Weerbericht. MEDEDEELINGEN VAN HET KON Es KL. NED. MET. INSTITUUT. .Opgemaakt voorin. 10.50 uur). De Bildt, 14 Augustus. Hoogste barometerstand 765.5 m.M. te Memel (Oostkust Oostzee)laagste 747.5 te Valentia (ten O. Tan Schot- BaEd). Verwachting tot den avond van 15 Augustus Wand Zwakke tot matigen Zuidel. tot Z.-W. wind. Gesteldheid van de luchtzwaar bewolkt waarschijnlijk onweer. Temperatuuriets koeler. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag 2 uur 756 m.M. Neiging tot vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 757.5 m.M. Barometers en Thermometers Ruime keuze. Prima afwerking. JOH. M. SCHMIDT, Zijlstraat 85. Thermometerstaod. te Haarlem. Dinsdag 14fAugustus Hoogste gisteren F. 76 Laagste heden nacht F. 63c Hoogste heden tot 2 uur F. 68o Aardig reclamemiddel. •De firma Aarts en Co., die den ïjAlgemeene Muziekhandelin de Groote Houtstraat 103 beheert, heeft ïflijkens een aankondiging in de ad vent énitiekfólomlmen van ons blad1, een •aardig rtec'lamlemfiJdidel uiigediacht. De firma deed nl. eenige maten uit het (begin van een muziekstuk, op haar winkelruit schilderen. Degeen, die der firma mee kan deelen, welk rnu- «Êekstuk dit is, krijgt een uit de hand gekleurde plaat in passe-partout ten Een ons toegezonden exemplaar van bet gesolienkje is een keurig uitge voerde plaat in nette passe-partout gevat, iEen passende reclame dus! Naar üiet West land. De aid. Haarlem en Omstreken van de Nedertandscfoe Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde hield he iden een excursie naar het Westland. Ges n ap t. •Door de Zaanldamsche politie is •aangehouden zekere Cornelius Koo- fflUeai. zonder vaste woonplaats, die op 25 Mei jll. van idlen rijwielhandelaar P. J. Verhoef, •onld'er den naam Vink, keu fiets huurde, id'och se'dert dien tijid isiiets meer van zi'ch hooren liet. Thans verklaart hij. idlat hem op Iden eersten Piinksterdlag te iKiromimenlle Let rij wiel ontstolen was. De aanhouding geschiedde op aanwijzing van d'en rijwiellbandelaar zelf, die hem; her kende, toen hij met de hoot naar Am sterdam. zou vertrekken. Heden werd •hij naar Haarlem overgebracht Gev. Voorwerpen. Een bril, een roeiboot, een braud- kastsleutel. drie armbanden, een kinderschoentjeeen patroon, twee tonden, een paternoster, twee rie men. een kerkboekje, een hoed, een portrethanger met 2 portretten en eeD halsketting." Uit de Omstreken OVBRVEEN. Goed afgellloopen. •Hedenmorgen sloeg ouder Ooster- diuin nabij Café de Blauwe Borden, een paard gespannen voor een bak kerswagen van den heerVan den Berg te Bloemendaal, op hol. Het mag een geluk genoemd wor den. dot de wagen zich een eind ver der in het bosch vast werkte, want anders zouden waarschijnlijk groote oüheüen gebeurd zijn, daar zich juist op den weg een landauer, bespan nen met een paard bevond, waarin zich een familie van vier personen be rend. BLOEMENDAAL. Weinig belangstelling. Niettegenstaande de verwachting nog al groot was voor de openluchit- bijeemkomst, welke laatste kermis- Maandag op de terreinen van jhr. mr. P. Téding van Berkhout vanwege d'e Geheelonthouders Vereen'iiging zou worden gehouden, was de opkomst beneden het midd'elmatige. Verschillende goede sprekers waren, aanwezig, die door hun redevoerin gen het auditorium boeiden. Omstreeks half twee begonnen, was de meerimg te ongeveer zes uur geëin digd. Die zijn de jachteigenaars voor. Zondagmorgen hébben een vijftal etroopers der. omtrek van Bentveld en hét naalden veld onveilig