NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Stadsnieuws 24e Jaargang. No. 7114 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOEffSDAG 5 SEPTEMBER 1906 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: per drie maanden: |||§r_ Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem 1.20 Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. GdHusheercf Zondagsblad, 'voor Haarlem I ".aS* Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Couraniiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pabticité Etrangère G. L. DA UBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs31bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 5 SEPTEMBER. Muziekuitvoering in dien Hout, 8 uur. Cafézaal De Kroon: Kiirustiter Salon Or Chester: Muziekuitvoering, 4 tot 5 uur en half acht uur. Teyler's (Museum; Remib r andlt-tan- SoonöteüliiiiKg 11—4 .uur. Museum' van Kunstnijverheid. Dil- ieoDls-tesnltoonislteililiixiig, 104 uur. Bloemendiaal: KunlsMmnldel Molster ©n Boed'a. iS'cMdleadjien-teinltloonsitöliltag 105 uur. OM ONS HEEN eccLxxn. AUTO'S EN WIELRIJDERS. Bijna op hetzelfde oogenblik, dat wil zeggen met een tusschienruimte van hoogstens tien minuten, hebben er Zondag op twee plaatsen, die niet verder dan een kwartier gaans van elkaar verwijderd zijn, twee aanrij dingen plaats gehad. Ik neem de be richten, zooals ze voorkwamen in Haarlem's Dagblad van gisteren, in hun geheel over. DOOR EEN AUTOMOBIEL GEDOOD. „Op den Zandvoortschen weg te Aerdenhout had Zondagmiddag om streeks twaalf uur een ernstig onge luk plaats. De zeventienjarige Simon Rep van Oostzaan, ©enige en oppas sende zoon, die mdt een vriend per rijwiel naar Zandvoort iwas geweest, werd; op 'de terugreis ovewredieu dooi' automobiel L.306, eigenaar Notaris H. F. A. Kaag te Utrecht, welke met 'zijn familie 4n de auto was gezeten en welke auto werd bestuurd door den twintigjarigen chauffeur C. J. H. M. Grijseels. Het ongeluk had plaats doordat Simon Rep even voor de >aulto kwam te vallen op ongeveer een meter af stand van de automobiel en hoewel de chauffeur al de 'remmen in wer king bracht kon toch niet verhinderd worden, dat de wielen dei" auto over hem heen gingen. Hevig bloedende bleef hij hggen. Oogemblikkelijk met .dezelfde auto naar het Gasthuis te Haarlem vervoerd, bleek de jongeling hij aankomst aldaar reeds te zijn •overleden. Daar zijn vriend was doorgereden waarschijnlijk tengevolge van dien ■schrik was 't moeilijk de indenti- iteit van het slachtoffer vast te stel len. Toch gelukte dit ten slotte aan den veldwachter Smits. Deze begaf zich daarop naar Oostzaan, om de ouders met het droevig ongeluk in •kennis te stellen. Daar de jongeling in de plaats zijner inwoning algemeen geacht en bemind was is de verslagenheid on der de bewoners van Oostzaan zeer groot. Op betzelfde uur had even vei'der op den Zandvoortschen weg, maar onder de gemeente Zandvoort, nabij groot Bentveld, ook een aanrijding plaats, alwaar door de automobile! G40, eigenaar de 'heer 7. C. Br.ands te Amsterdam, een jongmensch werd overreden, dat door de auto direct is vervoerd naar het Diaconessenhuis te Haarlem. Bij aankomst aldaar bleek diat deze persoon met eenige lichtie kwetsuren ©n ontvellingen er was afgekomen, en spoedig deze inrichting weer zal kun nen verlaten." Eén dood, de ander ernstig ge wond, voorwaar het is een slechte dag geweest. Slecht voor de ongeluk- kigen, dfe er het slachtoffer van wer den en slecht voor den naam van de automobiglsport meteen,'Haar repu tatie is toch al niet te best. Door 't toeele land heen, bij duizenden men schen, heers-cht een ware haat tegen .de snelwagens, minder nog om het ongemak, dat zij door 't opjagen van stofwolken veroorzaken, dan wel door de vaart, die zij gewoonlijk heb ben en die vooral 'den voetganger met schrik en angst vervult. Er zijn dan ook automobilisten, die