en uitgaaf sloot met een bedrag van 15.842.50. De verslagen werden achtereenvol gens goedgekeurd en de rekening over 1905 aangehouden. Aan de orde; kwam nu het door de propaganda-club ,,Bet Tientje" voorgestelde pensioenfonds voor we duwen. Na langdurige discussie werd op voorstel van de af deeding Rotterdam besloten hierop nog niet in te gaan, een grondig onderhoek in te stellen dienaangaande en dit voorstel in 1907 opnieuw ter tafel te brengen. Besloten werd' met dit onderzoek een commissie van dcrie leden te be lasben. Na eenige discussie werd daarna nog met groot© meerderheid de voor gestelde statuten-wijziging verwor pen. zullen de laatste werkzaamheden zelf uitvoeren. Er is in den loop van dezen zomer een aardig loon verdiend. (Midd. Cl) Rechtszaken NIET IN OVEREENSTEMMING MET DE WET. Te Winschoten werd in 1900 mej. Adriani, toen de meisjesschool waar-I: aan zij werkzaam was, werd opge-£ heven, belast met het teeken-onidter- wijs aan de verscMllemde lagere scho len, terwijl zij -tevens bij eventueel e vaoatures zou invallen. De Minister heeft thanls op het laat ste aanmerking gemaakt en den Raad verzocht dit deel van zijn besluit in te trekken, als zijnde niet in overeen stemming met de wet. De betrokken onderwijzerete heeft van het Rijk alle gelden terug ont vangen, welke zij sedert 1900 voor haar pensioen stortte. De Raad besloot aan den wenk van den Minister te Voldoen. ALG. NED. POLITIEBOND. De af deeling Noord-Holland van dezen Bond hield te Amsterdam een slecht bezochte algemeeme vergade ring. De beschrijvingsbrief bevatte hoofdzakelijk punten van huishoude lijke® aaricL Wegens bedanken van den heer .T. Kooy Cz. werd de heer C. J. Veiplan ke, chef-veldwachter te Sloten-, tot be stuurslid gekozen. EENE ITALIAANSCHE COMMISSIE. In den loop der volgende maand wordt hier te lande een Italiaansche commissie verwacht, belast met de bestudeering van de Nederlandsche watdrwegen. ONGELUKKEN. (Men meldt -ons uit Sloten (Fr.) d.d. 10 Aug.: Een didp 'treurig ongelval had! héden plaats aan boord van schipper Rits- ma alhier. Terwijl diaze zeilende was, moest tie mast dn d'e nabijheid' van een brug plotseling neergelaten worden. Dat neerlaten ging echter zwaarder idian gewoonlijk en hij onderzoek daarnaar bleek, dat een zesjarig knaapje van den schipper letterlijk plat was gedrukt. De toestand der ouders laat zich beter gevoelen dan beschrijven. (Lw. Ct.) Vrijdagavond omstreeks half acht had te Rhenen het volgende ongeluk plaats. Terwijl het 9-jarig zoontje van den ischipper Verweij, die aldaar aan de zandsteenfahriek 'Steenkolen, loste, een emmer water uit den Rijn wilde scheppen, viel het kind in het water. De door den vader aangewende po gingen tot redding mislukten, zoodat het ventje voor zijn oogen inde diepte wegzonk. DE JACHT IN ZEELAND. Te Oud-Vossemeer waren in den eersten tijd, nadat het water weder was weggevloeid, in de verdronken polders va.n tijd tot tijd nogal e' hazen te zien, maar in de laatste maanden worden er geen meer opge merkt. Waar totaal gebrek is aan voedsel, valt het niet te verwonde ren, dat in de aangrenzende polders voedsel en dekking gezocht wordt. In de eerstvolgende jaren zal de jacht in deze polders van heel weinig be- teekenis zijn. In de niet bevloeide pol. ders denkt men veel wild aan te tref fen In het komende seizoen. In genoemde gemeente loopen de werkzaamheden aan de zeedijken zoetjes aan ten