gemaakt, gewapend met geweren werd er flink op los geschoten en menig konijntje iXm buit gemaakt. Deze stroopersbru- talitéit is izeer nadeeiig voor de jacht eigenaars dlie pas in Ootober klop- ijacht gaan houden. VOGELENZANG. Dat zal hem opbreken. Eenige personen, die joelend en tie rend gezeten in een rijtuig een dezer nachten door de Vogelenzang tsojdken, werden op 'liet onbillijke van dit iïaéhtelijk burengerucht gewezen d'oor onzen nachtwaker J. Bellis Een dezer .personen werd1 hierom •zoo voedend, dat (hij !hét rijtuig uit kwam en onder Ihett scholden van ploert, ismeerlap en meer van deze hëvelijkbeden, greep hij Bellis vast en dreigde ham in de LeddSOhevaart te zullen gooien, wat 'door Bellis werd verhinderd. Daar deze persoon voor den nacht waker geen onbekende is en genaamd is W. B., los werkman te Haar lem, is deswege proces-verbaal tegen hem opgemaakt wegens beleedighig en bedreidng. HAARLEMMERMEER. De laatste hand wordt thans gelegd aan de fortifieatieverken te Hoofd dorp. Men is thans bezig met het hard maken der pad'en en terreinen, die toegang geven tot de kazerne en andere kunstwerken. Spoedig wordt een begin gemaakt met het afbreken van de tijdelijke"wo ningen op idle rijksgronlden, welke Ihuii'svestJitoig verleenden aan de betrok kene lamMeffiareii, welke weder bij an dere welken woerden ingedeeld. Hoofd1 'dorp (getvbeUt het einde- dier werkzaam heden. Velte partiouliiiere woningen zijn .ïee'ds lontiu'Lmld en staan ledig. Een blok nieuwe huizen wacht al ge- ruimen tijd op huurders, zeer ten na.- deele dér 'ondernemers, die vooreerst wed genoeg zullen 'hebben van hunne hangende bouwplannen. Te Vijfhuizen lHaarlemmermeer) zal spoedig een begin gemaakt wor den, met den bouw eener bizon dere Chr. school. De pastorie van den ge reformeerden predikant wordt alsdan de woning voor dien hoofdonderwijzer wijl alsdan voor den predikant eene nieuwe pastorie zal gebouwd worden. Ook aan dein iSlotemveg, N. O. ge deelte zal binnen korten tijid' overge gaan woidlen tot den bouw eener bij zondere school. De noodi'ge fondsen zijn .reeds vooihandéni HEEMSTEDE. De Gevleugelde Vrienden. Zondag 12 Augustus hield de post- duivenviereemging „De Gevleugelde Vrienden", alhier, haar tweede onder ling concours van Medhelen (België) afstand 146 K.M. De duiven werden te 7.20 Green- wiöhtïjld in vrijhenid gesteld door den convoyeur van den N. A. hond van postduivenliefhebbers met liofht be wolkten ludht en zuiden wind. De prijzen werden behaald als volgt: le pr. P. Timmermans 9286 2e pr. dezelfde 9—328 3e pr. Jac. J. v. d. Linden 93226 4e pi'. C. Warmerdam 93348 5e pr. J. v. Leeuwien 93452 6e pr. C. Warmerdam 93516 7 e pr. -dezelfde 9—3546 8e pr. dezelfde 9373 9e pr. Jae, J. v. d. Linden 9—3757 10e pr. dezelfde 9—37—57 Zilveren medaille uitgeloofd door den heer J. vj Leeuwen, voor de twee eerst getoonde 'aangewezen duiven werd behaald' door .d'en heer Oac. J. v. dl Lmden. SANTPOORT. Prakbosch. Men schrijft uit Santpoort aan het N. v. d. D. Het woord „prakbosch" zal niet aan alle lezers bekend zijn. De men- schen hier spreken van prakbosch en van prakken. Met het werkwoord „prakken" bedoelen zij dan het on diep omspitten van boschgrond. De zaak is als volgt Veel bosch hier bestaat uit laag hout. Vooral eiken hakhout groeit hier overvloedig. Na een bepaald ge tal jaren wordt het bij d'en grond af gehakt. Dit geschiedt om de 6 7 ja ren, indien de takken moeten dienen voor rijs, dat door de tuinders wordt gebruiktof wel om dé 20 