NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. Haarlemsclie Paardenioterij. 24e Jaargang. No. 7080 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 27 JULI 1906 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) „1.30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicifé Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Monfmartre. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 27 JULI. Raad'huis (Had): Paardenvetrki- üng, 1 uur. De Kroon: Hongaars oh Quart-ett v,Géza Czillag": MumeGsuSittvoer in gen, 46 uur en 811 uur. Manége (Groote Houtstraat 177): Tentoonstelling Prijzen Paarden verlo ting, 10—4 uur.- Groote K e r ik: Gem. Zangver- eenrigfing „Jacob Kwast", te Wognum: Uitvoering van Gewijde Muziek, 8 u. T e y 1 e r's Museum: R em- ©randt-tentoonstelling, 104 uur. B e n n e b r o e k: Vergadering van den Gemeenteraad:, 7£ uur. Detrakking van bovengenoemde lotery heefc plaats Vrijdagmid dag as. Volledige trekkiügslijsten zullen des middags om 4 uur ongeveer aan onze Bureaux Groote Hout straat 55 en Zuider Buiten Spaarnö 6, tegen betaling van 5 cent per stuk verkrijgbaar ztfn. DE DIRECTIE. Buitenlandsch Overzicht DE DOEMA-I.EDEN IN PETERS- BURG TERUG Toen Dinsdagmiddag om 3 uur. een 350 leden van de Doema uit Wiborg té Petersburg terug kwamen* stond ©ene talrijke volksmenigte hen op te wachten. Zij werden met geestdrift toegejuicht. Geen hunner werd gevan gen genomen, zegt een Reu ter-tele gram wel een bewijs, dat men in Pe tersburg idle strengste maatregelen van die regeering verwacht. Wel hebben ca* huiszoekingen bij ettelijke leden der Doema plaats gehad. Naar 't heet, heb ben de leden dor Doema te Wiborg plannen beraamd om op groote schaal het leger te bewerken'. De reden waar om de Polen, hoewel met het nvam- fe&t instemmende, niet geteek end heb ben. is, dat hun nationale positie an ders is dan die der Russische leden der Doema. Zij hebben, met andere woorden, ook nog voor een nationale zaak te zorgen. Daarom wilden zij een eigen manifest uitvaardigen. Naar 't heet, ontbood de Tsaar Zon dagochtend Moeromtsef, den voorzit ter der Doema, bij zich. Hij wilde hem tot minister van onderwijs maken, zegt men. Moeromtsef ging echter maar Wiborg. Toen hij daar Dinsdag vandaan kwam, liet de Tsaar hem op nieuw uitnood'igen bij hem te komen. Hij zou gaan. Anders zal het waarschijnlijk den Doema-leden vergaan, die uit Londen terugkeeren. De politie loeit althans op dien heftigen redenaar Aladin. Aladin zal vervolgd worden wegens bet aanstichten van de geruchtmaken- i'eBe muiterij van het Pnesbajenski-re- giment. Een ander Doema-lid, Roditsjef, die Sn Engeland is geweest en nu weer naar Rusland is vertrokken, heeft te Londen aan een verslaggever gezegd, 'dat hij niet aanstonds EEN OMWENTELING verwachtte, maar later; denkelijk' in Ootober of November. Als dé omwen teling er eenmaal was, zou het leger er 'rich .stellig bij aansluiten. Router's correspondent te Peters- burg meldt, da.t to Petersburg de al gemeen© staking reeds Zaterdag zou beginnen. HET MANIFEST DER'RECHTER ZIJDE. M een manifest aan de kiezers, on derteekend door de Doema-leden der (rechterzijde, onder wie graaf Heyden, prins Livof en de adelmaarschalk Sta- kowitsj worden de kiezers aange maand zich te onderwerpen aan den wil van den Tsaar, dde, door de Doe ma te ontbinden, van een' recht, dat