Kwartjes-Advertentiën één Kwartje???? m Haarlem's Dagblad van HAARLEM'S DAGBLAD. Bureau: Gr. Houtstraat 55. schelijk is, doch kon zij niet meegaan met deze Voorstellen, zooals zij door het hoofdbestuur waren gedaan, voor namelijk omdat liet aan de vergader ring niet gtwenscht voorkwam, net thans bestaande verblijf te Nunspeet als basis voor de uitbreiding aan te nemen. Hei voorstel van het Hoofdbestuur, zooals liet daar lag, werd dienovereen komstig verworpen. Mr. 's JACOB. Men schrijft aan de „Tel." -. Het buitenverblijf „Staverderi" (ge meente Ermelo) was Woensdag met groen en vlaggen versierd ter eere van den landheer rar. 's Jacob, oud-burge meester van Rotterdam, die er zijn intrek zou nemen. De auto, waarmede de familie arriveerde, werd nabij den tol onder Leuvenum opgewacht door een eerewaclit te paard, bestaande uit pachters der boerderijen. In twee landauers en begeleid door de ruiters werd de reis voortgezet. Op liet landgoed aangekomen, werd de heer 's Jacob verwelkomd cloor don beer L. A. van Essen, architect te Harderwijk, den meesterknecht van 'het. werkvolk ©n een dor boeren. De beer sJacob da-ukte mot een krachtig woord voor do verrassing, die hom was bereid. DE AUTO EN DE FIETS AAN BANDEN. „Donderdag 19 Juli '190(1 einde van de anarchieauto's en rijwielen on der streng régime van liet gemeente bestuur"- Zóó kunnen alle fietsers en tultuffers het in hun annalen optee- kenen. dat heden in onze stad de eer ste horden geplaatst zijn, aanduiden de dat men voor een verboden weg staat. Het zijn gekleurde borden, op een witten paa l. ongeveer twee meter hoog bevestigd. Do vorm der borden is drie hoekig.' met oen cirkelronden kop de kleur is rood en men leest er op „Verboden voor rijwielen en motor rijtuigen." Nu is iiet dus uit met liet gefietsin ae Kalverstraat en in andere geas- phalteerde, drukke wegen gelukkig, zal menig wandelaar denken. Den betrokkenen wijzen wij er nog op. dat bet verbod ook 'snachts geldt. („Tel.") BOERENBRUILOFT. Men schrijft uil den Achterhoek Wie nog nooit een Geldersche boe renbruiloft heeft bijgewoond kan rich geen denkbeeld vormen van den aard en den omvang van zulk een festijn. Eigenaardig is het al terstond, dat de bruiloft meestal niet gelijk melde trouwplechtigheid plaats heeft, doch eenige maanden later. Dit staat in verband met de werkzaamheden op het land. Is het tijd van zaaien of maaien, dan kan een boer geen brui loft vierenHij wacht dus tot een meer geschikt tijdstip, bijv. achter in Mei vóór den hooioogst of in het najaar, 'als de rogge van den ak ker is. Toch gaat in zoo'n geval de trouw dag niet geheel onopgemerkt voor bij. Bruiloft of geen bruiloft, de bruid moet „gehaald" worden, als ten minste niet de bruidegom bij de familie van zijn a. s. .vrouiw on trouwt". Dat, is reeds een beede fees telijkheid. Op tal van ..kleedwagens" de be kende 4-wielige voertuigen met witte kappen mooi versierd met allerlei „bluumkes" en „groen" gaat de heele buurt er op uit. om de jonge vrouw af te halen. Meermalen kan men in de steden en dorpen bij ons ten platteland© zoo'n stoet voorbij zien trekken. Van onder de opgesla gen kappen der wagens klinkt vroo- 5jk gezang, en ziet men de rood wangige boerendeerns glunder la chen en lonken tegen de mannelijke begeleiders. Dit ..halen" is echter slechts een voorprefje dat de eigenlijke brullefte voorafgaat. Als de daarvoor aangewe zen dag nadert, gaan twee neugers (kenbaar aan hun met papieren ro zen