eindeverschillende ploegen werkvolk, uit Brabant af komstig, hebben reeds elders werk ge zocht; de ingezetenen uit Vossemeer Poging tot Doodslag. Voor de Haagsche Rechtbank had zicU te verantwoorden H. J. S., 45 jaar, wonende te 's-Gravenhage, ter zake dat hij den 3en Juli 1906 te 's-Gra venhage gepoogd beeft opzettelijk en met voorbedachten rade L. A. v. W. van 'het leven te berooven, althans hem zwaar lichamelijk letsel, eene levensgevaarlijke verwonding en een belangrijk lichamelijk letsel toe te brengen door uit een met scherpe pa tronen geladen revolver in zijne on middellijke nabijheid drie schoten in zijne richting en op hem te lossen, zijnde de uitvoering van zijn voorne men en van het misdrijf niet vol tooid, alleen tengevolge van de van zijn wil onafhankelijke omstandig heid' dat v. W. door geen der kogels 13 getroffen. Een en twlf tig getuigen (12 k charge, en 9 k décharge) wairen in deze zaak gedagvaard. Als eerste getuige werd gehoord' v. W.. op wien de aanslag werd ge pleegd. Deze deelde mede, dat hij met bekl. in kennis is gekomen dooreen advertentie waarop f8000 werd ge vraagd om een winstgevend, bedrijf te beginnen, en getuige was hierop ingegaan. Aanvankelijk ging alles goed, tot van W. handelingen ontdek te, die hij in strijd achtte met de ge maakte overeenkomst en zijn belang. Gevolg daarvan was, dat de com pagnons scheidden, waarbij v. W. be loofde een anderen compagnon voor S. te zoeken en déze zich verbond het geld teirug te geven. Gp den 3en Juli kwam S. voor zijn d'oien onge woon slordig en vuil gekleed aan de woning van v. W. om dezen te spre ken. Hij gaf voor f5000 bij zich te 'nebben om af te betalen, maar daar v W. de zaak niet erg vertrouwde, stelde hii hem voor het geld den vol genden dag bij advocaat v. d. G. te komen ontvangen, waar. S. het dan maar zou deponeeren tevens zou men dan spreken over de betaling der nog resteerende f 3000. S. opperde hiertegen bezwaar, be werende. dat hij ongelukkig gemaakt, en in zijn bedrijf belemmerd zou wor den, wanneer S. het geld mi niet aan nam. Bij volgehouden weigering faalde S. een revolver voor den dag en richtte die op getuige, die hem toeriep..ben je gek kerel, niet schieten" en tegelijkertijd de trap opvluchtte. S. loste daarna op van W. drie re volverschoten. echter zonder doel te treffen. Nog deelde get. v. W. mede, dat hij S. nimmer bedreigd heeft, al leen had hij hem gevraagd ouitan- t.iën en gelden die S. onder zich had, aan hem. getuige, af te «reven er bij voegende ..anders zal ik je wel vin den en dan zal je meer van mij hoo- ren dan zal er nog wel meer voor den dag komen en dan ga je de kast in." Nog verklaarde get., dat bekl. een paar machines, welke hij onder zich had, om het bedrijf uit te oefenen, had vernield of doen vernielen. Be klaagde S. gaf eene andere lezing van de ontbinding der vennootschap, v. W. wilde de zaak voor een luttel be drag overnemen, hetgeen S. weiger de. omdat hij geld van zijne familie kon krijgen om de zaak alleen te drij ven. Van die overneming kwam intus- schen niets, daar v. W. zich geen man van zijn woord toonde. Had v. W. zich onder anderen gehouden aan de gemaakte afspraak omtrent de af gifte der machines, dan had hij ze mee kunnen krijgen. Bekl. hiad reeds twee-en-een-halve maand voor dat het tot eene scheiding kwam, gehoord, dat, v. W. hem uit de zaak wilde bo ron en hém de machines afhandig .wilde maken. Door een en ander