Weerbericht. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildit, 13 Augustus. Hoogste barometerstand 764.7 m.M. te Horta (Azoren) laagste 746.71 te Valentia (ten O. van Schotland). Verwachting tot den avond van 14. Augustus Wind Zwakke töt matigen Zuidel. wind. Gesteldheid van de luchtLichtbe- wolkt tot bewolktmogelijk onweer. Temperatuuriets warmer. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. 757.5 m.M. Neiging tot achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 759.9 m.M. Thertnometerstand. te Haarlem. Zondag 19 Augustus Hoogste gisteren .F. 65» Laagste heden nacht F. 58° Hoogste heden tot 2 uur F. 6G* Maandag 13 Augustus Hoogste gisteren .F. 66° Laagste heden nacht F. 61« Hoogste heden tot 2 uur F. 76° Barometers en Thermometers Ruime keuze. Prima afwerking. JOH. M. SCHMIDT. Zijlstraat 85. het komen en vertrekken van den Sultan gadeslaan. De gezondheid van den Sultan moet reeds langen tijd geschokt zijn; om- tont den wenkelijken toestand is men slechts in 'den kleinen kring der inge- wijiden op de hoogte. In de hoofdstad is men echter zoo aan allerlei geruch ten gewoon, dat men aan de verhalen omtrent ide gebeurtenissen in Yildiz Kiosk weinig vertrouwen hecht. In elk geval is het weerstandsvermogen van den Sultan zeker wel verminderd door 'den grooten arbeid dien hij steed's op zich neemt. Geboren is Abdoeil Hamid IX den 22eu iSept, 1842. Hij kwam aan de re- geerin'g den 31en Aug. 1876, nadat zijn broeder Moerad afgezet was. Een particulier telegram uit Berlijn aan die ,,'N. R. Ct." vermeldt nog: Sultan 'Abdul Hamüd lijdt reeds se dert jaren aan een slepende ontste king .der beide 'dieren (ziekte van Bright). Reeds negen jaar geleden werd een betkeuld clinicus uit Mün- dhen ontboden; de'ze stelde toen ter tijd den Sultan voor een operatie te verrichten, welke echter achterwege bleef, omdat de 'Sultan er niet aan durfde. In den zornier van 1901 werd de be doelde arts Uit München nogmaals geroepen, 'die echter thans weigerde operatief in te grijpen, als zijnde de gunstige tijd daarvoor verstreken. Ook prof Bergmann, die korten tijd geleden in Konstantmopel is geweest, naar het heette alleen voor de zieke dochter van den iSuilan, is over zijn toestand geraadpleegd. Se'lift verscheidene dagen neemt dó Sultan sledhts vloeibaar voedsel tot rich, Een spoedige troonsverwisseling schijnt te verwachten." DE OPSTAND TE RIO DE JANEIRO. De opstand der politie-beambben is gdheel geëindigd. CHINEESCHE ZEBROOVER8 AAN HET WERK Uit Honkong wordt van 11 Aug. ge meld: In den afgeloopen nadht is de Brit- sche barkas „Wingraf' 'door zeeroo- vers 'in de nabijheid van Woe-tjan aangevallen. Een werd gedood, drie werden gewond. De zeeroovers ont kwamen met 500 taeis en een kist opium. HET DROEVIG ONGELUK (EN iBELGIE. Vrijidag den gdlieelen nacht en Za terdagmorgen is te Uoele het reddings werk voortgezet. OVIaar alle pogingen om ide in den put begralven arbeiders boven te brengen mislukten. Men heeft alle hoop om de arbeiders nog te lüMefi üpgegSttfi* UIT VENEZUELA. Volgens een door de Tribune uit New-York ontvangen telegram, dreigt er in Venezuela een. omwenteling, die geleid zou worden door generaal An tonio Parades, het hoofd 'der Venezo- laiansche militaire partijen de afzet ting van Castro beoogt. Stadsnieuws Gouden feest. Héden vierde de heer Dirk van Nlmwegen, verver aan die Haaiiam- sche Katoen-Maatschaippij zijn vijftig jarige werkzaamheid aan genoemde fabriek. De Kermis. lu dichte drommen kwameu ze Zon dag opzetten, de kermisluivan het Noorden en het Zuiden, van