versierde petten) bij de familiele den, vrienden en kennissen rond, om hen voor de bruilóft uit te noodigen. Het komi daarbij blijkbaar op een paar gasten meer of minder niet aan: de bakker, de kruidenier, de schoen maker. de smid, kortom al de leve ranciers van het jonge paar worden gevraagd, ja zelfs de kastelein, die voor de noodige geestrijke dranken zorgt. Zoo behoeft het niet k ver wonderen, dat het aantal gasten dik wijls verbazend groot is. Dez'.r da gen werd bijv. in de buurt, van L. een bruiloft gehouden, die door ruim 160 gezinnen werd bezocht. Wanneer men nu weet, dat onder het „gezin" óók meiden, knechts enz. zijn begre pen. dan wordt het duidelijk dat een getal van 800 bezoekers op zulk een bruiloft volstrekt, niet buitengewoon ts. Wat er op zoo'n festijn veror berd wordt, is ongeloofelijkde Gel- dersch man kan een aardig natje en droogje verduwen Om dien geheel en kring rond te komen hebben de neugers natuurlijk vele dagen werk. En daar men hun overal een „Borreltje" of wat an ders aanbiedt, heeren zij dikwijls in zeer vroolijke, stemming huiswaarts. Als eindaLijk de groot© dag is aan gebroken, zijn gastheer en gast vrouw al 'vroeg in de weer. De boer heeft vooraf het erf om het huis net jes in orde gemaakt, en den „brink" ]de open ruimte tusschen schuur en efral) met zand bestrooid om als dans vloer te dienen. Op de groot© deel, of buiten onder de boomen staan de eet tafels gereed het feest kan begin nen. Om 10 uur 's morgens, soms nog vroeger, komen de eerste bezoekers reeds aanzetten. Het zijn meestal de ouderen met kleine kinderen, die den achtermiddag en avond voor het jon ge volk vrijlaten. Zoodra de neugers, die thans als bruilofsjonkers fungee- ren, een familie zien naderen gaan zij haar een eind.weegs tegemoet met een flesch en versierd glas, waaruit al terstond een ..drupke" moet wor den genomen. Deze begroeting valt allen gasten ten deel. en ze te wei geren," gaat hoogst moeilijk. Als men maar even „bescheid" doet, is het voldoende. Na de eerste begroeting, schikt men al spoedig aan tafel, om z'ch te goed te doen aan brood met ham (van den heerlijken smaak der Gel dersche boerensteel© kan men zich in de stad geen denkbeeld vormen), krentemik enz. Later volgt dan mees tentijds nog een stokvischmaal en rijstepap. In dat geval moet tedere gast zijn lepel' en vork mee brengen, welke boodschap hem bij de uitnoo- diging gewordt. Zoo is de bruiloft al ras in vollen gang; men wandelt wat rond. „ge- selst" druk over koetjes en kalfjes (in den letterlijken zin en over de kan sen van den oogst, en maakt het z'ch zoo gezellig mogelijk. Als 't wat later op den dag wordt, komen ook de jongelui, en dan begint al spoedig de dans, op do lus tige tonen van fiedel of harmonica. Natuurlijk wordt iedere gast in de gelegenheid gesteld, de geschenken te bewonderen, die het jonge paair heeft ontvangen en dat zijn er zooeenf- gewaarbij de critiek ook al met uitblijft. Op deze wijze verloopt de dag en de avond, en het is veelal reeds een eind in den nacht, als de laatste be zoekers met ©en „Driekesman" of oen ,„Hei 't was in den Mei" het feest be sluiten. Den volgen dag rijdt over den dansvloer weer de mestwagen.... ONGELUKKEN. Donderdagochtend te 6 uur is de werkman A B., wonende in de Arendstraat te Rotterdam, dio van het stoomschip „Sannaitia". liggende aan paal 9 in de Rijnhaven aldaar, op de deklast van liet langszijde lig gende Rijnschip „Voorzorg II" wou stappen, te water