NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Uit de Omstreken Binnenland Stadsnieuws ZIJN FEESTDAG 24e Jaargang. No. 7101 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, DINSDAG 21 AUGUSTUS 1906 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: M DRIE maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement FT Voor Haarlem f Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regei. Voor de dorpen m den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der B1j Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederlands 1.65 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Afzonderlijke nummers 0.02 h w mSMSBSB jgTsg. Jg^ n r u Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.3734 jJLRedactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave de? Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitè Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Suec., Parijs, 31bts Faubourg Montmartre. TWEEDE BLAD. Aardbeving in Chili, Een lievige aardbeving Leeft Chili geteisterd, vooral de C'hileensche ha venstad Valparaiso heeft veel gele den. De tod dusver ontvangen berich ten geven nog wel geen volledige bij zonderheden over de omvang van de ramp, maar het schijnt toch dat 't ongeluk van San Francisco zich hier heeft herhaald. Valparaiso moet voor een groot deel verwoest zijn en men vermoedt, dat ook het aantal slacht offers bijzonder groot is. D,e vergelijking met de ramp van San Francisco dringt zich als van self op. Langs de westkust van Ame rika strekt zich van het barre noor den tot Kaap Hoorn in het zuiden een geweldige bergketen uit. In Zuid- Amerika draagt deze belrgketen den naam van Cordilleras de los Andes, in N.-Amerika dragen de verschillen de deel en .afzonderlijk© namen Rocky Mountains, Zee-Alpen enz. Op verschillende plaatsen, zoo ook bij Valparaiso en San Francisco, nadert het gebergte de kust, zoodat de ber gen zich' als liet ware steil uit de zee- verheffen. Aardbevingen zijn niet zeldzaam in dit gebied, maar dit maal is de aardschok evenals inder tijd bij San Francisco van bijzonder faevigen aard geweest. Wat door de aardbeving nog is gespaard, is aan het vuur dat op verschilfljeude plaat sen in Valparaiso en omgeving uit brak, ten offer gevallen. Zoo is thans Valparaiso, de voornaamste haven en handelsstad van Chili, verwoest. Valparaiso, heerlijk gelegen aan den voet van de met eeuwige sneeuw bedekte Andes en dus met recht den naam dragende van Valparaiso, dal van hei. paradijs, er door de Spaan- sohe ontdekkers aan gegeven, is thans een stad van ongeveeT 150,000 zielen. Duizenden vreemdelingen, die in hoofdzaak den handel in handen hebben, zijn er gevestigd. Groot is vooral 'het aantal Duitschers ©n En- gelschen, maar ook tal van Neder landers woonden in de Chileeusche havenstad. Blijkens een in dit blad opgenom'en bericht, zijn echter onze landslieden -allen bij de 'ramp ge spaard gebleven. Het grootste deel van Valparaiso, de wijken, waar de Chilenen wonen, bestaat uit houten huizen. Hier zal de aaadbeving waarschijnlijk de min ste schade hebben toegebracht, maar des te erger verwoestingen zullen bier door brand zijn aangericht. De eigenlijke handelswijk echter is op moderne wijze van steen gebouwd. Hoe groot de verwoesting is, die hier is aangericht, blijkt nog niet, even min als nog bijzonderheden bekend zijn omtrent de schade aan de sche pen in de haven toegebracht. Volgens te New-Yocrk ontvangen be richten staat een groot deel van id© stad in brand en zijn honderden in woners onder het puin begraven. Volgens de waarnemingen met -den seismogi'aaf te Washington is de aardbeving