Weerbericht. Binnenland Tbermometerstand. Land en Tuinbouw Leger en Vloot Kerk en School PERS-OVERZICHT MEDEDEELINGEN VAN HET HONJNKL. NED. MET INSTITUUT. (Opgemaakt voorrn. 10.50 uur). De iBilcHt, 19 Augustus. Hoogste bmometerstaaxt 769.7 m.M. Ite Parijs (Frankrijk); Laagste 746.2 te Hnparanida (N.-O. Zweden). Veonwachting tot den avond van CO Augustas: Wind: Matige Z.W. tot westelijke wrónidL Gesteldheid van de lucht: Toenemen de bewolking; mogelijk regen. Temperatuur: dezelfde BAROMETERSTAND TE HAARLEM. „RIJKSTERREIN". Een clieoer dagen', dies middags om 3 uur wanen een paar mannen op bet BdnnenhOf te 's-Gnavmliage bezig kleedeai en gordijnen te kloppen. Vlak daarbij' staat een politieagent, die ben kalm bun gang iaat gaan. Zulks wekt cte verwondering van een voorbijgan ger, die niet kan nalaten naar de oor zaak van die vreemdsoortige onthou ding te informeeren. ..Agent" zoo (vraagt hij „dat mag toch niet'? Tusschen half negen 's morgens en half tien 's avonds mag men toch op do openbare straat geen kleeden uitkloppen?" „Meneer, daar kunnen we niets aan doen. 'tls hier Rijksterrein." Waaruit de voorbijganger in zijne onnoozdhfc-id twee conclusies trekt lo. dat dus iedereen, die op verbo den uren kleedjes wil kloppen, daar toe gelegenheid vindt op het Binnen hof; 2. dat die agent niet op hot Binnen hof behoeft te staan, omdat hij daar toch niets te zeggen heeft. („Avp.") Barometerstand hedenmiddag 2 uur: 765.8 m.'M. Neiging tot vooruitgang. Vorige stand' te 2 uur 764.8 m.M. Barometers en Thermometers Ruime keuze. Prima afwerking. JOH. -M. SCHMIDT, Zijlstraat 85. te Haarlem. Zondag 19 Augustus Hoogste gisteren .F. 61o Laagste heden nacht F. 66° Hoogste heden tot 2 uur F. 6lo Maandag 20 Augustus Hoogste gisteren .F. 61o Laagste heden nacht F. 53o Hoogste heden tot 2 uur F. 64o SCHOTEN. Met de ligbail voor lijiders aan tu berculose vordert men zeer hard, ook met de woning voor de verpleegster. Vandaag werd begonnen met de SNrken van de bebossching. HLAARLEMMERMEER, •Als eene zeldzaamheid' voor diezen üjd <dient, dat in Haa 0e 3 wateranaéhines thans in werking Bijn gesteld. ZANDVOORT. Gedurende bet afgéloopen boekjaar werd „Ons Huis" alhier bezocht door 90 schdien, teOlenlde 4301 toet 565 geilöid'ers. „N. ENTSTOFFEN. Hieromtrent méldt men aan de R. Grt." De aanvragen om entstoffen van de Rijks-SeruminricEHng te Rotter dam. ter genezing of ter voorkoming van verschillende ziekten van het vee, worden zoo talrijk, dat er bijna geen banden genoeg zijn om alle aanvra gen naar behooren te doen. Werden kv. in 1904 ongeveer 400 Kilo's vlek- aaekteserum afgeleverd, in 1905 steeg deze hoeveelheid reeds tot 1200, waar mede circa 100.000 varkens ingeënt werden. In 1906 waren reeds op 15 Augustus 1250 Kilo's van dit serum verzonden, zoodat het aantal ingeente varkensin dit jaar minstens 150.000 zal gen. Wanneer menl in aanmerking neemt dat de vlekziekte onder de ndet-inge- ente varkens thans heerscht, dat var kens duur zijn en dat er nu duizen den varkens door de inenting behou den blijven, 'dan kan men zich een voorstelling maken van bét groote voordeel, dat deze wijze van bestrij ding van veeziekten oplevert. Men kan aannemen, dat door de vlekziekte-enting dit jaar in ons land eene waarde van een half millioen gulden gered wordt. „FRIESLAND" EN „PIET HEIN Blijkens bi] het departement van marine ontvangen bericht, zijn Hr. Ms. pantserdekscMp „Friesland", on der bevel van den kapitein ter zee J. B. Snethlage, en Hr. Mp. pantser schip „Piet Hein", onder bevel van •den kapitein ter zee F. E. baron Mu- Iert, 17 dézer respectievelijk te Ghris- t te Kopenhagen aangekc („St.