï- lingtonia zich verheft. Al spoedig kwamen Hare Majes teit in haar licht-groen gebloemd tuinioilet. en Prins Hendrik. Onder de schaduw van dén prachti-gen ce der nam de Koningin hare plaats. Eerst, werden aan Hare Majesteit voorgesteld de vie/r 'heeren uit het buitenlanddr. Carl Neumann, uit Kiel, de bekende schrijver over Rem brandt Durand-Gréville, uit Parijs Hijmans, uit Brussel, en Max Rooses uit Antwerpen. Daarna defileerden de ministers, met uitzondering van die van Financiën en van Justitie de burgemeester, de wethouders secretaris van Amsterdam en van Leiden. Dan het bestuur en de leden van de Rembrandt-comité's te Am sterdam en te Leiden. De hoofddirec teur, directeuren, onderdirecteuren Van en de architect en de waarne mende architect bij de Rijksmuseum- gebouwen te Amsterdam. De commis sie van toezicht, de hoogleeraar-dir. en de hoogleeraren der Rijksacade mie van Beeldende Kunsten. Het Be stuur van Arti et Amicitiae. Het Schilderkundig Genootschap Pul- chri Studio. ITet bestuur der v-eree- niging Rembrandt. De commissie voor de Koninklijke subsidiën aan jeugdige kunstschilders. De leden der commissie van toezicht op het Rijk museum en haar secretaris, en ein delijk de commissie tot het nemen van proeven voor de belichting van Rembrandt's Uittrekkend korporaal schap van Banning Cocq. Even opgewekt als onvermoeid on derhield Hare Majesteit zich met bij na alle genoodigden. Ieder kon bemerken, dat de Ko ningin de gansche feestviering van het begin tot het einde met onver- I deelde aandacht uit de verte heeft gevolgdkennis heeft genomen v,an de onthulling van Rembrandt's borstbeeld en die beide tentoonstel lingen in de Sleutelstadvan de fraaie rede van den hoogleeraar Quack, in de Westerkerk, ingeleid en besloten met die heerlijke koorzan gen de wijding der nieuwe Rem brandtzaal. de gala voorstelling ;n den Schouwburg, enz. enz. De nestor onzer schilders. Jozef Israels, mocht een sympathiek woord vernemen over zijn keurig opstel in de Gids; dr. Martin over zijne stu die aan Rembrandt tijdens zijn ver blijf le Leiden gewijd, in het tijd schrift Onze Eeuwdr. C. Hofstede de Groot over de uitgave van den Rembrandtbijbeldr. A. Bredius over de schilderijen door hem afge staan voor de tentoonstelling te Lei den, enz. enz. Onderwijl werd oolc op verlangen van Prins Hendrik menige gast aan hem voorgesteld onder hen ook de heer Heijldgers, praeses van hetLeid- sch'e studentenkorps, dat de Rem- brandtcommissie zoo krachtig heeft gesteund. Een der voorgestelden sprak zeker uit veler naam door Zij ne Koninklijke Hoogheid te danken voor het zoo goed1 en duidelijk sproken woord ter inwijding van de nieuwe Rembrandtzaal. Geen wonder dat onder gezelligen kout 'der aanwezigen de ruim twee uren te midden der heerlijke natuur doorgebracht, voor ons allen als wa ren omgevlogen. Intusschen had het rijk aangericht buffet menige welko me verkwikking gebracht. Hare Majesteit verliet met Prins Hendrik omstreeks kwart voor vijven den bloementuin, eerbiedig door al len gegroet. Toen het oogenblik van scheiden voor ons naderde, was het mijn buur man Durand Grévdlle, die in onzen kleinen kring het glas met den feest wijn ophief en sprak ,,La Santé de Sa Majesté la Reine et du Prince Henri des Pays-bas". ten maar pogingen zal aanwenden om zoodanig museum te doen oprichten. Tot Leden van het hoofdbestuur wei den herkozen de aftredende heeren A A. Collenteur te Rotterdam, J. DasDz. te Utrecht, M. van Hout te Helmond, en F. Keunemann te Middelburg, dio allen de herbenoeming aannamen. Na een toelichting dloor het bestuurs lid den heer W. H. Nederhoed (Leeu warden) werd onder applaus besloten dat het