HAARLEM'S DAGBLAD Stadsnieuws STUKKEN VAN DEN RAAD. Voordracht leemar. Inplaals -van dr. W. Vagetoaing, te Amsterdam., die door drukke werk zaamheden genoopt, bedankt heeft voor zijn hierbeno'enidng als leeraar in de ikunstgeschiedfenis aan de Meis jesschool wor M. 0., dragen B. en W. thans als leerares voor dit vak voor m'ej. 1. C. E. Peelen, te Amsterdam, op een beooning van f 250 per cursus. Afw ijkingen Bo uwverorden i ng. Th. Hom'derdlos, Zomea-vaart 25, vraagt alsnog vergunn/ing om in af wijking van ihe't .bepaalde in art. 7, Ie lid der bouwverordening op een ter rein aan de Zomeivwaart, kiad. sectie E no. 2400 en 2401 een woonhuis te mo gen houwen op giiooter afstand dan 10 fiVI. 'Van dien openbaren weg, nl. 11$ M. De venguinnling ivoior den boiuw is door ÜB. en W. bij besluit van 31 Mei il.il. geweigerd. Adressant (koarit in ilnooger beroep met heit oog op izijn groot gezin en zijn zeer bekrompen woning. B. en W. adivisieeren thans oo.k dit verzoek van die hand te wijzen, daal de grond, -waarop 'hielt woonhuis zou komen, volgens ihiët ontwea-p-bouw- plan voor die gronden ten' zuiden der Amsterdams dhe 'Vaart, bestemd is tot openbaren weg. Indien de afstand 10$ M. verder van den openbaiien weg was ontwor pen, zouden B. en W. bereid zijn ge vonden gunstig op (het verzoek te ad- viseeren. A. van der - Viies, Wdiisonspledn 6, verzoekt den Raad overeenkomstig artt. 7, Gde 'lid der Bouwverordening, om bet perceel Ueijtaijzeirweg no. 15 toad. sectie K nois. 604 en 1722. te mo gen 'verbouwen volgens de door Idem 'ingelddenide plannen. Op grond vian ihiet in art. 11 der genoemde verordening bepaalde, meent aldreissant dat toetreding van licht en tucht behoorlijk is gewaar borgd, omdiat bedoeld terrein grenst aan een openbaar water. B. en W. adviseeren afwijzend op dit verzoek, daar de aangeduide gron den oip Hielt ontwerp -uitbr eiidingsplan voor de -gnondeai ten Westen van het Zuider Buiten Spaarne tot openbaren weg zijn bestemd en daarom niet toe gestaan kan worden, idiat op meer dan 10 M. van den openbaren weg wordt gebauwd. In appèl. Naar men verneemt zal de ambte naar bij het O. M. van het kantonge recht alhier, appèl aanteekenen van het vrijsprekend vonnis door den kantonrechter gewezen in zake de overtreding van de motorwet. Binnenland HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin mocht Woens dag voor de eerste maal het bed ver laten en vertoefde toen in Hare par ticuliere vertrekken. II. M. de Koningin-Moeder bracht Woensdag met freule v. Ittersum per rijtuig oen bezoek aan Hoog-Soeren. Donderdagmorgen zijn H. M. de Koningin-Moeder namens de gemeen te Apeldoorn en de Oranjevereeni- ging aldaair, bloemenmanden aange boden. De felicitatieregisters werden da-uk geteekend. Er "hingen in de plaats vele vlaggen uit. Het tele graafpersoneel op Het Loo was ver sterkt. De leden van het Huis van H. M. de Koningin-Moeder waren ten pa- leize Het Loo, ten einde aan H. M. de Koningin-Moeder hun gelukwen- schen aan t'e bieden. OORLOGSGRUWELEN. Wij lezen in „Het Volk": ..Het werk van schurken". In het Nieuw,s van den Dag vain Ned. Indie lezen wij een brief uit Atjeh, dien de redactie noemt „een ernstiger» brief vaai een actief dn Atjeh dienend offi cier." De schrijver beschuldigt somirngen zijner „wapenbroeders" -van: 1. Het z.g. „nahakken" na een ge vecht. Meestal geschiedt dait nog in een roes van opwinding, om de dloo- den goed „dood" te maken. Soms vaMen zwaar gewonden daaraan ook ten slachtoffer. 2. Het dlood'eu vau lieden zonder pas, van gerequireer.de gidisen en van vijanden, die men gevangen heeft ge maakt, en wil dwingen om aan wijzingen te doen, en di'e daaromtrent in gebreke blijven, of de patrouille op een dwaalspoor brengen. 