h9t Oosten en het We3ten trokken ze in aaneen- gerijde treinen, in zwaar beladen trams, op keurig glanzende nikkel fietsjes, met eigen spannetje ofil1 ver vaarlijke auto wagens op de stad dei- kermis aan. Op den dag was het aardig druk, al leende onze veste ook veel van haar vreemdelingen-overvloed aan Zand- voort en Bloemendaal. Doch tegen den namiddag kwam de menigte met ver dubbelde „rotten" naar de kermister reinen terug, versterkt als zij waren door de dorpelingen uit de omgeving. Om zeven uur ving het pretfaedrijf aan en concentreerde zich de drukte op de Markt en de Oude Grachten, voorzoover men zich niet in Schouw burggelegenheden enz,, ophield. Tewe draaide alras rnet volle molens, in weerwil van de glijbaan-concur- rentie en bij Consael en Koppen was evenmin als bij Brinkmann en deKroon makkelijk inkomen. In opeengepakte groepen stonden de menschen voor de tent van Albert Frères lijdzaam te wachten op den aanvang der voorstel lingen. Intusschen benuttigde menden verstrijkenden tijd door de bekoorlijk heden van een zekere mejuffrouw Susanna... of Zuxanna of Suzanna... op te vijzelen en men scheen tot., ver- bouwereerens" toe „getroffen te zijn door da schoonheid die meergemelde jonkvrouw aan het leven schenkt. Op de wegen langs de kramen was men ook gedurende den drukstentijd van den avond meer kalm. Knusjes gearmd liepen de menschen langs de mystisch door olielampjesgloed ver lichte kramen of knipoogden in den fel-witten schijn van moderner kunst licht. 't Lijkt of de echt-Hollandsche nuchterheid 't gaat winnen van de ver dwazing, die vroeger meer dan tegen woordig de menschen in pretstemming beetpakte. We bedoelen nu niet. dat de menigte zoo begrafenisachtig te spanseeren liep langs kraam en tentintegendeel, er waren heel wat jolige stelletjes die dol veel pleizier hadden en zich zelfs niet ontzagen om fiere, als uit steen geheelde politiemannen als middelpunt van een gemoedelijk patertje te nemen, niet tegenstaande het ontzagwekkende onzer Haarlemsche politie voor deze feestelijke gelegenheid d.w.z. voor de kermis en niet met 't oog op 't pater tje—nog verhoogd werd door de des- politiemans - gezicht - in - een - aardig- z war t-lij stj e-vatten d e storm bandVro o - lijke menschenslierten wonden zich door de meer bezadigde kermisgangers net als een paling, die in kronkeltoch- ten weer in z'n element tracht te komen. Toen de verschillende vermakelijk heden haar bezoekers op het kermister rein hadden uitgegolfd, werd 't nog wat drukker en was het een toer om hier of daar wat ter verversching te bekomen. De electrische lichtballons hielpen al een poos niet meer mede om het kleu rige oud-Hollandsche kermistooneel op de Markt te beschijnen, toen men tot de bezinning kwam dat een beetje nacht rust niet tot onwenschelijkhenen zou behooren. Dies trok men af door de reeds op half-lichtrantsoen gestelde straten en op huis aan. De volbloed-kermisgangers hielden echter stand en bleven om de laatste lichtjes van tent en kraam te helpen dooven. Dan togen ze de stad door en lawaaiden er ds bassige geluiden der mons en het sopraanhooge gegier der vrouwsluiden nachtlucht in, opschrik kend de burgers uit hun zoete droomen. In den hout, waar het dorado is voor opgofuifde kermissers enkermis- sters zochten vele moeden een rust plaatsje op de banken en op het gras. De politie, die in aantal versterkt was, zorgde er voor. dat er geen wan ordelijkheden gebeuren. Haar taak, zoowel als die op 't kermisterrein was een vermoeiende. Voor het vervullen daarvan op een zeer goede wijze komt