NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 24e Jaargang. No. 7086 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1906 A. HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem f 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)n 1.30 rranco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers 3 0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37M de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regbl meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Adverteniiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitè Etrangère G. DAUBE Co., JOHN F. JONESSuec., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. AtiENDA VRIJDAG 3 AUGUSTUS. Muziekuit v o«ring „Trou moet Blij eten", 8 uur. DeKro on: Tywöïer muziek- zang en dansgezelschap: Uitvoering 7-J- uur. Teyler's Museu m. Rem- braradt-tentoonsfcel'ling, 114 uur. Museum van Kumstii ij- verhei d. Dil LansAeutoonstelOiiing. S o c. Ver eeniging: Concert. OM ONS HEEN cccxLvm. REISHERINNERINGEN. Het zuiden van onze NederLandsclie provincie Limburg is sedert een twin tig jaar welbekend als zomei'-verblijf- plaats. Even voorbij Maastricht ligt Valkenburg, dat naar 'fc schijnt door een taalkundige vergissing eerst een poos in Valkenberg verdoopt is, maar naderhand zijn ouden naam Valken- irarg weer officieel teiruggekregen heeft. Naast Valkenburg Houthem, Schip op Geul en enkele andere klei ne plaatsjes, waar ziomerreiizigers een goedkoop pension vonden. Toch schijnt het dat de streek er niet op vooruit is gegaan, althans niet in het oog van hen, die een rustige va cantia willen doorbrengen. De menig te der gasten is wat groot geworden, er beerscht grooter drukte, dan voor ben, die van stille natuur houden, wel aangenaam Is. Ik hoop, dat het niet voor landver raad zal worden gehouden, wanneer ik zeg, dat die rust en kalmte die Zuid Limburg heeft verloren, even over de grens in België nog te vinden is. De noordelijke Ardennen zijn hij onze lanid'genooteai wel bekend. Me nigeen heeft in de streken van Luik, Tilff, Esneux, Coo en Spa een voet reis gemaakt en zijn HoUandsche knieën aan het Belgische bergland schap gewaagd. Nóg dapperder land- genooten hebben het op de fiets ge daan en hun op de HoUandsche vlak ten berekende versnelling toegepast op de dikwijls steile wegen van deze streken, waarbij zij dikwijls de er varing zullen 'hebben opgedaan, dat idie handrem, die in 't vlakke land meer dan voldoende was, hier toch te (kort schoot. Zooals ik in een vorig artikeltje al eens gezegd heb, zorgt de Staats spoor met haar goedkoope vacantie- ikaarten er voor, dat we voor enkele guldens de grenzen kunnen bereiken. ■Wie naar de Ardennen gaat, kan daarmee reizen tot Eijsden, het laat ste station aan de Nederlandsche grens, 't Is voor den reiziger minder gfemakkelijk, dat de trein 'die van Maastricht af België ingaat, te Eijs den niet langer dan éen minuut stopt. Althans volgens het spoorboek je In werkelijkheid is het iets langer. Nauwelijks stond de trein ar stil, of tal van portieren werden geopend en een stroom van reizigers stormde er uit, om een kaartje te nem'en voor 't vervolg van de reis. Wie er een fooi voor over hadden gehad en hunne be langen aan den conducteur opgedra gen, maakten deze harddraverij niet mee, maar zoover ik heb kunnen zien is er toch niemand op 't perron ach tergebleven. De spoorweg-maatschap pij, in weerwil van haar strengheid en talrijke reglementen, houdt toch (rekening met de .prac'txschie eischen van het bedrijf en doet blijkbaar te Eijsden ©en oogje toe, wat zij des te gemakkelijker doen kan, omdat aan het volgende station Visé de douane haar werk heeft te doen, waarbij het op een minuut of wat meer of min der niet aankomt. Het eenige, wat de zenuwachtige haast van de reizigers op dit station kan doen bedaren, is de onverstoor bare kalmte van ide beambten der douane, 't Moet maar zelden gebeu ren, dat er een reiziger blijft