BIJBLAD VAN HAARLEM'S DAGBLAD f 1.20 PER 3 MAANDEN OF 10 CENT PER WEEK. 24ste Jaarga.Bg MAANDAG 30 JULI 1906. No. 7082 DE ZATERDAGAVOND HAARLEM'S DAGBLAD KOST ADMINISTRATIE GROOTE HOUTSTRAAT 55. DRUKKERIJ ZUIDER BUITENSPAARNE 6. IN HAARLEM'S DAGBLAD 2IJN ADVERTENTIËN DOELTREFFEND. ONZE ANNONCES WORDEN OPGEMERKT. Natuurhistorische Wandelingen l z°° IN EN OM HAARLEM. CXXII. Zoo brak dan eindelijk de lang ver foeide dag aan en zooals in 't num- axter .van Dinsdag reeds vermeld stond, ?wairen er dien morgen heel wat Tuin- HJauwleetrlingen, d!ie aan de excursie zouden deetoemen, naar het stati'on om daar het oogenblik van 't rek af te wachten. Allen, die maar le konden, sLechits één vertoefde in itsoMand, waren present, een klei- i veertig. j Reieds van te voren was op een javonld vergaderd om de zaak voor te foeredden. Het vaststellen van den ieivond had maar ééne minuut ge- (duurd, het vaststellen van de uren (van vertrek, enz., enz., 't was in een odgenbliik afgeloopen, om den overi gen tijd te besteden .aan het bespreken rvan did voornaamste cultures in het {Widstland. Grondsoort, producten, kweekwijzen, bemesting, verkoop, handel, enz., al lies kreeg een beurt. En als om 't ge lbeugen nog wiat op te frisschen, en (bovendien om zich te orienteenen, werd laan ieder d.er deelnemers voor het [vertrek een klein boekje uitgereikt met edne korte beschrijving van 't West- lainJd, tevens voorzien van een duide lijk kaartje van Leiden tot Rotter dam, miet het "Westtland in 't mididlen. IF.mkiPiliPi bladzijden wit papier en een potlood uoodigden hen verder uit tot. beft maken van enkele aant'e'ekenin- igen. 1 In den trein., waar voor 't gezelschap jtfemge coupé's warm gereserveerd, jwer.d dat. boekje eons even doorgelid Izen, en zonder omgeval wend Den Haag bereikt. De stoomtram bradht ons ppoediig naar den Looisdiuinsdhien weg. jwaar in de Weatlauidsc'be stoomtram rwe<er een '.apart rijtuig werd bestegen. Veilingsgebouweu, plat glas, enz., praohten de deelnemers spoedig in de stemming van waameimieni, totdlat werd ibailit gehouden eivlen vóór 't dorp Loos- jd!uin.en, om daar een, half .uurtje t» toeven bij J. Bosman. 't Waren hoofdzalkelijik de groene komkommers, die daar de aandacht- trokken, liainige stukken, bij mianlden (vol, gereadi onx naar de veiling te wor den gebracht pea* sclhiuit. Zie waren alle afkomstig van die planten onder die zoogenaamd!© éérmuiters. Het zevental gassen had de eerste oogst reeds lang geleverd, reeds waren daarin do Lvolgers" alweer tot clen. mok bijna (opgeklommen. Die kassen, waarvan zoo ongeveer 150 in 'de laatste 5 jaren in 't WestlOnd zijn gebouwd, dienen hoofdzakelijk om- in 'de maanden Fe bruari en Maart reelds voliop komkom mers te kunnen afleveren, j De zoogenaamde „peeaurijen" hadden treeds lang afgedaan, en hun oogst van Bla, wortelen en bloemkool geleverd, waarna die ruiten op de komkommer- rijen waren gebruikt. Op d© walletjes om de rijien stonden man aan man reedis prachtige andijvie-planten. i Nog even een kijkje in een grooten padelbak met Spaansche peper, zooge naamde Lombok", voor de Indische families in Den Haag, dan nog even getoefd bij de electrisdhe motor, die het water oppompte, om het verder 'door een stelsel van buizen door den Igoheelen tuin te leiden en dan naar de overzijde van den weg. Bij v. Marrewijk waren het weer dezelfde rarmen, dito kassen, maal teer kon men zoo'n echte kornkom- jmerkas aanschouwen, met de lange groene komkommers, hangende om laag. Men was daar weer bezig om den wintervoorraad aan steenkool en <cokes op fce slaan, een heele voor