-Crt.") NAAR INSULINDE Met het stoomschip „Goentoer", van de Rottórdamsche Lloyd, vertrok Za terdag naar Oost-Indië een' detache ment suppletie-troepen, sterk 2 onder officieren en 28 minderen, onder bevel •van den kapitein der infanterie J. L. van Nues, wien als medegeleider is toegewezen' de 2e-luitenant J. van der Rest NOTARIEEL STAATSEXAMEN. Van 11—17 Augustus geslaagd voor fcet eerste gedeelte de heeren P. W. de Kan te 'tZand (Koudekerk)J. J. P. F. M. Sopers te "s-Hertogenbosch G. H. Beker te GennepJ. Peereboom te 't Meer bij Heerenveen; G. de Graad te Franeker; M. A. W. Gezel schap te Bergen-op-ZoomA. G. J. Tenkink te MiddelburgJ. P. Stuyt te Arnhem. Voor het tweede gedeelte de heeren P. Terpstra Rn, to BergumA. Was senberg te 's-GravenbageE. B. van JuMmgha te GroningenJ. H. F. M. de Hoog te Amsterdam en H. v. Veen te Zuidlaren. A. BOUMAN. Van Wight ontving die „H. Ct." het treffend bericht van het plotseling overlijden van den lieer Abraham Bonman, directeur der registratie en domeinen te Maastricht. Na onlangs weder te hebben be hoord tot die Nederl andsche delegatie op liet congres dér Interparlementai re Unie te Londen aan wélke zaak hij zich sedert jaren wijdde bleef de heer Bonman nog eenagen tijd in Engeland, waar hij nu door den dood werd verrast. Een hartverlamming maakte eensklaps een einde aan zijn leven. In 1894 werd de lieer Bouman tot lid der Tweede Kamer gekozen door Harlingemhij was toen inspecteur der registratie te Leeuwarden. In 1897 werd hij herkozen, maar in 1901 koos Harlingen, welks meerderheid anti liberaal was geworden, mr. Sohok- king in zijn plaats. Sedert Juli 1902 was hij daarna directeur te Maas tricht Den lsten Juni 1851 was hij te 's-Hertogenbosch geboren. HET CONFLICT IN DE AMSTERDAMSCHE HAVEN. Naar wijt vernemen worden er, van niet bij het conflict betrokken zijde, pogingen gedaan om door bemidde ling de partijen tot elkaar te bren gen. Men poogt het conflict op te lossen op deze basis, daf door het bestuur van de Vereeniging van Werkgevers in het Veembedrijf een officieel schrij ven zal worden gericht aan het hoofdbestuur van den Ned. Scheeps- en Bootwerkersbond, waarin dit hoofdbestuur officieel in kennis zal worden gesteld met het resultaat der veelbesproken conferentie in zake de kwestie-Sterba.- Iets wat het bestuur der Werk ge - versvereeniging toch mogelijk zou hebben gedaan, badde de dadelijke terugzending dér correspondentie door die werklieden niet het verdere verband verbroken. (Tel.) UIT DE DIAMANT-INDUSTRIE. Na het verwerpen door de A. J. V. van de punten van overeenkomst tus schen de besturen van de A. J. V. en den A. N. D. B., nopens een nieuwe regeling van den toestand, heeft de Bondsraad reeds langdurige vergade ringen gehouden, zonder evenwel tot een resultaat te geraken. In de vol gende week zullen nu de besprekin gen doqr den Bondsraad worden voortgezet en hoopt men daarna nieuwe voorstellen aan de A. J. V. te kunnen doen. Intusschen blijft de status quo gehandhaafd en het is op merkelijk aldus deelde een hoofd bestuurder van den A. N. D. B. ons mede hoe trouw thans door de dia mantbewerkers aan de bepalingen van het inmiddels vervallen contract wordt vastgehouden. Hadden rij steeds hét contract zoo nageleefd, da.n zou mogelijk veel last rijn voor komen. Intusschen rijst de rvfraag of 'dan wel opnieuw een bindende regeling in de industrie noodig is en of men niet zoo kan blijven voortwerken, mits maar de loonen niet worden ge drukt. Immers, zijn wij wel inge licht, dap méet bij de werkgevers een sterke oppositie bestaan tegen een nieuw contract of iets dergelijks, wijl de practijk Hen heeft doen in zien, dat niet alle juweliers volgens eenzelfde methode de loonen kunnen berekenen. Dezerzijds wordt dan ook meer en meer de wensch geuit, dat hierin iedere juwelier zal worden vrijgelaten, waarbij men zelfs loons vermindering als bij voorbaat acht uitgesloten. Hoofdzaak voor de werk gevers is. dat voor de goede loonen ook behoorlijke arbeid worde gepres teerd. De een kan dit verkrijgen met het garantie- of vastgeld-stelsel. de ander door op netto- of op bruto- stukloontarief te laten werken, al naarmate zijn werkwijze en arbeids- methoden zijn.