bondsbestuur pogingen zal om STRAATROOF MET GEWELDPLEGING. De Amsterdamsche Rechtbank ver- gelukt hem te vatten, terwijl hij op eeaiigen afs5»nd van zijn woning stond te praten. Hij zal naar Utrecht worden overge bracht. GEHEIMZINNIG. Naar wij vernemen, is dezer dagen uit een winkel in. de Pieterskerk-Koor- steeg te Leiden des nachts een bedrag Over 'dit punt is een uitvoerig rap port uitgebracht door den Ronds-secre- taris, den heer W. Nieuwandluizen. Zijn voorstel ludidt „Dat de bond zelf een dergelijk mu seum zal oprichten, waarvan hij de jaarlijksche exploitatiekosten raamt op 10.000, terwijl een grondkapitaal van I /onA j 'InfiflO nnr»rti o- ra I viin Vail TUim OÜU OTltVieeOUd. Tm s X Swd onhorst»! dr De moei zich op onverklaarbare DE QUAliSTIE-VAN HEECKJiREN. Boïbif wdtoLtieXXSn dit tot hot perceel hebben V. D. schrijft in de „Arob. Crt". d J- r: VArsp.hafh at) rten IpASAna-a i* waarin lipt Bond met zelf een museum zal oprich- Groenburgwal te Amsterdam den schilder F. M. den Blijker, uit Haar lem, op den grond hebben geworpen, hem met ©on mes bloedig hebben ver wond, hem een gouden horloge met gouden ketting en portemonnaie met geld hebben ontroofd, "respectievelijk tot 2 jaar en vijf jaar gevangenis straf. DE „FRIESLAND". Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht, is Hr. Ms. pantserdekschip „Friesland", onder bevel van den kapitein ter zee J. B. Snethlage. 18 dezer te Tromsö aangekomen. De commandant .was voornemens de reis met denzelfden datum voort te zetten. VACANTIE-KINDERFEEST 1906. De Amsterdamsche commissie voor het feest meldt, dat op 30 .Juli a. s. groepen van 300 a 600 kinderen zul len vertrekken naar Baarn, Hilver sum, Bussum, W. aan Zee, Haarlem N. (per spoor) Haaxl. Z. en Zandvoort (electr. tram), 2 Augs. de Isr. kinde ren naar Baarn. EEN MIDDENSTANDS TENTOONSTELLING te houden in 1908. De uitvoering zal worden opgedragen aan een commis sie buiten het hoofdbestuur, doch uit de aangesloten vereemgingen geko zen. In beginsel werd. bestolen deze ten toonstelling te Amsterdam te hou den. Goedgekeurd werd voorts een voor stel van liet hoofdbestuur tot het aan schaffen van een stennpell voor medail les. Vervolgens kwam Lil bespreking de coöperatie van den Middenstand, waarover door prof. Jitta prae-adivies werd uitgebracht. Na uitvoerig deba t werd omtrent dit raagstuk besloten het aan iedere aan gesloten vereeniging over te laten vol gens eigen goeddunken te handelen. Bij de behandeling der bij het hoofdbestuur ingekomen voorstellen wordt besloten, het volgende congres te Nijmegen be doen plaats hebben. Hierop volgde een interpellatie van den heer Van dién Berg uit Rotterdam, aangaande de Staatscommissie voor dien haindeldlrijvendieu en industriee- ien middenstand, Spreker vroeg wat er geworden v van de belangrijke onderwerpen, op het congres te Maastricht behandeld, die in 'handen der commissie waren gesteld. En wat al vruohten het wer ken der commissie had afgeworpen. De voorzitter antwoordde, na zich eenige oogenblikken met den regee- rings vert egenwo ordiger be liebben on derhouden, dat hij de gevraagde in lichtingen. niet mag verstrekken (luid applaus). De staatscommissie heeft de opdracht, H. M. die Koningin rapport uit te brengen. Zij mag slechts ver gunning tot openbaarheid geven. De mterpeHaimt diende ern (motie in strekkende zich tot de Regeering te wenden met het verzoek, het resultaat van de heanGeiiLmgen der Staatscom missie te -besipoieiclgen. Laber werd die motie ingetrokken. Vervolgens kwam in bespreking de invoering van cheque- en girodienst bij postox-ijen. Na eenige gedaobtenwisseling be sloot men het vraagstuk aan een refe rendum te