Donderdagavond zeven uur begonnen. De heftigste aard schok ward even na 7 uur waargeno men, maar tot na middernacht hiel den de bevingen aan. Ook in het aardbevingsstation te Hamburg wer den de schokken waargenomen. De aardbeving werd ook op andere plaatsen langs de westkust vanZuid- Amerika gevoeld, miaar schijnt bier niet zulke ernstige gevolgen te heb ben gehad. Uit Mendoza, aan de an dere zijde van de Andes aan de Ar- gentijnsche grens gelegen, wordt aan de „Nacion" van Buenos-Ayres ge seind, dat de aardbeving daar niet veel schade aanrichtte. Mendoza, gelegen aan den voet van den reeds lang rustenden vulkaan Aconcagua ,,de vorst van de Andes", wordt ©enige malen per jaar door aardbevingen bezocht gewoonlijk zonder ernstige gevolgen zoodat de gehouwen in deze stad zonder verdiepingen zijn gebouwd. De laat ste aardbeving, die deze stad teister de, had plaats op een kerkelij'ken feestdag, toen duizenden menschen de kerken vulden. Bij deze ramp ver loren toen duizenden menschen het leven. Aan de verschillende particuliere telegrammen is nog het volgende ont leend DE HEVIGE AARDSCHOK waarmede de ramp begon, had te Valparaiso plaats des Donderdags avonds te 7 uur 40 Oost-Amerikaan- schen tijd. overeenkomend© met 2 uur 40 minuten van den Vrijdagmor gen in de West-Europeesch© tijdre kening, een oogenblik, waarop al le theaters en café's gevuld waren. Meerdere schokken volgden elkander snel op dadelijk brak brand uit en in panischen schrik vluchtten de in woners op straat. Vele gebouwen werden vernield, weinige bleven ge heel onbeschadigd. Over het verlies van rpenschenlevens is nog weinig bekendmen vreest echter, dat- zeer velen gedood of gewond zijn. De kabel-telegrafisten vluchtten naar het kabelbureau aan het strand doch keerden des morgens naar Val paraiso terug, waaruit blijkt, dat de stad niet geheel vernield is, zooals 'de eerste, blijkbaar overdreven, berich ten meldden. Ook in Argentinië heeft de aardbe ving onheilen aangericht. De stad Mendoza werd gedeeltelijk verwoest. Te Buenos-Ayres .heerschte wel een hevige paniek, maar die aangerichte schade is er onbeduidend. Li de verschillende seismographi- sche stations is deze aardbeving met groote duidelijkheid waargenomen. De apparaten bleven verscheidene uren lane- in werking. Uit New-York wordt aan de Daily Chronicle" geseind, dat de schade vooral groot is in toet rijke gedeelte van Valparaiso, waar de huizen op de hellingen van een heuvel bouwd zijn, en waar honderden den' 'het puin begraven wanden, feit werd naar buiten Dekend maakt doordat een telegrafist moed had op zijn post te blijven en het bericht rond te seinen. Een handelshuis te Hamburg ont ving een bericht, waarin gezegd wordt, dat .uitgebreide streken van Chili geheel of gedeeltelijk verwoest zijn, en dat Valparaiso geheel in puin ligt wat echter klaarblijke lijk overdreven is. Meer dan honderd pers„onen zouden gedood en verschei dene honderden gewond zijn. Eenigszins uitvoerige berichten van de romp in haar geheelen omvang zijn evenwel nog niet'ontvangen, en ook uit de' telegrammen blijkt, dat menJ nog nergens goed op de hoogte is van wat) eigenlijk in dit thans bij na geheel geïsoleerde gebied, is ge beurd. ge- on- Ilet den Aan de telegrammen óntleenen we nog het volgende De „New-York Herald" ontving Vrijdag het volgende telegram uit Valparaiso Zonder dat eenig voorteeken het deed vermoeden, had Donderdag avond te ongeveer 8 uur een aardbe ving plaats, die de onmiddellijke oor zaak werd, dot honderden stiervenen dat vele honderden anderen begra ven werden onder de puinhoopen en -den.' dood vonden in de vlammien. Dadelijk, na