was bekl. geprikkeld. Ook ter terechtzitting erg zenuw achtig. ra.f bekl. een uitvoerig onsa menhangend verhaal van het weg halen en vervoeren der machines, waarbij zijn kleeren en handen vuil waren geworden. Wat h'et contract aangaat tus- schen hem beklaagde en getuige aan- 1 gegaan, bij advocaat v. d. G., daar uit blijkt ten duidelijkste volgens be klaagde, dat het v. W. te doen was om hem er uit te boren en ongeluk kig te maken. „Had hij zijn kop ge bruikt", dan had hij dat contract nooit geteekend, want hij kon geld genoeg krijgen om het bedrijf wel driemaal over te nemen. En door den loop van zaken en door ruim ge bruik van sterken drank was bekl. op den 3en Juli zeer opgewonden ge raakt en zijn hersens kwijt (ook ter terechtzitting was uit zijn verhaal éénvoudig niet wijs te worden). Voor zoover er een draad van was vastte houden had bekl. op den bewusten dag een revolver bij zich gestoken met „ingedeukte patronen" (patro nen die bekL beweerde minder ge vaarlijk gemaakt te hebben) om zijn personeel te imponeeren „dat hem al eens een pak op zijnhad gegeven". Geenszins had hij de bedoeling ge had om v. W. te dooden. Was dat zijne bedoeling geweest, dan had hij zoo goed schutter is hij wel v. W. op 1 meter afstand, gemakkelijk kunnen doodschieten. Er is geen sprake van dat de revolver op v. W. gericht was en hetgeen déze daarom trent mededeelde was onwaar. Niet tegenstaande zijn drift, had bekl. zich zoo goed beheerscht, dat hij tot zichzelf zeide„pas op niet op hem schieten alleen hem maar bang ma ken Geen oogenblik heeft hij de bedoeling gehad: v. W. van het leven te berooven. Toen deze hem in de vestibule aan greep om hem de deur uit te zetten, heeft bekl. slechts langs hem ge schoten om angst aan te jagen. Bo vendien waren de patronen naar bekl. dacht onbruikbaar. (Dequaes- tie dér onbruikbaarmaking schijnt hem hierin te zitten, dat het penne tje van de patronen was ingedrukt, waardoor een patroon kans loopt te weigeren). Getuige v. W., door den president gewezen op het gewicht van zijne verklaring ontkende beslist met be klaagde geworsteld te hebben of maar getracht te hebben hem de deur uif te duwen. Bekl. van zijn kant hield dit beslist vol. REQUISITOIR Na het getuigenverhoor, nogmaals door den president ondervraagd, ver klaarde bekl. wederom allerminst de bedoeling te hebben gehad get. v. W. te dooden of te kwetsen. Zijn geheel e 'handeling was louter bangmakerij. Subs.-off. van justitie, mr. Van Geuns, wénschte met hét oog op het late uur 15 uur) eerst te behandelen de (Tuaestie of bekl., zoo hij schuldig is, toerekenbaar is voor het hem ten laste gelegde feit. Naar de meening van 'het O. M. heeft. bekl. zich schul dig gemaakt aan poging tot doodslag. Daarnaast, hebben wij echter de ver klaring van den deskundige, dat bel klaagde is een néurasthemcns in d/> hoogste mate. die zijn wil niet kan beteugelen. Spr. herinnerde aan het voorgevallene in de Schevenïngsché Roschtes en wees er on. dat volgens den gehoord-en deskundige, bekl. in een soortgelijke® gemoedstoestand heeft verkeerd. Spr. requireerde dan ook een physiatrisch onderzoek naar de geestvermogens van bekl., ten einde te onderzoeken of deze toere kenbaar is met het houden van bekl. in preventieve hechtenis. De verdediger verklaarde hiermede in het belang van zijn cliënt niet te kunnen meegaan. Pleitetr kan er niét in toestemmen dat beklaagde een paar maanden in preventieve