krachtens het bepaalde in punt 5o. van art. 70 van de wet 9 Juni 1902 (Staatsblad no. 89), de kolonel H. G. J. Swaving, commandant van het lste regiment veld-artillerie 3o. is in zijn rang overgeplaatst bij den general en staf. de majoor A. E. J. G. d'Hamecourt, van het lste regi ment vesting-artillerie. OEFENINGEN IN DE STELLING AMSTERDAM. Van 10 tot en met 15 September a.s. zuilen onder leiding van den comman dant der Stelling van Amsterdam, oefeningen in den vestingoorlog wor- dne gehoudfen in de groep Wormer- veer en liet aangrenzend terrein van de groep Westzaan van de Stelling van Amsterdam, met geheele of ge deeltelijke bezetting van de forten bij Marken Binnen, bij Krommeniedijk, aan den Ham en bij Veldhuis. Aan deze oefeningen zuilen deelne men van 10 tot en met 15 September: lo. de staf van den leider, comman dant der Stellincr van Amsterdam; 2o. de staf der verdedigende partij 3o. een detachement van het 10de regiment infanterie; 4o. een detachement van liet 2e re giment vesting-artillerie 5o. een detachement van het korps pontonniers 6o. een detachement van het regi- ment genietroepen; 7o. een detachement trein; go. een detachement hospitaalsolda ten van 11 tot en met 15 September a.s. lo. de staf der aanvallende partij 2o. een detachement van liet 4de re giment infanterie 3o. een detachement van het le re giment huzaren 4o. een detachement van het aska dron ordonnansen. Bestemd zijn o.a. om bij de oefenin gen op te treden In den staf van den leiderais chef van den stafde majoor van den ge- neraien staf, chef van den staf in de Steliing van Amsterdam, A. R. Op- horst; ais adjunct-chef van den staf: de kapitein van den generalen staf A. J. P. Pfeiferals adjudant van den ledder, de le-luitenant van het 10de re giment inf. F. J. B. Sanders. In den staf der verdedigende partij als commandant der verdedigende partij, tevens groepscommandantde luitenant-kolonel W. L. Brocx, van het 2de regiment vesting-artillerie als adjudant van den commandantde luitenant-adjudant van het 2de reg'- ment vesting-art. F. W. Gautsch. Bij de aanvallende partij als com mandant de luitenant-ko'lonel W. N. Wintershoven, commandant van het XXIVe landweer-district. De bevelvoering bij de verdedigende paortij wordt geregeld door den leider. Aan de oefeningen zal een voorberei dings-periode voorafgaan van 3 tot en •met 8 September, welke dient a. voor de vesting-artillerie, als voor bereiding voor de oefening in groeps verband b. voor het detachement pontonniers tot loet verrichten van verkenningen c. voor hiet genie-personeel tot het aanleggen van de noodige lelegraphi- sche en tólepboniiscbe verbindingen en het verrichten van enkele/ werkzaam heden, welke bij die aankomst der troe pen gereed moeten zijn. Koloniën TAAIE ATJEHERS. „Veritas" geeft in het „Indische Nieuws" eenige voorbeelden, omtrent gewonde inlandsche vijanden, die zich blijven verweren, of met zware wonden nog ontkomen of wegloo- pem 1. Een Atjeher, met de navolgende schotwondeneen dwars door den buik, twee dwars door de linkerborst, een door het hoofd, ingaande bij den nek, uitkomende bij het neusbeen. Deze man werd den dag na 't gevecht gevonden op 700 M. van de plaats, waar hij verdwenen was. Hij was dood, doch had met die vreeselijke wonden dien afstand geloopen en zich in de rimboe verscholen. 2. Een Atjeher met een schot in de bovendij met splinterwerking van 't bovendij been. Werd 4 dagen na het patrouille-gevecht in een huis ge vonden 300 M. van de plaats van het gevecht, waarheen hij was gevlucht. Dit verklaarde hij zelf. Het huis was niet bewoond. 