jaren, als het gaat om de eiken palen, welke bij de boeren gezocht zijn. Nu is van prakbosch alleen daar sprake, waar het hout vele jaren, lang mocht groeien. Wortels van zes jarig hout kunnen het spitten nog niet verdragen. Wanneer nu een stuk boschgrond, met eiken beplant, bijvoorbeeld een twintig jaar heeft gestaan, dan komen de hakkers en vellen het hout. In het eerstvolgende voorjaar na den baktijd wordt de bodem, zooveel de diep-gewortelde eiken stronken het maar toelaten, be werkt en voor bebouwing geschikt gemaakt. Eén steek diep wordt de grond ODgewerkt. En in den losge- maakten grond, welke twintig jaren lang de bladeren ontvangen heeft en al zoo teelaarde bezit, vinden de aardappelen eene uitnemende plaats om t,e ontwikkelen en vruchten te geven. In verband met dit prakbosch kan nog de volgende bijzonderheid ver meld worden. Bij enkele landeige naars bestaat namelijk de vriende lijke gewoonte, stellig afkomstig uit den ouden tijd, om een stukje prak bosch aan behoeftige lieden voor aardappelteelt kosteloos af te staan. Vroeg in het voorjaar, soms al in den winteer, komen dezen zich bij den wachter aanmelden om zulk een hoekje grond. Zoodra de hout veiling voorbij is en de weersgesteld heid het gedoogt, worden de arbei ders, die aangenomen zijn en hij- na niemand woi'dt teruggewezen toegelaten tot den bouw. Zij prakken en poten, om later te oogsten. Half Augustus begint men met het rooien van de aardappelen. Er zijn ditmaal stukken prakbosch, wélke, veel van de droogte hébben geleden, en alzoo minder zullen opleveren dan aan de bewerkers lief is. Maar feite lijk is het alles toegift. Een paar zak goede z andaard appeft'jes worden van het prakbosch herwaarts gedragen en van pracht wordt ditmaal eens niet gesproken. Dat zijn de zegeningen van ons prakbosch. HAARLEMMERLIEDE C. A. Openbare vergadering van den Raad dezer Gemeente op Zaterdag 18 Augustus a,s., voormiddags 10 uur. De agenda bevat: 1. Ingekomen stukken en mededee- •lingen. 2. Aanbieding Gemeente-rekening, dienst 1905. 3. Aanbieding Gemeente-begrooting dienst 1907. 4. Missive Gedeputeerde Staten ver- hooging jaarwedden Burgemeester en Secretaris. 5. Voorstel B. en W. .regeling jaar wedden Gemeente-veldwachters. 6. Adres H. S. Knoop, verhooging jaarwedde als ambtenaar ter Secre tarie. 7. Adres Ambachtsschool te Haar lem om subsidie. SPAARNDAM. Als blijk van waardeering ontving de heer W. Nijfi. bij gelegenheid van zijn 121/2-jiairig jubilé als arts alhier, van de ingezetenen een fraai cadeau. SOHOTEN. Raadsvergadering dp Donderdag 16 Augustus 1906, namiddags 6£ uur. HALFWEG. In verband met .het berijden van dubbel spoor in het oostelijk dieel van het dorp is de halte van de-Elec- trische Spoor aldaar verplaatst naar het Kerkplein. Z ANDVOORT. Aangekomen Badgasten Jongej. Bolken, Amsterdam, Hotel Driehuizen. Mej. Vruchtman, Zutfen, idem. De heer Roodenburg, Amsterdam, idem. B. Seyfert, Chemnitz, idem. Fam. Schroder, Hilversum, idem, 2 pers. Fam. Kersken, Ainsterd., idem, 2 p. De heer Baron, Antwerpen, idem. Mevr. Haag, Amsterd., idem. M. Ruttenbei'g, Essen a/R., Hotel Belvédère. A. M. C. Jongkindt Coninck, Bus- sum, idem, 2 pers. I-I. Thiel, Essen a/R., idem, 2 pers. J. Van der Schuit, Rotterdam, Beau Sejour. Mevr. Rietveld, Amsterd., idem, 2 pers. Mej. Blecking, idem, idem. Dames Wunia, idem, idem, 2 pers. A. J. Gijsen, Didam, Kerkstraat no. 15, 5 pers. Mevr. Tidema-n, Arnhem, Kerkstr. no. 16, 2 pers. Mevr. Wijnoogst, Amsterd., idem, 4 pers. R. Snijder, idem, Haltestraat no. 15 J. van Praag. Brussel. Poststraat o. 8. Mej. A. Boleke, Elberfeld. Pension Vallo. S. R. Klatte, Amsterd., idem. Ph. Kuthe, Nijmegen, Hotel Groote Badhuis. 