Uit de Omstreken Binnenland Weerberscht, MEDEDE ELIN GEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De BB-dt, 28 Juli. Hoogste barometerstand 769.0 m.M. •e Hort a (Azoren)laagste 751.3 te Halin Head (Noordkust Ierland). Verwachting tot den avond van 29 Juli Gesteldheid van de luchttoenemen de Z.W. wind, bewolkt tot zwaar be wolkt, mogelijk regen. Temperatuuriets koeler. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Urometers en Thermometers mime keuze. Prima afwerking. JOH. M. SCHMIDT. Zijlstraat 85. rhermometerstand. te Haarlem. Zaterdag 28 Juli Hoogste gisteren F. 71 o Laagste heden nacht F. 6l<v Hoogste heden tot 2 uur F.73o KERKCONCERT. Vrijdagavond gaf het bekend© koor „Jacob Kwast" van Wognum, met medewerking van de heeren Ge rard Zalsman en W. Ezerman van hier, een Buitengewone Uitvoering van Gewijde Muziek in onze Groot e j>erk, pat de Wognuromers zich door hunne vroegere uitvoeringen in de Vereeniging de sympathie van het Haarlemsch publiek hebben weten te winnen, bleek uit de overg*roote op komst. Het koor zong dezen avond bizon der gelukkig en het programma was met een klein voorbehoud zeer goed gekozen. Dat kleine voorbehoud betreft enkele nummers, o. a. ,,De (•rouwe Vader houdt de wacht", van Abt overigens een allerliefst num mertje en door koor en sopraan- solisten keurig gezongen maalr dat door z'n al te zoetelijk© liefheid het publiek zoo geheel de plaats van uit voering uit het oog deed verliezen, dat aan het einde zich een luid ap plaus deed' hooren. Buitengewoon mooi werden door het koor twee o.ud-Nederlandsche Kustliedjes, door Julius Röntgen, voor koor bewerkt, voorgedragen en ook het prachtige „Tenebrae factae stmt" van M. Haydn behoorende tot de meest indrukwekkende nummers van den avond. Trouwens de uitvoering •Es geheel was voor het voortreffelij ke koor en zijn aanvoerder, den heer W. Saai, een nieuwe en zeer schoo- ue overwinning. De heer Zalsman zong de heerlijke Cantate„Ich babe genug", van Bach, een Kerstlied van mij, het een- -oudige, maar uitdrukkingvolle „Li- eera me" uit het Requiem van Fauré Gounod's bekend „Onze Vader". De zanger was gelukkig bij stem en «orrg met veel warmte, zoodat zijne bijdragen het voorname karakter van deze uitvoering zeer ten goede kwamen. De heer Ezerman maakte zich ver dienstelijk door de begeleiding der solonummers en luisterde bovendien •ien avond op door de talentvolle '.oordracht van Bachs Toccata in C en een Fantasie op het koraal „Jesus, meine Zuversicht", van W. tVodmick. De toehooirders zullen zich de paar uren in de Groote Kerk doorgebracht, zeker niet beklagen. PHILIP LOOTS. Aantal B aden. In het Douche Badhuis aan den Koudenhorn zijn in de afgeloopen week 777 baden genomen. In dat op het Leidsche Plein 801. Buitenkansje? De agenten van politie, aangewe zen om dienst te doen op de Paarden markt, worden niet alleen aldaar ge posteerd tot handhaving der orde, maar ook om kaarten te verkoopen aan de kooplieden vocnr de door hen •tangevoerde paarden 5 25 cents per stuk, zijnde het markt geld voor •eder paard. De agenten ontvangen an den marktmeester ieder een aan tal van die kaartende marktmees- :er noemt daarbij het getal, dat hij hem overhandigt, maar de agent beeft geen tijd om die na te tellen. Vu kwam 1.1. Donderdag een agent, ■lie nimmer dienst gedaan had op de Paardenmarkt, bij afrekening 50 ets. - net bedrag van 2 kaarten te cort, die hij heeft moeten bijpassen. Een buitenkansje voor hem, vast geen belooning voor den buitengewo- nan dienst, die op dien dag van de agenten van politie gevorderd wordt. Vroeger ontvingen de agenten van politie een klein bedrag in bun pot Dij gelegenheid van elke