den eersten schok, brak brand uitiedere openbare dienst in de stad was verlamd. De paniek en de ontsteltenis waren on beschrijfelijk en zij, die ontsnapt waren aan den dood, waren derma te onderhevig aan dan schrik, dat zij den slachtoffers slechts weinig hulp konden bieden. De groote zakenwijk der stad is on geveer geheel verwoestde brand woedt nog steeds voort, en vult de straten, waarin massa's van huis en, dak beroofde menschen. -verbijsterd door de zware ramp, samendringen, met dikke rookwolken. Uit Santiago zijn geen berichten ontvangen, maar men vreest, dat het daar niet minder erg zal zijn dan in Valparaiso. Sedert den eereten schok zijn geen trams naar die stad ver trokken, noch van daar aangekomen. Er hadden twee ontzettende schok ken plaats de tweed© volgde bijna onmiddellijk op de eerste en voltooi de het verwoestingswerk. De ge'heede stad scheen plotseling eerst achteruit toen vooruit te bewegen en ontving toen zulk een krachtigen schok, dat binnen enkele seconden geheel© rij en huizen tegen den grond vielen. In de zakenwijk brak brand uit, en voor middernacht stond ook de Bel la vista-w,ijk in brand, waaruit blijkt dat dit deel der stad eveneens ver woest is. Om de stad- hadden talrijke grond verschuivingen plaats. Een telegram uit Lima aan de ,,Sun" meldtDe brand die in Valpa raiso uitbrak na dë aardbeving strek te zich uit van de Pla.za Orden noordwaartseen groot aantal hui zen werd verwoest. Alle huizen in de stad zijn min of meer beschadigd, door de aardbeving en 'het vuur. Vele gezinnen vluchten. De schepen inde haven van Valparaiso zijn onbescha digd. De straten die het meest gele den hebben, zijn de Calle Blanco, de Calle Condell, de Call© Esmeralda en de wijk Delicias. Uit BuenosAyres dato 18 Aug. ,,De directeur van het telegraafkan toor te Buenos-Ayres heeft een tele gram ontvangen van zijn collega te La Paz (Bolivia), meldende, d'at de directeur van het telegraafkantoor te Tacna bericht had. gezonden, dat Val paraiso in brond stond en de aard schokken voortduurden. Een nieuw telegram van den direc teur van het telegraafkantoor te La Paz meldt, dat hij uit Santiago-de- Ohfli niets te weten heeft -kunnen ko men. Er beerscht een ontzettende pa niek. Uit Serena wordt officieel gemeld, dat de stad Valparaiso tot een puin hoop gemaakt is. Er zijn talrijke doo- den en gewonden. De plaatsjes Hlapal en Vallemar zijn verwoest. Uit Saiiti-ago-De-Chini, dato 18 Aug. Officieel wordt medegedeeld, dat Valparaiso gedeeltelijk verwoest en Guillota, Limache -en andere klei ne stadjes in puin liggen. Uit New-York, dato 18 Aug. Telegrammen uit Valparaiso mel den, dat veten de stad, die bijna ge heel vernield is, verlaten hebben. Uit Parijs dato 18 Aug. Volgens de „Patri©" acht de Chi leeusche legatie de ramp van Valpa raiso minder ernstig dan men denkt. Benoemd, Tot waarnemend directeur van >de Onderlinge Brandverzekering der Hol- landsche Maatschappij van Land bouw is voor den tijd van één jaar benoemd de heer H. Ph. de Kanter Jr. te Haarlem, zoon van den overleden directeur mr. H. Ph. de Kanter. LISSE. Bloeinbollenh andel. Men schrijft uiit Lisse aan 't Ban- 'delsblad De verzending dei' bloembollen, is in vollen gang. De exporteurs hebben hunne voorraden bijgevuld en beijve ren zich, om zoo vlug mogelijk de or ders uit te voeren. Dat bijvullen van den voorraad heeft hun mot het arti kel tulpen veel benauwde dagen- ge kost. Heit is toch een© grievende om standigheid, dat als met veel moeite en reizen in het voorjaar de bestellin gen zijn bemachtigd, daarna bij het oogsten bemerkt wordt, dat de tulpen- vcorraacT te klein is en v.eel