raad, maar de groote ketels verslin- jden liseel wat. Een kas met een bij zondere vrucht, namelijk Aubergines, een soort eierplant, trok de bijzondere aandacht. Ook werd hier kennis ge maakt met een van de vernielers uit de insectenwereld., namelijk de veen- - TT22&B mollen, die wel is waar dén grond los houden, maai- toch ook heel wat planten doen sneuvelen. Nog even gekeken naar de vinger vlugheid der mandenmakers, die we hier en daar verder ook nog aantrof fen en dan het dorp door, den weg naar Kijkduin even op, rechts af, links orn, enz., door tal van kleine tuinpaden, een bruggetje over, langs den waterkant, om aan te komen bij M. v. d. Gaag. Een van 't gezelschap, die wat al te dartele sprongen met een gescheurde broek had moeten boe ten, wist draad en naald te bemach tigen', om dat kleine euvel te rerhiel- sn. Nu de groote perzikenkas dioor. Daar deze bc omen nog lang niet de jeheele ruimte in beslag genomen hadden, was van de ruimte partij^re- trokken', door den aankweek van snij- boonen die den grooten oogst reeds ge leverd hadden. In de tweede helft hadden kleane kroohboomen een plaats gevonden, voor een paar jaar slechts, daar dan de boomen tegen het glas voor hen geen licht genoeg zouden doen toetreden. 'tWas een heele tocht, die lange kas van 110 Meter lengte dborde peen- rijen daarnaast pronkten deels in 't goud en groen. In 't goud1 voor zoover er de bloemkool stond te bloeien, in 'z groen, voor zoover boonen, wortel tjes, andijvie, postelein, witte-, roode-, savoye.-kool, enz., de ledige plaatsen hadden ingenomen. Ook hier weer komkommer-rijen, en een enkel mc- ioentje voor eigen gebruik. De schuit voor de veiling was juist geladen en levende een heerlijk gezicht op. De schorseneeren. in vollen bloei, sche nen daarvan geen last te hebben, an ders toch zou men die bloemstengels wei uitbreken, en ook elders zouden we dat zien. Nu werd liet tijd, dat de inwendige miensch wait versterking zou on'dlecrvin- den, wat dan ook heel spoddig ge lukte. De r-egelahg der teams maande ech ter een weinig tot spoed aan, te meier omdat nog te Loosduinen een groote zaak bezichtigd moeist word'èn. Een H.A. lelies,' een grlooitel 'hóek schor,se> nieeren, een 6000 ramen met komkom mers, met wat .oude perrikboomen langs een muur. een hon'derdltal iv kens, mede in. het bedrijf opgenomen, èn voor den handel, èn om den roest, was ieen uitg-esteekthaiid, die indruk miaakitiel ©en spoor door de gehielde lcweiekerij heien dfeieid ons wed inzien, bioie hier iemand aan het hoofd staal, A. van Spronsen, die weet w,at aan pakken is. Nog even het spoor over om van denlzeüfden eigenaar de.komkonx- merkassen te bezichtigen, die tha-ns échter alle met tomaten prijkten. Weer zoo'n mandenniakerij, weer een maibtenvOjeChfterij, want in 't gure jaargetijde en *t vroege voorjaar moe ten de komkornlmeia-amen, waai'in de moedige warmte dóór 't broeien van paard'enmetst wordt aangebracht goed worden gedekt. De tram was reeds aan 't rangeeaen om ons rijtuig cup te nemen, dat ons spoedig naar de kweekerij Nieuw House!" bracht van Van den Berg, een IdJein kwartiertje voor het dorpje Hon- selersdijk. Had a,lles tot nog toe een vluchtiger indruk gemaakt, die groote hoeveel- hedlen, die werden verbouwd, het be nutten.1 van elke ruit, van elk holefcje grond, than© stond men niet mimdèv verbaasd, toen etèn van de groote „serres" werd geopend en we "ónder het groene bladerdak de druiventros sen bij duizenden en nog eens duizen den zagen hangen. Ook hier weer dat benutten van le dige ruimte, ook hier weer het opvol gen van 'teene1 product door 't