haar een woord van lof toe. De heel drukke avonden en nach ten van Zaterdag en Zondag zijn rustig voorbijgegaan. Bijzonderheden zijn niet te vermelden. Zakkenrollen hoeft niet plaats gehad en behalve kleine schermutselingen en vechtpar tijtjes zijn geene mishandelingen voor gevallen waarbij bloed gestort is. Slechts enkele personen zijn ter zake openbare dronkenschap in bewaring geweest. Zondagmiddag heeft een 20 jarige slagersknecht ruzie gemaakt op de Botermarkt, hij liep aldaar te zwaaien met een stok waarmede hij ook aan deze en geene klappen uitdeelden. De politie die tusschenbeide kwam heeft het noodig geacht hem naar het Politie bureau over te brengen. Dit ging echter niet gemakkelijk, 4 agenten waren daartoe noodig die hem handen en voeten hebben moeten binden, om dat hij zich krachtdadig verzette. Proces verbaal is tegen hem opgemaakt. Maandagmiddag 12 uur. De klokken van de St. Bavokerk beieren zacht klingelende geluiden over tent en kraam en huis. Officieel is de kermis geëindigd, maar nog den heelen dag tot twaalf uur van avond blijft de fuifstemming in veler hoofd hangen, al toont het tentenge heel, hier en daar al bedenkelijke gapingen en is menige kraam al een ruïne geworden. Hieronder laten wa volgen wat er hedenavond nog te doen is in de ver schillende lokaliteiten. In de Soc. Vereeniging geeft Frits van Haarlem deafscheidsvoorstelling; in de Kleine Vereeniging treedt het Specialiteiten- en Operetten-gezelschap voor het laatst op. Alberts-Frères en Lohoff geven nog bioscopische voor stellingen. In den Schouwburg sluit het Nederlandsch Tooneel met,.Gede- balloteerd", terwijl in de Kroon als slot-voorstelling van het Nederlandsch Operetten-Ensemble het stukDe Klokken van Corneville" wordt ge- gegen. „Stoel en Spree" eindelijk, zullen ,,de Amerikaansche Schoone" het laatst op de Haarlemsche kerml9 vertoonen, (Ongecorrigeerd). B e d e 1 a r ij. Zondagochtend stond een man, schijnbaar gebrekkig, op de Dreef, vlak bij liet Houtpel'in met een Mud van .'hoogstens twaalf jaar naast zidh, dat een 'bakje toestak aan de voorbij gangers. De man scheen blind. Scheen, zeggen we, want ook op dit gebied is er veel meer sc/hijn dan werkelijkheid. In elk geval behoorde de politie te zorgen, dat miert, aldus een kind open- li jfk tot bedelarij werd opgeleid. Hoe is 'het. mogelijk, dat zij zulke dingen niet ziet op klaarlichten dag, op een d'ruik punt van de staid'? Timmerliedenbond. Door de afd'. Haarlem van den Tim merlied eribond is besloten dat haar leden voor den tijd van 4 weken een uur loon extra zullen storten voor de weerstandskas van dien Bond. Voor dadel ijken steun der Le'idsche tim merlieden werd f 25 uitgetrokken, terwijl voor hen die onmachtig op 't oogenbillik zijn de algemeene kas zal betalen. Door 50 leden der Coöp. Broodbak kerij Vooruitgang (noodig volgens re- glemeul) is aan 't bestuur een verga dering aangevraagd om een voorstel ■ie behandelen, om uit 't fonds van steun voor de Alg. Arbeidersbeweging een som uit te trekken tot steun der Leidsche timmerlieden. AANBESTEDING. Öp Donderdag 30 Augustus 1906. des voormiddags te 11 uur zal, aan 'het gebouw van het Provinciaal Be stuur te Haarlem, worden aanbe steed: .het uitvoeren van eenige wenken aan liét Rijkskrainlkzi nni gengesticM te Medembliik. Raming 7570.) Kon. Ned. Bond van Ou d-0 n- d e r o f f. De jaarlijksche algemeene vergade ring van den Koninklijken Nederland- sclien Bond van Oud-Onderofficieren is op 11. 