- Meer in dezen 'geest hoopt men voortaan in juwelierskringen te kun nen werken, aldus verzekerde men ons van bevoegde zijde. (Tel.) KROTTEN IN FRIESLAND. Men schrijft uit Friesland aan de „Stand." Het woningvraagstuk Nu, wie onze provincie kent, zal moeten weten, dat dit een waagstuk is zóó groot, dat de oplossing naar ons bescheiden oordeel, in weei-wil der bestaande Woningwet, wel tot de onmogelijkheden zal beboeren. Men bezoeke maar eens de heidie- en veen- streken en men zal moeten erkennen, dat daar slechts van weinige „wonin gen" sprake is en vele verblijven voor menschen aldaar ieder op zidhzelfeen vraagstuk vormen. Onwillekeurig vraagt men rich af „hoe is 't mogelijk, dat in die hutten en krotten.' menschen. kunnen wonen en gezond blijven?" Men woont niet zelden voor een ge deelte onder den grondhet dak is gemaakt van heideplaggen, benepen raampjes moeten toegang geven voor. het licht, overal reten en scheuren, zoodat de bewoners niet tegen regen en wind worden beschermd. Wel zijn tail dier krotten door den gemeente raad^ op voorstel der gezondheidscom missie onbewoonbaar verklaard; maai' om de bewoners met (den sterken arm daaruit te verwijderen, daaraan valt niet te denken, omdat ar voor hen geene andere woningen disponibel zijn, zoodat ei' door dén gemeenteraad bij liénhaling bij Gedeputeerde Staten uitstel tot ontruiming moest w-oaiden VRUZ.-DEM. BOND. Dezer dagen hield het bestuur van den Vrijzinnig Democratischen Bond eene vergadering te 's-Gravenhage. In de namiddag-vergadering werd besproken de verdere voorbereiding van eene nieuwe organisatie voor de propaganda van grondnvetsherziening ter verkrijging van algemeen kies recht en vrouwenkiesröch t Verschillende organisaties en ver- eenigingen zullen, zoo mogelijk verband met het Algemeen Neder- landsch Werkliedenverbond en deli berate Unie, worden uLtgenoodÜgd om tot de nieuwe organisatie toe te tre den. Er zal dan een conatitueerende vergadering worden gehouden op Za terdag 6 October, dés avonds te acht uur, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. In de partij was bij menige gelegen hedd het gemis gevoeld van de be schikking over gegevens betreffende de plattelandsbelangen, meer bepaal delijk omtrent landbouw en veeteelt en 'den landbouwarbeid. Bet bestuur van den Vrijzinnig De mocratischen Bond heeft getracht, in deze leemte voor de toekomst te voor zien dooi- de instelling van een per manente commissie. Haar taak zal zijn, liet verzamelen van materiaal omtrent alterled onderwerpen, welke de belangen raken van het. platte*- land en den landbouw. Haar advies zal gevraagd worden over maatregelen van wetgeving bestuur en. wetsontwerpen, welke op deze belangen van invloed kunnen zijn. De volgende heeren heeft hét be stuur van den Bond bereid gevonden om iin deze commissie zitting te ne men P. Boekei Cz. te Sohagein, P. Hofstra te Wijnaldum, B. van Krim pen te Lochem, C. van Vugi te Strij en- sas, Jac. WteHeman te Krabhemdijke. Zij zal door den- voorzitter worden geïnstalleerd den 26stem Augustus to Utrecht, voormiiddags 11.30 uur, in hef Hotel dé la Station. („V.