paarden markt, maar dit is op voorstel van •lem havenmeester-inspecteur, tevens belast met het toezicht op de mark en, ingetrokken. Benoemd. Tot -voorganger van den Ned. Pro test.. Bond, afd. Utrecht, ds benoemd dr. L. N. die Jong te Haarlem. (Herv.) Gev. Voüiw. Een herdershond, een handschoen, en notitieboekje, een boezelaar, een Reutel Christelijke School. In de plaats van den heer Bergsma benoemd tot hoofd der school te Hijdaard. is benoemd tot onderwij zer aan de school voor on- en min vermogenden, de heer A. G. Bun schoten van Bergambacht. Café-concert in de Kroon. In ,,De Kroon" had Vrijdagavond voor een bijzonder talrijk publiek het eerste concert plaats van het Ita- liaansch Orkest „Addio Napoli", dat tot het einde dezer maand in ge noemd café eiken avond zich zal doen hooren. Het daverend applaus dat, vooral nè elk zangnummer weerklonk, be wees voldoende, hoe de muziek van dit uit tien personen bestaande gezel schap bij het publiek in den smaak vied. De concerten, die thans sinds een maand in „De Kroon" worden gege ven, veroorzaken een merkbare le vendigheid in den omtrek van de Groote Markt, die ook andere nering doenden ten goede komt. Wij brengen daarom gaarne een woord van lof aan de tegenwoordige directeuren van „De Kroon" voor hun pogingen om de anders dikwijls zoo stille avonden eenigszins te verle vendigen. Zendeling Hueting. Deze is met zijne gade, na tien- jarigen inspanuenden arbeid tot her stel van krachten naar het vaderland teruggekeerd en -vertoeft voorloopig te Haarlem. Mooie reclame. De firma W. G. Boele Jr. te Kam pen gaf een keurig uitgevoerd boek je uit, dat een prettig-vertelde histo rie van haar sigarenfabriek bevat. Het is ruim geïllustreelrd en geeft een goed dtenkbeeld van wat er tn zoo'n groote zaak omgaat. Op den omslag, die buitengewoon mooi is, prijkt de afbeelding vaneen rooker, naar een teekening van Rembrandt. Het boekje heeft dus in zekeren z'n ook kunstwaarde, en zal een zeer ge zochte reclame zijn, gelooven we. Het is voor de cliëntèle te verkrijgen. Het werkje werd uitgevoerd door de bekende boek-, kunst- en handels drukkerij voorheen Gebr. Binger, Amsterdam. Raad van Beroep. (Ongevallenverzekering.) In de Vrijdagmiddag gehouden zit ting van den Raad van Beroep, inza ke de ongevallenverzekering, werd behandeld het beroep van A. Tales, timmermansknecht alhier, tegen een uitspraak der Rijksverzekeringsbank. Tates, die in dienst is bij den heer De Haan. dien aannemer van het' Ge meentelijke Slachthuis, heeft op 3 April het ongeluk gehad, dat door 't uitschieten van een beitel een gedeel te van den pink en het voorste deel van den wijsvinger werd afgestoken. De Rijksverzekeringbank verklaar de, dat Tates 10 van zijn geschikt heid tot werken heeft Verloren. Deze. komt nu tegen die uitspraak in be roep en bevond dat zijn ongeschikt heid tot werken moet worden vast gesteld op minstens 25 Een drietal deskundigen werden gehoord, wn.arvan .de een, de heer J. G. Gijl, het verlies van arbeidson geschiktheid schatte op 20 De bedde andere deskundigen, ge hooid op verzoek van mr. P. Tideman, die voor Tates opkomt, achten het verlies der arbeidsgeschiktheid' aan merkelijk grooter. De getuige Corn. Boomsma is van oordeel, dat het verlies der arbeils- geschiktheid wel minstens op 40 moet worden gesteld. Verschillende timmermanswerktui gen waren ter zitting meegebracht, om met behulp daarvan aan te too rnen op welke wijze Tates door het verlies der vinger gedeelten in zijn arbeid belemmerd wordt. De Raad van Beroep zal later uit spraak doen. De hoogste pr ij s. De eerste prijs van de Haarlemsch© P aardenloterij (een brikomnibus, be spannen met één paard) is