biem ontwijfelbaar- toekomt, heeft ge. biuik gemaakt. Het zou misdadig zijn te pogen op het kritieke oogehblik van thans het gezag om' te werpen. De afgevaardigden verklaren, dat zij hun plicht hebben vervuld, maar dat de oppositie tegen het ministerie gemeenschappelijk werken onmogelijk maakte. Zij vermanen1 tot kalmte en tot verzet tegen alle gewelddadighe den. die dwaas zouden zijn en slechts tot 'tegen-maatregelen van öe regee ring, tot bloedvergieten en den beslis ten onder-gang van het reeds zoo ver zwakte en uitgeputte Rusland zouden leiden. Ten slotte wordt hei volk udt- genooidigd zich ijverig voor tebeaieddein voor de nieuwe verkiezingen en vreed zaam voort te gaan met bet verdedi gen van zijn rechten en vrijihedlen. Dit laatste klinkt ietwat ironisch. EENE VERKLARING. De „Mati-n" heeft van een lid van het Kabinet Stoiypin inlichtingen ge kregen over de motieven, die tot de ontbinding der Doema hadden geleid. De minister deelde liet volgende me de „Van den eersten dag' van haar op treden af is de Doema buiten de gren zen der wet gegaan. Ten antwoord op de keizerlijke boodschap sprak ze den eisch uit van een wijziging dér fun- da-menteele wetten, door afschaffing van den ministerraad en door de in stelling van een verantwoordelijk mi nisterie; door haar agrarisch pro gram heeft ze niet te verwezenlijken verwachtingen opgewekt en in hare redevoeringen voortdurend wantrou wen gezaaid tegen de regeering, die ze zelfs beschuldigde van aansporing tot pogroms en wanordelijkheden. Door het zenden van afgevaardigden naar Bjelostok gaf ze openlijk het bewijs zich meester te willen maken van de uitvoerende macht. Veertien Doem a-afgevaardS gden hebben het volk opgeroepen zich te wapenen en van cle zijde der Doema werd geen en kel teeken van afkeuring vernomen. Tot bet laatste oogenblik van 'haar bestaan bleef de Doema volhouden, cloor aan de bevolking nadar© verkla ring te geven van de strekking van bet door haar ingediende wetsontwerp, dat de regeering onwettig te werk ging. Ze heeft getracht het volk over t© halen haai' vertrouwen in de regee- ling op te geven en alleen van de Doem a-zelf de oplossing dezer quaes- tie te verwachten. Bovendien hebben verschillende le den, met het dlo.etL de agitatie gaande te lnouden, een reis ondernomen naar biet binneaiiand van Rusland. Hunne verschijning aldaar had' onmiddellijk wanordelijkheden, pogroms en ver sterking der stakingsbeweging tenge volge. Al deze redenen hebben geleid' tot 'het besluit van ontbinding dei* Doe ma. De wetten betreffende deze instel ling blijven van kracht .Het kabinet ondergaat eene gedeeltelijke wijzi ging. Men wil mannen aan bet bewind brengen uit de publieke kringen, maar die. buiten de bureaucratie staan. Noch gisteren, noch heden werd de orde verstoord, en men mag gerust aannemen, da.t een poging om de orde ernstig te verstoren, zal mislukken. De leden der uiterste partijen zullen ongetwijfeld een krachtige beweging op touw zetten, maai' er zijn strenge maatregelen tot onderdrukking daar van genomen. Het kabinet zal bij de bestijding der revolutie niet weder in vroegere fouten verwallen en de gematigde ele menten ndet van zich afstooten. Het zal integendeel trachten nader tot hen te komen door maatregelen te nemen, die tot verzoening zullen leiden. Het hoopt ook, dat de verandering in het kabinet zal bewijzen, dat