NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 24e Jaargang. No. 7076 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 21 JULI 19C6 B Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3lbls Faubourg Montmartre. ABONNEMENTEN PER DR8E MAANDEN: Voor Haarlem 1.20 Voor de dorpen ïn den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) ....co.1-30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers 0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.3714 de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave de? Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regei. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. TWEEDE BLAD. Stadsnieuws Arti et Amicitiae, Edrie-tenteonjstellmig van kunst werken van HoTliamclschie meesters, ter gelegenheid van de R emb raaidt-Herden- fcing, JuliAugustus 1906. Naast die vele onnutte, eigenibelang- dieneinde en on-artistieke wijzen, waarop Remtoranidlt „geëerd" is, heb ben toch een paar, werkelijk van vereertog getuigende' daden plaats gehad van die vierschiUenide commis sies. En nu bedoel 'k, bij het versprei den van de miet erg mooie kleur-repro- ducti.es, in de eerste plaats het geven van goed lidht aan de „Nachtwacht" en het houden van allerlei tentoon stellingen. O, het ware wel te wensehen geweest als de tienduizenden, besteed aan wat voorbijgaande pret, gegeven- waren orn b.v. een mooie Rembrandt uit het buitenland aan te koopen, maar ook de, hoewel niet blijvende tentoonstel lingen zijn pracüsche dingen. Arti wilde niet in een herhaling ver vallen van de beroemde R ©inbrand t- tentoonstelling (was die herhaling maar mogelijken heeft nu bijeen gebracht eene van meesters van diézen tijdL. Alma Tadema, Johannes Bos boom, Jozef Israels, Jacob Maris, An- ton Mauve, H. W. Mesdag, Geo Pog- genbaek, Cln Ro chussen en J. H. Weissenbruoh. Het is jammer, dat men zich gehou den heeft aan due namen op de ge denkplaat. Als Alma Tadema, Mesdag en Rochussieu eens verruild waren voor Thijs .en "Willem Maris, Gabriël, Blomaners, om bij de oudaren te blij ven, we hadden de groots ten van de vorige eeuw te zien gekregen. Nu was Alma Tadema ontzettend1 knap, maar dan ook ontzette n d, Ro chuss en met. zijn aardige plaatjes en prentjes uit den tijd en Mesdag wasocli, ik heb nog nooit een mooien Mesdag- gezien en 'k had nu zoo gehoopt, wat vereering voor den zeeschilder te krij gen I Maar glorieus is hier liet grootste werk van Jaap Maris en het droome- rig-weekgastemde van Israëls, en het fijne, zuivere, teedere, trieste van Mauve en het ook zoo fijne, vriende lijke, teedere, blijde van Poggenbeek en het groote, geweldige van Weissen- bruch Ik weet niet waarvoor 't dienen zou, om te trachten de groot en te rang schikken, en wat zou liet of van de met elkaar niet te vergelijken Maris en Israëls, d'een of d' ander de groot ste is, waai- we zoo vol-danldmar kun nen zijn voor al hun heerlijk werk. Maar toch is het in mijn gevoel zóó, dat ik met Maris begin. Hij is grootsch en geweldig, hij is de verhevene, die opbouwende, de meest koninklijke. O, die Maris-doekeni, of het is een strand, waarop een pink ligt te wachten op den komenden vloed', waarboven dé wolkenwrieanelaarg, of dié zee met hare oneindigheden, of het is een kerk aan 't water, met den toren opkloimpend in de lucht, waar de grijze wolken om de blauwe plekken bollen, of het, is een brug, met ei- om dien wieg en de hur- zen, en er achter-onder veel huisjes en er voor-onder 'edn schuitof het is een hooge molen, een torenlijke mo len, een grijze kolos-molen tegen de grijze winterwolken, of een steenen gevaarte v-ui molen, staande onbewo gen voor - drijvende blauw-en-wit- luchten. Jaap Maris is het genie, dat de luch ten coirponeert, in harmonieuse be wegingen. is die houwer van die hooge hein'ge vaarten, die lichtende Feuilleton. Een Verborgen Erfenis (Naar het Engelseh). 