3. Een Atjeher besloop den post Ta- pa-Toean. Hij werd gesnapt. Kreeg twee schoten in de borst, twee bajo netsteken diep in den buik en een kolfslag op de hersens zoo krachtig, dat de kolf van bet geweer afbrak. Hij sloeg met zijn klewang nog 7 wonden op twee soldaten. 4. Een Atjeher met een schot door de halsslagader, waaruit het bloed opspoot. Hij sloeg met den klewang nog twee gewonden. 5. Een Atjeher, met 6 schoten door de borst, liep weg. Toen hij vervolgd werd, bleef hij staan, trok zijn rent- jong en riep „ladjo" kom maar op. Een klewangbouw velde hem neer. 6. Een Atjeher met een schot door beide bovendijbeenen, en twee door de borst. Hij werd vervolgd en viel neer. Een fuselier, die hem naderde sloeg hij met een houw wan zijn pe- dang den kolf van het geweer af, en bij eene worsteling, waarin bij sneu velde, kreeg die fuselier nog een houw en een rentjongsteek, die zijn duim afsneed Ik geloof hiermede te kunnen vol staan. Het zijn voorbeelden voor de hand weg gegrepen uit de duizenden die er zijn. De soldaten, dat wetende, hebben daarom zelf de dum-dum pro jectielen gemaakt, die thans verbo den zijn. Die dum-dum waren gewo ne kogels met een ingesneden kruis op den kop. Iemand die zoo'n schot krijgt, valt dadelijkdit is bij klewang-aanval len vooral van veel belang. Bewerin gen van Atjeh-specialiteiten, dat een klewang-aanval met den klewang wordt afgeslagen en dus daarom dum-dums overbodig zijn, zijn misse lijk overdreven ..dappere" gezegden. Een klewang-aanval wordt alleen door vuur, en is nooit anders dan door vuur afgeslagen. ONDEROFFICIER MATTHIJZEN. Van Batavia wordt aan he* $oerab. Hbld. hot volgende gameid „Na ongeveer zes maanden te zijn verpleegd in de militaire hospitalen ie Ambon, Soerabaja en Weltevreden, is de onder-luitenant J. A. Matthijzen, ridder van d Militaire Willemsorde 4e klasse, uit laatstgenoemde zieken in richting ontslagen. Zooals bekc-nd, werd hij den lld/en December 1905 tijdens de excursie op Ceram, door een geweerkogel in de linkerdij gewond. Niettegenstaande de meest zorgvuldige behandeling en ver pleging, is het verbrijzelde been 8 c.M. korter geworden dan het rechter, zoo dat hij, voor goed verminkt en kreu pel. de burger-maatschiappij zal bin nenwandelen, daar hij voor alle mili taire diensten is afgekeurd. Het Indi sche leger telt, daardoor een kranig militair minder. Den 2den Augustus a,s. zal deze wakkere onderofficier met pensioen naar Europa vertrekken, waar wij hem een toekomst wenschen, minder bewogen dan zijn 20-jarige militaire loopbaan behalve zijne laatste ver wonding toch, kreeg hij den 5den Mei 1900. bij het. nemen van de verster king Kota Glé Tjoet, een schot in den mond. dat de halve onderkaak weg nam en nog een in het rechterbeen." INGEZONDEN MRDEDEELINGEN k 90 Cent per Re*e3. een gemakkelijke taak Koningin te zijn! Volkomen onjuist! Het is een zware taak. Er is zooveel waarvan het hoofd van den Staat kennis wil nemener is zoo veelte hooren, te beslissen, te teekenener zijn zoo vele vaak vermoeiende ceremoniën te vervullen. Welnu, als een langdurig verblijf in het buitenland, zooveel mogelijk vrij van zorg en vermoedende plich ten, eens noodig werd geoordeeld of een langdurig verblijf op hetLoo, zonder bezook aan Den Haag of Am sterdam werd voorgeschreven in het belang van haai* gezondheid, dan smeeken wij onze jonge Koningin, niet uit plichtgevoel te weigeren, wat ze uit liefde voor haar volk, waar voor zij onmisbaar is, moet doen. Mogen