-D.") DOODENSTROO. In enkele Zeeuwsche gemeenten is nog een eigenaardig gébruik in zwang bij het afsterven van familieleden onmiddellijk na het 'afsterven wordt aan de deur een bos stroo nederge- tegel, saamgehouden niet door de ge wone stroowisch, maar door zwarte banden en naar dén ouderdom van den overledene neemt de bos grooiere. afmetingen aan. Dit „doodenstroo" leggen raakt evenwél al meer en meer In onbruik en op de boerendorpen, waar het voor ruim een kwaad eeuw nog algemeen was, riet men hét thans maar meer bij uitzondering. Men heeft wél eens gevraagd welke beteekenis het léggen van lijkstroo toch heeft en gemeenlijk is het ant woord „Een oud gebruikeen ant woord, vvaarmedë men natuurlijk weinig bevredigd is. Een dér Zeeuwsche oudheidkenners heeft getracht een antwoord te vinden en daaromtrent gezegd, dat het ver band houdt met de vereerimg van na tuurkrachten nergens worden iru Zee land grafplaatsen der oudste bewo ners aangetroffen. Wat mem met de lijken deed, kan .slechts door verbin ding en gevolgtrekking bepaald wor den. De d'ooden werden naar de ver schillende géloofswijzigingen begra ven, m zee geworpen of verbrand. "Het laatste geschieddé op brandstapels, en dan werd de asch in urnen verza meld, of de lijkvlam werd in zee >n een boot ontsteken. Het laatste wordt voor de oude Zeeuwsche bewoners het meest- waarschijnlijk gemaakt. Na de invoering van het Christen dom werden de Heidensche behande lingen der lijken afgeschaft; de doo- den werden begraven, maar zooveel mogelijk behield men de voorvaderlij ke lijkplechtigheden. Vandaar het voortbestaan van avond-begrafenissen met lantaarns en flambouwen, de lijkmaaltijidein met hunne onwel voeglijkheden en ook liet doodien- stroo voor de sterfhuizen, dat na de begraving in brand werd gestoken. Hét verbranden werd in latere tijden bij politie-vero-rden'ngan verbóden bet te weipen op straten, mesthoopen In slooten of grachten was strafbaar. Men moge dit als gezondheidsmaat regel doen voorkomen, liet was echter op de oude zeden gegrond. Werd hét strooleggen en 'verbranden daarvan langen tijd geduld, met de begrafe nismaaltijden, die soms tot ergerlijke tooneelen aanleiding gaven, was dit het geval niet. Graven en bisschoppen, Staten en Synoden vaardigden daar tegen bij herhaling bevelschriften ua, doch zonder vrucht, omdat die bevel schriften het genot der levenden be troffen, die mét dft eten en drinken voorgaven, den gestorvenen eere aan te doen. Men moge die lijkmaaltijden ten sterkste afkeuren, het „doodenstroo" Leggen had oorspronkelijk eene ge wichtige beteekenis. Het voorgeslacht nam mi et aan, diat allen gestorvenen eeneriei wedervoer. Sommigen, zeiden zij, vérhuisden naar de zon, andieren naar de maan. „Loop naar de maan er nog van over. In de zon baadde men zich in een oceaan van licht, warmte en vreugde, in de maan ver loor men, bij gemis van dat alles, al le gevoel voor genot. Zoo heeft het „doodenstroo" eene hooge beteekenis, maar zooais gezegd, met onze twintigste eeuw verdwijnt dit lijkstroo meer en meer, terwijl de oorspronkelijke beteekenis er van bij de landelijke bevolking geheel ver loren is gegaan. („Hbld.") talrijken troep manschappen van het 11e régiment, die, van de Lange He- zelstraat komende, de Houtstraat in trokken, en ondervond daardoor ver traging, doch dit was maai' een klei ne voorbijgaande stoornis. Op het oogenblik echter dat de lijkstoet de 'Molenstraat uitkwam en de Groes* beeksche straat wilde inslaan, kwam hij in botsing met denzélfden troep, die met slaande trom den Oranjesin gel afkwam. Op een wenk van den heer Van Wijk, koster der Israëlietische ge meente, die bij begrafenissen voor den stoet uitloopt, verzocht een poli- tie-agent aan den geleider van den militairen troep of deze niet een oogenblik kon wachten tot de lijk stoet gepasseerd was en met het tromgeroffel ophouden. De agent kwam terug met de bood schap, dat e<r niéts aan te doen was, en bijna op hetzelfde oogenblik viel de heele muziek in, terwijl de troep voorttrok, dwars door den lijkstoet heen. Er ontstond op een oogenblik zulk een verwarring, dat het eerste volg- rijtuig