in deze wat op hun kerfstok heb ben. Herhaaldelijk komt het voor, dat na een aanrijding de autobe stuurder zich vlug uit d'e voeten maakt, zonder naar het slachtoffer om te zien. Zulke schandelijke laf heid weegt zwaar op deze gansche tak van sport. Als de fatsoenlijke menschen, die hun plicht (beseffen, het gedaan konden krijgen, moesten zij er voor zorgen, dat deze indivi duen niet meer op den weg komen. Ieder die een wagen bestuur^ van èien kruiwagen af tot een 60paards snelwagen toe, kan buiten zijn schuld een ongeluk veroorzaken. Maar al leen de lafaard loopt dan weg, hij die zijn plicht kent blijft en tracht te helpen, zoo hem dat mogelijk is. In een goed' blaadje staat de auto dus niet. Ook niet, omdat zijn be stuurder af en toe kinderen aan rijdt. Mag dit wel op zijn .rekening worden gezet Vroeger toen in kleine plaatsen het eenige voertuig" de mest wagen van den hoer was, die een maal op een daig voorbijkwam, kon den de moeders hun kleine kinder tjes rustig op straat laten spelen. Nu de tijden veranderd zijn en de door 't heele land kruisende snelwagens ook door de kleinste 'gehuchten ko men heenscbieten, kan dat niet meer en moet de moeder haar kind een veiliger speelplaats geven. Als de moeders dat niet inzien, dan is dat de schuld van de moeders en niet van de snelwagenbestuurders. In 't algemeen is de veiligheid op den openbaren weg' natuurlijk sedert de verschijning van snelwagen en motorfiets welvermirudeM. Heit baat niet om daarover te klagen. We moe ten ons er 'n schikken en ons ernaar gedragen. Ik heb er al eens mieer op gewezen, dat nu de middenstraat, de rijweg, meer en meer door snelrij dende voertuigen in beslag worden genomen, de gemeentebesturen be knoren te zorgen voor flinke trottoirs of zijpaden, waarop de voetganger gaan kan. Toen ik Zondag per fiets van Lisse kwam, heb ik mij weer verwonderd over het feit, dat bijna alle menschen er midden op straat liepen, tot overlast van auto's en fiet sen eh tot hinder van zichzelf. Maar de menschen kouden niet ianldelrs. Naast den rijweg waren niet anders dan smalle, zandige paden, waarop niemand gemakkelijk lo-open kan. De tegenwoordige tijd eischt vau ieder, die zich op straat begeeft, dat hij voorzichtig is, voortdurend uit kijkt en in dtaat zij, spoedig uit den weg te gaan waar dat noodig is. Dat schijnt moeilijk, maar is het in wer kelijkheid toch niet. Langzamerhand wordt het een tweede natuur. Heeft men wel eens opgemerkt, diat de meeste ongelukken, die door snelwa gens veroorzaakt worden, kleine kin deren betreffen en wielrijders Dat geeft toch te denken. Het be wijst, dat de snelwagenbestuurders minder schuld hebben, dan men ge woonlijk denkt. Kleine kinderen kun nen niet op zichzelf passen en tal v.an wielrijders dikwijls ook niet. Als het Zondag mooi weer is wor den er van alle kanten fietsers en fietseressen losgelaten, die een waar gevaar opleveren voor zich zelf en anderen. Ze kennen de kunst precies zoover, dat ze op de machine kun nen zitten. Meer verstaan ze niet. Vlug opstappen, snel afspringen is hun nog vreemd gebleven, het sturen is nog lang niet voldoende en, wat het. ergste, is, ze missen alle zelfver trouwen eu, daardoor, ook alle koel bloedigheid. Het stuur met heide han den omklemmend trappen ze er in zigzag lijn op los, in de hoop dat wanneer zij' niet kunnen wijken, een ander wel op zij zal gaan. De auto is hun schrikbeeld. Ik heb, zittende in een snelwagen, gezien hoe dergelijke beginnelingen met het angstzweet op 't gezicht, trapten en trapten om toch maar huiten bereik van de auto te blijven en juist op 't oogenblik dat deze hen voorbij zou gaan, zich in een toppunt van angst met fiets en al lidten omvallen, zoodat alleen een snelle wending van den auto een groot ongeluk voorkomen kon. 