3. Het slaan, geeselen of kwellen van gidsen en bewoners, met het doel het goede doeü om berichten te krijgen, omtrent kwaadwilligen, schuilplaatsen enz. 4. Het plegen van gewelddadighe den in het algemeen tegen menscfaen die men in zijn madht heeft en di'e on gewapend zijn, met welk doed dan ook, of uit onbevredigde wraakzucht, teHeursteffing, of uit nijd over onder vonden tegenspoed, enz. Overgaande tot de kritiek op dieze dingen, zegt de redactie van heit blad: 1. Het verminken van doodlen en zwaar gewonde® is beestachtig. Doch wanneer het in d'en roes van het gevecht gebeurt, met de weten schap dat de gewonde inlandsche vij and gevaarlijk blijft; en bovendien geschiedt door iniianders-soidiaten, dan is het tot op zekere hoogte te be grijpen, zooal niet te verontschuldi gen. 2. Het doodschieten van mensdhen zonder pas is baldadig; het kan ech ter een maatregel van zelfbehoud zijn. Dodh het op deze wijze lafhartig ver moorden van gidsen en weecrlooze krijgsgevangenen, die men tot ver raad wil .dwingen, is benedien alle beschrijving laaghartig. Thans zeg gen wij heit niet alleien, miaar een der collega's van de heeren die ons uit hunne sociëteiten weerden, omdat wij van enkele dusdanige gevallen mel ding maakten. 3. Het geeselen en „kwellen" van bewoners, met het doetl om inlichtin gen te krijgen, is (het werk van schurken I 4. Het plegen van gewelddadighe den tegen ongewapenden die men in zijn maoht heeft, uit onbevredigde wraakzucht, teleurstelling of nijd' over ondervonden tegenspoeden, is het werk van schurken... en van geméén© sohuiken bovendien! Het „Volk" veekt hier op zijn ge wone, laat ons zeggen, drukke manier aan toe: „Eens zien of de Nederlandsohe burgerpers dit oordeel durft vermel den!" Waarom niet o „Volk"? Maar dat dit allemaal nu precies waar is, wordt door het schrijven van ©en on genoem den officier toch nog niiet bewezen! NED. AANN'EMERSBOND. Te Dordrecht werd Woensdag die j aariijiksebe algemleeme vergadering gehouden van den „Nederlandsdhe-n AaMuemersbond' Om tien uur werd het Hoofdbestuur van den Bond officieel ten Stadlhui'ze ontmngen, de eerste receptie van dien aard gedurende 'het bestaan van den Bond. In Kunstmin" werden daarna Hoofdbestuur, afgevaardigden en le den ontvangen door de ufdeeling Dordrecht. De voorzitter van den Bond, de Iheer Hemdrix, opende vervolgens de ver gadering met een welkom aan de le den, speciaal aan de vier nieuwe af- deelingen en miet een woord van her denking vau het 10-jarig bestaan van den Bond. Voorts herinnerde hij aan de stichting van de Internationale Federatie der 'Aann/eaners als gevolg van (het bouwkundig congres te Luik en aan- de instelling van een Perma nenten Raad van Arbitrage. Spr. weeg vervolgens op - enkele punten van de agenda alis bewij's dat de Bond niet aflUeeu beioogt bevordering van materiee!e bedongen, maar ooik van de inteüectue'eile en nioreel'e belangen van den aannemer. De verslagen van den secretaris on penningmeester werden goedgekeurd. Het jaar 1905 'leverde een batig saldo van 1200.40 op. Vastgesteld werd de beganoting voor 1906, aanwijzende in ontvangst en uitgaaf f 8230. De 'aftredende leden van het ihooïa- belstuur, de hleeren J. N. Henldrix van Almsterdam, J. Blok van. 'a-Graven deel an H. G. Ghr. Treep van Zwolle, werden herkozen. 