gewonnen door den heer Klaas Koel, bakker, in de Haarlemmermeer. BLOEMENDAAL. Uit het PoUitie rapport: Proces-verbaal is opgemaakt wegens in den voor naahtroat 'bestemden tijd door mididel van iff klimming op een afgesloten'erf door 2 personen in ver eeniging gepltogd tegen 2 personen wegens kenneüijken staat van dron kenschap ©n wegens het onbeheerd la ten stiaan van een bespannen voer tuig en wegens jadhtovertreding, we gens het loopen op verboden grond en een aantal processen-verbaal we gens overtreding van het Motor- en rijwiél-regiem ent. HEEMSTEDE. Bij Kon. besluit van 9 Juli 1906 zijn goedgekeurd de statuten van de Ver eeniging tot Verfraaiing van Heem stede en Bennebroek en tot bevorde ring van het vreemdelingenverkeer eii het vestigen van vreemdelingen in die gemeenten. Met 1 Augustus a. s. gaan naar de Landweer over, de verlofgangers de zer gemeente, lichting 1898, J. J. Jansen, A. C. Langeveld, Th. J. P. v. Leersum, J. A. van der Horst, A. Vo gel, W. B. Rooijakker, C. J. van der Erf. A. P. Tromp, A. Diependaal en C. Kelder. BENNEBROEK. Ten nadedle van Th. Roozen, wo nende op idle Güip, zijn uit zijn schuur, staande in den Bennebroeksohen pol der, alhier, ontvreemd den zak tulpen bollen z.g. Vermilion BrïKand" van ongeveer een waarde van 100. Waar sohijnlijk 'is die diefstal gebeurd in het 'middaguur, daar de ramen open hadden gestaan SANTPOORT. Van de stoomtram Haarlem—Alk maar derailleerde vanochtend twee wagens te Beverwijk. Het gevolg was, dat de tram, die hier om 9.15 naar Haarlem moet ver trekken pas te 10 uur heen ging. IJMUIDEN. Men schrijft ons uit IJmuiden Juist toen het van Batavia komen de s. s. Prinses Sophie de groote sluis te IJmuiden wilde binnenstoo- men,weerklonk eensklaps een ang stig kindergescWreeuw. Toen vol schrik een deed der beman ning kwam aanvliegen en de talrijke aanwezigen aan den kant angstig naar het water staarden, bleek een knaapje met de half ontbloote voet bekneld tusschen de stmirkettang. Op het angstgeschreeuw was onmid dellijk een dame toegesneld, die won dervlug het knaapje bevrijdde, dat zeker anders een been verloren zou hebben. Nu kwam het er met eenige kwetsuren en blauwe plekken a.f. Zou 't geen overweging verdienen de stuurketting gedeeltelijk te beman telen? Geridderden. Met het s.s. Prinses Sophie, van Batavia, arriveerden Vrijdag niet minder dan drie ridders in de Mili taire Willemsorde, n.l. twee onderof ficieren en één ongegradueërde. Een der onderofficieren mist© de linker hand. Het s.s. Prins Willem IV, heden vertrekkende naar West-Indië, had nagenoeg een uur oponthoud, door dien het binnen de pieren onklaar kwam. Na om het anker gezwaaid te zijn, kon het de reis vervolgen. De sleepboot Simson, toevallig in d© na bijheid, behoefde geen assistentie te verleen en. Volgens mededeeling van den mi nister van oorlog zal op 7 en zoo noo- ddg op 8 Augustus een schietoefening gehouden worden van het fort bij IJmuiden. Er zal gevuurd worden met kanon nen van zwaar kaliber (24 c-.M.), waarbij onveilig gemaakt wordt een sector, tot op 9000 M. van het fort en begrensd aan de Nooi-dzijde door een lijn van het fort in de richting NNW. en aan de Zuidzijde door het Noorderhoofd en een lijn in de rich- t'ng ZW. van het uiteinde daarvan. Op de dagen, waarop gevuurd wordt zal van het fort een roode vlag waai en van minstens één uur vóór den aanvang der schietoefeningen tot het eind© daarvan. HOFBERICHTEN. Naar uit Apeldoorn1 aan de ,,N. R. Crt." wordt gemeld, zal nia volledig herstel van H. M. die Koningin, het Koninklijk Echtpaar waarschijnlijk naai' het buitenland vertrekken. H. M. die Koningin-Moeder is, naar vernomen wordt, Zaterdagochtend 10 