vóór den lijkwagen kwam dé koster-vioorganger, die de bajonetten dei- soldaten op rich gericht zag, moest zijn toevlucht zoeken op den bok van een der rijtuigen. Een dei' rouwdragenden verliet zijn rijtuig om dén geleider van den troep, majoolr Colette aan te spreken doch verkreeg, naar men ons verze kert, van dezen geen bescheid. Niet alleen de deelnemers aan den lijkstoet, maar ook de voorbij gangers toondén zich zeer verontwaardigd over deze houding, zoo weinig in overeenstemming met den eerbied aan een doode verschuldigd. (Gelderlander.) EEN BEDELAARSTER. Elke week kwam een vrouw in een sigarenwinkel te Amsterdam een kleinigheid halen en kreeg ook wel eens een boterham. Onlangs kwam zij weder, doch in beschonken toestand. Haair werd niets gegeven en zij verwijderde zich. Toen zij de kans schoon vond, sloop zi] den winkel binnen, nam wat si garen en een nikkelen lucifersbak weg. De ontvreemding werd ontdekt, toen dé dievegge verdwenen was. Haai- verblijf (zij Lag in het Ooster- park hare roes uit te slapen) was dra ontdekt én zij werd in bewaring ge bracht. Het ontvreemde had zij te géide ge maakt en voor het bedrag opnieuw jenever gekocht. nen vertrokken, tegen 647 in 1904. Ook het aantal van Rotterdam ver trokken landverhuizers is toegeno men. In 1905 bedroeg hun aantal 55.574 tegen 49.016 in 1904. Bij -de -directe lijn was dé toename zeer belangrijk, namelijk 14.186; de cijfers van' door haar vervoerde land verhuizers waren over 1904 en 1905 respectievelijk 26.650 e<n 40.836. Het indirect vervoer nam daaren tegen aanzienlijk afvertrokken in 1904 van hier 22.366 landverhuizers langs dézen weg, in 1905 bedroeg dit aantal slechts 14.738, eene verminde ring dus van 7628 personen. Over Dordrecht en Vlissingen is in het afgeloopen jaar niemand vertrok ken, over Harlingen gingen ar 163 landverhuizers naar Noord-Amerika. In het geheel zijn er in 1905 56.88< personen vertrokken-. EEN FLINKE DAAD BELOOND. De vorige week redden' twee man nen te Amsterdam een ongeveer vijf tien-jarigen jongen, die van een '!n hert, Rokin tegenover „Polen" liggende schuit was gevallen. Trok dit moedig en tactvol optreden, ook bij het op wekken dér levensgeesten van dén reeds bewusteloos geworden knaap, de aandacht dei- vele, aan beide zij den van het Rokin toegestroomden, niet het minst was dit het geval bij de op dat oogenblak in „Polen" vertoe vende heeren van den -houthandel, waarin een dezer aanleiding vond. onder kennissen aldaar een inzame ling te houden. Dat dit denkbeeld in goede aarde viel, getuigde wel de ver rassing, aan de beidé flinke mannen beredid. Zaterdagnamiddag in genoemd café ontboden, ontvingen ze als blijvende herinnering ieder een oudenvertsch zil veren tabak- en sigaren-etui, met in scriptie, vermeldende Inet feit en hun ne namen, namelijk Valks en Dui- zemdkunst, benevens voor ieder een muntbiljet van 10 gulden. Hetgeen hun dbor den >he>er P. V. met een woord van waardeering werd over handigd. SURNUMERAIR BIJ DE AMSTER DAMSCHE POLITIE. Op een nader te bepalen dag in de maand October zal aan het hoofdbu reau van politie examen worden af genomen aan jongelieden van 22 tot 26 jaar, die als surnumerair bij den gemeentelijken politiedienst, wenschen te worden benoemd, ten einde in de verschillende takken van heit politie wezen te worden opgeleid. De actepirant, indien deze nog mi- btieplfichtig mocht wezen, -moet niet meer voor herhatingso'e-feuingen- on der de wapenen behoeven te komen hij moet beschaafde vormen bezitten, algemeen ontwikkeld en van een ge zond en sterk lichaamsgestel zijn, ter wijl alleszins gunstige infomnatiën omtrent zijn gedrag en levenswij ze moéten kunnen waren ingewonnen. Het examen loopt over de Néder- landsche, Fransche, Duitsche en En- gelisohe talen. Een prozastuk