andere. Onder de de druiven toch, op tafels potten met snijgroen. dat hier wat goed wil. Tegen t najaar, als de da-ui- ven hebben ateedaan en alles kaal is, als de ruimte dus renteloos heen zou liggen, worden al die kassen een klei ne dertig voor 't grootste deel gevuld met ehiysanthen, die thans hier en Feuilleton. Een Verborgen Erfenis (Naar het EngeUcb). j 98) ISll Ik ben heel blij u weer te ont moeten, Mr. Malineourt, zei Bertram, terwijl hij opstond om zijn ouden vriend de hand te drukken. De ont hullingen van heden hebben mij veel verklaard, wat mij tot nu toe raad- Jaelachtig was voorgekomen en wat Su natuurlijk volkomen begrijpelijk ordt, i In 't bijzonder mijn ongastvrij heid telkens als u mij een bezoek trachtte te brengen, zei Mr. Malin eourt, hartelijk zijn handdruk be antwoordend. Als ik mij niet vergis, dan zullen wij elkaar in 't vervolg Iheel vaak zien. Het zal mij plezier doen, waarde vriend, als je hier wilt jblijven, totdat alles geregeld is. I Curzon stemde toe, en ging terug 'naar zijn eerste plaats naast Nancy. Toen vervolgde Mr. Bentley Ook is hier nog op vdrzoek van :Mr. Malineourt, een derde getuige. (Mr. Ivan Malineourt mag ik u vrien- i«lelijk verzoeken die deur te openen on aan George Lambert te vragen binnen te komen. Aller oogen vestigden zich in de richting van ivan, wiens gelaat asclfgrauw zag. Hij deed een stap naar de deur toe en bleef toen plot seling staan. Mr. Malineourt opende de deur zelf met een strengen blik naar Ivan en Lambert kwam met verbonden hoofd en leunende op den arm van Payne binnen. Op 't gezicht van den laatste kwam er een uitdrukking van haat op Ivan's gelaat. Payne keek hem een oogenblik flink aan, en liep toen met Lambert naar het midden van de kamer. Dit is de tweede getuige van het zoogenaamde testament, zei Mr. Bentley, om zich heen kijkend George Lambert, die vele jaren be diende was bij wijlen Mr. Wickham. Men oordeelde het raadzaam hem verborgen te houden tijdens het jaar, dat op_ den 'dood van zijn meester volgde, maar hij is betreid voor iedere rechtbank de identiteit van Mr. Ma lineourt te bevestigen. Ik denk, dat Mr. Ivan Malineourt een verklaring kan geven van de reden van den toe stand. waarin u hem ziet. als hij daar ten minste op gesteld is. Iedereen keek nu weer naar Ivan, die zijn masker van kalmte had af gelegd, en wiens ware aard nu dui delijk te zien was in den wilden, kwaadaardigen blik, dien hij opzijn daar een plaatsje vinden buiten. Dan gaat er van Nieuw-Homsel heel wat snijgroen en bloemen naar de omlig gende groote steden, ©n hoeveel uien, groote Zwijndrechtsehe poot-uien er niet tusschen de kassen verbouwd wordenzeker honderden H.L. Per soonlijk ook bekend met de druiven- cultuur te Hoeylaer.t in België, even ten Zuiden van Brussel, merk ik maar al te goed op Hollandse he zindelijk heid, zuinigheid en tevens onderne mingsgeest. Hier van een kleiner plekje gronds een veel groot er op brengst. 't Is echter om te watertaai den, al die heerlijke trossen zie daar, wat 'n dikke bessen, 't is de Gros Col man, die andere langwerpige 't is de Black Alicante, terwijl de gewone soort die vroeger alleen aan muren -werd gekweekt, maai- ook thans nog een belangrijk deel der stookkassen vult, de Frankenthaler is. .Al is 't mooi, 't wordt toch eentonig al diezelfde kas sen door, en daarom nemen we dan maar afscheid, om verder te wandelen naar Honseflersctijk. Een eigenaardig gezicht leveren op die boomen langs den weg met op de hoogte van liet oog zoo'n witte kring, 't Is soms, alsof een dikke, witte lijn over den weg :s gespannen. Na. informatie- iiooren