91) Mr. Wickham "ing kakn voort Allen zijn vrij om te gaan en te komen zooals zij verkiezen, en de or ders te geven, die hun goeddunken met betrekking tot hun eigen gemak en behoeften. Tegelijkertijd moeten zij begrijpen, dat het gemak en de be hoeften van ieder dor anderen in aan merking genomen' moeten worden, en dat niemand vrij is bij een. ander bin nen t.e komen zonder vooraf belet ge vraagd te hebbeln. Is die regel door u gemaakt Precies. En ik wensch, dat - hij in acht genomen- wordt. Wat belet mij naar de kamers van mijne zuster te gaan, als ik dat verkies Niets dan de wetenschap, dat ik u tn dat geval zal moeten verzoeken het huis te verlaten. U durft zeggen, dat u mij uit het huis van mijn oom zou verjagen u. een indringer hier U heeft de condities gehoord, waarop ik a vergunnen zal te blijven: en doukere wolkdrommen, hij is de schepper van die klimapende, ophoo- pende, steigerende wolkkolossen, kop pen van licht komend uit deinende vlakken van grijs en hij is, wat het ook zij, de heerlijke schepper van zijn sterke, natuurlijke, ware, hooge, ge weldige kunst En dan Israëls, die van wel wat sen timenteel dóen soms, is gekomen, in een weggesmeeide kleur en een ver vaagde l'iju foil een wondere verdroo- rning io zijn i\ eemo ede stemming, tot een ude ver.mvging en een stille in timi teil van zijn rustig gevoel. Israëls, die nu niet meer maakt een visschers-interieur met een wanhopige vrouw en een weggedragen lijkkisten alles heel duidelijk, maai- die nu een mysterieuse huivering van teere aan doening wekt bij een alleene vrouw, die loopt, de avondlijke heonel gloort nog wat over het mistig, verveegde land, en loopt zóó, of zij zelf haai* al leenheid voelt. Israëls' wat groezelige kleur is van een wonderbaarlijke diepte en een ge voelige ondoorgrondelijkheid. Mauve, de teedere, maar die nooit verduistert in kleur-mysterie, doch die geeft de zilverige tinteling van Hol- landsch landschap, van wat schapen, van paarden, van een sloot of een duin. Mauve is de teerste van de grooten. Groeten zijn niet teer... maar hij was het welEn zelfs was zijn teerheid zóó groot, dat zij zijn groot heid werd. En dan weer Weissenbrucb, die van enkel knapheid (202) kwam, langs fijn heid, naar enkel groote visie en aller- groot-stmogelijken eenvoud, (b.v. '194 en 195 dn tot een zuivere kracht van zegging is al-s in (190) Molen;, dat kleine paneeltje met die ééne licht wolk zwevend naast een molen aan een vaartniets meer W.edssentoruch is gekomen tot een ge malen zwier en een allervrijsten schijn-nonchalance, tot een geheel los se, groote, groot-hreedle wijze van doen. Nü na Mauve, Poggenbeek, die ook fijn is, en leer-, en veel heeft van Mauve, maar ook wat minder, (lijkt 128 niet op een heel mooien Poggen beek?) en met aardige elementen van blijheid (146), van kleur (156), en voor al (150) de eenige Amsterdammer, die Haagsch schilderde. En nu eindigen, met wden 'k had kunnen beginnen uit eten historisch oogpunt: Bosboom, die wel nog stond in oudere tijden, maar geleidelijk mee wist te gaan, Bosboom, de hooge, zuivere, o zoo mime, en zoo pure, ar tiest, van wien er is dat stille, groot- sc-he werk In de kea-k te Trier (13), kolossaal van bouw, hééft in zijn prachtig licht en donker, zijn zwaar grijs «eau goudend zonlicht, al de voor name koiossaalheid, de onbewogene hoogheid van de ruime kerkgewelven. Bosboom, Maris, Weissenbmch, Is raëls, Mauve, 'Poggenbeek, groote ar tiesten van de Hollandsche school, van wie alleen Iraëls nog leeft en nu ge tuigd heeft vain