't Was op den overdrukken straat weg van 't Gooi naar Amsterdam, waar de snelwagens bij tientallen en de fietsen bij honderden aanwezig waren. Die krukken hoorden daar niet, ze moesten zich geoefend heb ben in een stjl laantje, waar alleen bcomen in den weg staan. Het is dikwijls moeilijk uit te ma ken aan wien de schuld van een ern stig ongeluk te wijten is. Mogelijk heeft de auto L 306 wel sneller ge reden, dan met het oog op de Zon- dagsdrukte op dezen weg verstandig was. Een ooggetuige verklaart dat in het Alg. Handelsbladen een paar bekeuringen door de politie gedaan tegen snelwagenbestuurders, wijst er op, dat deze heeren op het stuk van bezadigdheid nog wel wat heb ben te leeren. (Zie elders in dit blad). Aan den anderen kant geeft het to denken, dat zooals het bericht ver meldt, Simon Rep voor de auto kwam te vallen. Hoe viel hij en waar om Lag er een beletsel op; dien weg, of mul zand, waarin hij slippen kon, dan had hij dat moeiten zien en af stijgen. Of was hij misschien zijn te genwoordigheid van geest kwijt? De jongen kwam uit .het stille Oostzaan, was dus aan deze drukte niet ge wend, het schijnt dat hij' even te vo ren het ongeluk met de G 40 bad bij gewoond. Misschien had dit hem ze nuwachtig gemaakt. Bij dit laatste ongeluk was zeer zeker schuld van den wielrijder zelf in 't spel.-Dit jonge monsch reed met ziin vader, did aan den veldwachter, op diens vraag, vertelde dat de jon gen nog niet lang reed. Maar hoeter wereld durfde' hij zich dan met zijn zoon wagen op dezen drukken weg? Waarom dan ndiet gewacht, tot de jongen zijn fiets en zichzelf geheel en al meester was? Zonder twijfel zijn de beide onge lukken zeer te betreuren, maar op een gevaarlijken weg als die naar Zandvoort moesten niet volleerde wielrijders zich niet begeven. Zelfs in breede, stille straten overkomen aan ongeoefender de zonderlingste ongelukken. Een meisje reed Zondag in de Wilhelminastraat tegen een rijtuig aan, Dat zij ongeoefend was, staat er niét bij, maar spreekt van zelf. Geen goed fietser rijdt in deze breede straat met weinig verkeer te gen een rijtuig aan. Als wij. niet-snelwagenrijders den automobilisten verwijten, dat ze op drukke wegen te snel rijden, dan is dat verwijt veelal verdiend. Maar de auto's zijn er eenmaal, wij kunnen en mogen zé niet meer weren. Er schiet dus voor voetgangers en wiel rijders niets anders over, dan de voorzichtigheid te betrachten en te zorgen, dat wij in staat zijn onszelf voor ongelukken te behoeden. Dat kan de voetganger door behoorlijk verhoogde voetpaden van zijn ge meentebestuur te eischen en de fiet ser door zich de behandeling van zijn rijwiel zóo eigen te maken, dat hij ook in de kritiekste momenten snel en koelbloedig weet te handelen. En iiats anders pog. De chauffeur van notaris Kaag was 20 jaar oud1. De wet staat helaas toe, dat aa.n on volwassen pecsonenT"!ongens bijna, het bestuur van een snelrijdenden wagen wordt toevertrouwd, maar de eigenaars moesten oudere menschen in hun dienst nemen, van wie meer ervaring en grooter voorzichtigheid te verwachten is. Waarom juist bij voorkeur onrijpe krachten gebruikt worden, is een raadsel. Zijn ze goed- kooper? Dat argument mag toch voor rijke menschen (en dat zijn par ticulieren die een auto bezitten alle) niet gelden. J. C. P. Sistenlandsch Overzicht DE NIEUWE RIJKSDOEMA. D© miniis- ter raad heeft in den breede beraadslaagd over de wenschelijkheid om de Doemia eerder bijeen te roepen dan oorspronkelijk bepaald was. Hij besloot ten laatste vast te houden aan den oorspronkelijk vastgestelden ter mijn van Maart 1907, omdat de uit werking van d)e nieuwe kieswet nog verscheiden maanden zal eischen. Het algemeen^ stemrecht zal in elk geval de grondslag dier nieuwe wet zijn. NIEUWE GEWELDDADIG HEDEN. Uit verschillende deelen van Rus land komen berichten van nieuwe ge welddadigheden De president van het gerechtshof in het district Toela i's in ■zijn villa vermoord door iemand, die