staan en op een volgenden trein moet wach ten. Gewone touristen zijn eenmaal geen smokkelaars en onder de wei nige dingen, waarop de douane scherp toeziet, zijn sigaren -en fietsen. Ze weten bij ervaring, dat een goed Ne derlander de grenzen van zijn 1 and- niet overgaaf zonder een behoorlijken voorraad rookgerei en speuren dan ook biet eerst in de geopende koffers en tassche® naar het welbekende kistje. Toch is er voor den eigenaar geen nood, wanneer hij maar rond voor zijn bezit uitkomt en zich be paalt, tot een aangebroken kistje, zoo dat duidelijk blijkt, dat hij met de Belgen geen 'handel drijven, maar zijn sigaren enkel voor eigen gebruik be stemmen wil. Met rijwielen gaat 'bet lang zoo ge makkelijk niet. De Alg. Nedérl. Wiel- rijdersbond geeft daarvoor permis uit, alleen ten dienste van zijn leden, maar niet iedereen is lid van den Bond en zelfs onder ben zijn er nog wel, die dieze gunstige bepaling niet kenuen. 't Gevolg daarvan is dan een reeks van tijdroovende formaliteiten en betaling van een vrij hooge waar borgsom, die men terug kan krijgen bij zijn terugkeer wanneer name lijk het geld aanwezig is. Is de kas van de douane niet vol- doende, dan moet men maar afwach ten, wanneer het bedbag wordt te rugbetaald. Het is dus, geloof ik, ver standig, voor wie het nog niet is, om lid te worden van den A. N. W. B. en nóg verstandiger, ten minste voor mensehen boven de dertig, om bun fiets eenvoudig thuis te laten en op hun wandelvermogen te vertrouwen. Nog om een andere reden, die ik hier zeggen zal. Toen onze trein aan het station Longdoz kwam, een van de Luiksche stations, waar we van trein moesten veranderen, zag ik wiel onzen koffer uit den bagagewagen dragen, maar d;e twee fietsen niet. Op mijn vraag kreeg ik het snauwende antwoord, dat de reizigers zelf voor bun rijwie len moesten zorgen. Er zat niets an ders op, dan zelf maar de handen uit te steken, wilden we niet, dat de trein ergens zou aanlanden, waar we onze fietsen in 't geheel niet konden terug vinden, maar ik heb niet nagelaten in hartige woorden mijn meening te zeggen oven- een spoorwegadministra tie, die baar reizigers wel voor deze bagage laat betalen, maar hen tege lijk dwingt zelf voor 't overbrengen te zorgen. Waarvoor deze maatschap pij haar personeel betaalt, is niet duidelijk, maar dat zij met zulke domme maatregelen bet reizigersver keer tot baar eigen schade belemmert, is wel zeker. Even voorbij Longdoz moesten we opnieuw uitstappen te Angleur en wachten op d'en trein, die van een ander Luiksch' station, des G u i 1- Jemins de Ardennen ingaat. Op de Belgische sporen is de regel van s e 1 f h e 1 p bijzonder in zwang. Ieder maakt de coupé open, die hem past, zonder daarvoor, zoicxals bij óns, een grauw van den conducteur op te kno pen, maar daartegenover staat dan ook, dat ook bij bet uitstappen dó rei ziger meer aan zijn eigen initiatief is overgelaten. Nauwelijks staat dan ook de trein voor een station stil, of de reizigers die er zijn moeten, bui gen zich uit de raampjes en maken zelf de portieren open. Zelfs dames met witte handschoenen aan moeten die maar aan de vuile krukken wa gen. 't Lands wijs, lands eer. Mis schien heeft het Belgische stelsel op voedende kracht-, in zoover, dat het de menscben tot zelf handelen dwingt, maar de Nederlandsche manier, waarbij de conducteur zich met die taak belast, is gemakkelijker. Voorbij Angleur komt een reeds van kleine stationnetjes, 't Landschap wordt al gauw vriendelijk en beval lig. 