in liberalen geest zal worden geregeerd." DE TOESTAND. Uit de laatste berichten blijkt, dat Stoiypin nog van geen uiterste maat regelen gebruik wil maken en af wacht. Wel laat bij couranten in beslag ne men, wél heeft hij in Moskou de 65 leden der twee voornaamste socialisti sche comité's, die bezig waren over eene staking te beraadslagen, laten oppakken en heeft hij het vereeaii- gingsgebouw dér kadetten te St. Pe tersburg laten sluiten, maar hij belet niet, dat de in de hoofdstad aanwezige constitution, démocratisell©' ex-Doema- leden in een twaalftal particuliere hu'- zen vergaderen. Maai' dit zal wel anders worden, zoodra DE GROOTE STRIJD losbreekt. Hoewel de blijvende kalmte geen bewijs van kracht is van de zijldto van het volk, is er toch iets van orga nisatie, een organisatie die nog maar al te zeler ontbroken heeft, in liet feat, dat er niet op verschillende plaatsen ongeregeldheden en afzonderlijke werkstakingen zijn uitgebarsten. Zoowel uit Petersburg als uit War schau en Moskou wordt geseind', dat werklieden en spoorwegbeambten ge reed staan om op het eerste bevel, dat men uit Moskou verwacht, met eens algemeen© werkstaking te beginnen. Het verluidt, dat dit Zaterdag a.s. zal geschieden. Uit de Russische hoofdstad wordt verder gemeld, dat spoorwegbeambten, boenen, socialis ten en revolutionairen van verschil lende politieke schakeeringen zich op Finsch grondgebied bevinden om plan nen te beramen. Te Tiflis is inmid dels reeds een algemeen© werkstaking uitgebroken, volgens den „Times"- coirespc-ndent. het begin van een op- roer-beweging. De vraag „WAT ZAL HET LEGER DOEN blijft met de algemeen© staking, liet voornaamste punt. Naar Havas seint, erkennen de oud ste officieren, diat zij in het alge- oneen niet meer op hun ondergeschik ten kunnen rekenen, daar dezen ook al door de nieuwe ideeën zijn: bevan- Een Russisch hoofdofficier uit Karlsbad, dienaangaande dOor het „Neues Tageblatt" geïnterviewd; pre ciseerde iets meer in zijn generalisa tie. Tot aan luitenant-kolonel zijn alle officieren den Tsaar onvoorwaardelijk getrouw en aanhangers der autocra tie. De lagere officieren zijn liberaal en constitutioneel maar monarchis ten en tegenstanders van het agrari sche program der kadetten en zij zul len zeker hun plicht doen bij boeren- onlusten. Do soldaten zijn echter op de hand der Doeana, maar de regee ring kan niettegenstaande de muite rijen nog wel op hen rekenen, maar volgens gezegden officier zou hij daar voor niet willen instaan als er geen nieuwe Doema komt. Volgens berichten uit Wiborg wil men krachtig onder de soldaten gaan werken en daartoe een groote orga nisatie stichten: men schijnt op de vergadering in die stad ook nog over een direct beroep op bet leger te heb ben gesproken. De Doema-leden heb ben op hun reis van Wiborg naar Pe tersburg op elk station eigenhandig een zeer groot aantal exemplaren van de proclamatie verdeeld. De afgevaardigden der kozakken hebben hun voornemen te kennen ge geven om krachtig onder hun kiezers, waaruit de nieuwe lichtingen moeten Voortkomen, te gaan werken. DE TOESTAND IN ODESSA. In Odessa gaat het plunderen en moorden lustig zijn gang onder het welwillend oog van dien beruchten ge neraal Kaulbars. Er zijn pas drie jo llen gedood en drie gewond. De zwar te bende deelt vrij proclamaties uit, waarbij die bevolking wordt uitgenoo- dilgd