uur wederom per automobiel een be zoek wezen brengen aan H. M. de Ko ningin op Het Loo. DR. KUYPER TE MAASSLUIS. Donderdag te 11.35 kwam, zoo wordt aan de Ned. gemeld, dr. A. Kuyper met den trein te Maassluis aan, om daar het aangekondigde be zoek te brengen. Aan het station ver welkomd door een viertal heeren, werd per rijtuig de tocht aanvaard 'naar het zoogenaamd „domineeshuis" op den Zuidvliet. Dr. Kuyper werd hier welkom ge- beeten door den heer Veltenaar en wel in de achterkamer, waar de gast geboren werd. Hier werd hem aange boden zijn officieel© geboorteacte en het doopboek der Ned. Hen'. Ge meente, benevens twee platen, voor stellende de Ned. Herv. Kerk en de Schansbrug. De bewoners van het huis werden vervolgens door de dochter van dr. K. onthaald. Daarna werd een bezoek gebracht aan de Vissclierijschool, waar dr- Kuyper werd ontvangen door den heer N. M. Dirkzwager, wien het aan genaam was den man te ontvangen, die als minister een rijks-subsidie aan de school verleende. Dr. Kuyper dankte met een enkel woord en zeide, dat Maassluis zijn sympathie had, bovenal de Vissche- rijschool. Voorts wees hij op deDuit- sche visscherijsoholen met haar de gelijk onderwijs. Hij hoopte, dat men ook hier flink zou aanpakken. Daarna weird de lunch gebruikt ten huize van den heer A. Prins, op den Zuidelijk, ongeveer 1 uur. Te 2 uur werd de school aan de Boone- 'straafj (dia Kuyper-school) bezocht, waarna op het terrem bij de school door dr. Kuyper een woord werd ge- sproken, die een aantal bijzonderhe den uit zijn leven en van zijn jong ste reis verhaalde. De toespraak werd met allerlei geestige zetten gekruid. Hier werden ook de loco-burge meester en de beide wethouders aan dr. Kuyper voorgesteld. Bij het verlaten der school werd spontaan Da Costa's „Zij zullen het niet hebben" aangeheven. Te 5.22 werd, nadat ten huize van den heer Prins een verfrissching was gebruikt, de terugreis aanvaard, on der toeloop 'van een groote massa nieuwsgierigen. Aan het verslag, dat De Rotteid. geeft van de rede van dr. Kuyper, ontleenen we het volgende Of ik dan aan Maassluis als stad zooveel te danken heb? Zeker, 't Is mij of Maassluis mij iets heel bij zonders meegegeven heeft en dat is de neiging van mijn hart om de zee in te gaan. Die neiging heb ik hier in Maas sluis gekregen en nóg houd ik veel van de zee. In Middelburg kwam die neiging eerst goed tot openbaring. In mijn schooljaren lééfde ik in het zien van schepen en scbeeptuig en 's avonds was niets mij liever dian hij de kapiteins van een of anderen En- gelschen kolenbrik te zitten praten over de zee en het varen. Ik móest- en ik zóu koopvaardijschipper worden» 't Was zelfs al klaargemaakt dlat ik naar Amsterdam zou gaan om in de kweekschool voor de zeevaart te worden opgeleid Hoe kwam het nu dat ik niet naar zee ging en in de theologie ben gaan studeeren Dat is de schuld van mijn drie zusters, waarvan er thans nog twee leven. 't Is mij hier net gegaan als mijn vader, die in zijn jonge jaren in Am sterdam op een kantoor was. Toen kwam daar een Engelsche dominee als zendeling onder de Joden, d>© een aantal Engelsche traktaatjes in 't Hollandsch wilde vertaald hebben, welk werk mijn vader te doen kreeg en dat hij zóó goed deed dat deze dominee hem een studiebeurs be zorgde, waarop hij in de theologie ging studeeren. Wat nu die Engelsche predikant voor mijn vader was, waren mijn zusters voor mij. Mijn vader kreeg een beroep naar Leiden cn hij stelde zijn vertrek daarheen afhankelijk van mijn keuze van beroep. Bleef ik bij mijn besluit om naar zee te gaan, dan zouden we te Middelburg blijven; wilde ik theologie gaan studeeren, dan gingen we naar