meer dan verwacht werd moet worden- bijge- koch-t. En deze misrekening maakt, dat de anderepartij .de eigenlijke ,,kweeker' die niet exporteert, maar goed op vraag .en aanbod let, in zijn vuistje lacht en van de gelegenheid gebruik maakt door voer -zijn waar steeds meer geld 'te vragen, waarvoor ten slotte de exporteur moet bezwijken. Veel is bijgekocht moeten- worden tegen hoogen prijs, op veel goed wordt /geld verloren. Ook crocus is meer dan 50 procent in prijs gestegen, -doch de vraag naar dit igeiwae is veel gerin ger -dan naar tulpen. Hyacinth-en en Narcissen zijn vrij wel op hetzelfde standpunt van veale- ddn jaar gebleven. Men kan dit gerust voorspellen, de „kweeker", die niet reist en rustig heef t afgewacht, maakt een goed jaar, de .groothandelaar zal niet veel ver dienen. van het 2de Regiment Vesting-Artil lerie, garnizoen Naardien, en de ver lofganger J. Kraayenoord, van het 2de Regiment Infanterie, in .garni zoen te Amsterdam, zijn tegen 1 Octo ber a. s. onder de wapenen geroepen voor herhalingsoefeningen. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, doen te weten, d'at bij hun ne beschikking van 16 Augustus jl. aan H. Hagen vergunning is ver leend tot uitbreiding- van zijne i-n- ricliting voor machinale houtbewer king, door den gasmot-or van 7 paar- dekraebten te vervangen door eenen gasmotor van 25 paardekrachten, in het perceel aan het Groot Heiligland no. 27/33. Kad. Sectie D No. 7826. EEN DIERENBEUL. Uit Nieuw Vennep (Haarlemmer meer) meldt men. aan de ,TeL" „Zekere Dunne weg, alhier, -liad de verregaande laagheid zijn hond, die afgeleefd was en waarvan hij dus bij na geen idi-enst meer kon. hebben, le vend te begraven. Dit ging niet ge makkelijk; -die'hond wist, ook nadat D de aarde aan den kant goed had vastgetrapt, zijn ko.p telkens weer. bo ven te werken. D., hierover vertoornd nam hierop een riek en. doorstak daar mede kop on lichaam van liet arme dier; o.a. werd een oog geheel uitge stoken. Toen eenoge personen, niet medelijden voor bet arme dier ver vuld en verwoed over deze beestach tig© cüeiemhishandeling, D. te lijf wilden, vluchtte de®e 'in zijne wo ning- Een der omstanders schoot daarop 'het arme dier dood en verloste het op .die wijze -uit zijn verschrikkelijk lijden. De politie, bij wie onmiddellijk aan gifte werd gedaan-, -begaf zich naar.de plaats, waar het .ergerlijke feit was voorgevallen en maakte proces-ver baal op van het voorgevallene." 't Is te hopen, dat de ellendeling -een© flinke gevangenisstraf krijgt. ZANDVOORT. De verlofganger J. E. Kollenberg van het Regiment Grenadiers en Ja gers, is voor herhalingsoefeningen tegen 3 September a. s. onder de wa penen geroepen. Tegen 10 September a. s. zijn bij het 10de Reg. Infanterie, garnizoen van Haarlem, opgeroepen voor her halingsoefeningen -de .verlofgangers M. Weber, C. M." Dui venbode, C. Wes- seling, G. J. van der Kuik, J. Groen en A. Loos. De verlofganger 3- H. Ottenwess, CELEBES. De correspondent der N. R. Ct. te Batavia seinde Zaterdag „Volgens geruchten geeft de toe stand in Boni reden tot ongerust heid. Vrouwen en kinderen zijn naar Makassar teruggezondener wonden -hinderlagen uitgezet. Baroepo© is verleden week des nachts beschotenslechts vier in- landsche soldaten .werden onbedui dend gewond." Het blad .teekent daarbij aan „Zooals men zich zal herinneren, seinde onze correspondent te Batavia in het laatst van de vorige maand, dat er een lansaanval op ons bivak te Watampone had plaats gehad door een talrijke bende (15 Ju-li). In onze toelichting wezen wij op het ernstige van dit bericht, .daar men zoo iets in Boni niet meer verwacht had. Uit