we, dat dat het teelten is, dat al die boo men-,welke zoo gemerkt, zijn, aan het Rijk behooren. Onder de poort door, weer zoo'n paadje langs, linksaf, rechtsom, door een zeer nauw hekje, over een weide land! en over een plank over een sloot, ziedaar weer eenige hoeken, met plat glas, door muurtjes van e'lkaar ge scheiden. De muurtjes zijn de ouder- wetscho druiven-muren men is juist bezig te „krenten", dat wil zeggen het uitdunnen der trossen, om de andere „korrels", bessen, des te flinker te doien worden. Beslaat hier één boom een hieete vlucht, in de kassen is dlat anders, daar zijn ze tot snoeren opge leid ongeveer 60 c.M. van elkaar, wat vooral in den winter, als de snoei is afgeloopen-, een eigenaardig gezicht oplevertvoor een leek bijkans niet te begrijpen, hoe die kale staken dan dien voilgend'en zouter de geheel,e kas1 kun nen vullen en -zooveel dlmd-ven kun nen opleveren. Het platte glas blijkt hier meloenen op te leveren, evenals bij de kom kommers onder eiken één-ruiter één plant, maar in tal van soorten. Een oogenblik dat schuurtje in, wat een vruchten, en de eigenaar, W. Kean- miers, vergast enkelen spoedig' op een lekker hapje. Spoedig naar den prijs -gevraagd en menig meloentje ver dwijnt in de respectievelijke magen Hier vraagt er één -naar den snoei daar weet een ander graag hoeveel paa.rdenmest onder elke ruit komt, of weel", hoe groot het aantal meloenen is, dat elke week wordt afgeleverd, enz. enz. De tram laat ons even wachten en die -tijd wordt gebruikt tot het koopen en verzenden van enkele ansichten, tót het drinken van een glaasje bier, enz. Daar komt-ie, en na, een. klein kwartier ko-miem we te Naaldwijk aam. De Proeftuin wordt hier het 'eerstin oogenschouw genomen, van alles ;s hier vertdgemvoordigd1't is in liet klein een staalkaart van het gebedle Westiand1aardappelen, .asperges, aardbeden, komkommers, meloenen, enz. enz. V orscMH ende b e mesten gspro ev en moeten den 'leden der vereeniging het Westiand voorlichten. Bessen, appe len, peren, enz., staan hier op de ver schillende hoeken, terwijl tegen de muren zoogenaamde muurkassen zijn gebouwd. Ook hier verschillende proe ven, vooral ten doel hebbende hex ver laten der druiven, waartoe zich vooi- al de variëteit Gros Colman uitste kend leent. De' directeur van den Proeftuin leidt het gezelschap rónd, en geluk kig, dat èn voorbereiding èn nabe trachting met deze excursie gepaard gaan, want de lange sliert van, 39 per sonen slingert zich tusschen de boo men en struiken, tusschen bakken en kassen door en de laatsten zouden aan 't gesprokene al zeer weinig heb ben. Nu nog even een kwedker opgezocht om nog eens weer te genieten van die heerlijke druiven, en dan een bezoek gebracht aan het veilingsgebouw, wat te Naaldwijk nu juist niet een van- de mooiste is, ook niet het geriefelijkst ingericht; alles toch moet één deur in en uit. Nu verspreidt het gezélschap zich voor een uurtje door het dorp. om daarna allen aan te vallen op de rijk voorziene tafels. 't Wordt tijd voor de tram. De terug reis aanvaard en zonder een enkel ongeval, zonder een enkele stoornis stapt liet geheelo gezelschap tegen half elf te Haarlem uit den trein't is een prettig dagje geweest, rijker aan er varing, ruimer van blik, zoeken allen hunne woning op, om nog weken la tei' over den gernaakten tocht te pra len en dagelijks aanknoopingspunten te vinden. Dankbaar gestemd zocht ook ik mijn woning op, dankbaar vooral tegenover de velen, die mij financieel steunden, deze excursie te doen houden niet al leen, maar te maken, dat ze rijpe vruchten afwierp