Leiden. Mijn zusters, die niet graag te Middelburg bleven en wel eens wat van Holland wilden zien, wisten mij toen over te halen om theologie te kiezen en op een goeden dag te zeg gen „Vader, ik heb mijn zeiltjes maar opgeroldik ga theologie stu deeren". Zoo zijn zij dus betrekkelijk 't zelfde voor mij geweest als een maal de Engelsche dominee voor mijn vader was. En vraagt ge nu of ik te Maassim s of Middelburg op een christelijke school heb gegaan, dan antwoord ik neen on toch ja. Op een openbare school ben :k nooit geweest, ook niet op een chris telijke school. Mijn vader en moeder hebben me zelf aan huis les gege ven. Aan hen heb ik dan ook buiten gewoon veel te danken. Moeder was uit Zwitserland afkomstig en kende dus goed Fransch. Vader kende goed Engelsch en Hollandsch kenden zij allebei goed. Daarbij gaven ze ine les in rekenen en schrijven, zoodat ik bij anderen, die op school gingen, in 't geheel niet achter stond. Op 't Gymnas'um had ik echter wel een gevoel of ik achterlijk was, doch dat bleek me later een gevolg daar van te zijn, dat ik sommige gemakke lijke schoolloopjes niet geleerd had en dat ik doo? het degelijk onderwijs van vader en moeder eigenlijk veel verder was dan de anderen. Boven dien hadden vader en moeder mdj een diepen eerbied voor Go'ds woord ingeprent, die mij in latere jaren nooit beg_even heeft. Zelfs in mijn academiejaren, toen ik over stag ging en allerlei ongeloovige denk beelden lcreeg, bleef die eerbied van het Woord Gods nog zoo bestorven in mijn gemoed, dat ik met één mijner kennissen onherroepelijk die vriend schap afbrak, toen hij zich over den Bijbel oneerbiedig uitdrukte. FEEST IN DE STEEG. Donderdag was 't feest in De Steeg. De Bond van Christelijke Harmonie- en Fanfarekorpsen vierde daar op t landgoed „Middachten", welwillend afgestaan door graaf YV. Bentioick, zijn vierde jaarfeest. Van heinde en verre, schrijft men aan het N. v. d. D., walen belangstellenden gekomen. In het geheel waren er veertien korp sen met ruim 200 muzikanten. Een feestrede, die indruk maakte, werd uitgesproken door dr. H. J. van 't Hooft te Oosterbeek, waarna een fecstmarsch werd uitgevoerd onder leiding van den heer Ledstikow, uit Zutphen, met uitbundig succes. Ook werden er psalmen 'en gezangen ge zongen met begeleiding (van koper, hetgeen plechtig, indrukwekkend klonk in de verrukkelijke, landelijke omgeving. Graaf Bentinck woonde met zijn fa milie het feest bij. RIDDERS MILITAIRE) WILLEMSORDE. Vrijdag kwam aan den steiger van de Maatschappij „Nederland" aan het stoomschip „Prinses Sophie", aan boord waarvan zich o. m. bevonden de sergeants der inf. van liet O.-I. leger C. M. W. Deetman en J. Oos ten, benevens de korporaal der in fanterie F. G. Scheidt, allen gedeco reerd met de Militaire Willemsorde 4e klasse. Toen de „Sophie" meerde, hief de muziek van het zevende regiment het „Wien Neêrlands Bloed" aan, dat door het „Wilhelmus" werd gevolgd. Het repatrieerend detachement Oost-Indische militairen stond op het achterdek aangetreden. Kolonel Van Tricht sprak de manschappen toe, in het bijzonder de ridders, die hij ge luk wenschte met de hun ten deel gevallen onderscheiding, verkregen omdat zij in den vreemde toonden goed en bloed over te hebben voor het vaderland. De kolonel spoorde de mannen aan het eere-metaal steeds te dragen, er trotsch op te zijn en het in eere te houden. De heer Wijnmalen zei namens het Indisch leger kolonel Van Trioht dank voor diens hartelijke woorden; het leger stelt de waardeering van zijn diensten hoog op prijs en is, ge tuige de rapporten, dank baai- voor ieder woord, dat aan die waardee ring uiting geeft. De plechtigheid was hiermede