Rembrandt's groot heid, zij allen zijai heerlijk tentoonge steld als de glorieus© nakomelingen van den majesteitlijken, aiover-schitte renden Alivader, Rembrandt CONRAD KIKKERT. J ub i 1 Heden herdenkt de heer L. Ilensen draaier- aan de Centrale Werkplaats, den dag, waarop hij vóór 25 jaar bij de II. IJ. S. M. in dienst trad. Daar Hensen tot de groep behoort, welke 20 April 1903 opnieuw werd aangenomen, hebben zijne kameraden afdeeling draaierij II, die onder de zelfde voorwaarden werken, besloten, hean het gemis der gratificatie niet te doen gevoelen, door hem hetzelfde te overhandigen, wat de Directie eiken anderen jubilaris toekent. nu moet u 'tzelf maai- weten. Heeft u nog iets anders te zeggen Niets, uitgezonderd dat >k u vraag zoo .spoedig mogelijk uit mijn oogen te gaan. In even strakke houding als toen hij binnenkwam, vertrok Mr. Wick ham, en nadat. Laura de deur achter hem gesloten had', barstte zij in een hartstochteJijken tranenvloed uit, dien zij voor geen goud ter wereld aan iemand zou hebben willen toonen. Zij waren al lang gedroogd en alle spo ren waren verdwenen, toen zij naar beneden ging om de lunch te gebrui ken, die in d'e eetkamer was klaar ge zet. Kan ik de andere dames niet ver wachten? vroeg zij. Mrs. Egerton en Miss Malincourt lunchen samen in de kamers van Mrs. Egerton en. Miss Egerton is - nog niet geno'egzaam hersteld om haar eigen vertrekken te verlaten. En Mr. Wickham Mijn moéster is niet geregeld in het gebruik van zijn maaltijden, juf frouw. Aldus teleurgesteld en verbitterd was Laura verplicht alleen te eten, bediend door den zwijgenden botte lier. Zij harl een gevoel, alsof zij in iedenen hap zou kunnen stikken. Weten de dame®, dat ik hier ben? vroeg zij plotseling. Dat weet ik niet zeker, juffrouw. Wenscht u dat ik er naar vraag Gemeenteverslag 1905, in. Aan het „Verslag van d-en toe stand der Gemeente Haarlem over het jaar 1905", ontleenen wij nog het volgende omtrent HET STEDELIJK MUSEUM. De verzameling schilderstukken be draagt 344. Vooir de schilderijen werd groote zorg gedragen, verscheidene stukken zijn gerestaureerd'. Zoo is de Schut tersmaaltijd, door Corneiis Coinelis- zoon van Haarlem, weder opgehangen en vertoont zich, na de wegneming der hinderlijke latere overschilderiin- gen, in ouden glans. Een mansportret dat doorging voor een afbeelding van Geraert van Vel- sen, ,en jarenlang had opgehangen op een plaats, waar het weinig de aan dacht trok, is hersteld en schoonge maakt. Tot groote verrassing is toen de beeltenis te voorschijn gekomen van een deftig, bejaard man uit de zestiende eeuw, zoo schoon en krachtig geschilderd, dat liet aangemerkt kon worden als liet werk van een groot meester uit dien tijd. Het Museum werd o.a. verrijkt door een schilderij op doek door Nicolaes Hals (zoon van Frans Hals) voorstel lende de Groote Houtstraat te Haar lem, gezien van de Peuzelaarsteeg naar de Anegang, 17e eeuw. Dit het eenig bekende werk van dezen mees ter werd geschonken door de „Ver- eeniging tot uitbreiding der verzame ling van kunst en oudheden op het Stedelijk Museum. Tegenover vermeerdering staat er ook een verlies. In het voorjaar van 1905 werden op verlangen dier recht hebbenden teruggegeven negen fami lieportretten. en twee afbeeldingen van zeeslagen, in 1871 in bruikleen afge staan door nu wijlen Jhr. II. Te'ding van Berkhout, die bij uitersten wil heeft bevolen., diat ze publiek zouden worden verkocht, hetgeen is geschied. Aan -verschillende schilders en schil deressen werd vergunning verleend om in het museum te kopieer en. On der dezen waren er 3 uit Amerika, 1 uit New-York, 2 uit Philadelphia, 1 uit Oldenburg, 1 uit Munöhen, 1 uit Rülhn, 3 uit Parijs, 1 