eenige revolverschoten op hein 'loste, en daarna wist te enlfckometn. Te Grodlno wierp Zondagavond een man eten bom te midden van ©entroep politieagenten, waarvan er vijf ge wond werden. De diader vluchtte, en toen een der agenten hem wilde Ver volgen en op hem schoot, vielen uit de omringende menigte eenige revol verschoten, zoodat de vervolging op gegeven moest worden. Een algemeen gevecht ontstond, waarbij eenige ge wonden vielen. Te Warschau dis generaal Tienmen- kof, die uit het buitenland kwam en naar Riga reisde, door eenige onbe kenden aangevallen en door geweer schoten ernstig gekwetst. Ook hier ontkwamen de moorde naars. Te Lodiz hebben de terroristen bij den aanvang van het nieuwe school jaar den Poolschen onderwijzers, die haddien aangenomen in de Russische taal -onderwijs te geven, aangezegd, dat zij ter dood veroordeeld zijn. GEEN AUDIëNTIES MEER. De heer Stoiypi'n, die thans zijn in trek heeft genomen in het winter paleis, zal naar de „Oko" bericht', in het vervolg geen gewone audiënties '•roeier verleenen, en dus voor het groo te publiek zoo goed als geheel ontoe gankelijk zijn. Toch blijven de geruchten den pre sident van dien ministerraad die vaste bedoeling toeschrijven zijne belofte tot invoering van liberale hervormin gen uit te voeren en die meest drin gende vraagstukken op te lossen. Den Joden zullen in het bijzonder binnen kort alle rechten wordien toegekend1. VERDEELING DER LANDERIJEN. De gouverneur van de provincie Petersburg heeft ©en rondschrijven gericht aan alle plaatselijke r-egee- ringspersonen, met de mededeeüng, diat de revolutiomnadnen ongeveer 600 ■agenten in de provincie belast hebben met het maken van propaganda voor de verdeeling der landerijen- en het bewerken van ©en opstand onder de boeren. De gouverneur gelast d© politie krachtige maatregelen te nemen en niet te aarzelen zich van de wapens te bedienen. TR'EPOF IN ONGENADE GEVALLEN Het „Journal" ontving uit Peters burg liet bericht, dat volgens aldaar loopende geruchten generaal Trepof in ongenade zou zijn gevallen'. De Tisaar moet hem, onder dankbetuiging vo-oir vroeger bewezen1 diensten, ver klaard hebben, dat hij voorioopig vau zijne diensten geen gebruik meer w.emsckte te maken'. Ails zijn opvolgers wordëm genoemd generaal Kleighets en de gouverneur van Odessa, generaal Karanjosof. Wat hiervan de reden- is, valt moei lijk te zeggen. In sommige buitenlandsche bladen wordt het zóó voorgesteld. De Lomdeusche „D-ai'ly News" schrijft„Deze morgen brengt de tij ding, dat generaal Trepof, die auto craat van de autocraten, en de Tsaar -achter den troon, binnen een' weekuit zijn ambt is ontzet. Men heeft het noodzakelijk geacht, zich te ont doen van- dien man-, die de onmisbare steun was van bet Hof. Hij verdwijnt. gebroken, uitgeput, misschien ver giftigd in bet -duister, waar lieden die met ernst -hun best hebben-gedaan overeenkomstig hun verkeerde inzich ten zitten -te mokken- over hun gebrek aan .succès." Het Laffaivagenitschap Verneemt dd. 2 dezer, uit St. Petersburg, dat de Tsaar Trepof heeft gepensionneerd... om gezondheidsredenen. klaar een Amerikaansch blad, de „New-York Worflld", weet 'het fijne van de zaak. Grootvorst Wiadimir zou ongenoe gen (hebben gehad met den Tsaar. De ze laatste- h-ad Trepof laten balen om den Grootvorst te kalmeer-en. Maar Trepof werd door den Grootvorst ont vangen met een formidabelen stok slagT De klap zou zoo bard zijn aan gekomen, dat Trepof er ziek van gewordenen nu als gevolg daar van zijn ontslag zou moeten nemen. DE MUITERS VAN SVEABORG. De commandant van het 22e leger korps, baron Salza, wiens bandlteeke- ndng noodzakelijk was ter bekrachti ging van de nog niet definitief ver oordeelde muiters van Sveabo-rg, heeft van zijn bevoegdheid gebruik gemaakt om de geveld© vonnissen te verzachten. Bij één soldaat wijzigde hij die doodstraf in