tevens. Een woord van dank hier dan voor hen, die mijn poging zoo ruimschoots steun den. Een w-oord van, dank aan de leer lingen, die me zoo goed als geen reden tot berisping gaven, hoe groot ook de verleiding soms mocht zijn. J. STURING. bloedverwanten wierp. Niet tot hen sprak hij echter, maar tot Payne. Je denkt zeker door hier heel gluiperig voor aanbrenger te spelen met je verhaal over dezen man, mach tige vrienden genoeg te krijgen om je te behoeden voor de gevolgen van je eigen misdaad. Toen, zijn stem verheffend, ginghlj voort Ik maak je tegenover alle hier aanwezig bekend als een zwendelaar en dief, die het geld van zijn chef ver duisterde en toen den man verraad de, die hem een schuilplaats gaf en in dienst nam. Het gerecht zal zijn gewonen loop hebben tegenover jou, fijne vent, die je bent (Zoo gauw ik in Londen kom, zal ik mijn maatre gelen daarvoor nemen. Niet zoo gauw, beste heer kwam Mr. Bentley tusschenbeiden. Het ge val waarop u doelt had, meen ik, ja ren geleden plaats, en de verduiste ring. waarvan u spreekt, gebeurde van het geld van uw vader, niet van het uwe. Uw vader is niet meer m leven, en kan niet. vervolgen, en als u besluit de zaak nu nog aan te ge ven. zal het waarschijnlijk uitloo- pen op een aanklacht tegen uzelf van het jaren lang stilzwijgen en oog luikend toelaten van. een misdaad. Bovendien, zei Mr. Malineourt ernstig, heeft uw ongelukkig slacht offer honderdmaal het sommetje fe- Een rondedans, terwijl moeder wacht. (Uit het ZweedJsch van Pelie Molin). Mididlen in den nacht volgde Salmon uift Nysviedijan d'en kronkelendeal weg over den Hastbex*g. Nu kwam het hem te stade, dat hij het gewend was door hetbosdh te loopen met dien veerenden gang, den Lappen eigende weg was onafzienbaar en hij had groote -haast. Hij -bad nog een .goed stuk af te leg gen, eer hij -het dorpje beneiken zou en daarenboven molest hij nog een hal ve mijl verder, eer hij Wat was dat? De -dorre takken kraakten als onder het gewicht van iets zwaars. eer hij, na een toe8.it- van twee uren, zou aankloppen hij #e onver schillige v-r.ouw, die" zoo moeilijk wak ker te krijgen wias, wiat hij nog zoo goed wist van vorige gelegenheden. Zooveel honderden bezorgde mannen. als er al op hare deur en vensters hadden gebonsd terwijl het koude angstzweet, lichte streepjes had ge lrokken oiver hun ongewas-schen ge laat Ja, zij nann het zaakkundig op, draaide en- wendde zich nog eens om in haar warme bed, en lag bij zich zelf te overpeinzen wie van de huis- moieideiis nu aan de beurt kon wezen Hè, wat was dat Een ontzettend ^esnuif verbrak de nachtelijke stilte van 't woud. Sal mon begreep w.at het was, maar liep door, lenig en veerkrachtig als een stalen veer. Vannacht zou hij niet zoo geduldig wachten als vroeger er bestond gevaar op de hoeve thuis hij zou de ruiten hij haar inslaan en 'haar bij die haren uit hare zalige rast trekken, er stond immers een nien- sohenleven op het spelLater mocht ze zich beklagen over Salmon van Nysvedjan bij de rechtbank en den dominé Hoho Neen maar" Een toornig gebrom, dat kort daar op in een hoestend- gebrul oversloeg, hoorde hij op eenige ellen- afstands. Ben oogenblik te voren hal.Salmon al begrepen, dat er zich een beer in de buurt ophield. Hij bleef stilstaan. „Ik zal hem gelegenheid geven om tot bedaren te komen, en zijnen weg te vervolgen", dacht hij. Van uit de dorre takken en twijgen verrees liet beest op zijne twee aebter- pooten en- liet zijne glinsterend witte rugbetaald, dat hij volgens u geste len heeft door hem te misbruiken en onder den dum te houden. U heeft zijn leven