12 en 13 Augustus 1906 te Hilversum gehouden, onder voorzitter schap van den Heer A. C. de Koek, Haarlem. Zooals gewoonlijk werd daaraan ver bonden een schietwedstrijd, welke werd gehouden bij het kamp op de Laarderheide. Bij den Korpswedstrijd op 200 M. met geweer, model '95, juist- en snel vuur (10 schoten in een minuut) voor de afdeelingenvanden Bond, behaalde de afdeeling Haarlem met 419 punten den lsten prijs (Eere-prijs), zijnde de Zilveren Medaille van H.M. de Ko ningin. De 3 schutters die inden Korpswed strijd liet hoogste aantal punten be- healde, schoten onderling om een groo ten Zilveren Lauwerkrans, welke door den heer F. Hekker voor de afdeeling Haarlem werd gewonnen met 97 pun ten. Op Buks behaalde de afd. Haarlem een 2den prijs (Zilveren Medaille). De schietvereenïging „Generaal van Merlen" van de afd. Haarlem, behaal de op geweer, model '95, met 409 pun ten, een 3den prijs (Zilveren Medaille) en op Buks een lsten prijs met 438 punten een Verguld Zilveren Medaille. Personeele prijzen op geweer wer den behaald door den Heer F. Hekker met 58 punten een lsten prijs; de heer J. C. W. Blom behaalde met 55 punten een 4en prijs, terwijl op buks de heer Th. Kerstel een 4en prijs be haalde met 92 punten. Voorts behaalde de heer F. Hekker de 2e vrije baanprijs met geweermodel '95 (bij loting). Terk en School TOCH EERVOL ONTSLAGEN. Door Gedeputeerde Staten van Zee land werd Vrijdag vernietigd het be sluit van den Gemeenteraad van Zie- rikzee, waarbij de heer dr. Vollgraff als leéraar aan de gemeentelijke Hoo- gerö Burgerschool aldaar tot 1 Jan. a.s. werd bestendigd en waarvan bij Gedeputeerde Staten door burg. en wefch. in beroep was gekomen, wat een onderzoek ter plaatse door eene commissie uit- Geclefputeerde Staten tot gevolg had. Don heer Vollgraff is met 1 Septem ber a.s. eervol ontslag verleend. Marktnieuws Graan en zaadmarkt. Aangevoerd en verkocht op 13 Aug. 1906. 120 H L. Witte tarwe a f 7.25. 45 H.L. Rogge a f 5.10; 60 H.L. garst a f 4.80; 2875 H.L. karweitzaa!d a f 15 per 50 Kg. Rechtszaken EEN NIEUWE SCHELDNAAM. Het woordenboek van scheldnamen is, dank zij der rechtbank te Halle, mét een zeer zonderling woord ver rijkt „niet-rooker". Drie stuc ado ors meesten voor den rechter verschijnen, omdat zij een collega steeds aangeroepen hadden „niet-rooker". De drie beklaagden waren stakers, de „niet-rooker" niet „.Onderkruiper" is een scheldnaam, kan dus niet straffeloos gezegd worden. Daarvoor was in de plaats gekomen ..niet-roo ker". En de rechtbank veroordeelde de wel-xookers tot 10, 20 en 30 mark boete. DE ZAAK DER HOLLANDSCHE HYPOTHEEKBANK. Beklaagden, Le Fèvre de Montrgny er. De Geer, rollen, naar reed-s vroe ger is medegedeeld; worden verde digd respectievelijk door mir. J. Kap- pcijne van de Coppello en mr. Th. Muller Ma-sris, bedden advocaat en procureur te Amsterdam. De zaak, waarin ongeveer vijftig getuigen zullen worden gedagvaard, zal voor de vierde kamer der aj-ron- dissements-redhtbank aldaar hoogst waarschijnlijk niet voor de maandNo- vember worden behandeld. Ten par- kette is tnen nog steeds bezig met de overschrijving van hert reuzen-dossier ten behoeve der rechters en de verde diging, en moet aan extra schrijf- en drukloon in deze zaak nu reeds onge veer 1000 zijn ten koste gelegd. Met de groote uitgaven, die aan het getuigenverhoor ditmaal verbonden zullen zijn, wijl zelfs uit het buiten land getuigen zullen worden opgeroe pen; kan. men er op aan, dat dit pro ces een belangrijke som aan den staat zal kosten. Twee weken, dus acht zittingen, zullen voor bet proces door do recht bank worden gereserveerd. Uit de Omstrekeo OVERVEEN. Woensdag