afge loopen nadat de muziek nog eeni ge marschen had gespeeld, verliet men den steiger. TOT BEWUSTZIJN GEKOMEN. Vrijdagmorgen omstreeks halftieu is de jongen die Donderdagmiddag van zijn fiets viel en in bewusteloo- zen toestand aan den Rozendaal- schen weg te Arnhem wdrd gevon den, wederom tot bewustzijn geko men. Het bleek toen, dat hij genaamd was W. C., wonende te Wekerom. Zijn toestand is buiten gevaar. EEN ONTSLAGQUAESTIE. Naar vernomen wordt, zijn B. en W. van Zierikzee van het jongste raadsbesluit, waarbij het voorstel om dr. Vollgraff als leeraar aan dehoo- gere burgerschool aldaar, met 1 Sep tember eervol te ontslaan, werd ver worpen, op grond van art. 29 der wet op bet middelbaar onderwijs bij Ge deputeerde Staten van Zeeland in hoogar beroep gekomen. EEN GEHEIMZINNIG GEVAL. De bedde hoeren doctoren Kuyper te Gemert en Vea-beeik te Veclhel zijn door den officier van justitie opnieuw genequireerd, om het 'lijk van vrouw v. cL K. in- en uitwendig (fce schouwen, ten einde de ooreaaik va nidten dood' op te sporen. Wegens dien ven-en staat van ontbinding, waarin het lijk reeds sinds eenige dagen verkeert, hadden bedde heeren doctoren aanvankelijk geweigerd daarop de sectie te ver richten. (!s-H. Cl). WEER EEN AANVARING. Hr. Ms. pantserschip „Tromp' is Vrijdag, van San Sebastian te Nieu- wediep binnenkomende, in de haven in aanraking gekomen met een werk- vaartuig van den aannemer De Vries, dat daardoor kantelde en zonk, terwijl een stoommachine er af en in de ha ven raakte. De marine is bezig ma chine en vaartuig weer boven water te brengen. De „Tromp" kwam er zonder scha de af. EEN SCHIP VERGAAN. Uit verschillende correspondenties, uit Lerwick te Soheveningen ontvan gen, blijkt, dat in de laatste stormen bij Shetland een bomschuit met man en muis is vergaan, welke te Katwijk moet thuis behooren. FAMILIE-DRAMA. Vl ijdagavond tegen elf uur speelde zicli aan den Zwanenburgerwal te Amsterdam een treurig familedrama af. Een jongedochter M. zou komende week met zekeren P. in het. huwelijk treden. Va.dër en schoonzoon konden het al heel slecht samen vinden. Herhaal delijk hadden tusschen beiden erger lijke twisten plaats, waaraan het veel vuldig gebruik van sterken drank dooi den vader van het meisje niet vreemd was. Vrijdagavond, toen P. bij zijne schoonouders aan huis kwam, ont stond. er wederom twist, welke zoo hoog liep, dat- het meisje de woning verliet en in den Zwanenburgwal sprong. Dadelijk werd zij door haar beminde gevolgd, die, om haar te redden, zich eveneens te water begaf. Groote con sternatie. D,e schoonvader, vernemen de wat er gebeurd was, 9prong hen daarop achterna. Het meisje werd door toesnellende personen nog tijdig gered en naar het Binnengasthuis vervoerd, do vader redde zich zelf haar bemind© evenwel moest, met dreggen opgehaald worden. Dadelijk werden de pogingen in het werk gesteld, om bij den ongelukkigen jongen man de levensgeesten weder op te wekken. Te vergeefs echter; men kon Slechts den dood co.nstatee- ren. liet, lijk werd eerst naar liet lijken huis onder de IsraëHetiische kerk op het Waterloopiein overgebracht, om later naar het schouwilokaa.l aan de Weteringschans te worclen getrans porteerd. De zoo ongelukkig omgekomen jonkman staat bekend als een ze,er op passend werkman. Over den vader van liet meisje zijn de bewoners der -buurt minder gunstig gestemd1. Men noemt hem de oorzaak van het jammerlijk drama. („Tel.") HET ONGELUK TE ST. ANNA- LAND. Uit een nader onderzoek is gebleken, dat de koewachter, die te St. Anna- land Donderdag tengevolge van ver wonding niet een zeis in het weiland gestorven is, niiet zichzelven heeft ge kwetst, doch dat hij door