jaren lang tot een last ge maakt, heeft hem onder dreigementen laten leven van een hongerloontje, heeft hem beleedigd en hem neerge drukt, totdat hij zich ten laatste in wanhoop tegen u heeft gekeerd. Maar als u blijft volharden bij uw plan om zijn zaak voor de rechtbank te bren gen, dan zal u zelf een andere be schuldiging moeten verdragen, n.l. van geweldpleging en poging tot moord van dezen man. Lambert, die nog de litteekenen heeft van uw a val op hem. U zocht hem op, lokte hem naar uw -huis, bood hem ster- leen drank aan, opdat u zijn geheim te weten zou kunnen komen en toen hij op zijn hoede bleek te zijn, deed u een moordaanslag op hem en zon der de geheime tusschenkomst van uw bediende Payne zou hij nu niet meer onder de levenden zijn, om zijn verhaal te doen. Dit alles zal uitko men bij dezelfde rechtbank, waarbij een aanklacht tegen u zal worden in gediend. Ivan zweeg en hij keek met ver wrongen gelaat vóór zich. Tersluiks wendde hij een blik naar de deur als dacht hij er over daar door stil te ontvluchten. U verlaat deze kamer niet alvo rens alles, waarvoor wij hier bijeen rood zag als bloed. „Ben je zóó gemutst zei Salmon. Met de vlugheid van een kat bereik te hij een grooten den. Er was be paald iets niet in orde. „Welke knoeier kon dat wezen, die dien beer eerst een kogel door den pels had gejaagd, zoodat hij dol van drift werd en het toen op een loopen had gezet?" bromde Salmon geër gerd. Nu kwam de heer brullend van woe de recht op hem af. Dat werd een ern stig gevalGoddank dat die dikke den daar stond, die was nn goud waard voor een ongewapend man Alls hij nu maar vlug genoeg uit zijne oogen kon kijken en zich op zijne oude voeten kon verlaten anders zou de zaak bedenkelijk kunnen worden. De beer is niet zoo'n traag, log ge vaarte, ails men gewoonlijk meent. In tijd van woede dragen zijne sterke pooien hem in groote schuivende pas sen sneller voort, dan een gespierd en vlug man kan loopen. Dan knalt het in het boschtwijgjes en dorre tak ken kraken onder zijne pootenboom stronken stuiven als kaf op zijkleine dennen worden neergetrapt alsof het hooi ware. Als hij 't dan voorzien mocht hebben op iemand, dip zich al leen in 't bosch bevindt, dan. heeft hij daar binnen een paar bloedroode mi nuten meê afgerekend indien God den- man- niet genadig zij. En nauwelijks had de boer zijn den bereikt, of het beest zat h'ean zoo ddchit op de hielen, dat het hem orn de oor en suisde. Maar nu stond Salmon- be schut en h-ióld zijn wakkere lichtblau we oogen van bergbewoner strak op den ruïgen baas gericht, gereed om weg te rennen orn den boom heen, zorgende di'en steeds tussoheh zic'h en 't beest te houden gedurende diem dans, die nu scheen te zullen aanvangen-. Hij vo.eJd'e, dat zijne kniespieren zoo .strak gespannen stonden als eene sta len veer, en d> hands die op den boom stam ru9tte, beefde niet in 'timJinst Daar kwam bet ruige beest aanren nen Een spiong in een h'aJ-ven cirkel en Brui/ru snorde voorbij -nog geen half el van hem af. Deze mislukte aan val eindigde hiermee, dat de beer plot seling halt hield in 'tmos, dat hij met zijn snuit een eind weegs omwroette. Een vreeselijk gebrul... het mos werd links en rechts omgewoeld:.luet stoof als eene woilk omhoogen daar kwam hij weer aan in Minde woede- 'hield' haastig in hij dien boom, toen hij zag dat Salmon op zijde week stormde nu op hem af, maar kon dien cirkel niet zoo krap houden als Sal monzijn lichaam was te grooten zoo gebeurde liet andermaal. d:at li ij heem en ween- schoot in spitse hoeken... rich plotseding wieudde en keerde als een. verschrikt varken... omver viel tegen den boom terecht kwam... brul de. dat het daverdein het mos stampte, dat de kale aarde te voor schijn kwam. kijken met langwerpige, gele oogeninaar telkens kwam hij Salmon weer op zij. D.e twijgen knap ten, en het kiezel ritselde en kraakte. De zon was eene heele poos geleden wel een uur ondergegaan. Maar het was even licht als over dag. 