onderwerpen, nadat de dienst eerst nog eens in het Bondsor gaan nader zal worden toegelicht. Des avonds was er officiéele ont vangst ten raadhudze d:oor het ge meentebestuur, daarna diner en bezoek aan de tentoonstelling. Donderdagmorgen werd de alge- meene vergadering hervat- In behandeling kwam nu de op richting' van gemeentelijke handels scholen Voor den middenstand. Over deze kwestie werd een uitvoe rig prae-advies uitgebracht door dir. A. Borgman, directeur der Ned. school voor Handel en Nijverheid te Enschede. Spr. schetste het handelsonderwijs in ons land, waarbij hij het bezwaar opperde, dat er nog te weinig onder- wijs-inrichtingen ten behoeve van de jongeren uit den middenstand zijn. Wanneer de bestaande inrich tingen van onderwij,s ten behoeve van den handel niet aanmerkelijk talrij ker worden, zeide spr., z-al deze toe stand steeds verergeren. Dit, meent spr., kan verholpen worden wanneer de regeerin-g eene acte verkrijgbaar stelt voor boekhouden en correspon dentie, wanneer in avon-d-oursussen of op tijden, geschikt voor ouderen, onderwijs in genoemde vakken gege ven wordt en wanneer hier en daar handelsscholen voor den kleinen han delsman opgericht worden. Na eenige conclusie hieromtrent gemaakt te hebben, toonde spreker ten slotte nog aan, dat de financiëele zijde van het vraagstuk geen groote bezwaren oplevert. Thans kwamen verscheidene spre kers met dr. Boi-gman in debat, waar- oa deze, hen allen beantwoordende, mededeelt, dat 'hij in 't geheel -niet is tegen handelsonderwijs verbonden aan het herhalingsonderwijs, daar hier het maken van een begin de hoofdzaak is. Bij acclamatie wordt daarna eene motie van dr. Bos aangenomen, waarin men zich uitspreekt voor han delsonderwijs, met steun, doch reke ning houdend met de plaatselijke be hoeften. Hierop werden besproken de di verse voorstellen, bij het Bondsbe stuur ingekomen, en wel'. 1van de Utrech-tsche han-delsvereeni-ging, lui dende „Is er een afdoend middel te vinden om vliegende winkels te koe ren Na langdurig, doch opgewekt de bat, werd ten slotte besloten, dat het Hoofdbestuur bij de Regeering er op aandringt om de 'wetgeving zóó te doen wijzigen, dat verschillende ge meentebesturen in staat worden ge steld krachtig op te treden tegen ge-; noemde winkels. (Wordt vervolgd). tijft in de „Arnh. Git.", dat verschaftten dén lessenaar, waarin lietwel voor de Eerste Kamer, maar niet geld geborgen was, met een valschenvoor land en volk defee quaest-Le isaf- sleuteÜ hebben- geopend. Van braak is gedaan. althans rdê^s te bespeuren. „Wat tocii omtrent deze quaostie is De dader heeft geen spoor achter- uitgelekt, wijst op weerzinwekkend ge- gelaten, heeft niets dan geld meidlege-konkel en geknoei En de Eerste Kanier nomen en schijnt ook naar niets nn-moge nu nog zoo geheimzinnig doen-, ders te hebben gezocht. terecht vraagt men zich af, met welk De politie hedft de zaak in oiuier-recht Mei* door een tak der Volks- zoek. I vertegenwoordiging 'het geheim wordt (,,L. D.") .bewaard omtrent een quaestie, waar- omtrent het volle dient te wo-rd'en in- DE GEARRESTEERDE ITALIAAN, gedicht, volledig en zonder eenig voor- De Italiaan, die onder Dierriem als 'behoudt Die apartjes en onderonsjes boerenknecht werkte, zeer tot tevrc-van Ministers en Kamerleden hebben denheid van zijn patroon, doch op goen reden van bestaan meer in onzen verzoek der Italiaansche Regeering' democratischén tijc! Het volk behoort werd gearresteerd, zal dezer dagen |^0 ^ofnenien, _\vat Jnea" tïaande is ge worden uitgeleverd. Hij moet nog25 1 Is eV inderdaad gekonkeld en hebben. AANZIENLIJKE REGENVAL. Tengevolge van den aanzienlijken regenv-al en den aanhoudenden