gevallen. Hij weril kort daarna bewusteloos opgehaald, en tevergeefs werd getracht die levens geesten op te wekkeneen ter hulp geroepen geneesheer kon slechts den doocl constateeren. Het lijk is naar de woning van den overledene gebracht. Donderdagochtend vroeg is deNoor- sche matroos C. B. bij het dlichtleggen der luiken op het stoomschip Mag nus Mail", liggende aan paal 2 in de Rijnhaven te Rottend aan, in het 25 voet. diepe ruim gevallen. Zwaar in wendig gekneusd is hij in het Zieken huis gebracht. Diusda.ga.vond heeft een fietser een op den weg te Lekkerkerk spelend knaapje omvergereden, met liet- treu rig gevolg, dat het kind Woensdag morgen aan hersenschudding overle den is. Aan boord van het naar zee vertrek kende stoomschip „Magirus Mail", is tusschen Vlaardingen en Maassluis een man der equipage in het ruim ge vallen en zwaar gekwetst. Na verhon den te zijn door dr. Thiebout te Maas sluis, is de man naar liet ziekenhuis te Rotterdam vervoerd per sleepboot „Iris". BRANDEN. Een riëvige brand brak Woensdag- morgen om 3 uur uit in de boerderij van den heler W. Huisman te Grauw- dijk (onder de gemeente Ten Boer). Toen de brandweer arriveerde, was de brand reeds zoo goed ails gehluseht. Het liuls was geideeHteUijk afgebrand, twee varkens kwamen in de vlammen om. De oorzaak moet gezocht worden in broeiing van het kool. Sport en Wedstrijden VOETBAL. De 'Neideriandsclie Voetbalbond ver gaderde Woensdagavond te Amster dam. De bestuurscommissie is herko zen. Tot commissie uit 'net bestuur voor de samenstelling van het regle ment worden aangewezen de hoeren Coster, Gratama en Hirschman. De speelregel-cominissie wordt her benoemd. Beslóten wordt drie propa- ganda-commissies in te stellen, res pectievelijk voor militair-, sohool- voetbal en algemeene propaganda. Tot leden van de commissie voor al gemeene propaganda worden aange wezen J. W. Kips (voorzitter), A. de Haan Azn. (secretaris) en D. Hans. Tot voorzitter van de school voetbal- commissie: Kips. De verdere benoe ming wordt aangehouden. Tot leden der militaire commissie worden be noemd: Warner (voorzitter) en AI- greólit, terwijl het derde lid later 'be noemd zal worden. Tot- leden der protestcommissie wor den gekozen: Erdonan (voorzitter), Heiman en mr. Onnen; tot plaatsver vangende leden Buskop, Bakker en Mauritz; tot leden der scheidsrech ters commissie: Hart er ink (voorzitter), W. Bonkliorst, Kappenburg, H. A. G. Vermeulen, Mauritz en als toegevoegd serr.j.airis Hylkema. Tut leden van den N. V. B. kunnen toetreden de Sportman, Voorwaarts (Givningen), R. V. V. (Roermionld), Duinoordscthe V. V. Verwisseling, Zwolle, en Concordia II. Besloten Wordt die vijf gedegradeer de tweede (klasse-ver©enigfnigen met die der aldlelbomsten en Velooitas II, ioe te laten tot de westelijke tweede klasse. In prinoiipe wordt aangemo- nw, toch bet uitateaivdnigssysteein in ep'issmg te brengen. Verder wordt besloten aan de ver- ee.niging U. 