een tweeden koewachter uit den omtrek in ©en zij ner beenen is gemaaid, terwijl die. spe lend met de zeis solde. Na de verwon ding is de tweede knaap weggeloopen daar hij vreesde door den boer te zul len worden gestraft, zoodra zou uit komen, dat hij de zeis gebruikt had. Do dader heeft niet begrepen, da.t de door hem toegebrachte verwonding zulke ernstige gevolgen liebben zou Het ongeval moet dus geheel aan de onbedachtzaamheid van de beide jon gens worden toegeschreven. De officier van justitie heeft verlof gegeven het lijk te begraven. ONGELUKKEN. Vrijdagmorgen geraakte de landbou wer G. Oosting in liet Weerdingerveen nabij zijn woning met paard en wa gen op hol. O. viel van den wagen en werd een eindweegs over den oneffen weg meegesleept. Toen men 't paard tot staan had gebracht, kon aan den man geen teeken van leven meer woe den bespeurd. De in allerijl ontboden geneesheer kon dan ook slechts den dood1 constateeren. De man was gehuwd en vader van vier kinderen. Vrijdagavond is te Middelburg bij het binnenkomen van trein 343 een rangeerder van de Staatsspoor door den trein overreden en onmiddellijk gedood. Vrijdagnamiddag had aan den Am- stel, nabij Ouderkerk, een ernstig on geluk plaats. Een doof-stom knaapje, dat in bedoelde buurt logeerde, wend door een automobiel, gaande in de richting Ouderkerk, overreden en is nog denzelfden avond aan die gevol gen overleden. Naar wordt vernomen, heeft de automobilist voldoende ge waarschuwd en getracht het ongeluk te voorkomen door uit te wijken, toen het knaapje juist voor de auto kwam. Door den bestuurder was terstond ge neeskundige hulp ingeroepen. AANRANDING. Donderdagavond, werd op den IJ1- sterwog, dicht bij Sneek, een jonge dame door een fietsrijder aangerand:, die baar zonder complimenten het horloge 'afnam en zich daiarna haas tig verwijderde. AANKOOP VAN HET NAARDER- MEER. NaaT de „Tol." verneemt, bestaat er gegronde hoop, dat de „Vereeniging tot behoud van Natuur-monumentem in Nederland", er in slagen zal, het Naardenneer aan te koopen. Zoo als men weet, zal voor dit doel een 3 pets. hypothecaire obligatie-lee- ffing, groot 160.000, verdeeld in obli- gatiën a ƒ1000 en ƒ500, aflosbaar a 100 pet. door uitloting, gesloten worden. .Iff den tijd van drie weken is rudm ƒ100.000 verkregen, en men koestert de verwachting, dat de overige ƒ60.060 binnen korten tijd voor hot sympa thieke streven der vereeniging ge plaatst zal worden. BEVREESD VOOR STRAF. Door den landbouwer Koks te Win terswijk werd Donderdagmiddag in een bosehje zwervende aangetroffen een 14-jarige Duitsche knaap. De man nam hem mee naar huis en toen bleek het dat de knaap de ouderlijke wo ning te Bremen ontvlucht was, we gens straf, die hij gekregen had voor zijne slechte vorderingen op school. Hij was nog in het bezit van 4 mark. De politie werd van het geval in kennis gesteld en deze zal de ouders met het verblijf van den knaap bekend maken. BRANDEN. Tengevolge van hooibroe'i zijn Vrij dag in die asdh gelegd die groote boer derij en drie 'hooiklannpen van don landman G. van Meerveld'. in de Burk Jffeer, onder Ramdorp. Donderdagmiddag ontdekte men brand' in het h'eidte- en turfveld van de families t, K. en t. O. in de Maat te Nieuwleusen. bij Zwolle, 't Vuur nam zeer spoedig in omvang toe. Een oppervlakte van minstens 100 hectare 5s totaal Verbrand), d'onkere rookwol ken stegen op en stukken brandende heide vlogen de lucht door. Tegen den avond eerst kon men door het graven van gruppen de vlammen meester worden. BEN RATOENGESCHIEDENIS. Uit Delfzijl] meldt men aan hot „N. v. h. N." d.d. 27 Julii: De Gmffihger schipper F. Pronk, bevarend© het tjalkschdp Hendexüka, die 