'tWas kort na midzomer eax dan wordt liet geoln nacht in onze Noordzweedsche stréken, •mduremdé de paar uren, dat de zon sla.apt. De lucht, was lichtgeel met vurig omzoomde wolkjes in het westen. Salmon en de beer dansten in dat tooveraebtage licht hun hartstoeh- telijken rondedans op den Hastberg, de laatste ziedend en onstuimig, de eer ste behendig en zwijgend. En moeder, die daar thuis in angst en pijn lagOnder de beren jagers van die streek stond Salmon vooraan. Tot de gemeente Dorotea toe, werd nie mand aangetroffen, die zoo'n geluk had gehad in 't bosch. als Hij. Tot op dezen dag had hij meer dan twintig beren geschoten, dat wist rnen zeker. Hij zelf zei van vijf en twintig, en dat kon best waar wezen. Maar nog nooit had hij dén weerga gezien van dezen ruigen knaap vóór dezen nacht, nu hij m haast moest maken ter wille van zijne vrouw, die in gevaar verkeerde. Hij kon zich die onbegrijpelijke razer nij niet verklarenZoo'n koppigen, snelvoetigen rakkerZou er jacht op hem gehouden zijn? Zou hij misschien gewond zijn'? Had men hem van zijn jongen beroofd? Maar neen, er waren geen hloeddroppdls in zijn pels te zien. Bruin's kleine, stekende oogen gloei den. Het haai* op zijn rug lag glad naar beneden. Hij hield de ooren dicht aan den kop getrokken. Er lag zoo iets van ijzingwekkende vastberaden heid over dezen boschbewoner. Zonder ophouden achtenvolgde hij den rnage- ren hoed*, llij liep nu voortdurend in een kring rond, trachtte de leringen steeds kleiner te maken, en recht op den vijand af te komen; maar hij schoot altijd te ver door, en moest te rug in eene spitse wending. Salmon kreeg warme handen van 't onafgebroken vastgrijpen in de grove boomschors. Misschien had de jacht tien minuten, misschien minder, mis schien ook meer geduux-d. Denk eens aan hoe lang 't nog kan duren, eer er menschen hierheen komen, om een eind aan de geschiedenis te maken. En moeder tie vrouw, die thuis mis schien met den dood worstelt Nu riep liij „Hèèèèèlp! Hallo-o-o-o In een oogenblik vaar stilte kon Sal mon de honden uit het dorp hooren, die 's nachts op de bruggen voor de huizen zitten te luisteren naar elkan ders geblaf en terug blaffen, totdat mien er ten slotte wel twaailf dooreen kan hooren. Het grove geluid van den elanidshond bij den rechter werd tel kens weer vernomen, maar het hui lende, weemoedige oniheilspeJlen.de ge jank van den kostershond was als één lang touw zonder knoopen of uitein denZou hieaxloor niet één boer onder zijne söbapevacht wakker wor den, opstaan, om ze hot zwijgen op te leggen en dan hooren wat er opkor ten afstand in het bosch voorviel en te hulp sneflldn „Hallo-o-o-o I-Iej En- Bruintje zotte 't spel maar steeds voort. Hoe kwam 't beiost toch zóó woe dend? Soms strode hij zoo rakelings langs den- boomstam, dat zijn pels ge schaafd werd. maar altijd week Sal mon nog tijdig eenige duimen terzij de. Zijn oog stond koeü. maar het zweet droop hein intussc-Wen bij straal tjes langs hot lichaam, Met zijn schoe nen van borkonbast hiadi 'hij in 't fijne mo;s eerst groote opon plokken ge- stooten toen grootere scheuren en ten slotte was al 't mos aan flarden getrapt on nu liep hij langs een cir kel van losgewoelde naakte aarde. Toen. was