uit Zwolle, 2 uit Amsterdam, 1 uit Heemstede en 2 uit Haarlem. Het maken vaai pliotographiën werd vergund aan twee firma's, namelijk aan Emrik en Binger, uit Haarlem, en D. L. Elmendorff uit New-York. In de Commissie van Toezicht werd de heer L. P. Zocher vervangen dooi den heer J. Krol Kz. De eerste stelde zich bij zijn aftreden niet herkies baar uit hoofde van zijn vergevorder den leeftijd. Met zeer groot leedwezen zagen de andere commissieleden den heer Zocher vertrekken, omdat hij ja renlang met jeugdigen ijiver en krach tige toewijding de belangen van het Museum heeft voorgestaan en be hartigd. Het bezoek in liet Museum was m 1905 weer verrassend groot en bedroeg 10185 personen (6393 met en 3592 zon der betaling). In 1904 werd het Museum door 10228 personen bezocht, dus -door 43 meer. Hier staat echter- tegenover, dat dit jaar het Museum ongeveer vier maan den op Zondag gesloten moest blij ven, voor de herstellingen. Gedurende de-ze her stellingen was er des weeks wel gelegenheid, tot bezoek, al was alles dan ook minder geor dend. De slotsom van het jaarverslag der commissie is dan ook, dat het jaar 1905 voor liet Museum vrij voordeélig is geweest. P e r s o n e e I e Belast iw g. De Burgemeester brengt ter kennis dat het op den 16den Juli j.i. executoir Neen, het kan mij niet schelen zei ze, van tafel opstaand. Wijs mij den weg naar de ontvangkamer. Zij duidde niet naar de kamer van haai- zuster te gaan. De vaste blik van Mr. Wickham, toen hij zei, dat hij haar zou moeten dwingen Rye- lands te verlaten, als zij inbreuk wilde maken op de regels, had indruk op haar gemaakt. Zij wandelde van de ontvangkamer naar de bibliotheek en weer terug, boos en rusteloos, niet in staat zich op iemand te wreken, want er kwaan niemand dien avond. Zij dineerde alleen, en ging met woedend huméur naar bed. Het was nu Maandag en de groote gebeurtenis zou Woensdag plaats hebben. Zij hoopte op meer succes voor den Volgenden dag. Dan möest er toch iemand nankomien er moest iets gebeuren. Als zij liet gew.adgd badi de orders van Mr. Wickham. anet voeten te tre den en een poging .had gedaan om desnoods met geweld Christai's ka mers binnen te treiden, dan zou zij zijn teleurgesteld. Nauwelijks was die familie Egerton in het hotel aangekomen, of er kwam eeh brief voor Christal onder couvert aan Mr. Wickham, waarin zij van het feit in kennis werd gesteld. John Thompson had manieren van edn gentleman over zich. en hij wilde daarom zijn brief niet openlijk aan de jonge dame adresseeren, daar zijn verklaard kohier No. 13 op de Perso- neele Belasting diezer gemeente, dienst 1906, op 19 Juli aan den ontvanger dei- directe belastingen is ter hand ge steld. Zwem- en Badinrichting. Aan de Zwem- en Badinrichting aan de Houtvaart is gedurende het badseizoen 1905 van het bassin, dat gratis is opengesteld, gebruik ge maakt door leerlingen van de open- baire en bijzondere scholen voor la ger onderwijs, en wel 7315 maal door meisjes en 24327 maal door jongens. Bovendien werden er 10326 baden ge bruikt door mannelijke personen bo ven den leeftijd van 14 jaar. Van het bassin, dat tegen betaling van 6 cents per bad toegankelijk is, hebben 5318 personen gebruik gemaakt, waaron der 24 meisjes. Het totaal aantal baden bedroeg dus 47286. Landweer. De Burgemeester van Haarlem, brengt ter kennis van de verlofgan gers der lichting 1898, voor zoover zij op 1 Augustus 1906 naar de Landweer overgaan, dat zij zich in persoon ingevolge artikel 24 der Landweer- wet. binnen 30 dagen nk den dag van hun overgang naar de Landweer (dus uiterlijk op 81 Augustus a. i.)' moeten aanmelden bij den Burge meester hunner woonplaats, onder overlegging van den hun laatstelijk