mede te do'.en miet de kozakken. FRANSCHE KRITIEK. De „Tenrps" beschuldigt in een hef tig hoofdartikel den Tsaar en zijne raadgevers in het ontbinidangsmanifest onrechtvaardige beschuldigingen te gen de Doema te hebben geuit. De kunstgreep om de Doema solidair te maken met die redevoeringen van Ala din is al te grof. Men verwijt die Doe ma dat zij wetten maakte en zij werd steeds tegengewerkt en haar voorstellen verden eenvoudig ter zijde gelegd. Men schrijft de boereuoproe- ren op haar rekening die reedis lang begonnen waren. En dé Doema zou zich aan plichtsverzuim hebben schul dig gemaakt wanneer zij niet- over dé pogroms had geïnterpelleerd. „Het eenige wait men aangaande de toekomst kan zeggen, is dat met de verbittering der liberalen, de geweld plegingen der boeren, de muiterijen der militairen en dé dreigende alge meen© werkstaking de macht voor Sto iypin meer doornen dan rozen zal hebben." Schrijvende over het manifest der Doema-leden, zegt hetzelfde blad „Het is duid'eiijk, dat de keizerlijke regeering nocli de algemeene opinie m Rusland noch die in Europa voor zich heeft. Dat zijn ongetwijfeld maar „im ponderabilia", waar generaal Trepof niet veel om geeft. Maar om boven recht te kunnen gaan, moet het ge weld gedisciplineerd zijn. En wie durft te waarborgen, dat het Russi sche leger, geleid door de bureau cratie, de macht heeft om een volk te dwingen, dat zich tegen willekeur ver zet." DE NIEUWE VLOOTVOOGD. Skriidlof, rle nieuw benoemde vloot voogd1 van bet smaldeel in de Zw.arie Zee, vertrok Woensdag naar Seiwastó- poi. Tegen een vertegenwoordiger van het telegraaf agentschap zeide hij „Ik aanvaard een moeielijken post, waaraan een heele verantwoording te genover het land' vast zit, wegens den algemeen-en hachelijken toestand.Rus land! is ziek ,en het gebied van de Zwar te Zee dat, dcor stormen beroerd, een deel van liet geheele- organisme vormt, eisdhit een zeer zorgvuldige en voor zichtige behandeling. Ik heb maar een jaar lang bevél gevoerd over de vloot ih dé Zwarte Zee, maar haar toch lief gekregen. Ik kreeg dén indruk dat de officieren en matrozen vertrouwen in mij stelden. Ik zou gelukkig zijn, indien ik dit vertrouwen en die liefde nu mocht herwinnen. God helpe mij alle krachten van geest en ziel inspan nen, opdat ik mijn heilige taak, lier- stel van rust, kan vervullen." DE INTERPARL. CONFERENTIE TE LONDEN. De interparlementaire conferentie nam een motie aan betreffende bet vraagstuk van de beperking der bewa peningen. Aangenomen werd eveneens een motie van Frankrijk en België, waarin wordt gevraagd, dat de "aan staande Haagsche conferentie de con trabande zal beperken tot wapens, mu nitie en ontplofbare stoffen, en vol gens welke het beginsel aanvaard zal worden, dat schepen contrabande ver voerende of schepen met goederen, welke geen contrabande zijn, mogen worden vernietigd en dat zelfs tus- schen oorlogvoerende partijen parti culier eigendom onschendbaar zal zijn zoowel ter zee als te land. De conferentie is gesloten. DREYFUS BIJ DEN PRESIDENT. President Fallières ontving Woens dag majoor Dreyfus, die hem door Jo seph Reinach werd voorgesteld. GENERAAL STöSSEL. Het heet, dat in Japan de ter dood veroordeeling van generaal Stössel een zeer slechten indruk heeft ge maakt. De belegeraars van Port Ar thur verdedigen den generaal. Zij ver klaren dat de val van