wij met één woord duide lijk maken wat wij wenschen? Wij hopen, dat H. M. onze geliefde Koningin van haar geneesheer haar Eerste Minister en voornaamste advi seur zal willen maken, en dat wel in den vollen zineen verantwoordelijk minister Kerk en School Vele bleske personen, die er slecht uitzien weten niet dat zy inde advertenties van deze courant het middel zullen Tinden om ge zonde kleuren te hekomen. een teeken van volmaakte gezond heid. Dat zij dit lezen. Dit is overtuigend. Een teeken wan goede gezondheid. De goede kleuren. De Pink Pillen gevengoed8 kleuren. De schoone kleuren op die wangen, de roode lippen, zijn een teeken diat niet bedriegt. De persoon, die sdhoone kleuren heeft, bezit eene goede ge zondheid. De Pink Pillen geven söhoo ne kleunen, dat wil zeggen, zij geven de gezonidihleiid. In dit opzicht geven wij onder duizenden het voorbeeld aan juffrouw Geeiitruiida Christiaans, Zwaanstraat, Guyk aan de Maas, die schrijft: Juffr, Gaertruiiida Clhristiaans. (portret Bnaanioh Leusiinlk) Mie't groot genoegen idael ik u mede de Pink BillHen mij gelbeel en al genezen hdbbem. Th/axus heb ik een frisscibe kleur, worlhieen was ik bleek, ik had geen eetiiuist en ik was ver- mloeid bij ide (geringste kratihtóin- spantoing. Thans, een zwaar werk vermoeit mij niet." Waarom hebben zekere personen schoone (kleumen op de wangen' en lip pen omldajt een rijk, overvloedig rood en zuiver bloed' in de kleinste aderen ondier de h/uid stroomt. Anderen zijn bleek en vaal van kleur, omldat zij juisit dit roode, over vloedige, rijkie en zuivere bloed niet bezitten, dalt aan de anderen deze scihoone kleuren geeft. De behande ling miet idle Pink Pillen zal u op sn eli te wijize sdhoone kleuren bezorgen. De Pink Pillen geven rijk en zuiver en overvloedig bloed. Zij bevorderen ook den eetlust en die spijsvertering en verstertken het zenuwgestel. De geneedheemen schrijven ze voor aan de lijders aan bloedarmoede, aan de jonge, bleekzuchtige meisjes, aan d'e rh eumatièkl ij ders, aan hen die aan de maag lijdlen, die slecht de spijzen verteren, aan de kinderen wier vorming moeilijk is en aan hen. die de St.-Vitus dans hebben. Prijs 1-75 die doos 9.— per 6 doo- zen. verkrijgbaar bij Snabilié, Stei ger 27, Rotterdam, hoofddepötihouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook eoht verkrijgbaar voor Haar lem en Omstreken bij Wed. W. PLAATZER VAN DER HULL. Droge rijen. Jansstraat 28. Haarlem. PERS-OVERZICHT ONZE KONINGIN. Het „Alg. Hbld." schrijft „Tot onze vreugde blijven de be richten uit liet Loo zoo gunstig mo gelijk en is de hoop gewettigd, dat onze jonge Koningin in geheel her stelde gezondheid Haar geboortedag vieren zal over enkeLe weken. Weder is gebleken hoe gu»ot en algemeen de liefde is, welke Haar volk der Koningin toedraagt. Voor waar niet denkbaar is een meer voorbeeldige verstandhouding dan hier te lande bestaat tusschen souve rein en volk. Het innigste vertrouwen in Haar hebben al haai- onderdanen, zij ach ten haar onmisbaar tot het geluk van liet land en als onze Koningin haar volk, dat haar steeds trouw liefhad en eerde, sinds zij als jong prinsesje aller harten won, daal ook meer dan ooit aan zich hechten wil, dan late zij vooral do plichten van de zware regeeringstaak nooit belemmeren die zorg voor baar gezondheid, welke boven allee noodig is. Wij weten hetde Koningin doet graag alles wat zij het haar plicht acht te doen.Zij. die de Koningin voorbij zien rijden, denken soms: NED. HERV. KERK. Aangenomen het beroep te Schal- zum (toez.) door ds. W. A. F. van Dijk te Huins; te Zeerijp door ds. B. J. Audier te Weiwerd bij Delfzijl. GEREF. KERK. De provinciale diaconale conferen tieder Geref. Kerken in Zuid-Holland zal worden gehouden op Donderdag 20 September te Leiden, in het kerkge bouw aan de Oude Vest. R.