'D. L. te Arnhem voor haar athletische wedistrijdlen de be schikking te geven over drie medail les, voor een baid 1 oopnumaner op 100 meter voor voetbalspelers; de tiwe'ede klasse-competitlies in het Westen op 30 September te doen beginnen; 'die wes telijke eerste 'klasse wad eren- uit te s'uiten van de bekerwedstrijden; aan het comité voor den zilveren voetbal toestemmiiiDg te geven tot heit houden va,n serie-wedstrijden to Rotterdam op 9, 16 en 23 September. CRICKET. Froys C. C. ving Woensdag haar eersten wedstrijd aan tegen het Fetth elftal te 's-Gravenliage. De Hol landers gingen het eerst aan bat en maakten 323 runs voor een verlies van 6 wickets. M. E. Schroder had 128 not out, Feith 77, J. C. Schroder 39, v. d. Poll 33, v. d. Made 20, Van Gogh 14, Posthuma 3. Het bowlen der Hollanders was veel last'ger dan dat der Engel- schen. De innings konden echter niet uitgespeeld wordenheden, Donder dag, voortzetting. WIELRIJDEN. Zondag a.s. zullen op de Amster- dam salie wielerbaan weer wedstrijden plaats (hebben, waaraan o. m. zal wonden deelgenomen door Guus Schil ling, Friol, Stol ©n Willy Bader. DAMMEN. De aangekondigde le Nederland- sche Zeskamp, uitgeschreven door den Algemeenen Nederlandsehen Danibond sal Zondag 22 Juli a, s., des morgens om 11 uur geopend wor den in 'dë groole bovenzaal van Café „Neuf te Zaandam. De eerste ronde wondt gespeeld van 111/2 uur v. m. tot 3 uur n. m. en de tweede ronde van 4 tot 71/2 uur n. m. Dank zij de welwillende medewer king van de Damclub „De Vriend schap" van Zaandam, welke haar speellokaal en materieel ook geheel belangeloos voor dezen wedstrijd heeft beschikbaar gesteld, belooft deze interessante Zeskamp, waaraan de beste spelers zullen deelnemen, een genotvolle dag te wórden voor de amateurs uit de Zaanstreek en andere plaatsen. Dat de belangstel ling dan ook groot zal zijn. blijkt reeds uit de vele aanvragen van in- trodutiekaarten. De medailles en ge- teekende diploma's, welke uitgeloofd zullen worden, zijn dien dag in de speelzaal aanwezig en eene bezichti ging ten zeerste waardig. De namen der deelnemers aan den Zeskamp zijn de heerenN. Bouwer, EdamC. H. Broekkamp, Amster dam L. J. Content, AmsterdamW. van Daalen, Haarlem D. Kikke Kz Edam, en K. Koster, Hoogkarspel. Koloniën BORNEO Z.O. AFDEELING. De correspondent van de „N. R. Ct." sainit: De Goesti's Tissa Mohamad en Lau- tiih, alsmede haar e-clitgenoot Toe- menggoeng Djadam hebben zich met vele volgelingen onvoorwaardelijk on- LANCEERPROEVEN. De onderzeesohe torpedoboot „Luc- tor et Emergo" heeft bij de ter reede van Texel en in de Noordzee gehou- dn lanceerproeven uitstekend vol daan. Er werd een torpedo gelan ceerd over eene lengte van 350 meter. UIT DEN DIENST VERWIJDEDD. Dezer dagen is met vexwijdering uit den militairen dienst aan 27 mili tairen van zee- en landmacht, ouder wie 11 van de cavalerie, voortdurend of tijdelijk het recht ontzegd, weder bij de gewapende macht te dienen. Rechtszaken AMSTERDAMSCHE RECHTBANK, De risico van het bedelen. Innemend en vriendelijk, beleefd en voorkomend, met de hand smee- kend opgeheven, treedt zij, de bede laarster, voor het deftige, groene la ken der Rechtbanktafel. Hier, in de zaal der Heilige Justi tie, komt zij niet om iets te ontvan gen; want hier loopt .ieder ontvan gen te haren nadeele uit. Neen 1 hier komt ze, om de heeren te vermurwen haar eens iets niet te geven. En dat iets is in dit geval de dreigende hechtenis-straf. En, zooaJs ze staat op eenzame brug, waar koude wind haar in het gezicht giert.... en 'r passeeren haar mensehen „Meheer, ik ben 'n weduwvrouw met zeven kinderen....", zóó ook staat ze in de zaal van het Recht, en tracht te lezen op de gezichten om haar heen, of er iets is van gunst of van medelijden 1 Ze werd bij verstek wegens bedela rij veroordeeld tot 'n hechtenis van 12 dagentoen haar dit bericht werd, kwam er in haar 'n hevige schrik.... Twaè-lf dagen haar winst-gevende broodwinning kwijt? En ze teekende tegen