'alhier gisteren binnenkwam', had de vorige reis uit een stoomschip te Hamburg, voor Saësbeok, een lading tarwe geladen. Toen Pronk een paar diagen met zijn lading van Hamburg was vertrokken, werd de stoomboot, waaruit hij idle lading !ha,d ingenomen verdacht een door ratten besmette la dling -in te 'hebban. Pronk werd door de politie, opgespoord en aangehouden t e Erbrunn, waar men hem 6 dagen ondier toezicht liet liggen. Na verloop van dien tijd, welken hij zich ten nutte maakte1 door aamhoudiend pro testeeren, werd hij door ©en genees heer onderzocht, Waarna hij aills niet ge'vaariijk voor het publiek verkeer zijn reis mocht vervolgen. Te Saer- beek werd evenwel die zaak ernstiger. Bij' de liossdug kwiaan uilt de lading een rat te voorsdhijn. Het dier werd afgemaakt en de politie kwam weder op het t'ooffeieO, die heit verder lossen verbood; en icte gedoolde rat ih beslag nam en ter onderzoek naar Berlijn opzond. Na ©enige diagen iin afwachting te hebben gelegen,besloot Pronk met zijn vrouw zich te beklagen bij clen Ned. consul in (Munster. Aldaar aangeko men en zijn beklag gedaan Irebbenlde, ging deze' met hem niaar de Polizoi- oJxnbt, waar die plichtgetrouwe Duiit- sche dienaren der wet ook op Pronk en vrouw toeisliag gingen leggen en m opbrachten naar die barak voor be smettelijke ziekten, zondier dat voor die (kirideren, dile te Sa&rbeck waren achtergebleven, werd zorg gedragen.- Men kan zich den toestand van dit ouderenpaar dienken en te verwonde ren Is het niet, dat zij in de drie da gen, die zij ah de barak doorbracht1©^ dikwijls vroegen hoe lang die pijnlijke kuur zou kunnen duren, waarop zij steeds als antwoord ontvingen, dat dit geheel afhing van den uitslag dier rattenkenring te Berlijn. Eindelijk kwam hlet bericht „rat goedgekeurd". Pronk en ega wérd'eni ontslagen, maar bleven in Saerbeok nog 10 dagen in quarantaine. Daama mocht Pronk weer lossen; deze rattengesohiedenïs had hun 20 ligdagen bezorgd. De koopman gaf Pronk nog 5 dagen lig geld, de regeering gaf niets. Naar wij vernemen, wil Pronk bij onze regeering zijn beklag dóen. ARTIS. Lijst der geschenken, door liet Ko ninklijk Zoölogisch Genootschap „Na- tura. Artis Magistra" ontvangen (Mri.- April). Voor de Diergaardeeen paar zwarte panters van de vereeniging Het Artis- fonds alhier een Moesanga van den heer G. Botjé alhiereen Ocelot van Dr. J. Noppen alhiertwee eekhoorns van den heer Th. M. Blom te Tilburg een Laatvlieger van den heer J. Klomp alhiereen Kinkajoe, een Opossum met vier jongen en een Geelstaart slang van den heer D. Bolten te Pa ramaribo een Lampong Aap van den heer N. F. K. Roemer alhiereen RoodhaJs Praalduiker van den heer Koene te Cocksdorpeen dito van den heer P. Sluis alhiereen Bruine Kui kendief van den heer H. Zwiers te Os- senziileen Kerkuil van den heer P. Booker alhiereen Torenvalk van dien heer A. Landwaar te Weesp een Kwa ker Eend van mevr. Delacroix alhier een Sperwer van den heer W. Coens van Sonden te Warmond1zes dito en zes Smellekens van Mr. J. F. Neeb te Harderwijkeen Valk van den heer J. Fr. Bangert, alhier; een Water hoentje van den heer W. Wecke al hier een dito van den heer C. van Veen alhiertwaalf broedeieren van de Kaapsehe Eend en zes van den Goudfazant, van den heer A. G. Sche pers te Zelhemeen West-Indische Schildpad van den heer M. P. van der Est. alhiereen Ambonsche Doos SchEdpad van den jongenheer J. Zei- linga v. d. Zee alhiereenGrielcsche SchEdpad van den nr. N. J. Rloklcinos alhiereen Grasslang van den jon genheer F. Dekker alhier en een dito van den heer C. J. A. van Ba aren al hier. Voor het Aquarium een Degencrab-

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2