-K. KERK. De bisschop van Haarlem heeft be noemd tot pastoor te Rotterdam (H. Rosalia) pater A. L. van Giesen, die kapelaan was te Rotterdam (H. Anto- nius van Padua). Gemengd Nieuws EEN TREINROOF. Op den Weiehselspoorweg is een vermetele treinroof gepleegd. In de buurt van Warschau brach ten 20 mannen een trein met de nood rem tot staan. Zij maakten zich mees ter van de locomotief en van den goe derenwagen en doodden een gendarm die een aantal kisten met geld be waakte. De roovers lieten de passa gier srij tuigen staan, reden met de lo comotief en den goederenwagen een paar kilometers ver en voegden zich daarna bij een grootere bende, met wie zij de kisten openbraken en 15.000 roebels stalen. Zij zijn met hun buit in de bosschen ontkomen. AUTOMOBIELONGELUK. Prins Eugène Muirat, de zoon van wijlen prins Lodewijk Napoleon Mu- rat, is bij een ongeluk met zijn auto mobiel te Metterteich omgekomen. HET MANIFEST VAN DEN TSAAR. Onder dit opschrift schrijft de be kende voorvechter der belangen der Israëlieten in ons land, de heer Isi dore Hen, het volgende ingezonden stuk in het Alg. Handelsblad ...Gesproken heeft hij, de algoede droomen-koning van 't land des Mos- covieten. Woorden van liefde, woor den van zacht verwijten. En een lied, een klaaglied om den boozen man, die kwam, en alle idroomen deed verstuiven. Teer-vrouwelijk, sentimenteel be klag doend van 't mooie voornemen Uit vrijen wil hebben wij bijeenge roepen de keurmannen des Russi- scken volks tot arbeid van de wet. In vast vertrouwen op de genade Gods" en innig geloof in een toekomst van grootheid en schoonheid, die wacht mijn trouwe volk, zóó zagen wij het heil van den arbeid, de vrucht van het werk der lieden van de Doema.... Maar wreed hebbeoi ons de lieden der Doema teleurgesteld. Zij hebben niet gearbeid aan wetten voor hun land. Ze bbben ons teleurgesteld, die 't zoo goed met hen hadden ge meend.... Wèi dan Hebben zij, de kinderen van 't volk, oproer gestookt? Heb ben zij geheuld met den vijand en de schaamte des lands bloot gegeven aan wie loerend aasden op deerlijken prooi Hebben zij de Majesteit der Kroon onteerd, den Koning onthou den wat des Konings was, 't gepeupel doen samenrotten Heeft de eerver geten bende de rechten des volks ver kracht, dat zij moest heengezonden, ieder met smaad naar zijne woonste de, dat het volk vinden mocht waar diger zonen, die hooger opvatting hebben van hun grootsche taak?.... „Een wreede beproeving heeft ons in onze verwachtingen teleurgesteld. In plaats van te werken aan den wet- gevenden arbeid, waartoe zij geroe pen waren, zijn de volksvertegen woordigers buiten de grenzen van hun bevoegdheid gegaan en hebben zij zich bezig gehouden met onder- zoekimgen beUreffende de handelingen van door ons aangestelde plaatselij ke autoriteiten". Ik weet niet of alle lezers dit zóó zullen voelen als een kind van het Joodsche volk dat voelen moet. Want nergens, nergens vond ik opgetee- kend een énkel woord dat weergaf, wat wrangs mij in de keel kwam. Want hadde één dit verstaan, zoo ik het duiden moet en wil en niet dan duiden kèn, ik had de pen weer houden, die mijn hand wil stuwen, verder, al verder, tot de wereld vol is van jammerklachten en bitteren opstand. Want de man, wiens hoofd door een gulden