deze vesting toe te schrijven is aan de onbekwaamheid en lafheid der Russische marine, die in de haven bleef in plaats van te strijden. Generaal Nogi zou zeer ontzet zijn over het vonnis en telegraphisch in Rusland inlichtingen hebben ge vraagd. HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN PAUS LEO XIII. Het Vatikaan heeft zich tot de Itali- aansohe regeering gewend met be trekking tot de overbrenging van het stoffelijk overschot van Leo XIII uit St. Pieter naar de basiliek van St. Jan van Later aan, waar een praalgraf voor hem is opgericht. De Heilige Stoel heeft het Quirinaal door tussöhenkomst van de kardinaal vicarissen gevraagd, of er gerekend kon worden op handhaving van de orde tijdens de overbrenging, die op bescheiden wijze in den vroegen och tend zal plaats hebben. In antwoord hiea'op heeft de prefect van Rome laten weten, dat de regee ring besloten had, aan den dood© mi litaire eer te bewijzen en dat troepen langs dén weg geschaard zouden wor den. De geest waarin deze onderhandelin gen zijn gevoerd, wordt beschouwd als een nieuw teeken dat de betrekkingen tnsschien Vatikaan en Quirinaal gaan deweg vriendelijker zijn géwordén. Stadsnieuws Ten Teeken van R o u w. Met het oog op de begrafenis van mi\ L. C. Kronenberg, gaat de mu ziekuitvoering op Vrijdagavond in „Trou moet Blijckeri', van welke so ciëteit dé overledene vaandrig en se cretaris was, niet door. Aanhouding. Door de agenten-rechercheurs Van Halst en Jansen is aangehouden een 17-jarige dienstbode, genaamd Justi ne van S., die een winkelier, wonen de Nassaustraat, heeft opgelicht door bij dezen op naam van" mevr. Van Ooy, bij wie zij vroeger in betrekking is geweest, kanten kragen te ha len, die ze daarna heeft verkocht. Zij weigert den kooper daarvan aan te wijzen. Schietwedstrijd voor Vaderland en Koning. Zaterdagmorgen 10 uur zal de schiet wedstrijd feestelijk worden geopend. Verschillende besturen van zusterver- eenigingen zullen déze plechtigheid bijwonen Gedurende den geheelen dag zal een muziekkorps zioh doen hooren. Om 12 uur vereenigen zich het bestuur en het eere-comité in ho tel Hartelust te 'Bloemendeal om al daar gezamenlijk den lunch te gebrui ken. De prijzen zijn nu tentoongesteld bij den heer Van Tbiel .Groote Hout' straat. De aanslag in de School- steeg. De zaak tegen J. J. van Loenen, wegens den bekenden aanslag op A. A. Swanenberg alhier, in de School steeg, zal op Donderdag 16 Augustus a. s. door de Rechtbank alhier be handeld worden. Met Provoost gestraft. Zondag 8 dezer werd in den tuin van dé Soc. Vereenigiug een anti militaristische bijeenkomst gehou den. Ook eenige soldaten wilden aan deze meeting deelnemen, doch toen hun door de voor de Soc. Vereeniging geposteerde militairen de toegang geweigerd werd, keerden zij terug, behalve éen hunner, dié er opstond toegelaten te worden.- Nadat hij zijn wapens had afge legd en zijn naam was opgeteekend, mocht hij doorgaan en woonde dan ook de samenkomst bij. Een lezer van het „Volksdagblad' meldt thans aan dit blad, dat de man voor dit feit gestraft is met 4 dagen provoost straf. TEN OORLOG V. Liniefront 2o-7-'06. •Brullend unïwölkrt mich der Dampf der Gesohütze, Sprühenid umzucken mich rasselndé Blttze. Gelukkig had ik juist, mijn derden brief geëindigd en 'hem een HeMer- sohen jongen meegegeven om te pos ten, (brievenbussen ontbreken