zijn ééne sehodn losgegaan en zoek geraakt, terwijl do andere nog va=ftza.t, maar zóó gehavend was, dat er een paar bebloede teonen nit te voorschijn piepte En moedor, die a.l dien tijd in nood verkeerde, en maar wachttewacht te Nu veranderde Bruin van tactiek. In plaats van aan' één stuk door ie loopen, begon hij zich r.u vooruit te w.ea*pen te slingeren, te wentellen rond te tollen op zijn rug, zooals beren ple gen te doen, aJs zij een jager achter volgen, die bij een hoorn heef', postge vat, en dien zij niet kunnen inhalen of bereiken. Dan weer wierp hij zich beurtelings op de voor- en achtcrpoo- ten vooruit, en bij eiken stap hield hij op Salmon zijne scherpe vurige steek- oogen gericht. De boer uit Nysvedjan kookte, niet van angst voor den beer, maar van kwellende onrust over moeder thuis, met drie schreiende kinderen om zich -been, in afwachting van het vier de, datja, het was niet goed, arm én eenzaam m-iddon in liet bosch te wonen, ver verwijderd van menschen en menschelijke hulp >n tijd van nood De beer draaide zich om. en Salmon eveneens, met de armen steeds den den vasthoudende. Bruin bleef volharden in zijne dol zinnige woede. Dermenaalden en mos zijn, is afgeloopen, zei Mr. Peter Ma lineourt beslist. En uw rol is nog niet afgeloopen. Hij wendde zich van Ivan af en richtte zich nu weer tot de rest van het gezelschap. Ik verzoek u nu te luisteren naar een verhaal, dat velen uwer betreft, en waardoor wij elkaar wederkeertg beter zullen begrijpen. Mi*. Bentley heeft u gezegd, wat de redenen waren, die mij tot het ge beurde aanleiding gavc-n. Ik ben heel rijk, zoo rijk als men -beweert. en toen ik ontdekte, dat ik mijn getrou wen vriend en levenslangen compag non spoedig door den dood zou ver liezen. voelde ik mij voor 'i eerst in mijn leven eenzaam en alleen. Hu- hert Wickham. dien ik het laatste jaar heb voorgesteld, stierf als een rijk man en al zijn rijkdom ging over op zijn eenig kind, die dus niets van mij noodig had. Ik besloot allé leden van het tweede geslacht door een of an der middel bijeen te roepen, dat mij de gelegenheid zou geven persoon lijk en intiem met hen bekend te wor den, waardoor ik hen zou leeren ken nen en aldus te weten_komen, waar mijn geld het meest van dienst zou zijn. Ik besloot niet. alleen dat tedoen, maar ook om ieder lid op de proef te stellen, waardoor hun principes en karakter duidelijk aan het licht zou den komen. Bij twee leden der familie wist ik spoedig, dat dit totaal onnoodig zou zijn. De ware aard van mijn neef Ivan is vandaag duidelijk genoeg aan getoond zoo te zijn als ik mij dien reeds lang voorstelde, en mijn nicht Laura Egerton heeft den hare zoo dui delijk bloot gelegd, dat er geen list of inspanning noodig was, om dien te leeren kennen. Mrs. Egerton, die voortdutrend ge zwegen had, kwam nu tusschenbei den. Laura had geen idéé, wie je was, beste broeder, anders zou zij zich natuurlijk van een betere zijde hebben leeren kennen Ik heb mijn kinderen altijd opgevoed In de leer, dat zij hun familieleden mot respect moesten behandelen. Zij dacht, dat je Mr. Wickham was, en wij hadden geen verplichting om hem met aan zien des persoons te behandelen. Nu Laura weet, dat je haar oom bent, nu ben ik overtuigd, dat je haar in alle opzichten plichtgetrouw, eerbiedig en hartelijk zult vinden. Daar twijfel ik niet aan, zei Mr. Malineourt droogjes, maar Ik ben niet van plan daar een proef van te nemen. Voortaan heb ik afgedaan inet jou en je dochter. Laura. Als je heden rnijn huis verlaat, dan is dat voor alfjjd. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 9