'Ze liggen niet veel verder van elkaar, dan die op de lijn Haarlem Uitgeest. Aardige villa's aan bet ri viertje de Ourthe, een zijtak van de Maas, hooge heuvels, versierd met een uiterst weelderig en plantengroei, maken dit spoorreisje tot ^en waara genoegen. Het is een vrij druk lijntje, met dubbel spoor, waarop het voor onze HoUandsche oogen vreemd is om te zien, dat de treinen elkaar links passeeren. Streupas, Sauheid, Colon- -stère, Sainval, Tilff, Méry, Hony volgen elkaar met kleine afstanden op. Vooral Tilff is een allerliefst plaatsje, vlak aan de Ourthe en rnet prachtig begroeide oevers, dat blijk baar bijzonder ingericht is tot bet ontvangen van zomergasten. Overal ziet men de opschriften Hotel, Café, Restaurant. Na Tilff nog enkele minuten. Op eens, midden op den hellen zomer dag, gaat de trein door een tunnel. Het wordt nu duidelijk, waarom, op den klaarlichten -dag in de wagens de lichten brandden. Vlug worden de raampjes dicbtgehaald, om de duffe zwavelstank uit de wagons te hou den. Anderhalve minuut later komen we weer in bet daglicht en stoppen te Esneux, het doel van onze reis, waarover ik in een volgend artikel tje iets naders hoop mee te deel en. J. C. P. -'■•ütenlandsich Overzicht DE MINISTERIEELE CRISIS IN RUSLAND. Van die onderhandelingen o ver d>e .samenstelling van een nieuw minis terie is nu alleen vrij zeker bekend- dat Goefsjkof, Lvof en graaf Heyden toegestemd hebben in bet nieuwe ka binet zitting te nemen. Verdier maakt bet- Petersburgsclie telegraafagent-schap bekend, dat vroe ger vermelde berichten over de vor ming van een nieuw Russisch minis terie onjuistheden bevatten; in bet bijzonder zal de bij e euroeping dei- nieuwe Doema niet, gelijk beweerd wordt, op een veel vroeger tijdstip ge schieden. Ook is het niet waar, dat er personen, aan wie portefeuilles aangeboden zijn, als voorwaarde ge steld hebben', dat dadelijk hervormin gen toegepast moeten worden dez-e kunnen toch slechts langs wetgeven den weg worden ingevoerd. Op grond van de verklaring des Keizers, waarbij nadrukkelijk verze kerd wordt, dat aan de beloften van het manifest van 30 October 1905 de hand gehouden zal worden, zal de regeering zich moeten bezig houden rnet de uitwerking van de belang rijkste wetsontwerpen, waarover de Doema daarna zal te beslissen heb ben. EENE VERVOLGING TEGEN DE DOEMA-LEDEN. Een week lang beeft de Russische regeea-ing de Wiborgsch© proclamatie, •waarin) die meerderheid van de vroe gere Doema.-afgevaardiigdlen het volk opwekte tot weigering van liet beta len van belasting en levering vanre- cruten, officieel genegeerd. Nadat echter in Petersburg een groot aantal exemplaren van deze proclamatie gedrukt is, op zeer sluwe en brutale wijze, is de regeering van houding veranderd. Het parket te Pe tersburg heeft een vervolging inge steld tegen alle gewezen Doema-lede® die de proclamatie toekenden. DE FINSCHE VRIJHEIDSSTRIJD. Het militaire oproer te Sveaborg heeft in Helsingfors een ware paniek teweeggebracht. Sveaborg is een eiilaaidvesting in de Fnansobe Golf, vóór Helsingfors, wdlks hiaven zij dekt. Het heeft een tuighuis, bomvrije magazijnen, twee scheepsdokke®, werven. Op 7 April 180S kwam de vesting door ven-ader lijke capitulatie van den Zw7eedschen commandant admiraal Cronstedt in handen van de Russen. Tijdens den Kriinoorlog werd Sveaborg door een Engelsch-Fransche vloot plat gescho ten. Het volgende onsamenhangende verhaal wordt gegeven van dón toe stand1 op 31 Juli. De commandant der vesting had op 30 Juli 200 verdachte soldaten cLoen gevangen zetten. Daarop stond! een groot deel van het garnizoen op. Tegen tien uur in den avond wer den eienige forten door de opstande lingen genomen. Twee officieren wer den gearresteerd en te middernacht vielen alle forten in handein van de opstandelingen. Een deed der infanterie, dat trouw gebleven was aan de regeering, lever de een verwoed gevecht tegen"de ar tillerie. Kanonnen werden "óp de stad gericht en een honderdtal mannen werden gedood en gewond. De officieren der marine liepen naar de opstandelingen over. De matrozen op het Schiereiland Skatoeden sloegen aan liet muiten en •heschen de roode vlag. Alle oorlogsschepen schoten, op de Oipstauidletingen, die antwoordden met geweer- en kanonvuur. De opstande lingen hebben 40 maxims. De beman ningen van twee tornedobooten zitten achter slot. Kozakken