diadeem gedekt wordt, heeft zijn hermelijnen mantel uitge spreid, opdat allen die getuigen van liefde voor zijn huis, daar binnen mogen knielen en vinden bescherming en aflaat. Allen, wier handen bevlekt zijn met Jodenbloed. Als heel Europa, met schuchtere stemme, angsiig oproept in eigen ge weten maar uiterst voorzichtig, dat de slaper niet al te zeer opschrikt uit den droom en zegt van moor den. die op Joden zijn gelast, dan komt de Tsaar der Moscovieten en jaagt dö bende uiteen, die zich ver mat- de door hem aangestelde auto riteiten na te gaan in hun bloedige jodenjacht. Want de Joden, moet ge weten, be- hooren niet tot het menschenge- slacht, de Joden zijn een privaat be lang van elke regeering apart, en géén vreemd mag zich mengen in binnenlandsche aangelegenheden van een bevriend rijk. En als Europa ze weg jaagt uit de sfeer der beschaving, waarom dan zou de machtige Tsaar hen niet mo gen plaatsen buiten de gemeenschap van zijn volk Zou hij minder zijn da-n koning Carol van Rumenië En met trotsc'he uitdaging toont hij 't Europa, dat Joden geen behandeling als mensch verdienen, en dat zijn hërmelijn wil sleepen met statig stre ven door beken van bloed.... En de nieuwe Doema zal worden saarageroepen na zéven maanden. En ik sloeg op het oude boek van ons lijden en hopen, en ik las,En de brieven werden gezonden door de loopers in al de gewesten des ko nings, om te verdelgen, te dooden om te brengen alle Joden zoo jong als oud, kinderen en vrouwen, op één dag, namelijk op den dertienden dag der twaalfde maaud, dat is de maand Adar, en hun goed te rooven".... Aldus was de inhoud van het ge schrift, dat er een gebod gegeven was aan alle gewesten, om allen volken te openbaren dat zij tegen dien dag zou den gereed rijm. „En de loopers gingen schielijk uit, naar 'skonings gebod; en op den burg Sisan werd dat gebod aange slagen. En de koning en Hainan za ten te drinken, maar de stad Susan was in onrust"...r Dó.t heeft me zéér gedaan. Op éénen enklen dag.... Nu gaan de woorden des konings schielijk met de snelheid des vuurs, naar alle gewesten om te verdelgen, te dooden en om te bx-engen alle Jo den, zoo jong als oud, kinderen en vrouwen, niet op éénen dag, maar zeven maanden lang. O, bespotting der historie bespot ting van 't Bijbelsch verhaalbespot ting, ja, van den bloedigen Bartho- lomeusnachtEén dag van moord en brand en plundering En de Tsaar geeft aflaat voor vele zonden, geeft oorlof aan zijne vasal- len, geeft tijd tot voorbereiding van een bloedmaal, als daar géén zal zijn tot in verre tijden Moeten we dan huilen, voor zalen vol volks, als de wonden geslagen zijn opdat er centen komen van eenen zéór-bewogene Moeten we dan wachten tot het Joodsche volk is uitgemoord? Laat keffen en brallen, wat kef- en bralziek is. Wij willen geen tranen en geen woorden, wij willen een daad, wij willen een Tand. Géén mensch die weet hoe een broeder toeft in een brandend huis, mag een oogmerk aarzelen om red ding te brengen. Dat is menschen- plicht Ik vraag geen menschenplicht van het èil te lijdelijk Europa, want zwak is mijn stem, men zal mij niet hoo ren. Ik kom niet om' te wekkeni die sla pen den slaap van onwil. Ik kom niet om te weenen, of te klagen. Ik wil getuigen, getuigen alléén dat daar een volk vermoord wordt onder den augusten wal eens keizers, onder 't oog van Europa. Ik wil ge tuigen, getuigen alléén van Europa's zwijgen en toezien. Ik wil getuigen van een volk dat léven wil, dat zijn land zoekt, dat vrijheid wil veroveren ten koste van leed en