de ontvangen Indische bladen blijkt, dat die overvalling waarschijnlijk ten doel heeft gehad een daar gevan gen genomen geestdrijver te bevrij den. Dit doel werd bereikt. Men be grijp© wel dat niet 'de daad op zich zelf beschouwd zoo heel .gewichtig is, maar wel, z-ooals we vroeger betoog den, dat het in Boni nog mogelijk is, dat een talrijke bende zich verzamelt om een door ons bezette plaats aan te vallen, zonder dat een der hoof den, die goedgezind heeten. ons waarschuwt. Het thans ontvangen telegram schijnt die opvatting te bevestigen. Men heeft het zelfs noodig gevonden de vrouwen en kinderen der soldaten naar Makasser terug te zenden. Wat de toekomst in Boni brengen zal, is moeilijk te voorspellen. Met het uit zetten van hinderlagen past men een beproefd middel toe om aan derge lijke overvallingen een einde te ma ken. Baroepo© ligt in de ToradjalancLen, zoodat de vermeestering van Bonto Asoe aldaar ook niet aidoendem in druk gemaakt schijnt te hebben. Dit is echter niet te verwonderen, daar in de Toradj al and-en ons gezag nog te kort invloed uitoefent om den ge heelen toestand te beheerschen, ter wijl daar de roovende Sidenrengers alle reden hebben om tegen een ge- ordenden staat van zaken geltant te zijn." DE SPOORWEG-ENQUêTE. Naai- ..Het Vod." meldt, is (thans nog als resultaat der spoorweg-en quête verschenen 'het door de com missie den 13den Juni 1904 aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid' verstrekt „Nader Advies'" omtrent le. de bepalingen, welke be stuurders der spoorwegdiensten, ter voldoening van airt. 113 bis A. R. D. uiterlijk op 31 December 1903 aan de goedkeuring des ministers moesten onderwerpen2e. eventueel© wijzi gingen in art. 113 A. R. D. te bren gen, ook naar aanleiding van de d-oor den minister aan de S.S.. de H. S„ de C. S. en de N. B. D. S. ge vraagde gemotiveerde beoordeedin- gen van dat artikel en geformuleer de voorstellen tot '.herziening daar van met het oog op de onderscheide ne categorieën van beambten en be^ dienden. j Aan het „Nader Advies" zijn als bijlagen toegevoegd le. de aan de hand van het advies door den raad van toezicht op de spoorwegdiensten ontworpen artikelen ter vervanging van art. 113 van het algemeen reglement voor den -dienst op de spoorwegen, zooals die op 3 September 1904 aan de spoor wegmaatschappijen is toegezonden 2e. de naar aanleiding :von dat ontwerp ingekomen brieven van de betrokken spoorwegondernemingen en 3e. de brieven van de spoorweg maatschappijen ontvangen naar aan leiding van het overig gedeelte van hei „Nader Advies". Bij deze publicatie wordt aangotee- kend, dat, nadat die brieven waren verzonden en vóór de goedkeuring van de thans geldende loonregelin gen voor het spoorwegpersoneel, nog onderscheidene loonbedragen zijn verhoogd, en dat de goedgekeurde nieiyve reglementen reeds in den loop van 1905 zijn openbaar ge maakt. De „N. Ct." 'herinnert er aan, dat de inhoud van het „Nader Advies" in Februari en Maalrt 1905 in een aan tal artikelen van „Het Volk" door J. Oudegeest ts bekend gemaakt. Het thans verschenen deel is in afwij king van 'hetgeen met de vorige doe len van het enquête-rapport gebeur de niet aan de bladen toegezon den de reclen hiervan is ons niet ge bleken, zegt het blad. EEN WINSTGEVEND ZAAKJE. Men meldt uit Roermond Volgens een Belgisch Kon. besluit worden daar te lande na 1 Septem ber e. k. de z. g. knakken zonder ga ten (nikkelmunt k 10 centimes) niet meer als wettig betaalmididel erkend. Dit besluit heeft hier in Limburg én vooral te Roermond en omstreken tot gevolg, -dat er sedert een aantal da gen een ware geldhandel wordit ge