en infanterie houden de oever.s van die zee en h et li anaal be zet. In de vesting vechten de opstande lingen met twee trouw gebleven ba taljons. Om 4 uur werden troepen uit Wi- borg naar Helsingfors gezonden. De roode garde" riep do a.lgêmee: ne werkstaking uit en vernielde den spoorweg op 80 K.M. van Helsingfors, waar alle fabrieken en werkplaatsen gesloten zijn. DE OPSTANDELINGEN AAN DE WINNENDE HAND. In strijd met de officieele berichten verneemt de „Matin" d.d. 31 Juli uit Sint Petersburg, dat de opstandelin gen gewonnen hebben. Dit telegram luidt als volgt 1-Iet eskader met de vlag van den grootvorst Alexander Mikailowitsj is te Helsingfors aangekomen. Het oproer van Sveaborg wordt steeds ernstigerde inwoners hebben zich bij de muiters aangesloten, die ben van wapenen en patronen heb ben voorzien. Twee compagnieën infanterie heb ben zich aan de oproerlingen over gegeven. De commandant van Svea borg, generaal -Laiming, is door de muitende matrozen gevangen gezet, generaal Ageef, commandant der ar tillerie, is gewond. Twee bataljons uit Abo hebben zich bij de muiters aangesloten. Er zijn meer dan 500 döoden of gewonden. De oproerlingen verorverden drie eilanden, het eiland Mikailofski, het eiland der artillerie, en dat van de genie. ANDERE MUITERIJEN. Op liet bericht van de ontbinding der Doema is het heele garnizoen van Desplagar m den Kaukasus opge staan en heeft het den bevel voerenden officier en acht andere officieren ver moord. De muiters (of revolutionai ren) maakten zich daarop meester van liet. plaatselijk bestuur en plaatsten schildwachts bij de kazernes, de post en telegraafkantoren en andere apen bare gebouwen om' de orde te ha, and ha v en Te Krasmowodisk hebben soldaten, van werklieden vergezeld, getracht een aantal gevangenen, die bij het jongste oproer te Tasjkent achter slot waren gezet, te bevrijden. Een batal jon reserve dreef hen uiteen en nana eenigen hunner in hechtenis. De gevangenen werden per schip naai* Bakoe gezonden. In de stad en het gouvernement Sa mara zijn ernstige militaire oproeren uitgebroken. De „Vorwarts" verneemt, dat ook te Kroonstad nieuwe onlusten zijn uitgebroken. De telefondsclie verbinding tus- sclien Kroonstad en Pctersburg is gestoord. VORSTELIJKE ONTMOETING. Volgens de „Nordd. Allg. Ztg."zai Keizer Wilhelm anidden Augustas ziel) voor eenige dagen begeven naar het slot Friedriekshof bij Homburg. Om. delzen tijd zal ook Koning Edward' van Engeland daar zijn. HET PAN-AMERIKAANSCHE CONGRES. Het pan-Amerikaansche congivhs hield een zitting ter eere van den beer Root, minister van buitenlandsche za ken eter Vereend gd'e Staten, die een langdurige rede hield, waarin hij zei- de, dat het doel van liet congres /.al zijn wederzijdische hulp te verleen en aan die Amerikaansche republieken, die geïnteresseerd zijn in liet groot- sche werk dat alleen der ovei-wm- ning nabijkomt. Hij hoopte, dat dit de triumf van den vrede zou zijn, daar de Amerika nen geen ander grondgebied wensch- ten dan hetgeen ze reeds bezitten, geen andere souvereinitedt dan over hen zelve, ze trachten slechts den handel en den voorspoed te vermeer deren. De minister verklaard te hopen, dat iedere duim gronds, die als Ameri- kaansch erkend is, te 's-Graveriliage vertegenwoordigd, zal zijn, waardóór het denkbeeld van kolonisatie van eienig Amerikaansch grondgebied .bui tengesloten zal blijven. Stadsnieuws Museum van Kunst n ij verheid. Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem werd in de maand Juli door 529 belangstellende® bezoöht, terwijl uit de boekerij, aan het Mu seum verbonden. 