'Het raport der commissie van re dactie betrekkelijk het bondsorgaan, wees op vooruitgang; in de commissie van redactie voor het Bondsorgaan werden de aftredend'en, de heeren F. de Herdér te Zwolle en C. J. C. Hoo- genüijk te Gouda; A. Rietsnijd'er Hzn. H. E. J. Terlingen en Joh. van Oost veen van Amsterdam bij acclamatie herkozen. De vergadering werd bijgewoond door afgevaardigden van 34 afdeelin- gen, uitbrengend 158 stemmen. t v-v In de voortgezette vergadering van Woensdag en Donderdag kwamen de verschillende voorstellen in behande ling. Het Hoofdbestuur stelde o. m. voor, om over te gaan le. tot aansluiting van den Bond bij de Intern. Federatie van aanne mers 2e. tot benoeming van 5 gedelegeer den en 2 plaatsverv. gedelegeerden in het Permanent Internationaal Bu reau. Dit voorstel werd aangenomen, na mededeeling dat het Hoofdbestuur de toetreding van den Bond al bewerk stelligt had en alleen wachtte op die goedkeuring der vergadering. Als ge delegeerden werden aangewezen de heeren M. C. Roest, MiddelburgF. de Herder. Zwolle; W. van Leeuwen Jr., Rotterdam: J. N. Hendlrix en W. de Vlugt, Amsterdamde beide plaatsvervangers zullen door het Hoofdbestuur aangewezen worden. Ook werd aangenomen het voorstel an het Hoofdbestuur omtrent vak opleiding. als volgt geformuleerd De Algemeene Vergadering van den Nederlandschen Aannömersbond gehouden te Groningen op 5 en 6 Augustus 1903, kennis genomen hebbende van de toelichting bij punt 14 der agenda. gehoord' de discussie van oordeel, dat het technisch vak onderwijs in het algemeen wijziging en verbetering behoeft spreekt als hare meening uit, dat, voor zoover dat onderwijs de oplei ding tot aannemer betreft, in hoofd zaak de volgende leergang zal be lmoren te worden gevolgd a. Lager onderwijs, hetwelk op twaalf-, uiterlijk dertienjarigen leef tijd met vrucht doorloopen kan zijn. b. Meer uitgebreid lager of middel baar onderwijs, loopende over een cursus van drie jaren met de moder ne talen, lagere wiskunde, beginselen van boekhouden, physica en mecha nica als hoofd-, en de geschiedenis, aardrijkskunde, scheikunde e, d. als bijvakken. e. Practische opleiding aan den winkel, in hoofdzaak in het timmer vak, gedurende 3 k 4 dagen pea* week; gedurende de overige dagen theore tisch vakonderwijs, teeken- en henka li ngsonderwijs een en ander gedu rende twee a drie jaren. d. Middelbaar technisch onderwijs, omvattende de practische kennis van die samenstelling, toepassing, wijze van vervaardiging en van beproeving dea* materialen, rechtlijnig- en hand- teek en en. wiskunde en constructie leer, natuur- en werktuigkunde, ta len, boekhouden, administratie en correspondentie, het maken van be stekken en begrootingen, alsmede de behandeling der sociale en sociaal- economische vraagstukken. e. Toepassing van het geleerde in de practijk op het bouwwerk zelf, betuigt hare adhaesie met de bij de Regeering bestaande voornemens om eene wettelijke regeling van het tech nisch vakonderwijs tot stand te bren gen, en draagt het Bondsbestuur op, om, in dien en zoodra die voornemens vas- tefen vorm erlangen, de meening van den Bond in zake de oprichting van technische scholen ter kennis van de Regeering te brengen en er bij haar op aan te dringen, dat zoo mogelijk met de door den Bond geuite wen- schen rekening worde gehouden, betreurende, dat dootr de Regeering is teruggenomen het ontwerp van wet, betrekkelijk de „Middelbare Technische school", besluit aan eene commissie van 3 leden, te benoemen door het Hoofdbestuur, op te dragen een onderzoek in te stelen naar die mogelijkheid om van Bonds- wege een of meer inrichtingen in het leven te roepen (of bestaande inrïe' tingen te wijzigen), welke zich in het bijzonder ten doel stellen het geven van zoodanig Middelbaar Technisch Onderwijs als voor den toekomstigen bouwmeester (aannemer) weuschelijk geacht kan worden, en aan die com missie een