aanstaande hoopt de zeereerwaarde Heer ten Brinike, pas toor alhier zijn veertigjarig jubilé te Vieren. Op verzoek van den jubilaris zelf, zal er echter niet zulk een uitbreiding aan het feest gegeven worden als dit met dergelijke plechtiglheden plaats treeft, toch zullen de parochianen in de gelegenheid gestéld wor den Zijn Eerwaarde op Woendag van 12 tot uur te complimenteeren Intusschen heeft eene commissie, samengesteld uit kerkmeesters en le den van het armbestuur niet stil geze ten, doch gelden ingezameld om de zen voor Overveen waardigen dag in heuglijke herinnering te houden. BLOEMENDAAL. Door jth-r. Teding van Berkhout is aan de aannemers Bijiauid en Cree- rners opgedragen de bouw van een stal met koetshuis en woning op een terrein in dén Aerden'hout. BEVERWIJK. 3 September zal de R.K. Kweekschool voor Onderwijzers worden geopend. De lessen worden aangevangen met 50 kweekelingen. Directeur is de heer Rijkenborg. VELSEN. De nieuwe stoompont Velsen heeft het na eenige dagen sukkelen, Zater dagmiddag afgelegd. De Kennemer- land onderhoudt nu zoo goed en zoo kwaad als het gaat, den overtocht. WIJK AAN ZEE. Heden, Maandag en Dinsdag viert Wijk aan Zee feest, daar de Gemeente thans 25 jaar bestaat. Om 10 uur vanmorgen hielden de badgasten-kindereiT wedstrijden o.m. in het maken van zandhoopen. Dinsdag zijn er wedstrijden voorde kinderen der inwoners, als hardloopen en boegsprietloopen. Voorts worden beide dagen muziek uitvoeringen gegeven, terwijl 's avonds lichtstoeten worden georganiseerd. Dinsdagavond is er vuurwerk. SPAARNDAM. Extra-subsidie. Bij Kon. besluit van 29 Juni no. 54, is aan de Gemeente Spaamdsum (921 inwoners) een extra-subsidie ten be hoeve van haar openbaar lager onder wijs "verleend van 1325, diaar bij on derzoek gebleken is, dat de gemeente door de uitgaven, tot een behoorlijke inrichting van haar lager onderwijs vereisdh't, in veihoud'mg tot haar mid delen en amd'ewe uiitgaiven onbillijk zoude worden bezwaard. Binnenland BOND VAN OUD-ONDEROFFI CIEREN (Zie c-ok Tweede Blad). Zaterdag van 2 tot 6 uur werd hert huishoudelijk reglement behandeld en Zondagmorgen 8 uur de vergade ring voortgézet. Medegedeeld werd, dat door den Belgischen 'Bond tot eereléden benoemd waren de heeren S. Daniëls en I. H. dJe Beuk, leden van 'het hoofdbestuur en J. G. van Boxcel, voorzitter der afdeeling Hil versum. Wat het orgaan betreft, werd o.m'. begoten elk jaar .den redacteur te be noemen en het orgaan niet te verklei nen. Een voorstel-Den Bosch om een re ferendum uirt te schrijven bij voortstel len van ingrijpenden aard, werd ver worpen. Van 'H.M. de Koningin werd een te legram van dankbetuiging ontvangen voor 'het gezonden hulde-telegram. Besloten werd voorts, d'at in het vervolg slledhts 3 maal ondersteuning aan weduwen verst nekt zal worden, hooge uitzonderingen daargelaten. Een voorstel van het hoofdbestuur om over 1906 2e halfjaar aan weduwen uit te keeren 25; aan be hoeftige weduwen f 750 en het even- tu'eele restant 'te bestemmen Voor ka piitaallvormmg, werd aangenomen. Een voorstea-Amersfoort om 'de al gemeene vergadering om de 2 jaren te houden, wrerd verworpen'. Een ander voorstel van deze afdee ling om stappen bij de règeering te doen om te verkrijgen dat het pen sioen, hetwelk de echtgenoot bij zijn overlijden genoot, nog gedurende één jaar na zijn overlijiden aan de door hem achtergelaten weduwe en miih- darjari'ge weezen worde uitgekeerd, werd verworpen, zoo ook een voorstel om steun aan het diïbbeltjesfonds op nieuw te verieemen. De begroeting over 1907 