zwoeging. Getuigen wil ik van het lijdensvolk, dat is alles wat ilc te doen vermèg. Daar wordt een volk vei-moorddat Europa zijnen Bijbel gaf en de ko ningen van Europa zitten te drinken en houden met Haman gelag!... Maar de Joden zullen pél staan in stoeren tegenweer. Wij staan in onmacht, heel van ver, met angst in ons hairt, die niet te zeggen is, tot de Zionisten óp- gaan en beuken op alle deuren van Europa, dat het opschrikt. Maar de koningen zitten met Ha- man aan 't gelag en de stad Susan was in onrust.... „En ik zag om en er was geen hel per; en ik was in1 verschrikking, en niemand ondersteunde mijmaar mijn eigen arm moest mij helpen, en mijn toorn ondersteunde mij". „Om Zions wil zal ik niet zwijgen en om Jeruzalems wil mij niet betoomentot haar recht aanbreekt als een glans en haar heil ontstoken wordt als een brandende fakkel KATHEDRALE KERK ST. BAVO. Donderdag half 10 uur H. Mis en preek op het kerkhof. 's Avonds van 6 tot 8 uur gelegen heid om te biechten. Vrijdag, lste Vrijdag der maand, bijzonder toegewijd aan de veree ring van het H. Hart en tevens dag van aanbidding- voor de leden van de Vereenigiing der Eeuwigdurende Aanbidding. Te 8 uur gezongen H. Mis in de II. Sacramentskapel voor de levende le den dier Vereenigiing. Na de H. Mis acte van eeireboete. Het H .Sacrament blijft ter aanbid ding uitgesteld tot 's morgens 11 uur en 's middags van 3 toit 4 uur. Kwart over 3 luide aanbidding's avonds 7 uur 't Lof. A.s. Zondag half 11 eerste plechti ge II. Mis van den Eex*w. Pater Sal- vator Booms, met feestpredikatie dooi den Zeereex-w. Pater Gardiaan van liet Kloöster te Woerden. SLAKKEN ALS VOEDSEL. Men schrijft aan het „Hbld." uit Zeeland: De slak in Frankrijk ,.de oester van den armen man" genoemd wordt daar zoo gezocht em op prijs gestald, dat er te Parijs, naar wondt beweerd, dagelijks 40.000 K.G. van dezen waadlijk ten onzent niet alge- meenen kodt wordt verorberd en deze slakken komen uit Grenoble en Bour- gondië, waar de fijnste soorten wor den gekweekt in „eecargoioires" of slakkenpai'ken en om deze behoorlijk ter tafel te brengen moet men de kunst van bereiden nog perfect ver staan. Hoe vies! hoor ik toeroepen, slakken eten, gelukkig dat het in 'het buiten land plaats heeft. In de eerste plaats: „over den smaak vallt niet te twisten" maar bovendien wordt in ons eigen land de slak ook niet versmaad, daar de Zeeuwen er dolle liefhebbers van zijn. Voornamelijk wordt zij geduren de het voorjaar met graagte genut tigd: tiet is evenwél geen landslak, maar een zeeslak, algemeen bekend als „kreukel" of „alikruik". Evenwel niet alléén gediurendje het voorjaar wordt zij gevangen, maar ook gedu rende de andere jaargetijden en dan voornamelijk voor Belgische reke ning. Antwerpen is der Zeeuw-en af- zetpl'aats. DE PRACTISCHE KANT VAN DE KWESTIE. Harduin la at in de Matin" weer eens vrijen loop aan z'n sarcastisciien betoogtrant, en heeft het ditmaal over de revolutie, of wat er als 'n tweelina op gelijkt, in Rusland. „Wij, Franschen, bevinden ons iu een gansch bijzondere positie, om de gebeurtenissen in Rusland te beoor- deelen. Onze positie is die van den schuid- eischer, die zijn schuldenaar met z'n huisgenooten ziet vechten, alles ziet stuk gooien, de meubelen uit het, raam smijten, 't huis in brand steken, en die zich vol ongerustheid afvraagt, n er van zijn schuldvordering zal te rechtkomen. Wanneer hij de dagbladen doorkijkt valt de ongelukkige met z'n neus te midden van sinistere voorspellingen. Hij leest dingen van dezen aard „Het manifest