dit vonnis verzet aan. En toen haar zaak op nieuw werd behandeld, wrong ze haar gelaat in lievigen glimlach, en teekende haar houding één zwakte, één ellende, één hulpeloosheid.... De officier van justitie verhief zich van z'n zetel, en zeide, dat hij nog geen gelegenheid had gevonden, om de getuigen opnieuw te dagvaarden. De weder-behandeling der kwestie werd dus uitgesteld. Toen stond ook het vrouwtje op. En WAAROM Z0UDT GIJ DURE ADVERTENTIËN PLAAT SEN, WANNEER GIJ UW DOEL BEREIKEN KUNT MET worden dagelijks advertentiën van Vraag en Aanbod opgenomen tegen betaling van EBN KWASTJE voor een advertentie van hoogstens 6 regels, drie maal achtereen TWEE KWASTJBS bij vooruitbetaling. Wie personeel zoekt of ajjne diensten wensoht aan te bieden, wie iets wil koopen of verkoopen, huren of verhuren, kan dus voor EBN KWABTJE in HAABLBM'B DAGBLAD terecht, Op onze Kwartjes-Advertentiën komen vele reflectanten en brieven. O dervvoi'pen. Er zijn 150 geweren inge leverd. Goesbi BraMt en Panglima Amin, idle zioh schuil gehouden heeft, zijn maar Pasir uitgeweken. Hun uitleve ring is gevraagd. Het blad toekent hierbij aan: Toemenggoeng Djad'an is een be kend bendehoofd uit de Midden-Doe- soen. 'Langen tijd is op hom jacht ge maakt, 'zoodait hij 'bij gebrek aan steun is moeten uitwijken naar de Boven - Tabalongstrieek (afdeeling Amoentiad). Wij vonden slechts ver meld1, Idiat hij vergezeld werd door de Peigoeisiti'an-vrouwen GoeSti Lantih en Goesti Intan (Sepajah). Bat telegram bevat aizoo een gun stige on belangrijke tijding, diaar Uj.aidan ons ibeëi wiait te doen heeft Igegelvien. iZoo maakte in ihet begin van diit jaar inlog idle bevolking van de kampong Braspiapan in de onderaf- Idleeliimg Boen/tok,, alsmede de da.j'aks viam Tabalomg 'Kiiwa gemeene zaak met hem. Omtrent Gdestii Brakiit en Pangldma Almin kunnen wij geien bi- zondoriiedten medledoeleax. Hun uitwijken naar Pasir, een rijk je 'op de oostkust van (Borneo onder ons redhtstreekscSi bestuur, is echter niet onbelangrijk, daar in dit gewest de rust nauwelijks is hersteld. De vraag om uitlevering zal wel weer mi litair optreden in Pasir tengevolge hebben. Leger en Vloot Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. instructieschip Nautilus, onder be vel van den kapitein-luitenant ter zee J. F. B. van Dijk, 16 dezer van Las Palmas vertrokken. (St.-Ct.) ze maakte 'n diepe buiging. Eu de lievige glimlach op haar gelaat ver liet haar niet. En met sidderende stem zeide ze „Dank u wel, 'heereDank u be- lééfd heereDank u vriendelijk, heere En neigend en dankend, haar ge zicht steeds gewend naar de rechters, al maar even beleefd en innemend", verliet ze de zaal van het Recht, en zocht de straat op, waar haar heur beroep weer wachtte. (Tel.) DE MISHANDELING VAN DR. RUPERT. Uit Arnhem meldt men Mr. W. F. van Meurs, raadsman van J. B. G„ beschuldigd van poging tot doodslag op dr. Rupert te Gen- dringen, heeft bij het Gerechtshof alhier verzet .gedaan tegen de verwij zing van G. naar de terechtzitting met verzoek, een nadere instructie omtrent den toestand zijner geestver mogens te gelasten en hem met het oog op zijn zeer ernstige ziekte in vrijheid te stellen. Kerk en School NED. HERV. KERK. Aan ds. J. A. T. Sperna Weiland, te Dongen is wegens aanhoudende ziekte, emeritaat verleend, ingaande op 30 Juni 1906. Aangenomen het beroep te Over- en Nedefr-Asselt door den heer J. Jon ker, cand. te Alblasserdam. Bedankt voor het baroep te Rotter dam