3 pers. E. ten Seeweits van Reeseman, Oosterbeek, Hotel Beau Site, 2 prs. Fam. E. Grosse, Aken, Pension Beau Rivage, 6 pers. E. Przedeekie, Amsterd., idem. Fam. Van der Heijden, idem, Dorps plein no. 3, 5 pers. H. Meyer, Haarlem, idem. Dames Hassink, Amsterd., Pension d,e Roos, 2 pers. Fam. Olievier, idem, idem, 3 pers. De heer v. d. Beugel, idem, idém. J. H. Dijkhuis, Leiden, Duinweg no. 12, 2 pers. Mevr. Wed. K. G. Albefrdrngh, Am sterdam, Kerkstraat no. 24, 5 pers. WIJK AAN ZEE. Kinderfeesten. De feesten liepen Maandag uitste kend van stapel. Des morgens werden v-fQStrijden géhouden in boegspriet loop en en blaasvecliiten. Bij deze wedstrijden weiden prijizen gewonnen door de jongeheeren Fritz Sitruve, Andr. v. d. Schuit, Adr. v. d. Schuit, Elie van Rooy en Frits Cuy- pens en door de jongejuffrouwen M. v. d. Doles d'e Viüiebois, Ant. van Griethuizen, Betsy Hofland en Nelly van Griethuizen. Te half vier vittig die fortèrbouw aan in twee groepen, ondier leiding van de hoeren v. d. Schuit en Sluter en 'de dialmes Koolhaas, Sluter en Smit. De am.deie. groep weid' geleid dloor de beeren J. M. C. van Gheel Gildemees- ter en Hofland! en d'e dames A. Kars- cüorp, Puinbroek. De strijd was niet spoedig beslist, daar te acht uur nog enkele forten zichtbaar waren. iHet strand' werd 'door bemgaaltedh vuur verlicht en tot slot werd een optocht van 400 deelne- imers gmoud'en mét lampions, welke een zeer aardig effect maakte. Vandaag is liet feest voor de kin deren uit liet dorp. Binnenland ten, mogen als bagage ten vervoer worden aangeboden en aangenomen, indien de reservoirs van «terk me taal zijn vervaardigd en luchtdicht gesloten zijn. TECHNISCHE HOOGESCHOOL. Volgens een telegram uit Brenxer- Iiaiven aan de Halrrnburgscto corres pondent is de sctoepébou wkun'ddge ingenieur E. Vossnacik benoemd tot hoogléeraar aan .die Technische Uoo- gieschlooï te Delft. De 'heer Vossnacik, die eerst 30 jaar oud' is,was tot dusver werkzaam aan dé werf van G. See- beclk .te Brewieihaiven.. MEVROUW IvOOPMANS-DE WET. Dr. Hendrik Muller sohlijft aan de „N. Ch": „De hartelijke hoop, voor een paar weken in dit blad' uitgesproken voor het [herstel van mevrouw Manie Koop- mams-De Wet, is niei verwezenlijkt; zooeven bereikt mij het bericht, uit Kaapstad, dat zij .de eeuwige rust is ingegaan. Een groot verlies lijdt daardoor de Nederlandsche stam, van welken zij een edeile en getrouwe vertegenwoor- idilgster is geweest. Gesproten uit een oud en aanzien lijk Hollandsdli-Kaapscllx geslacht, heeft zij zich haar waandigen vader tot voorbeeld gesteld, die een eere- plaiats in 'de gedachtenis der Neder landers verdient om zijn trouw en een voortreffelijk voorman van zijn IIol- lamdteuh-Afrifcaaiisch'e' tijidgenooten ge weest is. In dit streven is zijn dochter Minnie, zooals mevrouw Koopmaais in het dageilijiksdlie leven genoemd werd, geslaagd; geheel en al. Eerbiedig zal haar Mgedauhteri hul de woi'den gébracht door duizenden, gelijk door haar langjarigen vriend". KATHOLIEKENDAG TE DELFT. Te Delft zal op 3 October a. s. on der bescherming en in tegenwoordig heid van den bisschop van Haarlem de Eerste Diocesaan-Katholiekendag in dit Bisdom worden gehouden. De aandacht zou gevraagd worden voor twee onderwerpen lo. de wen- schelijkheid van meerdere algemeene ontwikkeling