van den tsaar zal le zen met bloed worden betaald net leger staat op het punt uiteen te spat tende crisis nadert haar bloedig ste hoogtepunt En alsof dat niet genoeg ware, on derhouden diezelfde bladen hem cvm de algemeene werkstaking, staan vol verhalen van misdaden, moorden, plunderingen in de stad'en buiten, toonen hem stroomen bloeds, klotsen de onder de bruggen der Newa. Heel pleizierig, wan.iesr je je geld in dat land hebt zitten i Wat hem echter buitengewoon h'n- dert, dat is, dat diezelfde bladen zrih slechts bezig houden met hoogere vraagstukkende onaanvechtbare rechten der volkeren, de toekomst der menschheid, den opstand van 't men- schelijk geweten en meer fierlefanzen, die hem absoluut onverschillig laten. Een enkel punt interesseert hem na melijk maar in die ulgemeane herrie in Rusland, een punt, waaneer men nooit spreekt een enka. vraag stuk doet zich bij hem voor, dat voor anderen niet schijnt te bestaan. Hij zou willen vragen, of men zal doorgaan hem zijn couponnetjes uit fe betalen. De rest schijnt hem maar bijwerk. DrommelsAan de lui, die elkaar daarginds in 'thaar zitten, heeft hij dei-tien milliard geleend Dat hakt. er in Kerknieuws PAROCHIEKERK VAN DEN H. ANTONIUS VAN PADUA. Dinsdag te 8 uur gezongen H. Mis ter eere van den H. Antonius -van Padua. 's Avonds te 7 uur Lof en Vergade ring der Broederschap van den H. Antonius. Woensdag te half 8 en 8 uur de H.H. Missen voor mej. Ehsabeth van Schie, geb. Svreerts, als Lid van de Broederschap van den H. Kruisweg. Mede te 8 uur, half 9 en half 10 de H.H. Missen voor mevr. de weduwe Maria Henrica Kierits, geb. Boek- hoorn, als lid der Broederschap Haar- lemsche Processie naar Kevelaer. 's Avonds gelegenheid om te biech ten van 68 uur. Donderdag, feest van Portiuncula, te verdienen volle aflaat onder de ge wone voorwaarden, eenmaal voor zich zeiven, en voorts, zoo dikwijls men deze Kerk bezoekt, voor degel. Zielen. Deze aflaten zijn te verdiénen op dezen dag, alsook gedurende de octaaf, op een dag naar verkiezing. De gelezen H.H. Missen te 7, half 8, 8 uur en half 10. De plechtige Hoogmis te half 9. De H.H. Missen te 8 uur en half 9 voor de levende en overledene leden der 3e Orde van den H. Franciscus. Avonds te 7 uur plechtig Lof en Feestpredikatie. Vrijdag, lste Vrijdag der maand, te 8 uur gezongen H. Mis voor de Leden der Broederschap „Haarlem- sClie Processie naar Kevelaer". 's Avonds te 7 uur Lof, Predikatie en acte van eereboete van het H. Hart. Door de Broedermeesters en Zela- tricen der Broederschap ..Haarlem- sche Processie naar Kevelaer" zal de jaarlijksche contributie worden inge vorderd, tegen afgifte van quitantie. KERK VAN HET ALLERHEILIGSTE HART. KLEVERPARKWEG. Dinsdag te half 8 gezongen H. Mis ter eere van den H. Antonius. 's Avonds te 7 uur Lof. Woensdag, 's avonds van 78 uur gelegenheid om te biechten. Donderdag, feest van Portiuncula, te verdienen volle aflaat onder de ge wone voorwaarden, eens voor zich- zeiven en verder zoo dikwijls men deze Kerk bezoekt voor de zielen des Vagavuurs. Vrijdag, lste Vrijdag der maand, te half 8 gezongen H. Mis ter eere van het H. Hart. 