door dr. J. R: Slotemaker de Bruine te Nijmegen. De heer W. H. Luttenberg, pred. te Nieuwendam (classis Edam), heeft wegens meer dan 40-jarigen dienst, emeritaat aangevraagd tegen 1 No vember. Beroepen te Utrecht dr. J. R. Slo temaker de Bruine te Nijmegen. GEREFORM. KERKEN. Beroepen te Blokzijl de heer C. A. van Nood, cand. te Alphen a/d. Rijn te Zevenhuizen ds. F. W. Geerds te Sellingen. TOONKUNST. Examens Nederlandsche Toon- kunstvereeniging. Van de 4 candida- ten is geslaagd, voor piano (lager on derwijs) mej. M. H. Keeven, uit Rot terdam. Gemengd Nieuws DIENSTPLICHT IN JAPAN. A'Ien meldt uit Tokio, dat d:e twee jarige dienstplicht liet volgende jaar in Japan zal worden ingevoerd. DE SULTAN VAN MAROKKO. Aan de Matin," wordt uit Tanger gemeld! Het is waar, dat er geruchten heb ben geloop en omtrent de gezondheid van den sultanmaar na gedaan on derzoek is gebleken, d'ait hij slechts lichtelijk vevmoiedd -was, zonder dat zijn toestand ook maar in 't geringste aanleidinggaf tot ongerustheid1. -De laatste berichten uit Fez maakten mel ding van zijn algeheel herstel. Ook heeft men gesproken over den dood vaai den caïd Mac Lean, die nog nooit zoo gezond is geweest als op dit oogenblik. HEVIGE BRAND. Volgens bericht uft Bonneville in Indiana (Vereenigde Staten) is het dorp Lynville, dat 10.000 inwoners telt, gehicel afgebrand'. KOLONEL PICQUART. Het is waarschijnlijk, dat ter wille van den vrede de 'Dreyfusards iD Frankrijk geen verdere uitbreiding aan „l'affaire" zullen geven. Wat ko lonel Picquart zal doen, ligt in 't on zekere. Het is algemeen bekend', dat tussahen hem en Dreyfus onaange naamheden zijn gerezen over de te volgen taktiek, zoodat men ze zelfs den 12en niet te zamen gezien heeft. Men hooit niet bet minste vaa Pic quart, maar veronderstelt dat hij de zaken op haar beloop zal -laten, doch later uiting zal geven aan zijn gevoe lens in zijn mémoires. HET DUEL SARRAUT—PUGLIESI CONTI. Van liet incident, dat zich Vrijdag in de Fransche Kamer voordeed tus schen bovengenoemde afgevaarddgelen, hebben we melding gemaakt. Na, de opheffing dór zitting, die on middellijk volgde, zond Pugliesi Conti zijn getuigen, Millevoye en generaal Jacqey, naar Sarraut. De besprekin gen duurden zeer kort. Om half zeven brachten twee automobieleu tegen standiers en getuigen naar Vilt© d' Ar- say, waar op die bezitting van den af gevaardigde Gast de ontmoeting zou plaats liiebben. Om zeven uur sloot liet hek zich achter de tuf-tufs, voor de neuzen ddr reporters die door twee wachters werden buitenigehoudeh. In -die sche mering stelden idle heerein zich achter de villa op, Glémenceau leidde 'het duel. Hij lógdle Vlug dl© regels uit, trad drie pa,s achteruit, en riep „Allez messieurs Sarraut wierp zich onmiddellijk met groot© onstuimi'gheiid' op zijn tegen stander. Clémenceau plaatste zich oogenblik- kelijk voor Pugliesi, roepende: „Halt, u is gewond, mijnheer." „Ik?" antwoordde deze. „In het ge heel niet." .Neen", zeide Sarraut, „ik ben ge wondmaar 't heeft niets te beteeke- m." Ondersteund door zijn vriend, gaat Sarraut naar de villa, waar men inde ■etzaal eern bed heeft opgesteld. De wond schijnt vrij ernstig, maar Sarraut behoudt zijn kalmte en als Mihevoye naar zijn toestand komt in- fonneeren en zegt: ..Hoewel uw tegen stander, mijnheer, moet ik u gelulc- wenschen, want u hebt gevochten als een leeuw", antwoordt hij glimla chend „Zeg liever als eenonhandige." Zooals wij reeds meldden, is de