hier, zoodat we maar moeten zien hoe we onze correspondentie weg moeten krijgen) toen het alarmsignaal klonk, daar de vijand op kwam zetten, 't. Be gon juist donker te worden. Flauw nog konden we cle duinen zien, waar op de aanvallers gelegerd waren. Wel dra was 't een oonverd'oovend geluid •van al die donderende kanonnen en mortieren. Mortieren? zult ge vragen, wat zijn dat? Welnu ik zal 't u dan nlaar even wijsneuzig vertéllen. Een mortier is in den geest van een klein kanon vastgesohroefd op den bodem, schiet c-en kogel daaruit af, dan beschrijft hij een boog, om op z'n hoogste punt gekomen, loodrecht omlaag ie vallen. Qp die manier kun nen dus vijanden achter een veilige wal, of borstwering gelegen ook nog gedood.worden. Ja, ja, de kunst van verderven gaat ver! Onze zoeklichten zijn reeds ge plaatst en draaien hun lichtbundels iergs, op, en over den vijand. Nu komt ook de infanterie een woordje meespreken., want de vijand is 'binden de 700 M. gekomen. Even vliug richten, in ide door 't licht verbei dende ruimte, aftrekken en de kop weer -omlaag, zoodat de -vijandelijke kogels hun doel niet kunneai bereiken Dat ging zoo do'or tot heit des nachts 'ongeveer om half een nioodig bleek, ook dé manschappen, die straks orn 6 uur op wacht 'moeten komen, in de vuurlinie te brengen. Anne kerel's! Maar 't is nu geen tijd om je makkers te beklagen. Nu geldt het ,,'t is vechtens tijt, zoo vechten helpen magti". Generale marsch blaast dé hoorn blazer op Dirk Admiraal, en weldra hoor je naast je er een in de linie komen met een verzuchting, hadden •ze ons niet kunnen laten bronzen." De vijand! dringt al brutaler op, maar merkt aan de groote activiteit, dat er „lauw kans" voor hem is en trekt eindelijk terug. De vuurmonden gaan gelukkig zwijgen, wamt 't was een helsch lawaai. Dan rukken ook wij in om plus minus 2 uur, om ons door een rustiger Slaap te verkwik ken. De laatste dag gloort, de laatste wachtposten gaan naar het ..terre- pleïri' om van daar uit naar hunne posten ie marcheeren. Zie, allen zijn gewapend met -hun soepketels om „vóór te eten." Lang duurt <1© rust niet, ook de vijand, de onverwinbare, is ontwaakt en zal een laatste poging wagen. Het vierde bataljon trekt nog de foten- uit om 't voorterrein, gedach tig, aan 't „De burgh lijft lost: 't waer best, dat gij een uitval deed." Helaas, lang 'houden ze 't daar niet uit en langzamerhand komen de verschil lende „kpmpieën" terug om -in deze noodlottige ure gezamenlijk met ons achter de borstwering té liggen en den vijand nog zooveel mogelijk te helpen keeren. Oorverdooveud klinken de schoten van dé repeteergeweren, schril daar- tusschen klinken de fluitjes van de sectiiekonimamdanten om het staken van 't vuren, te bevelen 't Lawaait al maar voor je en boven jé, geen menscheiijke stem is bij •m'aohte hoven déze Manken-chaos uit te schreeuwen. Met 'den looppas komen onze troe pen naar 'liet fort gevloden. Als laat ste redmiddel wordt bevel gegeven om 't hek te sluiten, dooh „hier baet geen tegenweer"... Dan ineens wordt op het fort „.Kijk duin" de blauwe vlag gcfiieschen. Het pleit is beslecht, de manoeuvres rijn geëindigd. Dies „legih Lek hier 't harnas af" en m*n potlood nedër. M'n opdracht aan u is geëindigd. Vaartwel. JAN KUCH. VERLOF DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen ter openbare ken nis, dat is ingekomen een verzoek