were? vast gesteld' tot een bedrag van f 4500 in uitgaven en inkomsten. Tot leden van het hoofdbestuur wer den gekozen de hieeren J. H. de Beuk van Amsterdam en M. Gerdes van Rotterdam. Tot eere-leiden van den bond wer den benoem'd de heeren H. Schepers van Gent en L. Chevalier van Bergen; tot leden van verdienste de heeren H. C. Kroon van Groningen en J. P. v. d. Vorst ui', Amsterdam. RIJKSKRANKZINNIGENGESTICHT TE MEDEMBLIK. De minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belang hebbenden, dat aan bovengenoemd gesticht, met ingang van 1 November 1906, te vervullen is eene betrekking van hoofdverpleegster, waaraan aan vankelijk een jaarwedde van f 450 is verbonden, met genot van vrije huis vesting, voeding, verpleging, vuur en licht. Ongehuwde personen in het bezit van een diploma als krankzinnigen verpleegster, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, behooren zich daartoe vóór 1 Sept. a.s. te wenden tot den geneesheer directeur dier inrichting. EEN GOED ZWEMMER. Men meldt uit Hoek van Holland De heer W. J. R. te Amsterdam, die Vrijdagavond met het stooomschip Soestdijk pl.m. 100 meter buiten den Waterweg was, op weg naar Amerika, heeft zich, om naar de werking dei- schroef van het stoomschip te kijken, wat ver voorover gebogen, waardoor hij het evenwicht verloor en in zee viel. Hij heeft zwemmende den Noorden- dam kunnen bereiken en daar die ge deeltelijk onder Water stond, heeft hij ook in den Waterweg nog een 600 meter moeten zwemmen om aan wal te kun nen komen. Aan boord van het stoomschip schijnt men het onge val niet te hebben op gemerkt. HANDENARBEID. De cursus, te Nijmegen sedert 23 Juli gehouden door de Vereeniging tot bevordering van het onderwijs in han denarbeid is Zaterdagmiddag geëin digd. Vrijdagavond hielden leiders en cursis ten een afscheidsbijeenkomst, waar bleek, dat allen met voldoening terug zien op de drie weken, gezamenlijk doorgebracht. De leiders hadden een niet gemakkelijke taak, doch leerlin gen, bij wie een ernstig willen was zij hebben in korten tijd heel wat kennis en handigheid opgedaan in eene richting welke den meesten hunner volslagen vreemd was en zijn gewonnen voor de zaak, waarvoor de vereeniging strijdt. Aan allen, 69, is is van hunne deelneming aan den cursus een bewijs uitgereikt, dat ver meldt het aantal door hen vervaardig- digde werkstukken en het gemiddeld cijfer, daarvoor verkregen. ERNSTIG GEWOND. Te ongeveer 12 uur Vrijdagnacht had er op de hoek van de Zandstraat en de Vierwindenstraat te Rotterdam tus- schen een jongen en een 19-jarig meisje een vechtpartij plaats, waarbij het meisje door den jongen met een mes in den buik werd verwond. Zij is ter verpleging in het Ziekenhuis op genomen. De dader is bekend. HEVIG ONWEDER. Men meldt uit Doetinchem Tijdens een hevig onweder, dat Za terdagmorgen boven deze plaats woed de, werd het paard van den landbou wer N„ dat voor den ploeg gespannen was, op het land door dan bliksem doodgeslagen. Te Spijk bij Lobith werd Zaterdag een vrouw bij het korenbinden door den bliksem doodgeslagen. CHR. HIST. PARTIJ. In eene te Zwolle door het Provin ciaal comité van actie der christelijk historische partij samengeroepen ver gadering, waren vertegenwoordigd de districten Zwolle, Kampen, Steenwijk, Meppel, Ommen, Almelo en Enschede. Nadat de heer van Koetsveld van Rijsenburg zijn rede over „Organisa tie en propapanda" had gehouden, werd besloten tot oprichting eener pro vinciale kiesvereeniging der christ.