zoodanig crediet te verlee- nen als, in overleg met het dage- lijksch bestuur van den Bond, noodig zal blijkep. In behandeling kwam daarna de statutenwijziging, die werd goedge keurd na enkele wijzigingen. AAN WIEN DE SCHULD? In verband met dit artikel (in ons vorig nummer vermeid) schrijft een medicus in de Woensdagavond ver schenen „bL Arnh. Ct." ,Met zeer groote belangstelling en volkomen instemming las ik heden avond het artikel „Aan wien de schuld?" Het wil mij echter voorko men, dat daarin nog niet duidelijk genoeg beschreven is hoe groot het verzuim is, dat hier gepleegd werd. Reeds eenige dagen liep ik met het plan rond dit eens duidelijk aan te toonen. Het genoemde artikel zal er de aanleiding toe zijn. Het is van algemeene bekendheid, dat de heer Roessingh een uitnemend internist is (is geneesheer voor in wendige ziekten)het is echter voor geen ingewijde een geheim, dat hij ten eeneupiale onbekend is met de leer der vrouwenziekten en verlos kunde. Gedurende zijn jarenlang ver blijf in Den Haag werd door hem dan ook nooit een gynaekologisch of ob stetrisch geval behandeld. Het klinkt ongelooflijk, en toch ben ik volkomen zeker van wat ik schrijf. Dat nu een intern geneesheer niet of weinig bekend is met de gynaeko- logie, daarin steekt ook niets bijzon ders. Het is onmogelijk voor een huis arts om, gegeven de enoa-me vlucht, die dit vak de laatste jaren genomen heeft, daarin de meer eenvoudige gevallen natuurlijk uitgezonderd met vrucht werkzaam te zijn. Daar om zendt dan ook de huisarts zijn zuiver gynaekologische patiënten naar den gynaekoloog". En daarom doet ook de heer Roessingh datzelf de, wanneer hij in Den Haag is, en zal de heer Pot dat wel doen met zijn gynaekologische patiënten in Apel doorn. Wannieer u dit stukje gelezen hebt, mijnheer de redacteur, zal 't u eerst recht duidelijk zijn van welken om vang het verzuim is dat jegens onze Koningin gepleegd is." BEHANGERSBOND. Woensdag is de le zomervergade ring van den „Ned. Bond van Be- liangeais- en Stoffeerders- en Bedden- na ake rsp ati*o on s ver e en» gangen"in Mu sis Sacrum te Arnhem gehouden. De voorzitter, de heer G. J. Mui ters, riep het welkom toe aan de ver tegenwoordigde afdeelingen: Amster dam, Den Haag, Haarlem, Utrecht en Groningen en .aan de nog niet aange sloten patroons uit andere plaatsen. Vervolgens weies hij op de beteeke- nis van aaneensUuitAng, op het doel en het nut van dezen Bond in bet bijizonder. Slechts 6 vereenigingen zijn tot nog toe aangesloten: „Vakbelang" te Gro ningen, „Samienwerioi'ng" van Amster dam. ,,Qns Doel" uit Utrecht, ,,De behangers- en Staffeerderspatroons- vereeniging voor Haarlem en Omstre ken" en de sedert 1903 bestaande ver- eeniging „Eendracht" uit Den Haag. Mr. LAug. Mesritz W'z. uit Den Haag sprak verder over samenwerking, voornamelijk iu verband met het wets ontwerp op de arbeidsovereenkomst- en toonde aan met eene uitvoerige Uiteenzetting idle voordeeLen welke aaneensluiting van leden voor den Bond kan 'brengen. Wie het beiiangersbedrijf met zijn tijd meegaan en iaan de hooge eischen wellke thans zelfs aan hielt stoffeer en eetuer arbeiderswoning worden ge steld, vddioen, idun behoort de organi satie 'der patroons in de eerste pl'aats anaar verspitoidinig vaai kennis te stre ven. lo. 