's Avonds te 7 uur Lof en aote van Eereboete. Zaterdag van 5 tot half 10 gelegen heid om te bieohten. Zondag, eerste Zondag der maand* de H.H. Missen te 7 uur, 9 uur en half 11. PAROCHIEKERK VAN DEN H. JOSEPH. Donderdag te 7 uur Lof ter eere van het H. Sacrament en gelegenheid om te biechten. Vrijdag, lste Vrijdag der maand, te 8 uur gezongen H. Mis en te 7 uur Lof van het goddelijke Hart. Zaterdag te 81/4 uur de H. Mis voor de bekeering der zondaars in de Ka pel van het Miraculeuse Mariabeeld. Te 6 uur Lof van O. L. Vr. Van 5 tot 10 uur gelegenheid om te biechten. In deze week de H.H. Missen efide Catechismus op de gewone uren. PAROCHIEKERK VAN DE H. ELISA BETH EN BARBARA. Dinsdag om half .8 uur Lof ter eere van den H. Antonius. Donderdag, feestdlag van den H. Alphonsus, bijzondere beschermer van de Broederschap van O. L. Vr. van Altijdd. Bijstand. Op dien dag of op een der dagen van de octaaf te ver dienen een volle aflaat, voor de leden der Broederschap van O. L. Vr. van Altijddurenden Bijstand, 's Avonds te half 8 Lof ter eere van het H. Sacra ment. Vrijdag, lste Vrijdag der maand, 's avonds half 8 Lof ter eere van het H. Hart. PAROCHIEKERK VAN ONZE LIEVE VROUW. Woensdagavond1 te 7 uur Lof. Woensdag te 8 uur gezongen H. Mis voor de overledenen op St. Bar bara en St. Bavo begraven. Donderdag te 8 uur gezongen HL- Mis voor dè Leden der Broederschap van Gedurige Aanbidding. Geen II. Mils om half 9. Vrijdag te 8 uur gezongen H. Mia van Eerherstel tot hekeering dier zon daren. 's Avonds te 7 urn- Lof ter eere van het H. Hart van Jezus. PAROCHIEKERK VAN ST. JAN, AMSTERDAMSTRAAT. Dinsdagavond half 8 het Lof ter eere van den H. Antonius. Donderdagavond half 8 liet Lof ter eere van heit H. Sacrament met gele genheid om te biechten voor den eer sten Vrijdag. Vrijdag, lste Vrijdag der maand', des avonds half 8 het Lof met akte van- eereboete. Zaterdagnam. gelegenheid om te biechten van 4 tot 9 uur. In deze week iederen dag 12 uur de Catechismus. De: H.H. Missen in de week half 8 en 9 uur. („N. H. Crt") Stoomvaartberichten Het. stoomschip Go.entoer, arriveer de 28 Juli v.m. van Java te Rotter dam. Het stoomschip MaJang, van Java naar Rotterdam, arriveerde 28 Juli te Suez. Het stoomschip Lawoe, van Java naar Rotterdam, vertrok 27 Juli van Perim. Het stoomschip Djocja, van Rot terdam naar Java, passeerde 28 Juli Perim. Het stoomschip Wilis, van Rotter dam naar Java, passeerde 28 Juli Het stoomschip Ixion, van Amster dam naar Java, arriveerde 27 Juli te Liverpool. Het stoomschip Rijndam, arriveer de 28 Juli v.m. van New-York te Rot terdam. Het stoomschip Nieuw Amsterdam vertrok 28 Juli v.m. van Rotterdam naar New-York. Het stoomschip Ardjoeno vertrok 28 Juli van Rotterdam naar Java. Het stoomschip Java, van Amster dam naar Bataria, passeerde 28 Juli Kaap Blanc. Het stoomschip Oranje, van Am sterdam naar Bataria, passeerde 28 Juli Point ac- Galle. Agentschappen van Haarlem's Dagblad. HAARLSM'a DAGBLAD, ia; zijns aboanés in Haarlem en omlig gende Gemeenten telt bij duls8nden en geregeld het aantal der geabon- neerdan atijgen ziet, heeft Agenten in ds navolgende dorpen rondom Ha arleta Beverwijk J. HOORNS BennebroakA. KLOMP H&üweg J. G. BEBTENS Hoofddorp H. LTEUWES Heemstede3. LEUVEN HülegomA. VAN DER LANS 8paarndam O. HARTENDORP SantpoortP. VAN MEURS. Velaen W. J. DE RUIJTER Vijfhuizen (Zuid-Schalkwijk) J. C. VAN DER VIS. Vo2eienzanc P. DEDDING Wijk aan Zee H. S. FIEGE Umuiden JAC. SIN JE WEL Zandvcoit J. TERMETS Al deze Agenten nsmen Abonnementen en Advertentiën aan. De Couranten voor da Geabona eerden te Ov8rveen, Bioemendaai. Jan GJjzenvaart. Schoten, Aerdenhout, Bentveld en de B!o8m8Edaalsoh8 Par ken worden van hei kantoor se Haarlem uit, rondbezorgd. Abonnementen en Advertentiën in deze Gemeenten kunnen worden opgegeven aan de Rondbrsngsrs det Courant. P, VAN DE RA ABT en B W. PRIESMAN. DE ADMINISTRATIE.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 6