- histori3che partij in Overijsel en Drenthe. Aan het comité van actie werd op gedragen een reglement te untweroen en de verdere organisatie te regelen. (L. C.) NOG TE KLEIN. Men meldt uit 's-Hertogenbosch Verleden jaar heeft men hier een nieuw gebouw gezet voor de R. H. B. S„ omdat het in gebruik zijnde te klein was. Het toelatingsexamen voor die inrichting is dit jaar vergel ij kend geweest, want ook het pas gezette nieuwe lokaal iste klein om alle leerlingen, die van de school gebruik wenschen te maken, te bergen. EEN KRANKZINNIGENGESTICHT VOOR AMSTERDAM. Men meldt uit Amsterdam aan de „N. R. Ot.": De oamrai'sste"; Indertijd benoemd oni de weuschelijkthdid en finanoieele mogelijkheid te onderzoeken van heit 'SföicQiltien Van een eigen kranilcam'nLg.en- igeaöichifc, ergens buiten, moet naar wij vernemen (miert haar rapport gereed -zijn ear de opridhitrng vaar een .gemeenteli jik 'kr aakz inn iigenges tiidht ■hebben aanbevolen. Wie dan ook de kranikzrtnTirtgeribewegdn g van onze ge meente nagaat, 'zaï aülidM tot de slot som Ikoanen, dat uitvoering van dit denkbeeld raadlzaam is uiit hygiëni sche gronden en ook uitvoerbaar, zon der de gemeente op hooger kosten te jagen. Het aantal der op kosten van de gemeente verpleegde krankzinni gen was op 31 Dec. 1905 1411, namelijk 611 rte Meeienberg, 126 in het nieuw ingeridhrte gebouw Zwanenburg wall 38 te .Mödembliik, 115 Néd. Isr. kramkz. •gesfliidh/t, 115 Goudewater, 40 Eranelo (Veldwijk), 60 Loosduinen, 14 Znidila- ren, 1 s-Hertogenboscih1 Vuclht, 9 Boekell, 64 Ermelo ('s Heeren Loo), 67 krankzinnigengesticht te 's-Gravem- hage en Oud-Roizenburg teLoosdfuinen 1 te Utrecht, 8 te Wagenborgen, 33 te Grave, 50 té' G(h.eel, 3 rte Deventer, 1 te Zutpdren, 20 te Udenlhont, 2 te Mun- ster-BLlsen. En aldoor neg zitten d'e geneeskundige dienst en bet burg. armbestuur verlegen met krankzinni gen, waarvoor nergens plaats is te vinden en waren er in hert Wilhelröina gasthuis in 1905 nog 261 in bewaring. Het getal neemt jaarlijks toe, 1901: 1281, 1902: 1309, 1903: 1357, 1904: 1357: 1 Jan. 1905 1328, 31 Dec. 1905 1411. De kosrten va/n verpleging enz. i:n de ge* 'Stiidhrfien en het Wilhehnina-gasitlhuis bedragen f 329,644, na .aftrek Van bij drage van rijk en provincie f 284.830. Ook as een eigen gesti'dht wen schel ijk met een uitgebreid (heide-Kerreïn, om de verpleging zelf rartioneeler te dioen zijn, d'an zij nu dikwerf zijn kan en oon ide verpleging onder eigen, di^eqt toeaiiahrt te «lebben. Vooral ook om mediisdh-hygiëmsdhe redenen moet de stichting eener gemeetelijke inrich ting door de commissie zijn aanbevo len. SCHANDAAL-COLPORTAGE. Reeds sinds een paar dagen mukea twee schandaal-colporteurs var) de »Amsterdamsche Lantaarn" te Amster dam veel tumult op den openbaren weg. Beurtelings schreeuwen zij op d» bekende langdradige wij.ze, met wara- stentorstemmen het onderwerp hun ner schandaal-colportage uit. Uitmaal geeft hun pamflet *een kijkje achter de schermen in de groote wereld, par ticuliere bijzonderheden uit het leven van den bekenden baron volgt naam, toenaam en qualiteit- Wat deze schandaal-colportage eigen lijk het meest ergerlijk maakt, is de gretigheid, waarmee het publiek er op aanstuift. Nauwelijks galmen de col porteurs in een straat hun onderwerp uit, of zooals we heden nog in de Warmoesstraat konden constateeren de ramen van zaken en kantoren gaan open. Even wordt geluisterd, en dan verschijnt de jongste bediende, om het pamflet, soms bij meerdere exemplaren tegelijk te koopen, gelijk ook vele voorbijgangers doen. Van een hoog moraliteitsstandpunt van de «liefhebbers" geeft dit heusch geen grooten