wes tenwind, is 't Meppe-lerdiep weddrom buiten zijn oevers getreden. De mees te landen langs zijn boorden staan geheel blank. Ook in het zoogenaam de Staphorsterveld, waar de hooi rekenschap verschuldigd aan 'het volk en dienen die schuldigen bekend te worden. Men mag zich nic-t verschui len achter de flauwe uitvlucht, dat Minister Van Lijnden toch niet de rechte man op die rechte plaats was. Het was aan de Volksvertegenwoordi ging geweest, hem dit openlijk te ver staan te geven- dooi* de daarvoor ge bruikelijke parlementa-ir-c middelen. Dan had het volk de redenen tot af bouw nu in vollen gang is. begint treden van den Minister kunnen con- men last van het water te krijgen, troleeren en critiseeren- Maar intriges Blootsvoets brengen de' hooiers en onttrekken sich aan de opei^aai-limi hooisters hei wintervoeder naar hoo- f" rc -'71'" het verbolgen. Het is de ger streken. Er wordt sterk naar Volksvertegenwoojxiigmg meer zon en mincler water verlangd. (Tel.) NIET ANDERS DAN MELK GEBRUIKT. Te Steenw-ijk heeft R. Smit, knecht hij de heeren Visser, kunstmesthan- delaren te Meppel en te Steenwijk, een zoontje van vijf jaar, een.... flinken jongen, die nog niets an ders gebruikte dan melk. Andere spijs of drank kan men niet aan het ventje kwijt raken. EEN VALSCH GERUCHT. Het Haagsche Correspondentie-Bu reau meldt „Van'de best ingelichte zijde wordt het volgende medegedeeldHet door „De Avondpost" gemelde bericht, in houdende dat aan de hofhouding zou zijn medegedeeld, dat Hare Majes teit de Koningin in blijde verwachting verkeert, is van allen grond1 ont bloot." GEVAARLIJK. C. P., wonende op het Groote Kerk plein te Rotterdam, heeft bij de po litie aangifte gedaan, dat uit de richting van het viaduct een kogel door een x*uit ^in zijn woning is ge schoten. Een pendule werd geraakt en de daaroverheen staande stolp vernield. TREINBOTSING. Donderdagmorgen is op liet tions-emplacement te Arnhem locomotief, die de machinel-oods zou binnenrijden, op een verkeerd spoor geloopen, waard oor een botsing met een viertal bagagewagens plaatshad. Een der wagens derailleerde, terwijl de andere belangrijk werden bescha digd. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats. sta- een REMBBANDT-HULDIGING TE LONDEN. De Londeneclie' correspondent :t „H-blx!" meldt „Een bescheiden, maar daarom niet minder welgemeende -en zeker niet minder te waaiidleeren Rembrandt huldiging heeft hier, naar ik vernam, verleden Maandag plaats gevonden. De heeren architecten G. van Arkel en A. W. Weissman, hier vertoevende fcer bijwoning van het ArcTiiiitecton- Qongres. bega-vem zich Maandagmid dag in gezelschap van onzen, landge noot Sflir Laurence Alma TadJema naar die National G-aüllery, waar zij in ka mer X het bekende zelfportret van onzen söhildenvorst met een krans, versierd cmet de Nederlandsche en Ani- steirdamsche kleuren, omhingen. De heer Van Arkel, die voor dteze eenvoudige hulde het initiatief nam. verdient met zijn denkbeeld geluk ge wenseht te worden." die haar plicht begrijpt, zooveel moge lijk die overblijfselen, van een vroeger regime, toen 'alleen de „hoogere krin gen" regeerden, toen een klein clubje dj© lakens uitdeelde en het volk slechts in schijn iets in te brengen had', den kop in te drukken. En daar om, zoo spoedig -d'e Eerste Kamer iets "Vernam vain diergelijke intriges, had zij de zaak in het volle licht del- open- baai*heid moeben behandelen, en zoo noodj-g een streng onderzoek moeten instellen. .Tte meer ware dit geboden, oandat de .ergerlijkheid der feiten hier nog wei*d vergroot dbor de, voor zoover oors bekend niet weersproken, bewering, dat men getracht zou hebben, mét een hooge