mioet zonder woordenboek uit dé drie laatst genoemde talen in het Nederlansch en omgekeerd kunnen worden overgezet. Voorts over aardrijkskunde en vader- landsch© geschiedenis, blijkende uit eenvoudige opstellen. De surnumerair ontvangt geen sa laris. Na ongeveer een jaar kan hem gelegenheid worden gegeven examen af To leggen voor inspecteur 3e klasse, welk examen hoofdzakelijk over po litiezaken en wef-skennis zal loopen. Daarna kan hij bij ontstane vacature Véor inspecteur 3e klasse worden voorgedragen, aan welke betrekking een aanvangssalaris van 900, met 100 vooa- u ni f o rmkleedin gis ver bonden. Soil'iciitanjten kunnen hun schrifte lijke aanvragen, zoo mogelijk voor zien van aanbevelingen en nadere in lichtingen, richten tot den hoofdcom missaris van politie, vóór uiterlijk 8 ^éptember a.s. STUITENDE STOORNIS. Donderdag heeft bij de begrafenis van den plotseling overleden heer M. M. Frank te Nijmegen een stuitende stoornis plaats gehad. Daar de over ledene bij de Israëlietische gemeen te zekere waardigheid bekleedde, was het kerk- en armbestuur dier ge meente bij de begrafenis vertegen woordigd en werd de lijkwagen alzoo door een vrij grooten stoet gevolgd. Bij hert afrijden van het Heuveltje stuitte de stoet al aanstonds op een TWIST TUSSCHEN EEN MINNEND PAAR. Zaterdagavond ontstond op de Ite- guiiersgracht te Amsterdam, heel wat opschudding, doordat een dame, die twist had met -haar beminde, in een bui van drift te water sprong. De beminde sprong dé dame direct na, doch deze wilde van rédden niets weten. Zij bleef zoo halsstarrig bij haar plan zichzélf het leven te bene men, dat ze zelfs tijdens het koeLe bad nog driftiger werd en haar be minde met het hoofd onder water duwde. Eén politieagent, die met een dreg op de gracht verscheen, mocht na veel moeite het genoegen smaken de driftig aangelegde dame op het droge te brengén. Ook de beminde werd toen spoedig gered. Do agent vérzocht daarna beiden mede te gaan naar het poLitieposthuis in de Halvemaansteeg, waar de dia- me gelegenheid kreeg haar drift te be koelen. Even 'later werden beidé d-ren- kelingen mot een rijtuig naar huis gébracht. („Tea.") LANDVERHUIZING UIT NEDER- LANDSCHE HAVENS. De „Stct." bevat dé verslagen van do commissdën van toezicht over den doortocht en het vervoer van land verhuizers gedurende het jaar 1905. Hieruit blijkt, dat over Amsterdam het vervoer toegenomen is. Ongetwij feld zou dit aantal nog grooter zijn, indien deze plaats een directe verbin ding met Noord-Amerika had. Het grootste deel der uit deze haven vertrokken landverhuizers bestond uit Javanen, die via Amsterdam van Oost naar West Inddë of omgekeerd per stoomschepen der Stoomvaart-Maat schappij „Nederland1" en van' den Ko ninklijken West-Indischen Maildienst vervoerd werden. Te zamen bedroeg dat 674 personen; tegen 307 in 1904. In het geheel zijn direct naar West- ern Oost-Imddë en Engeland' en indirect naar Noord- Amerika en Zuid-Airika 1143 perso- ARBEIDSWAARDE VAN HET OOG. In het „Tijdschrift -voor Genees kunde" schrijft dr. L. J. Lans, oogarts te Armhiem, over „liet verlies in ar beidswaarde- déor het gemis van één oog." In dein aanhief zegt de sdlirijiv'er „Sinds het Sn werking treden der Ongevallenwet komt het meermallen voor, dat ons een onderzoek van een of anderen patiënt wordt opgtidragen, met verzoek van rapport te dienen en in percenten uit te da-ukken het ver lies in arbeidspraestatïe van den ge troffene. „Er wordt niet gevraagd is het verlies van arbeidsvermogen gering, belangrijk of uiterst groot, .maarmeer nauwkeurig een schatting in percen ten is dé eisöh. Al moge nu liet ant woord van dén arts niet beslissend zijn, toch is hét ongetwijfeld van grooten invloed op de toeschatting van de uitkeeringssom aan den getrof