105 boek- en plaat werken in bruikleen werden afge staan. Belanghebbenden worden herinnerd dat de boekerij gedurende die miaanid Augustus gesloten is, en dius gedu rende deze maand geen boeken uit geleend worden. DE VERBOUWDE SCHOUWBURG. Aanstaanden Maandag zullen nu de deuren wan den verbouwden schouwburg in de Jansstraat voor het publiek opengaan. De heer Van Gasteren heeft succes van zijn vol hardend optimisme en kloeke durf. Als nu de menscben maar komen En waarom zouden ze niet Van buiten ziet het gebouw7 er frisch uit, nieuw beschilderd in bruin, met een paar roode lantaarns, die heel aar dig staan. Zijn ze eenmaal binnen,, dan zullen ze staan kijken van do flink verruimde vestibule, van het breede gangpad tusschen de zitplaat sen in parterre e® stalles, van de ge makkelijke en breede trappen naair loges au gaanderij en van tal van kleine verbeteringen, die in dezen korten tijd tot stand zijn gebracht, zooals vestiaires en behoorlijke clo sets, om riog maar niet te spreken van de nieuwe koffiekamer, die een lieel- wat verbeterde uitgave is van haar lage en bedompte voorgangster. Weg zijn de rieten stoelen, die vroe ger de balcons ontsierden en waar je over struikelde als 'fc maar een beetje druk liep. De mooiste plaatsen in den schouwburg zijn daar niet meer, maar in de eerste loge vlak tegenover "t tooneel. Weg is ook de -hinderlijke gaskroon in 't midden, waar de toe schouwers van de hoogere rangen den lieelen avond tegenaan en door heen moesten kijken. Weg zijn ook de ietwat verflenste decors, de decora tieschilder Tsselman, die zich hier pa.s vestigde, heeft ze nieuw opge schilderd en een paar geheel nieuwe achterdoeken gemaakt., een berg- en een boschdecor, het laatste in mo derne stijl, zoodat de toeschouwer door 't doek heen kijkt en geloovon kan, dat hij inderdaad boom6n ziet Door 't geheele gebouw heen is een licht, friscli verfje geschilderd. Met tertijd zullen de oude plafonds in de zaal en in het promenoir (de vroege re koffiekamer) ook wel eens een beurt krijgen. En nu de veiligheid, die juist tot de sluiting en baar nasleep aanlei ding gaf. We wezen al meermalen op de verbeterde uitgangen, ook voor de artisten. Op de verruimde paden en zitplaatsen. Als er op 't tooneel wat komt te gebeuren, kan éen man in een hoek het ijzeren brandscherm laten zakken, het rookluik opentrekken en het regenscherm in werking bren gen. waardoor een ongenadige regen bui naar beneden komt plassen. Ge beurt er wat in de kleedkamers, dan zijn er slangen genoeg om er onmid dellijk een dikke waterstraal in te spuiten. Erkentelijk gewaagt de heer Van Gasteren van den steun, door hem ondervonden van verschillende too- neelliefh'ebbers uit Haarlem, Heem stede en Blo emend aal en v.an den practischen zin en den spoed, die de ontwerper en uitvoerder van de ver- bouwing, de heer A. Rinkema, daar bij heeft aan den dag gelegd. De lae- zoeker, die den ouden schouwburg gekend heeft, zal nauwelijks kunnen geloeven, dat «dit alles in weinige we ken tot stand is gebracht. Tal van Haarlemsche firma's voerden een on derdeel der verbouwing uitde firma Heringa Wüthrich het electrisch gedeelte, de heer L. Modoo bet wa- terscberm en de leidingen, de firma Cramer het schilderwerk en de heer Van Putten onder toezicht van den ingenieur Bernard te Amsterdam, het ijzeren brandscherm. Dat zelfs de brandverzekering- maatschappijen, anders niet bijzon der toeschietelijk, het. gevaar in dezen schouwburg zeer gering vinden, moge blijken uit het feit, dat het gebouw verzekerd is tegen ƒ4 per mille, een voor deze soort perceelen zeer lage premie. Nu het ideaaleen nieuwen schouw burg te zien verrijzen, niet verwezen lijkt. is kunnen worden, verwachten wij algemeen en steun voor den ver bouwden. die niet alleen groot ge noeg is vóór onze behoeften, maar ook naar men zien zal, op practische wijs gemaakt is tot een bruikbaar en gezellig gebouw. Besmettel ij ke Ziekten. Aan den wekeJijkscben staat van opgaven van het aantal gevallen van besmettelijke ziekten, ontleenen we, dat in de week van Woensdag 25 tot en met Dinsdag 31 Juli 1.1. te Haar lem 3 gevallen van diphteritis en 1 geval van roodvonk voorkwamen. Te Schoten kwam in die week 1 geval van roodvonk voor en te Wijk aan Zee 1 geval van febris typhoïdea. ZWARE OEFENING. Door twee onderofficieren van het 3de bataljon. 