bij de Militie uitgereikten verlofpas (Zakboekje.) De verlofgangers die buiten het Rijk wonen of verblijf houden, kun nen, ter vervulling van de Mervoren vermelde verplichting binnen den ver- mélden termijn! hunnen verlofpas (zakboekje) bij aangeteekenden brief ter afteekening toezenden aan den Burgemeester hunner laatste woon plaats binnen het Rijk. Uit de Omstreken SANTPOORT. Door -de Vereenliiginsg tot bevorder ring viau het Vreemdelingenverkeer te Santpoort .zal op Zondag a.s. een kleine expositie worden gehouden van reproductie's van Rembrandt's wer ken, beschikbaar gesteld door den heer Von Salher, directeur van het Museum voor Kunstnijverheid te Haarlem. Dr. J. B. Schepers zal den aanwezigen een en ander over Rem brandt en diens werken mededeelt®. ZANDVOORT. Aangekomen Badgasten W. J. Schüleman, Zutphen, Hotel Belvédère, 6 pers. S. N. Cool. Heereveen, idem. 6 pers. S. Warendorf, Amsterdam, Hotel Beau Site, 6 pers. G. C. B. Dunlop, idem, idem. 7 pers. C. Schwartz, idem, Hoogeweg no. 26, 4 pers. F. R. Gerdes, idem, Kerkstraat no. 17, 4 pers. H. Hoek, idem, idem. Fain. Dolleman, idem, Duinweg no. 10, 6 pers.i Deut.schman, idem. Bakkerstraat no. 9, 6 pers. Fam. Cohen, idem, Zeestraat no. 45, 7 pers. Fam. Philips, idem, Kerkstraat no. 16, 7 pers. Fam. Van der Weiden, Haarlem, Haarlemmerstraat, 7 pers. J. Somer Amsterdam, Zeestraat no. 33, 6 pers. M. Wiersema, Wildervank, Villa Maregate, 2 pers. boodschapper en handschrift op Rye- land-s herkend zouden kunnen wor den en men daaruit gevolgtrekkingen zou maken. Bij de ontvangst van den brief, die vergezeld was van een in enkele woor den vervat verzoek, om den brief zon der uitstel aan Miss Egerton te geven, ging Mr. Wickham dadelijk naarhaav kamer. Christal nam langzamerhand in kracht toe en toen hij binnenkwam, zat zij op de sofa. Toen zij liet hand schrift. op den brief zag. die Mr. Wick ham haar zwijgend overreikte, kreeg zij eeai kleur. Zij deed hem haastig open en haai- uitroep, toen zij den inhoud van den brief gelezen had, deed Mr. Wickham zijn stap inhou den, toen hij de kamer wou verla ten. Zij zijn gekomen riep zij. Mama en Laura zijn in het dorp Laura zal hier komeu i O, wat zal ik begin nen? Weigeren haar te ontmoeten, als het u onaangenaam is. Christai's zenuwen hadden door haar ziekte veel te lijden gehaden zij tril de als een espenblad, toen zij Mr. Wickham aankeek. Begrijp ik goed, dat u geen be zoekers wenscht te ontvangen zonder uw voorkennis en permissie. Ja. ik vind alles goed, dat Laura kan dwingen niet bij mij te komen. Dan zal ik uit uw naam daar- De Heer Zwanenburg, Amsterdam, Pension de Roos. Fam. Zwanenburg, idem, idem. Fam. Dekker, Hilversum, idem, 5p. Fam. Schrijver, Amsterdam, idem. 5 pers. M. G. Clousing, Bussum, Pension Benvenuta. J. van Druten. Sn eek, idem. J. Konijn, Antwerpen, Poststraat no. 11, 2 pers. De Boers Rachel, idem, idem. Mej. S. M. Haagen, Amsterdam, id. Mevr. Binekens Forluijn, Meerkerk Zee en _Du in zicht. N. Voorsmit, Groningen, Duinweg no. 12, 5 pers. F. C. van Brak el, Amsterdam, Kerk straat no. 24, 4 pers. Binnenland ZUID-AFRIKA EN NEDERLAND. Het Bureau voor Handelsinlichtin gen, directeur O. Kamerlingh Onnes, te Amsterdam, heeft aan handel en nijverheid in Nederland eén circulaire gericht, waarin wordt aangedrongen op het verleen en van steun aan de Ka mer van Ilandelsinlichtingen te Johan nesburg. .,In Transvaal toonden Nederlan ders en oud-Nederlanders aldus de circulaire, „nauwere zaken-aanslui ting, zoowel onderling als ten op zichte van Nederland, op prijs te stel len. In 1905 kwamen het Informat'©- Bureau te Pretoria en de Kamer van Handels-inlichtingen te Johannesburg tot stand. „Voor de eerste der beide