fene liet is daarom dat dit vraagstuk onze belangstel Ling wekt." Zijn beschouwingen vat de schrij ver -alls volgt samen lo. de schadeloosstelling aan den 4énoogigen -arbeider, -die een beroep uitoefeait, waarbij geen hooge ei-schen aan het gezichtsvermogen worden ge steld, bedrage niet meer dan- 25 pro cent; 2o. behoort het beroep gerangschikt onder idte, wedke hooge eischien aan het geziobtsvermogeai stellen,- dan zij de schadeloosstelling minstens der tig procent 3o. deze -schadéloosstelling dmage het karakter van een voorloopige en na 2 a 3 jaar wordt, na herhaald on derzoek, eén vaste rente toegekend 4o. de -onder 1 en 2 genoemde cijfers kunnen door bijzondere omstandighe den verandering ondergaan en wel a. door den leeftijd; b. door opgetreden misvorming; c. door opgetreden photophobie, ont steking op het andere oog; d. door afwezigheid van stereosco pisch zien, dat voor het beroep nood zakelijk is; e. -door slechte geeichtsscherpte op het overblijvende oog. Verplichte keuring der oogen bij de vaste aanstelling dér arbeiders in élk beroep schijnt mij van voordeel zoo wel voor den werkgever als voor dien werknemer en bij een eventueel onge val zal de schadeloosstelling op ze- kebdler basis kunnen worden vaistgo- steid. VEEL HAZEN. Op het eiland Th-olen hebben -de boeren dezen zomer veel last van ha zen er zijn er dan ook buitengewoon veel. Niet zeidien ziet men er, vooral in den so'hnmertij d, alls de velden door het werkvolk verlaten zijn, groepjes van zes tot tien met elkaar aan het spelen .Gedurig ziét men ei' een of twee op den weg of op hét land rondhup pelen. Dat de landbouwers deze spring- in-'t velds gaarne zouden missen, laat zich denkenze dóén veel schade aan dé boonen en aan dé bleten. Nu er tengevolge van de overstrooming in Maart aan de noordzijde van het ei land JTSolen, met name in de ge meenten Oud Vosmeer, Sint Annalland en Tholén zoo'n groote uitgestrekt heid land1 onbebouw-dl is gebleven, zijn de hazen ook daardoor in de aangren zende polders mtenigvuIdiiige-r dan ooit, omdat in het verdronken land' voor hem geen' voedsel te vinden' is. TENTZENDING. Te Apeldoorn is de groote tent aan- melijk vertrokken met m-ed-eneniin van eenig goed baar niet toeibeho< rende. Het signalement lui-dltomgteveer jaar, tamelijk groot en gezet, don-ke uiterlijk en puisten aan den hals, ge kleed mét witten strooboied 'met kei sen, bruin manteltje en dénkeaeij Een maai, die een a-ijwiel verkocht dat een maand geleden in de Ann* Vondelstraat was ontvreemd, is aani gehouden. VERVLOEKT GOED. Uit Borger meldt mén aan de ,,N R. Crt," ü®Di variant op het poëtisch product dat in Twenthe op een oud porcelei- men bond voorkwam, en waarvan ii| een vorig nummer melding is ge maakt, herinneren we ons voor ruinj 30 jaren van een Drentschen schepel te hebben gehoordhet luidde ali dus „Jenever is een kost die alles doe verte-eren, Vooreerst komt z' aan je geld ei verder aan je kléeaen, Het maakt je beenen diun, je hoof< gelijk de maan; 't Is of je 'smorgens vroeg rne koersen zij t belaan. Huizen en schepen Zijn er door weggeslopen. Ankers en touwen Kunnen dat vervloekte goed niet honen." Daar de schrijver van dit beriohj toen een dag als medeherder met dec scheper in het veld verkeerde, heem hij hert rijmpje afgeschreven. Op de vraatr aan den scheper, waar aan hert rijmpje ontleend was. klonl het antwoord: .,'t Stum middel in oez' erappélschöt tel, 3aor zukke blauw streken ii bint." (Het stond te lezen op den bo dem van eene etemsschaal, waai'blau we strepen in gemaakt zijn). Die schotel was wellicht Delftscl aardéwerk. HUISVLIJT. Te Zaandam wordt tot 23 Aug. a s. eene tentoonstelling van huisvlij; gehouden, waarop méar dan 100( voorwerpen zijn ingezonden. Daar onder zijn ér verscheidene, dié tuigen