dunk, en mogelijk onbewust zijn zij het, die de schandaal-col portage in de hand werken. Bij gemis aan publieke "belangstel ling" zouden de beoefenaren van het «Amsterdamsche Lantaarn"-nieuw» weldra genoopt worden, wat andersin de maatschappij te verrichten, dan den staf te breken over werkelijke of ge fantaseerde handelingen van anderen; iets waartoe schandaal-colporteurs toch allerminst de aangewezen lieden zijn. Dat moest het publiek toch eens ein delijk beseffen. Gisteravond werden de twee be doelde schreeuwers in de Nes gearres teerd en naar het Politiebureau geleid. Een poos later zetten ze echter weer hun werk voort. (Tel.) HET VERMINKTE KINDERLIJKJE. Dezer Klagen is gemeld', d'ait aan dJe De Ruyrterkado rte AmStendJaim uit hert water is opgelhaalTcL, Ihert in verregaan- d'en staat van ontbinding vehkeerendJe gedeelte van een lijkje vaai een kind tusscihen 5- en 10-jarigen leeftijd. Misdaad achlt men hier ten een en- male buitengesloten. Vermoed wordt, dart het lijkje artkoanstlig is van een knaapje riirt d'e Spaarndammer,straat, dat 10 nraanden geleden aan de De Ruyitieatkade te water iis geraakt en verdronken. 'De verminking laat zich dan verklaren ido'or de zeer gevorder de 'ontbinding, terwijl 'een stooanboot- söhroeif ariogelijk aan het vernielende weaïk heeifit meegeholpen. WEINIG LIEFHEBBERS. Naar d'e ,,L. K." verneemt, hebben zich voor de A-acante betrekking van g erne ent e-ontvamger te Maastricht aangemeldtwee candidaten. Waarlijk niet .veel voor een derge lijke sladsbetrekMng, vindt hert. blad terecht. Men vraagt zich dan ook al gemeen af waaraan dit uiterst gering aantal sollicitanten is toe te schrij ven. GEMAKKELIJK. Een bericht, dat ook onze stadge- noorten zal interesseenen De corres pondent van die Indépendancé Beige te Karlisruhe meldt, dat een zekqre Huber aldaar een vernuftig© uitvin ding heeft gedaan, waardoor het mo gelijk is, td/art de wagenbestuurder van een electrische traan d'oor een enkele, voetbeweging 'de wissels verzet. ONTDUIKING DER WET. Door een aantal gewezen bierhuis- houders te Rotterdam, aan wien het bij de nieuwe Drankwet voorgeschre ven Verlof is geweigerd, is, volgens de „Msbd.", een gaatje in de wet gevonden, om er zoo veilig mogelijk door te kruipen esn dus zonder Verlof de zaak voort te zetten. Zij zijn dan; begonnen met hert openen van een in richting tot verkoop vaai eetwaren* waarvan in de Drankwet niet ge rept wordt. Wanneer nu in een ach terkamer soms „bij vergissing" een glaasje getapt wordt, dan zal dat voor de politie niet zoo gemakkelijk te con stateeren zijn, omdat zij het recht mist daarin do'or te dringen, en' dus weer even raachteiloois dtaat als voor heen. GELDSNOEIER. Ter aanvulling van het bericht' over dc gesnoeide tientjes kan hert „N. v. N." nog mededeel en, dat de man, Haass en geheeten, en goudsmid van beroep, wonende te Kuijk, in Noord-Brabant, aan de (hoofdinspec teur, bureau Muidierpoort, een volle dige bekentenis heeft afgelegd. De drie tientjes, die nog bij hem gevon den werden, waren ook langs schei kundigen weg verdund. In zijn wo ning had hij' een geheel© inrichting om thet snoeiiingsproces' mogelijk te maken. Hij is naar het huis van be waring overgebracht. Slechte gang van zaken moet hem tot zijn daad ge bracht hebben. TREINONGELUG. Vrijdagavond had bij. de Koppel te Amersfoort een ongeval plaats, dat bijlzonder goed afliep. De tirein naar Zwolle, diie 10 uur van Amersfoort vertrekt, werd aldaar aangereden door den trein, komend© van Ap©l-

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2