dreven. Vele kooplui hebben hunnen afnemers doen weten, dat zij nog knakken aannemen tegen 47 ct. de 10 stulcs. Zelfs is hier ter stede een zg. antiquair, die in een plaatselijk blad bekend maalde, dat bij hem knak ken konden aangeboden worden. Als men nu nagaat, dat sedert jaren al hier de knakken k 5 cent, bijna uit sluitend het eenige betaalmiddel zijn geweest en nog steeds zijn, dan kan men zich eenigszins -voorstellen, dat de handel in deze munt, vooral in deze opruimingsperiode, voor velen een winstgevend zaakje is. AANGESPOELD. Te Hoek van Holland is aange spoeld een lijk met slechts één arm hoogst vermoedelijk is het dat van. den Duitaclier C. M„ die zich Zondag avond daar heeft verdlro-nken. POGING TOT MOORD. In verband' niet de poging tot moord in den nacht van 15 op 16 dezer ge pleegd op den opzichter van den pol der Walcheren, den heer B., te West- kapelle, is door den officier van jus titie te Middelburg een belooning. van f 1000 uitgeloofd aan den gene, die aan de justitie zoodanige inlichtingen ver schaft, dat de dader of daders daar van worden ontdekt en -veroordeeld. EEN PAARDENMIDDEL Wij deelden reeds mede, dat de eigenaar van een huis aan de Ko ningsbad© te 's-Gravenhage. wiens huurders zich beklagen over de stoor nis die zij ondervinden van de on middellijke nabijheid van den kin derspeeltuin in iden Dierentuin, eend- ge malen (en ook weer Vrijdag) tij dens het avondconcert in den tuin, bij wijze van wraak, een misthoorn wérken liet. Deze, geplaatst op het tijdelijk onbewoond huis aan de Ko- ningskade, liet telkens signalen Ihoo- ren. Feuilleton. Naar het Duitech REINHOLD ORTMANN. 5) Neen, u zult blijven, want het is volstrekt noodzakelijk, dat u hoort wat ik heb te zeggen. Ik heb biet laatste gedeelte van uw gesprek met meneer Hergenroth gehoord, nadat ik door de (dochter hder was heenge zonden, die bezorgd was voor haar vader, en ik begrijp wel, dat u niet zeer nieuwsgierig bent te vernemen, hoe ik over u denk. Maar ik wenscb toch voor ©enige minuten uw ge schap... Als ik u verzoeken mag, acht© vriend, wendde hij zich tot Sil vester Hergenlroth, die hem in de re de had willen vallen, antwoord mij eerst op een vraaghebt u het kistje, dat ik u vanmorgen overhandigde, nog geheel niet onderzocht Ik weet, 'dat er een groote som in zit, meneer Wöllwarth, maar u zult, na wat u hier hebt gehoord, ze ker niet van mij verwachten, dat ik dit onverdiende geschenk zal behou den. En anders hebt u er -niets in ge vonden Daar 'hij aan het wagende gezicht van den boekhouder zag, dat deze niets begreep, vervolgde Erich Wöll warth met gedempte stern Als u beter hadt nagezien, zoudt u in eeai verzegelde enveloppe ook een quitantie hebben gevonden van onze firma voor ten volle terugbe taalde 22.000 -mark, die u voor twaalf jaar door mijn vader als.... een lee ning weid toegestaan. U hoort het., meneer Rinckleben, als '©en leening en met de uitdrukkelijke toestem ming van mijn vader zaliger. Ik waarschuw u dus met allen nadruk, om tegenover wien ook, de zaak in een ander licht te stellen. Want slechts als u deze waarschuwing in acht neemt, zal ik va.n mijn kant er in toestemmen, het stilzwijgen -te be waren over het weinig eervolle voor stel, dat u meneer Hengenrot'h waag de te doen... En nu wil ik u niet lan ger ophouden. Uw salaris voor liet loopende en het volgende kwaadaal kunt u morgen in mijn particulier kantoor komen halen. Maar uw dien sten heeft onze firma niet oneer noo dig. Met een gebaar, dat oiidubbelziinni- ger dan het scherpste woord zijn ver achting uitdrukte, liet hij den twee den boekhouder den weg it ij en stil zwijgend