der katholieken, 2o. coöperatie van den middenstand. Zoo dra de geachte inleiders hunne con clusies zullen hebben ingediend, zul len deze bekend gemaakt worden, waarna gelegenheid zal worden ge geven daarop amendementen in te dienen. De zaal, waar de katholiekendag zal gehouden worden, kan, naar het Uitvoerend Comité bericht, bij uiter ste bezetting 1500 menschen bevatten. Ter voorkoming van gedrang, en. om aan ieder, die een kaart heeft., eexxe behoorlijke plaats te verzekeren, zul len niet meer kaarten wox-den uitge geven, dan er plaats beschikbaar is. Om die reden ook zullen de aanvra gen onx toegangskaarten, tegen beta ling van ƒ0.50 per kaart, gericht moeten worden tot één dér leden van het Algemeen Comité, uiterlijk vóór den 14den Augustus. Aan later inko mende aanvragen zal slechts gevolg kunnen gegeven worden, voor zoover dan nog raimte beschikbaar blijkt t*. zijn. Van het Uitvoerend Comité is mr. J. N. J. E. Thijssen voorzitter en jhr. mr. L. E. M. von Fis enne secretaris. POLITIEHONDEN. Men schrijft uit Hengelo Het bericht omtrent een wedstrijd' van politiehonden .alhier in deze of de volgende, maand is minst geno men zeer voorbarig. Een besluit is nog niet genomen dus is er van den tijd, wanneer de wedstrijd zal plaats hebben, nog niets bekend. W e 1 ziin circulaires verzonden aan de burgemeesters der verschillende gemeenten en aan de hoofden der po litie in verschillende plaatsen om gel- delijken steun. Van dezen steun zal het afhangen, of er iets van kan ko men. Dat bijna alleen Duitsche en Belgi sche politiehonden er aan zullen deel nemen, is zeer natuurlijk, daar men in Nederland een paar plaatsen uitgezonderd geen politiehonden heeft. BAGAGE. Bij resolutie van den Minister van Financiën is aanwijzing gedaan van dé goederen, welke als bagage wor den beschouwd. Als basrage wordt in den regel slechts beschouwd al hetgeen de rei ziger aan reisbenoodigdheden mede- neemt, alskoffers, mantel- en reis zakken, hoededoozen, kleine kisten en dergelijkegroote kisten, tonnen, meubelen en andere voorwerpen, die niet als reisbenoodigdheden kun nen worden beschouwd, behoeven niet als bagage ingeschreven te worden. Onverminderd het bepaalde in het volgend lid is het verboden goede ren, welke niet met spoortreinen mo gen vervoerd worden of waarvan 't vervoer voorwaardelijk is toegestaan, ten vervoer per spoorweg als baga ge aan te bieden of te laten aanbie den of per spoorweg te vervoeren. Motorrijwielen, welker reservoirs niet meer dan 2 liter benzine bevat TENTOONSTELL1NG TE LEEUWARDEN. De nijverheidstentoonstelling is Zondagavond gesloten. Het waren dertig dagen van buitengewone druk te, waartusschen in de laatste 'helft •van Juli ook nog de kermis was ge komen. Gelijk tegenwooxdig bij iede re tentoonstelling -ontbrak hét niet aan afwisseling en vemxakelijkheden van allerlei aard, vooral 's namid dags. Dan was niet alleen de groote feesthal gewoonlijk steeds vol, maar hadden, dank zij het meestal 'gunsti ge weder, eenige duizenden vóór en in de fraai aangelegde parken plaats genomen. Dagen van 5Ö00 k 6000 be zoekers, ondér wie ook tal van vreemdelingen, niet alleen uit Fries land, nxaax' ook uit andere provin ciën, waren geen zeldzaamheid. Zon dagavond waren er wel 7000 k 8000 bezoekers. Niet weinig levendigheid werd ook aangebracht door de vele congres sen en algemeene vei-gaderingen, die tijdens de tentoonstelling werden ge houden, voorts door een drietal wed rennen van wege de Friesche Sport