'dfoor vakopleiding voor ar beiders en toekomstige patroons te bevorderen; 2o. door het geregeld pu- blioeereai vam gegevens omtrent nieu we uitingen der decoratieve kunst, wellicht door liet -aanleggen eener centrale bibliotheek, dioor het mee werken aan en het inrichten van ten toonstellingen enz. Dooh ook berichten over de betrek ken industrie in binnen- en buiten land beihooren den leden te worden verstrekt, opdat zij zich gemakkelijk van de wereldmarkt op d'e hoogte kun neu stellen. Samenwerking vindt voorts een doelwit, in (het tegengaan van onge oorloofde praktijken, oneerlijke con currentie van vakgemooten en gros siers. Op welke wijze de bond bierbij kan ingrijpen, zet spr. uiteen. Vooral echter 'is samenwerking noodzakelijk om met ernstigen wil, gezamenlijk verbetering in de arbei- derstoeetanden te brengen. Neemt men gezamenlijk maatregelen tot het invoeren van nieuwe regelingen om trent loon, arbeidsduur enz., dan be staat geen gevaar, dat een concurrent met de goedwilligheid va.n zijn buur man zijn voordeel doet. Des te meer kan men dus tot stand brengen, des te verder kan men gaan. Het arbeidscontract beschouwt spr. als een minimum-voorschrift, voor de goeden overbodig, doch geschikt om die kortziohti'gen onder de patroons althans t°t eenige daden ten goede te dwlmgen.i Uitvoerig gaat hij vervolgens na alle voor den iBoiud belangrijke bepa lingen om ten slotte, na ook op het nut van arbeidersorganisatie te heb ben gewezen, den wensch uit te spre ken, dat de organisatie op alleriei gebied, maar voornamelijk voor arbei- derstoestandén in het bedrijf, als een middel tot verbetering zal worden erkend. REISBELASTING. Op verzoek van de Duitsche spoor wegen hebben de Nederlandsche spoorwegen, in zake de Duitsche rijksbelasting op reisbiljetten, er in toegestemd, deze belasting ten aan zien van rondreiscoupons voor Duit sche trajecten, welke afgegeven wor den door een rondreisbureau van een Nederlandsche spoorwegmaatschappij van den besteller van het rondreisbil- jot te heffen. GEZONKEN. Uit Rheden meldt men Uit het alhier in den IJsol gezon ken praamschip Gezina heeft mende steenen gelost, ten gevolge waarvan het vaartuig gedeeltelijk boven is ge komen. De schipper, die met zijn ge zin op de steenfabriek tijdelijk on der dak is gebracht, hoopt in staat te warden gesteld zijn vaartuig ge heel te lichten er naar een werf te doen brengen. ROYAAL? Dezer dagen verloor een badgast te Scheveningen zijn gouden horloge. Een eerlijke vinder bracht het hem terug en de badgast bood hem als be- looning... twee verwelkte roosjes aan. (Vad.) op die veilingen minder opgebracht dan bij den aanvang mocht, worden verondersteld. Op de'tulpenveilangen daarentegen waren de prijzen hoog. Bij het begin van het handelsseizoen waren de hyacintlien hoog in prijs. Zij konden zich echter niet handhaven en liepen, met uitzondering der roode verschei denheden, van lieverlede terug. De aanwezige voorraad werd vrij wel uit verkocht. De tulpen waren gedurende het ge heel© jaar prijshoudend. De prijzen van verschillende hoofdverscheiden- beden zijn belangrijk gestegen. In het buitenland zijn, naar men verneemt, dit jaar meer tulpen geplaatst dan vroeger. De cultuur van iulpen inde koolstreek schijnt namelijk eene aan zienlijke uitbreiding te hebben onder gaan door het opplanten. Ook van crocussen kan worden ge zegd, dat do handel vlug en de prijs beter was dan sedert een paar jaren. De prijsstijging moet vooral aan schaarschte worden toegeschreven. De vraag naar narcissen was veel gunstiger dan in 1904 en de prijzen, ofschoon niet hoog, kunnen voldoen de genoemd worden. De voorraad dubbele narcis van Sion waarbij in de laatste jaren nogal schommelin gen hebben plaats gehad, wat vraag en prijs betreft, schijnt niet opge ruimd te zijn. Van de hier niet met name genoemde bol- en knolgewassen w-as de vraag normaal en de prijs vrij gunstig. Naar plantgewassen was veel minder vraag dan in 1904. De uitvoer van producten dei* bloem bollencultuur