levenslangen, bij drie anderen in 20-jarigen, bij zes in lö-j-arigen, bij de overigen in 12- jarigen dw-angarbeid. OPROEPING VAN GORKI. Maxim Gorlri heeft in „1' Humanité" een oproeping gepubliceerd, welke ge richt is tot de Fransclie arbeiders. De Russische schrijver en revolutionair vraagt den Fraruscben werkman „geld, opdat de' kameraden in Rusland daarvoor staal en lood kunnen koo- pen." „Want" zoo dreigt Gorki „d;e ure van dea algemeenen opstand in Rusland is nabij Uit andere Landen. EEN OPROEP TOT DEN GRIEK- SCHEN KONING. De slachtingen onder de Grieken dn Bulgarije hebben natuurlijkerwijze onder hunne stamgeuóoten -in Grie kenland groote verontwaardiging ge wekt, die zich onlangs zelfs uitte in een oproep tot den koning. Op een ochtend vond men dien op roep aangeplakt aan die hoeken van alle straten in Athene. Z. M. werd daarin uitgenoodigd een einde te ma ken aan den onnutten arbeid van de slechts op buit beluste beroepsstaats- lieden en aan- het wanbeheer en de oneerlijkheid der ambtenaren. Daar door zou bet land uit den ongezon den toestand geraken, waarin het thans verkeert. Bovendien moest de Koning vastberaden zich aan het hoofd van de 21/2 mi!l!/ioen „vrije" Grieken plaatsen om de 8 midi o-en ,/Velrdr-ukte" te bevrijden. Met vreugde zou 'hief volle hem velgen en blijmoe dig allle lasten dragen, die tot berei king van het voorgestelde doel noodig zouden zijn. De politie rukte de biljetten, onmid dellijk af, maar de „Qhronos" wist er een meester te worden en drukte den inhoud in h-are kolommen- af. De Koning, die op reis is, werd te legrafisch door het ministerie in ken nis gesteld1 met dön inhoud van. dit stuik. Kroonprins Konstantin, die den Koning op zijn neds begeleidde, heeft nu plotseling te Venetië zijn reis af gebroken en zal naar Athene terug komen-, om tijdens de (afwezigheid van den Koning het regentschap waar te nemen. De bevolking is overtuigd, dat deze maatregel het eerste gevolg i-s van den oproep en zal den prins een geestdriftige ontvangst bereUden. De vaderlandlievende opgewondenheid di-e zich van het volk beeft meester •gemaakt, boezemt der regeering eeni ge bezorgdheid in. Ze heeft daarom het -garnizoen van Athene versterkt. ONGELUKKIG VALPARAISO. In bet ongelukkige Valparaiso, héér schen thans die pokken. Duizenden werklieden, door de politie aangewe zen om de lijken van onder de puim lioopen weg te hallen, zijn daarmede nog steeds bezig, en waarschijnlijk draagt de aanwezigheid van zooveel i-n ontbinding overgaande lichamen veel' tot bet ontstaan en voortwoeke ren van dergelijke epidemieën bij. Bovendien worden nog telkens nieu we aardschokken gevoeld-, zoodat de angstige bevolking op de heuvels blijft kampeeren. De „Société Scientifique" heeft be richt ontvangen, dat bij Cunico uitge breide petr^eumbronmen zijn ont staan. DE OPSTAND OP CUBA. Volgens de New-York Herald' heeft de voorzitter van de vorige Cu- baansche kamer, Ga-roia Ganizares, zich bij de opstandelingen aangeslo ten. De gouverneur van de provincie Santa Clara meldt-, dat de hoofdstad van die provincie bedreigd wordt. NATIONALE MILITIE. ONDERZOEK VAN VERLOF GANGERS. Burgemeester en Wethouders van Haarlem geven bij deze kennis aan de verlofgangers van de militie te landi, idile in deze gemeente zijn ge vestigd en in 'het verio-f-gangersregis- ter zijn ingeschreven en aan wie in dit jaar uitstel van opkomst voor de inspectie is verleend, dat het onder zoek over hen zal plaats hebben op den Doelen- alhier, op Vrijdag den Tden December 1906, des voormiddags te 111/2 uur, en dat zij alzoo op dien bepaalden tijd en de bepaalde plaats zich zullen moeten bevinden gekleed in uniform en voorzien van de verdere kleeding- en uitrustingstukken; hun bij vertrek met verlof medegegeven, -alsmede van het. zakboekje en den verlofpas. Processie naar Kevel aar. Heden vertrok de jaarlijkscbe Pro cessie