hechte nis zal worden gehouden, inmiddels een onderzoek zal plaats hébben en' men dan weer eens over de kern van de zaak zal gaan praten. Daar de Rechtbank geen dadelijke beslissing wilde nemen op het requi sitoir van het O. M., verkreeg mr. Van Geuns weder het woord. Uitvoe rig zette spr. uiteen dat de zuivere zakelijke elementen der poging tot doodslag hier aanwezig zijn. Moeilij ker is het evenwel om uit te maken of bekl. de bedoeling, den wil, iheeft gehad om v. W. te dooden of zwaar lichameliik letsel toe te brengen. Ter beoordeeling van die vraag ging spr. bet getuigenverhoor na. Reeds uit het feit, d'at bekl. het wapen met scherp (kogels) heeft 'geladen, blijkt d'at er hiér een andere bedoeling voorzat dan bangmakerij. (Het indeu ken der patronen was volgens den deskundige van geen invloed). Deze bekl., goed schutter, bekend met wa penen, gaat naar het huis van den. heer v. W., om dien persoon schrik aan te jagen Maar er is meer. Ver schillende getuigen hébben hier ver klaard. dat bekl. wel degelijk op v. W. gemikt, heeft. Ten slotte hebben wij het feit, dat bekl. nog altijd met de revolver gericht op <v. W.. dézen op straat is naveloopen, roepende ik zal je wel krijgen Vast staat dan ook voor hét O. M. dat bekl. het doel heeft gehad getui ge v. W. te dooden, althans zwaar lichamelijk letsel toe te brengen. Van een 'voonafgégane worsteling is hier gen sprake geweest en daarmede ont zinkt aan bekl. het eenige middel dat hem zou kunnen baten. Daarna kwam spr. tot de invloeden, die op bekl. hebben gewerkt- en het overmatig ge bruik van sterken drank, tengevolge Waarvan deze anders goede schutter nu zijn doel heeft gemist. De voorbedachten rade. het kalm overleg en koel beraad achtte het O. M. hier niet aanwezig en het bleef bij de conclusie dat een nader onder zoek naalr de geestvermogens van be kl aasde noodig is. Had de Rechtbank in raadkamer dadelijk geweigerd dat onderzoek te doen instellen, dan zou hét O. M. niet geaarzeld hebben een gevangenisstraf van 4 of 5 jaren te eischen. Thans blijft het bij zijn re quisitoir tot het instellen Ivian een onderzoek. PLEIDOOI. De verdediger, mr. Bourlier. kwam tot de conclusie dat hier vrijspraak zal moeten volgen en in de tweede plaats, wanneer de Rechtbank daar mede niet meegaat dat een nader on derzoek naar de geestvermogens van zijn cliënt zal moeten plaats hebben. Agentschappen van Haarlem's Dagblad. HAARLEM's DAGBLAD, dat zijne abonnés ïn Haarlem en omlig gende Gemeenten telt bij dnizenden en geregeld het aantal der geabon- ueerden stijgen ziet, heeft Agenten in de navolgende dorpen rondom Ha arlena BeverwijkJ. HOORNS BennebroekA. KLOMP HalfwegJ. G. BKRTEN8. HoofddorpH, LIEU W ES HeemstedeJ. LEUVEN HillegomA. VAN DER LANS SpaarndamO. HARTENDORP SantpoortP. VAN MEURS- VelsenW. J. DE RUI.TTER Vijfhuizen (Zuid-Schalkwijk) J. C. VAN DER VIS. VogelenzangP. OEDDTNG Wijk aan ZeeH. S. FIEGE UmuidenJAO. 8INJEWEL]] ZandvoortJ. TERMETS Al deze Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. De Couranten voor de Geabonneerden te Overveen, Bloemendaal, Jan Gjjxenvaart, 8choten, Aerdenhout, Bentveld en de Bloemecdaalsche Par ken worden van het kantoor te Haarlem uit, rondbezorgd. Abonnementen en Advertentiën in dese Gemeenten knnnen worden opgegeven *an de Rondbrengers der Courant, P. VAN DE RAADT en B. W. PRIESMAN. DE ADMINISTRATIE.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 6