in 1905 was belangrij ker dan eenig jaar te vorenhij be droeg ruim 111/2 millioen K.G. Bij 1904 vergeleken viel eene vermeerde ring van don uitvoer le constateeren van ruim 1.800.000 K.G. of nagenoeg 19 pCt. GEMEENTELIJKE GENEESKUN DIGE DIENST TB GRONINGEN. Bij dien gemeenteraad te Gronin gen is ingekomen de concept-instruc tie voor een schoolarts. Burg. en Weth. stellen voor, de jaarwedde te bepalen op ƒ3000 en in -de instructie op te nemen het verbod tot uitoefe ning van particuliere praktijk. De aanstelling van een inspecteur voor den gemeentelijken geneeskundigen dienst achten Burgemeester en Wet houders niet noodig. BERI-BERI. Aa.n boord van de Ned. bark Hen- riëtte Haasmann, kapitein Feninga, Donderdag van Soerahaya te IJmui- den aangekomen, is ongeveer 3 we ken geleden de timmerman Daniël Velthuisen aan beri-beri overleden. Land en Tuinbouw BLOEMBOLLENCULTUUR IN 1905. Oven* het algemeen heeft liet jaar 1905 voor kweeker en exporteur een bevredigend resultaat opgeleverd. Wel ondervonden in het vroege voorjaar de gewassen, e enigermate don invloed van het slecht© weer, doch do mooie zomer herstelde veel, zoodat de oogst heter was dan aanvankelijk werd ver wacht. Van hyacinth en en tulpen was de oogst middelmatig. Crocussen leverden een goeden, narcissen een besten oogst. Van het zoogenaamde bijgoed: was de opbrengst zeer ver schillend wegens het groote aantal hieronder vallende gewassen is hot echter niet mogelijk er in korte trok ken een juist beeld van te geven. Wat. d'e publieke veilingen betreft, zij opgemerkt, dat, voor zoover de hyacintlien aangaat, een geringer aantal veilingen werd gehouden dan in 1904. Toch hebben de hyacinthen Rechtszaken BESTOLEN BANKEN. Voor de rechtbank te Gieszen (Duitschland) had zich te verant woorden 'n knap, jong man van gun stig uiterlijk, 'n persoon, die door de directies der verschillende bankinstel lingen, waar hij als boekhouder ge diend had, op de hoogste waarde werd geschat, die waarlijk van het salaris dat hij ontving, wel had kunnen le ven, en die zich aan fraude in de ergste mate 'had schuldig gemaakt. In Bad Nauheim, waar hij 'n post van vertrouwen aan 'n bank-filiaal genoot, leefde hij weelderig. En als hij uitging, had hij steeds 'n poezel, blond meiske aan z'n zij, steeds het zelfde poezele, blonde meiske, dat in keurig toiletje, met pareltjes om haar halsje, armbandjes om heur aardig polsje, naast hem voorttrippelde. Het was 'n leven van zoete vreugde, van zonnige jolijt. Doch zietde jeugdige boekhouder was niet tevre den. De tra-p van de maatschappelijke ladder, waar hij op stond, was hem niet hóóg genoeg. En 'n gevoel van verlichting bekroop z'n jonge borst, toen hij de positie verkreeg van kas houder bij de „Rheinische Kredit- bank" te Offenburg. Hij kuste bet poe zele, blonde meiske goeden dag. Het ging niet zonder tranen. Maar 't moest, nietwaar Toen hij aldus z'n positie had ver beterd, zag hij uit naar 'n rijke pair tij. En hij vergat 't blonde, poezele meisje, en verloofde zich met 'n juf frouw uit goeden stand. Rustig zat hij te Offenburg... Het geld kletterde voor hem neer, toen er plotseling 'n paar agenten ver schenen, die den kashouder arres teerden. Het blonde, poezele meisje had zich gewroken. Zij had aan den offi cier van Justitie te Frankfurt heel eenvoudig 'n brief geschreven, dat haar vroegere vrijer 'n oneerlijk man was. En het bleek ook, dat de boek houder-kashouder in Nauheim 11.000 Mark had verduisterd en in Offen burg 1400 Mark. De rechtbank ver oordeelde hem tot 2 jaar gevangenis straf. (Tel.) OVERTREDING DER BOTERVVET. De kantonrechter in kanton ïl le Rotterdam deed uitspraak in de zaak van de botervervalschers Arie Goebel en Matheus Goehel te Rotterdam en veroordeelde hen ieder tot een hocli- tenlsstraf van 10 dagen. ^erk en Schooi R.