toe stand va.nt Sarraut vooruitgaande. Voor Henri de Rochefort was het op nieuw een aanleiding, om zijn gal uit te storten over zijne tegenstanders, In bewoordingen, die in een Hollandisclie krant niet geduld zouden worden. MilLevoye krijgt er van hem geducht van langs, omdat hij Sarraut gecom plimenteerd heeft. Èn Clémenceau, die, volgens hem, alle regels van een fair due'l geschonden heeft, wordt voor apache uitgemaakt. Smakelijk („Tel.") ROOVERAANVAL OP EEN TREIN. De geschiedenis van den, gemasker- den roever in den trein Berlijn—Nor- derney wordt hoe langer hoe vreem der. Thans blijkt dat in denzelfden nacht een derde aanslag beproefd, is op een alleen reizende dame in een coupé voor dames. Fr,au Dr. S. uit Berlijn heiefft den poUiltie-ambteinaar met itet onderzoek beiast, me'egedeeïd d'ait even voor Ratharuow de deur plotseling geopend werd, diie toegang gaf van de W. C. naar haar, coupé. Een man ivan middelbare grootte stap te binnen, keek haar Van hoofd tot voeten aan, zonder een woord' te zeg gen. Zij sprong op ihiean toe) en beval hem dadelijk de afdeehng te verlaten. De man ging inderdaad naar die'W. C. terug. Zij en andere reizigers hoor den daar een geluid alsof een glas stuk geslagen werd. De trein werd daarop tot stilstaan gebracht en bij het onderzoek bleek, dat de gasballon in d© W. C. stuk ge maakt was. Merkwaardig is het, dat van deze gebeurtenis niet dadelijk melding ge maakt is. De stationschef van Stendal voor welk station de trein stil stond, moet er toch iets van geweten heb ben, zegt het „Berl. Tageblatt". EEN DIPLOMATIEK INCIDENT, Uit Tanger wordt gemeld, dat op nieuw een diplomatiek incident is voorgevallen in Marokko. Raisoeüi, de bekende rooveihoofdman, heeft een inboorling, die in dienst was van de Russische legatie, laten arresteeren en afranselen. De Russische gezant heeft onimiddeillijk een protest gericht tot den sultan en binnen drie dagen voldoening gevraagd. Aan het „corps diplomatique" gaf de gezant van dit optreden kennis, MONUMENT VOOR ZOLA. Charpentier, de medewerker van den grooten Constantin Meunier, die dit werk niet voleindigd heeft mogen zien, legt de laatste hand aan liet mo- niument-Zola. Men wil de plechtige in huldiging laten samenvallen met. de overbrenging naar het Panthéon der overblijfselen van den man, die het „j' accuse" <3© wereld inzond. INTERPARLEMENTAIRE SOC. CONFERENTIE. De interparlementaire socialistische conferentie, die te Londen bijeenkomt, heeft ook de socialisten van de Doe- m'a tot medieAVeaMng ultgenoodigd'. Die Russische socialistische partij' heeft de uitniooidjiginig aangenomen.' en hielt ili/d Ani'ikine, van die werkmans partij, afgevaardigd. Deze zal worden üitge'nooiddgd e:en uiteieuzetting te ge wen wan den toestand in Rusland, DE MIL'LIONNAiIR-MO ORDENAAR, De Londieansdiie bladen publiceeren het volgend©telegram; De „New-York Evening Journal" bericht, dat een mo del, Rose Marston, bij d'e politie op zienbarende 'Verklaringen heeft afge legd omtrent de tragedie Thaw-White Verscheidene aridst'en, vrienden van Sbanford Whiite, en ook de vermoord© zelf, moeten in een solvanidelijke zaak betrokken zijn geweest. Al die mannen zullen genoodzaakt worden, als getuigen t'e verschijnen in het rech/bsgediinig tegen Harry Thaw. SNEEUW IN TIROL. In Tirol is in de laatste dagen veel sneeuw gevallen. De bergen zagen er o.p een hoogte van 1500 M„ als met suiker bestrooid uit. Voor de fcoe- vludhtshutten leverden d'e toeristen