club, rnuziekwedstrijdende rasbon- dentent o onst el liing, om het voor naamste te noemen. Om 101/2 uur 'had in de feesthal de sluiting plaats met een toespraak van den heer mr. J. A. Stoop. Door het uitvoerend comité werd hem daarbij, onder de fanfares der mu ziek en uitbundig gejuich van de dui zenden menschen, een lauwerkrans aangeboden. En toen volgde nog een landelijk bal van een paar uren. EEN HACHELIJKE POSITIE. Vrijdagavond ongeveer 7 uur viel van liet den Nieuwen Waterweg uit gaande ss. „Sloterdijk" de kwartier meester W. 7. Roos, wonende te Am sterdam overboord. Het schip be vond sdch in volle zee, ongeveer 2.5 K.M. van de kust verwijderd. Of schoon eerst verschrikt door den val, wist de kwartiermeester zich daar van spoedig té herstellen en zwem mende de kust te bei-eiken. In het water ontdeed hij zich van bovenklee- dïng en schoenen en ving den tocht aan. Hij passeerde de stoomloodsboot en een paar loggers, maar werd niet opgemerkt. Eindelijk bereikte hij het Noarder- hoofd, dat, daar het ihoog water was onder water stond. Tot driemaal toe begaf de heer Roos zich op de pier en driemgal moest hij zich weer te water begeven, omdat het hem onmo gelijk was daarop voort te komen. Ten slotte weid hij opgemerkt door C. >v. Mastricht van Rotterdam, die hern hielp en meenam naar hotel Hoek-van-Holland. De heer Roos heeft van zijn reisje in zee geen hinderlijke gevolgen ge had. WEERZINWEKKEND. Men schrijft uit Sittard van 12 Augustus: Een werziiiiwekkend geval van droix- keusëhap heeft zioii gistero'olxtend hier voorgedaan. Een jeugdig paartje, dat Vi'ijdag- op 't stadhuis voor den ambtenaar van den bux-gei'lijken stand geitx-ouwd was, zou gisterochtend ooik iu de kerk getrouwd worden. Te diien einde begaf Ihet bruidspaar ZicOi met itwee getuigen, een meisje en een jorajgem, .om lachit uur .ter 'kerke, waar bij bleéki'dlat -die imamnelijlke getuige in dat 'vroege morgenuur reeds stom- dronJken -wa-s en zelfs in d'e. kerk 'op de sfleenen riéli, toen Quet bi-iridsnioi'sj e .poogde Oxern o(p -een stoel te doen plaiaitsnennen. Nauwelijks had deze dronken bruidsjonker de kerk verlaten, of veld wachter Gruisen xxa-m hern bij den 'kraag en bracht hem onder hei stad huis ter oaaltnudhtering. GEVOLGEN VAN EEN TWIST. Toén trein 11.27 Maandag aan het Beursstation te Rotterdam aankwam, bleken eenige opgewonden miliciens twist gehad te hebben. Een hunner had' zijn mes getrokken en een korpo raal kreeg een snede over het been. In de wachtkamer gedragen bleek nooidlig, diat hij per brancard naar !het riekenlhuis 'weid vervoerd. De da.- d'er is gearresteerd. KERMISPRET? De kermispret ite iRotlterdaun /is in dien nadh't van Zaterdag op Zondag' reeds ingezet met een bloedige vecihit- partij. In de Westewaigemstraat hald, de 18-jarige beier W. van Vliet ruzie fekregen niet zijn meisje, wat zoo hoog -liep, dat 'hij haar ïruish'a.ndëide. Eenige voorbijgangers trokken partij voor net meisje, waarop Van Vliet een scheermes voor d;en dag haaér en daarmede in hét wild om zich heen stak. De 20-jarige J. Vito kreeg een messteek in den rug. Een ander der omstandex-s kreeg eveneens een mes steek, waarbij het mes echter afstootte op een haatd vooxwei-p diait hij in zijn vestzak had. Daarna bracht hij de 28-jarige Wilhelmina Le Cl er, die mede tolt de omstanders behoorde, zulk een stooit met Let mes toe, dat .haai' toestan'd 1 etveuisgéva art ij Ik is. volgens op den kop endaarna op de rechterzijde te zijn gebuiteld; was de geiheéle auto vernield. Van