-KATH. KERK. Mgr. Ch. Ph. Marres, pastoor-deken te Venlo, is Dinsdagavond overleden, na een langdurige ziekte. De overle dene was geheim-kamerheer van Z. II. den Paus, kanunnik van het ka thedraal kapittel van Roermond, offi- Feuilleton. De Vlijtigste Leerliog Vertelling door Friedrich Tliieme. 1) Professor Schütz bekeek verbaasd en toch eenigszins glimlachenid het visitekaartje, diat hij in de hand hield. „Stepban Zanlcow" las hij, en hij voidgde er luide bij Laa.t memeer binnenkomen Door den professor met, eenigszins nieuwsgierige blikken ontvangen; trad Stepban Zankow binnen. Een flinke, interessante, jong© man, met fonke lend© oogen en zwarten knevelzijn trekken waren duidelijk van hot Sla vische type, zijn kleeding was die van een Duitsch student. Neem als 't u belieft- plaats, me neer Zankow, zei de professor vrien delijk. U wilt hier studeeren en zoudt u voor mijn college willen laten in schrijven Zoo is het, antwoordde de jonge man met het eigenaardige accent van den buitenlander, terwijl hij plaats nam. U bont een Rus? Neen, een Bulgaar, uit Sofia. Ah, uit Sofia, ja, ja, Zankow, natuurlijk. Bent u een bloedverwant van dien Zankow, die maanster is ge weest Neen, klonk het bescheiden. Mijn familie kwam van het platteland. U hebt do universiteit te Sofia bezocht Re heb het. gymnasium bezocht, maar geen eind-examen gedaan, zoo ials men dat hier noemt. Ik spreek echter Duitsch, Framsoh, Engelschen Russisch tamelijk vloeiend. U wilt de voorlezingen dus al leen als toehoorder bijwonen? Zoo is het, als toehoorder. Denkt u zich aan scheikundige studiën le wijden? Alleen als middel tot het doel. Ik wil criminalist worden. Wat? zei de professor verbaasd. Zoo'n man, die misdadigers ont dekt en vervolgt. Dat is mijn liefheb berij. Ik hen mij reeds bezig gehou den met de en met de ik ken het systeem-I tbr.opometrische metingen te doen en die leer van Lombroso, ik heb prac- tisoli onder de beste criminalisten van mijn vaderland gewerkt. Nu zou Ik nog gaarne de scheikundige hulpmid delen der misdadigers leeren kennen om te kunnen onderzoeken en analy- seeren bloed, haar en andere dingen, die soms worden gevonden. Daarom zou ilc graag in uw laboratorium ruim onderwijs ontvangen. Schütz glimlachte. Welnu, ik zal zien, wat wekuu- nen doen. Als u neiging en talen* be zit O. hartstochtelijk Dan ben ik de Jaatsie om er aanstoot aan te nemen, dat u geien academische vorming hebt. Ik dank u hartelijkIk heb ge hoord, dat u een nieuwe manier hebt gevonden om hooge temperaturen te verkrijgen voor het smelten van ijzer. Nog niet heel ©maal. Ik ben nog maar aan de voorbereidende maat- regelen, maar hoop binnenkort de uitvinding publiek te kunnen ma ken. De heea-en bléven nog een poos in gesprek, daar Schütz zijn nieuwen leerling een weinig aan den tand wilde voelen. Zeer bevredigd door de resultaten van 'tonderzoek stond hij ten slotte op, schudde zijn bezoeker vriendschappelijk de hand en gaf hém eenige nadere inlichtingen. Stepban" Zankow stelde (les profes sors verwachtingen geenszins teleur. Schütz had nooit nauwgezetter, ijve riger en talentvoller leerling gehad, ja, misschien ook nooit iemand, die hem zóó bewonderde en vereerde. Zankow was onuitputtelijk in op lettendheid en dienstvaardigheid, zoo dat do leermeester hem weldra tel kens mieer in den kring zijner naaste omgeving trok, hem in het lnborato- a'hvni werk gaf en hem langzamer hand de rol van assistent liet ver vullen. Overal, maar vooral in den kling