ridderorde en een Kamerzetel het stilzvijgen van een iter in dit dra ma betrokken personen te koopen." Schrijver verwacht, dat althans de Tweede Kamer het verzuim van haar os-democratisolie zuster za.l herstellen. .F.n baat e-eh interpellatie niet, om volledige klaarheid te verkrijgen, om dat een -vroeger Minister heeft diurven goeid vinden op eigenmachtige- wijze het verleden voo-r udtgewischt te ver klaren, dan make de Kamer vaar haar reolit van Enquête gebruik, om -dit verledén aan heit licht te brengen, ten eindie eventueel d'en Augiasstal, dien zij mocht vinden, te i*einigen en die schuldigen, zoo hiervoor termen blij ken te bestaan, te straffen, -althans hen zoodanig aan de kaak te stelten, dat eventueel© machthebbers voor het vervolg dien lust verliezen, hun prak tijken na te volgen. Dat is de eisch van een gezonde, vrijzinnige opvat ting' der moderne democratische idee ONWEDER. Woensdagnacht woedde te Eindho ven eeor 'hevig onweder. De bliksem sloeg in bij den heer Stekelenburg op den Tongelressche- weg. Het dak werd vermeld, terwijl eeni ge balken totaal versplinterd wer den. Brand werd niet veroorzaakt. Ook sloeg de bliksem in bij den heer Habraiken, wonende op denzelf den weg, en veroorzaakte èenige ge ringe schade. Persoonlijke ongevallen, zijn bij deze gezinnen gelukkig niet te be treuren. Getroffen door den bliksem ver brandden Donderdagmorgen aan den. Usselerweg te Lonneker twee huizen met inboedels. De bewoners waren- vei'zekerd. EEN KRASSE GRIJSAARD. Alen schrijft uit Mijdrecht: Ook dit jaar i's onze dorpsgenoot Antonie de Wit, geboren 21 Maart 1817, dus bijna 89! jaar oud, welder aan hét gras/maaien geweest en hij heeft ongeveer 2 bunder gemaaid. To'em imeni delzer dagen aan De Wit, idlie zijn geüieele leven (hard heeft ge werkt, rvrO''e(g, of het Werk hem -ni'et •vermoeid©, antwoordde hij: neen 't weiik vadit mij nieits zuur, alleen ben ik 's avonds wel eens... een beetje moede dn dé been en! PRIJSVRAAG GEMEENTEHUIS TE ZEIST. Bij besluit van den gemeenteraad te Zeist zijn van de 75 ontwerpen voor een gemeentehuis, bekroond met den eersten prijs het ontwerp onder mot to „Jun-gfrau mit Adler" (ontwerper Jan Stuivinga, te Rotterdam; met den 2den prijs het -ontwerp onder het motto „10.08 uur" (ontwerper Joseph Herman, te Amsterdam) en met den 3den prijs het ontwerp onder motto „Orion" (ontwerper D. Heineke, te Amsterdam). De plannen zullen voor het publiek tentoon gesteld worden in het ge bouw der ambachtsavondschool aan den lsten Hoogeweg aldaar. opDins- BRANDEN. Door onbekende oorzaak is de wo ning van den landbouwer J. Looijen te Eist bij Rhenen gfrootendeels door brand vernield. De brandweer wist slechts met moeite een gedeelte vain den inboedel te redden. Alles was verzekerd. Door onbekende oorzaak zijn Don derdag te Usselo (Overijsel) twee woonhuizen in de asch gelegd. Assu rantie dekt de schade. Donderdag zijn te Drijbea* (Dr.) 'die boerenplaatsen van Stoffers, Bouw meester, Hoving en Koning ofgebranQ De oorzaak was het spelen van -kinde ren met lucifers bij een ho©veelheid stroo. APes -was verzekerd. Het vee ia grobtendeeis gered. ONGELUKKEN. De zeventienjarige zoon van jihr.- V. B. te Heeirenveen is bij het vis- seinen op -d© Terkapler poolen v-er- dhonlkien. De boot sloeg, door een ruk- wïïnd om. Zijn twee kaaneradeu wer dén dloor Visschers gereid. Te Tilburg is het 11/2-jarig kind van S., wonende aan dien Nieuwen Goirleschen weg, in een onbewaakt oogenblik in een ketel water geval len en verdronken. Op den Goeverwelschendajk is Don derdagmorgen omstreeks half elf de landbouwer Boere tet Haastrecht uit

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2