naar Ivevolaar. Zij komt Don derdag terug. HET AUTO-ONGELUK BIJ HAARLEM. (Naai- aanleid!ing van het bericht over bat automobiel-ongeluk op dén Zamdfvoorfsdh-en weg waarbij de 17-ja rige Simon Rep uit Oostzaan om het leven kwam, schrijft een ooggetuige nog liet volgende aan het ,,HMd": „Ter hoogte van de Villa „Bei-Air", in den Aeodembout, maakt de niet al te breede weg leetn kromming, die van beide kanten (het uitzicht belemmert: Komende uit de richting Haarlem (naar -Zanduooit) naderde 'in vliegen de vaart een automobiel de bocht en moest, door zijn groióte-snelheid daar toe genoodzaakt, idiie bocht zoo nemien, diat hij' utet ini 't middien van- den weg kon tolijfwen, zo-o-als de veiligheid- var- ©iscbt, diooh bijna gélieel den linker kant noodig had; -om behoorlijk zijn idraa'i tie kunnen maken. Hl-erdoor kwam hij- in dan weg van twee, van de tegenovergestelde zijde komende, flddhtdhoiudemidie jonge wielrijders, die kort bij die boolït plotseling de •automobiel te voorschijn zagen ko men', juist dn hun rijweg en zóó dicht bij, dat één van hen geen tijd meer had om uit te wijken. Van schrik van zijn (rijwiel spuigende om weg te ko men', werd hij 'in het volgende blilk idloor Ide automobiel m©b het bekende treurige gevolg. Hier is de reedis zoo dikwijls gewraakte groote snoJhieiidi van de automobiel de eenige oorzaak, dat een jong men- sctuecnlaven verloren ging."- Rij k bezo ek. Heiden is per auto gearriveerd ia het Grand Hotel FunCkl-er alhier, Mrs. Pierpont Morgan en familie, ORGELBESPELING in 'de Groote of St. Bavokerk te Haar lem op Donderdag 6 Sept. 1906, des namiddags van 2—3 uur, door den heer W. Ezerman. Programma No. 1. Toccate en Fuga in d.-moil, J. S. Bach. No. 2. Charakterstücke, J. Rhein- berger. a. Vision. b. Duet. No. 3. Sonate no. 5, A. Guilmant. a. Allegro appassionato. b. Adagio. c. Scherzo. d. Recitativo, FinaJle. No. 4. Abendlied, R. Schumann, Museum van Kunstnijver heid. Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem werd gedurende de maand Augustus bezocht, dooi- 546 belangstel lenden. De aan het Museum verbonden boe kerij was gedurende de maand Au gustus gesloten en werd 3 September weder -geopend. Bediangstellenden kunnen boek- en -plaatwerken in bruikleen ontvangen. Het reglement der boekerij is op aanvraag kosteloos verkrijgbaar. In do aan het Museum verbonden School voor Kunstnijverheid werden op 3 September de lessen weder her vat. In genoemde school bestaat er gele genheid praktisch te worden opgeleid t-cxt verschillende kunstambachten, het ledrplan der -school wordt eveneens op aanvraag kosteloos toegezonden. De tentoonstelling van de beeld houwwerken van Juliaan Dülens blijft tot 15 September geopend. De belastingen te H-aarlearn De correspondent dér Tel. te Haar lem schrijft: Met genoegen 'hoorden Haarlem's ingezetenen, dat ook voor 1907 het percentage voor de plaatselijk© di recte belastingen zou blijven 4%. Maar toen zij hun brandbrief thuis kregen, zagen velen, dat om dit te kunnen doen, hun .inkomen door den fiscus eenige honderden guldens hoo- ger was geschat dan zij het -hadden aangegeven. Zelfs personen met rijke salaris sen, waarvan -dan het inkomen tot op een cent na bekend staat, worden ge schat op een paar honderd gulden meer. Het regent dan ook reclames. F e es tv ie ring. Op 5, 6, 7 en 9 September zal in de parochiekerk van den H. Rozenkrans en den H. Dominicus aan het Spaame de plechtige feestviering plaats lieb- ben ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der Aartsbroederschap derH. Familie. Deze congregatie verkeert in bloed enden toestand, het ledental is onge veer 500. De kerk zal feestelijk versierd -wor den, met welke versiering menWoens- dag gereed denkt te komen. De feesten zullen bijgewoond wor den door Z. D. H. A. ,1. Gallier, bis schop van Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1