snieeuwbalgevechten. In de Alpen van het Ziller dal heb ben vele bergbeklimmers in de hutten ingesneeuw gezeten. Maandag is het weer ten goede ge keerd'. PEST TE HAVRE. In Qief instituut-Pasteur te Parijs woadJen tllians onderzoekingen inge steld naar den aard van de ziekte stof van een, in het begin van Juli, te Havre aan huilen-pest gestorven matroos. Deze was juist uit den Con- gostaat teruggekeerd aan boord van de stoomboot Petit Gabon, van de Chargeurs Réunis". De autoriteiten hielden dit ziekte geval! geheim, omHiat- juist tijdens den kritieken tijd Havre 0vervuld was met gasten ,in verband' mlet een fëest dat idiaar gegeven werd. TEGEN D'E VIVISECTIE. De studenten in /d© medicijnen aan die universiteit te Göttihgen eisichm met kracht de afschaffing van d© vivi sectie. EEN VORSTELIJKE DIEVEGGE. Volgens het „Berl. Tagebiiatt" zou m©n besloten hebben, prinses Voa Wirade te vervolgen wegens diefstal van 'zilwerwlerk. Financieele berichten WARSCHAUWEENEN SPOORWEG MAATSCHAPPIJ. Het boekjaar 1905 was, naar in de te Warschau gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders do or het bestuur werd medegedeeld, voor de ond'erneanmg een abnormaal jaar. Het economische leven van het geheel© Russische rijk en eveneens van de door den spoorweg doorsneden pro vinciën heeft een diepen schok onder vonden. De algemeen© werkstaking, die in alle takken der industrie en van den handel in den herfst van 1905 uitbrak, breidde zich ook tot den spoorweg uit en stond zoowel het personen- als het goederenvervoer gedurende drie we ken geheel stil. Bovendien werd de regelmatige toe voer van goederen gestoord' dtoor de herhaaldelijke werkstakingen in den loop van 1905 in de mijnen en fabrie ken. Door deze oorzaken is het ver voer op den spoorweg gedurende 1905 achteruitgegaan. Volgens het verslag weiden vervoerd- 5.104.450 personen (1904 5.711.613) en 331.228.917 pond goederen (388.940.014). D© ontvangsten uit het personenver voer bedroegen Rbl. 3.411.766 (3.884.109) eni uit liiet goederenvervoer 12.053.546 Rbl. (13,191.237). D.e totale ontvangsten bel'epen RbL 18.806.622 (21.049.824) en de totale uit gaven Rbl. 14.419.673 (15.005.170). De uitgaven voor liet beheer en dë exploitatie van den spoorweg, alsook voor het onderhoud en de vernieuwing van het materiaal, veaieischten Rbl. 13.589.608 (14.107.647). Uit ltet bruto-overschoit ad .Rbl. 4.386.948 (6.044.653) zijn Rbl. 250.000 (evenlals riet vorige jaar) bestieand voor oorspronkelijke staateimte overeen komstig de concessie-voorwaarde en d'e statuten:, terwijl RbL 4.136.948 wor den aangewend voor aflossing van obligatiën. Daar er dus geen netto-winst over blijft, wprdt gelen dividend op de aan- deelen uitgekeerd. Het volgens het plan van aflossing veredscht© bedrag van Rbl. 437.200 voor amortisatie der aandeéldn wordt uit het buitengewone ■reservefonds gedekt. Onder de vooruitzichten van den spoorweg liet het bestuur zich ia de algemeen© vergadering zeer voorzich tig uit. Het bestuur deelde mede, dat riet moeilijk was om do toekomst te voorspellen. Op eene verblijdende om standigheid kon het bestuur echter wijzen, namelijk dat aan den spoor weg ge ene beschadiging van beteeke- nis is toegebracht. Voor 1906 worden de bruto-ontvang- sten geraamd op Rbl. 21.550.000 en de exploitatie-kosten op Rbl. 16.520.000, zoodat het overschot Rbl. 5.030.000 zal bedragen, tegen Rbl. 4.387.000 !n 1905.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 6