de vijl inzittenden is de chauf feur direct, zonder ernétig letsel te bekomen er uit geslingerd. De heer naast den dhaxiffeur was gezeten, lieer M., leerraar aan. het gymna sium te Venlo, geraakte tusschen de ingedrukte chassis belkneM en werd onlett groote moeite onder het .rijtuig losgéweikt. Hij was zeer zwaar ver- avond en bloed'die herig. Tw.ee dame® werden, déeriijik veawondj door de iveabrijtzelde ruiten, tenwijl e'en andere heer slechts lichte verwon- Ülingen bekwam. De beaide dames wer den naar het gasthuis t.e Venlo ver voerd en aldaar voorloopig verbon den. Evenizoo de heer M., die in het ziekenhuis ter verdere verpleging weid opgenomen; Zijn toestand, hoe wel naar omstandigheden bevredi gend', moet "vrij ernstig zijn. De ineen- gedrukte auto werd in een naburigen stal opgeborgen. (Tel.) Aan dén Z. W. Buiteais/ingel te 's-Grajvenhage heeft Maandagochtend een ernstig ongeluk plaats gehad. Eein 3-jarig jongetje had de onvoor zichtigheid achter een wagen te gaan hangen, waarop ijizeren palen waren geladen, bestemd vooa- de fabriek van de firma Spoor, Wijnivoond' Go. Een ■dér ijzeren binten gleed van den Wa lgen en verwondde den knaap zóó ern stig aan ihet hoofd, dat hij spoedig d'aarna overleed. Op der Rijn bij Rllienen is het 9-ja- rig zoontje van den schipper Vermeij, uit Roterdam, bij bet putten van een emmer wafer, overboord gevallen en. verdronken. Het lijkje is nog niet ge vonden. Tc Velp bij Arnhem, wilde Zondag middag de 24-jarige arbeider B. v. d. B. op het voorbalcon van dén paar- dénJtrann springen, met hél gevolg dait hij viel en zoodanig onder den wagen kwam, dat die wielen in de lengte van enkel' tot iknie over zijn rechterbeen gingen. Hevig bloedende werd hij in de apotheek van den 'heer V. E. K. Ibinuengeidragen en na daar voorloo- iptig .vie'ibonidlen t.e zijm, pier brancard naiar 'het ziekenhuis vervoerd. Maandag is een soldaat bij de hal te aan den tol bij Katwijk aan Zee ondér de stoomtram geraakt. Een voet is nagenoeg verbrijzeld. Hij werd naar Leiden vervoerd en in liSf station verbonden. Hij was belast om den conducteur der van Katwijk aan Zee komende stoomtram te waarschuwen om mu nitie naar Leiden mee te nemen, na afloop der gehouden oefeningen in de duinen tusschen Katwijk-buitenen Katwijk-binnen. Bij het springen om in den goederenwagen te komen, schijnt hij misgestapt te hebben en kreeg hij een wiel over een der voe ten. Per tram van halfvier werd hij naar Leiden vervoerd. (L. D.) ONWEER. Tijdens een hevig onweider sloeg Zaiterdag bij .cléu 'landbouwer E. Fre- deriiks in de Hariklkerwaard, onder die genrelente. Rlhédén, de bliksem in een hooiberg, gedeeltelijk gevuld' met graan. Nog trvvee bergen werden door heit vuur aangétast en verbrandden; danlc zij de gunstige windrichting, bleven de woning en nog zeven met hooi en graan gevulde bergen behou den. Alles is verzekerd. Uit Lobilh meldt men van Zater- 'dng: Hedenochtend, omstreeks 11 uur. nam men hier een kort doch hevig onweer waar. Ben der felleblikaem- sdlipcirten trof, helaas, een uit het na burige Duitsche grensstad je Elten her komstige vrouw, op hét oogenblik, dat zij zidh, met twee barer kinderen en een zuster, op een. ondier cleze ge meente gelegen 'vellld, met het binden v.an korenschovien belziig hield. De vrouw werd onmiddellijk gedood', ter wijl cle anderen allidht van schrik eenigen tijldl in min of meer be- wuisteloozen toestand geraakten. UIT HET AMSTERDAMSCHE POLITIERAPPORT. Bij bet grijpen naar een