doodsbleek, verliet Paul Rinckleben het vertrek. Silvester Hergenroth echter ver borg snikkend' het (gezicht in de han den. Wat zal ik u zeggen, meneer? Hoe kan ik u genoeg -mijn erkentelijk heid; betuigen? Heelemaal niets moet u zeggen, mijn beste vriend, en met geen woord moet u mij bedanken. Want wat ik, met volle instemming van mijn broeder, vandaag gedaan heb, is in waarheid niets anders geweest dan de vervulling van een nagelaten opdracht van onzen edelen vader. U i hebt u deze geheele twaalf jaar ver- g<st, toen u meende, dat 'het gebeul de voor mijn vader en voor ons ge- lieim was gebleven. Uw ongelukkige vriend had vóór zijn dood een brief aan mijn vader geschreven en daar in niet slechts -zijn schuld bekend, maar ook volgens de waarheid, mee gedeeld, uit welke beweegredenen en onder welke beloften u zich bereid liadt getoond hem te helpen. Wel had mijn vader, zooals hij ons in zijn laatste ziekte vertelde, er eerst aan gedacht u Ier verantwoording te roe pan, maar hij (had; te rechter tijd ge dacht aan uw -onschuldig gezin en aan uw voorbeeldig gedrag, uw trou we plichtsbetrachting gedurende een diensttijd van dertien jaren, in een periode, toen onze firma niet altijd bloeide. U hadt, volgens hem, vaak v-eel meer dan uw plicht gedaan, en dat wilde hij u 'bij deze gelegenheid vergelden. Daarom zweeg hij en be paalde er zich toe u in uw werk en in uw particulier leven na te gaan, zonder u zelf daarvan eenig vermoe den hadt. Hij wist van eiken penning waarmee uw schuld werd verminderd en hij had spoedig de zekerheid ge kregen, d'at hij-u wegens het gebeur- 1 d'e niet zijn vertrouwen behoefde te onttrekken. De rechtschapen wijze, waarop u trachtte, het gebeurde on gedaan te maken, deed u zijn achting en vertrouwen winnen in nog hooge- rc mate, dan u die vroeger had be zeten, en alles wat ik tot u sprak van zijn vertrouwen in u, is louter waar heid geweest... Reeds lang hadden mijn broeder en ik besloten een streep te halen door de rest van uw schuld, maar we zagen ©r tegen op u te laten blijken, dat we kennis -droegen van die oude geschiedenis. Van-daag ech ter meenden we het te durven wagen. Want terwijl we tegelijk voor de ge heele wereld toonden, hoe hoog wij u achtten, moest aan onze daad wel al het kwetsende en pijnlijke ontnomen worden. Daarom legden we naast ons klein geschenk een quitantie in 't kistje en het is alleen te betreuren, dat u niet bijtijds de enveloppe ge opend) hebt, om den schurk hier het passend antwoord te geven... Maar stil... Daar is uw dochter Een geheime angst om haar vader, wiens leng gesprok met Rinckleben zij niet begreep, -had Hel ene, daar ook Erich Wöllwarth niet terug kwam, weer uit de zaal gedreven en nu stond ze met een angstig gezicht op den drempel der kamer, bang, iets verschrikkelijks te hooren. Maar -haar bezorgdheid verdween, toen de ionge chef glimlachend op -haar toekwam en haar hand greep, om haar in -de kamer te ledden. 't Is goed, dat u komt, juffrouw Helene. U komt juist op tijd om bij uw vader een goed woord voor mij te doen. Een goed' woord vroeg ze ver ward. Voor wien Voor wien anders dan voor mijl Ik heb het me nl. in 't laatste uur in 't hioofd gezet, om mij nog heden avond' te verloven, en het zou voor mij een zeer treurig slot van het mooie feest zijn, als ik in mijn hoop werd bedrogen. Maar daar behoef ik niet bang voor te wezen, niet waar, lieve, lieve Helene Als jij mijn voor spraak wilt wezen, .wijst je vader me zeker nifi af. Zij lag- blozend en glimlachend in zijn arm en Silvester Hergenroth' vouwde stom de handen. EINDE.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 5