1ste compagnie is een klacht ingediend tegen den le-luite- nant. G., wegens een te zware oefe ning, Maandagmoi-gen op het oava- lerie-terrein alhier gehouden. Een ondei-zoek wordt ingesteld naar de juistheid van deze klacht. DE KERMIS. Stoel en Spree. Het gezelschap van Stoel en Spree" dat altijd de menschen zoo goed in kermiestemming weet te brengen, komt ook dit jaar wedór, zooaüis ge mald is. Opgevoerd zal de vier eerste avonden worden het nieuwste ker- misstuk van do® heer M. Spree ,,De Schoone Amerikaansche", een succes stuk mei vroolijke wijsjes. Mevr.- Jeanne SpreeMönch vervult do rol van „De schoone Amerikaansdhe"; de heer Ar. Spree beei'dt den kruidenier Jan van Bremen uit. De standplaats van den schouwburg is op de ParMiaan. Löboff's Cinematograaf. De Haarlemmers zullen in de ker- misweek weer zeer veel moois en ver makelijks te zien krijgen op biosco- pisch gebied. Kondigden we gisteren Albert^ frères aan, thans is het de beurt van een andere oude bekende, Löhoffs Ginettnatograaf, van wie wij van vroe ger zulke goede herinneringei; be waard hebben. Het pakkende van een levende-beel- denvertooning ztt vaak in de goede keuze van een beeldenreeks. De be heerder van deze Gihemaltoigraial schijnt dat goed te weten, want we vinden op zijn lijst van xe vertoonen stukken tal van actueele dingen. We noemen „De Verwoesting van San Fiianciisco" en ,,De uitbarsting van den Vesuvius". Voorts zal het publiek kunne rillen en beven bij de vlucht van Fans Rosier. Als vierde der mooiste nummers vermelden we nog de beeldenreeks: „Een Priester onschuldig veroor deeld". Des heeren Lohoff's tent staat bij de Ged. Oude Gracht. Men weet dus, waar men in de ker misdagen zijn avonden aangenaam kan doorbrengen. Vier dagen vacantia Zaterdag 11 Augustus krijgt het personeel der werf Conrad", direc teur de heer Goekoop, evenals liet vorige jaar i dagen verlof met behoud van loon. Gevallen. Woensdagmiddag omstreeks 5 uur viel een schildersknecht van de fir ma Van Niel, van het dak eener wo ning op 'net Prinsen Bolwerk, waar hij aan het schiideneai was. De man brak een been en kreeg eene bloedende wonde aan zijn neus. Spoedig werd geneeskundige hulp in geroepen en werd hij in de woning, waar hij aan het schilderen was, hinnenge d ragen. VERDRONKEN. In de haven van de werf Conrad" alhier is het zoontje van schipper Rek ker verdronken. Hoewel vrij spoddig opgehaald, bleken de levensgeesten reeds geweken. Ned. Christ. G eh eel o n thou- dersbond. De Staatscourant bevat de gewijzig de statuten van den Ned. Christelij- ken Geheelonthoudersbond, gevestigd te Haarlem. Volgens de nieuwe 'redactie kun nen allen, die met artikel I en II van de statuten instemming betuigen, zoo mannen als vrouwen, lid worden van de vereeniging. Zij die verklaren den Bijbel te etrkennen als Gods Woord, zijn stem-hebbende leden. Zulken die dit niet verklaren, hebben geen deel aan de stemmingen en kunnen niet verkozen worden tot bestuursleden of afgevaardigden zij heeten buitenge wone leden. Van allen geldt, dat zij van goed zedelijk gedrag moeten zijn. Contróle Rïjkslandbo uw- proefstations. Blijkeris een mededeeling in de Staatscourant van den directeur-ge neraal van Landbouw, heeft de heer J. Gentrup. handelaar in meststof fen, alhier, zijn waren gesteld onder openbare contróle der Rijkslandbouw proefstations. •Een s ch a d e ip o s t j e. Woensdagavond reed in de Willhed- minastaaat een jongen op een fiets met een mand eieren aan zijn arm. Door veiikeerd uitwijken voor een anderen fietser, kwam hij te vallen, en met hem d!e eieren. Slechts weinige waren er nog heel gebleven van die 150 De jongen vroeg schadevergoeding, wiat de andere wielrijder echter wei gerde. Kwaad' keerde de jongen naar zijn baas terug, die hem zeker niet ihfeel vriendeBiiik ontvangen zal heb ben.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1