stukje pa pier is een 7-jarige jongen uit een raam der le verdieping van een per ceel aan den Amstel op straat geval len. Het knaapje is naar bet Binnen- Gasthuis gebracht, alwaar bij aan komst bleek dat het reeds was over leden. ONGELUKKEN. Auto-ongeluk. Zondagmorgen, omstreeks 12 uur bad op den weg tusschen Venlo en Tegelen wediea'om een auto-ongeluk plaats, met nog ernstiger gevolgen idlan dat hetwelk den vorigen Zondag op 'dezelfde plaats gebeurde. Van een auto, waarin 5 personen waren geze ten (genummerd' P 108) en be'hoorende aan de 'Maastriohtscfne familie H., sprong d& l/inikervoórband. De wagen belde een weinig over en reed onge veer ter hoogte van het Venlooscbe kerkhof in d'e tramrails. Waarschijnlijk heeft toen de chauf feur een poging gédaan, de auto we derom op den weg te lichio. Het wielspoor, duidde aan, dat de wagen langs de rails schuurde en vervolgens een booht beschreef naar het midden van den weg zoodat liet voertuig overdwars op den weg'kwam te staan. Door 'de snelle vaart en het gewicht van den wagen is het voertuig over- dwarg doorgeschoten en totaal gekan teld. Na eerst over de linkerzijde, ver BRANDEN. Zondagnacht is aan de Oldenzaal- schestraat te Enschede de zetterij van Gebr. Bronsema met winkel en woonhuis door onbekende oorzaak uitgebrand. Alleen de afzonderlijk staande drukkerij werd gespaard'. De aangrenzende woning met behangers- winlcél van H. Obdeijn kreeg veel brand- en waterschade. De bewoners ontkwamen door de achterramen. Verzekering dékt de schade. Ten gevolge van hooibroei te An- nerveen is de boerderij van S. Steen- ge afgebrand. Er kwamen 30 varkens in de vlammen om. Van den inboedel werd weinig gered. Alles was verze kerd. Maandagnacht j 1. is aan de Olden- zaalschestraat te Enschede de elec- trische drukkerij van Gebr. Bronse ma met winkel en woonhuis door on bekende oorzaak uitgebrand. De aan grenzende woning met behangerswin kel van H. Obdeijn kreeg veel brand en waterschade. De bewoners ont kwamen door de achterramen. Ver zekering dekt dé schadie. VERBRAND. Bij tot aansteken van een peitro- léuanftoestel geraakten Zondaga/vond in een woning in d'e Nieuwe Hekke- laian te 's-Gravc-nhage de k leer en van een bejaarde vrouw in brand. Deer lijk verwond werd de vrouw naar het Geméeulezi ekenhuis vervoerd, alwaar zij in den afgeloopen nacht aan de •gevolgen van de bekomen verwondin gen is overleden. Sport en Wedstrijden WEDSTRIJDEN TE GRONINGEN. Waarschijnlijk ten gevolge van de zeer mooie inschrijvingen was er bij deze wedstrijden meer publiek dan bij de vorige. De opkomst van de inge schreven paarden wias bevredigend, alleen in het vierde nummer over trof het aamtal wegblijvers dat der opgekomen paarden. Een "zeer mooi veld was reedis da delijk het eerste nummer de Ver- mouthprijs, waarin van de 15 inge- schlreven paarden 12 aan den afrit verschenen. Kozijr, van A. Catz, Gro ningen. die Vrijdag j-1. te Leeuwar den in twee opeenvolgende strijden eerste aankwam, was ook voor dit- nummer favoriet, al hoewel hij 15 meter achteruit werd gezet, ten ge volge van zijn overwinning te Leeu warden. Kozijr stelde het in hem ge steld vertrouwen niet te leur en won de course in 3 min. 7 3/5 sec., op en kele meters gevolgd door Agnita van Stal Avanti 1700 M. in 3.08. Doffert van Stal Vitesse en Wilhelmijntje van Stal Harendermolen, die dead heat liepen en den 3en en 4en prijs mochten deelen. De Portprijs, de heat, was beslis?

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2