instellin gen worden de kosten bestreden dooi de daar ter plaatse sedert jaren geves tigde Nederlundsche Vereeni.ging. Wat de Kamer te Johannesburg betreft, is wél is waar de Nederlandsohe Veree niging voorgegaan in hét aanwijzen der geldmiddelen, doch reeds bij den aanvang (inderdaad alreeds voor de stichting) werd beslist uitgesproken, dat van instandhouding der Kamer te Johannesburg alleen sprake zoude kunnen zijn, wanneer voor de kosten onmiddellijk de praktij kin Nederland mede opkwam. „Enkele lauden hebben zoowel voor die bezoldiging als de onkosten van dergelijk werk de nationale regeering gespannen. Evenwel, de Nederiand- sche regeermg, minder bedeeld met middelen, doet dit nationale werk over de grenzen niet. Dus moeten particu lieren het doen, of het moet blijven liggen wat dan ook het geval is over al waar geen initiatief, dat tot hande len dringt, voorzit, of de belangheb benden op verren afstand onvoldoen de reageer en. „Om de Kamer van HandelsinJich- tingen te Johannesburg uitsluitend uit eigen middelen in stand te houden daartoe is de lering van Nederlanders in d.e goudstad niet in staat. „Aan Nederland de taak. om door steun aan de Kamer van Handeisin- lichtingen, eene instelling levens kracht te verzekeren die de vraagbaak kan zijn, waar op alle vragen van practise li belang Neciieriandsche be langhebbenden een antwoord yiniden. „Altijd de kat uit den boom'te wil len zien, gaat tegenover het buiten land niet op Waren er geen gunstige uitzonderingen, het henniléuwde ver trouwen, de hernieuwde energie *'n overzeesc'he gewesten zoude ten op zichte van Nederland natuurlijk zijn uitgebleven. Maar de uitzonderingen zijn te weinig talrijk, zij laden op te enkele schouders de taak, oïn het Ne- derlandsche aanzien op de overzee- sche markten hoog te houden. „Met een jaarlijksche bijda-age van vijf-en-twintig gulden, door enkele honderden zakenmannen in Xeder- land, kan de Kamer te Johannesburg over orders geven aan de dienstbod ei Sluit uw deur en er kan niets gebeu ren. Wensoht u, dat er iets gedaan wordt met betrekking tot den brief Christal zweeg en in plaats van hoog rood, werd zij doodsbleek. Zij scheen zich zelf kracht te willen geven tot liet nemen van een wanhopig be sluit. Eindelijk keek zij op. -- Ik zou graag wat antwoorden, zei ze kortaf. Zal ik mij er mee belasten Ja. Zij klemde haar handen zenuwachtig ineen. Ik vertrouw u meer dam iemand anders. U praat nooit u bemoeit zich niet met mijn zaken Schrijf uw antwoord maarik zal zorgen, dat het veilig aan zijn adres komt. Zij ging bij de tafel zitten en nam een pen in tfe hand', die nu niet m'eev beefde. -- Zal ik over een half uur terug- koniien? vroeg Mr. Wickham. Neen, neenals u even tijd heeft, dan wil ik liet nu klaar maken. Hij ging zitten en nam een boek. De brief was kortna hem gesloten en geadresseerd te hebben, gaf Chris tal hem aan Mr. Wickham. Als er een antwoord op komt, dan zal ik zorgen, dat u hot krijgt. Er zal geen antwoord op komen, zei ze. Ik vroeg hein niet te schrij ven. in stand blijven niet alleen, maar ook haar werkkring worden uitgebreid. Sterven stichtingen als deze in den vreemde af, uit gebrek aan Neder land sche belangstelling, men bedenke wel, wat daarbij op het spel staat." „EIGEN HULP". De algemeene vergadering werd den 14den Juli j.l. gehouden te Nunspeet op de Véluwe. Bij de opening vestigde de voorzitter der vereeniging, de heer M. J. C. Lucardi, de aandacht op het feit, dat het juist dertig jaar geleden was sinds de heer Kuyper, die de va der den- vereemiging kan worden ge noemd, zijn avant-projet voor hare op richting te 's-Gravenhage ontwikkelde en verdedigde. Ouder luid applaus werd op zijn voorstel