van bekwaamheid en vaardig heid, wiam een scherpen blik en eei goed voorste 11 ingsvermogén van origineele vinding, een, sierlijke af werking of een kunstige samenstel ling. Onder de voorwerpen ter opluiste ring is het samengestelde, doch zekei kunstige mechanisme, waarmede Sa- lomo's rechtspraak aanschouwelijk wordt voorgesteld. Deze vinding van den heer J. Elzinga te Suameer zal zeker ieders bewondering wekken. Zoo als bekend is, beeft H. M. d< Koningin zich deze vernuftige schept ping, waaraam -ruim 4 jaren is gear beid, doen toonen. EEN HEIMELIJKE TRAAN. Ujt een ernstig veïtoaal in één on zer tijdschriften „De moeder zag blijmoedig hei ge luk van haar kind en een heime lijke traan biggeldi© ovei' haar wiang." HOLLAND OP ZIJN MALST. Het Vad. meldt Een kapper-dichter. Te lezen op een kapperswinkel in een der hoofdstra ten van Den Haag": Coiffeu/r pour Dames et Messieur. Messieur moet hier zeker op coif feur rijmen IN EEN WIJSGEERIG GESPREK. Een hooggeleerd burger van ons vaderland in een wijsgeerig gesprek gewikkeld met een collega-prof. Je zu'ït het niet willen gelooven,, maar heusch, ik ben gek van ge leerdheid. Ik voel mij ook wel eens zenuwach tig en raar... Nu ja, maar bij jouw komt het niet van geleerdheid. (Hist.) (N. Ct.) i EEN PAARDENMIDDEL. Uit eeai ingezonden stuk in het „Va-; derland." blijkt, dat de persoon; die' in. Den Haag door een misthoorn de concerten, in den Dierentuin te Den Haag tracht te hinderen (men zie ons Twééd© Blad) Dr. Bradius is. die dezer 'dagen door deNe- deriamdsch© Tentzending in Duitsch- land is aangekooht. Zij bevat pl.ni. 2000 plaatsen en heeft een groot plat form, gevormd door de beide trans portwagens, diie bij dé tent béhoo- ren. In het voorgedeelte wordt een boek handel van dé Tentzending geves tigd. Het voornemen bestaat met deze tent geheel Nederland te bereizen en overal samenkomsten te houden. Op 3 September a.s. zal professor dr. I. van Dijk, van Groningen, de tent met een toespraak komen ope nen. UIT HET AMSTERDAMSCHE POLITIERAPPORT. Door een' bewoonster van dé Mar- ndxstraat is aangifte gedaan, diat zij acht dagen als cammensales heeft ge had eene juffrouw, d/ié zich Henriëtte Streefkerk noemde en zei dé Rijks-te- lephondste te zijn. Die juffrouw isbei- DE FINANCIEELE POLITIEK. Onlder het kopje „ongeduld" sohrijft „Het Vaderland": Deze is de strijdonamer van „De Standaard": Zij begon met een uistapje bezij den dé tuinen dér waarheid. En als dan van links op de onbetamelijkheid daarvan woa'dt gewezen, schrijft ze: men kent het spreekwoord'; qui se facbe a tort". En tévens klaagt ze, on- weerlegd te zijn gebleven. Zoo -is het ook nu weer geschied.- Dit ontheft ons v-an verder antwoord. Slechts één zinsnede uit het be scheid van (hét .antirevolaitionnair or gaan mag nd'eit onbesproken blijven. „Is men vraagt 'da\ Kuyper's blad' aan idé mdnisterieelte bureaux zóó geheimzinnig, dat aan da bevriende pers ntet dé h'oofdlijnen kunnen ver toond wordlen, langs welke de belas ting-hervormingen zich -zullen bewe gen? En is „Het Vaderland" mèt ons toch waarlijk nieit van oordeel, dat het na een jaar wadktens tijdwordt, dé natie uit de onzekerheid omtrent de financieele plannen te verlossen?" Inderdaad het liberale Kabinet acht het niet oi-rbaar dé „bevriende pers" van zijn plannen op de hoogte te brengen vóór daarover de Raad va» State is géhoord. Verbaast zich „De Standaard" over dit blijk van consti tutioneel besef? Kennelijk ja! Men moet (hieruit afleiden, dat 'hét blad toen het zelf „bevriend" was met een ministerie, .daarmede inniger relaties ondersteld dan mét onze grondwettige instellingen te rijmen vallen. En of wij ook niiet méenen, dat het tijd1 wordt ide natie te verlossen uit'

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2