van zijii gezin, sprak hij met den greotsten lof van den jongen Bul gaar, over zijn vertrouwelijk, naïef wezen, zijn beminnelijkheid en zijn vlijt. Ook zijn aanleg voor crimina list roemde hij, met de opmerking, dat de jonge man zich in den kring zijner kennissen nog eenanaal nuttig zou toonen. Zoo werd Stephan Zankow op zeke ren dag op een avondpartijtje genoo- digd. Het geheeliö gezelschap, d'e doch ter van den. gastheer, de achttienjari ge, bekoorlijke Helena niet uitgezon derd, waren verrukt over hem. Vooral bij de dames stond hij heel spoed" g in de gunst. Er lag zooveel natuur lijke galanterie in hem, dat deze, in verband met zijn grappig wezen, den eerbied, welken hij voor het schoon© geslacht koesterde, en het geduld, waarmee hij de plagerijen der over moedige schoonen verdroeg, hem bin nen weinig uren tot haar lieveling maakte. Van den beginne af scheen Helena zelf het meest zijn aandacht te trek ken. Zoodra hij meende, dat niemand op hem lette, rustten zijn bb'kken vol bewondering op haar en als het maar even aanging, huldigde hij haar in 't verborgen of in 't openbaai-. Daar hij van dien avond af dik wijls, ja, in 'tlaatst bijna dagelijks in het huls van den professor ver keerde en óok anders Helen© dikwijls ontmoette, kon zijn sympathie voor haar voor hun kring niet lang ge heim blijven. De jonge dame moedigde hem wel iswaar niet aan, maar verkeerde met hem op de natuurlijke, ongedwongen hartelijke wijze, welke voor bemin nelijke naturen een behoefte is. Over moedig als ze was, plaagde ze hem ook dikwijls, wat hij zich blijkbaar gaarne liet welgevallen. De profóssor nam daaroan op ze keren dag de kans waar om zijn doch ter daarover te onderhouden. Jij wekt een bedrieglijke hoop bij den argeloozen jongen man op. HeJone, zei hij waarschuwend. Ik weet, dat je slechts een trek van uw karakter volgt en het niet zoo meent, maar meneer Zankow vat het blijk baar als ernst- op. Dunkt u dat, papa Ik kan an dere volstrekt niet vinder», dat ik an ders ben dan' de anderen. Wij houden allen veel van hem en en plagen hem gaarne een beetje. Ilij is in gezel schap immers onbetaalbaar Hij is wonderbaarlijk vindingrijk wat spe len, kunstjes en anecdoten betreft, daarenboven speelt hij voortreffelijk viool men is letterlijk onder den indruk, als hij den strijkstok neemt. Ja, ja, hij is in alle opzichten een charmante jongen, antwoordde Schütz glimlachend. Juist daaroti doet hij mij leed. Men moot nooit spe len met gevoelens. Helenc trok pruilend eeti lip, maar veranderde onmiddellijk haar gedrag door tegen Stephan zoo terughoudend mogelijk te zijn. Do jonge buitenlan der toonde zich daarover zeer be droefd; zijn vroolijklheid was weg en waar hij vroeger het middelpunt en de ziel van een kring was geweest, kon hij nu uren lang zwijgend en in gepeins verzonken zitten. De profes sor had zelf medelijden met zijn ver driet, maar ten slotto was het toch maar beter zoo. In t. huis: van professor Schüts heerschte op zekeren morgen een hee- le drukte. Toen mevrouw Schütz haar juwelenkistje opende om er eene broche uit te nemen, vond zij den kostbaren inhoud niet meer. Géluk kig bevatte hot kistje niet alles, wat ze aan sieraden bezat, maar alleen die stukken, welke het vaakst werden gebruikt: oen paar broches, kettin gen, ringen, armbanden en naalden, een collier van Helene en ©en gouden horloge, dat gerepareerd moest wor den. Op haar luid geschel kwamen He lene en de dienstmeisjes aanloopen. die de droeve boodschap met van schrik bleek© gezichten vernamen. Een der dienstmeisjes haalde onver wijld den heer des 1»uizes. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 5