schrift van G. J. Assenidedft, om ver lóf, ingevolge art. 3i dier wet, tot het venkoopen van al colhollh o uctemien drank, anderen dan sterken drank •voor gebruik ter plaatse van verkoop in cle gelagk-amer en de biljartzaal van 't perceel aan de An ©gang no. 27. HET GERDESSBNFEEST. t Was vanmorgen om zeven uur aan. het Zuider Buiten Spaarne een ongewone drukte 6n beweging. Geen wonder ook! Er waren daar eenige honderden kinderen, jongens en meisjes, bijeen, die met 'hun onderwijzers en onder wijzeressen het Gerdessenfeest zou den vieren, iietweük ditmaal zou be staan in een boottocht naar Leiden.- 'School bij school kwamen de kleinen aan, om een plaatsje machtig te wor den op een der twee stoombooten, die reeds lang in het Spaarne-water la gen ie stoomen en te puffen. Wat waren ze v rooi ijk, die kinde ren, uitgelaten van de pret die hen waahtte. Huppelend, en zingend lie pen ze, zingend vooral! Zoo hoorden wij van een groep het vroolijke versje 't Is feest nu vandaag, en dat maakt ons zoo blij, Zoo prettig, zoo joliig van zin! Van werken, van ieeren, gelooft ons maar vrij, Daar komt vandaag h'eeil niets van inl 't Is enkel pleizier, wat gij nu aan ons zie<t, 't Is feestvieren slechts, anders kunnen wij niet, Geen mensch zoo verheugt thans als wijl 'Maar 't waren niet enkel feestMn- idleren, diie helt Spaarn© vulden.- Er Waren ook 'kindéreuvrindjes, ouders, grootvaders, grootimioiediers, broeders en 'zusters, broertjes en zusjes, en nog 'ik weet niet wie meer! Die allen waren daar gekomen om de kleine feestvierders uitgeleide te doen en hun een genoeglijken dag toe te wensciien. De boottocht ging naar Leiden, om de Brasemer en Kagerplassen. T* Leiden weid. een wandeling dioor de stad gemaakt. Faillissement. Bij vonnis van de Arr. Rechtbank alhier van 26 Juli 1906, is in staat van faillissement verklaard M. Tand, koopman en winkelier te IJmuiden. Rechter-Commissaris Mr. J. Pasteur. Benoemd. Naar wij vernemen, is de heer Joh. Kerkhoff, solo-altist en saxaphonist bij het Haarl. Muziekkorps, Dir. de heer Kriens, met ingang van 1 Sep tember a. s. benoemd tot le altist bij het Concertgebouw-orkest, Dir. de heer W. Mengelberg, te Amsterdatn.- Ongeluk. Hedenmorgen omstreeks 9 uur heeft een Duitsch koopman, genaamd Max Michel, oud 24 jaar, wonende te Darmstadt, op den Dreef een trap van een paard gekregen tegen het ltnkerdijbeen, dat daardoor is ge kwetst. Hij is ©enigszins bewuste loos gebracht in den tuin van den heer Cambier van Nooten aldaar, al waar hij' weder is bijgekomen. De man moest echter de paardenmarkt verlaten. Boottocht. Woensdag 8 Augustus zal door de leden van het Mannenkoor Caeoilia! een boottocht worden gehouden naar Alkmaar. De tocht gaat Van de „Kik kert-," langs de Zaanstreek ©m over -hét ■AlkmJaardettmjeer heen en terug langs Purmerend en Amsterdam. Examen 'Emgelsche taal' lager onderwijs. 's-Gr-avenhage, 25 Juli. Geëxami neerd 34 candidaten. Geslaagd' o. rcn de dames S. Oh. v. AlpQiien en M. J.- Langeveld; beiden te Haarlem. Eindexamens H. B. S. met 5-j. cursus. Noord-Holland .Alkmaar, 25 Juli. Derde groep. Ge slaagd o. m. E. H. Boissevain, M.- Ghr. déGraaff, mej. A. M. Habermehl mej. G. Muidér, M. B. Tideman, allen te Haarlem. Een candidaat kon, wegens onge steldheid het monideling axaanen niet geheel afleggen.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1