besloten een telegram van huldebetuiging aan den heer Kuyper te zenden. In zijne openingsrede schetste de voorzitter in liet kort de voornaamste gebeurtenissen in het vereandgiugsle- ven gedurende het afgeloopen jaar. Na deze rede werd met eenige wijzi ging in do volgorde der punten, de agenda in behandelins- genomen. Het verslag omtrent de werkzaamhe den en den toestand der vereeniging over het afgeloopen jaar werd onge wijzigd goedgekeurd en tot plaats voor de volgende algemeene vergadering in 1907 Haarlem aangewezen. De rekening over 1905 en de begroo ting voor 1907 werden hierna ongewij zigd vastgesteld, terwijl dé districten Haarlem, 's-Gravenhage en Rotterdam werden liitgenoodigd leden aan te wij zen tot onderzoek 'der rekening over 1906 en dei- begrooting voor 1907. Tot uitvoerige discussies gaf punt XI der agenda: „Besprekingen om trent de houding, welke de vereöniglng „Eigen Hulp" zal hebben aan te ne men ten opzichte van hare afdeéhng van den Ned'erlandschen Coöperatie ven Bond", aanleiding. Ten slotte werd eene motie, voorge steld door den afgevaardigde van de Spaar- en Voorschotkas, dr. G. J. Do zy, waarin werd uitgedrukt, dat de al gemeene vergadering der vereeniging aan h'et hoofdbestuur haren dank brengt voor het tot dusver verrichte, en besluit Jen Nederiandsehen Coöpe ratieven Bond niet langer te beschou wen als een harer afdeelingen, met groote meerderheid van stemmen aan genomen. De hoofdbeginselen, door de Com missie voor de Reorganisatie vastge steld, werden nader toegelicht, voor namelijk bij monde van de heeren Groene veld, Jung, Romeyn en Tuytel, en de mededceling gedaan, dat deze commissie met pen volledig ontwerp statuten bijna gereed is. Met algemeene stemmen en onder langdurig applaus werd in beginsel de wenschelijkheid aangenomen om van wege de Vereeniging een Studiefonds op te richten en hierna met groote meerderheid besloten uit de kas der Vereeniging op hot hoofd „Studie fonds" eene som van f 12.500 te doen overschrijven, welke rente zal worden aangewend voor het beoogde doel. IIel voorstel van het hoofdbestuur, cun over te gaan- tot uitbreiding der drukkerij, werd met 102 tegen 20 stem men aangenomen. To-t ledeui van het Hoofdtoestuur wor de benoemd de nos. 1 der voordrach ten. namelijk de heeren Lu car die, Nypels, Harms, De Ruiter en Kouw, terwijl do aftredende commissaris der Spaar- en Voorschotkas, dr. G. J. Dozy als zoodanig werd herkozen. Naar aanleiding van de voorstellen om over te gaan tot reorganisatie van het buitenverblijf te Nunspeet, sprak de vergadering wel als hare meening uit, dat het creëenen van eene alge meene afdeeling Buitenverblijf wen- Nu alles was afgeloopen, was zij weer bedaard Oom Perciva! is er ook, ging zij voortmisschien moeten Violet en Nancy dat weten o. wait zal ik blij zijn als het voorbij is en ik van dit alles af ben. Maar ik zal mij uwer herinneren U is zoo goed voor mij geweest en hebt mij mijn gang laten gaan. Toen Ml'. Wickham de deur achter zich dicht deed, kon Christal haar tranen niet meer inhouden. Zij vroeg niet of Violet of Nancy bij haar kwa men, die gewoonlijk op haar uitnoo- dtging een deel ivan don dag bij haar doorbrachten, maar bleef tot laat in den avond alleen in haar kamers be zig. De belofte van Mr. Wickham, dat er niemand in haar kamer zou bin nen dringen, gaf haar een gevoel van veiligheid, en terwijl zij daar in haar kamers bezfg was, zetelde er een trek als van geluk op haar gelaat. Terwijl dit alles op Ryelands ge beurde, hadden in het. hotel nieuws gierigheid en belangstelling haai- top punt bereikt. Zoo'n toevloed van gas ten had het kleine hotel nooit meer gekend. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 5